Thailand, Philippijnen en Maleisië willen Noord- en Zuid-Vietnam aan de conferentietafel Indonesische parlement roept Soekarno ter verantwoording Negers ter dood veroordeeld Von Hassel blijft minister van defensie HET WEER DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6779 Geen andere keuze Amerikaanse basis beschoten Amerikanen erkennen vergissing CHINESE DUIKBOTEN IN GOLF VAN BENGALEN? STAKING IN INDIA Eerst overleg plegen Antiquiteiten OPNIEUW VREDESOPROEP VAN DE PAUS Hoogwater Zon- èn Maanstanden Weerbericht ÖVËREENST EM MIN G IN TOKIO OVER UITSTEL INDONESISCHE BETALINGEN Het vreemdelingen kerkhof in Peking Weerzinwekkend DE „HAI" OP SLEEPTOUW NAAR HELGOLAND funkering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per nsand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. van de Sande te Terneuzen Cbverfenfleprlfs per mm Tfi ef; minimum per atver* 'lie f 2,40. Rubric „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere r?gel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling.. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. r»7ending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Maleisië zal zich achter Thai land en de Philippijnen scharen, wanneer deze landen op de thans begonnen zitting van de algemene vergadering der V. N. een initiatief nemen om Noord- en Zuid-Viet nam aan de conferentietafel te krijgen, aldus heeft de Maleisische vice-premier Abdoel Razak gezegd op een persconferentie vóór zijn vertrek naar New York. De leiders van de drie landen zouden verder van de aanwezig heid van de Indonesische minister van buitenlandse zaken Malik in New York gebruik maken om te proberen ook de steun van Indo nesië voor het bedoelde initiatief te verkrijgen. President Johnson heeft woens dag op een persconferentie te ken nen gegeven dat er geen aanwij zingen zijn dat Noord-Vietnam ge ïnteresseerd is bij onderhandelin gen over Vietnam. Johnson ontzenuwde daarmee geruchten, volgens welke de Ame rikaanse regering zou menen dat Hanoi wellicht bereid zou zijn op voorstellen van secretaris-gene raal Oe Thant in te gaan. „Wij willen vrede. Wij zouden willen dat er morgen een einde komt aan het schieten. Wij zou den willen dat deze kwestie wordt uitgepraat in plaats van uitge vochten", aldus Johnson die eraan toevoegde: „Maar tot de agressor bereid is zijn koers te wijzigen en te praten, hebben we geen andere keus dan de vrijheidslievende men sen te verdedigen en tg bescher men. En dat doen we". De president zei blij te zijn met de jongste vredesoproep van de paus. „We willen alles doen om hem aan te moedigen". Johnson zei voorts er nooit aan te hebben getwijfeld, dat de Sowjet-Unie on derhandelingen over Vietnam wil. „Ik heb steeds gemeend dat zij aan onderhandelingen en bespre kingen de voorkeur zouden geven hoven hetgeen nu gebeurt". De vietcong heeft dinsdagnacht de Amerikaanse basis Tsjoe Lai, gelegen op 550 km ten noordcos- ten van Saigon, met mortieren be schoten, als gevolg waarvan ver scheidene vliegtuigen zwaar wer den beschadigd. De verliezen on der de daar gelegerde mariniers worden matig genoemd. Er vielen ongeveer dertig gra naten op het terrein van de aan de kust gelegen basis, die al eer der het doelwit is geweest van vietcong-aanvallen. De Amerikaanse luchtmacht Is verantwoordelijk voor het bom bardement, dat zij bij vergissing op 13 augustus heeft uitgevoerd op een dorp in het zuiden van de gedemilitariseerde zone in Viet nam, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder woensdag in Sai gon verklaard. Bij dit bombarde ment kwamen vier dorpelingen om het leven en werden er vijfender tig gewond. In de golf van Bengalen dicht in de buurt van de Andaman- eilanden heeft men kortgeleden duikboten waargenomen waar van men de identiteit niet heeft