DE TROONREDE .EXTRA Esso TUGER IN UW TANK I De chaal Prinsjesdag in Den Haag Vergadering der Staten-Generaal door Koningin Juliana geopend RUIMTEVAART WANDKAART Woensdag 21 september 1966 Commissie van ontvangst De kleding der koninklijke familie Als u Esso Extra tankt rijdt n zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! slechts ct P.S.P. niet aanwezig Aanhoudingen Wanordelijkheden in Haagse binnenstad T 1 L) E V K IJ E ZEEUW Pagina 3 Leden van de Staten-Generaal, ONRUST en onzekerheid hebben ook in het afgelopen jaar de wereld beïn vloed. De strijd in Vietnam, waarvan ons bijna dagelijks de beklemmende beelden voor ogen komen, doordringt ons meer dan ooit van de noodzaak geschillen te beslechten door overleg en niet door geweld. Een spoedig einde der ge vechtshandelingen in Vietnam acht de re gering thans alleen mogelijk, indien beide partijen zich bereid verklaren tot vredes onderhandelingen, zonder vooraf voorwaar den te stellen. In de Verenigde Naties blijft ons konink rijk zijn volle steun geven aan het gezamen lijk streven naar vrede, veiligheid en wel vaart. Het neemt actief deel aan de pogin gen om in internationaal overleg een ver dere verspreiding van kernwapens te voor komen. Te zamen met de atlantische bondgeno ten streeft de regering naar een verminde ring van de spanningen tussen oost en west. Kan er van enige verbetering gesproken worden wat betreft de verhouding tot de landen achter het ijzeren gordijn, de ont wikkeling in China vereist daarentegen bij zonder waakzaamheid. In de gegeven situatie blijft de geïnte greerde verdedigingsstelsel van de N. A. V. O. onmisbaar voor onze veiligheid. Daarom zal ook ons land zijn bijdrage moeten leveren aan de oplossing der moeilijkheden, die door het optreden van Frankrijk zijn veroor zaakt. In de Benelux worden nieuwe initiatie ven voorbereid om de voltooiing der econo mische unie te bespoedigen. De werkzaamheden van de Europese ge meenschappen konden gelukkig in het be gin van dit jaar met hernieuwde kracht worden voortgezet. Sindsdien zijn er in de E. E. G., vooral op het gebied van de land bouw, belangrijke resultaten bereikt. Dat neemt niet weg, dat principiële verschillen van mening zijn blijven bestaan. Deze be treffen in het bijzonder de versterking van de parlementaire invloed en de toetreding van Groot-Brittannië en andere Europese landen. De regering zal hiervoor blijven ijveren, evenals voor het slagen van de on derhandelingen in de Kennedyronde. De E. E. G. kan aldus een belangrijke bijdrage leveren tot uitbreiding van de wereldhan del, die ook ten goede zal komen aan de ontwikkelingslanden. Ondanks de inspanningen die men zich in en buiten deze landen getroost, blijven de vooruitzichten op een menswaardig be staan voor een groot deel van de wereldbe volking zorgelijk. De u onlangs aangeboden nota ontwikkelingshulp schetst de t zware taak waarvoor onze generatie zich geplaatst ziet. De regering meent daarom, dat de fi nanciële beperkingen die thans noodzakelijk zijn, geen beletsel mogen vormen de Neder landse hulpverlening opnieuw te vergroten. Het verheugt de regering, dat een oplos sing kon worden gevonden voor de schul denregeling met Indonesië. Voor een ver dere gunstige ontwikkeling van de betrek kingen tussen beide landen is daarmede de weg vrijgemaakt. De verhouding tussen de landen van het koninkrijk blijft gekenmerkt door goede sa menwerking en vriendschap. Mijn man en ik mochten dit, evenals onze dochter Bea trix en haar echtgenoot, tijdens onze bezoe ken aan Suriname en de Nederlandse An tillen dankbaar ervaren. De regering blijft bereid met financiële en technische hulp bij te dragen tot de oplos sing van de sociale en economische proble