Conferentie over Vietnam in Manilla Politiek debat in de Raad van Europa BESCHIKT PRESIDENT MARCOS OVER NIEUWE GEGEVENS? Johnson naar het Verre Oosten ERHARD PLEIT IN WASHINGTON VOOR VREDESPOLITIEK JEGENS RUSLAND HET PROCES-NOVAK TE WENEN RADIO DE KOfiK EUROPA KAN NIET ZONDER AMERIKAANSE BESCHERMING S.E.R.-ADVIES OVER SNELLERE AANPASSING WELVAARTSVASTE SOCIALE UITKERINGEN Jawaharlal-Nehroeprijs voor Oe Thant HET WEER WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6788 Gewichtige redenen Witte Huis: bombardementen gaan door Zuidvietnamese grondwetgevende vergadering Gedemilitariseerde zone gebombardeerd Overstromingen Voorjaar 1967 naar Europa? Handels betrekkingen De militaire situatie in Kongo MAO TSE-TOENG OVERLEGT MET LIN PI AO HET HUWELIJK VAN PRINSES MARGRIET Waardering voor Oe Thant DRS. DEN UYL LIJSTAANVOERDER Pv/dA Wantrouwen Versterking N.A.V.O. Onrealistisch Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden tinkering bij abonnement: TERNEUZEN Jirecteur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per nsand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Sbvertentleprtjs per mm 16 et; minimum per itvertentie 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer ii ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, pzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Ferdinand Marcos van de Philippijnen heeft dinsdag in Honoloeloe meegedeeld dat hij de leiders van zes landen heeft uitge nodigd voor een conferentie over Vietnam, welke op 18 oktober in Manilla zal beginnen. De uitnodiging werd tegelijker tijd gepubliceerd door president Tsjoeng-Hee Park van Zuid-Korea en premier Thanom Kittikatsiorn van Thailand. De andere landen zijn Zuid-Vietnam. de V.S., Austra lië en Nieuw-Zeeland. De Washington Post meldde dat president Johnson de bijéénkomst zal bijwonen. Premier Harolt Holt van Austra lië en premier Keith Hollyoake van Nieuw-Zeeland hebben de uit nodiging aanvaard, evenals de Zuidvietnamese regering, die een communiqué uitgaf waarin zij zei het initiatief toe te juichen. De conferentie zou een beter begrip tussen de geallieerden bevorderen en hun steun aan Zuid-Vietnam versterken, aldus het communiqué. In kringen in de omgeving van het Philippijnse ministerie van buitenlandse zaken gaf men dins dag te kennen, dat de conferentie wellicht zou kunnen leiden tot een bijeenkomst met Noord-Vietnam. De spoed waarmee de uitgenodigde landen hebben gereageerd, zou daarop wijzen. Men wijst erop dat president Marcos niet een zo spoedige bij eenkomst zou hebben voorgesteld (18 oktober), als hij daartoe geen gewichtige reden zou hebben ge had en als dit niet door nieuwe ontwikkelingen zou zijn gemoti veerd. Het Witte Huis heeft maandag berichten tegengesproken, als zou een nieuwe pauze in de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam voor de deur staan. De bombardementen gaan gewoon door en er is geen wijziging geko men in het Amerikaanse stand punt, dat Hanoi wil het de luchtaanvallen gestaakt zien eerst de verzekering moet geven dat het daar iets gelijkwaardigs tegenover stelt tot afzwakking van de oorlog, zo zei de perschef van het Witte Huis, Bill Moyers. De grondwetgevende vergade ring welke begin september in Zuid-Vietnam is gekozen, is giste ren voor het eerst bijeen geweest. De 117 gekozenen hebben een half jaar de tijd om een constitutie op te stellen, die het land een nieuw burgerlijk bewind moet geven. Eventuele amendementen op het ontwerp van de kant van de rege rende militaire junta kan de con stituante met een meerderheid van twee derde afwijzen. Als de grond wet is afgekondigd, moet