STICHTING SANERING VOOR HET MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF IN VOORBEREIDING Schip gestrand in haven van IJmuiden Bloemenhuis „Flora" BEURSOVERZICHT Voor Uw Bruidsbouquei C. Verschuren Gezond bedrijf Fiscaal inkomen VOETBAL Vier sleepboten Artsengezin van achter het ijzeren gordijn door Groninger echtpaar naar Nederland gesmokkeld Franse straaljager hinderde Amerikaans passagiers vliegtuig Studen ten rebel i ie in Brazilië breidt zich uit Gemeente Terneuzen Zie deze week onze speciale Bruidsbouquetten-etalage Trouwauto'j Van der Peijl's autobedrijf Wielrennen Vrijdag 23 september 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 De regering heeft besloten een stichting ontwikkeling en sane ring voor liet midden- en klein bedrijf in liet leven te roepen. Dit zal op korte termijn plaats hebben. Een en ander wordt mee gedeeld in de memorie van toe lichting op de begroting 1967 van het departement van economi sche zaken. De instituerende organisaties hebben zich met de hoofdlijnen van het te voeren beleid, waarin levens het arbeidsveld van de stichting wordt aangegeven, ak koord verklaard. Deze hoofd lijnen zijn: 1. De ontwikkelings- en sane ringsmaatregelen kunnen uit sluitend van toepassing zijn op het midden- en kleinbedrijf (exclusief de land- en tuin bouw) de saneringsmaatre gelen dienen een landelijk ka rakter te dragen; 2. de stichting zal functioneren als beleidsorgaan ten aanzien van de te ontwerpen nieuwe maatregelen en als advies orgaan. onder meer met be trekking tot wenselijk te ach ten aanpassingen van be staande overheidsmaatrege len; 3. de werkingsduur van de te treffen maatregelen is be perkt. namelijk zodanig dat de aanmelding voor sanering gedurende vijf jaren en voor ontwikkeling gedurende tien jaren zal worden opengesteld. Ontwikkelingshulp zal slechts worden gegeven aan onderne mers, die in moeilijkheden zijn geraakt of dreigen te geraken, maar die capabel kunnen worden geacht een in zichzelf gezond be drijf doelmatig en efficiënt te be heren, terwijl de situatie in de betrokken branche het vooruit zicht biedt, d,at door de te ver lenen hulp een verbetering van de structuur van het midden- en kleinbedrijf in het onderhavige verzorgingsgebied kan worden bereikt. Voor ontwikkelingshulp zullen ondernemers in aanmerking ko men. die tenminste drie jaar zijn 'gevestigd en wier fiscaal inko men uit bedrijf in deze drie of de laatste drie jaar gemiddeld la ger is geweest dan de maximum grens, die geldt voor de toepas sing van de ziekenfondswet, ver hoogd met een percentage we gens door de zelfstandigen te dra gen sociale lasten; voorts ver hoogd met een bedrag overeen komende met de door werkne mers genoten kinderbijslag voor het eerste en het tweede kind en tenslotte verhoogd met een ren tevergoeding van vier procent over het in het bedrijf geïnves teerde eigen vermogen. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Granadero" 27-9 Australië: m.s. „Kloosterkerk" 26-9 m.s. „Poona" 28-9 Brazilië: m.s. „Cap San Marco" 28-9 Canada: m.s. „0rnefjell" 28-9 Chili: m.s. „Buntenstein" 25-9 Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" 28-9 Suriname: m.s. „Solon" 27-9 Ver. Staten v n Amerika: m.s. „Kamperdijk" 28-9 Z.-Afrika Rep. m.i.v. Z.-W.-Afrika: m.s. „Windsor Castle" 25-9 Engelsen versloegen Ierse Vrijstaat met 12—0 Het Engelse voetbalteam, be staande uit spelers van de En gelse league, waarin zes spelers die deel uitmaakten van de ploeg die de wereldtitel behaalde, maakten woensdagavond in Ply mouth het dozijn vol in een wed strijd tegen de Ierse Vrijstaat. De 35.000 toeschouwers zagen een uiteraard eenzijdige wed strijd, waarin de doelpunten ge lijkelijk over twee helften wer den verdeeld. Johnny Byrne scoorde vier treffers; de overige kwamen op rekening van East- ham. Conelly. Hurst en Payne. P.S.V.