Amerika bereid bombardementen op Noord-Vietnam te staken De oorlog in Vietnam Beginselakkoord in Europese ministerraad over landbouwvraagstukken Verklaring van Goldberg in de V.N. VRAGEN AAN HET WEER Met vietcong aan tafel China niet isoleren Geen heilige' oorio Niets nieuws Vijf jaar iisfiKraSs Maanverkenner rondtollend VLIEGTUIG ONGELUK IN AUSTRALIË 24 doden Felle Chinese campagne teqen het „revisionisme RUSSEN ONTGELDEN Weerbericht Hoogwater Amerikanen schoten Migs omlaag Amerikaans oorlogsschip getroffen De oorlog in Vietnam Sübti- en Maailanden Konptt vraagt bijenkomst van veiligheidsraad Papieren tijger Veldslagen «•statos fcfl «botttatab ÏERNEÜZEH Mttam»Rta8n3«efM» lm 3e Sands Redactie- en Adminiitratie-adrest Smidswai Telefoon: 01150—2073 Gironummer 38150 Mjc^wementepriJs 7,20 per kwartaal; per neand 2,40; per week 58 et Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW JÏ.3 VRIJDAQJJ9-SEPTEMBEB 1966 22e Jaargang No. 6780 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. van de Sande te Terneuzen 3evertentieprijs per «nm 16 ct; minimum per wertentie 2,40. ïnbriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. ïedere'regel meer <2 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vei melding: Brieven onder nummer, of „Adres bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, nrending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Verenigde Staten hebben zich donderdag bereid verklaard een staken va* de bombardementen op Noord-Vietnam te gelasten, als de verzekering zou worden verkregen dat dit gebaar zal worden beant woord met een evenredige vermindering van de oorlog. De Amerikaanse afgevaardigde in de Verenigde Naties, Arthur J. Goldberg, die dit in de algemene vergadering meedeelde, zei dat zijn regering bespreking van het vraagstuk hetzij in de veiligheidsraad, het zij in de algemene vergadering zou toejuichen. „We dringen in ernst aan op het verdere initiatief van enig orgaan of enig lid van de Verenigde Na ties, welke of wiens invloed in deze zaak kan helpen", aldus Gold berg. De Amerikaanse afgevaardigde stelde in zijn toespraak aan de al gemene vergadering de volgende vragen aan Noord-Vietnam: „Zal zij (de Noordvietnamese regering) in antwoord op een voorafgaande staking van de Ame rikaanse bombardementen op het noorden tijdige stappen nemen om haar eigen militaire activiteit te gen het zuiden te beëindigen Zou zij bereid zijn in te stem men met een tijdschema voor een terugtrekking in fasen uit Zuid-Vietnam van alle buiten landse strijdkrachten, n.l. die van Noord-Vietnam en die van de Verenigde Staten en andere landen, die Zuid-Vietnam hel pen"? NOORDELIJKE WIND Bij Schotland ligt het centrum van een hogedrukgebied. Langs de noordoost-flank hiervan beweegt zich een zwakke frontale storing over de Noordzee naar Denemar ken. Onder invloed hiervan neemt de bewolking tijdelijk toe, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. De wind neemt overdag nu en dan tot matig toe uit noordelijke richtingen. Na een koudere nacht lopen de middagtemperaturen op tot ongeveer dezelfde waarden als donderdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Droog weer met opklaringen, "wakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 23 SEPTEMBER v.m. n.m. 8.29 914 9.05 9.50 9.39 10.24 9.48 10.33 Rreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG 24 SEPTEMBER Rreskens Terneuzen Rans weert Walsoorden v.m. n.m. 9.54 10.35 10.30 11.11 11.34 11.43 11.43 11.54 Goldberg zei voorts tot de as semblee, die wordt bijgewoond d,oor de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko, dat de Verenigde Staten de aanwezig heid van de vietcong op een vre desconferentie niet als een onover komelijk probleem beschouwen. „We nodigen de autoriteiten in Hanoi uit te overwegen of de moeilijkheid welke dit punt op levert, niet meer van ingebeelde dan van werkelijke aard is". Goldberg zei dat de V. S. China niet van de wereld willen isoleren. „Integendeel, we hebben getracht de gebieden van vijandigheid te be perken en de weg te effenen voor herstel van onze historische vriendschappelijke betrekkingen met het grote volk van China. Het schijnt ons echter toe dat de Chi nese leiders