helde Onderzoek naar Soekarno's in de staatsgreep? aandeel Voor de vuist weg HIJ MOET KIEZEN: MOHAMMEDAAN OF MARXIST Koekoek: „Nou, en.. VEERTIEN N.A.V.O.-LANDEN ACHTEN VESTIGING VAN „AFCENT" IN LIMBURG AANGEWEZEN Belastingheffing van huurders woningwetwoningen AFWACHTENDE HOUDING VAKBEWEGING STICHTING VAN DE ARBEID SPRAK OVER L00NBELEID Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 28 sept. 1966 Persoons verheerlijking Aartsleugenaar De V.N. Nasoetion over West-I rian Lege winkels. Andere hoofdstad voor West-Irian reorganiseren BRAND IN ZAANDAM VERNIELDE BAKKERIJ EN „BROEIKAS- PENSION" Brunssum en Maastricht Te gortig Hoge rente AMBTENAREN- STAKING IN GRIEKENLAND DUITSE BABY ONTVOERD VAN OOSTENRIJKSE NAAR WESTDUITSE CEL OUD-LID VAN DE O.A.S. AAN FRANKRIJK UITGELEVERD De aanvallen op Soekarno duren onverminderd voort. Zo zegt het rctiefront van Indonesische ge leerden, „Kasi", in een in Bandoeng uitgegeven verklaring dat Soekar no's aanwezigheid op de lucht basis Halim Perdana Koesoemah op de dag van de mislukte staats greep duidelijk aantoont, dat hij een belangrijke rol in de macht strijd heeft gespeeld. Het speciale militaire tribunaal dat leiders van de staatsgreep be recht, dient een grondig onderzoek in te stellen naar Soekarno's aan deel in het hoogverraad, aldus Kasi. In de straten van Bandoeng z'jn overal nieuwe leuzen aangebracht als „weg met Soekarno" en „Soe karno betrokken bij de communis tische staatsgreeppoging". Kasi heeft er voorts bij de rege ring op aangedrongen haar pogin gen om de leerstellingen van Soe karno in overeenstemming te bren gen met de grondwet en de Indo nesische staatsleer, te staken. Soekarno's leerstellingen kunnen alleen worden toegepast in totali taire staten, zoals Hitiers Duits land, Stalins Sowjet-Unie en com munistisch China. Zelfs in gewij zigde vorm zouden de opvattingen van de president bijdragen tot de gevaarlijke persoonsverheerlijking dre alleen in totalitaire staten hoogtij viert Kappi, het actiefront van leer lingen van middelbare scholen, be schuldigt de president ervan alleen aan zichzelf te denken, en armoede en slavernij over het volk te heb ben gebracht, terwijl hij voor zich zelf en zijn naaste medewerkers feestjes organiseerde. Het front noemt Soekarno verder een „aarts leugenaar die de historische feiten verdraait". Mohammed Dahlan, vice-voor- zitter van Indonesie's grootste mohammedaanse partij, Nahdatoel Oelama, verklaart dat Soekarno moet kiezen of hij mohammedaan of marxist wil zijn. Het is onmo gelijk beide te zijn daar het marx isme tegen God en godsdienst is, aldus Dahlan. De nationalistische partij P.N.I. heeft haar leden verboden zwarte uniformen en rode baretten te dra gen, de traditionele dracht van de uiterst-linkse studentenorganisatie G.M.N.S., die met de partij is ver bonden. Het verbod is gericht tegen benden die in geheel West-.Java zouden opereren. De leden dragen een portret van Soekarno od hun uniform. Volgens de politie trach ten zij de Indonesiërs tegen elkaar uit te spelen om zelf van de twee dracht te kunnen profiteren. pijnen, Pakistan, Egypte, Thailand en Zuid-Slavie de Indonesische stap hebben verwelkomd. De voorzitter van het Indonesi sche congres, generaal Abdoel Haris Nasoetion, heeft dinsdag tegen een groep studenten uit West-Irian gezegd dat hun gebied het slachtoffer is geworden van intriges „van de oude orde". Het gebied is door politieke op portunisten gemonopoliseerd; zij hebben er onder het voormalige door communisten beheerste re giem hun belangengroepen geves tigd. Nadat onder oud-minister Soebandrio een secretariaat voor West-Irian