PREMIE SPAARPLAN AJAX-VOORHOEDE VERSTRIKTE ZICH IN WOUD VAN TURKSE BENEN Wielrennen Vrijdag 30 september dag van rouw in Djakarta DE VERANTWOORDELIJKHEID VAN S0EKARN0 I)E TERUGKEER VAN ARAM Sparen in obligaties of aandelen? Nu extra aantrekkelijk, want... elk jaar legt het Rijk er 20% premie bij. Beursoverzicht Pagina 4 Met magere 2-0 voorsprong naar Istanboel BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Vandaag betoging „Grote leider" af Paleiswacht hield minister tegen DE VRfjE ZEEUW Donderdag 29 sept. 1968 De Europese beker voor landskampioenen Bennie Muller maakte een vreugdesprong en met hem kwa men de ruim 60.000 toeschouwers in het Olympisch stadion over eind. Met een scherp gericht diagonaal schot in de hoek, ge vuurd van buiten het strafschop gebied, had de kleine Muller Besiktas' doelman Nesmi ver rast. De Turken, die tweemaal drie kwartier de rem aangetrok- k_.i hadden gehouden, hadden voor de tweede maal moeten ca pituleren. Met een voorsprong van 20 reist Ajax maandag naar Tur- k'ie voor de woensdag in Istanbul te spelen returnwedstrijd. Dan zal blijken, of de marge van twee doelpunten voldoende is. Voorlopig is hier nog geen ant woord op te geven, gezien de spelopvatting van de Turken in Amsterdam, die ongetwijfeld aanmerkelijk zal verschillen met die in eigen land, voor eigen pu bliek. Nu was deze erop gericht de score zo laag mogelijk te hou den; dan zullen zij moeten aan vallen en hun ware gezicht moe ten tonen. Ajax' eerste Europacupwed strijd van het toernooi 1966/1967 is door het vertragende spel van Besiktas een teleurstelling ge worden. Van het prille begin af hebben zij de chronometer van de Engele arbiter John Taylor in het spel betrokken. Bij elke spel- onderbreking probeerden de Bestiktas-spelers tijd te winnen. Scheidsrechter Taylor trad naar veler mening te lankmoedig op tegen deze onsportieve strijd- methode van de Turken. Hadden zij deze speelwijze werkelijk nodig? Zij bereikten er in ieder geval mee, dat Ajax er geheel door uit zijn spel raakte. Maar in Amsterdam bleek Besiktas ook reeds over een hechte defensie te beschikken met een bijzonder goede doelverdediger aan het hoofd. En in de aanval onder scheidden zich enkele spelers, zoals Yusuf en Fethi door hun geraffineerde techniek, waarmee zij op zeer handige wijze soms hun tegenstanders uit balans speelden. Daarom wacht Ajax ongetwij feld in Istanbul een warm ont haal, waarvan het resultaat op dit moment niet bij benadering is te voorspellen. AJAX VERSLOEG BESIKTAS 2—0 Ofschoon Besiktas de eerste aanval had, waarbij Bals dadelijk moest ingrijpen heeft daarna Ajax vrijwel voortdurend de Clubkampioenschap van Nederland GERBEN KARSTENS ZWEEPT PLOEGMAKKERS OP TOT RECORDTIJD Op een parkoers rond Wijk bij Duurstede zijn woensdag de wie lerclubkampioenschappen van Nederland gehouden. In de A- klasse, waarin gemengde ploe gen mochten uitkomen, werd de titel veroverd door de Swift- combinatie uit Leiden met de •mers Karstens, Zoet, Klooster man en Zoetemelk. Zij reden de 75,750 km in 1 uur 38 minuten en 43,9 sec. Dit is een gemiddelde snelheid van 45,7 km. De uitslag luidde verder: 2. Fortuna Zun- dert (Braspennincks, Haast, Nij- dam en Van Dongen) 1.42.08,2; 3. Olympia Amsterdam 1.44.35,6; 4. Rotterdamse Leeuw 1.44.48,2; 5. Pedaalridders Rotterdam 1.44.50,8; 6. Kennemerland Be verwijk 1.45.35,1. Titelverdediger Maastricht kwam niet aan de start, omdat de drie professionals Huib Ha- rings, Jan Hugens en Harrie Steevens niet in één ploeg met de amateur Eddy Beugels wen sten te rijden. INGELOPEN Opgezweept door wegkam- pioen Gerben Karstens is de Swift-combinatie in recordtijd naar het nationale clubkam pioenschap gereden. Samen met Zoet, Kloosterman en de jonge amateur Zoetemelk, die ook al in de laatste ronde van het