Robert Kennedy is vooruitstrevender dan Jobnson DE TERUGKEER VAN ARAM RADIO EN TELEVISIE na eeuwen geldchaos De gulden bestond reeds langer de negers merken er niets van Algemene Bank Nederland Vrijdag 23 september 1966 Gulden, franc en dukaat De dukaat De cent Het „vierduitstuk" Voetbal De gulden Nieuwe brug tussen Enge!end en Wales veilig sparen, vertrouwd sparen DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 l50jaarCENTEN Met de totstandkoming van de Muntwet van 28 september 1816, thans 150 jaar geleden, werd de Nederlandse cent geboren. De gul den bestond reeds lang. Hij was Ingevoerd in het laatst van de 17de eeuw bij een vrijwel mislukte poging reeds in de oude republiek jier Zeven Verenigde Provinciën tot een zekere eenheid in het geld stelsel te komen. De aparte provin ciën hadden echter nog zoveel macht, evenals de rijksstedên met eigen muntrechten zoals Nijme gen, Zutphen, Deventer, Kampen, Zwolle en Groningen dat ieder voortging naast de nieuwe guldens van 20 stuiver zijn eigen oude geld Verder te slaan. Men rekende in guldens van 20 stuiver en stuivers van 8 duiten. Men kende rijksdaalders van 47, later 50 en nog later 52 stuiver. Men had leeuwendaalders van eerst 38, later 40 en nog later 42 stui ver. Men kende zilveren rijders van 63 stuiver en zilveren dukaten die overal 50 stuiver, doch in Zee land 52 stuiver waard waren. Men heeft rijksdaalders gehad van 45 pn van 48 stuiver. Men had pro vinciale daalders van 28 en van 30 ttuiver. Verder kende men vele soorten schellingen van goed en van slecht gehalte. Deze golden voor 6 stui ver, behalve sommige, die van zo Slechte kwaliteit waren dat ze (naar voor 51stuiver omliepen. Deze noemde men zesthalven, d. iv.z. de zesde gold voor.,een half. Deze uitdrukkingswijze is thans sog slechts gebruikelijk in ons (voord anderhal. Verder waren er (tuivers en dubbele stuivers, dui ten en dubbele duiten, oordjes ge- Saamd. Hen oord was dus een twart stuiver. Naast deze warboel waren er de Irieguldenstukken, tweegulden- itukken en guldens, ter waarde van 'espectieveüjk 60, 40 en 20 stui- rer; voorts nog tijdelijk halve Irieguldenstukken, gelijk dus aan ien daalder van 30 stuiver; voorts !0-stuiverstukken en zelfs niet- ifficiële geslagen kwart guldens, Ier waarde van 5 stuiver dus. Het zal niemand verwonderen lat reeds in de Franse tijd pogin- >en werden gedaan om tot wat neer eenvoud te geraken. Deze verden onderbroken doordat ons and in 1810 bii Frankrijk werd in lelijfd, zodat hier de Franse franc (old en ook te Utrecht werd ge: dagen. De andere muntplaatsen varen opgeheven. Na 1813 sloeg men aanvankelijk log de oude munten, doch maar tort. De noordelijke Nederlanden verden met de zuidelijke verenigd lot het koninkrijk en de Muntwet ran 28 september 1816 bracht een iieuwe indeling volgens een deci- naal stelsel. De gulden werd voor t eerst verdeeld in 100 centen. Men kende zilveren driegulden- itukken, guldens, halve guldens, en 15-, 10- en 5-centstukken. Voor de aatste twee, die even groot waren lis de oude dubbele stuivers en ttuivers bleef vanzelfsprekend de sude namen gebruiken. Verder tende de wet gouden 10- en 5-gul- lenstukken en dan de koperen cen- en en halve centen. De oude dukaat, die nog uit het Duitse rijk stamde, overleefde ook in bleef evenals voorheen een han- lelsmunt van 3,494 gram goud van sen gehalte van 983/1000. Deze landelsmunt komt zelfs nog voor n onze tegenwoordige muntwet, lie van 15 april 1948 dateert. In I960 zijn er zelfs 3605 stuks gesla- ;en voor de toenmalige Twentsc.he ?ank. De verzamelwaarde van deze nunten is thans ongeveer tienmaal ie goudwaarde. Op de keerzijde itaat, afgekort; MO (neta) AUR éa) REG (ni) BELGII AD LEGEM IMPERII, hetgeen wil zeggen; gou- Jen