hun land van de we reld willen isoleren. De kernvraag over de verhouding tussen China en de Verenigde Naties is er -V'n die de leiders in Peking zouden kunnen beantwoorden. Zouden zij bereid zijn de verplichtingen van het handvest, in het bijzonder waar het betreft het zich onthou den van dreigementen of gebruik van geweld tegen de territoriale integriteit of politieke onafhanke lijkheid van enige staat te aan vaarden?" De Verenigde Staten zouden Zich heftig verzetten tegen een poging om nationalistisch China (Formo sa) uit te sluiten van de V. N. ten einde afgevaardigden van commu nistisch China hun plaats te doen innemen. Nationalistisch China be hoorde tot de oprichters van de V. N. en zijn rechten zijn duidelijk. de. Hij zei dat de Amerikanen nu nogmaals laten zien, dat zij de eerste stap willen doen. Uit de Amerikaanse bereidheid tot het terugtrekken van troepen blijkt voorts, aldus Goldberg, dat de Ver. Staten geen permanente militaire vestiging in Zuid-Vietnam willen. Afgevaardigden van neutrale landen verklaarden zich openlijk teleurgesteld na Goldbergs toe spraak. Ook in Britse kringen scheen men niet erg verheugd. Hoewel de belangrijkste Britse af gevaardigde, lord Caradon, Gold bergs toespraak .belangrijk' noem de, zeiden functionarissen „niets nieuws" te hebben vernomen. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromiko, was niet op de ochtendvergadering aanwezig, maar de leider van de Russische delegatie, dr. Fedorenko, zei dat Goldberg „de bekende oude geluiden had laten horen". (ADVERTENTIE) Zeerovers rond Maleisië De marine van Maleisië is be gonnen met patrouilles in de straat van Maïakka om particu liere schepen te beschermen te gen zeerovers. Vissers hebben herhaaldelijk geklaagd, dat zij door piraten werden lastig ge vallen. Nu patrouilleren vier snelle marinevaartuigen dag en nacht in dit gebied. Amerikaanse vliegtuigen hebben woensdag bij luchtgevechten ten noordoosten van Hanoi twee en mogelijk zelfs drie Noordvietna mese straaljagers van het type Mig-17 omlaag geschoten. Eén Mig-21 werd beschadigd. Van Amerikaanse verliezen is geen melding gemaakt. De Amerikanen hebben nu sinds juni van het vorig jaar 21 vijandelijke straaljagers boven N.-Vietnam neergehaald. De luchtgevechten, die zich af speelden tussen de Noordvietna mese havenstad Haiphong en de Chinese grens, waren de zwaarste tot dusver van de hele oorlog, zo is van Amerikaanse zijde in Saigon opgemerkt. De Amerikaanse toe stellen die eraan deelnamen, wa ren F-105 Thunderchiefs en F-46 Phantoms. De vietcong heeft donderdag 'n Amerikaanse mijnenveger bescho ten in het hoofdvaarwater tussen Saigon en de Zuidchinese zee, al dus heeft een Amerikaanse mili taire woordvoerder meegedeeld. De beschieting eiste veel slacht offers onder de bemanning. De schade aan het schip- zou gering zijn. In Vietnam zijn sinds 1962 aan vietcong- en Noordvietnamese zijde ruiin 100.000 man gesneu veld, zo wordt gezegd in het jaar verslag van het particuliere insti tuut voor strategische studies. De geregelde en ongeregelde Zuidvietnamese strijdkrachten ver loren in die periode rond 50.000 man, terwijl aan Amerikaanse kant ruim 4.000 man sneuvelden. Bovendien werden 9 000 burgers gedood en 23.000 gewond. 30.000 burgers staan als vermist te hoek. Bij de strijd in Vietnam zijn nu ongeveer 1.250.000 man geregelde en ongeregelde strijdkrachten uit zes landen betrokken. Van dit aan tal behoren rond 250.000 man het politieke kader inbegrepen tot de „communisten". De militaire deelname van de Chinezen aan de oorlog in Viet nam, aldus het verslag, schijnt be perkt tot de inschakeling van ge nietroepen en luchtdoelgeschut. Deze troepen moeten met steun van de luchtdoelartillerie de spoor lijn van de Chinese grens tot Ha noi intact zien te houden. In juni van dit jaar waren er ongeveer 50 lanceerbases voor luchtdoelraket ten in Noord-Vietnam. Geschat wordt voorts, dat de Noordvietna mese luchtmacht de beschikking heeft over acht lichte bommen werpers van het type IL-28, 66 Migs 15 en 17 en 15 moderne Migs- 21. In Noord-Vietnam is verder 'n Russische missie voor opleidings werkzaamheden en andere hulp verlening, die ongeveer 800 man sterk is. (ADVERTENTIE) nr b „We voeren geen „heilige oor log" tegen het communisme", al dus Goldberg, kennelijk ingaande op Oe Thants opmerkingen van zondag, waarin deze het voeren van een heilige oorlog in Vietnam veroordeelde. „We zijn bereid het staken van alle bombardementen op Noord- Vietnam te gelasten op het ogen blik, dat we de verzekering krij gen, van particuliere zijde of an derszins, dat deze stap prompt zal worden gevolgd door een overeen stemmende en geëigende vermin dering door de tegenpartij'*. 