LUCKY STRIKE De miljoenennota TIJDELIJKE VERHOGING VAN DE RIJKSSUBSIDIE VOOR TE BOUWER PARTICULIERE HUURWONINGEN NEGEN MILJARD NODIG VOOR DE WATERVOORZIENING Zaterdagvoetbal Give a man a Lucky Drie Nederlandse tv- en persmensen molesteerd op SS-congres in Duitsland KANTONGERECHT TE TERNEIZEN „GROENE" STUDENT WEIGERDE HITLERGROET TE DRENGEN Renniesil Marktberichten DE VRIJE ZEEUW Promotie- en degradatieregeling seizoen 1966—'67 Duivensport Wielrennen Sparen Verrassingen Defensie Ufo» 'ti„ Woensdag 2.1 september 1966 Pagina b De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, drs P. C. W. M. Bogaers, heeft bepaald dat voor te bouwen particuliere huur woningen het rijkssubsidie in de vorm van een jaarlijkse bijdrage, be nevens de maximaal toegestane huur, tijdelijk worden verhoogd en wel als volgt: jaarlijkse bijdrage Categorie A Categorie B thans 800,— 535,— wordt 1.160,— 775,— maximaal toegestane huur per jaar thans wordt 1.560,— 1.740 2.220,— 2.520,— Den Haag: Achter de koninklijke stoet is een rookbom gegooid. IVIII ..lOFMRTN- SCHANDA&L IN JAPAN De 63-iar'fie Sjoji Tanaka, die al twintig jaar als conservatief af gevaardigde zitting heeft in het Japanse parlement, is gearresteerd omdat hij onder meer chantage zou hebben gepleegd en valse ge tuigenis zou hebben afgelegd. BLOEDBAD IN BRAZILIAANS DORP In het Braziliaanse dorp Pal- meiras, o geveer 80 km van Goia- nia, zijn in het afgelopen week einde zeven mensen om het leven gekomen, nadat drie jongelieden waren gearresteerd tijdens een dronkemanstwist. De jongelieden trokken echter hun revolvers en doodden drie politiemannen. Daarop werd een der schutters neergelegd en vervolgens nog 'n politieman. Een woedende menig te maakte zich toen meester van de twee overgebleven vechters bazen en lynchte hen. Voor de watervoorziening van De verhoging heeft betrekking op particuliere huurwoningen, waar voor in de periode van 1 oktober 1966 tot 1 april 1967 een subsidie beschikking zal worden afgegeven. De jaarlijkse bijdrage voor particuliere bejaardenwoningen welke 25 hoger ligt dan die voor normale woningen van dezelfde grootte in de A-categorie wordt op overeenkomstige wijze verhoogd. Met bevolking en industrie zal in de het bedrag van de bijdrage-ineens, die voor particuliere verzorgings tehuizen voor beiaarden kan worden toegekend, zal dat in iets mindere mate het geval zijn. De minister heeft tot deze verhogingen besloten, omdat de hoge rentevoet op de kapitaalmarkt, tezamen met het zich steeds duidelijker manifesterend streven naar kwaliteitsverbetering, het op dit ogenblik moeilijk maken huurwoningen in de pariculiere sector tot stand te brengen binnen de huurgrenzen, zoals deze voorkomen in de geldende subsidieregeling voor particuliere huurwoningen. Indien in de. komende tijd de rente daalt, zal per 1 april 1967 het subsidie lager worden ge steld. Treedt er geen genoegzame daling van de rentevoet op, dan zal nader moeten worden overwogen in hoeverre het verantwoord is de gevolgen daarvan in het subsidie te blijven opvangen. Een en ander laat eenmaal toegekende bijdragen onaangetast. komende 25 a 30 jaren acht a negen miljard gulden moeten worden geïnvesteerd. De om vangrijke werken, die voor deze voorzieningen nodig zullen zijn, zoals spaarbekkens, ondergrond se voorraadvorming en transport leidingen, zullen al'een door goed georganiseerd en bekwaam ge leide waterleidingsbedrijven kun nen worden gebouwd en beheerd. 