Rusland verwerpt het Amerikaanse voorstel Student vermoord op West-Sumatra Roofoverval op postkantoor in Duivendrecht Zuivering in China gaat voort EERST TROEPEN WEG UIT ZUID-VIETNAM Oude roepiah weer ingevoerd voor West-Irian RADIO DF KOOK Snrveyer-ll ie pleiter geslagen op de maan PREMIER CALS OVER BEGROTING BUIT MEER DAN f10.000 Britse liberalen over Rhodesië GEVECHTEN IN KONGO HET WEER ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6781 Verspreiding kernwapens Niet schelden Smith over het Rhodesisch geschil de MUL Gasverwarming Auto gevonden In paniek Toch Marokanen Rouwdag 23 kranten in Djakarta Hotel op Bali 700 Indonesiërs worden vrijgelaten Weer hevige botsingen in Rio de Janeiro Nederlands Auschwitz comité tegen vrijlating van Lages Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht 'Tankerins bij abonnement: TERNEUZEN Jirecteqr-Hoofdredacteur: 1. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per nsand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Vovertentfeprijs per mm 16 ef; minimum per vertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer "Cl ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, •/eimelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, pzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Russische afgevaardigde Gromiko heeft vrijdag in de alge mene vergadering van de Verenig de Naties het voorstel over Viet nam dat de Amerikaan Goldberg donderdag had gedaan, van de hand gewezen. Hij zei dat er nog steeds geen aanwijzingen zijn dat Amerika naar een oplossing van de Vietna mese kwestie wil „en de agressie jegens het Vietnamese volk wil staken". De Russische minister van bui tenlandse zaken diende een reso lutie in, waarin de assemblee wordt verzocht „alle vormen van inmen ging in de binnenlandse aange legenheden van staten en volken te veroordelen, omdat zulke inter venties het voornaamste gevaar voor de wereldvrede vormen". De Sowjet-Unie staat achter de eis van Noord-Vietnam en de viet- cong namelijk het onvoorwaarde lijk staken van de bombardemen ten op Noord-Vietnam en terug trekking van alle buitenlandse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam, opdat het Vietnamese volk zelf zijn problemen kon oplossen. Voorts verzocht Gromiko alle lidstaten, al die handelingen na te laten, die de verwezenlijking van een akkoord over het niet verder verspreiding van kernwapens be moeilijken. Hij wil deze kwestie op de agenda van de assemblee ge plaatst zien. In een andere resolutie verzoent de Russische minister de lidstaten die militaire bases in afhankelijKe of onafhankelijke gebieden in Azië, Afrika of Latijns-Amerika hebben,- deze op te heffen. Gromiko sprak zich uit voor de toelating van Oost- en West- Duitsland tot de V. N. Ook ver zocht hij „vervanging van de men sen van Tsjang Kai-Sjek door ver tegenwoordigers van de volksrepu bliek China". De Sowjet-Unie zou graag zien dat Oe Thant aanbleef. Zij is ook voorstandster van een conferentie over de Europese veiligheid, waar aan alle landen van Europa deel nemen. West-Duitsland mag geen zeggenschap over kernwapens hebben, ook niet in N.A.V.O.-ver band. Goldberg en de andere leden van de Amerikaanse delegatie applau disseerden niet, toen Gromiko was uitgesproken. In een kort weer woord zei Goldberg: „Wat telt is niet de vaardigheid in de kunst van het schelden, maar van net Premier Smith van Rhodesië heeft vrijdag gezegd dat vermoe delijk het einde van het geschil omtrent de onafhankelijkheid van zijn land in zicht is, maar dat het niet in het belang van Rhodesië is om iets te zeggen „waardoor de boot op de klippen zou lopen". (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen vrede stichten". De Canadese minister van bui tenlandse zaken Paul Martin had zich tevoren uitgesproken voor de toelating van communistisch China. Duizenden leden van het stu dentenactiefront Kappi hebben woensdag in Padang betoogd tegen communistisch China, na dat enkele dagen tevoren in Boe- kittinggi op West-Sumatra een student door een onbekende was vermoord. De studenten eisen onmiddellijke verdrijving van uiet-Indonesische Chinese ingeze tenen en intrekking van hun han delsvergunningen. