Regeringsnota over het zeehavenbeleid Petras Dominas beschuldigt zijn rechters Overval op raiffeisenbank in Den Haag Felle brand op Duits vrachtschip in de Waalhaven ONTWERP VOOR REIMERSWAALPLAN KLACHT BIJ RAAD VAN EUROPA TOTALE BUIT ACHT DUIZEND GULDEN Daders elfde bankoverval spoorloos RELLETJES IN NEGERWIJK TE SAN FRANCISCO DE KU KLUX KLAN VRIJGESPROKEN: ,HET RECHT FAALDE' HET WEER DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1906 22e Jaargang No. 6784 Havenschappen Spreidingsbeleid Haventerreinen STAKING IN NEW YORK UITGESTELD KONGO BREEKT MET PORTUGAL ,Geen oproer' DE OVERSTROMINGEN IN LAOS NIET GESCHOTEN WEGEN AFGEZET Vestigingsverbod ongewenst Gestapo Volledig falen Nazi-misdadigers Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden «Mftkwfetg bij abonnement: TERNEUZEN lireeteor-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; pet nsand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen «wertenBeprifs per ram M el; whrlnram per if vertent ie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, nrending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. slagbedrijven en grote indus trieën een sterke aantrekkings kracht. De mogelijkheden tot uitbrei ding van deze havengebieden zijn uit overwegingen van ruim telijke ordening beperkt. Een af remming van de ontwikkeling vindt hier reeds plaats, omdat de havens ten aanzien van de industrievestiging in bepaalde mate selectief te werk gaan. De ontwikkeling verder afremmen door voor bepaalde categorieën bedrijven een soort vestigings verbod in te voeren komt de regering ongewenst voor en is moeilijk te verwezenlijken. De regering spreekt als haar mening uit dat economische ont wikkeling op het gebied der zee havens alleen dan mogelijk is, wanneer de verantwoordelijk heid voor de eigenlijke haven- Nu de mogelijkheden tot uit breiding van de havengebieden van Amsterdam en Rotterdam beperkt moeten worden geacht, streeft de regering naar een spreidingsbeleid. Met name zijn de plannen gericht om voor de zeehavenindustrieën elders in het land aantrekkelijke vesti gingsmogelijkheden te scheppen. Dit zal tot gevolg hebben, dat bepaalde bedrijven, die niet bij uitstek op vestiging in het Rijn- of IJmondhavengebied zijn aan gewezen, eerder htm keuze op eèn van de andere havens zul len laten vallen. Hiermee wordt een tweeledig belang gediend meer ruimte in Rijn- en IJmond en regionale ontwikkeling van minder dichtbevolkte gebieden buiten de reeds zo sterk bezette randstad Holland. Aldus de gisteren verschenen zeehavennota een regeringsnota die de handtekening draagt van de ministers Suurhoff (verkeer en waterstaat), Bogaers (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning) en Den Uyl (economische zaken). In de nota wordt gesteld, dat het zeehavenbeleid van de over heid er op gericht is oneven wichtigheden in de investerin gen zoveel mogelijk te vermij den. De regering streeft er naar voor de zeehavenindustrieën, die niet aan diep tot zeer diep vaar water of om andere redenen aan de beide" reeds genoemde haven agglomeraties gebonden zijn, in het kader van haar spreidings beleid elders in den lande veS' tigingsmogelijkhèden te schep pen. „De belangen van de reeds zo volle randstad en die van de andere delen des lands, waar aan een stimulering van de eco nomische groei een grote be hoefte is, gaan hier hand in hand", aldus de nota. Hierin wordt meegedeeld, dat in het bijzonder in de Rijn- en IJmond een selectief uitgiftebe- Jeid van de havenbeheerders ge boden zal blijven. De regering is bereid aan de verdere uitwer king van het voorlopig ontwerp voor het Reimerswaalplan als mede aan het nader onderzoek inzake het Eemshavenplan mede werking te verlenen. Verder wordt nagegaan op welke harmonische wijze de ont wikkeling van het bestaande ceehavenareaal en de ontwikke ling van eventueel nieuw te ont sluiten zeehavens kan worden aangepast aan de grote vraag naar haventerreinen. Uit deze studie blijkt dat de goederenbeweging in onze havens de jaren 19601980 met bijna 150 Vo zal kunnen toenemen, het geen een verdubbeling van de terreinen voor op- en overslag van bijna 600 naar bijna 1300 ha betekent en dat daarnaast de in dustrieterreinen, die in 1960 in de havens omstreeks 3000 ha in beslag namen, in 1980 zullen zijn uitgebreid tot bijna 8000 ha. Voegt men bij deze geschetste