het hui dige bewind er voor zorgen, dat er binnen een half jaar een bur gerlijke regering komt, hetzij door middel van verkiezingen, hetzij op een andere manier waarover men het eens kan worden. Amerikaanse bommenwerpers hebben maandag zware aanvallen uitgevoerd op een belangrijke spoorlijn tussen Hanoi en China. Twee bruggen werden vernield en één beschadigd. China stuurt over deze lijn oorlogsmateriaal naar Noord-Vietnam. Ten noordwesten van Hanoi bombardeerden Ameri kaanse vliegtuigen twee olie-op slagplaatsen, drie radarinstallaties en luchtafweerinrichtingen. Om de infiltraties naar het zuiden tegen te gaan waren verder transporten en militaire doelen in en nabij de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam gebom bardeerd. Eén straalbommenwer- per ging verloren; de piloot wordt yermist. öok dinsdag zijn weer bombar dementen uitgevoerd op de gede militariseerde zone. Doelwit waren opslagplaatsen en infiltratiewegen waarlangs volgens het Amerikaan se militaire opperbevel grote aan tallen Noordvietnamese militairen en veel materiaal in de afgelopen maanden naar Zuid-Vietnam zijn gestuurd. Aan de oostkust van Zuid-Viet nam, ongeveer 300 km ten noord oosten van Saigon, zijn dinsdag 4000 man van een Zuidkoreaans regiment aan land gegaan, waar door het totale aantal Zuidkore- aanse militairen op ongeveer 43.000 man is gebracht. Te land deden zich maandag en dinsdag in Zuid-Vietnam slechts lichte schermutselingen voor, waarbij evenwel nog tientallen do den vielen. Door de overstromingen in de dichtbevolkte Mekong-delta, Zuid- Vietnams voornaamste landbouw streek, zijn tot dusver zeven men sen om het leven gekomen. Onge veer 20.000 boerengezinnen zijn naar hogere gebieden geëvacueerd. Intussen blijft het peil van de Me kong stijgen en men vreest dat ook gebieden buiten de delta last zullen krijgen van het water. De bevoor rading van de slachtoffers, die door sluiting van vliegvelden al moeilijk was, zal hierdoor waar schijnlijk een nog grotere inspan ning gaan vergen. President Johnson zal op 18 oktober naar Manilla reizen op Uitnodiging van president Mar cos van de Philippijnen, zo meldt de „Washington Post" dinsdag. De Amerikaanse president zal ook Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Korea bezoeken. Johnson heeft maandagavond verklaard te hopen, dat hij ko mend voorjaar West-Duitsland zal kunnen bezoeken en tevens besprekingen met de leiders van andere Europese landen zal kun nen voeren. Aan een banket ter ere van bondskanselier Erhard in Washington deelde de president mee dat deze hem voor een be zoek had uitgenodigd. Bondskanselier Erhard van West- Diutsland heeft dinsdag in Wash ington een plan voor praktische vredespolitiek tegenover het sow- jetblok voorgesteld, met regelin gen voor de veiligheid tussen de N.A.V.O. en de landen van het Warschaupact. Het westen moet echter niet streven naar vrede met de com munisten ten koste van zijn eigen veiligheid. Alleen vasthoudend on derhandelen met afwegen van we derzijdse belangen kan tot resul taat leiden, zei Erhard. Hij stelt voor dat het westen ge zamenlijk tracht te bepalen wat de communisten willen en wat er achter de dikwijls vermelde om- De oud-S.S.'er Franz Novak, die als „transportleider van Eich- mann" bekend staat, heeft dins dag, de tweede dag van het nieu we proces dat tegen hem in Wenen wordt gevoerd, ontkend bij de deportatie van Joden uit Hongarije chef van de transport organisatie te zijn geweest. Novak moet zich verantwoor den voor het deporteren van honderdduizenden Joden naar het concentratiekamp Auschwitz. Hij zei dat niet hijzelf, maar „een