kunnen vastellen. Een woordvoerder van het In dische ministerie van defensie, die dit meedeelde, zei dat het vermoedelijk Chinese onder zeeërs zijn geweest. De schepen voeren naar het noorden, mo gelijk naar de Oostpakistaanse haven Chittagong. In Indische regeringskringen wordt aange nomen dat Pakistan met China onderhandeld over de over dracht van duikboten. De Indische politie heeft in west-Bengalen 1500 mensen ge arresteerd in verband rhet een algemene staking van 48 uur, die vandaag zal ingaan en die het openbare leven in Calcutta dreigt te verlammen. De staking, uitgeroepen door het door de communisten geleide verbond van linkse oppositie partijen, is bedoeld als een pro test tegen de stijgende prijzen en het tekort aan levensmidde len. Het Indonesische parlement verlangt van president Soekarno een volledige verklaring van de mislukte staatsgreep van vorig jaar oktober en de gebeurtenis sen die daartoe leidden. Het keur de dinsdagavond een desbetref fend memorandum goed als eer ste officiële stap om de president ter verantwoording te roepen voor zijn beleid. Het parlement wenst dat Soe- karo verslag uitbrengt aan het raadgevende volkscongres en te vens, dat hii de Indonesische com munistische partij veroordeelt, ophoudt zichzelf marxist te noe men en zijn „nasakom"-principe (ee.i losse federatie van nationa listische, godsdienstige en com munistische groeperingen behel zend) overboord zet. Het parlement dringt er voorts bij de regering op aan, de „cone- fo"-conferentie van nieuw-opko- rr.ende 1 rachten door Soekar no graag als tegenhanger gezien van de Verenigde Naties voor onbepaalde tijd uit te stellen. De voorzitter en vice-voorzitter van het parlement willen de president het memorandum persoonlijk overhandigen. Al eerder keurde het parle ment een motie goed, waarin de omstreden redevoeringen van de president werden be treurd en hem werd verzocht, eerst overleg te plegen met het kabinetspresidium, alvorens zich in het openbaar over poli tieke kwesties uit te laten. Twee negers zijn woensdag in Salisbury ter dood veroordeeld, omdat zij op 12 augustus een gra naat hadden geworpen in een café in de Rhodesische hoofdstad. Daarbij werden zeven blanken en een neger gewond. De ter dood veroordeelden zijn Office en Bernard Magwarira. Een derde beklaagde, Elisja Ta- risayi, werd vrijgesproken. De Paus Paulus heeft woensdag op zijn wekelijkse algemene audiën tie in vervolg op zijn encycliek van maandag opnieuw gevraagd om voor de vrede te werken en te bidden. De paus zei dat zijn woorden nog steeds enige uitwer king hebben op de gebeurtenissen van deze tijd, omdat zij de waar heid en de onoverwinnelijke kracht daarachter onthullen. „Wv spreken met een geloof dat bergen verzet. Wij spreken met liefde tot all° mensen, volle dig belangeloos, maar met een vurig verlangen naar het goede van andere mensen, naar recht vaardigheid en universele broe derschap", aldus de paus. „De vrede moet steeds worden ïagestreefd, verdedigd en opge sjouwd. Vrede betekent even wicht in de wereld, een evenwicht datjjgg onmisbaarder wordt, nu drie mannen hadden verklaard onschuldig te zijn aan het ten laste gelegde en zouden ook geen handgranaten in hun bezit heb ben gehad. Een ter dood veroordeelden, I'jgwarira, zei uit naam van de „Zimabwe Afrikaanse volksunie" te hebben gehandeld uit protest tegen de regering Smith. „Een andere manier om te protesteren is er niet. Wij kunnen onze stand punten niet neerschrijven. Wij kunnen geen bijeenkomsten hou den en mogen geen politieke par tij hebben. Wanneer deze dingen niet zouden gedaan worden, zou den onze standpunten niet be kend worden in dit land en in de wereld. Deze dingen zijn nodig voor het bestwil van het land", zo zei hij. Er zouden momenteel 50 ter dood veroordeelden