2e klas De kampioenen van de 3e klas promoveren naar de 2e klas. De nummers laatst van de 2e klas A, B, C en D degraderen naar de 3e klas. DISTRICT ZUID I 3e klas De nummers laatst en voorlaatst van de 3e klas degraderen naar de te klas. 4e klas De kampioenen van de 4e klas A en B promoveren naar de 3e klas. De nummers laatst van de 4e klas A en B degraderen naar de afdelingen. Afdelingen De kampioenen van de afdelin gen Noord-Brabant en Zeeland promoveren naar de 4e klas. De kampioenen van de afdeling Dor drecht kring Gorinchem), mits niet behorende tot het district West II, promoveert eveneens naar de 4e klas. WEDVLUCHT UIT QUIVRAIN „Recht voor Allen", Sluis. Snelheid eerste duif 1154 m; snelheid laatste prijswinnende duif 960 m. 1. en 5. J. Wage; 2. J. Moens; 3. G. de Meijer. Karstens won in Bonheiden Gerben Karstens heeft dinsdag in Bonheiden (B.) een internatio naal criterium voor profs gewen nen, waaraan 113 wielrenners deel namen. De Belg Rik van Looy werd tweede met een achterstand van 10 seconden. De uitslag luidde: 1. Karstens (Ned.) de 146 km in uur 31 min.; 2. Van Looy (B.) op '0 sec.; 3. Baes (B.); 4. Merckx (B.); 5. Leenaers (B.); 8. Nijdam fMad.lt,iia-tVm Dongen (Ned.), - (ADVERTENTIE) Tot deze stelling kwam men op de K.V.P.-gespreksdag, dit maal gewijd aan de volksgezond heid. Uitgangspunt voor de dis cussie was de volksgezondheids- nota 1966 en een van de vraag punten was het voornemen de centrale raad voor de volksge zondheid om te bouwen tot een openbaar centraal lichaam van de bij de volksgezondheid betrok ken personen en instellingen. CENTRALISATIE NODIG In de discussie werd onder meer naar voren gebracht, dat centralisatie van de waterleiding bedrijven noodzakelijk is, even wel met vermijding van techno- gevestigd, dat er thans 100 wa terleidingbedrijven in de rand stad Holland aanwezig zijn, waarvan 60 in Zuid-Holland. Met betrekking tot de milieu-hygiëne werd gesteld, dat „de technici die de tweede industriële revolutie hebben mogelijk gemaakt, zich hun verantwoordelijkheid voor het milieu nog niet voldoende be wust zijn", Aangedrongen werd op een mede daarop afgestemde ingenieursopleiding en op samen werking tussen medische facul teiten en technische hogescholen, speciaal wat betreft de opleiding op het gebied van de sociale ge neeskunde, die meer op de mi lieu-hygiëne dient te worden ge richt. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van dinsdag 20 september wer den in totaal aangevoerd 3170 dieren, zijnde: 175 slachtrunde- ren, 645 gebruiksvee, 293 vette kalveren, 317 graskalveren, 1024 nuchtere kalveren, 3 lopers, 33 biggen, 18 paarden, 14 veulens, 608 schapen of lammeren en 40 bokken of geiten. De notering was als volgt: Slachtrunderen: ƒ3,15ƒ4,55; Vette kalveren: ƒ3,20ƒ3,90; Stieren: (alle kwal. lev. gew. per kg) ƒ4ƒ4,45; Worstkoeien: 2,95/ 3,15 Slachtpaarden: 3 3,50. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien: ƒ1000 1425; Vare koeien: 775 ƒ1125; Vaarzen: ƒ675—875; Pinken: 500625; Graskalve ren: ƒ325ƒ425; Nuchtere kal veren: 170180; Graskalve- Drie Nederlanders, de regis seur Roelof Kiers van de AVRO- televisie, zijn cameraman Jan Schaper en Vrij Nederland-re dacteur Martin van Amerongen zijn zondagavond ternauwernood ontsnapt aan een horde woeden de leden van de Waffen-S.S. Zij waren als persvertegenwoordi gers aanwezig op een vergade ring van de S.S., die werd ge houden in het dorpje Osterrön- feld bij Rendsburg in Sleeswijk- Holstein. Zij wekten de toorn van de congressisten, toen zij weigerden op te staan bij het zingen van het eerste couplet van het lied „Deutschland Deutschland über alles", de bij officiële gelegenheden geweerde strofe van het Duitse volkslied. Direct na afloop van de sa menzang werden zij omringd door met de vuisten schuddende S.S'ers. Voorzitter Willy Scha- fer wekte van het podium zijn kameraden op om deze „hunds- votte" en „hundedreck" de zaal uit te smijten. Onder geleide van de restaurateur wisten de drie Nederlanders de uitgang te be reiken, waarna zij zich opnieuw door een haag verhitte S.S'ers moesten worstelen om hun auto te bereiken. Zij wisten zich ten slotte in veiligheid te stellen door enige honderden meter met hoge snelheid achteruit te rij den. Een der congressisten, die niet tijdig uitweek, kreeg een lichte kneuzing aan een der tenen. De drie Nederlanders ble ven ongedeerd. Voorzitter Willy Schafer had 's morgens reeds zijn ongenoe gen uitgesproken over de inter nationale en met name de Nederlandse pers, die teveel aandacht zou besteden aan het nazisme en neo-nazisme in West- Duitsland. (Vervolg van pag. 1.) Aan herstel van verstoord