MINISTER VONDELING DIENDE DE MILJOENENNOTA IN Hogere omzetbelasting per 1 januari 1968 DE BELASTINGMAATREGELEN PER 1 JANUARI '67 IN DE PRAKTIJK RADIO DE KOOK Verhoogde accijns op benzine en gasolie Speculatiewinstbelasting in voorbereiding Inkomstenbelasting omhoog zonder spaarbrieven weekend-systeem Heffing van woningwet woningen Belasting op overwerk Opcenten verdubbeld Meer dan 20 miljard Prijspeil geeft zorg Belasting maatregelen Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! Sterke inflatie Overbestedïng Stichting van de Arbeid gaat praten over loonpolitiek WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No, 6778 4- DE APARTHEID m ZUIP-AERIKA i Voor Het defensiebeleid, het woningbouwbeleid, waterbouwkun dige werken en voor de afronding van het beleid in de sociale sector zal de regering in het komend jaar „een wat kalmer tempo" volgen. Ook in andere sectoren van het overheidsbeleid zal het begrotingsbeleid worden gekenmerkt „door soberheid en door be perking" in het aanvatten van nieuwe plannen. Dit blijkt uit de gisteren door minister Vondeling (financiën) bij de tweede kamer ingediende ontwerp-rijksbegroting voor 1967. „Deze begroting is gericht op een voortzetting van de uitvoering van het regeringsprogramma, hetgeen uitbreiding van bepaalde over heidsvoorzieningen meebrengt. Daarbij is er rekening mee gehou den, dat het in de huidige economische situatie wenselijk is de be stedingen minder snel te doen toenemen dan in 1965 en in 1966 het geval wa3. De uitgaven in de begroting, in de ware zin van het woord een miljarden-nota, worden ruim f 2.000 miljoen hoger geraamd dan vol gens de oorspronkelijk vastgesteld begroting 1966. Deze stijging overtreft de trendmatige beschikbare begrotingsruimte, zodat maat regelen tot verhoging van de ontvangsten van het rijk onvermijde lijk zijn". S" Die „onvermijdelijke" maatre gelen zijn onder meer de volgen de: Er zullen voorstellen tot belas tingverhoging worden gedaan waarvan de belangrijkste is een algemene verhoging van de om zetbelasting met ingang van 1 januari 1968. Zij omvatten voorts een verhoging van de accijns op gasolie, de verlenging met een jaar van het 47ste punt van de vennootschapsbelasting en een verhoging voor 1967 van de ben zineaccijns met een overeenkom stige aanpassing van de z.g. die selverhoging in de motorrijtui genbelasting. Tevens wordt de indiening aangekondigd van een wetsont werp voor een speculatiewinst belasting. Ook de niet-belastingontvang- sten zullen tot de noodzakelijke middelenvergroting bijdragen. Er zullen nieuwe maatregelen op het terrein van de volkshuisvesting worden getroffen en een aantal tarieven en retributies moeten worden verhoogd. Zo ligt het in; de bedoeling nog in de loop van dit jaar een ontwerp van wet in te dienen, waarbij bewoners van bestaande en van nieuwe woning wetwoningen met inkomens bo ven nader te bepalen grenzen worden belast met een periodieke heffing ten gunste van de schat kist. De verhoging van tarieven en retributies zal gelden voor o.m. paspoortleges, loodsgelden, de maxima van gerechtelijke boeten, voor octrooigelden en keuring- gelden. Stijging van d« rijk*. uitgaven voor. VS KEEP? SM m WATERSTAAT t9Q3 t9B2 1967 Tegenover deze verhogingen staat dat de tweede moot van de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting op 1 januari 1967 zal ingaan. Vervolgens bestaat het voornemen een wetsontwerp in te dienen tot verlaging van het tarief van deze belasting voor on- gehuwden van 40 tot 65 jaar (on- gehuwden en ouder vallen al on der het lagere tarief voor ge huwden zonder kinderen). Ook wordt een wetsontwerp voorbe reid om de mogelijkheid te schep pen de belasting van overwerk- loon