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 0 De dinsdag door de Amerikanen gelanceerde Surveyor-II is donder dagnacht op de maan te pletter gestort met een snelheid van 9.650 km per uur. Het toestel had een zachte lan ding moeten maken, waarna foto's zouden zijn genomen van het maanoppervlak, maar was nóg geen vierentwintig uur na de lan cering in een tollende beweging geraakt toen werd gepoogd een kleine koerscorrectie aan te bren gen. De maanverkenner heeft 350 miljoen gulden gekost. In januari zal opnieuw een Surveyor worden gelanceerd. V.S. BEREID BOMBARDEMENTEN OP NOORD-VIETNAM TE STAKEN Washington/Hanoi: Militairen, leden van de burgerwacht en jongeren demonstreren in Hanoi tegen de Amerikaanse luchtaan vallen. De Verenigde Staten heb ben zich donderdag bereid ver klaard een staken van de bom bardementen op Noord-Vietnam te gelasten als de verzekering zou worden verkregen, dat ddt gebaar zal worden beantwoord met een evenredige vermindering van de oorlog. In een vraaggesprek voor de televisierubriek „Avro's televizier" heeft minister-president mr. J. M L. Th. Cals, meegedeeld dat er voor het komende begrotingsjaar ruimte is voor enkele procenten loonsverhoging, maar niet in die mate als in de afgelopen jaren. Hij wiide zich echter niet uit laten over de grootte van dit per centage, maar zei dat binnenkort Vrijdagmorgen is een roof overval gepleegd op een post kantoor in Duivendrecht. Kort na de overval zette de politie een grootscheepse achtervolging in naar een Citroen met het ken- nummer JK-1992, waarin de da ders een heenkomen zochten. De roofoverval is gepleegd door twee Marokkanen die ver moedelijk gewapend waren. De wagen waarin zij reden, werd donderdag in Amstelveen ont vreemd. De daders zouden een bedrag van 10.000 gulden hebben buit gemaakt. De overval werd ge- pl ogd onder bedreiging van het personeel mét hun vuurwapenen. Voor het vinden van een aan knopingspunt stelde de politie een onderzoek in naar absenten onder het personeel van een oude bakkerij in de Conradstraat, dat voor een belangrijk deel uit Marokkanen bestaat. Tegen 12 uur drongen de bei de mannen het postkatoor bin nen. Een van hen hield de daar aanwezige vrouwelijke employé, mevrouw Boumeester, met zijn vuurwapen in bedwang, terwijl de ander zich achter het loket drong en de kas leeghaalde. Op het Afrikanerplein in Am sterdam werd om circa 13 uur de wagen teruggevonden zonder inzittenden. Op dit plein, in de buurt van de Wibautstraat, werd door de politie een onderzoek in gesteld. De auto werd op sporen onderzocht. Bij de overval werd geen schot gelost. De 45-jarige mevr. Bou- messter raakte zo in paniek dat zij snel door de achteruitgang naar buiten vluchtte en de bu ren waarschuwde. Dat maakte het de Marokkanen gemakkelijk om het kantoor aan de voorzijde te verlaten, met de buit in de ge reedstaande auto te springen en weg te stuiven. Zij verdwenen via het industrieterrein in de richting van de hoofdstad. Hoewel de vrouw nogal over stuur was, meent zij dat de Marok kanen Hollands spraken, maar zij was nauwelijks in staat om een betrouwbaar signalement te geven. Op het politiebureau in de Lin- naeusstraat in Amsterdam za ten 's middags verscheidene M-. kaanse gastarbeiders, die voor een nader onderzoek door de politie waren aangehouden. Hoewel het voor de politie niet vaststaat dat de daders van de overval beslist Marokkanen moeten zijn een van beiden is blond en beiden spraken goed Nederlands gaat men voorlo pig af op de verklaring van me- viuuw Boumeester, die pertinent over Marokkanen heeft gespro ken. Zelfs in Waddinxveen is een Mercedes met Marokkaanse in zittenden aangehouden voor een nauwkeurig onderzoek. De po litie is echter niet tot arrestaties overgegaan. eer. advies van de sociaal-econo mische raad te verwachten was. Wil men tot een evenwichtig her stel in de economie komen, dan kunnen wij niet doorgaan op de zelfde wijze als in voorgaande jaren, aldus de premier, die de huidige begroting een positieve bijdrage noemde in het totstand komen van dit evenwicht. De premier vond het jammer, dat het programma van dit kabinet niet op de aanvankelijk voorge stelde wijze ten uitvoer gebracht kan worden, doch het belangrijk ste achtte hij dat dezelfde koers kan worden blijven behouden, zij het dan wat langzamer. De geuite beschuldiging, dat dit kabinet wel de lusten maar niet de lasten zou willen dragen, wees mr. Cals van de hand. Dit berustte volgens hem op een misverstand omdat het nemen van voor de be lastingbetaler minder prettige maatregelen de volgende regering van bepaalde