evenwicht kent het kabinet een hoge prioriteit toe. De bestedin gen zijn al enige jaren te hoog. Zij overschrijden de grens, die een voldoende overschot op de betalingsbalans waarborgt. Mede onder de druk van de arbeids markt gaat de inkomensontwik keling die van de produktiviteit ver te boven. Wanneer de loostij- ging drie jaar achtereen boven de 10 ligt, kan men geen redelijk pr'jsverloop meer verwachten. Een verhoging van de bespa ringen om de groei van de inves teringen te kunnen bijhouden moet niet alleen van de overheid komen. Hoe groter de bijdrage van particuliere zijde kan zijn, hoe beter. Het kabinet heeft daarom, ge meend, dat een actie gericht op vergroting van de privé-bespa- ringen nuttig is en gunstige re sultaten zal kunnen opleveren. Het vertrouwt, dat op ruime schaal bereidheid zal bestaan, aan een oproep in die richting ge volg te geven. De uitwerking van deze ge dachten zal v/orden neergelegd in oen afzonderlijke nota, die Zitting van 20 september 1966. De heer J. J. v. d. B. te Ter- neuzen reed op 23 juni met een tankauto over de provinciale weg Terneuzen-Axel in de rich ting Magrette. De chauffeur reed volgens zijn zeggen uiterst rechts, maar van drie hem tegemoetko mende auto's zat de tweede tegen de as van de weg en kwam op de linkerweghelft, waar schijnlijk met de bedoeling de eerste twee auto's te passeren. Bij zijn poging een botsing te voorkomen kwam de chauffeur met de tankwagen in de zachte wegberm, waarna het gevaarte kantelde, overigens zonder dat v. d. B. enig letsel bekwam. De officier van justitie mr. Th. Lebret achtte de schuld van de verdachte aan het ongeval niet bewezen en eiste vrijspraak, waarbij de kantonrechter mr. C. J. M. van Hees zich aansloot. BROMMER REED OP AUTO „Hier kan geen cent meer af", zei de kantonrechter naar aan leiding van de vijftig gulden boete die de officier tegen J. G. W. te Hulst eiste. Deze was op 19 maart met zijn bromfiets aan de linkerkant van de Nieuwe- diepstraat te Terneuzen op een stilstaande personenauto gere den. De officier noemde deze over treding een muisje dat twee staartjes had: verdachte was na het ongeval namelijk doorgere den en had er zodoende al een veroordeling door de politie rechter opzitten. Het bleef dan ook bij de geëiste boete, subsi diair tien dagen hechtenis. RUNDERHORZEL J. A. D. te Philippine, die con form de eis tot een boete van twintig gulden subs, vier dagen werd veroordeeld wegens over treding van de runderhorzelwet, noemde dit feit droevig. „Ik ben hier niet gekomen om mij te verschonen", zei hij „maar ik heb eraan gewerkt en word nu toch beboet." De kwestie was dat er in een weiland een drietal runderen van D. graasden die onderhevig waren aan de beruchte larf. De kantonrechter was ervan op de hoogte dat D. al een be handeling met een Dennis-oplos sing had toegepast, een middel dat volgens D. niet het minste resultaat had. De blauwe zalf die hij voordien ter bestrijding aanwendde, was niet meer ver krijgbaar. D. vond het jammer van de boete en de kantonrech ter deelde die spijt, d.w.z. voor de runderen die door de horzel waren gebeten. VRIJSPRAAK Drie autobestuurders moesten terechtstaan omdat zij de snel heid van hun voertuig onvol doende zouden hebben geregeld. 120; Lammeren; 100135. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: iets meer aanvoer, handel lui, prij zen als maandag; Kalf- en melk koeien: aanvoer wat ruimer, ta melijke handel en goed prijshou dend; Vare koeien: aanvoer ge woon, handel matig, prijzen sta biel; Vaarzen en pinken: aan voer als vorige week, met luie handel en ongewijzigde prijzen; Graskalveren: even meer aan voer, handel stroef, prijzen con stant; Vette kalveren: aanvoer korter, redelijke handel en iets stijver in prijs; Nuchtere kalve ren: groter aanvoer met tame lijke handel, goed prijshoudend; Slachtpaarden: aanvoer matig, handel lui en iets hogere prij zen; Schapen en lammeren: rui mer aanvoer met vlotte handel en iets stijver in prijs. Er was ook een afdeling fok schapen. waarvoor goede be ren: ƒ230ƒ350; Schapen: