Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans Verdubbeling opcenten motorrijtuigenbelasting niet voldoende IN 1967 VIERT HET NEDERLANDSE R00DE KRUIS 100-JARIG BESTAAN Het streven is: een miljoen leden HARMEL: GEEN CONFLICT MET NEDERLAND OVER DE SCHELDE-RIJNVERBINDING DE SUIKERBIETENCAMPAGNE BEGINT EIND SEPTEMBER jg| Pagina 3 Voetbal Duivensport 12 miljoen voor de veerhavens Moeilijks berging van Duitse duikboot „Hai" Nog niet begonnen Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar ïn spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken Transport Hoog gehalte Donderdag 22 sept. 1966 DE VRIJE ZEEUW Wanneer straks wordt besloten de opcenten op de motorrijtuigen belasting met ingang van 1 januari te verhogen van 65 tot 130 met gelijktijdige verhoging van het maximumbedrag van 75,- tot 200,- waartoe bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet wordt inge diend, zal deze verhoging niet vol doende zijn om het uitvoerings programma volledig te realiseren. Minister Suurhoff (verkeer en waterstaat) schrijft dit in de me morie van toelichting op de be groting 1967 van het rijkswegen fonds. Het ligt in de bedoeling de in de begroting uitgetrokken gelden als volgt te-besteden: - -Ten eerste wegen, die deel uit maken van het Europese wegen net: 170 miljoen gulden; ten tweede overige wegen: 105,5 miljoen gulden; ten derde oeververbindingen in E-wegen: 12 miljoen gulden; ten vierde oeververbindingen in niet E-wegen: 34 miljoen gulden. In de omgeving van Amsterdam zullen werken worden uitgevoerd tot een som van rond 54 miljoen gulden. In de nabijheid van Rotterdam zullen werken worden uitgevoerd tot een bedrag van rond 64 miljoen gulden. Voor de noord-zuid route, ge vormd door de E-9 (Amsterdam DOS IN VOLGENDE RONDE Het Utrechtse DOS heeft zich geplaatst voor de volgende ronde in het toernooi om de Europese beker voor jaarbeurssteden. Woensdagavond speelden de Utrechters met 2—2 gelijk tegen Basel. Aangezien de thuiswed strijd door DOS was gewonnen met 21, kon de Utrechtse ere divisieclub zich met dit gelijkspel kwalificeren. De ruststand van deze ontmoeting, die door de veel omstreden scheidsrechter Kreit- lein werd geleid en waarbij 6-300 toeschouwers aanwezig waren, was 00. Hongarije-Denemarken 6-0 Hongarije heeft woensdag in Boedapest in het toernooi om de Europese beker voor landen teams een ruime 60 overwin ning op Denemarken behaald. De ruststand van deze voetbal wedstrijd, waarbij 20.000 toe schouwers aanwezig waren, was 50. Oost-Duitsland— Roemenië 2—0 Het Oostduitse nationale voet balelftal heeft woensdag in Gera een 2-0 zege op Roemenië be- '.'aaid. De ruststand was 0-0. Doel puntenmakers waren Nöldner >j2) en Frenzel (88). WEDVLUCHT UIT QUIEVRAIN „Nog Sneller" - Breskens De duivenvereniging „Nog Snel- er" te Breskens heeft 'n vlucht met 316 duiven gehouden uit Quievrain. Snelheid eerste aan komende duif 1127 m; laatste prijswinnende duif 1023 m. 1. M. Faas; 2 en 5. J. Donze; ,3. 4, 7 en 9. J. Faas; 8. Cornells /Quaars; 10. Voorde/Walle. UtrechtDen BoschEindhoven Maastricht), wordt een bedrag van 42 miljoen gulden geraamd. Voor de noord-zuid-verbindin- gen VianenGorinchemBreda en MoerdijkRoosendaal zijn be dragen van vijf miljoen resp. drie miljoen geraamd. Voor de in het zuiden des lands gelegen oost-west-verbindingen VlissingenBredaEindhoven en Belgische grens (ten oosten van Turnhout)EindhovenVenlo Duitse grens zijn sommen van 13 min resp. min uitgetrokken. De voor eerstgenoemde verbinding geraamde som zal voor 4 min worden besteed aan de voortzet ting van de aanleg van weg 53, Brand in filmkasteel te Londen Drie dagen vóór het werkelijk in vlammen op zou gaan, is woensdag een kasteel, speciaal in een Londense buitenwijk ge bouwd voor de opnamen van de film „The dirty dozen", door een felle brand geteisterd. Het ka steel had 300.000 gulden gekost en de film was begroot op ruim 14 miljoen gulden. De film gaat over 12 Ameri kaanse soldaten, die de doodstraf hebben gekregen, maar gratie