zijn in de centrale gevangenis van Salis- b ry, van wie de helft om poli tieke redenen. het wordt ondermijnd en in ge vaar wordt gebracht. De mensen leven in zorg en gevaar. Wie iets van de wereld afweet, kan nu al leen nog maar huiveren". Op de vraag of zijn encycliek iets kan uitrichten en of er geen heel andere dingen nodig zijn om iets op internationaal gebied te bereiken, zei de paus dat, afge zien van de andere mogelijkhe den, „wij kunnen spreken en bid den'. MINDER ZONNIG Het weer in een groot deel van Europa wordt nog steeds beheerst door een uitgestrekt hogedrukge- bied. Het neemt evenwel wat in betekenis af en er ontstond een afzonderlijke kern boven de Brit se eilanden waardoor bij ons de wind naar het noorden draaide. Op de Noordzee bevinden zich wolkenvelden, die samenhangen met een zwakke frontale storing bij Denemarken, Deze wolken- vélden kunnen ook ons land binnendringen, in hoofdzaak in de noordelijke provincies, maar regen van enige betekenis wordt niet verwacht. De miiddagtempe- raturen zullen over het algemeen Wat lager zijn. DONDERDAG 22 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 7.08 7.50 Terneuzen 7.44 S.26 Hansweert 8.18 9.00 Walsoorden 8.27 9.09 VRIJDAG 23 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 8.29 9.14 Terneuzen 9.05 9.50 Hansweert 0.39 10.24 Walsoorden 9.-18 10.33 MAAN op onder op onder Sept. 23 6.26 6.3C 4.53 12.— 24 6.28 6.35 5.25 0.03 25 6.29 6.33 5.47 1.14 NIEUWE ZITTING V.N. GEOPEND New York: Dinsdag is de nieuwe zitting van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties, waarvan hier een overzichtfoto, door de aftredende voorzitter, de Italiaan Amintore Fanfani, ge opend verklaard. Er zijn delega ties uit 117 landen op deze 21e zit- medegedeeld door het; K.N.M.I, te De Bilt. geldig tot hedenavond. Wolkenvelden Enkele wolkenvelden, vooral in de noordoostelijke provincies maar overwegend droog en in de ochtend plaatselijk mist, Overwe- md zwakke wind uit noordelijke 'itingen. Dezelfde of iets lagere 'dagtemperaturen. De Westduitse bondsdag heeft woensdag na een debat dat zeven uur duurde, een door de sociaal democraten ingediende motie met 199 tegen 236 stemmen ver worpen. waarin de minister van defensie, Von Hassel, niet tegen zijn taak opgewassen werd ge noemd. Eén afgevaardigde ont hield zich van stemming. Volgens de socialistische motie zou bonds kanselier Erhard het ontslag van Von Hassel aan president Lübke moeten voorstellen. Een motie van de coalitie-part ners. de ODU/CSU en de FDP, waarin de „Bundeswehr" dank wordt gebracht voor de wijze waarop zij haar taak gedurende dé afgelopen tien jaar heeft vër- Zeven krediteurenlanden van Indonesië zijn liet. in beginsel eens geworden over een gewij zigd betalingsprogramma van de Indonesische buitenlandse schul den, die tot het einde van het volgende .laar komen te verval len Dit werd dinsdag in Tokio bekendgemaakt na afloop van 'n tweedaagse bijeenkomst van elf landen, waarvan vier geen vor deringen op Indonesië hebben. In december zullen besprekin gen met Indonesië worden ge houden in Parijs. Voor dat over leg zal ook de Sowjet-Unie wor den uitgenodigd, aan welk land Indonesië een schuld van 1.3 mil jard dollar heeft wegens ver leende militaire bijstand. De afgevaardigden van het in ternationale monetaire fonds, die het over leg in Tokio hebben bij gewoond. zeiden dat de wijziging van het betalingsprograimma niet voldoende is om een eind te maken aan de Indonesische eco nomische moeilijkheden. Indone sië zal volgens het IMF nog meer hulp nodig hebben. De landen die aan de besprekingen hebben deelgenomen, zijn Engeland, de Verenigde Staten, Nederland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Japan (de krediteurenlan den), alsmede Australië. Nieuw- Zeeland, Canada en