IJssel- meer was opgevallen, bevocht Karstens een winst van 3 min. 19,3 sec. op de voornaamste con currenten, de uit Braspenninckx, Haast, Nijdam en Van Dongen bestaande formatie van Fortuna uit Zundert, terwijl Olympia, vorig jaar nog tweede maar nu gehandicapt door het ontbreken van Peter Post, op bijna zes mi nuten werd gefietst. Halverwege de wedstrijd was het al duide lijk dat Karstens en zijn mannen roet groot verschil zouden zege- Vieren. Toen reeds had hij zijn voorspelling waar gemaakt dat hij zijn ploegmakkers van For tuna zou inlopen. Weliswaar hadden Haast, Nijdam en Van Dongen deze uitdaging serieus opgenomen en het lichtste ma teriaal gebruikt, maar tegen het geweld van de Leidse groep was geen kruid gewassen. En zo kon Karstens na 36 km, toen hij de andere Televizieren voorbij reed en het startverschil van twee minuten had overbrugd, hen uit nodigen om „aan te haken", een prestatie waartoe zij niet in staat waren, zó hard gingen de Leide- naren voorbij. strijd beheerst. De superioriteit van de Amsterdammers, die met hun vanuit de verdediging opge bouwde aanvallen de Turken noopten steeds in grote getale in de verdediging aanwezig te zijn, resulteerde in een aantal schoten, die doelman Necmi tot grote waakzaamheid dwongen. In de zesde minuut vuurde Nu- ninga, maar Necmi was op zijn post. Drie minuten latei speelde Keizer zich met een geraffineer de schijnbeweging vrij loste een diagonaal schot, waarop Necmi eveneens goed het oog op had. Swart schoot in de tiende minuut rakelings over. De Turken, die nauwelijks tot actie overgingen, en zich er voornamelijk toe be paalden het spel te bevriezen wis ten inmiddels wat zij aan hun te genstanders hadden. Zij Iconden echter niet verhin deren, dat A jax in de zestiende minuut toch de leiding nam door een ver schot van Keizer, <ïat via het been van één der achterspe lers en via de enkels van de doel man in het net belandde: 10. Ajax bleef toonaangevend, maar inmiddels had de Besiktas- defensie Johan Cruyff een extra bewaking gegeven en door ook op de overige aanvallers een ste vige man-tegen-man-dekking toe te passen, kapselden zij vele goe de opgezette aanvallen in. En mocht deze afweer nog niet af doende zijn. och. dan schroomden de Turken niet aan de noodrem te trekken. Ontoelaatbaar welis waar maar met zoveel man kracht in de verdediging zouden zij ook de strafmaatregelen wel ontzenuwen. Ajax zocht zijn heil voorname lijk in afstandschoten, maar 'deze misten op centimeters hun doel of werden kundig opgevangen door doelman Necmi. Slechts één maal was het even benauwd voor het doel van Bals, toen aanvoer der Soetekouw in de 37e minuut een hoog opspringende bal met de hand wegsloeg. Via de hand van Bals stuitte de vrije schop van Yusuf af op de lat. De Ajacieden bleven ook in de tweede helft de strijd beheersen, maar de ontrafelingstaktiek van de Turken bleek een steeds mach tiger wapen. De kracht vloeide langzaam uit Ajajx' aanval en het werd steeds moeilijker voor de Amsterdammers, van wie Pronk na de rust voortdurend in de voorste linie was te vinden, cm de Turkse verdediging tot capitulatie te bewegen. Johan Cruijff kreeg weliswaar een prachtige scoringskans, maar faalde op anderhalve meter van zijn doel. Later schoot Cruijff nog eens rakelings over. De Turkse speeltrant werd steeds onsympathieker en in schrille fluitconcerten gaf het pu bliek herhaaldelijk van zijn af keuring hierover blijk. Twee Tur ken maakten het zó bont in de ogen van scheidsrechter Taylor, dat hij hen in zijn strafboekje no teerde. Het waren Kaya en Fethi. Wanhopig vocht Ajax voor een hogere score, tot eindelijk Mul ler het streven zag beloond met een magnifiek schot, dat zelfs aoplman Necmi te machtig was. In de resterende tijd poogde Besiktas nog enige goodwill te kweken, maar