Maison D alles kan met celalbiiMgr^ Gemeenteraad van Terneuzen N.Y.Y. vindt 372 procent loonsverhoging onvoldoende Gemeenteraad Sas van Gent Vrijdag 23 september 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Exploitatieplan Driewegen- Mr. F. Haarmanweg GedStaten moeten beslissen over betaling van f 53.000 Is de regering vóór of tegen spaarloon Bromfietser door trein aangereden SNEL RECHT NA REL IN FRIESLAND Twee Westduitse straaljagers neergestort Geschokt vertrouwen Financiering woningbouw Loop vrij binneni Kijk vrij binnen l v GASLEK IN OOST-FRANKRIJK GEDICHT (ADVERTENTIE) handleiding in de winkel In de raadszitting van donder dag 29 september a.s. komt als een der erste punten aan de orde de herziening van het exploita tieplan DriewegenMr. F. J. Haarmanweg. -Bij raadsbesluit van 14 janu ari 1964 werd het plan van uit voering en exploitatie van dit in dustrieterrein vastgesteld, zo schrijven B. en W. aan de ge meenteraad. Inmiddels is het plan voor het grootste gedeelte bouwrijp ge maakt. Hoewel zich op dit industrie terrein reeds een aantal bedrij ven hebben gevestigd, is het te verwachten, dat de uitgiftetijd van 4 jaar, waarmede oorspron kelijk was gerekend, aanmerke lijk zal worden overschreden. In verband hiermee is het mede gelet op de sterk gestegen rente van de laatste tijd nood zakelijk een verhoging van de verkoopsprijs van 11 tot 13 per m2 in overweging te nemen. Met inachtneming van de be dragen, welke per 1 januari 1966 v/aren ontvangen en uitgegeven, is een nieuwe exploitatie-opzet opgemaakt, welke het volgende beeld geeft: Uitgaven: Saldo per 1 janu ari 1966 ƒ3.331.471,81 "Uitgaven t/m mei 1966 25.015,57 Bouwrijpmaken 585.400, Groenvoorziening onderhoud 100.450, Nutsbedrijven 597.600, Overboeking 740 m2 a ƒ7,—5.180,— Diversen 1.400, Stadsuitleg 578.359,20 Reserve 98.021,42 Renten 1.723.792, d. het garanderen van geldle ningen door de stichting voor de financiering van inrichting en inventaris van het ge bouw. Het initiatief verdient alle lof. De bestaande bejaardentehuizen kunnen niet aan de vraag vol doen, zodat de stichting van een nieuw tehuis urgent is gewor den, zo schrijven B. en W. Wat het gevraagde bouwter rein betreft wordt gedacht aan een perceel grond in het exploi tatieplan „Catspolder". Door het naar de noord- en oostzijde aan te leggen park en recreatiege bied is het ideaal gelegen voor het beoogde doel. Uiteraard is de bouw afhanke lijk van het verlenen van gelde lijke steun door het rijk. Een globale exploitatiebere kening gééft een pensionprijs aan van f 5.160 per jaar per persoon. B. en W. stellen voor de mede werking in principe te verlenen. Een beslissing omtrent het ver lenen van definitieve medewer king kan worden genomen, wan neer de plannen een vaste vorm hebben aangenomen. Totaal ƒ7.046.690,— Hiertegenover staat eenzelfde totaalbedrag aan inkomsten (grondverkoop). GARAGEBEDRIJF Het garage- en automobielbe drijf De Oude en Van Vooren N.V. i.o. te Terneuzen wil een perceel grond in het exploitatie plan DriewegenMr. F. J. Haar- manwg" kopen ter oppervlakte van 5500 m2 voor de vestiging van een garagebedrijf. Tegen de desbetreffende ver koop bestaan bij B. en W. geen De prijs van de grond is bij de herziening van het plan bepaald op 11 per m2 voor de eerste 5000 m2 en 13 per m2 voor het restant. WIJZIGING GRONDVERKOOP Bij besluit van 26 februari 1965 werd aan Van Vliet en Van Dulst's bouwbedrijf te Rotter dam verkocht een aantal bouw terreinen in de Zuidpolder ter oppervlakte van 64.332 m2 voor een bedrag van 1.231.129. Op genoemde terreinen zouden naast een aantal autoboxen ge bouwd worden 352 woningen, waarvan 240 in de ongesubsi dieerde en 112 in de premiesec tor. Als gevolg van de huidige ka- pitaalschaarste en hoge rente stand is in de uitvoering van deze bouwplannen vertraging ont staan. Met de directie van genoemde N.V. hebben B. en W. besprekin gen gevoerd, welke als resultaat hadden, dat een gedeelte van de aan te kopen terreinen, n.l. voor 56 woningen en 18 autoboxen, wederom ter beschikking van de gemeente werd gesteld. Dit ontmoet geen bezwaar, te meer nu zich een andere gega digde voor de vrijkomende grond heeft aangemeld. 