PROVINCIAAL NIEUWS Minister Veldkamp verdedigde zijn volksgezondheidsnota in de Tweede Kamer De weegschaal IV0R0L ragina a Terneuzen Axel Goes Hoek Hulst Oostburg Sas van Gent ZaamsEag AGENDA Het kernwapen arsenaal van de Verenigde Staten en Rusland De opleiding van huurlingen in Frankrijk Recht Ziende blind' ,Pil' is eigen risico Propaganda via radio en t.v. DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 23 september 1966 Agenda gemeenteraad De burgemeester van Terneu zen heeft een vergadering van de gemeenteraad uitgeschreven te gen donderdag 29 september a.s. In behandeling komen o.m. de volgende agendapunten: Benoeming van eén derde wet houder; voorstel tot benoeming van de heer J. C. Aschoff tot ambtenaar van de burgerlijke stand; idem tot benoeming van een leraar klassieke talen aan de gymnasiale afdeling aan het Pe trus Hondiuslyceum. Aanbevolen wordt de heer F. W. Roorda te Drachten; idem tot benoeming van een I' 1 en een plaatsvervangend lid in h bestuur van de schoolart- sendienst Zeeuws-Vlaanderen; idem tot het verlenen van eer vol ontslag op zijn verzoek aan de heer ir. W. C. Dees als direc teur "n de dienst openbare wer ken met ingang van 1 januari 1967; idem tot aankoop van het per ceel Koedijk 6, gelegen in het bestemmingsplan Serlippenspol- der; idem tot aankoop van de per celen Baandijk 6, 24 en 53, gele gen in het bestemmingsplan „Zuid-West"; idem tot herziening van het exploitatieplan „industrieterrein Driewegen—Mr. F. J. Haarman- weg; idem tot verkoop van een ge deelte grond in het exploitatie plan industrieterrein Driewe genMr. F. J. Haarmanweg" aan: a. J. L. Musters te Terneuzen; b. garage-, en automobielbe drijf De Oude en Van Vooren N.V. te Terneuzen; idem tot wijziging van het raadsbesluit van 26 februari 1965 tot verkoop van percelen grond in het exploitatieplan „Zuid polder" aan Van Vliet en Van Dulst's bouwbedrijf te Rotter dam en tot verkoop van percelen grond in ut exploitatieplan „Zuidpol der" aan N.V. Handelmij. „Ter neuzen" idem tot het in principe ver lenen van medewerking inzake de stichting en exploitatie van een rlgemeen bejaardencen trum; idem tot het verlenen van me dewerking ex artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereni ging voor chr. onderwijs (voor vervanging van ruiten in de school Leeuwenlaan 19); b. het Genootschap tot Opvoe ding (voor verbetering van verlichting in de school Korte Kerkstraat 19); idem tot het nodig oordelen van uitbreiding van het leerplan van de lagere technische school met een dagopleiding voor be dieningsvakman in de proces-in dustrie; idem tot het sluiten van een vaste geldlening van 317.000, idem tot vaststelling van de kasgeldlimiet voor het vierde kwartaal 1966; idem tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de P.Z.E.M. inzake de openbare ver lichting. Roode Kruis-ledenwerfactie De afdeling Terneuzen van het Nederlandse Roode Kruis zou er in de week van 3 tot 9 oktober a.s. nog 600 leden willen bijwin- nen. Dit was één van de mede delingen die gisteravond werd gedaan tijdens de vergadering van het bestuur onder voorzit terschap van vice-voorzitter mr. K. Glaser in de benedenzaal van hotel „Rotterdam". In zjjn welkomstwoord be groette mr. Glaser de dames en heren di zich willen inspannen om minstens van de Terneu- zense gezinnen lid van het Roode Kruis te maken. Als dit ook landelijk wordt be reikt, telt Nederland een miljoen leden. De wijken werden ingedeeld en alle instructies besproken, waarbij ook werd medegedeeld d? het hoofdbestuur de contri butie van minimaal één gulden wil handhaven, opdat iedere Ne derlander lid kan zijn. Bovendien werd er de aandacht op geves tigd dat het Roode Kruis een schreeuwend gebrek heeft aan donors en dat ook daarvoor pro paganda kan worden gemaakt. Gezien het vele goede werk dat het Roode