ƒ90 langstelling bestond. De rector-magnificus van de Nij meegse universiteit stelt een on derzoek in naar een incident, dat zich enige dagen geleden zou heb ben voorgedaan bii de ontgroening. Een eerstejaarsstudent Dik van der Boom, die zich had aangemeld bij de sociëteit Roland, zou hebben geweigerd de Hitlergroet te bren gen en daarom zoals hii later rondvertelde van de trap zijn gegooid. Uit het onderzoek van de rector is gebleken, dat een ouderejaars- student hem inderdaad had bevolen de Hitlergroet te brengen, echter met de bedoeling de eerstejaars pas een bestraffing te geven, als hii inderdaad aan het bevel zou voldoen. Van der Boom weigerde echter en reageerde daarmee zoals van hem werd verwacht, aldus het bureau voorlichting van de univer siteit. De ontgroeningscommissie ont kent met klem, dat Van der Boom van de trap zou ziin geduwd. Pas dagen later zou hij de sociëteit Roland de rug hebben toegekeerd en zich voor de sociëteit Diogenes hebben aangemeld. Ondanks her- halde oproepen van de rector aan de jonge student om zich te mel den voor het afleggen van een ver klaring over deze onverkwikkelijke gebeurtenis, heeft de betrokkene zich tot nu toe aan het onderzoek onttrokker C. N. te Vlaardingen zou op 1 juni op de Tivoliweg te Hulst hinderlijk zijn gestopt en tegen de auto van de niet-verschenen D. V. te Koudekerke, die zijn snelheid eveneens onvoldoende had geregeld, zijn gereden. Deze werd bij verstek veroor deeld tot twintig gulden boete, subs, vier dagen hechtenis. N. ontkende ten stelligste te zijn gestopt. Hij had afgeremd, maar zijn voertuig was in be weging gebleven. De officier geloofde er niet veel van en eiste tegen N. even eens een boete van twintig gul den. De kantonrechter achtte de overtreding niet bewezen en sprak N. vrij. WIELERKOERS E. P. de B. was ot> 27 mei tegen een auto aangereden van kapelaan De K. die vlak vóór hem stopte in de Wilhelmina- straat te St. Jansteen. De om standigheden waaronder dit ge beurde, lagen niet zo gemakke lijk: er was die middag wieler koers en van gemeentewege was men bezig de straat af te zetten. De eis tegen beiden bedroeg resp. vijftien en tien gulden. De kantonrechter veroordeel de De B. tot een tientje subs, twee dagen en kapelaan De K. vijf gulden of een dag. HIJ WIST HET NOG NIET Een ander ongeval betrof de voerman M. A. J. te Zuiddorpe, die op 25 maart bezig was in de Bernhardstraat aldaar met het ophalen van huisvuil. Bij het keren werd het paard schichtig door het lawaai van de bronbe maling, die op dat ogenblik in de straat in werking was en hierdoor kwam de wagen tegen een stilstaand volks bus je aan. De schade was inmiddels gere geld, wat de officier deed ver zuchten waarom J. dit niet even had laten weten. Hij had dan immers niet terecht hoeven te staan? Het werd conform de eis een tientje boete subs, twee da gen voor J. die op de vermaning van de kantonrechter nooit meer op een dergelijke wijze ziin paard en wagen te keren ant woordde: „Dat weet ik nog niet." LABIELE LADING W. F. T. te Koewacht reed op 27 mei met een personenauto waarin een labiele lading, n.l. een radio en t.v.-toestel plus di verse onderdelen. Op een smal le rijbaan te St. Jansteen ging deze lading in een bocht schui ven en kwam de auto op de lin kerweghelft terecht, waarbij hij op een tegenligger botste. „Verkeerd gestouwd", oordeel de de officier en eiste veertig gulden boete. De kantonrechter ging een tientje lager subs, zes dagen hechtenis. In de Gentse straat te Hulst haalde op 27 juli de automobi list L. R. W. een fietser in en kwam hierdoor op de linker weghelft, hetgeen een botsing met een tegenligger tengevolge had. W. was niet verschenen, maar werd bij verstek veroor deeld overeenkomstig de eis tot veertig gulden boete of acht da gen en toewijzing van de civiele vordering, die honderd gulden bedroeg. INHAALVERBOD W. J. K. te Terneuzen had op 3 augustus op de middenweg te Hoek met zijn personenauto het inhaalverbod overtreden. Dit, naar hij mededeelde, „onbe wust". Het kostte hem veertig