—Leicester City 1—3 De Eindhovense eredivisieclub PSV heeft woensdagavond op eigen terrein een 1-3 nederlaag geleden tegen de Engelse le divi sieclub Leicester City in een wed strijd ter gelegenheid van de vie ring van 't 75-jarige bestaan van Philips. De ruststand in deze vriendschappelijke ontmoeting, die door ongeveer 1500 toeschou wers werd bijgewoond, was 0-2 door doelpunten van middenvoor iDougan in de 12e en rechtsbin nen Goodfellow in de 42e minuut. Vijf minuten na de hervatting scoorde Van der Kuylen het enige tegenpunt. Twee minuten voor het einde wist Stringfellow de stand op 1-3 te brengen. Beide elftallen speelden technisch be kwaam voetbal, maar PSV kreeg niet wat het verdiende. De uit blinker was de Britse doelman Banks, die toonde dat hij van we reldklasse is. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. SCHIPPER SCHIET OP DUITSE MATROZEN Twee Duitse matrozen uit Duisburg zijn woensdagnacht aan boord van het Zwitserse bin nenschip „Kembs", dat lag af gemeerd aan de Waalkade in Nijmegen, beschoten door een 41- jarige Nederlandse schipper. De ene matroos kreeg een kogel in de buik, terwijl de ander aan een arm werd gewond. De mannen bezochten een café in Nijmegen en kregen daar onenigheid. Nader de schipper en zijn vrouw waren vertrokken en zich aan boord van de „Kembs" hadden begeven, volgden de ma trozen. Ze drongen de kajuit bin nen, waar de schipper en zijn echtgenote zaten. Daar werd de woordenwisseling beslecht met een vechtpartij. Nadat de matro zen, die eveneens werkzaam zijn op de „Kembs", de Nederlander hadden mishandeld, pakte deze een flobert-buks en vuurde op zijn belagers. Deze moesten he vig bloedend naar een zieken huis worden gebracht, maar konden na behandeling worden overgebracht naar het hoofdbu reau van politie, waar ook de schipper is ingesloten. Het vuur wapen en enkele patronen zijn door de politie in beslag geno men. Brandend aardgas legde treinverkeer stil Een brandje, ontstaan bij een lek in de aardgasbuis onder de spoorbrug over het Eindhovens kanaal, heeft donderdagavond even na zeven uur de sneltrein MaastrichtEindhovenAm sterdam ruim een kwartier op onthoud bezorgd. De vlammen lekten tegen de onderkant van de spoorbrug, reden waarom het treinverkeer in beide richtingen tijdelijk werd stopgezet. Men kon echter vrij snel, mede met behulp van aard gasdeskundigen, het lek dichten, zodat het verkeer spoedig werd vrijgegeven en er slechts één trein, de sneltrein, daadwerke lijke vertraging opliep. De po litie zegt aanwijzingen te heb ben dat de brand gesticht zou zijn. Bij het binnenlopen in de ha ven van IJmuiden is donderdag middag de splinternieuwe 19.633 b.r.t. metende Liberiaanse bulk carrier „Challenger" gestrand in de haventoegang. Het met bau xiet geladen schip was onder weg van Trinidad naar Amster dam. De „Challenger" was onder aanwijzingen van een loads, die op zee aan boord was gekomen, de haven van IJmuiden binnen gelopen en had hiervoo*- geen sleepbootassistentie gevraagd. In het kajnaal van zee naar de noordersluis liep de „Challen ger" door onbekende oorzaak uit het roer. Het schip presen teerde twee ankers en vroeg toen door middel van signalen met de scheepsfluit om assis tentie van sleepboten van het bureau Wijsmuller. Twee sleep boten waren snel ter plaatse, I maar de „Challenger" was in middels gestrand op de land tong tussen- de buitenhaven van hoogovens en het kanaal naar de noordersluis. De scheepvaart naar en van de buitenhaven van hoogovens en de