24 24 27 28 79 30 ZON MAAN op onder op onder 638 635 3.25 0.03 fi.ca c aa 5 47 1.14 631 631 6.04 2.27 633 6 0S 6.18 339 634 6 CR 639 4.49 6.36 6.24 6.40 5.59 6.38 6.22 611 7-08 Goldberg herinnerde Vflfgtt Bat er gedurende vijf Jarer! een voort durend toenemende Infiltratie nlaafs bad uit Noord-Vietnam naar ZuId-ViefnaM, viif jaren tijdens welke er geen Amerikaanse ge vechtsgroepen 5n Zuid-Vietnam waren en krachtige pogingen wer den gedaan om een vreedzame re geling te verwezenlükett. Men moet zicti ook berinneren dat wil tot tweemaal toe de bombarde menten hebben onderbroken, waar- van eenmaal zelfs «edurende 37 daeen, zonder dat bet geringste Miik van bereidheid tot onderhan delingen werd gesignaleerd", ai- dus d» Amerikaanse afgevaardigd In de Europese ministerraad is donderdagavond in beginsel een akkoord bereikt over een aantal landbouwproblemen, waarvan de oplossing de minis ters van landbouw van de zes E.E.G.-landen urenlang heeft bezig gehouden. Terwijl men in de wandelgan gen van het Brusselse congres- paleis al begint te spreken van nachtelijke onderhandelingen, bleek donderdagavond tegen 8 uur plotseling een beginsel overeenkomst mogelijk dank zij een door de Nederlandse dele gatie ingediend compromis. De Cm Jo 0 -WW ■I0WUII De dinsdag van Kaan Kenned" gelanceerde maanverkenner tolt nog altild om zijn as. Pogingen om de weigerende raketmotor alsnog tof ontbranding te brengen, ziin tot on bedes mislukt. Slechts 'twee van' de drie rakëties van de Sur- vevor-II ontbrandden woensdag ochtend, toen van de aarde werd getracht een kleine koerscorrectie toe te passen. Als gevolg daarvan raakte hef toestel in de tollende beweging. De Surveyor-II vlieaf recht op de maan af, maar zal te nletter slaan wanneer men er niet IjidtiT in sianof hem te st«hii;$eren Het ruimtevoertuig heeft een waarde van honderd miljoen dol- lar, ministers van landbouw vande suikerproduktie, terwijl de Frankrijk, Duitsland, Italië en regering in Rome meer dan de de drie Beneluxlanden hebben j aanvankelijk genoemde 40 mil- nog de gehele avond onder voor- joen dollar (van de 60 miljoen zitterschap van minister Bies- die daarvoor in het Europese heuvel vergaderd om het ak-landbouwfonds aanwezig is) zal koord in zijn definitieve vorm toegewezen krijgen voor het in- te gieten. 1 terventie- en structuurbeleid in De overeenstemming betreft j de groenten- en fruitindustrie. de regeling van de zetmeelmarkt Verwacht werd dat het ak in de „zes", waarvoor een mini- mum-grondstofprijs wordt vast gesteld en een „meerwaarde" van acht procent wordt toege kend aan aardappelen als grond stof boven mais om een juiste concurrentieverhouding in de E.E.G. te bereiken. 40 MILJOEN DOLLAR VOOR ITALIË Het akkoord bevat verder een compromis voor de Duitse wens niet te worden verplicht tot in terventie op de groenten- en I fruitmarkt, zodat de Duitse bondsrepubliek geen groenten en fruit behoeft „door te draaien" zoals is bepaald in de „mara thonlandbouwakkoorden" van 24 juli. Aan Italië wordt voorts toe gestaan een overgangsperiode van vijf inplaats van drie jaar voor verdere steunverlening aan Kongo heeft om een bijeenkomst van de veiligheidsraad verzocht ter behandeling van de kwestie van de „aanwezigheid en opleiding in Angola van EuroDe.se huurlin gen", die tot taak zouden hebben de wettige regering in Kongo om ver te werpen, koord vóór middernacht defini tief zou kunnen zijn. Brussel: Nederlands minister van landbouw Biesheuvel met zijn Belgische ambtsgenoot Heger in gesprek in het Brusselse congres paleis waar de ministers voor het eerst sind^ s de vakantie weer bijeen kwamen. In het midden commissaris Mansholt die de mi nisters voorrekende dat voor 1 juli meer dan 