Noord-Vietnam verwierp Amerikaanse vredesvoorstellen De strijd in Kongo Hoogtepunt van het 75-jarig Philips-jubileum DEAN RUSK SPRAK MET GR0M1K0 KISANGANI STAAT IN BRAND JAPANSE KNNSTMAANLANCERING MISLUKT Prins Bernhard opende het „Evoluon" HET WEER WERVELSTORM TEISTERT JAPAN 150 slachtoffers Maandag 26 Dinsdag 27 September 1966 22e Jaargang No. 6782 Zwendel Europese lanceerbasis in Lapland SABENA KRIJGT IN BESLAG GENOMEN EIGENDOMMEN TERUG Zware vietcong-verliezen Vliegtuigongeluk in Australië Ontvoering Portugese reacties TN 1965 SCHOOT ZUIDAFRIKAANSE POLITIE 70 MENSEN DOOD NIEUWE FRANSE KERNEXPLOSIE Ian Smith herkozen als partijvoorzitter Vliegtuigongeluk in Idaho Nog vijf opvarenden van de duikboot „Hai" vermist Zware brand op Aruba KONGOLESE KLACHT BIT DE VEILIGHEIDSRAAD Ovatie Voorste gelederen Gouden penning Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden doden st'iert POKKEN IN DJAKARTA hankering bij abonnement: TERNEUZEN JÉrecteur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. Van de Sande te Terneuzen ftvertentieprijs per mm 18 et; minimum per it vertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 42 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling.. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Sureau van dit Blad" 20 cent verhoging, nrending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft zaterdagavond na een twee de onderhoud met zijn Russische ambtgenoot Gromyko verklaard dat Noord-Vietnam en communis tisch China, indien zij de oprecht heid van het Amerikaanse vredes- verlangen willen beproeven, maar naar de cor.ferentietafel behoeven te komen en een begin moeten maken met het verminderen van de militaire activiteit. Het gesprek tussen beide staats lieden, dat 4% uur duurde, verliep in een „rustige, directe en ernstige sfeer", aldus een Amerikaanse woordvoerder. Er werd onder meer gesproken over Vietnam en de kwestie van het tegengaan van verdere verspreiding der kern wapens. Het is waarschijnlijk dat de ministers in New York of Was hington nog een derde gesprek zullen hebben. In Amerikaanse kringen wordt gezegd dat de kan sen op een verdrag tegen versprei ding der kernwapens de laatste tijd zijn toegenomen. Intussen heeft de premier van Noord-Vietnam, Pham Van Dong, zaterdagavond het jongste Ame rikaanse vredesinitiatief afge wezen ert herhaald dat de Ame rikanen de oorlog zullen verlie zen. Vredesbesprekingen kunnen pas beginnen, nadat de V. S. de voorwaarden van Noord-Viet nam en de vietcong hebben aan vaard. Van Noordvietnamese en Chinese zijde waren de Amerikaanse voor stellen voor vrede in Vietnam, zo als neergelegd in de rede van de Amerikaanse V.N.-vertegenwoor- diger Arthur Goldberg, al eerder als „zwendel" bestempeld. Pham Van Dong beschuldigde de Amerikanen ervan dat zij voorbe reidingen treffen om de oorlog nog verder uit te breiden. Hij sprak tijdens een ontvangst van een Tsjechoslowaakse delegatie onder leiding van premier Jozef Lenart, In de omgeving van de Zweedse stad Kïruna in Lapland is zater dag teen Europese lanceerbasis voor raketten voor wetenschappe lijk onderzoek in gebruik gesteld. De plechtigheid werd bijgewoond door meer dan 400 personen uit de tien leden-landen van de ESRO (o.a. Nederland), de Zweedse re gering en talloze andere landen. Het sneeuwde toen de gasten langs de diverse installaties werden ge leid. De Europese organisatie voor ruimte-onderzoek heeft de plaats uitgekozen, omdat zich op deze breedte, boven de poolcirkel, zeld zame natuurverschijnselen als het noorderlicht voordoen. De eerste raketten, Franse cen taurs, zullen van 4 november af worden afgeschoten. Jaarlijks zul len 30 tot 50 lanceringen plaats vinden. President Moboetoe