56 WONINGEN EN 18 BOXEN De handelmaatschappij „Ter neuzen" heeft verzocht aan haar te verkopen een aantal percelen bouwgrond in het exploitatie plan „Zuidpolder" voor de bouw van 56 woningen en 18 auto boxen. De prijs van de grond zouden B. en W. bepaald willen zien naar analogie van het exploita tieplan „Oudelandse Hoeve", t.w. 5.000 per woning en 1.000 per autobox. ALGEMEEN BEJAARDENCENTRUM Bij schrijven van 24 mei 1966 verzochten het bestuur van de woningbouwvereniging „Werk- mansbelang" te Terneuzen en het bestuur van de algemene stichting voor bejaardenzorg te Terneuzen medewerking voor de stichting en exploitatie van een nieuw bejaardencentrum. De medewerking zou moeten bestaan uit: a. verkoop van een bouwterrein aan de woningbouwvereni ging „Werkmansbelang" (10250 m2 a ƒ30 per m2); b. het verstrekken aan de ge noemde vereniging van bouw en grondvoorschotten voor de stichting van het gebouw en van een jaarlijkse bijdrage voor de exploitatie; c. het verlenen van financiële steun aan de algemene stich ting; voor de verzorging van bejaarden; Dinsdagavond kwam de ge meenteraad van Sas van Gent in vergadering bijeen om een lijvige agenda af te werken. De samenstelling van de raad is als volgt: Voorzitter: burgemeester R. A. J. den Boer. Wethouders: W. Colsen (kath. fr_ctie) en H. Stevens (P.v.d.A.). Raadsleden van de katholieke fractie: de heren J. de Rijk, J. Bockstael, F. van Assche, J. Piessens en J. van den Abeele. P.v;d.A.-raadsleden: M. de Groff en H. Scheffer. Gemeentebelang: L. de Meijer en J. Rijnders. AFVALWATERLEIDING ZEEUWS - VLAANDEREN De heer Bockstael vroeg of het bedrag van ruim ƒ53.000, welk bedrag de A.W.L. niet wil beta len, zonder meer voor rekening van de gemeente Sas van Gent komt. Hierin moeten, aldus de voor zitter, G. S. een beslissing ne men, daar hier sprake is van een vergissing, doordat partijen elkaar verkeerd begrepen heb ben. De heer De Meijer maakte de voorzitter er op attent dat er vaker vergissingen waren ge maakt en hij was de mening toegedaan dat deze' voor reke ning moeten komen van dege ne, die de vergissing maakte, in dit geval de A.W.L. De voorzitter meende dat men de beslissing van G. S. moet af wachten. COMMISSIES Als plaatsvervangend ver tegenwoordiger bij de waterlei dingmij werd benoemd de heer J. J. Bockstael; als lid van de raad in de stichting Het Sasse Zwembad werd aangewezen de heer M. P. de Groff. Benoemd werden tot vertegen woordigers bij 't centraal bouw en woningtoezicht de heren R. A. J. den Boer, burgemeester, en J. J. Bockstael. In de raad van bestuur der afvalwaterleiding nemen zitting de heren R. A. J. den Boer en J. M. G. de Rijk. De heer De Meijer bracht naar voren, dat in een dergelijke raad van bestuur een vertegenwoor diger diende te zitten van de plaatselijke industrie, die van de A.W.L. het meest gebruik zou maken. Er werd dan ook één stem uitgebracht op de heer ir. R. van Krevelen, niet-raadslid, maar directeur van een van de plaatselijke bedrijven. In het bestuur van de stich ting bejaardencentrum Sas van Gent werden benoemd de heren J. M. G. de Rijk, L. F. S. de Meijer en M. P. de Groff. AANKOOP WONING De aankoop van de woning aan de Westkade nr 119, eigen dom van de heer J. Audenaert en zijn zuster