zorgen zal bevrijder). Wat betreft de onevenredig zwaar belaste weggebruiker, wees de bewindsman erop, dat de maat regel slechts voor een iaar zal gel den en dat de extra verkregen in komsten niet alleen ten goede ko men aan de aanleg en onderhoud van wegen, maar ook een groot gedeelte door indirecte verkeers- voorzieningen wordt opgeëist. Ondanks het feit, dat het con tingent woningen voor het komen de jaar is verminderd, zal de wo ningbouw dezelfde prioriteit be houden. Het aantal was volgens de premier in het algelopen jaar even redig te hoog om dit jaar een even wicht te kunnen handhaven. De Britse liberale partij heeft op haar jaarvergadering in Brigh ton met grote meerderheid ge stemd voor gebruik van geweld, indien dat nodig is om de regering- Smlth in Rhodesië ten val te bren gen. De liberale partij heeft 12 van de 630 zetels in het lagerhuis. Inmiddels heeft vrijdag de raad van 't studentenactiefront Kami meegedeeld, dat de openbare be togingen tijdelijk zijn stopgezet om „de actie met die van het leger te synchroniseren". De Indonesische journalisten vereniging heeft voorgesteld de eerste oktober tot nationale rouwdag uit te roepen ter nage dachtenis van de vorig jaar bij de mislukte staatsgreep vermoorde generaals. Alle leden van het par lement, een 300-tal, zullen op 30 september de plaats van de moordpartij bij de luchtbasis Ha- lim ten zuiden van Djakarta be zoeken. De Indonesische regering heeft vrijdag de thans in West-Irian circulerende roepiah-bankbiljet- ten ongeldig verklaard en in plaats daarvan de oude West- iriaanse roepiah ingevoerd, welke in december j.l. in het kader van monetaire maatregelen uit de circulatie werd genomen. Wat de waarde van de heringevoerde roepiah zal zijn, was niet ter stond bekend. De Westiriaanse roepiah had oorspronkelijk de zelfde waarde als de Nederlandse gulden, maar in de loop van twee jaar was dat cot 1/5 van de gul den verminderd. Vrijdag is in Djakarta het derde Engelstalige dagblad ver schenen, de Jakarta Times, dat in de plaats komt van de eerder deze maand op last van de rege ring verdwenen „Indonesian He rald". Laatstgenoemd blad werkte met staatsgelden. Het nieuwe blad onder leiding van Zein Effendi, een oud-journalist van Antara en voormalig hoofd redacteur van de „Herald", werkt met particulier geld. ofschoon 't naar verluidt dezelfde politiek zal voeren als de Herald, die als van buitenlandse zaken werd be schouwd. Verder is vrijdag in Djakarta een ander nieuw dag blad in de landstaal verschenen, de „Elbahar" („De Zee"), dat naar verluidt in nauw contact met de marine zou staan en waarvan de hoofdredacteur de woordvoerder van de marine is. Djakarta telt thans 23 dagbladen. Op 1 november zal Soekarno het nieuwe „Bali Beach-hotel" op Bali openen, aldus is in Djakarta aangekondigd. Van de 300 ka mers van het nieuwe hotel, dat zes min. Amerikaanse dollar kost, is de helft gereed. De lei ding ervan berust bij de onderne ming die nog drie andere hotels in Indonesië exploiteert, waar onder hotel Indonesia in Dja karta. Enkele tientallen buiten landse deskundigen zullen de eer ste vijf jaar de staf van het hotel op Bali leiden voor de bouw waarvan een gedeelte van Ja panse herstelbetalingen is aan gewend. Een woordvoerder van het Ma leisische ministerie van binnen landse zaken beeft bekendge maakt, dat ongeveer 700 gevan gengenomen Indonesiërs begin volgende maand vrijgelaten en naar Indonesië zullen worden teruggezonden. 77 sagochtend zijn bij vecht partijen tussen studenten en politie in Rio de Janeiro meer dan 100 studenten gewond. De politie verdreef 1.500 studenten uit het gebouw van de medische faculteit. Vrijdagochtend hebben zich ook weer gewelddaden voorge daan in Goiania, dc hoofdstad van de staat Goias. De politie raakte slaags met groepen stu denten. Over het aantal slacht offers is nog niets bekend. Don- d dagavond werd een lid van de militaire politie gedood bij bot singen tussen studenten en po litiemannen. Het Nederlands Auschwitz-co mité heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer een brief gezonden naar aanleiding van de bespreking in de kamer van het schrijven van minister Samkalden over Lages. Het comité staat op het stand punt dat elke vorm van hernieuw de gratie of vrijlating ten aanzien van wie ook der vier oorlogsmis dadigers van Breda verwerpelijk is en een belediging van het Ne derlandse