Kruis doet, is men in de afdeling Terneuzen van mening dat het winnen van 600 nieuwe leden niet zo heel moei lijk zal zijn, uitgaande van de veronderstelling dat iedere inge zetene het belang en de onmis baarheid ervan inziet. Degenen die aan de jaarlijkse collectes hebben meegewerkt, ontvingen een klein aandenken. Volksdanscursus Op maandag 26 september a.s. beginnen weer enige cursussen volksdans, die worden georgani seerd door de gereformeerde stichting voor jeugd- en buurt huiswerk te Terneuzen. Er zijn drie verschillende cursussen voor diverse leeftijdsgroepen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de bekendma king elders in dit blad. Aanbesteding 96 woningwetwoningen In de dinsdag a.s. te houden (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak! raadsvergadering komt aan de orde een voorstel tot onderhandse aanbesteding van 96 woningwet woningen (arbeidsbesparende bouw) in plan oost. Deze wonin gen worden voorzien van cen trale verwarming en een centraal antenne-systeem. Op 25 februari 1964 werd be sloten voor 216 woningen deel te nemen aan een plan voor arbeids besparende bouw van 960 wo ningwetwoningen in 13 gemeen ten in Oost Zeeuws-Vlaanderen. De realisering van dit bouw plan is opgedragen aan de N.V. Vlaco te Terneuzen en loopt van 1964 tot en met 1967. Van de 216 in Axel te bouwen woningen zijn er in 1965 bij de eerste fase 120 gereedgekomen. De N.V. Vlaco heeft voor de resterende 96 woningen onder hands ingeschreven voor de som van 1.569.600,(d.i. ƒ16.350,— per woning), met in achtneming van de risicorege ling. die 5 maart 1964 als peil datum heeft. Deze prijs wordt verhoogd met 3.220,voor scheidingsmuren en 1.200, voor eindgevelramen. De prijzen en condities komen overeen met die voor de bij de le fase gebouwde woningen. Zoals de laatste tijd ook in de andere deelnemende gemeenten met toestemming van het minis- terei gebruikelijk is, zullen de woningen worden voorzien van centrale verwarming en van een centraal antenne-systeem voor t.v.- en radio-ontvangst. De instal- latiekosten van de centrale ver warming worden berekend op ƒ310.581,67 (d.i. 3.235,22 per woning). De kosten van het cen traal antenne-systeem zijn nog niet bekend, doch deze zijn even eens gebonden aan de normen van het ministerie. Beiaardconcert Zaterdag 24 september zal de heer P. C. Bakker van 15 tot 16 uur het wekelijkse beiaardcon cert verzorgen. Het volgend programma wordt uitgevoerd: 1. Prelude; 2. Introductie en Rondo van P. H. Broerse; 3. Me- nuetto van A. v. Gemeren; 4. Bijendans van A. Lichtendahl; 5. Aria van W. A. Mozart; 6. Pasto rale van B. Stols; 7. Alia Marcia van P. Corbé; 8. Musette van J. S. Bach. Collecte Poolse invaliden De jaarlijkse collecte ten bate van de Poolse invaliden en oud- strijders heeft dit jaar te Axel 777,25 opgebracht. Grotere oogst goudreinetten verwacht Sinds donderdag is op de Zeeuwse fruitveiling het appel ras goudreinette weer te koop. Dit is het meest geteelde ras op het Nederlandse fruitbedrijf. dat overigens in Zeeland op' de tweede plaats komt, omdat hier de „Golden Delicious" naar hoe veelheid vooraan staat. Toch groeien er onder normale om standigheden enkel op Zuid-Beve land jaarlijks vijf tot zes miljoen kg goudreinetten. Ook dit jaar zal de oogst een dergelijk kwan tum kunnen opleveren. Landelijk gezien wordt dit jaar gerekend op een productie van goudrei netten die 25 hoger ligt dan het vorig jaar. Voor de eerste partijen van dit ras werd donder dag in Zeeland voor de goede kwaliteiten en grote maten tus sen 40 en 45 cent per kg betaald. Kleuteronderwijs Aan de chr. opleidingsschool voor kleuteronderwijs te Mid delburg slaagde deze week voor de akte hoofdleidster mej. G. Verhoef te Hoek. Vergadering Zeeuwse polder- en waterschapsbond De algemene vergadering van de Zeeuwse