van Kon go heeft besloten de bezittingen in Kongo van de Belgische lucht vaartmaatschappij „Sabena" te rug te geven, aldus werd zater dag in Brussel vernomen. De vorige maand werden van de Sabena voor een waarde van naar schatting 350 miljoen Bel gische francs (ruim 25 miljoen gulden) aan gebouwen, installa ties en fondsen in de voormalige Belgische kolonie geconfisceerd. Tot de teruggave werd beslo ten tijdens onderhandelingen met een afvaardiging van de Sabena, in Kinshasa verblijft. die antwoordde dat zijn land N. Vietnam zal blijven steunen in de strijd tegen de Ver. Staten. Volgens een Zuidvietnarnese mi litaire woordvoerder hebben Zuid vietnarnese troepen zaterdag zon der eigen verliezen 124 vietcong- strijders gedood. De strijd werd ge leverd op het schiereiland Camau in het uiterste zuiden van 't land, waar de vietcong grote gebieden beheerst. Bij andere zware gevechten ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Viet- nam leden Amerikaanse mariniers zaterdag „matige verliezen" tegen eenheden die, naar men gelooft, tot een Noordvietnamese divisie behoorden. Achtenvijftig van de naar schatting 300 tot 400 tegen standers werden gedood. Sedert 3 augustus zouden in ge noemde streek 704 vietcong-strij- ders of Noordvietnamese soldaten door de mariniers zijn gedood. Vijf mannen en een elfjarige jon gen zijn zaterdag bij een vliegtuig ongeluk om het leven gekomen in het noorden van Australië. Het particuliere toestel, een „Lockheed Hudson", stortte vlak voor de lan ding in Tennant Creek, ruim acht honderd km ten zuiden van Dar win, neer. Alle inzittenden kwa men om. Het grootste deel van de stad Kisangani (het vroegere Stan- leystad) staat in brand en de Ka- tangese eenheden zijn van alle kanten omsingeld door Kongo lese regeringstroepen, zo is za terdag van militaire zijde in Kinshasa vernomen. De bevelhebber van de blanke huursoldaten, lt.-kolonel Bob Denard, heeft telefonisch mee gedeeld dat de gezagsgetrouwe Kongolese troepen de situatie meester zijn in Kisangani. Zaterdag duurden de gevech ten in Kisangani tussen opstan dige Katangese gendarmes en eenheden van het nationale Kon golese leger onverminderd voort. Kongolese militairen vielen het door Katangese gendarmes be zette vliegveld aan. Generaal Moboetoe heeft zijn in het oos ten van Kongo gelegerde troepen naar Kisangani gedirigeerd. Betogers hebben zaterdag de zaakgelastigde van Portugal in Kinsjasa, Antonio Ressano Gar cia, tijdens een betoging voor de ambassade ontvoerd. Honderden betogers drongen het gebouw binnen. Zij wekten de zaakge lastigde, mishandelden hem en sleepten hem de straat op waar hij in een auto werd gezet, die met onbekende bestemming ver trok. Generaal Moboetoe heeft gelast de diplomaat los te laten. Kongo heeft zoals gemeld een klacht ingediend bij de veilig heidsraad tegen Portugal met be trekking tot de huursoldaten die zich in het Portugese Angola zouden bevinden. De zaakgelastigde Garcia was door de oproerige menigte ont voerd en naar een ander huis ge bracht, waar hij door de politie werd bevrijd. Hij is later in een ziekenhuis opgenomen. Portugal heeft de veiligheids raad gevraagd in Kinshasa tus senbeide te komen om de bui tenlanders in de Kongolese hoofdstad te beschermen. Ook heeft de Portugese rege ring in een scherpe nota bij de Kongolese regering geprotes teerd tegen de door een oproerige De Zuidafrikaanse politie heeft in 1964 41 en in 1965 70 mensen doodgeschoten, die verdacht wer den van een misdrijf. In die twee jaar werden 163 mensen gewond. Aan de kant van de politie wer den bij de uitoefening van hun functie ;n 1964 achttien mannen gedood en 1.459 zwaargewond. Deze cijfers waren voor 1965 resp. 21 en 1.562. De