volk. Het dringt er op aan van de regering de verklaring te verkrijgen, dat geen enkele vorm van gratie of vrijlating der overige drie oorlogsmisdadigers mogelijk is en dat Lages weer onder het be reik van de Nederlandse justitie wordt gebracht. Volgens het co mité is de strafonderbreking voor Lages en diens terugvoering naar Duitsland gebaseerd op gebrekkige en tegenstrijdige medische verkla ringen. De regering heeft door het verlenen van 'n strafonderbreking, waarvan zij het einde niet in de hand hield, zichzelf in een positie gebracht waarin zij haar eigen be sluiten niet kan uitvoeren en in strijd is geraakt met Nederlandse wetsbepalingen. Dit optreden sluit volgens het comité geheel aan bij dat van de Duitse bondsrepubliek. In de campagne in communis tisch China tegen partijfunctio narissen, die er van worden be schuldigd de kapitalistische weg op te gaan, worden nu felle aan vallen gedaan op Lin mo-Han, onderhoofd van de afdeling pro paganda in het centrale partij - comité en onderminister van cultuur. Het persbureau „Nieuw China" meldde vrijdag, dat Lin mo-Han „een misdadiger tegen zijn partij, het socialisme en de denkbeelden van Mao tse-Toeng" is geworden. De dag tevoren hadden het Volksdagblad en het blad van het bevrijdingsleger foto's afgedurkt van aanplakbil jetten op de muren van de mi nisteries van propaganda en cul tuur, waarop „de misdaden van Lin mo-Han" werden opgesomd. Volgens „Nieuw China" was hij „de voornaamste medeplich tige van Sjoe Jang, de leider van de revisionistische contrarevolu tionaire kliek in de letterkundi- ZATERDAG 24 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 9.54 10.35 Terneuzen 10.30 11.11 Hansweert 11.34 11.45 Walsoorden 11.43 11.54 ZONDAG 25 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 11.11 11.44 Terneuzen 11.47 12.20 Hansweert 12.21 12.54 Walsoorden 12.30 1.03 MAANDAG 26 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 11.54 12.09 Terneuzen 11.47 12.45 Hansweert 1.04 1.19 Walsoorden 1.13 1.28 ZON MAAN op onder op onder Sept. 25 6.29 6.33 5.47 1.14 26 6.31 6.31 6.04 2.27 27 6.33 6.28 6.18 3.39 28 6.34 6.26 6.2Ö 4.49 29 6.36 6.24 6.40 5.59 30 6.38 6.22 6.51 7.08 medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen. Wolkenvelden, maar ook enke le opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. Overwegend dezelfde tempera turen als vrijdag. ge en artistieke wereld". Beiden wordt verweten dat zij een „bourgeois-dictatuur" hebben uitgeoefend en dat, als aan hun avtiviteit niet een einde zou zijn gemaakt, het socialisme zou zijn ontaard in kapitalisme, „hetgeen handhaving van de proletari sche staat onmogelijk zou heb ben gemaakt". Naar in Kinsjasa verluidt, zijn vrijdagochtend in Kisangani he vige gevechten uitgebroken. In Kisangani zou in de maand juli een opstand uitgebroken zijn. Naar het schijnt zijn troepen van generaal Moboetoe bezig met een grootscheepse operatie om de opstand van voormalige Ka- tangese gendarmes, die zouden hebben geweigerd bevelen ujt Kinsjasa uit te voeren, de kop in te drukken. Nader wordt gemeldt, dat alle verbindingen tussen Kinsjasa en Kisangani zijn verbroken. De Katangezen zouden de brug over de Tsjopo, in het midden van Kisangani, in de lucht heb ben laten vliegen. Voorts zouden de Katangese opstandelingen nog steeds het vliegveld van Kisangani in be zit hebben. (Kisangani is het vroegere Stanleystad.) Uit regeringskringen in Kins-, jasa is vernomen, dat de linker oever van de rivier de Kongo .vast" in handen is van het eer ste bataljon van het nationale Kongolese leger. De rechter oever zou gedeeltelijk bezet zijn door Kongolese valschermtroe pen en een bataljon genie- en andere Kongolse troepen. De Katangese rebellen, ten getale van 3000 tot 3600, zouden „vol komen geïsoleerd" zijn. WEINIG VERANDERING Boven de Britse eilanden hand haaft zich een hogedrukgebied, dat oceaandepressies op grote afstand van ons land verwijderd houdt. Enkele fronten die met deze depressies samenhangen reiken evenwel tot de Noordzee en wolkenvelden die daarmee gepaard gaan drijven nu en dan ook ons land binnen. In de luchtdrukverdeling komt weinig verandering, zodat voof, vandaag wolkenvelden maai ook enkele opklaringen worden verwacht met een zwakke tof( matige wind tussen noordwest en noord. In de temperatuur komt .weinig verandering'

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1