kunnen krijgen, als zij een kasteel waarin zich hoge Duitse nazi-of ficieren bevinden, opblazen. In het filmverhaal gebeurt dit laat ste inderdaad. Tijdens de opnamen hadden buurtbewoners al geklaagd over het enorme lawaai. Een vrouw verklaarde dat zij al drie weken lang 's nachts geen oog heeft kun nen dichtdoen door het geknetter van mitrailleurs en andere her rie. De oorzaak van de brand is niet bekend. Grote aanvoer van peren voor binnen- en buitenland Op de Nederlandse fruitveilin gen zijn op het ogenblik grote aanvoeren van peren. De beste rassen van het Nederlandse sor timent ais „Beurre Hardy", „Bonne Louise d' Avranches" en „Conférence" zijn op het ogen blik plukrijp en worden dagelijks in grote hoeveelheden aangebo den. Vooral is dat het geval in Zeeland, vanouds een belangrijk produktiegebiad van kwaliteits peren. De vraag is groot, zowel voor de binnenlandse markt als voor export. Dagelijks gaan er grote hoeveelheden de grenzen over, voornamelijk naar West-Duits- land en België. Volgens de cijfers van het uitvoercontrolebureau voor tuinbouwprodukten bedroeg de perenexport in de week van 5 tot 10 september niet minder dan 1.572 ton handperen en 596 ton industrieperen een week- record tot nu toe, ala zal het mo gelijk alweer doorbroken zijn, omdat sindsdien de aanvoeren groter zijn geworden en de ex port van nog meer betekenis is. De prijzen van de goede kwa liteiten van de beste pererassen zijn vorige week wat aangetrok ken. maar zijn toch lager dan het vorig jaar. „Beurre Hardy" doet voor de meest gevraagde maten tussen 70 en 80 cent per kg, „Bonne Louise d' Avranches" tussen 50 en 60 cent en „Confé rence" rond 50 cent. Uit de be langrijkste perencentra komen berichten over het tegenvallen van de kilo-opbrengst. De vruch ten zijn flink uitgegroeid maar er hangen er dikwijls te weinig aan te bonten, gedeelte NieuwlandVlissingen en van de uitbreidingen van die weg op Walcheren en Zuid-Beveland. Voor de voorzetting van de verbetering van de veerhavens bij Kruiningen en Perkpolder is 12 miljoen uitgetrokken. Doorgaande reizigers kunnen langer in V.S. blijven De Amerikaanse autoriteiten zullen met ingang van 1 oktober buitenlandse bezoekers op door reis toestaan, vijf dagen zonder visum in de V. S. te blijven. Dit is maand avond meegedeeld door het ministerie van justitie en handel. Op het ogenblik geldt de bepaling, dat doorgaande reizi gers.het land met de eerste gele genheid moeten verlaten, wan neer zij niet in het bezit van een visum zijn. Het aantal doorgaande reizigers dat naar de V. S. komt, zal naar verwachting de komende twee jaar flink stijgen in verband met evenementen als de wereldten toonstelling in Montreal in 1967 en de Olympische spelen in Mexi co, het jaar daarop. De Ameri kaanse autoriteiten hopen dat het betalingsbal anstekort dank zij de nieuwe regeling jaarlijks met tien miljoen dollar zal worden ver minderd. Bejaarde vrouw dood na kolendampvergiftiging De 89-jarige mej. A. L. W. van Waasdijk uit Doorn is gis teren in het beademingscen trum van het academisch zie kenhuis in Utrecht overleden tengevolge van kolendampver giftiging. Twee andere bejaarde dames, met wie zij samenwoon de in Doorn, verblijven nog in het ziekenhuis. Dinsdag was de schoorsteen bij de drie dames schoongemaakt, waarna 's avonds de kachel was aangemaakt. Vermoedelijk is door de koude schoorsteen rook ontwikkeling ontstaan. Woens dagmorgen werden de be dwelmde dames gevonden door een bezoeker aan de deur, die argwaan kreeg omdat de gor dijnen nog dicht waren. BAGGERMOLEN KAPSEISDE Amsterdam: Een beeld van de gekapseisde baggermolen „Ajox" die dinsdag aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal is omgesla gen. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De berging van de in de Noord zee gezonken Duitse onderzee boot „Hai" is moeilijker dan aan vankelijk werd verwacht. Het was dinsdag nog niet gelukt een tweede tros onder de op 47 meter diepte liggende romp van het schip heen te halen. Daardoor zal de lichting van het wrak tot 15 meter onder de waterspiegel en liet verslepen ervan naar Helgo land of Emden nog langer moe ten worden uitgesteld. Op initia tief van het Westduitse ministe rie van defensie zal de West duitse marine 'n technische com missie van deskundigen vormen, die het openbaar ministerie bij 't onderzoek naar de toedracht van het ongeluk moet bijstaan. De Westduitse minister van defensie, Kai-Uwe von Hassel, zal vandaag voor de bondsdag een verklaring afleggen over het on geluk met de Hai, die woensdag avond vorige week met een be manning van 20 koppen bij Dog- gersbank zonk. Zoals bekend is slechts één van de opvarenden gered en zijn zeven lijken geborgen. Aangeno men wordt dat de overige 12 man zich nog in de Hai bevinden. In de loop van de dag slaagde men erin de tweede tros onder de „Hai" door te halen. De onderzee boot zal onder de ponton van de „Magnus III" verankerd worden, waarna men hedenmiddag naar Helgoland kan vertrekken. c vi' Ter voorbereiding van de vie ring van het 100-jarig bestaan van het Nederlandse Roode Kruis in 1967 zal in de week van 3 tot 9 oktober a.s. via pers en t.v. veel aandacht aan deze be jaarde en belangrijke vereni ging worden geschonken. Het Roode Kruis hoopt vol gend jaar een miljoen leden te hebben, een magisch getal, dat door de inzet van de vele af delingen in het gehele land kan worden bereikt. Het bestuur van de plaatse lijke afdeling zal hieraan na tuurlijk zijn steentje bijdragen. Het rekent erop dat het zelfs een „grote steen" zal worden. De afdeling Terneuzen telt thans 1011 leden. Om aan het landelijk gemiddelde te voldoen zou de afdeling moeten groeien tot een ledental van 1588, een vermeerdering alzo van 577. VELE TAKEN Daarom zal morgenavond in hotel „Rotterdam" een werkers vergadering worden gehouden, waar ieder, die wil meehelpen, van harte welkom is. Huis aan huis zullen folders worden verspreid met een op- De Belgische minister van bui tenlandse zaken, P. Harmei, heeft woensdag in Brussel verklaard dat er „geen sprake is van een con flict tussen Nederland en België over de aanleg van het Schelde Rijnkanaal". In antwoord op schriftelijke parlementaire vragen zei de Bel gische minister, dat het in de be doeling lag dit jaar nog te starten met belangrijke werkzaamheden aan de nieuwe verbinding tussen Schelde en Rijn op Nederlands grondgebied. Een post van 10 mil joen gulden was hiervoor door Ne derland uitgetrokken. Dit is echter niet mogelijk gebleken omdat de nódige plannen nog niet zijn vol tooid. De Nederlandse regering besloot daarom ook in het kader van haar anti-inflatoire po litiek van afremming der over heidsbestedingen dit bedrag voor 1966 tot één miljoen gulden terug te brengen, aldus minister Harmei. Hij legt er voorts de nadruk op, dat de Belgische en Nederlandse regering er op zullen toezien overeenkomstig het verdrag van 13 mei 1963, dat zo spoedig moge lijk met de werkzaamheden wordt begonnen. Hij wijst er in zijn antwoord verder op, dat men moeilijk van een schorsing van de werkzaam heden kan spreken, wanneer met de uitvoering nog niet is begon nen". Minister Harmei deelt voorts mede „zijn Nederlandse collega over de ongerustheid bij de Belgi sche publieke opinie te hebben in gelicht en erop te hebben aange drongen het vastgestelde werk- rooster door deze maatregel niet in het gedrang te brengen". wekking om lid te worden. Het Roode Kruis is een enor me organisatie, waarvan een groot aantal leden een vaste werkbasis vormt. Dat is ook no dig, wanneer men weet dat het Roode Kruis veertien grote en ruim veertig kleinere taken heeft. Om een greep te doen, zijn daar bijv. de lectuurhuisjes, waar boeken en tijdschriften worden ingezameld voor lang durige zieken in Nederland en de West. Voorts werden door bemiddeling van de plaatselijke afdeling vele chronische zieken in staat gesteld een boottocht mee te maken met het hospitaal schip „J. Henry Dunant". DE BLOEDTRANSFUSIE DIENST In Terneuzen en Sluiskil werd in 1965 meer dan 500 maal bloed door