clCerboren Straks woningwetwoningen van per maand Bouwvakkers voelen zich „genomen" BETERE EN MEERDERE VOORZIENINGEN 575STAATSLOTERIJ Woningbouw niet langer hoogste prioriteit Werkgeversorganisaties voorzien aanzienlijke kostenstijgingen sociale verzekeringen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 29 sept. 1960 Eigen woningbezit MINISTER BOVVDEN VERLAAT RHODESIE „NIET ERG OPTIMISTISCH" OORLOGS MISDADIGERS VEROORDEELD STAKING BIJ VERVOER IN ITALIË DE BORINGEN IN DE NOORDZEE BUITENLANDERS MEE MET AMERIKAANSE RUIMTEVAARDERS? Te gemakkelijk genomen MASSAGRAF ONTDEKT IN LETLAND AARDVERSCHUIVING IN NEPAL VLUCHT NAAR HET WESTEN Verdwenen Dtiitse baby dood aangetroffen Bulldozer sneed bus open Verstekeling onder straalvliegtuig Nationale kwaal Geen illusies Koffievoorraad gestolen Overheidslasten Te lage premies Brandweerlieden bedwelmd geraakt Twee slachtoffers van kolendampvergiftiging Kerstpakketten met overzeese bestemmingen Een -woningwetwoning van 300,per maand zal straks geen uitzondering meer zijn", zo meent de voorzitter van de Nederlandse christelijke aanne mers- en patroonsbond fN.C.A. B.j, de heer D. Versloot. Hij zei gisteren op de jaarver gadering van zijn bond in Rot terdam, dat de woningwetwonin gen onvermijdelijk duurder zul len worden, doordat tenge volge van de financiële moeilijk heden bij de bouw in de vrije sector een deel van de kosten van de woningwetwoning niet meer op de particuliere woning kan worden afgewenteld. Ook spelen mee de betere en meer dere voorzieningen in de woning wetwoningen. „Straks wordt voor de woningwetwoning acceptabel, wat tot nu toe voor een vrije woning veel te duur werd ge acht." Het is voor de heer Versloot een raadsel hoe de minister in die situatie tot uitstel van de huurverhoging kon besluiten en tegelijkertijd in de doorstroming kan blijven geloven. In het licht van de ontwikkeling vindt de N.C.A.B.-voorzitter de prijzen De Britse minister voor ge menebestzaken, Herbert Bowden, he-fi woensdag voor zijn vertrek uit Rhodesië verklaard niet erg optimistisch te zijn over zijn be sprekingen met premier Ian Smith. Er is weinig tijd over voor het vil ten van een oplossing, maar er kunnen nog wijze besluiten worden genomen. Ik geloof dat wij klaarheid hebben geschapen. In dat opzicht zijn de besprekin gen waardevol geweest, aldus de m;r';ter. „Beide partijen willen zich nu in hun hoek terugtrekken en nadenken". Daarom is geen nieuwe afspraak voor overleg met Smith gemaakt Zoals bekend is Bowden naar Rh )desfê" gegaan om Engelands „laatste" aanbod tot onderhande lingen over de eenzijdige afkon diging van de Rhodesische onaf hankelijkheid toe te lichten, al vorens Groot-Brittannië de V.N. om verplichte sankties tegen Rhodesië vraagt. In het z.g. Kowel-proces in Ol denburg (Nedersaksen) zijn de vroegere Duitse commissaris van het gebied Kowel (Oekraine) Erich Kassner en Fritz Manthei, die tot de feldgendarmerie be hoorde, tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld met ver lies van de burgerrechten. De 54-jarige Kassner werd schuldig bevonden aan de dood van ten minste 6.000 Joden en partizanen en aan moord in 13 afzonderlijke gevallen. Manthei had zich in minstens drie gevallen aan moord schuldig gemaakt. In Ttalië begon gisteren een staking van het autobus- en trampersoneel, dat aan eisen voor een nieuwe arbeidsovereen komst kracht wil bijzetten. De aktie waartoe alle vakorganisa ties hebben opgeroepen, duurt twee dagen en heeft betrekking op ongeveer 150.000 werknemers. Een Deens consortium onder leiding van de Deense reders A. P. Möller heeft bekendgemaakt, dat het aan de rand van de Dog- gersbank in de Noordzee waar schijnlijk aardgas en olie heeft aangeboord. Terwijl het resul taat van de boring nader wordt onderzocht, heeft het boorschip van het consortium inmiddels een andere positie ingenomen. De Ver. Staten zijn bereid bui tenlandse geleerden te laten meereizen aan boord van Ame rikaanse ruimtevoertuigen, zo heeft James Webb, directeur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, dinsdag in Washington verklaard. Webb zei, dat hij bij de be sprekingen die hij onlangs heeft gevoerd over de samenwerking op het gebied van de ruimte vaart tussen de Ver. Staten en West-Duitsland, gemachtigd was dit aanbod te doen. Het gold o.m. voor geleerden in Engeland en West-Duitsland. 