afhankelijk van de conjunc tuur tijdelijk te verlagen of te schorsen. De regering heeft be sloten de afhandeling van het wetsontwerp tot verlaging van de inkomsten- en loonbelasting tegen toekenning van belasting- spaarbrieven te laten rusten. Ter voorkoming van ernstige vertraging bij de uitvoering van j het rijkswegenbouwprogramma j zal ter versterking van het des tijds daartoe Ingestelde rijkswe genfonds een wetsontwerp tot verdubbeling van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting wor den ingediend. liet uitgaventotaal overschrijdt voor het eerst de ƒ20 miljard. Voor de ontvangsten wordt een vrijwel gelijke stijging geraamd. Hierdoor verschilt het begro tingstekort 1967 weinig van het tekort van de begrotng 1966. Ge zien dit resultaat worden de uit gaven voor 94 door begrotings ontvangsten d.w.z. zonder le ning.n gedekt. Minister Vondeling wijst er op dat, hoewel de welvaart van jaar tot jaar toeneemt, het behouden van het economisch evenwicht grote zorg baart. In vrijwel alle sectoren in de economie treedt een stijging van de bestedingen op en zij over schrijden de grens, die een over schot op de betalingsbalans waar borgt. Die spanningen leiden tot een stijging van inkomens, die uitgaat boven die van de pro- duktie. Het verloop van het prijs peil blijft aanleiding geven tot zorg. De bewindsman is van oor deel, dat herstel van het verbro ken evenwicht een centrale plaats in het beleid dient te hebben. In de belastingramingen voor 1967 zijn de -r,:volgen verwerkt van een aantal belastingmaatre gelen. Deze betreffen: 1. De tot het dekkingsplan 1966 behorende opheffing van de vrijstelling van omzetbelas ting van textiel en schoeisel per 1 januari 1967 en de ver hoging van de vennootschaps belasting met twee punten in 1966; De verlaging van de loon- en de inkomstenbelasting (twee de tranche) per 1 januari 1967; De doorwerking van de in het verleden aangebrachte wijzi gingen in investeringsfacili teiten; Diverse andere wijzigingen (o.m. een verlaging van het (ADVERTENTIE) binnentarief van de invoer rechten krachtens E. E. G.- verplichting en de doorwer king van de nieuwe wet op de loonbelasting) 5. De gevolgen van de verkor ting van de afdrachttermijn voor de omzetbelasting. Jn totaal beloopt de raming van de belastingmiddelen 19.304 min. Zoals reeds is aangekondigd stelt de regering voor in het be staande fiscale regieme een aan tal wijzigingen aan te brengen, die voor het rijk tot een hogere opbrengst voor 1967 zullen leiden 138 min). Daarnaast zal de verkleining van de achterstand bij het opleggen van aanslagen in de inkomstenbelasting 300 min opleveren, waarvan 257 min voor het rijk. In een schets van de econo mische achtergrond voor de be groting wijst minister Vondeling er op, dat de spanning in de Ne derlandse economie, die al enige jaren met de groei van de eco nomie gepaard gaat, op enkele punten nog ir verscherpt. Sinds medio 1963 is er een sterke in flatie. De betalingsbalans ver toont reeds een aantal jaren een onbevredigend beeld. De opvoering van het woning- bouwprogramma van 90.000 naar 125.000 woningen per jaar heeft een sterk vergroot beslag op de 1 nationale besparingen gelegd. Voorts zijn er de schoksgewijze optredende nieuwe investeringen (b.v. de exploitatie van aardgas). Bovendien zijn vele bedrijfstak ken steeds kapitaalintensiever geworden en zijn takken die van oudsher al kapitaalintensief wa ren (chemische industrie, metal lurgische industrie) sterk ge groeid. Na te hebben opgemerkt, dat er „duidelijke tekenen" zijn van overbesteding, wordt in de nota ingegaan op de financiering van het begrotingstekort in 1967. Voor het komende jaar kan de finan cieringsbehoefte van