men, waarvoor Suriname en de Nederlandse Antillen zich gesteld zien. Ondanks moeilijkheden die zich hier en daar in het bedrijfsleven voordoen en die vooral samenhangen met aanpassingen van structurele aard, is de economische groei van onze volkshuishouding niet onbevredi gend. In de huidige fase van de conjunctuur bestaan er echter grote spanningen zowel op de geld- en kapitaalmarkt als op de ar beidsmarkt, terwijl de betalingsbalans een tekort vertoont en de prijzen aan een op waartse druk onderhevig zijn. De regering ziet het als haar eerste taak er aan mede te werken dat meer even wichtige verhoudingen worden bereikt. Daartoe is zij bij het vaststellen van de begroting uitgegaan van een sobere uit voering van haar program. Desondanks is daarmede een aanzienlijke stijging der uit gaven gemoeid, zodat het onvermijdelijk is enkele belastingen te verhogen. Ook door haar loon- en prijsbeleid en door het be vorderen van besparingen tracht de regering het evenwichtsherstel te bespoedigen. Bij dit alles streeft zij naar een zo rechtvaardig mogelijke lastenverdeling. Wat de belastingen betreft stelt de re gering voor de heffing op gasolie en uitsluitend voor het jaar 1967 de accijns op benzine te verhogen. Voorts wil zij de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting voor het jaar 1967 handhaven. Met deze maatregelen kan voor het komende begrotingsjaar worden volstaan dank zij het inhalen van de te gro te achterstand in het opleggen van aansla gen voor de inkomstenbelasting aan een be paalde groep belastingplichtigen. Op 1 januari 1968 kan echter een alge mene verhoging van de omzetbelasting niet achterwege blijven. Tegenover deze verhogingen staat in oe voorstellen der regering een verlaging van de belastingdruk voor ongehuwden boven 40 jaar, die tegelijk met de algemene ver laging van de loon- en inkomstenbelasting op 1 januari 1967 zal ingaan. Bij het voorgestelde beleid behoeft voor de financiering van de begroting 1967 geen beroep op de open kapitaalmarkt te wor den gedaan. Aldus wordt ook een gezonde financiering van de gemeentelijke inves teringen bevorderd. Het is noodzakelijk, dat ook de loonont wikkeling een bijdrage levert tot het her stel van het economische evenwicht. De re- gering is zich er van bewust, dat deze ont- wikkeling niet uitsluitend bepaald wordt door de groei van de arbeidsproduktiviteit. Duidelijk ls echter, dat mede uit een De regering hecht er waarde aan haar beleid af te stemmen op de economische groei van onze volkshuishouding in de ko mende jaren. Daarvoor acht zij de studie van het centraal planbureau over de Neder landse economie in 1970 van grote beteke nis. Haar opvatting over zulk een beleid is neergelegd in de nota inzake groei en struc tuur van onze economie, die u een dezer dagen zal worden aangeboden. De daarin geschetste ontwikkeling op langere termijn opent een gunstig perspectief voor het be reiken van de doelstellingen van haar, pro gram, dat voor iedere burger grotere mo gelijkheden wil openen om zowel in gees telijk als in materieel opzicht tot ontplooi ing te komen. Aan die doelstellingen houdt de regering onverkort vast. Juist om de verwezenlijking daarvan niet in gevaar te brengen moest het tempo der maatregelen enigszins wor- denen gematigd. De koers is echter niet ge wijzigd en de regering vertrouwt, dat u haar in staat zult stellen deze vaste koers te blijven volgen. Daarbij zal ook van u veel studie en werkkracht worden gevraagd. Belangrijke wetsontwerpen zijn nog in behandeling. Morgen vangt de openbare beraadslaging aan over de volksgezondheidsnota. Binnen enkele dagen zult u in het bezit zijn van een nota inzake de ruimtelijke ordening en van de zeehavennota. Wetsontwerpen