5 van koophuizen nog niet irreëel als men soms wil doen geloven. Hij bepleitte het stimuleren van het eigen woningbezit. De heer Versloot betwijfelde of dit jaar het aantal van 125.000 woningen wordt gehaald, nu ook blijkt dat de regering voor 1967 al niet meer op eenzelfde aantal rekent. Hij noemde dit vreemd nu alles wijst op een grotere capaciteit in de bouwwereld: het aantal werknemers is toege nomen, de pendel naar het bui tenland teruggelopen, de pro- duktiestromen functioneren. Veel aannemers hebben nu reeds on- voldoen de werk. De N.C.A.B.- voorzitter vindt dit een ernstige zaak, omdat de aannemers mede op grond van het gepresteerde bouwbeleid en de instelling van een rijkswegenfonds sterk het accent hebben gelegd op de uit breiding van hun bedrijven. Het overheidsbeleid in het al gemeen kon ook niet de goed keuring van de heer Versloot verwerven. „Het ene gat wordt met het andere gestopt". De aannemers zelf hebben echter ook niet altijd de juiste gedrags lijn gevolgd. Hét is ons als aan nemers in de regel niet slecht gegaan en mogelijk hebben wij het in de laatste jaren wel eens wat al te gemakkelijk genomen. Velen van ons, aldus de N.C.A. B.-voorzitter, hebben gedacht: „het loopt nog niet zo slecht" en zij zijn daardoor verslapt in het zich volledig inzetten om hun bedrijven zo gezond mogelijk te maken. (ADVERTENTIE) Manoeuvres in Bohernen Praag: De landen van het War- schau-pact houden gemeenschap pelijke legeroef eningen in Zuid- Bohemen. Boven: een gecombi neerde oefening van infanterie en cavalerie. Onder: een Tsjechi sche amfibietank doorkruist de rivier. LANGSPEELFLES DE KUYPER Al spelende met een fles Citroenbrandewijn De Kuyper en de frisdranken naar Uw keuze, maakt U ettelijke heerlijke long drinks. En.let wel: Citroen brandewijn De Kuyper wordt nog. steeds verkocht in de héle- literfles. U doet er dus lekker lang mee. In de buurt van de Letlandse stad Daugavpils, 200 km van Riga, is een massagraf van nazi slachtoffers ontdekt. Er zijn o.a. kinderschedeltjes gevonden met kogelgaten erin. In een fles zat een papiertje waarop geschreven stond „Abe-Tevis Zelikson, oud zestien jaar, gestorven 7-ll-'41." Te Boelboele, 70 km ten noord oosten van de Nepalese hoofd stad Katmandoe zijn gisteren 16 mensen door een aardverschui ving levend begraven. Een der tigtal huizen werd verwoest. Een Oostduitse grenswacht en zijn twee vrienden zijn er giste ren in geslaagd in het noordwes ten van Berlijn door de prikkel draadversperring naar het wes ten te vluchten. 0"> een andere plaats in Ber lijn werd een omstreeks 30 jaar oude man aangehouden door de Oostduitsers, nadat hij er reeds in was geslaagd twee prikkel draadversperringen te passeren. De sinds maandag verdwenen zeven maanden oude Frank Lan- dermann uit Dortmund-Wickede is dinsdagavond op een afgelegen braak liggend stuk grond dood aangetroffen. De politie acht het mogelijk, dat de ouders van het kind een ontvoering hebben gefingeerd. Volgens de moeder van het kind zou Frank maandagochtend u't een kinderwagen zijn ver dwenen, die zy voor een winkel had laten staan. Naar zij ver klaarde wilde zij na een verblijf van een kwartier in de winkel haar portemonnee uit de kinder wagen halen en zag toen dat deze leeg was. De politie heeft nog niets over de doodsoorzaak van de baby gezegd. In Kayseri^ in midden-Tur- kije zijn dinsdagavond negen mensen omgekomen, doordat de s-"h';i van een bulldozer een pas serende bus opensneed. Een 17-jarige Mexicaanse jon gen uit Querataro in midden- Mexico heeft een vlucht van Bo gota naar Mexicostad in de ruim te voor de inklapbare wielen van een straalverkeersvliegtuig