polder- en waterschaps bond wordt zaterdag 29 oktober alhier gehouden met als spreker mr. dr. J. Winsemius, dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Delfland. Onderwijzersexamen De heer E. van Essen te Oost burg slaagde aan de rijkskweek school te Middelburg voor het eindexamen van de derde leer- kring (volledige onderwijzers bevoegdheid). Kooravond in hervormde kerk De jaarlijkse kooravond van de kring van chr. zangverenigingen in Oost Zeeuws-Vlaanderen wordt zaterdagavond 24 septem ber om 20 uur gehouden in de hervormde kerk te Sas van Gent. Medewerking wordt verleend door de chr. gemengde zangver enigingen „Asaf" uit Axel en „De Lofstem" uit Terneuzen en ver der door de herv. kerkkoren uit Axel, Sluiskil en Sas van Gent. De toegang is vrij. Bij de uitgang zal een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. Geslaagd Mej. E. C. Lensen slaagde dezer dagen te Tilburg voor het eindexamen vakdiploma dames kapster. (ADVERTENTIE) TIJDELIJK BU TANDPASTA ZATERDAG 27 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur „Lady Li". ZONDAG 25 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Lady Li". Nederlandse vrachtwagen tegen boerderij in België Een zware vrachtauto van het expeditiebedrijf B.E.O. uit Ar- kel, geladen met ongeveer 15 ton huiden, is woensdag te Fran- corchamps in België bij de af deling van 't zogenaamde „Trou van Hennet", doordat de rem men weigerden, van de weg ge raakt en tegen een muur van een boerderij tot stilstand ge komen met de wielen in de lucht. De chauffeur, de 31-jarige J. H. uit Amsterdam, raakte hierbij gewond. Vier uur hebben de Belgische burgerbescherming en militairen nodig gehad om de heer H„ die met zijn benen tussen de pedalen beklemd was geraakt en met het hoofd naar beneden hing, uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij is opge nomen in een ziekenhuis te Sta- velot. De muur van de boerde rij stortte gedeeltelijk in. Soldaat schiet marechaussee in de borst In de nacht van woensdag op donderdag heeft in het politie bureau te Zwolle de 21-jarige B. Z. de 22-jarige marechaussee eerste klasse L. de Boer uit Zwolle met een politiepistool door de borst geschoten. Enige soldaten waren door de Zwolse gemeentepolitië aangehouden, verdacht van het ingooien van een winkelruit. De politie ver zocht de marechaussee-brigade Zwolle de arrestanten over te nemen. In het politiebureau wist soldaat Z., toen hij toe stemming had. gekregen zich te verfrissen, uit een door nog on bekende oorzaak niet afgesloten kast een dienstpistool van een politieman te bemachtigen. Dit pistool stak hij in zijn zak. Ter wijl hij door de marechaussee werd weggevoerd, trok hij in de gang het pistool en vuurde op marechausse De Boer. Deze werd vlak onder het hart geraakt. Een der andere aangehouden soldaten slaagde er daarna in soldaat Z. te ontwapenen. De toestand van de marechaus see was gisteren nog zorgwek kend, maar er is geen onmid dellijk levensgevaar. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak De Verenigde Staten hebben nog steeds driemaal zoveel kern raketten als de Sowj et-Unie. De N.A.V.O. beschikt over meer grondstrijdkrachten dan de ver dragsorganisatie van Warschau. Dit staat in het jaarverslag van het instituut voor strategische studies, een in 1958 opgerichte particuliere organisatie voor on derzoek op militair terrein, waarbij 28 landen zijn aangeslo ten. Begin 1967 zullen de V.S. naar schatting over 934 intercontinen tale ballistische raketten be schikken en de Sowjet-Unie over 300. De vloten van het westen zullen dan zijn uitgerust met 624 ballistische raketten en de com munistische landen met 150. Het westen zal dan 595 zware bom menwerpers voor lange afstan den hebben, de communisten 200. Wat de bommenwerpers voor middelgrote afstand betreft is de verhouding voor