moordenaars en juweïendieven exploitatie zoveel mogelijk bij de direct belanghebbende pu bliekrechtelijke lichamen ligt, omdat hierdoor een slagvaardig en dynamisch beleid zal worden bevorderd. In bepaalde gevallen heeft de regering er zelfs naar gestreefd de exploitatie van oorspronke lijk uitsluitend hij het rijk in beheer zijnde havens over te dragen aan speciaal daartoe in het leven geroepen publiekrech telijke lichamen (havenschap pen). De regering ontveinst zich niet, dat deze autonomie zou kunnen leiden tot overinveste- ring en concurrentiestrijd met ongewenst karakter. Samenwer king tussen de verschillende havens teneinde dit te voorko men, juicht zij toe. Omdat ook de rijksoverheid een geregeld contact met de havenbeheerders op prijs stelt, zullen de moge lijkheden om te komen tot de oprichting van een orgaan dat de regering inzake haar zeeha venbeleid kan adviseren en dat het onderlinge contact tussen de havenbeheerders kan bevorde ren, nader onder het oog worden gezien. De staking van transportar beiders bfj de luchtvaartmaat schappij „American Airlines", die woensdagochtend zou zijn begon nen, is drie kwartier voordat zij zou beginnen, voor twaalf uren uitgesteld omdat een regeling in zicht was. Door een staking zou de luehtvaarmaatschappij wor den verlamd. iDe Kongolese kamer van afge vaardigden heeft woensdag in een resolutie de diplomatieke be trekkingen met Portugal verbro ken en een nieuwe regeling voor de buitenlandse consulaten in het land uitgevaardigd. Alle buiten landse diplomaten in Kinsjasa moeten van het ministerie van buitenlandse zaken een speciale vergunning hebben, wanneer zij zich buiten de stad willen bege ven. Woensdagmorgen is een over val gepleegd op het bijkantoor van de raiffeisenbank aan de Zuiderparklaan in Den Haag. In een negerwijk te San Fran cisco is het dinsdagavond tot on geregeldheden gekomen, nadat de politie na enkele waarschu wingsschoten een negerjongen van 16 jaar in de rug schoot, die uit een gestolen auto vluchtte. De jongen overleed aan zijn verwondingen. Verbolgen negers vernielden winkelruiten en bekogelden de politie met stenen. Leden van de nationale garde werden gereed gehouden om in te grijpen. Er zijn 2.000 leden van de na tionale garde in San Francisco samengetrokken. Kort voor middernacht kreeg de nationale ge^de opdracht sii' tegische punten te betrekken in twee negerwijken waar de ongeregeldheden plaats hadden. Gouverneur Edmund Brown heeft een avondklok tot zes uur in de ochtend ingesteld. Rond de wijken werd een kordon gelegd om uitbreiding van de onge- regelheden te voorkomen. Vijf personen, drie politiemannen, een brandweerman en een t.v.- cameraman,. werden gewond. De cameraman werd door een woe dende menigte neergeslagen en twee auto's van de televisie wer den omvergegooid, waarvan er één in brand werd gestoken. Schreeuwende benden negers trokken door de straten, plun derden winkels en gooiden met m~ lotov-cocktails. Gemeentefunktionarissen wil den niet van een rechtstreeks op roer spreken. Naar schatting tweehonderd personen hebben het leven verlo ren bij de maandenlange over stromingen van de Mekong. Na dat het water was gezakt, heeft men in de buurt van Vientiane de stoffelijke resten van vier-en- dertig mensen geborgen. Onge veer twintig procent van de rijst- produktie is verloren gegaan. Twee mannen zijn tegen elf uur dit betrekkelijk nieuwe kantoor binnengedrongen en hebben een bedrag van 8.000 meegenomen. De mannen maakten gebruik van een donkergroene Citroen, kenteken M L 84-46. Eén van de mannen droeg een donkere re genjas en een alpinopet. Deze bankoverval is de elfde in successie sinds 16 augustus 1965 en de derde op een bijkantoor van de raiffeissenbank. De overval vond plaats om kwart vóór elf en werd gepleegd door een naar schatting 28-jarige man, die door de politie wordt beschreven als een „donker zui delijk type". De kassier, de 27-ja- rige A. Kopmels, vertelde dat hij alleen aanwezig was, toen een man binnenkwam. De onbekende, die Nederlands met een accent sprak, bedreigde hem met een pistool, maar er is niet gescho ten. De man sommeerde de kas sier geld te geven en daarop heeft deze hem twee bankbiljet ten van 1000 en een aantal pak jes met biljetten van 25 en 10, een zakje met 500 losse guldens en een met 250 losse guldens, in totaal ongeveer 8.000, overhan