het slaagde hierin niet. De Ajax-verdediging hield de situatie in de hand en de voor sprong stevig vast. De Amsterdammers moesten zich met de 2—0 tevreden stel len. Zij hadden nn meer gehoopt, maar de verdedigende taktiek van de Turken, hoe onsympa thiek ook. had hen dit verhinderd. ANDERLECHT— HAKA VALKEAKOSKA 2—0 Anderlecht, dat zich veertien dagen geleden dankzij een 101 overwinning op Haka Valkea- kos' al verzekerd had van een Dlaats in de tweede ronde, heeft zich woensdagavond in Brussel in de tweede wedstrijd tevreden gesteld met een bescheiden score. De Belgen versloegen de Finnen met 20. Pol van Himst scoorde vóór de rust, terwijl Jo han Devrindt een kwartier na rust het tweede doelpunt maak te. MALMOE—ATLETICO MADRID 0—2 Atletico Madrid, de kampioen van Spanje, is woensdag in Mal- mö met succes begonnen. De Spanjaarden zegevierden met 20 over de Zweedse kampioen. LIVERPOOL— PETROLUL PLOESTI 2—0 Op eigen terrein heeft de En gelse kampioen Liverpool weinig moeite gehad met zijn Roemeen se tegenstander Petrolul Ploesti. De Engelsen wonnen met 20. Beide doelpunten werden na de rust gescoord. SCA SOFIA—OLYMPIAKOS 3—1 Dank zij een 31 overwinning op Olympiakos (Griekenland) heeft de Bulgaarse kampioen CSA Sofia zich een goede uit gangspositie verworven voor de volgende ronde van het tournooi om de Europa-cup voor lands kampioenen. Bij de rust van de in Sofia gespeelde wedstrijd stond CSA al met 10 voor. GORNIK ZABRZE— VORWAERTS BERLIJN 2—1 Gornik Zabrze heeft op eigen terrein met 21 gewonnen van Vorwaerts Berlijn (O. Did). Bij de rust stonden de Polen door een treffer van international Pol met 10 voor. Na de hervatting scoorde Pol een tweede doelpunt. De Oostduitse goal kwam van de voet van Fraesdorf. Voetbal NEDERLANDSE MILITAIREN WONNEN MET 2—1 VAN BELGIE Jan Mulder geblesseerd Het Nederlandse militaire voetbalelftal heeft dinsdagavond in het Utrechtse DOS-stadion met 21 gewonnen van België. Bij de rust was de stand dank zij een doelpunt van Houwaart in de 18e minuut 10 in het voor deel van de Nederlandse mili tairen. In de 66e minuut scoorde Nicolay de gelijkmaker, waarna De Vroet een kwartier vóór tijd de eindstand op 21 bepaalde. Het Nederlandse team nam na een aarzelend begin het initia tief. Jansen en Houwaart waren de animators en het uitvallen wegens een knieblessure van Jan Mulder in de achtste minuut kon het ritme in de aanval niet ver storen. Invaller René Pas was direkt gevaarlijk en vooral zijn combinaties met de Feijenoorder Jansen waren een voortdurende dreiging. In de 18de minuut nam Nederland dan ook verdiend de leiding, toen Houwaart de goede Belgische doelman Fransen kansloos liet. Na rust was België aanvankelijk iets sterker, doch onze zuiderburen speelden te veel in de breedte om gevaarlijk Een groot nationaal plan gaat het beleggen van uw spaar gelden stimuleren.het Premie Spaarplan. Het Rijk geeft u hiermede daadwerkelijke steun om tot waardevol bezit te komen. Jaarlijks kunnen u en uw vrouw f 100, aan premie krijgen. Hoe? Door middel van effectenbewijzen kunnen u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over besparingen van maximaal f 500,— jaarlijks, in de vorm van aankopen (obligaties, aan delen en andere effecten), betaalt het Rijk u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belasting vrije spaarpremie van 20%, dus max. 100,2j. Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aan ef fectenbewijzen koopt, en deze omzet in effecten, Per deelnemer maximaal f 250.—. 