het wes ten ongunstiger. Het zal er be gin 1967 over 222 kunnen be schikken, de communistische landen daarentegen over 1.200. De westelijke landen zullen dan naar schatting 195 onderzeeboten van het klassiek type en 70 kern duikboten hebben; de commu nisten resp. 395 en 50. Begin 1967, aldus het jaarver slag, wordt het aantal manschap pen in actieve legerdienst van het westelijke bondgenootschap geschat op ruim 4,7 miljoen. De linden van de N.A.V.O. nemen hiervan ruim 3,2 miljoen voor hun rekening. De communis tische landen zullen dan 5,8 mil joen m«n onder de wapenen heb ben, van wie ruim 2,8 miijoen tot de legers van de landen van de verdragsorganisatie van War schau behoren. In Parijs zijn donderdag drie jonge mannen in staat van be sehuldiging gesteld wegens het recruteren van militairen in Frankrijk voor een buitenlandse mogendheid. Een van hen, de Hongaar Janos Asventh, werd tegen borgtochj vrijgelaten, ter wijl de andere twee beiden van de Franse nationaliteit in voorlopige hechtenis moeten blij ven. Van hen zou de ene, Gerard Lecoeur. de leiding hebben gehad in 't vorige week ontdekte kamp, waar huurlingen voor oud-pre mier Tsjombe van Kongo zou den worden opgele.d. De andere, René Regnier. zou het kamp heb ben opgezet. In justitiële kringen verwachtte men dat nog negen mensen in staat van beschuldi ging zullen worden gesteld. Bij de overval op het kamp op zaterdag j.l. werden ongeveer 30 personen aangehouden. In Ma drid heeft Tsjombe de beschuldi ging dat de huurlingen in zijn opdracht werden aangeworven, een verzinsel genoemd. Bromfietser omgekomen In de Brabantse gemeente Scmeren is gistermiddag om streeks half zes de 59-jarige mo lenaar H. Leenen uit deze plaats om het leven gekomen, toen hij bij een kruispunt, dicht bij zijn woning, met zijn bromfiets links af sloeg zonder op het achterop komende verkeer te letten en door een auto werd aangereden. Tijdens de behandeling in de tweede kamei van de volksge zondheidsnota 1966 heeft minis ter Veldkamp gezegd, dat hij en staatssecretaris Bartels zich ver heugen over de grote aandacht, die deze nota heeft gekregen. De publiciteit draagt bij tot de verwezenlijking van twee doel stellingen van deze nota: de cen- traalstelling van de volksgezond heid en het op gang brengen van een discussie over de gehele ma terie, niet alleen in het parle ment maar ook in het maat schappelijk leven. De bewinds man acht de kritiek op de nota zonder uitzondering opbouwend. Met de heren Lamberts en Boersma is minister Veldkamp het eens, dat de nota geen „einde" betekent. Integendeel, hjj zou eerder willen spreken van een etappe. Ten aanzien van het recht op gezondheid liet de minister er geen twijfel over bestaan, dat naar christelijke opvattingen ge zondheid aanvaard dient te wor den als een gave Gods, maar dat in de nota naar zijn mening een meer algemene benadering ge wenst was. Als een essentieel punt voor de volksgezondheid ziet de minister de verantwoordelijkheid van de overheid. Hij hecht voorts grote waarde aan een goed functione rend particulier initiatief. Een misverstand noemt minis ter Veldkamp het, als uit de nota de indruk naar voren is geko men, dat er tot 1970 uit econo misch oogpunt niets zal kunnen gebeuren. Bedoeld is dat buiten verwezenlijking van de rege ringsplannen tot '70 niet zo heel veel ruimte voor bijzondere uit gaven is. De minister zal nog eens met zijn ambtgenoten overleggen of de subsidieregelingen van de verschillende departementen beter op elkaar kunnen worden afgestemd. Hij wees op de struc turele noodzaak tot opvoering van besparingen, ook op het ter- i r„n van de volksgezondheid en i ook na 1967. Het probleem van leen billijke lastenverdeling heeft grote aandacht. Uiteindelijk drukxen alle kosten op de bur ger, zo merkte hü op. Vorming van een centraal openbaar