tot wijziging van de onteigeningswet en tot invoering van een speculatiewinstbelasting zullen spoedig volgen, evenals een wetsont werp, dat beoogt door verhoging der motor rijtuigenbelasting de financiering van een goed rijkswegennet te waarborgen. In de loop van deze week zal de stichting ontwikkeling en sanering van het midden- en kleinbedrijf tot stand komen, die tot doel heeft de structuur van dit deel van het be drijfsleven te verbeteren. Op het gebied van landbouw en visserij wordt ter verhoging van de concurrentie kracht een hoge prioriteit verleend aan het structuurbeleid. Van grote betekenis is daarbij, dat de ge meenschappelijke Europese markt haar vol tooiing nadert. Dit jaar zullen ongeveer 120.000 wonin gen gereedkomen. De regering streeft ernaar dit niveau te handhaven. De achterstand zal dan binnen enkele jaren zijn ingehaald. De regering wil in het komende jaar een begin maken met de subsidiëring van ver beteringen van het wegverkeer en het open baar vervoer in en nabij de steden, alsmede van de bouw van sporthallen. Binnenkort zal u, als een van de maat regelen ter bescherming van de persoonlijke sfeer van de burgers, een wetsontwerp wor den aangeboden tot regeling van het tele foongeheim. Een nieuw besluit tot regeling van het buitengewoon lager onderwijs kan eveneens binnenkort worden tegemoet gezien, als mede de indiening van het ontwerp voor een nieuwe leerplichtwet. De een dezer dagen te installeren raad van advies voor het wetenschapsbeleid beoogt Nederland op het terrein van het onderzoek tot een slag vaardig optreden in staat te stellen. Bij haar beleid op cultureel en maatschap pelijk gebied schenkt de regering bijzondere aandacht aan de jeugdproblematiek. In samenwerking met particuliere organisaties zoekt zij naar oplossingen, die recht doen wedervaren aan het streven naar vernieu wing, dat zich zowel op geestelijk en sociaal als op politiek gebied steeds sterker open- Ook al uit de vernieuwingsdrang zich niet zelden in felle kritiek op gevestigde menin gen en instellingen, in een democratische gemeenschap moet deze tot ernstige bezin ning leiden. De regering zal daaraan naar vermogen medewerken. Zij wil bevorde ren dat de kritische belangstelling, die bij velen voor het openbaar gebeuren bestaat, zich positief kan richten op het vervullen der taken, waarvoor ons volk zich gesteld ziet. Dit zal alleen mogelijk zijn als gij, leden van de volksvertegenwoordiging, in voort durend contact met ons volk in al zijn ge ledingen, daaraan uw medewerking ver- leent. Harerzijds wil de regering, gesteund door een toegewijd ambtenarencorps, in het zit tingsjaar dat heden aanvangt, trachten de zojuist aangekondigde plannen te verwer kelijken. Zij vertrouwt daarvoor uw steun te verkrijgen in een openhartig overleg, dat aan ons volk de betekenis duidelijk zal maken van de grote taken, die wij te zamen moeten volbrengen. Met de bede, dat God ons allen wijsheid en kracht moge schenken bij het verrichten van deze verantwoordelijke arbeid, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal ge opend. 20 september 1966. oogpunt Van werkgelegenheid het tem po van de loonstijging bij dat der laatste jaren moet achterblijven. Door haar beleid wil de regering dit mogelijk maken. Mede daarom is het samenstel der be lastingmaatregelen zodanig gekozen, dat in 1967 voor vrijwel alle werknemers en klei- ne ze'/standigen de voordelen er van gro ter zijn dan de nadelen. Tevens stelt de regering voor, de ingangsdatum van de huurverhoging naar 1 juli '67 te verschuiven. Ook een aantal nieuwe sociale voorzienin gen zal eerst op die datum kunnen ingaan. Door een krachtig prijsbeleid zal de regering er naar streven de loonstijging zo reëel