9 Spaarpremie per deelnemer maximaat f 50,—. dan ontvangt u in 1971 de spaarpremie van f 100,—. Da aankopen mogen natuurlijk ook voor een lager bedrag gedaan worden, de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar door aankoop van één of enkele "stukken" de spaarpremie verdienen. Doordat u ook nog de gebruikelijke dividenden en rentes ontvangt, groeit uw bezit in de loop der jaren sneller. Wie U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Banken, commissionairs in effec ten, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisen- banken, Hypotheekbanken. Vraag de gratis brochure! te kunnen worden. Een aarze ling in de Nederlandse achter hoede stelde Nicolay in de 21ste minuut in staat van grote afstand in te schieten (11). In de 30ste minuut namen de Nederlanders weer een voorsprong dank zij de voor Jansen ingevallen De Vroet, die een voorzet van Van der Kuy- len anutte. P- opbrengst van de wedstrijd, die is bestemd voor de bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers, bedroeg 12.000. DROEVIG TAFEREEL IN VIETNAM Bong Son (Zuid-Vietnam)Een klein jongetje verstopt zich ach ter zijn blinde grootvader, die door militairen van de le Ameri kaanse cavaleriedivisie wordt ondervraagd. Na gehoord te zijn, mocht de oude man gaan. Het jongetje was zijn trouwe gids. De burgemeester van Groot- Djakarta heeft de 30ste september tot dag van rouw verklaard voor de zes Indonesische generaals die een jaar geleden door de commu nisten zijn vermoord. De bevolking Is opgedragen die dag halfstok te vlaggen. Katholieke jeugd- en studenten organisaties deden woensdag een beroep op hun leden, tijdens de herdenking van de gebeurtenissen van een jaar geleden rust en orde te bewaren .fn geen provocerende handelingen te begaan die zouden leiden tot onnodige onlusten. 53. Voortgestuwd door een gun stige wind naderde de oorlogs vloot de kleine haven van Pom- plina. Achter hen aan kwamen de schepen met krijgers, die ech ter nog niet te zien waren, om dat zij veel langzamer vooruit kwamen. Voorlopig waren zij ech ter. ook niet nodig, daar eerst de haven gezuiverd -moest worden van de schepen der Barbadoren. Reeds kwamen de heuvels, die om de kleine baai lagen, in het gezicht. Achter op het grootste schip stonden Jaspo en Aram. „Over enkele uren kan de strijd beginnen," merkte Jaspo vergenoegd op. „Dan zullen wij die haven eens even grondig schoonmaken! Hoewel ik vrees, dat er daarna heel wat wrakken moeten worden opgeruimd!" Aram lachte. „Zolang het onze schepen maar niet zijn, kan het me niet sche len! Het zou eigenlijk iammer zijn als er ook maar één van de prachtige vaartuigen voor moest worden geofferd!" Peinzend keek Jaspo om zich heen en plotseling maakte hij 'n luchtsprong. „Ik heb het!" riep hij uit. „Met een beetje geluk kost het ons geen enkel schip!" Vragend keek A.ram hem aan en de kleine man wees druk gebarend naar het kleine Barbadorenscheepje, waar mee zij hun tocht naarVeneda be gonnen waren en dat thans, be mand door Jago's vrienden en 'n paar matrozen uit Veneda, tus sen de andere in voer. „Dat is het enige schip dat ver loren zal gaan!" riep Jaspo uit. „Maar dan kunnen wij ook alle andere behouden. Luister slechts!" En hij boog zich naar Aram, over en begon geheimzin nig te fluisteren. Intussen trokken woensdagavond ongeveer vijftigduizend jongeren van de actiefronten Kami en Kappi in optocht van Djakarta naar het twaalf km zuidelijker gelegen Lo- bang Boeala (krokodillenbaar), waar de zes generaals werden vermoord. De jongeren blijven daar tot donderdagochtend en ke ren dan terug naar de hoofdstad om een betoging te houden voor het paleis van Soekarno. Ze droe gen op weg naar Lobang Boeaha een dozijn kransen mee en een spandoek met als tekst: „Soekarno, welke verantwoordelijkheid draagt u?" De „Siliwangi"-divisie, keur korps van het Indonesische leger, heeft de woorden „President Soe karno is onze grote leider" uit haar reglementen geschrapt, om dat bijdragen tot persoonsverheer lijking, zo maakte de divisiecom mandant, generaal-majoor Dhar- sono, in Bandoeng bekend. Het