gulden boete of acht dagen. De eis bedroeg vijftig gulden. GEEN SCHRAMMETJE C. G. te 's Heer-Arendskerke gaf toe op 5 april in de Donze- Visserstraat te Terneuzen met zijn personenauto achteruit te gen een stilstaande bromfiets te zijn gereden. Er was volgens hem na de onzachte aanraking geen schrammetje te bekennen. Overeenkomstig de eis kostte het hem vijftien gulden of drie dagen. DUUR VLEES Mevrouw W. G. M.van D; te Terneuzen wilde op 18 juli met haar auto vlug even bij een slager in de Dijkstraat aanwip pen. De slager moest het vlees nog afsnijden en ter plaatse geldt een wachtverbod. Mevr. M. gaf loyaal toe: „Ik ben fout ge weest". „Griezelig smal", noemde de kantonrechter de straat, waar een vrachtauto „wat ongeluk kig" door manoeuvreerde en de auto van mevr. M. een schade bezorgde van 132. „Een duur pondje vlees", zei mr. Van Hees. Hij veroordeelde de dame over- komstig de eis tot tien gulden boete of-twe#-dagen. binnenkort aa de Staten-Gene- raal wordt aangeboden. Het lijkt niet te lichtvaardig er op te vertrouwen, dat verras singen in de vorm van tegenval lers van de aard en omvang als in 1965 en 1966 zijn opgekomen, zich in 1967 niet zullen herhalen. De strikte begrotingsbewaking zal gehandhaafd blijven. Bij een verbetering van het economisch klimaat in het komende jaar zal de terughoudendheid in de uit gaven evenwel niet worden ver minderd. De minister besluit zijn be schouwing met op te merken dat zowel bij het economische beleid in het al. emeen als bij het begro tingsbeleid problemen van de langere termijn sterker de aan dacht vragen. Hoezeer kwesties van vandaag en morgen op de voorgrond staan, het blijkt steeds meer noodzakelijk onderliggende ontwikkelingstendenties te on derkennen. De studies die in in- ter-ationaal en nationaal verband worden gemaakt van de ontwik keling op middellange termijn, zijn daar een uitvloeisel van. Daarbij is de noodzaak al geble ken van een verdere verdieping op het terrein van de overheids financiën. Voor de uitgaven op het gebied van de volksgezondheid is 2.354 min uitgetrokken, dat is 321 min meer dan in 1966. Van het ge noemde totaal is bestemd voor huursubsidies 227 min, voor le ningen woningwetbouw 2.026 min en voor overige uitgaven in het belang van de volkshuisves ting 75 min (in 1966 resp. 218 min, 1,721 min en 66 min). De financieringsproblemen ma ken het noodzakelijk dat ook de expansie in de overige bouw in het programma 1967 eveneens wordt afgezwakt. Naar verwach ting zal in 1966 de bouwproduk- tie ca. 5,9 mld bedragen. Voor het bouwprogramma 1967 wordt een produktie van 6,3 mld ge raamd. Naar raming zal de reële produktie in 1967 slechts enkele procenten hoger zijn dan in 1966. Wat betreft de in de regeling van het eigen-woningbezit opge nomen faciliteiten van de bij drage ineens is thans de moge lijkheid geopend, dat deze naar keuze in jaarlijkse termijnen zal worden uitbetaald. Als gevolg hiervan wordt voor 1967 een uit- gavenvermindering van 20 min verwacht. Naarmate het woningtekort wordt ingelopen zullen de ver vanging van de slechte woningen en de verbetering van woonbuur ten geleidelijk ter hand worden genomen. De uitgaven op dit ter rein worden voor 1967 op 57 min geraamd. Van het bedrag van 2.993 min, dat is uitgetrokken voor de mili taire uitgaven, is bestemd voor de landmacht 1.384 min. Voor de luchtmacht 679 min, voor de marine 661 min en voor mili taire pensioenen en wachtgelden 193 min. De begroting 1967 is opgesteld met inachtneming van de afspraken, die voor de periode 1964/1967 zijn neergelegd in de defensienota 1964. Om bij te dragen tot beperking van de uitgavenstijging zullen de kasuitgaven 115 min beneden de begrotingsbedragen blijven. Dit bedrag zal dan in 1968 boven het begrotingsplafond ter be schikking staan. De eventuele kosten die voortvloeien uit de Franse actie ten opzichte van de N.A.V.O., zullen boven het de fensieplafond ter beschikking komen. (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direct!

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5