Prof. Rümke: „Huwelijksverhoudingen waren vroeger niet zo veel beter" TIENERHUWELIJKEN HET KWETSBAARST WAT IS DE BESTE HUWELIJKSLEEFTIJD TROUWEN JONGER DE leeftijd, waarop jonge mensen in het huwe lijk treden, vertoont na de tweede wereld oorlog ook in ons land een dalende tendens. In onze door tempo en snelle beslissingen ge kenmerkte samenleving wordt een jarenlange verloving niet meer als een noodzaak gezien. Terwijl onze grootouders pas dan de trap naar het stadhuis beklommen, wanneer zij zorg vuldig hadden gespaard voor hun meubilair, keukengerei, lakens en slopen, trekken tegenwoor dig heel wat getrouwde stelletjes bij ouders of vreemden in of nestelewzich ergens op een zolder. Deze ontwikkeling heeft zijn zon- en schaduwzij den. Jonge mensen, <Jie een harmonieus huwelijk sluiten, mogen hopen op een langer levensgeluk. Maar helaas is het aantal echtscheidingen onder jonggehuwden ook het grootst. Nochtans is er vol gens enkele van Nederlands meest prominente psychiaters geen reden oor een sombere stem ming. Zijn vroege huwelijken te vroeg? Deze vraag zal menigeen zich stellen, wanneer hij de echtschei dingsstatistieken onder ogen krijgt. In „Verstandig Ouderschap", orgaan van de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming, constateert me vrouw R. YkemaSteenbergen, dat een huwelijk de meeste kans op mislukking biedt, wanneer de partners nog geen twintig jaar zijn. Negentig van de duizend tienerhuwelijken eindi gen in een echtscheiding. Maar ook de grote groep tussen 20 en 24 geeft nogal wat schipbreuken te zien: 31 op elke 1.000 huwelijken worden na kor tere of langere tijd door een scheiding verbroken, waarvan een groot aantal binnen 5V2 jaar. Maar van hen die trouwen tussen het 30ste en 35ste jaar gaan er ook nog 29 op de duizend uit elkaar. De ideale leeftijd schijnt voor de man tussen 28 en 34 jaar te liggen en voor de vrouw tussen 25 ei, 29 jaar, want van hen verlaten maar 16 paren op elke duizend de huwelijksboot. Paren van een gelijke leeftijdsgroep binnen een kader van vier jaar blijken de meeste kans op harmonie te heb ben. Ruim 20 van alle huwelijken, die in ons land worden gesloten, zijn gedwongen! Deze huwelijken zijn veelal het meest kwetsbaar. Het hoogste per centage gedwongen huwelijken komt voor bij de tieners ende studenten. WAAROM Waarom trouwen jonge mensen tegenwoordig vlugger dan een halve eeuw, of zelfs een kwart eeuw geleden? De deskundigen menen, dat een veelheid van oorzaken aan dit verschijnsel ten grondslag ligt. Het moge paradoxaal klinken, maar juist de wo ningnood zou wel eens een sterke invloed op de daling van de huwelijksleeftijd kunnen oefenen Alleen een onverbeterlijke optimist gelooft nog dat hij spoedig een woning zal krijgen. Dus trekt men ergens in. Bij familie of vreemden, Soms is zo'n stel met een zolderkamer voorlopig al tevreden. Dat impliceert, dat men zich geen omvangrijke boe del behoeft aan te schaffen. Waar zou men al die spullen moeten laten? Kortom, de inrichting van het woonverblijf kost op die manier niet veel geld zodat de financiën geen beletsel vormen. EENZAMER Maar er zijn diepere oorzaken, die het verlangen om zo vroeg mogelijk te trouwen versterken. Dr. Trimbos, de bekende Utrechtse psychiater en seksuoloog, meent dat de jonge mensen van nu een zamer is dan de jonge man of vrouw van vroeger. „Onze maatschappij met zijn ingewikkelde struc tuur draagt een dergelijk koel, machinaal en afwe rend karakter, dat men onwillekeurig hiervoor zoekt. Die compensatie vindt men in menselijke warmte,, die de mens van nu nog harder nodig heeft dan zijn voorouders". BOZE VADER Prof. dr. J. H. van den Berg, hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Leiden, glim lacht om de boze vader, die het niet kan begrijpen dat zijn zoon of dochter zo jong gaat trouwen. „Deze vader huwde pas, toen hij geld genoeg had om een huis in te richten en een gezin te verzorgen. Maar die tijd is voorbij. En hij heeft 't er zelf naar gemaakt, deze vader, en met hem alle vaders en moeders die er toe bij droegen dat de samenleving een dusdanige on vriendelijk, afstotend, ontoegankelijk, karakter kreeg, dat hun kinderen in de knoop geraakten. Nu hebben de jeugdigen er genoeg van. Zij leggen botje bij botje en bewonen, getrouwd, één kamer. De ouders kunnen moeilijk protest aantekenen. Trouwens, de ouders protesteren steeds minder. Zij voelen wel dat er eerder iets goeds dan iets kwaads gebeurt". HOGERE EISEN Prof. dr. H. C. Rümke, oud-hoogleraar in de psy chiatrie te Utrecht, meent: „Het is onjuist en uiter mate kortzichtig te denken dat de huwelijksverhou dingen vroeger zoveel beter waren dan thans het geval is". Natuurlijk is deze geleerde bezorgd over het groot aantal mislukte huwelijken, vooral onder de jong gehuwden. Maar prof. Rümke meent dat het niet juist is, hieruit te concluderen dat het moreel ni veau overal zou zijn gedaald en men het huwelijk niet meer als een zinvol instituut zou zien. Vaak is dit niet het geval. „Het is mij opgevallen dat tegenwoordig hogere eisen aan het huwelijk worden gesteld. Eisen van wederzijds begrijpen van kameraadschap op gees telijk niveau. Vele huwelijksmoeilijkheden van maatschappelijk waardevolle mensen hangen sa men met de hogere eisen, die aan een huwelijk worden gesteld. Er is thans een hunkerin" zich zelf in het huwelijk vollediger te geven dan ooit Door de emancipatie van de vrouw, haar grotere ontwikkeling, is daar nu meer de gelegenhe.u toe dan vroeger. Deze vrouwen stellen terecht hoger® eisen aan haar geliefde. Men verwacht meer van elkaar en dat acht ik een winst, ook al wordt het huwelijk daardoor ook kwetsbaarder".

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 19