donors gegeven. Dat is on getwijfeld voor uitbreiding vat baar. Tijdens de jeugdvacantie- weken, voetbalwedstrijden, enz. zijn de Roode Kruis-mensen present om zo nodig hulp te bie den. Het lijkt een doodgewone zaak, maar men bedenke dat het een kwestie is van vrijwil lig hulpbetoon. Het Roode Kruis heeft duizen den vrijwilligers, die allen be voegd zijn tot het verlenen van eerste hulp bij ongelukken. Bij eventuele calamiteiten bevinden zich in ons land op bepaalde punten dertien kringmagazij nen, waarvan de inhoud vol doende is voor de inrichting van een noodhospitaal. Zo is het werk van het Roode Kruis nationaal èn internatio naal van het allergrootste be lang. Dit werk verdient finan ciële steun, maar ook daadwer kelijke hulp. Daarom hopen wij dat zeer velen hun schouders er onder zullen zetten en het Roo de Kruis aan een miljoen leden zullen helpen, opdat het mens lievende en zegenrijke werk in nog groter omvang kan worden aangepakt. Brandstichting De politie in Den Haag heeft dinsdagavond een 35-jarige klerk aangehouden, verdacht van brandstichting. De man heeft be kend brand te hebben gesticht in zijn kamer aan de Sweeiink- straat 91 in Den Haag, waar hij in pension was. Als motief voor zijn daad gaf hij op ruzie te heb ben met de bewoners. Zijn eigen kamer alsmede twee kamers er naast zijn geheel uitgebrand. De schade bedraagt ongeveer ƒ30.000,De man is in verze kerde bewaring gesteld. De levering van suikerbieten aan de twaalf Nederlandse sui kerfabrieken zal waarschijnlijk in de laatste week van september beginnen. Bij de meeste van de zes coöperatieve fabrieken, die nu samenwerken in de Suiker- Unie, denkt men aan een begin van de bietenleveringen op of omstreeks 28 september en aan een begin van de suikerfabricage op maandag 3 oktober. Een van dit zestal, de coöperatieve fabriek in Sas van Gent, hoopt al op 26 september te beginnen met de bietenleveringen en op 27 of 28 september met de suikerproduk- tie. Een deel van de leden-leveran ciers van de coöperatieve fabrie ken zal de bieten dit jaar naar een andere fabriek zenden dan men gewend was; dit terwille van de transportrationalisatie, die door de samenwerking in de Suiker Unie mogelijk is gewor den. De bietenlevering aan de zes fabrieken van de centrale sui kermaatschappij begint op of omstreeks 29 september. Men hoopt per fabriek op verschil lende data tussen 29 september en 3 oktober met de produktie te kunnen beginnen. Volgens de C.S.M. zijn er dit jaar kleine bieten met een hoog suikergehalte. Verwacht wordt een bietenopbrengst van 38 ton per ha., hetgeen beneden het tienjarig gemiddelde van 44 ton ligt. De C.S.M. verwacht dat Nederland bij de nieuwe cam pagne veertig a vijftigduizend ton suiker tekort zal komen. Eer dere ramingen van dit tekort waren hoger, maar 't goede weer van de laatste tijd heeft een gun stige invloed gehad. WEER BESCHONKENE OVER BERLIJNSE MUUR In Berlijn is in de nacht van dinsdag op woensdag weer een beschonkene over de muur tus sen het westelijke en het ooste lijke stadsdeel geklommen. Vol gens Westduitse politiemannen die de 24-jarige man niet meer konden terughouden, werd deze in Oost-Beriijn door twee grens soldaten weggevoerd. In het afgelopen jaar zijn twee Westberlijners die onder invloed van alcohol probeerden Üost-Ber- lijn binnen te komen, door de Oostduitse grenstroepen doodge schoten. Verpleger kreeg acht maanden voor narcoticadiefstal De Amsterdamse rechtbank heeft de 31-jarige verpleger J, L. de Q. uit het O.L.V.-gasthuis in de hoofdstad wegens diefstal van ampullen dolantine (verdo vend middel) en een injectie spuit uit de operatiekamer con form de eis veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk en af trek van voorarrest. Er was acht maanden waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest tegen hem geëist. Volgens de verpleger zelf waren het 200 a 300 ampullen geweest doch volgens de apotheker van het ziekenhuis wel duizend am pullen

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3