munt van het koninkrijk der Nederlanden op de voet van het teizerrijk. De Latijnse naam voor 3e Nederlanden, ook de noordelij- ce, was Belgium. Het keizerrijk is let Duitse rijk, waartoe de Neder- anden nog behoorden toen keizer Ferdinand bij een edict van 1559 1e dukaat als rijksmunt invoerde. Maar laten we terugkeren tot mze cent. De eerste proefslagen lateren van 1817, doch pas in 1821 werden werkelijk grote aantallen geslagen. Vele ouderen Van thans tullen zich de grote koperen cent nog wel herinneren, al zullen zij riem niet meer hebben gebruikt. Op de voorzijde stond een grote drukletter W, met 'n kroon er bo ren en het jaartal onderaan, aan weerszijden van de W. Op de keer- rijde stond, eveneens gekroond, het Nederlands wapen, dat gelijk was aan het oude Uniewapen van de staten-generaal van de repu bliek. Aan weerszijden stond 1 - C; en daaronder link* het muntmees tersteken, dat met de muntmees ter wijzigt, en rechtsonder het muntteken. Dit laatste was voor de munt te Utrecht een mercurius- staf, zoals thans nog. Er was ech ter ook nog een munt te Brussel met een letter B als muntteken. De laatste centen en halve cen ten van dit type dateren van 1877. Bij de wet van 28 maart van dat jaar werden de bronzen centen in gevoerd die we, behoudens enkele kleine wijzigingen in de stijl van uitvoering, tot 1941 hebben ge kend. Ook de halve cent werd ver nieuwd en tevens werd een 2%- centstuk ingevoerd, de halve stui ver, die door oudere mensen veelal als vierduitstuk werd betiteld. Deze naam grijDt uiteraard terug op de oude verdeling van de stuiver ir. 8 duiten. Het typische is echter dat men nooit halve stuivers of vierduitstukken had gekend en dat de duit dus herleefde 60 iaar nadat hij door de cent was vervangen, al was het dan maar rond 40 jaar na dat hii ook werkelijk was inge trokken! Het vooroorloos peld had nog iets bijzonders: het had. oo enkele waarden na. het opschrift Koning- riik der Nederianden. Slechts in 1901 ziin 10.000 noo renten gesla gen met KoninkHik. Toen was na- me'ök de «peiling gewüzigd en men paste die nieuwe snelling ook op de munt toe. Dit bleek echter In striid met de wet, daar de muntwet niet was aanoeoast en een o"«rhrift met een G in plaats van een K bleef voorschreven. Men is toen i'lin<»s van ziin dwa- lippen ternopetreerd en Ueeff 7elfc; in iQ01 ook nog lOOooooo centen geslaoen met de wet.telOke snelling mrf een G. Dat is tot de oorlog zo ppbleven. verkleind tot 12% mm; en van deze grootte waren de bekende zil veren stuivertjes van Willem III, die zo lastig waren in het gebruik en zo geschikt voor armbanden. In 1907, 1908 en 1909 sloeg men een ronde stuiver van nikkel, die zich al spoedig als een z.g. „avond kwartje" deed kennen. Deze naam spreekt voor zichzelf en hij werd dan ook al spoedig vervangen door de vierkante nikkelen stuiver. Na een oorlogsintermezzo met een vierkante zinken stuiver is het ronde 5-centstuk van thans een bronzen munt die nog kleiner is (21 mm) dan de koperen cent van handerdvijftig jaar geleden (22 mm). DE EUROPESE BEKER VOOR BEKERWINNAARS Standard LuikF.C. Limassol 5—1 In een wedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars heeft Standard Luik met 51 gewonnen van F.C. Limas sol. De ruststand was 20. De stuiver is een droeve gang pepnap. Hij stamde als een trotse zilveren standaardmunt uit de Middeleeuwen. In de tiiHen der Bourgondiërs devalueerde hii snel. maar onder de republiek en ook het koninkriik, tot 1839, was hii nog altijd een zilveren munt ter grootte van een dubbeltje van thans. fMiddelliin 15 mm; had u dat gedacht?). In 1847 werd hij Ook onze munteenheid is er sinds 1816 niet beter op geworden. In 1840 werd hij van 30 mm terug gebracht tot 28 mm en al werd