mo gelijk te doen zijn. Zij vertrouwt, dat over de loonvorming voor 1967 een vruchtbaar overleg zal kunnen plaatsvinden, waarvoor het door de S. E. R. uit te brengen advies inzake het systeem der loonvorming van groot belang is. Voor het evenwichtsherstel, alsmede voor een verdere vergroting van welvaart en welzijn van geheel ons volk, is een verho ging van de besparingen noodzakelijk. Het zou van belang zijn, indien een deel van de loonstijging daartoe werd aangewend. De regering acht het in ieder geval gewenst, dat er maatregelen worden genomen ter verhoging van het niveau der besparingen. Binnenkort zal zij u over deze maatregelen een nota aanbieden, alsmede een ontwerp van wet tot instelling van een bezitsvor mingsfonds. Veertig studentenkaalgeknipte groenen van het Leidse stu- dentencorps, hadden weinig eer van hun werk. Het door hen zorgvuldig schoongebezemde '„schelpenpad", het middenpad van het Lange Voorhout, lag weer bezaaid met goud gele herfstbladeren op deze derde dinsdag in september, de dag van de opening der Staten-Generaal. .Een vlaggende stad, het getrappel van paarden het geronk van de moderne paardenkrachten der politiemotoren zinkt er bij in het niet deden Den Haag terugkeren in de sfeer van de goede oude tijd. De uniformen van de ernstig kijkende militairen, de borst vol onderscheidingen, wedijverden in kleurigheid met de oranje wimpels en de rood-wit-blauwe vlaggen die breed wapperend de gevels iserden of - verkleind op schaal geklemd in kinderhan den op en neer werden gezwaaid. Het publiek dat was toegestroomd, had kennelijk goede verwachtingen gekregen van het weer op „prinsjesdag"afgaande op de zomerse dag van van maandag, toen heel Den Haag al een feestelijk karakter had La/ngs de route hebben zich gisteren al vroeg mensen verzameld, begerig naar het „goede plekkie". Gewapend met gereserveerde kaarten hadden zich ruim 5500 per sonen op het Binnenhof verzameld, afgevaardigden van landelijke vrouwenverenigingen, oranjeverenigingen, bejaarden uit alle stre ken van het land en emigranten. Tegen één uur arriveerde de ko ninklijke stoet op het Binnenhof. Voorafgegaan door de ceremo niemeester, die de komst van de koningin aankondigde, en de leden van de commissie van in- en uitge leide, de heer S. de Jong, mr. P. J. M. Aalberse, drs A. D. W. Tilanus en mevrouw mr. H. SingerDek ker en de grootmeester, betrad de koningin de Ridderzaal, begeleid door dr. J. Zijlstra. Prins Bernhard werd begeleid door mr. P. A. Blais- se, prinses Beatrix door mej. mr. J. J. Th. ten Broeke Hoekstra, prins Claus door de heer J. A. Middel huis, prinses Margriet door mr. F. H. J. M. Daams en prinses Chris tina door de heer P. Jongeling. Nadat de troonrede was voor gelezen, begaf de koninklijke fa milie zich naar de ontvangkamer, voorafgegaan en begeleid door de commissie van in- en uitgeleide en de grootmeester. De terugkeer naar het koninklijk paleis aan het Lange Voorhout ge schiedde langs dezelfde route als de heenweg. De koningin was gekleed in een japon van blauw-groene kant met lange mouwen. Zij draagt daarbij een hoed die vervaardigd was van voor ieder die belangstelt in ruimtevaart en maanreizen „Waarom was u daar zo zeker van?" „Omdat ook Johnson iemand zocht. Of eigenlijk een groep men sen. Hij zocht ieder die in het jaar van de Japanse inval op of in de buurt van Seroenggei had ge woond." „En u weet waarom?" „Ja, om een hersenschim. Ziet u, toen die inval ieder ogenblik kon worden verwacht, werd er gens op Seroenggei een beduiden de som aan geld en sieraden ver borgen. Als ik geld zeg, bedoel ik gemunte specie. Zoals ik zei, de waarde was behoorlijk hoog, maar niet zó hoog dat het de moeite waard was een deel van de Kempetai