scheepvaart via de noor dersluis nagr en van Amster dam werd ;door de rijkshaven meester omstreeks drie uur voor alle scheepvaart gestremd ver klaard. De scheepvaart via de middensluis en de zuiders luis te IJmuiden vond echter voort gang. De gezagvoerder van de „Chal lenger" heeft eerst om kwart over vijf de sleepboothulp van Wijsmuller geaccepteerd. Vier sleepboten de „Simson", de „Hec tor", de „Nestor" en de „Sten tor" met een totaal vermogen van bijna 50 pk maakten vast en zouden 'trachten het schip vlot te trekken. De Liberiaan is omstreeks kwart over zes na een uur trek ken vlotgesleept. Oorzaak van het uit het roer lopen en de stranding van het schip zou zijn geweest, dat de hoofdmotor van de „Challenger" plotseling was uitgevallen. De „Challenger" is naar Amsterdam gesleept. ZOON VAN STEPHEN SHULMAN KREEG HET TE KWAAD WashingtonTijdens de beëdi ging van de heer Stephen Shul- man kreeg zijn zoontje John, die ook op het Witte Huis mocht zijn, het te kwaad. De plechtigheid moest even onderbroken worden opdat alle aanwezigen, onder wie president Johnson, het ventje op zijn gemak konden stellen. Bankroof in Zuid-Afrika New York: natste dag sinds 33 jaar De stad New York beleefde woensdag de natste dag sinds 33 jaar. In een etmaal viel ruim 125 mm regen. Een aantal wegen éil" bruggen moest" vbor het ver keer worden gesloten. Twee blanken hebben donder dagochtend in Selby bij Johan nesburg een bankroof gepleegd, waarbij zij 90.000 pond sterling buit maakten. De mannen droe gen werkkleding en kwamen even voordat de bank openging naar de kluis, waar zij een kas sier en een bankbediende in sloten en een koffer tot de rand toe met geld vulden. Onder de ogen van de eerste klanten ver lieten zij in alle gemoedsrust het gebouw. Zij zijn zonder spoor verdwenen. Dodelijk ongeval Woensdagnacht omstreeks 2 uur is in het kerkdorp Achtmaal onder de gemeente Zundert de 22-jarige Marcel van de Mast met zijn brommer tegen een boom gereden en om het leven gekomen. Hij werd donderdag ochtend om half zes gevonden. Aangenomen wordt dat de jon gen op slag dood was. De Nederlandse regering heeft een artsengezin uit een land ach ter het ijzeren gordijn, dat door een Groninger echtpaar per auto uit Joego-Slavië naar Nederland is gesmokkeld, voorlopige toe stemming gegeven om in ons land te verblijven. Het gezin, bestaande uit een echtpaar met een dertienjarige zoon en een tienjarige dochter, was deze zomer naar Joego-Sla vië met vakantie gegaan met het doel te trachten via Italië uit te wijken naar Amerika, Op een camping dichtbij de Italiaanse grens bij Triest kwam het gezin (de man is in zijn land een be kend kankerspecialist, de vrouw is longarts) in contact met de 50-jarige slager T. Willems uit Groningen. Er werd vriendschap gesloten en de Groningers wilden het artsengezin wel helpen bij hun vlucht. Nadat pogingen bij diverse consuls in Triest om een inreisvisum voor hun nieuwe vrienden te krijgen, vergeefs waren gebleken, werd besloten 't hele gezin regelrecht in de auto van de Groningers naar Neder land te smokkelen. Een Duits gezin uit Karlsruhe zat In het complot. Zaterdag 20 augustus was het gezelschap in Groningen en maandag daarop werd alles bij de politie uit de doeken gedaan. Nu kan worden aangenomen dat het gezin niet zal worden uitgewezen, heeft de Groninger slager pas bekendheid gegeven aan zijn avontuur. Hij heeft het artsenge zin al die tijd in zijn woning ver borgen gehouden. Uit veiligheids overweging-en worden de namen van de vluchtelingen en de naam van hun vaderland nog geheim gehouden. De vluchtelingen wil len in Groningen blijven. Man en vrouw krijgen beiden een betrek king bij het academisch