ook het gehalte iets verhoogd, hij ging in gewicht aan fijn zilver achter uit. Hij hield het verder vol tot 1917, maar daarna was de zilver- prijs zo gestegen, dat men het ge halte moest verlagen anders zou het voordelig worden de guldens om te smelten. In 1840 werd tevens het aanvan kelijke 3-guldenstuk afgeschaft en vervangen door een rijksdaalder. De gulden die sinds 1922 werd geslagen woog 10 gram, zoals voorheen doch het gehalte werd verlaagd van 945/i 000 tot 720/ 1000. Onze gulden van thans is voorgeschreven in de Muntwet van 1948, doch eerst in 1954 voor de eerste maal geslagen. Hij is teruggebracht tot 6% gram van een gehalte van 720/1000. Bij de behandeling van de begroting over 1966 zijn nu reeds vraeen gesteld over de zilverwaarde. Blijkens het antwoord van de minister is de zilverwaarde van de gulden thans ongeveer 65% cent, na aftrek van de kosten van omwerking tot fiin zilver. Bij de invoering was de zil verwaarde ongeveer een kwartje. De kamerleden hadden zich be zorgd gemaakt omdat door de voortschrijdende geldontwaarding, d» zilverpriis voortdurend steeg. Zou deze dreigen boven de gulden te komen, dan zou het noodzakelijk worden het zilvergeld nog verder in gehalte te verlagen of te vervan gen door nikkelen munten, zoals thans reeds door sommigen wordt beoleit. Laten we honen dat men er in zal slagen de sluipende inflatie tot staan te brengen vóór het zover is, niet in het minst opdat wij een een net muntstelsel kunnen be houden, voor onszelf en als visite kaartje van ons land. Koningin Elizabeth II van En geland heeft dezer dagen de nieuwe brug over de rivier de Severn geopend, die Engeland met Wales verbindt. De bouw kosten van de brug, de op zes na langste tor wereld, hebben 80 miljoen gulden bedragen. Zijn lengte en draagvermogen in aan merking genomen is dit de licht ste brug die ooit is gebouwd. Voor de 998 meter lange hoofd overspanning en de twee neven overspanningen van 305 meter elk was slechts 19.000 ton staal nodig. In vergelijking daarmee was voor de 18 meter langere De Britse piratenzenders De Britse justitie heeft de eer ste stap gezet om de tien Britse piratenzenders tot zwijgen te brengen. Een ervan, „Radio 390", die een jaar geleden met zenden begon vanaf een verlaten fort in de monding van de Theems, is gedagvaard wegens zenden zon der vergunning. De Britse regering heeft on langs verklaard de piratenzen ders te zullen verbieden en een officdëel radiostation te zullen oprichten voor de liefhebbers van „pop-muziek". Forth Bridge in Schotland 30.000 ton staal nodig. De Severn Bridge zal in het eerste jaar van zijn bestaan naar schatting 5% miljoen voertuigen te verwerken krijgen. Japanse werf bouwt reuzendok Het Japanse ministerie van verkeer en waterstaat heeft de Mitsui Shipbuilding and Engi neering Compagny toestemming verleend om in Chiba bij Tokio een dok te bouwen, dat naar men zegt het grootste ter wereld zal worden. De grootte van het dok wordt opgegeven als 250.000 ton deadweight, maar scheepsbouw- deskundigen zijn van oordeel, dat er supertankers tot 500.000 ton d.w. zullen worden gebouwd. Het dok krijgt 'n lengte van 400 meter, een breedte van 72 meter en een mepte van 12,5 meter. Mitsui zal binnenkort met de bouw begin nen. Het is de bedoeling in juni 1968 met het project gereed te zijn. De kosten worden geschat op 4,2 miljard yen (ongeveer 42 miljoen gulden). Het dok zal het vijfde zijn in Japan, waarin su pertankers van meer dan 200.000 ton kunnen worden gebouwd. Swansea TownSlavia 1- Swansea Town heeft -1 woens dagavond in Swansea met 11 gelijkgespeeld tegen Slavia uit Bulgarije. De ruststand was 00. Tn de 60e minuut gaf Todd aan Swansea .de leiding, maar tien minuten voor het einde maakte de Bulgaarse