in te zetten om die bergplaats te vinden. Hoewel ik natuurlijk in aanmerking wi' nemen, dat die waarde door het kabar angin (geruchten) behoor lijk was aangedikt. U weet ook wel, hoe zoiets gaat. Maar be halve geld en sieraden waren in die cache op Seroenggei ook pa pieren verborgen die betrekking hadden op een, voor de oorlog voerende partijen bijzonder waar- devolle, uitvinding. Dat wil zeg- gen, een uitvinding die op dat Fraaie kleurenkaart {63x95 cml) met 20 jaar ruimtevaart in woord en véle beelden: raketten, planeten, maanreisroute, enz. Tijdelijk bij de Esso dealers t die deze unieke en leerzame kaart hebben opgehangen. kleine groene veertjes. Zij droeg het grootkruis der orde van de Ne derlandse Leeuw. De prins droeg het generaais- uniform van het korps mariniers en het grootkruis der orde van de Nederlandse Leeuw. Prinses Beatrix was -gekleed in een japon van pastelgroene satijn met handbeschilderde bloemen. Ook haar hoed was gemaakt van groene veertjes. Prins Claus droeg jacquet met zoals gebruikelijk bij dit costuum de rozet van het grootkruis der orde van de Nederlandse Leeuw in het knoopsgat van de revers. Prinses Margriet was gekleed in een japon van rose zijde met daar bij een hoofdtooi, vervaardigd van bloemen in dezelfde kleur als haar japon. De bloemversieringen in de Rid derzaal ter gelegenheid van de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal bestonden uit gele, rode, witte, rose en brons kleurige dahlia's, helianten, witte lelies en gladiolen. Direct na afloop van de plech tigheden bestond er naar traditie voor het publiek gelegenheid de Ridderzaal te bezichtigen. De verenigde vergadering van de beide kamers ter gelegenheid van de opening van 't nieuwe zittings jaar werd niet bijgewoond door de leden van de P. S. P.-fracties. Van hun afwezigheid werd melding ge maakt door de kamervoorzitter prof. ir. Mazure, die meedeelde, dat de P. S. P.-kamerleden „om principiële redenen" de bijeen komst in de Ridderzaal niet zou den bijwonen. Toen de gouden koets op de hoek van de Lange Vijverberg en de Kneuterdijk het standbeeld van Johan de Witt passeerde, werd uit het publiek een rookbommetje ge worpen, dat terechtkwam tussen de paarden van het laatste escorte. De politie heeft ter hoogte van de gevangenpoort twee personen aangehouden, een vrouw en een jongeman. Ook op de terugrit werd ter hoogte van het standbeeld van Jo han de Wit weer met rookbom men gegooid. De galarijtuigen en de gouden koets waren toen al ge passeerd. Een aantal jongelui werd door de politie opgepakt. Een in specteur van een der commando wagens sprak van „tientallen ar restaties". Na de opening van de Staten- Generaal is het in de omgeving van het regeringscentrum rumoe rig gebleven. Met name op Binnen-1 hof en Plein had de politie handen vol werk om groepen jongelui die zich daar ophielden, uiteen te drij ven, waarbij gebruik werd gemaakt van de wapenstok. Op het Binnenhof was het spoe dig weer rustig. Op het Plein bleef het geruime tijd roerig. De politie voerde verscheidene jongelui per auto weg. Om kwart voor vijf ging de po litie ertoe over het Plein te ont ruimen. Jongelui en vooral ook de vele toeschouwers werden roet zachte dwang de straten ingedre ven, die op het Plein uitkomen. De politie sommeerde per luidspreker de straten te ontruimen. Deze maatregelen hadden tot gevolg, dat het elders in de binnenstad in het spitsuur nog drukker was dén gewoonlijk. DOOR MARTIN MONS 83) tijdstip bijzonder waardevol was; nog maar een paar jaar later was die al achterhaald en geheel waardeloos geworden. Daarom gebruikte ik zoëven het woord hersenschim. Wat Johnson in handen probeerde te krijgen en waarvoor hij hier op Terhorst weer twee moorden