Zuidafrikaanse premier Vorster maakte dit vrijdag in antwoord op een vraag in het parlement bekend. menigte uitgevoerde aanval op de Portugese ambassade in Kinshasa, waarbij de zaakgelas tigde Garcia werd ontvoerd en gewond. In de protestnota staat dat on geveer 400 mensen „die duidelijk orders opvolgden", aan de plun dering deelnamen. „De Kongolese politie had pas sief toegekeken". „Met het oog op het gebrek aan gezag in Kongo en de ern stige bedreiging van talloze Por tugezen in dat land heeft de Por tugese regering de veiligheids raad verzocht direct maatregelen te nemen om te verzekeren dat de regering in Kinshasa haar verantwooredlijkheid erkent en zij gepaste veiligheidsmaatrege len treft om levens en eigendom men van buitenlanders te be schermen", aldus de nota. Frankrijk heeft zaterdag weer een kernbom tot ontploffing ge bracht in het oefengebied in de Stille Oceaan. In een regerings- communiquê wordt meegedeeld dat de explosie om 18 uur (Ned. tijd) plaats had en dat zich geen ongelukken hebben voorgedaan. De bom bevatte plutonium en be perkte hoeveelheden thermona- cleair materiaal. Het was de vijfde proef in een serie van zes. Premier Ian Smith van Rhodesii is zaterdag herkozen als voorzitter van zijn partij, het Rhodesische front. De broer van mevrouw Ethel Kennedy, George Skakel, is vrij dag tezamen met vijf andere per sonen bij een ongeluk met een licht vliegtuig omgekomen. Gok een vriend van senator Robert Kennedy kwam bij 't ongeluk om. Het vliegtuig verongelukte tijdens de landing in een onherbergzaam gebied in Idaho. Het gezelschap zou op jacht gaan. PRINS BERNHARD OPENDE PHILIPS' EVOLUON Z.K.H. prins Bemhard, heeft za terdagmiddag het nieuwe ge- houw Evoluon van Philips ge opend, t.g.v. het 75-jarig bestaan van de N.V. Philips Gloeilampen fabriek te Eindhoven. Het verslepen van het wrak van de op 14 september bij Doggers- bank gezonken Westduitse onder zeeboot „Hai" naar Emden onder vond vertragins^De Duitse drij vende kraan Maghus-III die hit wrak in de trossen had hangen be vond zich zaterdag nog twee mijl ten zuidoosten van Börkum in de monding van de Eems. Van de twintig opvarenden van de onderzeeboot waarvan alleen de matroos Silbemagel werd ge red werden er zaterdag nog vijf vermist nadat vrijdagavond zes lijken uit het wrak waren gebor gen. Een ander omgekomen beman ningslid werd zoals reeds gemeld donderdag bij het lichten van het wrak gevonden. De dag na de ramp waren al zeven slachtoffers uit zee opgepikt. Men heeft de stoffelijke overschotten kunnen identificeren. Zaterdag begon het parket zijn onderzoek naar de omstandigheden van de ramp. De toren van de „Hai", die zater dag in Emden in een droogdok is geplaatst, is zwaar beschadigd. De platen van de romp vertonen verscheidene scheuren. Het was nog niet duidelijk in hoeverre de schade is ontstaan bij de bergings operaties of bij de schipbreuk. Zondagnacht is door een zware brand op Aruba een schade aan gericht van ruim een miljoen gul den (Ned. crt). Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand woedde in een com plex van opslagplaatsen in de woonwijk Dakota. Door het krach tig optreden van de brandweer werd voorkomen, dat een benzine depot in brand vloog. Japanse geleerden zi.in er vanochtend (maandag) niet in geslaagd een kunstmaan in een baan om de aarde te brengen en zo hun land te maken tot het vierde land ter wereld met een aardsatelliet in de ruimte. De poging werd gedaan met. behulp van een viertrapsraket met vaste brandstof van het type „lambda", die een kunst maan van 26 kg omhoog bracht. Deze satelliet begon echter ruim vier minuten nadat, de kunst maan zich van de laatste trap had losgemaakt, te dalen. De be trokken geleerden noemde