rechtsbuiten Tasev de gelijkmaker door de bal over de te ver uitgelopen Britse doel man te lepelen. DE EUROPESE BEKER VOOR JAARBEIIRSSTEDEN Barcelona won de beker van de competitie 1965/1966 Barcelona heeft woensdag de beker voor jaarbeurssteden van de competitie 1965/1966 gewon nen. De Catalaanse club won na verlenging met 42 van een an dere Spaanse club, Real Zarago- za. Deze laatste club had de eer ste wedstrijd met 10 gewon nen. Na 90 minuten spelen in de tweede wedstrijd was de stand 32 voor Barcelona, zodat een verlenging noodzakelijk was. Het beslissende doelpunt viel enkele ogenblikken, voordat de tweede verlenging zou ingaan. Union LuxemburgF.C. Antwerp 0—1 F.C. Antwerp heeft woensdag avond in Luxemburg met 10 gewonnen van Union Luxemburg in een wedstrijd om de Europese beker voor jaarbeurssteden, sei zoen 1966/1967. De 01 stand was bij de rust reeds bereikt door een doelpunt van de Belg Van Moer in de 24ste minuut. Drumcondra Dublin Eintracht Frankfurt 02 Eintracht Frankfurt heeft in Dublin met 20 gewonnen van Drumvondra Dublin. De rust stand van deze wedstrijd was 01. Beide doelpunten werden door linksbuiten Lotz gemaakt. JuventusAris Saloniki 50 Juventus Turijn heeft zich ge kwalificeerd voor de tweede ron de. De Italiaanse ploeg versloeg het Griekse Aris Saloniki met 50 (20). De uitwedstrijd had den de Italianen reeds met 20 gewonnen. NapelsSportclub Wenen 31 A.C. Napels heeft zich even eens gekwalificeerd voor de twee de ronde door Sportclub Wenen met 31 te verslaan, na in Wenen al een overwinning van 21 te hebben behaald. Sleepboot „Loire" brengt rijstschip vlot De sleepboot „Loire" van L. Smit en co. is er gisteren in ge slaagd het Liberiaanse s.s. „Gra- nikos" vlot te trekken. Dit 7282 b.r.t. metende schip met een vol le lading rijst op weg naar Pa kistan liep op de 19e september aan de grond bij Buffalo Rock, enkele mijlen buiten Singapore. De Liberiaan bleef van 't voor schip tot aan ruim 1 geboeid zit ten. De sleepboot „Loire", die in Singapore lag gestationeerd, was onmiddellijk ter plaatse. Aange zien de strandingsplaats zich in Indonesisch gebied bevond, moest de „Loire" met haar ber gingspoging wachten op toe stemming. Deze werd dinsdag verkregen, waarna de „Loire" een sleepverbinding tot stand bracht. Na de eerste poging wel ke mislukte, had de sleepboot woensdagmorgen vroeg succes. De „Granikos" kwam vlot. De vrachtvaarder, die lekkage heeft opgelopen in de voorpiek en dubbele bodemtank 2, wordt door de „Loire" naar Singapore gesleept. Het grote talent van president Johnson al gebleken toen hij onder Kennedy nog vice-presi dent was is dat hij kans ziet senaat en huis van afgevaardig den te bewegen tot aanneming van de regeringsvoorstellen. Soms op een manier die de Amerikanen „arm twisting" noe men; pogingen om onwillige senatoren de arm uit het lid te draaien. Ditmaal is het hem niet gelukt. Senator Everett Dirksen, de lei dt. van de republikeinse minder heid, zei ronduit dat hij nooit zou instemmen met de nieuwe (neger-)burgerrechtenwet, voor al om titel IV die betrekking heeft op het recht van ieder om te wones waar hij wil. Met an dere woorden dat een huiseige naar niemand als huurder of ko per mag weigeren omdat die een neger is. TE „GORTIG" Dat hoofdstuk van de wet was overigens al wat ontkracht, door dat lang niet alle woningen er onder vielen, maar zelfs nu was het Dirksen te gortig. En zoals hij te voren Johnson had gehol pen om wetten er door te krijgen, zo zei hij nu nee. Voor een deel heeft dit te ma ken met de dalende populariteit van Johnson, onaangenaam aan VARKEN BIJT MAN Op de 'centrale varkensfokdag in de markthallen te Meppel is de 60-jarige heer E. Buter uit Mep pel gebeten door een beer. Het slachtoffer