digd. Een agent in burger, die een vrije dag had en toevallig pas seerde, heeft met een auto van een omstander meteen de achter volging ingezet, helaas zonder resultaat. De bank beschikt niet over een beveiligingssysteem. De man ver dween in een Citroën, volgens de politie gestolen. In de auto be vond zich achter het stuur een tweede man. De overvaller, van wie geen vingerafdrukken zijn gevonden, voegde de kassier toe: „Geld", en toonde van achter de bruine tas, vermoedelijk een aktetas, die hij bij zich had, een pistool. Bij het weggaan voegde hij de kassier toe: „Denk eraan, rustig blijven tot ik in de auto weg ben." Zodra de man was verdwenen, heeft de kassier de politie ge beld. Deze heeft direct de uitvals wegen van Den Haag afgezet. Volgens ooggetuigen is de auto in de richting Delft verdwenen. Om vijf minuten over twaalf ontdekten agenten van politie op de Hoefkade de Citroën waarmee de overvallers de vlucht hadden genomen. De wagen was neerge zet bij de ingang van de groente en fruitmarkt. Hij bleek leeg te zijn. Voor nader onderzoek werd de auto naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De politie zette een speurhond in bij het onderzoek. Het resul taat was pover: de overvallers moeten uit de Citroën in een an dere auto zijn overgestapt. In het dekhuis van het in de Wralhaven liggende Duitse vrachtschip „Leada" (3.000 ton) heeft woensdagmorgen een kor te maar felle brand gewoed, die grote schade heeft aangericht. Drie brandweermannen met persluchtmaskers redden, uit de machinekamer een opvarende van de „Leada", die bedwelmd was geraakt door koolzuurgas sen. Het bemanningslid werd in In het proces tegen de bende netto behoeften de oppervlakte nodig voor de havens, vaarwe gen, wegen e.d„ dan blijkt dat in 1980 een totale oppervlakte zeehavenareaal van 18.000 ha bruto nodig zal zijn (in 1960 bruto ongeveer 7000 ha). Dat de behoefte in 1980 door het aanbod zal worden gedekt, mag men uit de cijfers niet zon der meer afleiden. De ontwik keling in het ene havengebied kan sneller lopen dan men had verwacht. In andere gebieden kan de ontwikkeling bij de ver wachtingen ten achterblijven. Het is in dit verband zaak om onevenwichtige investeringen, gepaard gaande met grote over capaciteit in de havens, zoveel mogelijk te vermijden. Hiervoor is een zorgvuldig afgewogen ont wikkelingsprogramma nodig. De gedachte die aan dit program ma ten grondslag ligt, is de vol gende: De grote havensteden Rotter dam en Amsterdam bezitten, ge let op hun belangrijke agglome ratie voordelen, hun toegangs mogelijkheden uit zee en de goede achterwaartse verbindin gen voor d« vestiging van over- dat in Dortmund wordt gehou den, heeft de voornaamste be klaagde, de in Litauen geboren Petras Dominas (38 jaar) woens dag opnieuw getracht de gang van het proces door het indienen van bezwaren te verstoren. De rechtbank wees het be zwaar van Dominas tegen drie rechters af, die volgens hem niet van nationaal-socialistische smet ten vrij waren. Dominas diende daarna een bezwaar in tegen de officier van justitie Schlösser. Na een uur in beraad te zijn ge weest besloot de rechtbank dit bezwaar niet ontvankelijk te verklaren. Wel mag de beklaag de de persberichten ontvangen, die over zijn zaak zijn gepubli ceerd en waarom hij heeft ver zocht. Toen de president Dominas wilde verhoren, reikte deze aan de rechter zijn bezwaar tegen Schlösser over. „U kunt deze klacht rustig hardop voorlezen, of bent u bang, meneer de rech ter?" riep Dominas. Deze be weerde in zijn klacht dat Schlös ser „in opdracht van de justitie een lijst met 25 namen van voor malige leden van de Gestapo had ontstolen. Dominas zei zich Dortmund: Een close-tip van de 38-jarige Petras Dominas in de beklaagdenbank. Een uit acht negers en vier tegen sprak van een eerlijk pro blanken bestaande jury heeft dinsdagavond te Hayneville (Alabama) een lid van de ku klux klan vrijgesproken van moord met voorbedachten rade op mevrouw Viola Liuzzo, een ijveraarster voor rassengelijk- heid uit Detroit. Het was voor het eerst deze eeuw, dat een jury in het zuiden van de Ver. Staten een negermeerderheid had in een zaak tegen een blan ke. Deze blanke, de 43-jarige Eugene Thomas, had indien hij schuldig was bevonden, ter dood kunnen worden veroordeeld. Mevrouw Liuzzo, een blanke huisvrouw, keerde in de nacht van 25 maart 1965 