300 marktverorde- ningen moeten worden geprodu ceerd. Franse politie slaat goede slag Aan (ie Frans-Zwitserse grens bij Annemasse heeft de Franse politie een vrachtwagen uit Tur kije aangehouden en 500 kilo opium en 54 kilo ruwe morphine in beslag genomen. Twee Turken zijn gearresteerd. In de omgeving van Winton in de Australische staat Queensland is gisteren een viermotorige Vis count van de Australische binnen landse luchtvaartmaatschappij An- sett-Ana brandend neergestort- Alle 24 inzittenden ziin om het fever, srekotn*»" Het toestel vvns oo we? van Mount Isa in Queensland naar Brisbane, toen de piloot meldde dat een motor in brand stond. Hij kreeg toestemming om bij Winton een noodlanding uit te voeren, maar het toestel stortte op 20 km van deze plaats brandend neer. De stoffelijke resten van de inzitten den en de wrakstukken lagen over een grote afstand verspreid Het was het eerste grote vlieg tuigongeluk in Australië sinds no vember 1961. Toen stortte een toe stel van hetzelfde tvpe in een baai bij Sydney, hetgeen aan vijftien inzitten^0™ V»pt lov^n kostte. ex*? rrtflO©*1» DP VERWOERD Lit Zuidafrikaanse premier, Vorster, heeft woensdag gezegd dat het gerechtelijk onderzoek naar de moord op premier Ver woerd in beslotenheid voort gaat. De zaak vindt hij te erns tig voor openbare behandeling. De integriteit van rechter Jacques van Wijk staat er borg voor dat het volk van Zuid- Afrika de gehele waarheid te horen zal krijgen, zei hij. Oppositieleider sir De Villiers Graaff zal antwoord op zijn vra gen krijgen, onder meer hoe het mogelijk was dat de moorde naar, Dimitri Tsafendas, tot Zuid-Afrika kon worden toege laten met het oog oop zijn ver leden, hoe hij voor onbepaalde tijd in het land kon blijven, of de huidige procedure afdoende is om te voorkomen dat onge wenste personen deze vergun ning kunnen krijgen, of het mi nisterie van arbeid Tsafendas had aanbevolen voor tewerk stelling bij het parlement, of zijn gangen voldoende zijn na gegaan en ten slotte hoe Tsa fendas de zaal kon binnenko men om Verwoerd te vermoor den. -h- ..Wii zullen jullie de hin'd van het lijf scheuren en de dei-men uitrukken", aldus een dreige ment dat leden van de Chinese ..rode garde" tegenover sow,jet- diplomaten in Peking hebben ge uit. Volgens hei blad van de Rus sische communistische jeugdbe weging „Komsomolskaja Praw- da" hadden jongeren van het in stituut voor volksgezondheid pen aanplakbiljet met deze woorden aan de sowjetambassade aange bracht bij de campagne tegen het revisionisme. Hierop stond ver der: „Alle oude en nieuwe haat is in ons hart gegrift. Wij zullen die in geen honderd, duizend of honderdduizend jaar vergeten. Als de tij,d daarvoor is gekomen, zullen wij jullie lijken verbran den en de as in de wind ver strooien". De correspondent in Peking van het jeugdblad meldt dat nog tfeeds rode gardisten uit de pro vincie naar de hoofdstad komen. De gez'ehten van de leden van deze militante organisatie „ver tenen snoven van «laneïoze nach ten en een gebrekkige voeding, maa- hun stemming is opge wekt". Zij schijnen hun actie te be schouwen als een soort extra- sehoolvakantie, aldus Komsomol skaja Prawda. Het blad maakt ook melding van een incident in de provincie Sjensi, waarin 20.000 mensen een protestbijeen- komst Melden bli het plaatselijke blad. Aanleiding hiertoe was, daï een lid van de rode garde had ontdekt dat men. als men een foto van partijleider Mao tse- Toeng in de krant tegen het licht hield, de woorden „papieren tijger" waarnam, die op de vol gende pagina voorkwamen. De correspondent in Peking van het Hongaarse persbureau M.T.I. meldt, dat het aantal vechtpar tijen tussen arbeiders en jonge leden van de rode garde toe neemt. Zo hadden zich in de oro- vincie Kansoe, waar het districts- partiibestuur „de arbeiders had opgehitst tegen de gardisten", acht complete veldslagen voorge daan. Bii een gevecht werden bij na 700 mensen gewond, van wia ruim 200 zwaar. Voorts hadden arbeiders van 'n machinefabriek van 15 augustus tot 15 september gestaakt. De correspondent had deze gegevens gehaald uit biljet ten, die door de gardisten ln Peking worden yersnreid.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1