pleegde, was iets dat geheel waardeloos ge worden was, maar dat in 1942 nog niet was. „Maar dat in 1942 nog niet was. Hij had beloofd de Japanners, voor wie hij al een jaar of zes werkte, die papieren in handen te spelen. Natuurlijk niet voor niets. De door hem gevraagde som was fantastisch hoog, maar ze waren willig die te betalen omdat ze verlekkerd waren op die vinding lie, zoals het toen leek, een be slissende rol in de uitkomst van de oorlog kon spelen. Het geld en de sieraden waren in hun ogen daarmee vergeleken maar katvis die ze Johnson, als een extraatje bij de bedongen prijs voor de levering van die papieren, gun den. Alles bij elkaar voor een man als Johnson reden genoeg om voor de grootste laagheden, de gruwelijkste wreedheid niet terug te deinzen. Hij stelde die nacht op Seroenggei alles in het werk om de mensen, van wie hij ver moedde dat ze op de hoogte wa ren, te doen spreken. Die nacht zal ik nooit vergeten, inspecteur. Het was een hel, puur en onver sneden." „Er is nog iemand die zich die nacht herinnert, maar alleen in zijn dromen." „Allert Radersma?" Bezemer knikte en vroeg dan: „Als ik u goed begrijp kwam u dus naar Terhorst om af te reke nen?" „Ja, maar niet alleen daarom. U moet de situatie goed begrijpen. Johnson, die alleen handelsman was, had geen flauwe notie van techniek. En zeker niet van tech niek als iets dat telkens verder gaat, zich verbetert en vervol maakt. Hij zag alles wat ermee te maken had als iets statisch. Een vinding die in 1942 uiterst ge wichtig en waardevol was, moest dat nu nog zijn, zo redeneerde hij. Hij zou dus met dezelfde niets ontziende wreedheid te werk gaan als indertijd op Seroenggei, als dat nodig was om die papieren in handen te krijgen. Dat be tekende dat het leven van kolonel Raven zowel als van mevrouw Calant en Allert Radersma groot gevaar liep. Wat niet wou zeg gen dat er nog geen verdere slachtoffers zouden vallen als iemand hem in de weg liep. Ook al deed iemand dat zonder het te weten. Dat wilde ik voorkomen. Hoeveel succes ik met mijn be moeiingen heb gehad, behoef ik u niet te vertellen", eindigde hij bitter. „Juffrouw Melanie vertelde mij van een brief die Johnson hier ontving en die hem erg van streek maakte." „Ja. Ik had hem al jarenlang anonieme brieven gestuurd waar in ik hem eraan herinnerde dat de schaal nog steeds niet in even wicht was. Hij had gemeend dat die schrijver niets wist, niets kon weten, van zijn verblijf op Ter horst. Ik had de ijdel gebleken hoop dat het besef, dat zijn vijand hem ook hier wist te vinden, hem zich nog wel eens zou doen be denken, voor hij methodes-a-la- Seroenggei toepaste. In die laat ste brief zei ik hem ook dat die papieren, zelfs al mochten ze nog bestaan, nu geheel waardeloos waren geworden omdat die vin ding al lang achterhaald was. Stom van me, ik had moeten be grijpen dat hij dat niet zou ge loven. Hij zag alleen maar de on gelooflijk hoge prijs die de Jap pen hem indertijd geboden had den. Dat geld wou en zou hij heb ben." „Dat hocus-pocus met die scha len van Themis „Natuurlijk. Johnson geloofde in goena-goena. Ik wou hem gek maken van angst. Hem verlam men. Ik schijn een slecht mensen kenner te zijn. Hij werd wel gek van angst, maar daardoor tè gif tiger. Bovendien zijn weegscha len mij sinds die nacht op Se roenggei een obsessie. Elke schaal waarop mijn vaders hoofd rustte." Hij sprak moeilijk. „Dus het doel van Johnsons komst was het vinden van die schat en die papieren?" „Zo zou je het kunnen noemen." „Maar hij vond ze niet?" „Natuurlijk niet. Je kunt moei lijk iets vinden dat er niet is." „Maar ik heb altijd gedacht dat, wat hij zocht, op Terhorst moest zijn." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3