daar- king. De lancering was een jaar eerder geschied dan aanvanke lijk was voorzien. De lancering geschiedde van de basis Oetsjinoera aan de Stille Oceaankust van zuid-Japan, die is aangelegd voor het instituut voor ruimteonderzoek van de universiteit van Tokio. Aanvankelijk zou de raket zaterdag zijn afgeschoten, maar men moest de nroef tot twee maal toe uitstellen met het oog op de wervelstorm die zondag het westen van Japan heeft ge troffen. op het experiment een misluk- De veiligheidsraad komt waar schijnlijk pas eind deze week bijeen om de klacht te behande len die Kongo tegen Portugal heeft ingediend met betrekking tot de huursoldaten die zich in Angola zouden bevinden. De Kongolese minister van buiten landse zaken, Bomboko, wordt niet voor vrijdag verwacht. Od 1 oktober neemt de Britse gedelegeerde lord Caradon het voorzitterschap van de raad over van de Rus Fedorenko. Om half één zaterdagmiddag heeft prins Bernhard het „Evo luon" van Philips geopend. Met behulp van een zilveren pons kaart. symbool van de automati sering. stelde de prins een elek tronische „scheidende licht krans" boven een der ingangen in werking, waarna deze aankon digde dat de ponskaart „het licht zou ontsteken". Hierop volgde een kort licht en geluidsspel dat zich op de bronzen evoluondeuren concen treerde en eindigde met 't open gaan der deuren. Met klaroenge schal werd de prins bij het bin nentreden begroet, In de rede weïke ir. F. J. Philips eerder in het restaurant van het evoluon had gehouden, bracht hij de idee naar voren om samen met de vakberden scholen in de ontwik kelingslanden op te richten, waardoor de ontwikkeling daar op lar ge termijn gunstig zal wor den be'nvloed. Nadat hij zijn rede had beëin digd, verzocht ir. Philips zijn 88- jarige moeder, mevrouw A. Phi- lips-de Jong, even op te staan opdat alle aanwezigen haar zou den kunnen zien, waarop de hon derden belangstellenden in het restaurant haar spontaan een ovatie brachten, had ir. Philips niet zonder enige moeite de naam van het nieuwe gebouw als .(Evo luon" uitgesproken. Minister-pre- NOG WEINIG VERANDERING Het weer wordt in grote delen van Europa nog steeds beheerst door een langgerekte zone met hc„c luchtdruk welke zich uit strekt van de Balkan over Duits land, onze omgeving en de Britse eilanden naar IJsland en Groen land. Er komt overa1 rustig weer voor waarbij het enige honder den kilometers ten zuiden van de as van deze zone van hoge lucht druk zo goed als onbewolkt is. Het gebied met weinig bewol king reikte af en toe juist over het uiterste zuiden van ons land maar het grootste deel bleef ge durende het weekeinde onder een uitgestrekt wolkendek dat van de Noordzee het land was binnenaedreven. In deze toestand komt de eerste 24 uur weinig verandering. Wel bevindt zich bij noord-Noorwegen een diepe, geheel met koude poollucht ge vulde deoressie, waarvan een koufront langzaam naar het zui den en zuidoosten oodringt. Dit zal er morgen aanleiding toe kun nen geven dat langs de Wadden- kust de wind tot matig toeneemt uit het noordwesten. Het kou front zal ons land echter waar schijnlijk morgen nog niet be reiken. sident mr. J. Cals zei het maar op het gemakkelijker in de mond liggende evoluon te zullen hou den, want: „dat wordt het toch". Mr. Cals zei dat men reeds bij de stichting van de fabriek in 1891 zich ervan bewust is ge weest, dat een onderneming een gemeenschap van mensen is, die in harmonie met elkander en met begrip voor de wederzijdse ver plichtingen moeten leven. Veel van wat we bij een modern per soneelsbeleid vanzelfsprekend beschouwen, aldus mr. Cals. is reeds in de eerste tijden van Phi lips terug te vinden. Op het ge bied van onderwijs en scholing heeft