zekere Wisliceny" de leiding had van het transport. Dieter Wisliceny, een S.S.'er die in Slowakije voor Eichmann optrad, is in 1948 door een Tsje chische rechtbank in Pressburg ter dood veroordeeld. Novak zei slechts een ondergeschikte post te hebben bekleed. In april 1944 was hij naar Hongarije gestuurd en die maand had hij met „het Jodenvraagstuk" helemaal niets te maken gehad, zei hij. Begin mei 1944 was hem bevolen te zamen met een Hongaarse offi cier naar een conferentie in Wenen te gaan, waar hij dienst regelingen ontving, die hij naar zijn superieuren in Boedapest moest brengen. Deze dienstrege lingen hadden betrekking op het transport van de Joden uit Hon garije. Novak verklaarde met nadruk geen Joden te hebben „verstuurd" of een transport te hebben verzorgd; dat hadden de Hongaren gedaan. keer in het oostelijk blok steekt. Hij meent dat het niet juist is zon der meer te geloven, dat het losser worden van de banden in het wes telijk bondgenootschap een soort gelijke gang van zaken in het oos telijk blok heeft aangemoedigd. Het westen moet niet proberen de communisten tot het verzaken van hun grondprincipes van hun buiten landse politiek te brengen. Met het oosten moeten meer handels- en culturele betrekkingen worden aangeknoopt. Erhard sprak in de nationale persclub in Washington, nadat hij twee dagen met president Johnson besprekingen had gevoerd. (ADVERTENTIE) In de hoofdstad van de ooste lijke Kongolese provincie Ki- sangi is de strijd tussen de Kon golese troepen en Katangese re bellen ten einde. Volgens offi ciële berichten hebben de Kon golese troepen zondag na ver bitterde strijd de stad geheel op rebellerende Katangese gendar mes heroverd. Aan de rand van de stad, het voormalige Stanley- stad, zou hier en daar nog ge vochten worden. De enige blanke burger, die bij de gevechten in het weekein de het leven verloor, zou een 61- jarige Belg zijn. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Mao Tse-Toeng (rechts), de Chi nese partijleider, tijdens overleg met Lin Piao, de minister van defensie, die getipt wordt als zijn opvolger. Het huwelijk van prinses Mar griet en mr, Pieter van Vollen hoven zal worden ingezegend door prof. dr. H. Berkhof, hoog leraar in de theologie, namens de hervormde kerk aan de rijks universiteit te Leiden. Bij het burgerlijk huwelijk zullen als getuigen optreden: mej. H. Mi- chelin, dr. L. J. M. Beel, de heer het W. F. J. Mörzer Bruyns, prof. mr. J. V. Rijpa^a Wierdsma. j Protect,omsme ten opz,chtc van de staatssecretaris van defensie, Europa wordt gebruikt. Het is een Van Nederlandse en Belgische socialistische zijde is dinsdag in Straatsburg stelling genomen te gen kritiek op de N.A.V.O., waarbij argument van Amerikaans de heer H. Schaper en de heer W. J. van Vollenhoven. Mej. Michelin was destijds bruidsmeisje bij het huwelijk van koningin Juliana en prins Bernhard. De heer Mörzer Bruyns, kapi tein van de stoomvaartmaat schappij Nederland, vertegen woordigt de koopvaardij als peet vader van de bruid. Prof. Rijpperda Wierdsma is hoogleraar in het staatsrecht te Leiden. De heer Van Vollenhoven is een broer van de bruidegom. Een kleine commissie onder leiding van de luitenant-generaal b/d C. J. Valk, adjudant in bui tengewone dienst van de konin gin, is belast met de voorberei ding van de kerkelijke plechtig heid. illusie te menen, zo verklaarde de Nederlandse socialistische afge vaardigde dr. L. C. Patijn in de raadgevende vergadering van de raad van Europa, dat Europa zon der Amerikaanse bescherming zou kunnen. Wij zullen nooit De Gaulle mo gen volgen, die de Amerikanen uit Europa weg wil