lichaam voor de volks gezondheid noemde de minister een zaak van lange adem. Hij acht het goed te proberen een vóór-ontwerp van wet samen te stellen. In beginsel acht de minister het niet onjuist, dat een bepaald eigen risico in de kosten van huisartsenhulp wordt vastge steld. Hoe een dergelijk eigen ri sico tot stand moet komen, kan hij nog niet zeggen. Hij wacht eerst de uitslag van hét op dit punt aan de gang zijnde onder zoek af. „Als de heer Van Gelder (C.H.U.) zegt dat hij niet weet wat hij met deze nota moet aanvangen, is hij naar mijn mening ziende blind", zo be sloot minister Veldkamp zjjn antwoord aan de kamer. Staatssecretaris Bartels zei o.m. dat in de toekomst een dui delijk beeld zal moeten ontstaan van de spelregels voor samen werking in de volksgezondheids sector op regionaal niveau. Spreker meende dat de over heid zich op gevaarlijk terrein zou begeven, wanneer geboorte regeling als een absolute staats zorg zou worden gezien, zoals mej. Ten Broecke Hoekstra voor stelde. Wanneer de „pil" te allen tijde in het ziekenfondspakket zou worden opgenomen, zou dat een bedrag van 20 miljoen aan kosten met zich brengen. Wan neer de ziekenfondsraad een der gelijk voorstel zou doen, zou dit stellig door de bewindslieden worden afgewezen. „Dit behoort nu eenmaal tot het eigen risico", aldus de staatssecretaris. In bepaalde gevallen, wanneer dat medisch gewenst wordt ge acht, wordt de pil door de zie kenfondsen verstrekt. In zijn repliek drong de heer Lamberts (P.v.d.A.) er op aan dat de regering al het mogelijke doet om ons land leefbaar te hou den. De heer De Vreeze (K.V.P.) zei na de uiteenzetting van de be windslieden nog niet gemakke lijk te kunnen voortleven met het Dertiende inbraak bracht pech In samenwerking met de Vee- nendaalse gemeentepolitie heeft de Amsterdamse centrale recher che de 29-jarige Amsterdammer C. van de W. gearresteerd, die bekend heeft 13 maal te hebben ingebroken. In de nacht van maandag op dinsdag sloeg hij in Veenendaal zijn slag, toen hij het bedrijf van de N.V. Brooks bin nendrong en er ongeveer 700 en een aantal chèques ontvreemdde. Hij richtte tevens grote vernielin gen aan in de kantoren. Men schat de schade aan de inventa ris op bijna 2.000. De man heeft eerder in Amsterdam en omgeving twaalfmaal ingebroken en kon gearresteerd worden toen hij in Amsterdam chèques tracht te te verzilveren die hij in Vee nendaal had gestolen. MAN VALT AGENT AAN MET MES Een man die wat meer gedron ken had dan goed voor hem was, en daarom ruzie maakte met zijn buurman, heeft woensdagavond in Amsterdam een agent van po litie met een mes aangevallen. De man, de 36-jarige Gerrit van L., bleek nadat hij wat bier ge dronken had beslist van plan oude veten uit te vechten. Hij zocht ruzie met zijn buurman en trok daarbij een mes. Een gewaarschuwde politieman kwam tussen beiden maar werd prompt daarop aangevallen. Met zijn gummi-stok slaagde hij er in de man tot rede te brengen, niet dan nadat zijn uniform zwaar ge havend was en hijzelf nauwelijks aan verwondingen van ernstige aard was ontkomen. onderscheid tussen algemene en complementaire voorzieningen. De heer Van Gelder (C.H.U.) kon in de nota geen oplossing vinden voor de problematiek van nu. Overigens had hij in eerste instantie ook waarderende woor den laten horen. Mej. ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) wees er op, dat zij geen taak ziet voor de overheid als zo danig op het gebied van de ge boortebeperking. Zjj had alleen gepleit voor radio- en t.v.-pro- paganda op dit terrein. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak DOOR MARTIN MONS 85) „Daar heeft u dan weinig suc ces mee gehad," merkte hoofd inspecteur Bezemer bits op. „Neen, het was een volkomen mislukking. Bij Raven is hij bin nengedrongen door het raam. Bij Radersma was hij al in de kamer vóór de dokter thuis kwam. Al les dingen waarop ik had moe ten rekenen," antwoordde Kim mistroostig. „Maar die moord op mevrouw Calant blijft mij een raadsel. Hoe kwam zij, die zó kouwelijk was dat ze er bij zulk weer niet aan dacht naar buiten te gaan, in het park. En dan nog wel betrekkelijk vroeg in de morgen en in een deel waaraan ze het land had. Ik begrijp het niet, inspecteur, ik begrijp het niet. Ik dacht dat als er iemand veilig was, zij het toch wel moest zijn." Hoofdinspecteur Bezemer rom melde in zijn portefeuille en haalde het briefje te voorschijn dat Johnson hem gegeven had. Kim bekeek het niet-begrijpend. „Dit is het briefje dat me vrouw Calant naar dat deel van het park lokte. Het is toch uw handschrift, niet?" „Zeker," gaf mijnheer Kim wat ongeduldig toe. „Maar ik zie niet in hoe een aantekening van mij met betrekking tot een variant in een manuscript van Vivaldi, mevrouw Calant ertoe zou brengen op een rauwe herfstmorgen naar dat deel van het park te gaan waartegen ze een antipathie had." „Wat staat daar dan volgens u?" „Maar dat ziet u toch zelf: Een kwart op acht, zelfde plaats." „En volgens u betekent dat?" „Dat er in een bepaald manu script van Vivaldi een kwart noot i n plaats van een halve staat op pagina acht. Op dezelf de plaats waar, in andere manu scripten, een halve noot staat." „Bestaat er een mogelijkheid dat mevrouw Calant, als ze deze aantekening in handen had ge kregen, er iets anders uit zou hebben gelezen?" „Neen, dat is volstrekt uitge sloten. Het gaat over een on derwerp dat we samen bespro ken hadden. Een curiositeit. Bovendien, als je over tijd spreekt, zeg je toch kwart vóór acht en niet een kwart op acht." „Volgens Johnson stond dat er dan ook. Om kwart vóór acht. Uw handschrift was volgens hem erg onduidelijk." „Dus u kreeg dit kattebelletje van Johnson?" „Ja, hij vertelde me dat hij het bij he tlichaam van mevrouw Calant had gevonden." „Dat loog hq; hij had het on der mijn papieren gevonden. Dus wilde hij mij zijn moorden in de schoenen schuiven? Gelooft u hem?" „Neen," zei Bezemer lakoniek. „Gelukkig. Dan word ik dus niet voor een dubbele moord ge arresteerd maar voor een enkel voudige." „Dat kan ik nog niet zeggen." „Maar u zei toch dat u hem niet geloofde?" „Dat doe ik ook niet." „Maar dan begrijp ik niet..." „Een ogenblikje, mijnheer Kim. Ja, geef maar hier, Ver kerk." Hij doorliep snel het rap port dat de ander hem ter hand stelde en ging dan verder: „Zo, dat is dan dót. Nu wou ik graag, mijnheer Kim, dat u mij precies vertelde wat er vannacht is ge beurd." „Als u daar niets tegen heeft, zou ik willen beginnen met de eerste nacht waarop uw agent de wacht betrok voor Johnsons deur. Ik was er zeker van dat hij bij het doorzoeken van me vrouw Calants kamers die foto had gevonden. Maar door die moorden had hij er zichzelf lelijk in gewerkt. Zelfs al zou u hem niet verdenken, dan was zijn bewegingsvrijheid toch even sterk belemmerd als die van de rest van ons. En hjj moest weg, hoe gauwer hoe liever. Niet al leen was het helemaal niet on mogelijk dat de verdenking toch nog op hem zou vallen, maar bovendien was hij doodsbang dat ik na al die jaren mijn ge lofte zou inlossen. Vergeet u niet, de weegschaal was ter plaatse." Hij lachte vreugdeloos. „Hij zou dus een poging doen uit te breken, daarvan was ik overtuigd. En ik besloot hem vóór te zijn. Het grote obstakel was uw agent die volstrekt on omkoopbaar bleek en erg wan trouwend. Die eerste nacht en een deel van de tweede, heb ik door de gangen gepatrouilleerd, geprobeerd gezellige praatjes op touw te zetten. Ik heb hem siga retten aangeboden en kopjes kof fie. Hem voorgesteld in de keu ken iets voor hem te eten te halen. Maar niks hoor, de man gunde mij niet de minste kans hem tijdelijk te elimineren. Die eerste