Zwitserland. richt, werd met algemene stem men aanvaard. Tijdens het debat was minister Von Kassei vooral van de zijde van de sociaal-democraten ernstig gekritiseerd. De SPD-afgevaar- digde Helmut Schmidt had be zwaren tegen zowel de persoon als de politiek van de minister van defensie. De vroegere minis ter van defensie en CSU-afge- vaardigde, Franz Josef Strauss, hield een krachtig pleidooi voor de Westduitse strijdkrachten, maar verdedigde Von Hassel niet tegen de kritiek van Schmidt Westerse correspondenten heb ben woensdag bij een bezoek aan het vreemdelingenkerkhof in Peking opgemerkt, dat van de helft van de graven kruisen en religieuze symbolen zijn ver wijderd. De ingebeitelde kruisen in de overige grafstenen zijn ongemoeid gelaten. In sommige gevallen is ook de met bakste nen aangegeven scheiding tus sen graven verwijderd. Van vele Britse en Amerikaanse graven zijn zelfs alle sporen uitgewist. Rode wachters hebben het kerk hof herdoopt in een „anti-impe rialistische. antirevisionistische boomgaard". In het begin van de maand plaatsten zij borden waarop vreemdelingen worden gewaar schuwd niet op het kerkhof te komen, dat tussen bouwland in Peking-oost ligt, maar dinsdag werd de ambassades in Peking door het Chinese ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat buitenlanders weer op de begraafplaats mogen komen. Op het kerkhof liggen onge veer duizend buitenlanders be graven, in hoofdzaak Engelsen, Amerikanen, Fransen en Duit sers. Het ziet er thans onver zorgd en verwilderd uit. Tussen de graven lopen geiten en scha pen te grazen. Ondanks de uittocht van vele rode wachters uit Peking, die meehelpen aan het binnenhalen van de oogst, lopen er nog vele door de straten van Peking ach ter trommels en gongen aan, al dus besluit Reuters correspon dent in de Chinese hoofdstad De procureur-generaal gene raal majoor Soegiharto heeft woensdag op een persconferentie gezegd, dat Soekarno antiquitei ten, waaronder Chinese vazen, van een Chinese vrouw heeft ge leend, die verwikkeld is in een geding om de eigendom van deze sieraden, waarvan de waarde op meer dan 7 miljoen gulden wordt geschat. Op de vraag of hij bewijsma teriaal verzamelt over het aan deel van Soekarno in de staats greep van één oktober zei hij: „Neen, nog niet". Professor Soeradiradja van de „P.-:.oendan-universiteit" van Bandoeng heeft Soekarno ervan beschuldigd „een weerzinwek kende cultuur van schilderijen van naakte vrouwen en naakt" te hebben bevorderd. De hoogleraar leverde com mentaar op de verkoop op straat van kleurenfoto's uit Soekarno's kunstverzameling. Hel Indonesische vrquwelijke acti-.front „Kawi" heeft een be roep gedaan op Soekarno om vrijwillig afstand te doen van zijn reeks eretitels zoals grote leider van de revolutie, kampioen van de Islam, grote visser enz. enz. Het front dringt er bij alle or ganisaties en politieke partijen op aan, voortaan af te zien van het verlenen van eretitels aan Indo nesische leiders. De vorige week gezonken Westduitse duikboot „Hai" is woensdagochtend door de kraan „Magnus 3" tot 27 meter diepte omhoog gehesen, waarna de kraan naar Helgoland is vertrok ken, waar de sleep vrijdagoch tend wordt verwacht. In het wrak bevinden zich vermoedelijk nog twaalf slachtoffers van de ramp. Voordat het konvooi zich in be weging kon zetten, hadden zich woensdagochtend nog enige moeilijkheden voorgedaan. De trossen zaten niet goed. Een tros moest worden verschoven om het wrak in evenwicht te brengen. RUIMTEVAARTFOTO Washington: Een beambte van het Amerikaanse ruimtevaart centrum Nasa laat hier aan pre sident Johnson een grote kleu renfoto zien die gemaakt is uit het ruimtevaartuig Gemini 11. Op de foto is ook duidelijk de Agena doelraket te zien. i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1