was opgericht, werden alle voorbereidingen voor de ont wikkeling van dat gebied uitge steld, zei generaal Nasoetion, die zelf minister van defensie is ge weest in vorige kabinetten. Nasoetion zei dat de strijdkrach ten in dit secretariaat niets te zeg gen hadden. Hij was het eens met de groep dat West-Irian van kolo nialistische overblijfselen en op portunisten moet worden gezui verd. Nicolaas Ohey, de leider van de groep, vroeg aan Nasoetion het bestuur over het eiland direct te verbeteren. West-Irian heeft de bijnaam gekregen van „het eiland met de lege winkels". De delega tie had er bij de regering op aan gedrongen studenten uit West- Irian voor studiedoeleinden naar het buitenland te sturen en op voorname posten inzake de ont wikkeling van het gebied bewo ners van West-Irian te benoemen. Nasoetion zei te hopen dat Indo nesië de 30 miljoen dollar krediet die de Nederlandse regering onder auspiciën van de V.N. voor de ontwikkeling van West-Irian heeft verleend, ten volle zal kunnen ge bruiken, nu Indonesië weer lid is van de V.N. Soekarnapoera, het voormalige Hollandia, zal in de toekomst niet langer hoofdstad van West-Irian zijn, omdat het ongunstig is gele gen, zo heeft het Indonesische persbureau Antara gemeld. Naar het bureau van welinge lichte zijde verneemt, komt waar schijnlijk het in de Vogelkop ge legen Sorong in aanmerking deze taak over te nemen. Er is geen datum voor de wijziging vastge steld, maar volgens Antara zal het hoofdkwartier van het regio nale militaire opperbevel volgend jaar naar Sorong verhuizen. Soekarnapoera ligt in het uiter ste noordoosten van West-Irian, dicht bij de grens met Australisch Nieuw-Guinea. Het beschikt niet over een vliegveld dat geschikt is voor straalvliegtuigen, dit in tegen stelling tot Sorong. H Soekarno heeft aan zijn minister van buitenlandse zaken, Malik, die in New York is, opdracht ge geven Indonesie's terugkeer tot de V.N. te regelen om „actief deel te nemen aan het streven naar reor ganisatie van de V.N." In een officiële aankondiging van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken wordt ge zegd dat Algerie, Japan, de Philip- Bij een felle uitslaande brand is in de nacht van zondag on maan dag in het centrum van Zaandam de bakkerij van de firma Schol ten aan het Rustenburg uitge brand. Woonhuis en winkel kon den door de Zaandamse brand weer, die het vuur met groot materieel bestreed, behouden blijven. Niet voorkomen kon worden dat het vuur oversloeg naar de achter de bakkerij ge legen broeikas, welke was omge bouwd tot slaapplaats voor 24 Turkse en Spaanse arbeiders die zich voor het merendeel in nacht kleding in veiligheid konden stellen. Ook deze broeikas, on derdeel van een pension, brand de vrijwel geheel uit. Het gemeentebestuur van Zaandam zal een onderzoek in stellen naar de omstandigheden, waaronder de buitenlandse ar beiders in het pension waren ondergebracht. De brand is ver moedelijk ontstaan in de bak kerij. Om 6 uur zondagavond was de oven aangestoken en om 8 uur had nog een controle plaatsge vonden. Om één uur brak de brand uit. De grote gebeurtenis van de vorige week was de vuistslag, die senator Baas ir. Adams van de boerenpartij toediende. Hiermee pleegde hij het misdrijf „eenvou dige mishandeling", maar zelden zal iemand die de strafwet heeft geschonden, zoveel openlijke bijval hebben ontmoet. Ir. Baas, die in de oorlogsjaren door de boerensenator met depor tatie werd bedreigd, heeft een aantal, inmiddels van andere zijde gestaafde feiten aangedra gen, die de rol van ir. Adams in oorlogstijd in een onbarmhartig daglicht hebben gesteld. De