liep een zeer diepe vleeswond aan de enkel op en werd hevig bloedend overge bracht naar het Diaconessenhuis. De heer Buter, die gewoon als belangstellende de keuring volg de, stond tussen de looprekken, waardoor een 50-tal beren naar de keuringsring werden gedreven. Hij werd plotseling van achteren aangevallen door de beer Lau rens en finaal gevloerd. IJlings toegeschoten officials konden weinig meer doen dan het slacht offer wegbrengen en de dokter waarschuwen. JONGEN VERDRONKEN IN ONDIEP WATER De 10-jarige Jan-Gerrit Tie- lens uit Utrecht is woensdagmid dag in het 40 cm diepe buitenbad van het zwembad „De Hommel" in de Domstad verdronken. De jongen was de zwemkunst goed meester. Vermoedelijk is hij door een flauwte getroffen. De dren keling werd omstreeks kwart over drie op de bodem van het ondiepe bad gevonden. Kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. Met het vaststellen van de identiteit moest de politie wachten tot het overvolle zwem bad na zes uur was ontruimd. Toen werd een tas met kleren ge vonden waarin zich een kaart be vond met de naam van de jongen. „LAAT DE HONDEN VRIJ" Een man die vermoedelijk gees telijk gestoord is heeft woensdag- avo i het dierenasyl aan de Pol derweg te Amsterdam binnenge lopen en heeft alle hondenhokken opengezet. Het resultaat was dat het personeel van het asyl uren nodig heeft gehad om de honden waaronder ook „pensiongasten" weer op te vangen. Het motief van de man was „laat alle hon den vrij". De man, 30 jaar oud, Hendrik L. geheten en zonder beroep, is door de politie meegenomen maar later zonder proces-verbaal weer losgelaten. De honden zitten al weer in hun nok. 49. Terwijl de krijger Aram na derde. riep hij luidkeels naar zijn kameraden. Aram had reeds zijn zwaard ge grepen, doch toen hij in de verte meer krijgers zag naderen, be greep hij, dat elke tegenstand nutteloos zou zijn en wachtte rus tig af. De krijger, die door Aram's ontwapende houding enigszins onthutst was. snauwde hem toe; „Wie zijt ge en wat zoekt ge hier?" „Ik word achterna gezeten door een stel schurken. Ge zoudt mij een grote dienst bewijzeri; wan neer ge mij aan de achterkant van dit gebouw door een achter deur of zo wilt laten gaan. Het is van het grootste belang, dat ik zo spoedig mogelijk het paleis van de Doge bereik". De krijger keek Aram spot tend aan. „Van uw verhalen ge loof ik geen steek, vriendje, maar ge zult uw zin krijgen. We zullen u naar de Doge brengen. Ge be vindt u namelijk reeds in zijn pa leis. Kom mee!" En hij wenkte Aram hem te volgen. Aram slaakte een zucht van verlichting. Voor éénmaal was het geluk dus met hem geweest! Gewillig volgde hij de krijger het gebouw in. Nadat zij door eindeloze gangen waren gegaan, klopte ziin begeleider aan een hoge, rijk gebeeldhouwde deur, die onmiddellijk geopend werd. „Zeg de Doge, dat wij een in dringer hebben gevangen, die er op staat zijne excellentie te spre ken", beval de krijger de bedien de. Deze verdween, doch keerde onmiddellijk weer terug. „Ge kunt de gevangene binnen bren gen", kondigde hii aan. het licht gekomen toen allerlei democratische partij-afdelingen liever Robert Kennedy dan hem als eregast hadden bij de dure dinertjes die de partijkas moeten spekken voor de komende ver kiezingen. (Dit geeft bovendien aan dat de opvattingen van Ken nedy, die radicaler en vooruit strevender zijn dan van Johnson, kennelijk populairder worden; een teleurstelling voor diegenen die menen dat de natie meer hun kert naar een wending naar rechts.) Johnson is dus in eigen gelederen niet meer de kardinale faktor die hij geweest is en ook in het land is de invloed van zijn woord gedaald. Dus automatisch ook onder de politici. DREIGBRIEVEN Maar van nog groter invloed