over leefd. Toen het toestel na een tocht van 3200 km, waarbij op ruim 10.000 meter hoogte met een snelheid van duizend km per uur werd gevlogen, aankwam, had de verstekeling, Francisco Cuevas Carca, alleen last van luchtziekte en oorpijn. De kou ongeveer vijf graden Celsius onder nul de wind en de snelheid had hij goed doorstaan, hoewel hij slechts een nylonhemd en broek droeg. Hij vertelde in Bogota te hebben gewerkt als hersteller van rol luiken en naar zijn land wilde terugkeren. WOENSDAG 28 SEPTEMBER '66 EERSTE KLASSE Prijzen van 5 zijn gevallen 50 zijn gevallen 100 zijn gevallen 200 zijn gevallen 400 zijn gevallen 1000 zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 2 705 939 015 449 2536 080335 006007 069895 079460 075530 064879 De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer 097833 De bouwvakarbeiders voelen zich enigszins genomen, nu een be lastingverlaging van enkele gul dens per week (als men tenmin ste aardig verdient) hun de kans ontneemt 10.000 woningen méér per jaar te bouwen. Dit schrijft drs. P. J. Janssen, economisch adviseur van de ka tholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid „St. Jo seph" in „Op de Steiger", het or gaan van deze N.K.V.-bond. De heer Janssen meent dat het voor volgend jaar gewenst is zoveel woningen te bouwen als de be schikbare capaciteit toelaat. De r"*cring wil evenwel 117.500 woningen in aanbouw nemen, 10.000 minder dan de bouwnij verheid volgend jaar aan kan. Met die 10.000 woningen is rond 300 miljoen gulden ge moeid, bijna de helft van hetgeen de belastingverlaging de staat gaat kosten. Dezelfde partijen, die de woningbouw volksvijand nummer één noemen en aan de woningbouw de hoogste priori teit wensen toe te kennen, willen nu de belastingverlaging laten doorgaan. Plotseling blijkt dus, aldus drs. Janssen, dat de belas tingdruk een grotere nationale kwaal is dan de woningnood. „St. Joseph" heeft niet de il lusie dat de regeringsvoorstellen ingrijpend zullen worden gewij zigd naar aanleiding van de poli tieke beschouwingen in de Twee de Kamer, die binnenkort begin nen. Wel meent de bond, dat de bouwnijverheid er recht op heeft te vernemen, waarom er zo op vallend is getornd aan het prio riteitenschema. Het is nog niet zo lang geleden dat men het de bouwvakarbeiders kwalijk nam, dat zij evenals de rest van de werknemers een verkorting van de arbeidstijd verlangden, omdat men ten onrechte vreesde dat de woningnood daardoor langer zou duren. Het is nog korter geleden dac ministc- Bogaers de bouw vakarbeiders verzocht er een schepje bovenop te doen en hij bedankte ze later, toen 't schepje er inderdaad was opgegooid. Een bijdrage aan de verletbestrijding werd geleverd door in de winter onder slechte weersomstandig heden door te werken. Nu blijkt opeens dat de belas tingdruk een grotere nationale kwaal is dan de woningnood, zo besluit drs. Janssen. SUCCESVOLLE VLUCHT UIT CUBA Miami: Zeven Cubanen zijn mét een zelf-gemaakte boot van Cuba gevlucht. Toen zij ongeveer 40 km van de Amerikaanse kust waren, en zonder water en voed sel ronddreven, kwam een kot ter van de Amerikaanse kust wacht, die hen aan boord nam en naar de veilige wal bracht. Een van de geredden kon zich bij aankomst niet inhouden en, kuste de Amerikaanse grond:.,.. Bij de zelfbedieningsgrootban- del Agros aan de Nijverheidsweg te Amersfoort is de vorige nacht de complete koffievoorraad van 3.000 a 3.500 kg gestolen. De waarde bedraagt tussen de 15 en 20.000 gulden. De voorraad moet overgebracht zijn in een vracht auto, die men na het verbreken van een toegangshek en het van binnenuit openen van een deur tot in het magazijn had gereden. De politie vermoedt dat de in brekers ter plaatse bekend zijn geweest, omdat de complete voorraad, die nogal verspreid was opgeslagen, is verdwenen. DOOR JEAN NE AL 3) Maar Myra was daarover niet in haar twijfelachtige stenjming geraakt. Niet op die manier. Op dit ogenblik had ze het gevoel alsof ze in de machinerieën