hebben. Wij heb ben de oorlog niet zonder de Ame rikanen kunnen winnen en even min zullen wij zonder hen een de finitieve vrede tot stand kunnen brengen, zo zei hij in het politieke debat dat zich voornamelijk rond de ontspanning tussen oost en west bewoog. van plan is zelfstandig naar Brus sel te gaan. In zijn op 23 september gehou den vergadering heeft de sociaal- economische raad een advies vast gesteld inzake de. systematiek voor de wijziging van welvaartsvaste sociale verzekeringsuitkeringen. Deze systematiek betreft de vol- De P.v.d.A. zal bij de kamer verkiezingen in 1967 met één lijstaanvoerder uitkomen. Een besluit hieromtrent is in de par tijraadsvergadering genomen, zo werd meegedeeld. In P.v.d.A.- kringen wordt aangenomen, dat drs Den Uyl, de huidige minis ter van economische zaken, de lijsttrekker zal zijn. Hieromtrent zal binnenkort worden heslist. De Indiase raad voor culturele -strekkingen heeft secretaris generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties de „Jawarharlal- Nehroeprijs" toegekend voor diens werk voor de bevordering •an internationaal begrip, zo is in Nieuw Delhi bekendgemaakt. De prijs, ruim 47.000 gulden, wordt jaarlijks toegewezen aan personen die zich hebben inge spannen voor de bevordering van de internationale verstandhou ding vriendschap tussen- da volkeren van verschillende lan den. Hij werd in 1964 ingesteld. De Indiase vice-president dr. Zakir Hoesain maakte de onder scheiding van Oe Thant bekend namens de uit zeven leden be staande jury. Oe Thant is de eerste die de prijs zal ontvangen. Hij zal wor den uitgenodigd om de prijs per soonlijk in ontvangst te nemen op 14 november, de geboortedag van Nehroe. gende wetten: de algemene ouder domswet, algemene weduwen- en wezenwet, de kinderbijslagwetten, de interimwet invaliditeitsrente- trekkers en de wet op de arbeids ongeschikthei dsverzekeringVol gens de thans geldende regel wor den de uitkeringen verhoogd, wan neer het loonindexcijfer gedurende een aaneengesloten periode van zes maanden een verhoging van gemiddeld 3 procent vertoont ten aanzien van het loonindexcijfer, waarop de vorige herziening was gebaseerd. De raad adviseert thans de mi nister van sociale zaken hiervan af te wijken. Hij kan dan de uitke ringen verhogen door vooruit te lopen op de te verwachten loon ontwikkeling (z.g. voorindexeringl, zoals in 1965 en 1966 is gebeurd. MINDERHEID Een minderheid van de raad on derschrijft, dat de voorgestelde versnelling van de aanpassing de behoefte aan wijziging van de uit keringen, vooruitlopend op de loonontwikkeling, geringer zal ma ken. Toch acht de minderheid het gewenst, dat het mogelijk blijft, dat dit bij algemene maatregel van bestuur kan geschieden. Een wet telijke maatregel waaraan de raad de voorkeur geeft, zal volgens deze minderheid veelal een langere periode van voorbereiding eisen, terwijl een beslissing op korte ter mijn in dergelijke omstandigheden sociaal-politiek van grote beteke nis kan zijn. Dr. Patijn gaf ook aan welke weg bewandeld dient te worden om een ontspanning te bereiken. Er is een nieuw groot Yalta nodig op wereldniveau, zo zei hij, zich daarmee afzettend tegen verkla ringen dat met bilaterale bespre kingen tussen West- en Oosteuro- pese landen resultaten geboekt kunnen worden. De Sowjet-Unie, zo zei hij, heeft nog steeds een diep wantrouwen tegen het westen. Dat land- zal nooit toestaan dat Duitsland over kernwapens beschikt. Aangezien in een verenigd Europa Frankrijk Groot-Brittannië en Duitsland ge lijkwaardig zullen zijn, zal dit be tekenen dat Engeland en Frankrijk afstand moeten doen van hun kernwapens. Ook