lieden die nog hardnekkig en tegen beter weten in om „bewijzen" blijve.i vragen, hebben op het televisiescherm en o.a. in het dagblad „De Tijd" kennis kun nen nemen van een artikel, dat ir. Adams in 1942 publiceerde in een vunzig naziblaadje. In dit choquerende schrijven werden aan de Joden „minderwaardige eigenschappen" toegekend en werd de term „Jodengif" ge bruikt. Het is droevig dat verschillen de boerenleiders nu nog naar be wijzen van Adams' schuld vra gen. Dit vragen naar de bekende weg is niets anders dan een slag in het gezicht van Joodse land genoten. Treffend was het onderschrift onder een karikatuur van Koe koek in de Volkskrant: „Ik ken Adams a! sinds '38, hij is vóór de Duitsers en tégen de Joden ge weest; nou, en ONTREDDERING Inmiddels heeft Baas' vuist slag een ontreddering in de boe renpartij teweeggebracht. De ene boerenleider wil Adams af zetten, de ander vraagt om be wijzen. In sommige gemeenten staan raadsleden van de boeren partij zó tegenover elkaar, dat het een kwestie is van „hij er uit of ik". De Haarlemse „boeren" zijn zat van Koekoek. In Drente begroet men hem met applaus. In Gelderland hebben sommige boerenleiders verklaard dat het verleden niet moet worden op gerakeld. In Blaricum heeft een raadslid van de boerenpartij de V.V.D. gefeliciteerd met Baas' rechtse direkte. Maar ofschoon verschillende boerenleiders hebben geprotes teerd tegen de wijze, waarop Koekoek ir. Adams de hand bo ven het hoofd houdt, trekken zij niet de konsekwentie door met hun leider te breken. Deernis moet men hebben met de talloze mensen, die dit jaar uit protest tegen de gang van zaken op de boerenpartij hebben In een vergadering van ver tegenwoordigers van veertien NAVO-landen in Parijs is over leg gepleegd inzake de verplaat sing van het hoofdkwartier van de strijdkrachten in centraal- Europa (A'cent). Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft maandagavond gezegd, dat dit overleg heeft geleid tot de gemeenschappelijke conclusie, dat in beginsel de vestiging van „Afcent" in Zuid-Limburg is aangewezen. De details zullen nader worden uitgewerkt. Voor wat betreft de vestiging van „Afcent" wordt in de eerste plaats gedacht aan gebouwen van de staatsmijnen in Brunssum en een kazerne in Maastricht, aldus de woordvoerder. Blijkens mededelingen van de plaatselijke autoriteiten biedt de woningmarkt voldoende ruimte Bierhandelaar veroordeeld wegens „smokkel" van dieselolie Voor het overgrote deel zijn zij goede vaderlanders en zij zullen daarom erg geschrokken zijn van deze gebeurtenissen, waarover het laatste woord nog niet is ge zegd. Een 58-jarige bierhandelaar uit Aken, die 2'A jaar lang twee van zijn chauffeurs in de Neder landse grensplaats Vaals diesel olie liet tanken, is er uiteindelijk 2400 mark bij ingeschoten. Meer dan vijfduizend liter olie vloeide er in de loop van de tijd in de tanks van zijn wagens en zijn rekensommetje leek op te gaan. gestemd, jjy Spaar(je ongeveer 1600 mark om te voorzien in de te verwach ten behoefte. Het kostenvraagstuk van de verhuizing wordt geregeld via de gebruikelijke kostenverdeel- sleutel voor de gemeenschappe lijke NAVO-financiering. Het is gebruikelijk in het kader van de NAVO-financiering, dat grond en aanwezige gebouwen door het gastheerland kosteloos ter be schikking worden gesteld. NETHERLAND FOLKLORE GROUP Meer dan 18.000 toeschouwers zagen een zang- en dansvoorstel ling, gepresenteerd door 1500 uit alle delen van de wereld geko men „Nieuwe Canadezen". The Netherland Folklore Group bracht acht leden op het toneel. V.l.n.r. met achter de naam de klederdracht en laatste Neder