zelfde is gebeurd met Soekarno's politieke manifest van 1959 en diens denkbeelden van geleide de mocratie. In plaats daarvan moes ten de 40.000 man van de divisie zich voortaan richten op „vervul ling van de boodschap van het lijdende volk" en zich daarbij laten leiden door de grondwet en de staatsfilosofie „pantsjasila". De Indonesische minister van voorlichting, Boerhanoeddin Diah, kreeg maandag geen toegang tot het Merdekapaleis in Djakarta, waar hij aanwezig wilde zijn bij de overhandiging van de geloofsbrie ven door de nieuwe Guinese am bassadeur aan de president, zo meldt het legerblad Berita Yoedha. Diah, die tijdens Maliks verblijf in het buitenland optreedt als waar nemend minister van buitenlandse zaken werd eerst aan het hek tegengehouden door schildwachten die hem naar zijn identiteitspapie ren vroegen. Na veel gepraat mocht hij naar binnen, maar een eindje verder versperden leden van de paleiswacht hem de weg, die even eens zeiden hem niet te kennen. De minister liep woedend weg en vertrok rechtstreeks naar Ban doeng, waar hij op een bijeenkomst zou spreken. Volgens het blad was Soekarno in woede ontstoken, toen hij van het geval hoorde en had hij zijn adjudanten opgedragen, onmiddel lijk contact op te nemen met Diah. Deze was toen al op weg naar Bandoeng en keerde pas de vol gende dag terug. De minister heeft geen genoegen genomen met een schriftelijk excuus van de com mandant van de paleiswacht en een officieel protest ingediend. INTERNATIONALS VRIENDELIJKER De stemming voor de interna tionale waarden was gisteren bij de opening vriendelijk tot vast. Kon. Olie onderscheidde zich met een koerswinst van ruim twee gulden op 123,20 door loka le vraag alsmede kooporders voor Franse rekening. Philips en Unilever deden het wat kalmer aan op resp. 90,30 (89,60) en 84,30 (83,90). Voor beide fond sen toonde het publiek belang stelling. A.K.U. kon zich goed hand haven en kwam op 66,10 nog 20 cent boven de slotprijs van dins dag. Hoogovens gaf een koers- herstel te zien van vier punten op 322 als advieskoers. K.L.M. gaf ditmaal geen spectaculaire verandering te zien. Dinsdag avond werd als hoogste koers voor dit fonds nog 542 betaald tegen een officiële prijs van 530. De handel in de hoofdfondsen had weinig te betekenen. Het Damrak ondervond wat steun van Wallstreet, waar de Nederlandse fondsen dinsdag iets hoger sloten, behalve voor K.L.M. Dit aandeel onderging een koersreactie van 1% dollar op de scherpe stijging van maan dag met ruim 11 dollar. De Newyorkse beurs gaf voor de eigen fondsen een emotioneel koersverloop te zien met ruime omzetten. Na aanvankelijk vast te zijn geweest ging later op de dag de gehele koerswinst ver loren op een bericht van Moto rola, waarin de aanvankelijke winstverwachting veel te hoog was gesteld. Verder was er de staking bij American Airlines, waardoor dit gehele bedrijf prak tisch stilstaat. Gedurende de verdere beurs- duur viel Kon. Olie terug tot 122 door winstnemingen. Philips daal de tot 90. Aandelen Centrale Suiker werden wederom in een open hoek verhandeld. Op circa 300 betekende dit een lichte koersdaling voor deze aandelen. Er ging lang niet zoveel om in C.S.M. als dinsdag. Van de scheepvaartwaarden kon Kon. Boot zich iets verbe teren tot 79. Van de cultures werd Deli iets hoger geadviseerd. De staatsfondsenmarkt was prijshoudend met weinig zaken. Beursiridices Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 26/9 376.9 265.8 106.4 145.9 137.2 27.9 27/9 376.8 264.2 107.5 146.4 18.4 278.5 28/9 377.7 266.6 108.4 146.1 138.8 279.8 Nabeurskoersen A.K.U.66.00 66.10) Hoogovens; (323.00) Kon. Olie: 121.00—121.70 (122.05) Philips: 88.60— 89.50 89.80) Unilever: 83.80— 84.00 84.40) K.L.M.: 513.00—520.00 (534.00*

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4