mej. B. Audenaert, met een perceel bouwland van de familie Miry te Gent werden goedgekeurd, daar dit in het be lang was voor de aanleg van in dustrieterrein. De heer De Meijer sprak er echter zijn verwondering over uit dat de huidige huurder van het aan te kopen pand nog steeds geen bericht had ontvan gen van de gemeente. De voorzitter bracht naar vo ren, dat dit niet de taak was van de gemeente, maar van de eigenaar. De heer De Meijer zowel als de heer De Groff hoopten ech ter, dat het gemeentebestuur alsnog stappen zou ondernemen om in deze kwestie een prettige regeling te vinden. De voorzitter beloofde hier voor te zorgen. VERORDENING BENZINEPOMPEN Naar aanleiding van een schrij ven van de BOVAG om het ver lenen van vergunningen voor het plaatsen van benzinepom pen werd een ontwerp-veror- ning ingediend om het veelvul dig plaatsen van benzinepom pen tegen te gaan. De heer De Groff juichte dit streven toe, maar de heer Piessen, evenals de heer De Rijk, meende dat men hier ten onrechte de vest! gingswet kleinbedrijven ging beknotten. De heer Bockstael was de mening toegedaan, dat de gemeente een dergelijk recht zich niet mocht toe-eigenen. Gezien de bezwaren van het merendeel der raadsleden vroeg de voorzitter dit voorstel aan te houden. RONDVRAAG De heer De Rijk vroeg of er in de Zandstraat kon worden gezorgd voor brandkranen. De voorzitter beloofde dit evenals het aanleggen van de toevoer- weg naar de nieuw gebouwde garages in de Zandstraat, een vraag die eveneens van de heer De Rijk afkomstig was. - BUS MET SCHOOLKINDEREN DOOR TREIN GEGREPEN Böblingen: Op een overweg tus sen Renningen en Böblingen is een Bundesbahn-bus met school kinderen door een trein gegre pen en ongeveer 50 meter mee gesleurd. Het is een wonder, dat niet meer dan zes kinderen wer den gewond. De 31/2 procent contracstijging, die de regering voor volgend jaar verwacht, wenst het N.V.V. bij de loononderhandelingen niet als een. „heilig" getal te zien. Uit een oogpunt van economi sche ontwikkeling is een derge lijke geringe stijging van de consumptie een gevaarlijke zaak. Dit verklaarde de voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, donderdag op het con gres van de algemene bedrijfs- Donderdagmorgen is op de met automatische knipperlichten be veiligde overweg aan de Willems kade in Reeuwijk een bromfiet ser-aangereden door een D-trein. Het" slachtoffer, de 38-jarige T. B. van Meteren uit Schoonhoven, was op slag dood. Het ongeval gebeurde om tien voor half elf. Volgens de politie heeft de man voor de overweg gewacht op de trein uit de richt- ting Gouda. Toen deze voorbij was, maar de rode knipperlich ten van de overweg nog werk ten en de bel nog rinkelde, is hij de overweg opgereden, juist toen van de andere kant een D-trein uit Utrecht naderde. Tengevolge van dit ongeluk kregen op het traject UtrechtGouda vier treinen, inclusief de Nord-West- express een half uur vertraging. Drie jeugdige Ambonezen, in leeftijd variërend van achttien tot twintig jaar, zijn gisteren door de Leeuwarder politierech ter veroordeeld tot veertien da gen gevangenisstraf wegens hun aandeel in èen rel, die zaterdag avond in Oosterwolde ontstond na afloop van de daar gehouden winkelweek. Twee van de jon gens hadden een dreigende hou ding aangenomen tegen leden van de rijkspolitie en met ste- i. n en stukken hout gegooid. De derde had een opperwachtmees ter met een afgerukte sierstrip tegen het linkeroor geslagen. „Het schijnt een vorm van re creatieve bezigheid te worden, dat vele groepen jongelui de boel op -stelten zetten. Dat kun nen we niet hebben", merkte de officier van justitie op. Dat de hoofdschuldigen drie Ambonese jongens waren, noemde hij een toevallige