Haarnetje over beatle-pruik FOLKMUSICI UIT DE SHOW Om ongeludken te voorkomen SHOTS Volgend jaar, in maart, zullen the Walker Brothers misschien weer naar hun vaderland, de Ver enigde Staten terug moeten. Net als de vermaarde P. J. Proby was him eerste succes groter in Engeland dan in Amerika. Daar om wonen zij reeds lange tijd in Londen. Maar in maart loopt hun verblijfsvergunning af en als deze niet meteen wordt verlengd moeten ze terug. Zij zullen dan een half jaar weg moeten blijven cm weer aan 'n nieuwe verblijfs vergunning te komen. The Rolling Stones zijn nog steeds in de Verenigde Staten en thans bezig met de opnamen voor een nieuwe single, een nieuwe e.p. en een nieuwe l.p. Dat is druk werk, want de Rol ling Stones zijn niet vlug tevre den. Men kan verwachten, dat zij zullen trachten hun muzikale toppunt van „Aftermath", die op de verscheidene draaitafels van fans vooreerst nog niet uitge draaid is, te overtreffen. Dat houdt in, dat de verwachtingen thans dubbel hoog zijn gespan nen. Het muziekblad „Melody Maker" heeft een Oscar uitgereikt aan „de beste groep van Engeland". Men hoeft niet lang te raden, wie daarvoor in aanmerking kwa men. The Beatles hadden de eer. Op de tweede plaats stonden uiteraard the Rolling Stones. Er komen steeds meer jongens met lange haren en die nieuwigheid blijkt inmiddels ook al weer zijn problemen mee te bren gen. Bij het vooroverbuigen waaiert zo'n haardos uit elkaar; gebeurt dat bij een technische handeling in de nabijheid van een in werking zijnde machine, dan be staat de kans dat de machine het haar grijpt, met alle gevolgen van dien. Volgens een mededeling in de British Medical Journal heeft deze situatie zich reeds enkele malen voorgedaan met het gevolg dat de jongens gedeeltelijk gescal peerd werden Daarom wordt er in ge noemd tijdschrift geopperd of men kna pen die beslist met zo'n Beatle-hoofd willen blijven lopen in fabriek en werk plaats niet moet verplichten tot 't dragen van een haarnetje. Er wordt daarbij gewezen op het feit, dat vrouwen immers ook vaak aan een voor schrift onderworpen zijn, waarbij zij het een of andere mutsje op het hoofd moeten dragen tijdens hun beroepsbezigheden. Nu hebben wij altijd gedacht, dat zulk een voorschrift bij vrouwen meer ingegeven was uit hygiënische motieven en niet zo zeer om te voorkomen dat hun de haren door machines uit het hoofd werden ge trokken. Maar zulke zindelijkheidsoverwegingen zouden voor de Beatle-gekapte mannen bovendien nog een rol kunnen spelen. Het voorgestelde haarnetje zou dan beter ver vangen kunnen worden door een heel mutsje. In ieder geval is het goed voor het behoud van hun coiffure. De hedendaagse beatmusici hebben veel te danken aan de oude blueszangers. Zowel the Beatles als the Rolling Stones hebben veel geluisterd naar de platen van mannen als Muddy Waters, Big Bill Broonzy, Otis Redding, Chuek Berry en Huddy Leadbelly. Zij vonden bij hen hun inspi raties voor hun eigen muziek. De rythm blues heeft ons veroverd via de vele beat- bandjes, die thans in bijna alle landen van west-Europa, maar ook in het verre oosten jestaan. Pas het laatste half jaar is men meer aandacht aan de muziek van de oude blueszangers gaan besteden. Men haalt oude matrijzen voor de dag en regelmatig verschijnen er nieuwe persin gen van oude, maar nog gloedvolle opnamen. Ook wor den er nieuwe opnamen ge maakt, want van de bluesvete ranen leven nog steeds enkele grootheden, die nog weinig aan zeggingskracht hebben ingeboet. Aan Muddy Waters danken de Rolling Stones hun naam. Zij hebben dat bewust gedaan, daarmee te kennen gevend, niet alleen in welke mate zij de musicus willen eren, maar ook. dat zij zonder deze en andere voorgangers er niet zouden zijn. Het nummer Rol- lin' Stone is te vinden op een magnifieke l.p. „The best of Muddy Waters". WIE IS MUDDY? Muddy Waters werd als Mc Kinlev Morganfield op 15 april 1915 in de staat Missis sippi geboren. De Ameri kaanse staat, die bekend is ge worden door zijn katoenvel- cfen, door het verhaal over Oom Tom, de staat waar de meeste blueszangers vandaan komen. Toen Muddy drie jaar was stierf zijn moeder en zond zijn vader hem naar het stadje Clarksdale, waar zijn groot moeder verder voor hem zorgde. Hij was al twintig jaar toen hij zich voor de eer ste keer echt ging interesse ren voor de gitaar. Op zijn vijftiende had hij al 'n bandje bij elkaar en speelde hij voor de arbeiders op de velden of plantages. Dat is daarom-niet zo verwonderlijk, omdat in Muddy's jeugd Clarksdale een bekend centrum voor blues zangers was. Nadat Muddy Waters na de tweede wereld oorlog naar Chicago was ge gaan, kreeg hij werk in een van de vele bluesclubs van Chicago. Overdag werkte hij voor zijn brood. Er verschijnen vrij geregeld opnamen van Otis Redding, zoals twee elpees, waaronder „Pain in my heart" met het bekende „something is wor rying me", „Stand by me", „I need your lovin" en „Secu rity" en er kwam ook een single uit op Atlantic (584030) met „I can't turn you loose" en „Just one more day".

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 15