landse woonplaats: Karl Walt, Volendam (Toronto); Gerrie van Dorp, Volendam (Tilburg); Ge rard Kenbeek, Zeeland (Voor burg); Riet van DuijnRombeek, Zeeland (Eindhoven); Anne-Ma- rie Olivier, Marken (Rotterdam); Jan Grolleman, Marken (Zwol le); Jo van OnselenKrul, Friesland (Scheveningen)Piet van der Werf, Friesland (Dron rijp). (ADVERTENTIE) Het DURE KUS Een 25-jarige gehuwde blanke is in Boksburg in Transvaal tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld omdat hij in een auto in een donkere straat een Afrikaans meisje had gekust. uit. Dit „spelletje" kwam echter onl- ngs aan het licht en een rechtbank in Aken bood hem maandag een rekening aan die alle winst in één klap teniet deed. Wegens brandstofsmokkel werd de slimme zakenman veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en een boete van 4.000 mark. Nederlands verbond van vakverenigingen neemt voorlopig een afwachtende houding aan tegenover het plan van de rege ring, belasting te gaan heffen van degenen die in woningwet woningen wonen, maar daarin gezien hun inkomen niet thuis horen. Op het congres van de vrou wenbond van het N.V.V. in Utrecht zei de N.V.V.-secretaris F. J. Willems gisteren, dat deze maatregel wel rechtvaardig lij kt, maar dat het N.V.V. er pas „ja" tegen zegt als het de overtuiging heeft, dat deze belasting niet leidt tot nieuwe nog zwaarder te verteren onrechtvaardigheden. Het zou mooi zijn als ten ge volge van de invoering van deze belasting enige doorstroming ont stond, waardoor voor minder ge lukkig bedeelden woningwetwo ningen vrijkwamen, aldus de heer Willems. Hij vreest echter, dat het „al te mooi" is, aange zien in werkelijkheid de wonin gen om die doorstromers op te (ADVERTENTIE) vangen, ontbreken. In de nieuw bouw komen zij al gauw terecht in de prijsklasse van 300 a 400 gulden per maand en dat vindt de heer Willems te gortig voor een inkomen tussen de 1000 en 1500 gulden per maand. Boven dien zouden deze „doorstromers' dan in een veel ongunstiger po sitie komen dan de bewoners van relatief goedkope vooroor logse particuliere woningen. Sprekende over de hoge ren testand en de gevolgen daarvan voor de woningbouw zei de heer Willems dat elk procent méér rente een hogere huur van 25 a 35 gulden per maand betekent. Hij noemde het dan ook bijna onvermijdelijk, dat de woning bouw lijdt onder een hoge ren testand. Weinig waardering heeft hij er dan ook voor dat de rege ring daar nu nog een schepje bovenop gaat doen door haar medewerking aan de woningwet- obuw in te krimpen. Als de woningbouwactiviteit daalt, zul len minder mensen bereid zijn in de bouw hun bestaan te zoe ken. De heer Willems waar schuwde, dat de daaruit voort vloeiende geringere toevloed van nieuwe bouwvakkers doorwerkt, ook op het ogenblik dat er weer meer gebouwd kan worden. „Het gevaar is niet denkbeeldig, dat we dan de financiën wel heb ben, maar de arbeiders niet". DOOR JEAN NEAL 2) Myra kon urenlang tennissen of dansen zonder enig teken van vermoeidheid te tonen, maar een uur in oen vreemde stad rond te dwalen, vermoeide haar zó dat ze geen energie meer scheen te be zitten. Dit gevoel van vermoeid heid kwam ook deze middag over haar en ze was meer dan opge lucht toen mr. Menton haar arm nam en haar vanuit het drukke gewoel naar een klein winkeltje voerde, waar hij iets voor haar wilde kopen, iets moois van ivoor of schildpad of barnsteen, waarin deze zaak gespecialiseerd scheen. Het was aardig van George Men ton, haar een presentje te willen geven. Het was bijdehand van hem ook. Hij wilde namelijk zijn eigen benen wat rust geven en verder iets voor zichzélf