de Nederlandse socialisti sche afgevaardigde F. J. Goedhart legde er de nadruk op dat ontspan ning in Europa slechts mogelijk is, als er een overeenkomst kan wor den bereikt waarin de V. S. en de Sowjet-Unie de voornaamste part ners zijn. Hij vroeg zich af, of de politieke commissie van de raad gevende vergadering in een ont werpresolutie, waarin o.m. her waardering werd bepleit van de politiek die voornamelijk op veilig heidsoverwegingen is gebaseerd, wellicht zinspeelde op een moge lijke neutralisatie van Duitsland of de liquidatie van de N.A.V.O. De Belgische socialist Bohv liet ook een waarschuwend woord ho ren tegen het streven naar regio nale akkoorden, los van een ont spanning in het kader van de we reldverhoudingen. De N.A.V.O. is weliswaar on evenwichtig, omdat deze organisa tie bestaat uit een wereldmacht plus leden van geringer gewicht, zo zei hij, maar dat bezwaar wordt niet opgeheven door de N.A.V.O. te vernietigen. Slechts versterking van binnenuit kan de remedie zijn. Ontspanning tussen oost en west in Europa, doch niet zonder Amerika, was ook de grondge dachte van de Deense eerste minis ter Jens Otto Krag. Praten over een Europa dat zich uitstrekt van de Atlantische kust tot aan de Oeral (idee van De Gaulle) noemde hij onrealistisch. Wel had het zin te praten over Europese samenwerking, maar van een Europa dat goede relaties heeft met de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De meeste aandacht trok de Deense minister-president met de aankondiging, dat zijn regering in de komende maanden gaat streven naar een Scandinavisch initiatief voor toetreding tot de E.E.G. Op een persconferentie na de zitting voegde hij hieraan nog toe, dat Denemarken, indien een gezamen lijk initiatief van de Noordse landen niet zou worden gerealiseerd, niet In het debat is voorts uitdruk king gegeven aan waardering voor Oe Thant, de secretaris-generaal van de verenigde naties. Zijn vertrek zou ook voor ie raad van Europa een ernstig ver lies zijn, aangezien hij veel kennis en waardering voor de Europese organisaties heeft, zo verklaarde de secretaris-generaal van de raad van Europa, de Brit Peter Smithers. Er is in het debat een officiële resolutie van de politieke commis sie ingediend, waarin Thants be sluit om te vertrekken wordt be treurd en waarin de hoop wordt uitgesproken dat hij hierop za! terugkomen. OPKLARINGEN Het weer in West-Europa blijft nog steeds een rustig karakter dra gen doordat een rug van hoge luchtdruk, die zich thans boven de Noordzee bevindt, de oceaan depressies op een afstand houdt. Boven Scandinavië echter voeren noordelijke winden koude lucht uit de poolstreken aan, zodat het gisteren in midden-Noorwegen plaatselijk de gehele dag bleef vriezen. Bij ons komt in het tempera- tuursverloop weinig verandering en met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost wordt ge leidelijk drogere lucht aangevoerd, zodat de opklaringen zullen toe nemen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavorcl. Meer opklaringen Droog weer met wolkenvel den, maar geleidelijk meer op klaringen. In de ochtend in het zuiden van het land plaatselijk mist. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gis teren. WOENSDAG 28 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.14 1.24 Terneuzen 1.50 2.00 Hansweert 2.21 2.34 Walsoorden 2.33 2.43 DONDERDAG 29 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.48 2.24 2.58 3.07 n.m. 1.54 2.30 3.04 3.13 ZON MAAN op onder op ondeff Sept. 28 6.34 6.26 6.29 4.49 29 6.36 6.24 6.40 5.59 30 6,38 6.22 6.51 7.08

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1