van het leven verward geraakt was en als 't ware door een of ander wiel meegevoerd, meegetrokken werd tegen haar wil in. Ze moest gehoorzamen of ze wilde o£ niet en deed het dan ook, evenals de honderden miljoenen vóór haar, die zich eveneens hadden laten meesleuren door het leven en daardoor hulpeloze, willoze werk tuigen van het noodot geworden waren. Ze had er niet om gevraagd Malcolm te ontmoeten. Ze had er niet naar verlangd hem lief te hebben. Haar liefde voor hem zou haar van een massa andere din gen beroven die ze gaarne wilde doen en hebben. De liefde zou aan al die dingen een eind ma ken. In dat licht bezien bracht die liefde haar niets en deed niets anders dan haar eigen toekomst plannen dwarsbomen en onmoge lijk maken. Het was natuurlijk heel iets anders voor Malcolm. Malcolm zou rustig verder leven, precies zoas hij dat van plan ge weest was en bovendien zou hij haar dan nog bezitten. Maar zij zou zoveel dingen moeten opge ven. Dingen die heel veel voor haar betekend hadden! Ze zou bijvoorbeeld haar vader moeten opgeven en al de heerlijke din gen die ze samen met hem altijd beleefd had. Ze zou bovendien 't offer moeten brengen van het af zien van alle dingen die ze nog samen zouden hebben kunnen doen, indien Malcolm er niet met zijn lief'de tussen gekomen was. Nee, het was niet zo eenvoudig als sommige mensen het wel deden voorkomen. Het was hard en moeilijk om iemand te moeten opgeven die je met evenveel en even grote liefde bemind had als ze nu Malcolm zou moeten schen ken. Het was zelfs moeilijk om er geen spijt van te hebben dat al die dingen voor goed gingen ver dwijnen uit je leven... Waarom, vroeg ze zich af, waarom was die liefde zo gauw gekomen? Waar om hadclen de dingen niet een poosje langer kunnen blijven zo als ze altijd geweest waren? Het leven was toch goed geweest en mooi... Goed, de liefde zou alles mooier kunnen maken en het leven veraangenamen. Het was iets dat eigenlijk een soort trak tatie was, zoals een handvol prui men lekkerder was dan een stuk gebak, of iets lekkers zoals de gekleurde kersen op een stuk taart. Maar, zo hield Myra zich voor, ze had altijd de pruimen en de gekleurde kersen tot het laatst bewaard, juist omdat ze die zo lekker vond. En hier was ze nu op weg naar Le Havre en wat stond ze op het punt te doen? De pruimen en de kersen door te slikken voordat ze goed en wel van de taart geproefd had. Het was die maan geweest die het gedaan had. De maan en de zwakheid van de menselijke na tuur. Ze herinnerde zich die avond goed. Het blauwzilveren maanlicht en de geur van de witte rozen.Ze had 't er zelf op aangelegd dat Malcolm haar zou kussen. Het was alles zo roman tisch geweest daar in het maan licht. Niet dat 't de eerste keer geweest was dat ze zich in het licht van de maan had laten kus sen, dat niet. Ze had er alleen niet op gerekend dat die kus zo heel anders zou uitvallen dan die andere kussen... Misschien was de reder, daarvan geweest dat het voor Malcolm wel de eerste kus geweest was. Hoe het ook zij, het was een tamp van een kus ge worden, goed en mooi en heer lijk en wat je maar zeggen wilt, maar een ramp niettemin. Toen ze naderhand teruggegaan waren naar binnen Malcolm was ko men dineren die avond had hij daar gezeten als 'n soort medium in trance en had de verkeerde antwoorden gegeven, op de ver keerde momenten gelachen, ter wijl haar vader z'n bekende grap pen en anekdoten van de hand gedaan had. Nadat hij heenge gaan was had vader toen gezegd dat hij teleurgesteld was, omdat de jongeman niet half zo intelli gent was gebleken als hij tevoren gemeenid had! Na die avond waren er meer dere kussen gevolgd. Meer kus sen dan conversatie! Dat zat hem in het feit dat de liefde geen woorden nodig heeft. Lippen kunnen alles veel beter zwijgend en met een kus verklaren dan dozijnen woorden, hoe lief 'deze ook klinken kunnen. Natuurlijk hadden ze ook wel gepraat. Dat zat hem in het feit, dat Malcolm een praktisch mens was en aan stonds verder begon