geweest, dat de senatoren zelden zo'n stroom brieven heb ben gekregen van verontruste kiezers die zeiden dat hun se nator niet meer op herverkiezing hoefde te rekenen, als hij deze wet hielp aanvaarden. De schrijvers van die epistels waren mensen die een jaar ge leden wellicht gezegd hadden waarom niet?", als hun ge vraagd werd of ze een neger als buur zouden willen hebben. Maar intussen zijn er zoveel rassen- rellen geweest met zoveel ge weld, dat dit „waarom niet" ver vangen is door „onder geen be ding". Bovendien is in de neger beweging zelf een verandering aan de gang. Niet alleen dat de invloed stijgt van lieden als Sto- keley Carmichael die ijveren voor „black power" (zwart aan de macht), maar juist door de felle aard van hun uitspraken krijgen ze aanzienlijk meer pu bliciteit dan de gematigder meer derheid, die zo lang aktief is dat er weinig nieuws meer van te vertellen valt. IN GETTO'S Negerleiders als King hebben in grote mate vooral in het noor den bij blanken het besef gewekt, dat Wat deze vroeg niet meer dan fair en fatsoenlijk was. Car michael en de zijnen hebben voor deze aanvaarding een grote angsi in de plaats geb'acht. Vandaar dat Johnson« wetsvoorstel in de senaat aan de kant is gelegd. Dat die wet er niet door is, is op zich niet zo belangrijk. Zoveel stond er na een reeks aderlatin gen eigenlijk al niet meer in. Maar voor de negerbeweging als geheel zowel voor de vleugel- Carmichael als voor de vleugel- King is het een tegenvaller. Dit afwijzen van een niet onrede- liike idee kan de neger moeilijk anders interpreteren dan dat Washington het toch maar beter vindt, als de zwarte bevolking in getto's verkommert. Het is een klap in het gezicht die er alleen maar toe leiden dat de negerbe weging nog feller wordt en het in den vervolge nog meer in geweld gaat zoeken dan in de door King bepleite over reding en zachte dwang. Zodat de volgende zomer in de V. S. wel weer ettelijke graden „heter" zal worden dan deze met al zijn on lusten al is geweest „LEKKER SNOEPEN" Dertig leerlingen van de lagers school in Völklingen-Hiedstock (Saarbrücken) hebben zich gedu rende enkele dagen vergast op slaapwerende tabletten die zij in een kartonnen doos op een stort plaats voor afval hadden gevon den. Een negenjarige jongen con sumeerde er zelfs 40 per dag zon der ernstige nadelige gevolgen te ondervinden. Enkele kinderen geraakten zo „uitgeslapen" dat ze dagen lang met geen stok naar bed waren te krijgen en anderen hadden geen trek in eten meer of kregen pijn in hun buik. Naar het ministerie van ge zondheid van Saarland meedeelt, is de doos vermoedelijk bij het af val van een drogisterij terecht ge komen. Er wordt een onderzoek ingesteld. (ADVERTENTIE) (Nederlandsche Handei-MaatschappijDe Twentsche Bank) gaarne verstrekken wij u alle Inlichtingen Vl|/ Bij de Algemene Bank Nederland yy kunt u ook deelnemen aan het Premie Spaarpfan ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1966 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Meditatie; 7.15 Klass. gram.; 7.30 Nws; 7.32 Geestelijke liede ren; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.10 Gevar. progr. (8.30—8.32 Nws; 9.35 Waterst.); 12.00 Ange lus; 12.03 Country and Western (Express opn.); 12.24 Marktber.; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws; 12.40 Overheids voorlichting; 12.50 Lichte piano muziek (gr.); 13.15 Radio voor tieners; 14.10 Mannenkoor; 14.30 Lichte gram.; 15.00 Openhartige gesprekken over de realiteit van het Missiefront; 15.20 Platenfes- tival; 16.00 Klass. en moderne muziek; 17.00 Liedjesprogr.; 17.15 Praatje; 17.35 Lichte gram.; 17.55 Licht instrumentaal ensemble; 18.20 Sportperiscoop; 18.30 Jazz- rubriek; 18.50 Pianospel met rit mische begeleiding (gr.); 19.00 Nws; 19.10 Akt.; 19.30 Koffie met Kees (herh. derde net progr.); 20.25 Reisoogst: Zwerftochten door gedroomde en werkelijke werelden; 20.45 Semi-klass. en moderne muziek; 21.45 Variaties op het thema Show; 22.25 Boek- bespr.; 22.30 Nws; 22.40 Over weging; 22.55 Klass. en moderne muziek; 23.35 Moderne gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, ochtendgymn. en social, strijdl.; 7.23 Lichte gram.; (7.30—7.35 Van de voorpagina); 8.00 Nws; 8.10 Lichte gram.; 9.20 Amateursork.; 9.40 Lezing; 10.00 Gevar. progr.; 111.00 Nws); 12.15 Klanken uit het zonnige zuiden (gr.); 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw, aansl.: postduivenber.; 12.30 Ak- tueel sportnieuws; 13.00 Nieuws; 13.10 VARA-varia; 13.15 Licht orkest met vocale ensembles en solisten; 13.40 Voor de twintigers; 14.15 Radio Jazzclub; 14.55 Lez.; 15.10 Operamuziek (gr.); 16.00 Nws; 16.02 Lichte- en dansmuz. (gr.); 16.40 Amateurs, de micro foon is voor u; 17.05 Vocaal en instrumentaal ensemble en zang solisten; 17.30 Radioweekjourn.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Tijd voor teenagers (gr.); 19.20 Boek- bespr.; 19.40 Ritmisch ensemble; 20.00 Nws; 20.05 De vermoorde vijand, hoorspel; 21.55 Lichte muziek (opn.); 22.10 Shalom: progr. met muzikale berichten uit Israël; 22.30 Nws; 22.40 Akt. en sportmeded.; 22.50 Een ruiker van vreemde en bekende chansons; 23.15 Moderne orkestwerken (gr.); 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM III: 9.00 Nws; 9.02 Solisten^ en orkeslennaradt (opn.); 10.00 Nws; 10.02 Gram. voor de tieners; 11.00 Nws; 11.02 Werken van grote meesters in de muziek (opn.); 11.30 Muziek van het Leger des Heils; 11.50 Licht gevar. muziekprogr.; (Om 12.00 Nws); 12.30 Gevar. licht muziek progr.; (Om 13.00 Nws); 14.00 Nws; 14.02 Platenshow voor tie ners; 15.00 Nws; 15.02 Hoogte punten uit operettes, musicals en films; 16.00 Nws; 16.02 Gevar. muziekprogr.; 17.00 Nws; 17.02-- 18.00 Sportshow: een bonte men geling van rep., uitsl., comm. en lichte plaatjes. BRUSSEL (VI.)! 12.00 Nieuws; 12.03 Gevar. muziekprogr.; 12.40 Weerber., meded., progr.-overz. en S.O.S.-ber.; 12.45 Lichte muz.; 12.55 Buitenlands persoverzicht; 13.00 Nws en weerber.; 13.20 Top hits; 14.00 Nws; 14.03 Muziek uit musicals; 15.00 Nws; 15.03 Amus. muz.; (17.00 Nws, weerber. en meded.); 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardesport- ber.; 18.30 Liedjes zonder woor den; 18.45 Sportkroniek; 18.52 lichte muziek; 19.00 Nws, weer ber. en radiokroniek; 19.40 Ope rettemuziek; 21.00 Mozaïek; 22.00 Nieuws en ber.; 22.15 De zeven kunsten; 22.30 Dansmuz.; 23.00 Frank Sinatra-progr.; 23.30 De Nachtvlinders; 23.5524.00 Nws. Televisieprogramma's. NEDERLAND I: 16.00 Huisje, boompje, beestje: hobbyrubriek; 16.45 Voor de kinderen; 17.00 17.30 Zang, spel en dans met ge bruik van het Orff-instrumenta- rium; 19.00 Nws in het kort; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 De avonturen van Ivanhoe, t.v.-film; 19.30 Tie nerfestival; 19.55 Filmbeelden van het viscentrum voor gehandi capten; 20.00 Journaal; 20.20 Een avond met Wim Sonneveld, one- man show; 22.5022.55 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Nieuws in het kort; 20.01 Een familiepro gramma voor jong en oud; 21.30 Run, Buddy, run, t.v.-film; 21.55 AVRO's Televizier; 22.1022.15 Journaal. BELGIE (VI.): 15.00—16.00 Wereldkampioenschappen kunst- turnen te Dortmund; 18.55 Zand mannetje; 19.00 Flipper; 19.25 Autorama; 19.55 Hier spreekt men Nederlands; 20.00 Journaal; 20.23 T.V.-feuilleton; 20.50 Program ma met Udo Jürgens; 21.25 Echo; 21.55 De Onkreukbaren; 22.45 Wereldkampioenschappen kunst- turnen te Dortmund: 23,30 Jour naal

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5