omstandigheid. De Ambonezen in Oosterwolde vor men een gedisciplineerde bevol kingsgroep, aldus de officier. Het is geen regel dat het juist deze jongens zijn, die ter plaatse de orde verstoren. Twee lesstraaljagers van de Westduitse luchtmacht, een T 33 en een Fiat G 91, zijn donderdag tegen elkaar gevlogen en bij Sa- kenhausen in de buurt van Mün- chen neergestort. Twee piloten kwamen hierbij om het leven. De ene was direct dood en de andere, die nog met behulp van zijn schietstoel uit zijn machine kon komen, werd bij de botsing zo zwaar gewond, dat hij onmiddellijk na de landing overleed. In elk toestel zat nog een instructeur. Beide mannen kwamen per valscherm naar be neden en zijn met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. groepencentrale in Amsterdam. De groei van het bedrijfsleven voltrekt zich volgens de heer Kloos in allerlei ondernemin gen, zowel in de investerings- goederenindustrie als in de con sumptiegoederenindustrie. Een te sterke afremming van de con sumptieve mogelijkheden ver groot het gevaar van een econo mische omslag. Er worden steeds meer consumptiegoederen ge produceerd en daarvoor moeten ook afzetmogelijkheden zijn. Die zijn niet uitsluitend in het bui tenland te vinden, want de toe nemende concurrentie en de stijgende produktiekosten noem de de heer Kloos belemmeren de factoren. Volgens de N.V.V.-voorzitter is het niet nodig de binnenland se consumptieve mogelijkheden in een jaar zo sterk af te rem men, dat wij een overschot op de betalingsbalans creëren van 800 miljoen gulden oftewel een verbetering van 110Ó miljoen gulden in één slag. Efet kan wel wat minder, zo vindt de heer Kloos i Het staat voor de heer Kloos vast, dat de in de langlopende c.a.o.'s vastgelegde looncijfers voor de loonvorming in 1967 belangrijker zullen zijn voor de uitkomsten dan het cijfer van 3% procent op de wens van de regering. Het N.V.V. meent dat het in de troonrede uitgesproken ver trouwen, dat het door de S.E.R. uit te brengen advies over het loonpolitiek systeem tot vrucht baar overleg in de stichting van de arbeid zal leiden, op korte termijn geschokt zal worden. Spr. heeft de indruk dat de werkgevers menen op rozen te zitten, omdat het college van rijksbemiddelaars thans alle be voegdheden in handen heeft. De werkgevers hebben zich, aldus de heer Kloos, steeds te gen een vrije loonvorming ver zet onder het motto dat de eco nomische omstandigheden niet gunstig waren. Het N.V.V. meent dat de meer evenwichtige om standigheden in 1967 tot een herziening van hun opvatting moeten leiden. Over het spaarloon zei de heer Kloos dat het hem een raadsel is, waarom de overheid als een kat om de hete brij is gedraaid en niet duidelijk te kennen heeft gegeven dat zij daarvan voorstandster is. Wan neer het spaarloon in 1967 wordt gerealiseerd, komen opeens een aantal zaken heel anders te lig gen, b.v. de financiering van de woningbouw, die volgens het N.V.V. volgend jaar te sterk wordt beperkt. De gevolgen daarvan kunnen zich jarenlang doen voelen. J. BOERBOOMS NOOUDSTRAAT 51—51 TELEFOON 2257 TERNEUZEN Franse deskundigen zijn er donderdag in geslaagd het lek te dichten in een aardgasleiding in oost-Frankrijk, waaruit 50.000 kubieke meter gas per uur ont snapte. Het lek was woensdag ont staan, toen arbeiders een ventiel wilden vervangen in de toevoer van aardgas naar een cementfa briek te Valempoulières. Een gebied van tien vierkante kilo meter werd direct afgesloten en de elektriciteit afgesneden. De bewoners kregen order binnens huis te blijven en geen vuur te maken. Ruim 400 militairen, poli tiemannen en brandweerlieden voerden de veiligheidsmaatrege len uit

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3