nacht bleef John son, het zekere voor het onzekere nemend, in zijn kamer. Maar de tweede werd de spanning hem te sterk, hij hield het eenvoudig niet langer uit. In een toestand van paniek probeerde hij een uitval. Hij sloeg die arme agent met een golfstick op het hoofd en sprintte de trap af naar de buitendeur. De agent slaagde er in, vóór hij even buiten westen raakte, zijn revolver af te schie ten maar raakte alleen de lijst van het conterfeitsel van een of andere oudtante of overgroot moeder van de dames Terhorst. Intussen was ik hem al achterna gerend." (Wordt vervolgd.) CHAMPAGNE FLESSEN OP GRAF VAN MILJONAIR Twee 91 cm hoge granieten champagneflessen zijn verwij derd van het graf van multi miljonair James McMillan Gib son, omdat de flessen voor de toeristen een bijzondere aan trekkingskracht bleken te heb ben. Jims laatste wens. toen hij in mei van dit jaar op 56- jarige leeftijd stierf, was dat de flessen op zijn graf zouden worden geplaatst. Het Ameri kaanse kustplaatsje York (Maine) oordeelde er niet on verdeeld gunstig over. Sommi gen klaagden dat de grasper ken door toeristenauto's wer den beschadigd. Gibson wilde niet dat men om hem zou rou wen en had opdracht gegeven tot een groot champagnefeest na zijn begrafenis. Mevrouw Gibson zet de flessen nu maar in haar tuin. Een huis in Was hington, dat eigendom van Gibson is geweest, is later ver kocht aan Jacqueline Kennedy. BRITSE SPOORMANNEN AKKOORD MET LOONSTOP De grootste vakvereniging van spoorwegpersoneel in Engeland, de National Union of Railway- men (ruim 260.000 leden) heeft besloten niet in staking te gaan voor de loonsverhoging van 3 procent, die haar eerder.dit jaar is beloofd, maar doork'riïist 'Is door de loonstop die de regering inmiddels heeft afgekondigd tot herstel van de economie. STAKING IN CALCUTTA In Calcutta, de grootste stad van India, is gisteren een sta king van 48 u. begonnen, welke het door communisten geleide verbond van linkse oppositie partijen heeft uitgeroepen als protest tegen de stijgende prij zen en het tekort aan levens middelen. Het merendeel van de win kels bleef gesloten en de trein en tramdiensten werden ge staakt. Men zag slechts enkele autobussen op straat. Ook het luchtverkeer lag vrijwel geheel stil. WETSVOORSTEL INZAKE KINDER MISHANDELING IN FRANKRIJK In Frankrijk heeft een afge vaardigde van de meerderheid, Robert-André Vivien, een wets voorstel ingediend, dat beoogt degenen die zich schuldig ma ken aan kindermishandeling, te laten steriliseren. In zijn toe lichting voor de nationale ver gadering stelt Vivien, dat resul taten op dit gebied in landen als de V. S., Denemarken en Zwe den de conclusie wettigen dat men alleen op deze wijze een einde kan maken aan het toe nemende aantal gewelddaden tegenover kinderen. De afgevaardigde stelt voor dat een rechtbank, die zich over kinderbeulen moet uitspreken, de mogelijkheid krijgt de straf te halveren, als de beklaagden zich bereid verklaren tot steri lisatie. HANDBOOGSPORT TE TERNEUZEN Ter gelegenheid van de ker mis organiseerde de handboog maatschappij „De Westerschel- de" te Terneuzen de traditio nele kermisschieting. Dit was voor de 79ste keer. Alleen tij dens de laatste oorlog ging deze wedstrijd tweemaal niet door. Dank zij het prachtige helfst- weer was er goede belangstel ling, zowel van over de Schelde als van onze zuiderburen. De uitslag was: Eerste hoog vogel: J. Caessens te Axel; 2de hoogvogel: Ph. Obrie uit de Zandstraat, en R. Apers te Zuid- dorpe. Kallen: A. v. d. Poel en R. Begheijn, beiden te Terneu zen. Voor de puntenschieting in 1966 is de stand momenteel als volgt: A. v. d. Poel te Terneu zen 7 pt.; P. Schoof, te Sluiskil 6 pt.; A. Roose, te Axel 6 pt.; R. Roels, te Axel 6 pt.; R. Begheijn, te Terneuzen 5 pt,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2