zieken huis. INTERNATIONALS IN MINEUR Beursplein 5 heeft donderdag een mineurstemming voor vrij wel aHe internationale waarden te zien gegeven. Het publiek hield zich grotendeels afzijdig en stapte alleen met wat kooporders in de markt op het vrij sterk ver laagde niveau. Kon. Olie was flauw op 121, om daarna aan te irekken tot 122 (124). Philips daalde tot circa 90 (91,60). Unilever gaf ruim een gulden prijs met een verhandeling op 85. Voor al deze fondsen was gering Amerikaans aanbod aanwezig, doch dit bleek voldoende voor de koersdalingen. De prijzen lagen nog een stuk beneden het hoog ste niveau van de niet-officiële ochtendh-andel. Toen droeg de markt ïeeds een gedrukt karak ter, doordat de beroepshandel de stemming niet vertrouwde en tot „blanco" afgiften overging in de hoop de stukken later goedkoper terug te kunnen kopen. Het bleek, dat de beroepshandel de tendentie goed had aangevoeld. AKU was flauw op 65 67,40). Volgens de beurs heeft het AKU- concern onderhands een 7% pet. lening a pari afgesloten groot 50 min. Dit verklaarde het aan bod en de flauwe stemming. Hoogovens werd een paar pun ten lager geadviseerd, terwijl KLM flauw In de markt lag, doordat dit fonds in Wallstreet ruim 8 dollar moest prijsgeven. Daar gingen de omzetten ge paard met forse koersdalingen op de eventueel door de Ameri kaanse regeling te nemen maat regelen om de oververhitte eco nomie in te dammen en ter be strijding van het rentepeil. De flauwe stemming in Wallstreet bracht Amsterdam aan het wan kelen. Gedurende de gehele beursduur bleef de handel in de hoofdfondsen kalm. Van de leidende cultures werd HVA vier punten lager op 120 geadviseerd. Ook certificaten Deli moesten opnieuw terrein prijsgeven. De scheepvaartmarkt lag er wat verlaten bij op een lager niveau. iDe staatsfondsen- markt echter gaf wederom koers- verbeteringen te zien doch dit maal met afnemende handel. De 7% pet. obligaties Coöp. Melk- centrale werden voor de eerste verhandeldag op 10014 geadvi seerd tegen een uitgiftekoers van 99. De Vii pet. obligaties Export- Financieringsmaatschappij no teerden circa 100% tegen woens dag 10014 als eerste verhandel dag. Hier was de uitgiftekoers 100. ■Ook in de lokale afdelingen kwamen opnieuw koersdalingen vcor, ook voor de favorieten van de laatste tijd, de aandelen Wal visvaart en die van de Holl. Bankunie. Beursindices (1953 -•= 1001 20/9 21/9 22/9 Int conc. 383.8 384.7 377.5 Industrie 272.7 266.9 262.7 Scheepv. 109.6 109.1 106.4 Bank en verz. 148.8 145.9 14'5.4 Handel enz. 140.1 140.4 136.4 Algemeen 284.S 283.0 277.9 Nabeurskoersen PUDE TRAMWAGEN ALS VVV-KANT OOR Den Haag: Onder de overkap ping bij de uitgang van het sta tion Holland Spoor is een oude tramwagen geplaatst als bijkan toor van de V.V.V. AKU: Hoogovens: Kon. Olie: 123.10—125 gl Philips: 89.90—91.30 Unilever: 85.50—86 K.L.M.: 500 (64.85) (325) (121.90) (89.95) (85.05) (491) Dividend „Koninklijke" De raad van commissarissen en de directie van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum maat schappij hebben besloten tot uit kering van een interimdividend over het boekjaar 1966 van 3,25 per aandeel. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.06—10.16 Amerik. dollar 3.59%3.63% Canadese dollar 3.343.39 Franse frank (100) 73.30—73.80 Belgische fr. (100 7.07—7.12 Duitse mark (1001 90.6091.10 Zweedse kr. (100) 69.60—70.60 Zwitserse fr. (100 83.5084.00 Italiaanse lire (10.000) 57.25-59.25 Deense kroon (100) 51.9052.90 Noorse kroon (100 50.20— 51.20 Oostenrijkse schilling 13.99—14.09 Portugese escudo (100) 12.52%—12.67% Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.96—6.12 Een Frans jachtvliegtuig heeft dinsdag tot driemaal toe vlak langs een passagiersvliegtuig van de Amerikaanse maatschap pij „F.W.A." gevlogen, aan boord waarvan de senator Vance Hart- ke zich bevond. Naar het kantoor van de se nator meedeelt, heeft Hartke via de Amerikaanse ambassade in Bern een protest ingediend bij de Franse regering. Het incident gebeurde in de omgeving van het vliegveld Rambouillet ten zuidwesten van Parijs. Volgens Transworld Airlines hebben de Franse autoriteiten toegegeven dat het jachtvlieg tuig het paasagiersvliegtuig hin derde. Er was sprake van een „militaire vergissing". De jager moest een ongeïdentificeerd vliegtuig controleren. Het Ame rikaanse vliegtuig was op weg van New Vnrk naar Zürich. In Goiania, de hoofdstad van de Braziliaanse stat Goias, zijn woensdag een tiental studenten gewond en ongeveer honderd gearresteerd tijdens gevechten tussen de politie en een duizend tal betogers, die een „mars" te gen de dictatuur" wilden hou den. De studentenrebellie, die twee maanden geleden in Belo Hozi- zonte begon, schijnt thans het stadium van „beperkte betogin gen" voorbij en neemt steeds meer de vorm van een openlij ke strijd tegen het regiem. Het aantal gearresteerden wordt steeds groter. In Goiania werden de studen ten door de politie afgeranseld en in Brasilia is een grote macht ordebewaarders op de been om een studentendemonstratie te verhinderen. Ook in andere ste den is de politie de universitei ten binnengedrongen om beto gingen tegen te gaan, maar de studenten hebben meegedeeld dat zij hun „strijd zullen voort zetten". Zij worden gesteund door een groot aantal rooms- katholieke geestelijken. Gaslek in Franse Jura De Franse politie heeft in het Juragebied een terrein van tien vierkante kilometer afgesloten om een ontploffing te voorkomen van methaangas, dat uit een natuurlijke bron lekt. Het gas ontsnapt met een snelheid van 50.000 ma per uur. Er zijn enkele honderden politiemannen en brandweerlieden opgeroepen. De elektrische stroom in de gevaar lijke zone is afgesneden. De be volking moet binnenshuis blijven en mag geen vuur maken. De gasbron ligt tien kilometer van Champagnole. OPENBARE VERGADERING GEMEENTERAAD De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter- neuzen gehouden zal worden op donderdag 29 september 1966, te 19.30 uur, ten gemeentehuize. Terneuzen, 22 september 1966. De burgemeester van Terneuzen, J. C. ASCHOFF. NOORDSTRAAT 82 - Terneuzen - Tel. 01150-2250 Wij verzorgen uw bloemengroet in binnen- en buitenland. Donze-Visserstraat 12 Telefoon 2104 Terneuzen MODERNE WAGENS van hetzelfde model Te koop van particulier: i.g.s. „Lelijk Eendje" 1960, 3 zijraampjes. Lange Kerk- -traat 38a. Terneuzen. Karstens verslagen door De Pauw De Nederlandse wegkampioen bij de professionals, Gerben Karstens, is donderdag in de te Stekene-Waas gehouden wieler wedstrijd over 157 km in de eindfase verslagen door de Belg Noel de Pauw, die zegevierde in de tijd van 3 uur 47 minuten. Karstens werd met een achter stand van vijftig meter tweede en op 100 meter afstand plaatste zich als derde de Belg Herman van Springel. Onze landgenoot Her.k Nijdam eindigde als negen de en Rik van Looy werd tiende Er namen 91 renners deel. Uit een veld van 104 renner eindigde de Nederlander Huu' Harings als vijfde in een weg wedstrijd over 150 km te Adin- kerke, die werd gewonnen door dc Belg Bernard Vandekerck- hove in 3 uur 35 minuten met een voorsprong van bijna anderhalve minuut op de als tweede aanko- mandOcBelgWan üromme. Wie heeft mijn blauwe step gevonden? MENNO 5ANDRINI, Vlooswiikstr. Stationsstraat 8 - AXEL Telefoon (01155) 583 SINDS 1871 4

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 7