te kijken dan zijn aristokratisehe neus lang was. Hij begon over de toekomst en allerlei vooruitzichten te pra- tien. Myra had daar al heel gauw een stokje voor gestoken! (Wordt vervolgd.) De raad van bestuur in arbeids zaken heeft aan de leden van de tweede kamer een nota toe gezonden over de kostenontwik keling op het gebied van sociale verzekering. De raad, waarin centrale werk gevers-, middenstands- en land bouworganisaties samenwerken, is na een onderzoek tot de con clusie gekomen dat indien de door de regering voorgestelde maatregelen in 1967 worden doorgevoerd, met een aanzien lijke stijging van de uitgaven voor de sociale verzekering reke ning moet worden gehouden. Nog los van de stijging van de uitgaven, welke het gevolg is van het in een aantal wetten, zoals de A.O.W. e.d. neergelegde automatisme, voorziet de raad een stijging van de uitgaven van 1.260.000.000,waarvan een bedrag van 283.000.000,ten laste van de overheid komt. De raad meent, dat een en an der belangrijk afwijkt van de in officiële publikaties gevestig de indruk, dat de uitbreiding van de sociale verzekering slechts tot een geringe premie stijging zou behoeven te leiden. De raad van bestuur is tot de conclusie gekomen, dat de kos ten van de sociale verzekering in 1967 zozeer zullen stijgen, dat van een zorgwekkende ontwik keling moet worden gesproken. De indruk, dat in totaal slechts 1 procent kostenstijging zal ont staan, wordt onjuist geacht. Het premiepercentage voor dé inte- rimwet invaliditeitsrentetrek- kers bijv. zal van 2,4 tot min stens 3 moeten stijgen; evenzo de ziekenfondspremie van 5,8 tot 7 procent. „De ervaring heeft bovendien geleerd, dat bij de invoering van nieuwe wetten meestal met te lage premies wordt gestart", aldus de nota. Voorts wordt door ingrijpende verhogingen van de premiegren- zen bij diverse sociale wetten een aanzienlijk groter deel van het loon of inkomen aan premie heffing onderworpen. Ook in dien een premiepercentage onge wijzigd kan blijven, betekent dit dat de betreffende verzekering beduidend meer inkomsten ont vangt en dus aanmerkelijk duur der is dan men geneigd zou zijn uit het gelijkblijvend percentage op te maken." De raad merkt op, dat de be rekende stijging van de uitgaven met 1260 miljoen per jaar slechts een globale benadering van de nominale kostenstijging is. Niet uitgesloten wordt ge acht, dat dit bedrag nog belang rijk hoger zal uitvallen, o.m. als gevolg van de automatische ver hoging van de premiegrens van de volksverzekeringen. Bij een felle brand in de boer derij van de veehouder P. Mul der aan de Hogeweg in Aduard (Gr.) zijn woensdagmorgen zes leden van de brandweer vair Aduard bedwelmd geraakt en met ambulancewagens naar het academisch ziekenhuis in Gro ningen overgebracht. De Gro ningse brandweer is later tér assistentie uitgerukt. Dinsdagavond heeft de ge meentepolitie van Waalwijkde 72-jarige heer E. Bossaerts en de naast hem wonende weduwe C. de FolterKools levenloos aan getroffen. Zij zijn vermoedelijk reeds maandagavond door kolen dampvergiftiging om het leven gekomen. De politie werd dins dagavond gealarmeerd door buurtbewoners, die op hun bel len aan de woning van de heer Bossaerts geen gehoor kregen. Met het oog op een tijdige ver zending van z.g. kerstpakketten zijn hieronder voor enige overr zeese bestemmingen (hoofdzake lijk emigratielanden) de data opgegeven waarop deze pakket ten bij rechtstreekse zeepostver zending ter post moeten zijn be- zorgd, teneinde onvoorziene omstandigheden voorbehouden vóór Kerstmis te worden be steld; s» Australië: 1 nov, Canada: n nov. Indonesië: 1 nov. Nederl. Antillen: 26 nov, Nieuw-Zeeland: 12 okt, Rhodesië: 11 nov. Suriname: 11 nov. Verenigde Staten van Amerika: 18 nov. Zuid-Afrika: 11 nov'. Omtrent de data van verzen ding met niet-rechtstreekse zeè- postverbindingen kunnen in ver band met de tijd van verwerking in de transitlanden geen inlich tingen worden verstrekt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2