Philips steeds in de voorste gelederen gestaan. Elet opzetten van 'n vakschool in de ontwikkelingslanden, zoals ir. Philips had geopperd, ligt in 't verlengde hiervan, verklaarde de heer Cals. Over wat bij Philips op het gebied van programme ring en wetenschappelijk onder zoek is en wordt gedaan, zei mi nister Cals dat hier mammoet- werk is geleverd. Hij noemde Philips een voorbeeld van samen werking en van creativiteit in 'n vorm. die dienstbaar is aan de menselijke samenleving. Dr. C. N. M. Kortmann, de commissaris der koningin, deelde in 'n korte toespraak mee. dat 't provinciaal bestuur heeft beslo ten ir. F. J. Philips als grote Brabander de gouden provincie- penning toe te kennen. „Da ge bedankt zijt, da witte", zei ir. Philips in zijn heel kort dank woord aan de commissaris. Na dat jhr. H. A. C. van Riemsdijk, lid van de raad van bestuur, een toespraak had gehouden waarin hij een uiteenzetting gaf over be tekenis en doel van het evoluon, begaven de genodigden zich naar buiten naar de hoofdingang van het evoluon, welke vervolgens door prins Bernhard werd ge opend. waarna een rondgang door het gebouw werd gemaakt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dins dagavond. RUSTIG WEER In het algemeen veel bewolking, maar in het zuiden van het land ook verspreide opklaringen. Over wegend droog weer. Zwakke wind, maar later in het Waddengebied matige wind tussen noord en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 27 SEPTEMBER Bresker.s Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 12.35 1.11 1.45 1.54 n.m. 12.51 1.27 2.01 2.10 WOENSDAG 28 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.14 1.24 1.50 2.00 2.24 2.34 2.33 2.43 ZON MAAN op onder op ondei Sept. f 27 6.33 6.28 6.18 3.39 28 6.34 6.26 6.29 4.49 29 6.36 6.24 6.40 5.59 30 6.38 6.22 6.51 7.08 Door een wervelstorm „Ida" die midden-Japan zaterdag heeft geteisterd, zijn 150 mensen om het leven gekomen en 370 ge wond. Ruim 150 mensen worden vermist. De storm was het hevigst in het gebied van kaap Omaezaki. onge veer 150 km ten zuidwesten van Tokio. De provincies Sjizuoka en Yamanasii zijn het zwaarst ge troffen. Geweldige golven beukten de kust. Talloze huizen werden vernield. In het binnenland zijn in dorpen grote vernielingen aange richt. Veel verbindingen zijn ver broken. In de provincie Yamanasii zim twee dorpen aan de voet van de berg Foedi bedolven door aardver schuivingen, die bet gevolg wa ren van hevige regens. Zeker 22 personen lieten hier het leven. Er wordt koortsachtig gezocht naar overlevenden. Fen zestigtal men sen wordt vermist. Verscheidene schepen geraakten in moeilijkheden. Een aantal liep aan de grond. Ten zuiden van To kio staan een tien duizend huizen onder water. 370 huizen werden daar vernield of weggespoeld. Volgens de' weerkundige dienst ging de. tyfoon geDaard met de krachtigste winden die ooit in Ja pan zijn geregistreerd. De storm bewoog zich in noordelijke rich ting met afnemende windkracht. Men verwacht dat hii in oostelijke richting naar de Stille Oceaan zal terugbuigen Vandaag werd bekendgemaakt dat. de twee wervelstormen die in het afgelopen weekeinde Japan hehben getroffen, aan minstens 197 mensen het leven hebben ge kost. 123 personen worden nog vermist en 711 mensen hebben verwondingen ODgelopen. Wat de schade betreft zijn 9100 woningen geheel of gedeeltelijk vernield. Biina 68.000 mensen zijn dakloos geworden. Op talrijke plaatsen zijn de spoorwegen ver nield. Voorts zijn 166 bruggen weggeslagen en vele telefoon- en telegraafverbindingen verbroken. In verschillende wijken vaat Djakarta zijn pokken geconsta teerd. Negen mensen xjjn Jj| quarantaine geplaatst.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1