het rijk, met inbegrip van het verwachte te kort van het gemeentefonds, wor den gesteld op 1,2 miljard. Op de voorinschrijfrekening zal on geveer eenzelfde bedrag aan re serveringen beschikbaar komen, dat dus toereikend zal zijn om in de geschatte dekkingsbehoefte te j voorzien. In zijn slotbeschouwing wijst de minister erop, dat de rijksbe groting het resultaat is van de af weging van talrijke belangen en gezichtspunten. Uitgaven voor bepaalde voorzieningen moeten voorrang hebben. Hogere uitga ven vergen veelal een verzwaring van de belastingdruk. Soms moet het belang van herstel op korte termijn van evenwicht in de volkshuishouding worden afge wogen tegen de wenselijkheid van verwezenlijking van doelstel lingen op langere termijn. (Zie verder pag. 5.) Den Haag: H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard tijdens het uitspreken van de troonrede in de Ridderzaal. Den Haag: H.K.H. prinses Beatrix en Z.K.H. prins Claus verlaten de gouden koets na aankomst op het Binnenhof. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 1*2 Tel. 01150-3128 Het bestuur van de Stichting van de Arbeid komt op 27 september weer bijeen, onder meer om van gedachten te wisselen over de nieuwe loonpolitiek. Het is niet uit gesloten dat daarbij ook de kwes tie van het spaarloon weer ter sprake komt. Op 26 augustus werd in het stichtingsbestuur voor de laatste maal over het nieuwe loon politieke systeem gesproken. Par tijen kwam toen niet veel verder, mede in verband met het feit dat van regeringswege nog geen be leidslijn was aangegeven. •«mkaring HJ abcnnetnenft TERNEUZEN Facteur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- «n Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 ^ementsprij* 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 et Losse nrs 12 ct Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen WvertenHeprfls per ram 16 eft minimum pe# advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer '12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Hieronder volgt een overzicht van de financiële gevolgen voor een aantal gezinnen van de belastingmaatregelen, die in de mil joenennota 1967 worden voorgesteld en die welke reeds bij de wet zijn vastgesteld en met ingang van 1 januari in werking treden. Fteoaol inkomen Voordeel Nadeel Omzetbel. Verschil 2e moot door textiel en Ink. bel. voorge- schoeisel stelde wfiatrocfploT) GEHUWDEN ZONDER KINDEREN 4.250 (A.O.W.) 64 9 13 42 6.000 (min, ink.) 80 12 18 50 9.000 120 19 28 73 12400 178 25 37 116 GEHUWDEN MET 2 KINDEREN 6&&0!(min. ink.) 85 13 20 52 9,000 117 18 27 72 12:000 174 24 36 134 GEHUWDEN MET 5 KINDEREN 8.200 (min. ink.) 9 16 24 31 s.OOO 101 17 26 58 1X000 MA 23 83 -fa 104 Het Zuidafrikaanse parlement heeft in eerste lezing een wets ontwerp goedgekeurd, dat voor ziet in een verbod od politieke partijen, waarvan de leden tot ver schillende rassen behoren en waar bij het niet-blanken is verboden de regerende partij te noemen bij kri tiek op de regering. Minister van binnenlandse zaken Pieter le Roux zei dat het wets ontwerp deel uitmaakt van de apartheidsoolitiek van de nationale partij en bedoeld is om elke be volkingsgroep het recht te geven haar eigen politieke toekomst te bepalen zonder inmenging van aisé dere groepen. I Het is verboden leden van aU4 dere bevolkingsgroepen te helpen bij het oprichten van politieke parq tijen. Wanneer rekening wordt ge houden met 'n aantal aanvullende posten, komt 't uitgaventotaal van de ontwerp-begroting 1967 op ƒ20 "2 min. en kunnen de ont vangsten uit belastingen en an dere middelen worden gesteld op 18.976 min. Het negatief saldo is dan 1.176 min.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1