kopen, wat zijn vrouw hem niet toege staan zou hebben, maar een ge schenk voor Myra kopen was een goed excuus. Mrs. Menton keur de het kopen van souvenirs af. Iedereen deed het en het was iets voor de gewone mensen, de dag jesmensen, zoals ze hen noemde, die per se iets moesten meene men van elke plaats die ze be zocht hadden om daar later mee te kunnen geuren, 'n Foto was iets heel anders. Foto's waren persoonlijk. Daarmee kon je in derdaad bewijzen dat je hier of daar geweest was. Maar George kon de hele dag zijn camera mee zeulen en aan het eind van de dag doodleuk opmerken dat hij helemaal vergeten had foto's te nemen... omdat er zoveel te zien was geweest. Mrs. Menton keek verveeld toe terwijl George ijverig naar een geschikt presentje voor Myra zocht. Ze toonde geen belangstel ling totdat het ogenblik gekomen was dat de prijs van een óf ander voorwerp in het gesprek kwam. Toen ontwaakte ze en begon met elan. een betere zaak waardig, af te dingen en kreeg de arme koop man ten slotte zover dat hij haar het voorwerp tegen een vierde van do originele prijs afstond, on getwijfeld de wanhoop nabij en blij van deze klant verlost te zijn. George zou natuurlijk zonder morren de prijs betaald hebben. De koopman wist dat natuurlijk en toen mrs. Menton met een triomfantelijk gezicht de winkel verliet, was het maar goed dat ze niet horen kon wat de man aan het adres van haar familie, voor- en nageslacht te zeggen had. Myra was iets uitgerust tegen de tijd dat de koop gesloten was en het drietal begaf zich vervol gens naar de gemeentelijke tui nen, die haar aan Malcolm deden denken, omdat het die plaats ge weest was, waar Malcolm haar voor de eerste maal gekust had. HOOFDSTUK II De volgende morgen, terwijl de Marseillaise rustig voortstoomde naar Le Havre, voelde Myra zich in een gedrukte stemming. Het was een van die buien die haar soms overvielen, warneer ze aan dingen dacht die rechtstreeks tegen haar eigen ideeën en ver langens indruisten en óie ze toch niet van zich af kon zetten. Ze werd boos op zichzelf omdat ze heel goed vist dat men dergelijke dingen niet denken moest en trouw moest blijven aan de prin cipes en de idealen d'e men zich gesteld had. Haar ideeën zowel als haar idealen waren iets dat - ke nieuwe dag '-veer 'ets ni.'uws was Ze 'eefde van idealen. Maar ze wist tevens dat die idealen eoms een kort leven beschoren waren. Ze kon naar iets weken lang verlangen en zich er van alles en nog wat van voorstellen en als het dan eenmaal zover was dat zo'n ideaal werkelijkheid werd, was de aardigheid ervan af en verlangde ze er verder niet naar. Soms dacht ze wel dat ze eigenlijk niet goed wist wat ze wél en wat ze niet wilde van het leven. Ze koesterde dan een gro te vrees dat ze op de een of andere dag de hele boel in de war zou sturen, omdat ze niet aan 'n ideaal vast kon houden en telkens weer iets anders wdlde. Daar had je bijvoorbeeld Mal colm. Wekenlang had ze naar het weerzien verlangd. Nu was 't bijna zover en nu stond ze daar te hopen dat hij niet aan de kade zou zijn om haar af te halen Ze was niet in de stemming om Mal colm te ontmoeten. Hield ze dan niet meer van hem? O, zeker deed ze dat. Ze hield van hem. Het was een van de weinige din gen in haar leven dat constant gebleven was. Ja, ze hield van Malcolm. Haar moeilijkheid, en dat was inderdaad een groot pro bleem, was het feit dat ze vaak dacht hoe heerlijk en wonder baarlijk het was om iemand als hem lief te hebben en tegelijker tijd moest ze erkennen dat ze hem soms haatte juist omdat ze hem zo liefhad. En dat was niet omdat ze terugdeinsde voor de eventuele en mogelijk