per auto terug uit Selma, waarheen zij negers had gebracht voor een betoging voor rassengelijkheid. Zij werd doodgeschoten door de inzitten den van een andere auto. Tho mas en twee andere leden van de ku klux klan werden van de aanslag beschuldigd. Een van hen is al eerder vrijgesproken en de tweede overleed aan een hartaanval, voordat het proces tegen hem was begonnen. Om onbekende redenen had de open bare aanklager niet een agent van de federale recherche, Gar ry Rowe, als getuige opgeroe pen, die in een vorig proces had verklaard dat hij in de auto van de drie klanleden zat toen zij op een eenzame weg mevrouw Liuzzo doodschoten. De jury had bijna anderhalf uur nodig om tot de uitspraak te komen. De openbare aanklager, de procureur-generaal van de staat Alabama, Richmond Flowers, noemde de uitspraak „een voi ces. In antwoord op vragen zei Flowers, dat hij Gary Rowe niet had gedagvaard omdat de jury leden hem naar zijn mening toch niet zouden geloven. Rowe heeft eerder gezgd, dat hij lid van de ku klux klan was geworden om inlichtingen ten behoeve van de federale recherche te kunnen in winnen over deze organisatie. dezelfde toestand overgebracht naar het havenziekenhuis. De Rotterdamse G. G. en G. D., die met vier ambulancewagens naar de plaats van de brand was ge sneld, had handenvol werk met het opkikkeren van brandweer mannen en opvarenden van het schip, met het bijbrengen van de mannen in de machinekamer, die bedwelmd waren geworden met COs-dampen en rookmassa's. De brand aan boord van de „Leada", eigendom van de Ham- burg-Chicagolijn, is vermoede lijk ontstaan in een der beman- ningsverblijven. Het vuur greep zó snel om zich heen, dat in korte tijd vrijwel het gehele dekhuis in brand stond. Toen de brandweer arriveerde, sloegen zelfs al vlam men naar buiten. Binnen een uur had de brandweer, die met veel materiaal was uitgerukt, met water en schuim de brand onder controle, daarbij geholpen door HET HUWELIJK VAN PRINSES MARGRIET Den Haag: Prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar namens de Neder landse hervormde kerk aan de rijksuniversiteit te Leiden, wo nende in Oegstgeestdie het hu welijk van prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven te herinneren dat op deze lijst de oud-minister van defensie Franz Josef Strauss en diens voormalige staatssecretaris Volk- mar Hopf voorkwamen. Hij beschuldigde de justitie er van, zijn medebeklaagde Marian ne Kneuzer gevangen te hebben genomen omdat het vermoeden bestond dat zij hem het stuk over de nazi-misdaden zou heb ben gegeven. Hij had daar eer der niets over gezegd, omdat hij bang was even snel om hals te worden gebracht als zijn vriend Anton Wasilenko in de gevange nis te Keulen. Al in 1961 had hij bij de raad van Europa in Straatsburg een aanklacht inge diend tegen nazi-misdadigers. Wanneer aan zijn bezwaren tegen de rechters niet wordt tegemoet gekomen, zal hij deze aanklacht opnieuw bij de raad van Euro pa indienen. Omdat de officier van justitie hem eens „dreck- schwein" heeft genoemd, zal hij deze voortaan met hetzelfde. woord aanspreken, aldus Domi- ledig falen van het recht De n8S, 1 vrijgesproken Thomas daaren- enige blusboten van de haven dienst. De „Leada" had afgemeerd aan de kade bij de Heijplaatweg. Een deel van de lading graan was al gelost, toen de brand uit brak. ZONNIGE PERIODEN Een hogedrukgebied, dat het weer in onze omgeving nu al ge ruime rijd beheerst, heeft zich van de omgeving van Schotland naar het oosten verplaatst en be vindt zich thans boven Denemar ken. Een zwak. van de oceaan af komstig, lagedrukgebied trekt over Frankrijk in oostelijke rich ting. Doordat de drukverschillen in ons land wat zijn toegenomen, staat er een zwakke tot matige oostelijke wind. De hierdoor aan gevoerde lucht is vrij droog, zo dat vandaag flinke zonnige perio den zullen voorkomen. In het temperatuursverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. DONDERDAG 29 SEPTEMBER v.m. n.m. Bresker.s 1.48 1.54 Terneuzen 2.24 2.30 Hansweert 2.58 3.04 Walsoorden 3.07 3.13 VRIJDAG 30 SEPTEMBER vm. n.m. Breskens 2.19 2. 23 Terneuzen 2.55 2.59 H.answeert 3.29 3.33 Walsoorden 3.38 3.42 ZON MAAN op onder op onde: Sept. 29 6.36 6.24 6.40 5.59 30 6.38 6.22 6.51 7.08 Okt. 1 6.40 18.19 19.03 8.20 2 6.42 18.16 1946 0,32 v

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1