onvermij delijke gevolgen van een derge lijke liefde die een jong meisje misschien nu en dan vrees aan jagen. Hemel nee! Ook jonge meisjes zijn menselijk en zijn zich ten volle bewust van haar eigen fysieke aantrekkelijkheden en ook zij hebben hun dromen en verlangens... (Wordt vervolgd.) Ongeveer 4.000 ambtenaren van het Griekse ministerie van financiën zijn dinsdag een sta king van 48 uur begonnen ter ondersteuning van eisen voor hogere overwerkuitkering. Donderdag en vrijdag zullen ongeveer 36.000 onderwijzers van lagere scholen het werk neer leggen. Zij eisen hoger loon. In het stadje Wickede bij Dort mund is maandag een baby van zeven maanden uit een kinder wagen ontvoerd. De moeder had de wagen neergezet voor een levensmiddelenzaak, waar ze met haar twee dochtertjes van drie en vier jaar een kwartier binnen bleef. Toen ze haar portemonnee uit de wagen wilde halen, bleek de kleine Frank verdwenen. Er is tot dusver geen spoor van hem gevonden. De moeder heeft verteld, dat ze op weg naar de winkel uit een auto door een man en een vrouw was aangesproken, die de kinde nen snoepjes aanboden. ziLI J rt 1J fS ji t»liY De 31-jarige Nederlander F. W. die pas in Oostenrijk wegens een reeks inbraken vier jaar gevan genisstraf heeft uitgezeten, is dinsdag door een rechtbank in Hamburg tot nog twee jaar cel straf veroordeeld. W. is onlangs door Oostenrijk aan West-Duits- land uitgeleverd. Vóórdat hij zijn „arbeidsterrein" naar Oostenrijk verlegde had hij in januari en maart 1962 te Hamburg zeven inbraken en twee autodiefstallen gepleegd. W. doodt de tijd in zijn cel met het schrijven van boeken. Hij zoekt nog naar een uitgever. De 29-jarige Andrê Frassati, 'n voormalig lid va nde O.A.S. die in Frankrijk wegens medeplichtig heid aan de moord op Kubaziae, die in 1962 in Aix-en-Provence werd gepleegd, tot levenslang was veroordeeld, is maandag uit Zwitserland gezet en aan de Franse autoriteiten uitgeleverd. Frassati was vorig jaar novem ber gearresteerd, omdat hij Zwit serland onwettig was binnenge komen. IDe O.A.S. had hem opge dragen de officier te vermoorden omdat deze gekant was tegen de generaalsopstand in Algiers tij dens de Algerijnse oorlog. Frassa ti had begin deze maand beroep aangetekend tegen zijn uitwijzing omdat onder de Zwitserse wet niemand op grond van politieke delicten kan worden uitgeleverd. De Zwitserse federale rechtbank stelde echter vast dat het hier ging om een niet-politieke mis- daaid. In Den Haag is dinsdagmorgen de stichting van de arbeid enkele uren bijeen geweest. N.V.V.-voorzitter Kloos zei na afloop dat enige tijd geleden was f -ereengekomen het beraad zo snel mogelijk na het bekend worden van troonrede en mil joenennota te hervatten. Tijdens de gisteren gehouden bijeen- komrt is van werkgeverszijde echter de wens geuit ten aanzien van zaken als spaarloon en vrije onderhandelingen eerst het half jaarlijkse S.E.R.-rapport af te wachten. De heer Kloos merkte op dat de gespannen arbeidsmarkt als motief van de werkgevers tegen vrije loonvorming aan waarde heeft ingeboet, doordat deze spanning is verminderd. Er is zelfs sprake van een duidelijke kentering, zo zei hij. De werk gevers zouden zijns inziens dan ook een andere houding moeten aannemen. Hij wil geen norm als startpunt voor onderhandelingen, omdat dan ook geen toetsing nodig zal zijn en dus vrije loon vorming plaatsvindt. Van werkgeverszijde onthield men zich van mededelingen over, het gevoerde overleg. Een datum voor een volgende vergadering van dc Stichting van de Arbeid is nog niet vastgesteld. i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2