PROVINCIAAL NIEUWS maagtabletten Axel vierde op passende en spontane wijze de bevrijding Ter- neu zen BEURSOVERZICHT Marktberichten COMMISSARIS OER KONINGIN OPENDE DEPENDANCE CHRISTELIJK LYCEUM INDONESISCH VLIEGTUIG SCHOOT DOOR EN WERD BESCHADIGD f&k maant '66 '67 De Polen weer welkome gasten Pagina 2 Terneuzen Aardenburg Axel Bruinisse Goes Zaamslag IJzendijke SHOWMANTELS in tweeds, camels, MEVR. J.C0LLE WIJN mannequin 41 passagiers Niet op de remmen Britse treinrover Ronald Edwards gearresteerd DE VRIJE ZEEUW Maandag 19 dinsdag 20 september 1960 (ADVERTENTIE) Onderwijzersexamen Aan de rijkskweekschool te Middelburg is geslaagd voor de volledige bevoegdheid voor on derwijzer (derde leerkring) de heer F. van de Wege te Terneu zen. Toewijzing 176 huizen extra Bij het gemeentebestuur van Terneuzen is in de loop van de vorige week een extra-toewij zing van 176 woningen binnen gekomen. Het betreft hier z.g. pronto-woningen die behoren tot de reeds eerder in de Zuidpolder geprojecteerde bouw. Ruim honderd ongesubsidieer de huizen zijn daar nagenoeg gereed, terwijl nog 170 woning wetwoningen in aanbouw zijn. Met de bouw van de thans toegewezen 176 woningen, flats met centrale verwarming, zal zo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Benoeming De heer J. F. de Mul, hoofd van de afdeling bouw- en wo ningtoezicht van de dienst der openbare werken alhier, is met ingang van 1 december a.s. be noemd tot hoofd van de dienst gemeentewerken te Muiden. Laatste viswedstrijd De leden van de hengelsport- vereniging O.N.I. verkozen een kans op het clubkampioenschap boven een kijkje bij de wieler koers. want niet minder dan 7C leden visten om de punten langs de Schelde bij de watertoren. De vangst was evenals bij vorige gelegenheden vrij matig. „In het clubgebouw „La belle vue" werden de prijzen uitge reikt. De tien eersten waren: 1. R. v. Waes 104 p.; 2. J. Ha melink 83 p.; 3. C. J. v. d. Broek 62 p.; 4. J. Merxks 58 p.; 5. J. Dieleman 56 p.; 6. H. Bakker 53 p.; 7. J. Koenen 45 p.: 8. A. Kouwijzer 38 p.; 9. P. Verhelst 36 p.; 10. C. Weststrate 36 p. Het was de laatste wedstrijd van het seizoen welke meetelde voor het clubkampioenschap. Het zwembad In het gemeentelijk zwembad aan de Herendreef werden in de maand augustus 15.324 baden ge nomen. Bromfietser tegen auto Zaterdagavond omstreeks zes uur reed L. W. M. B. uit Hulst met zijn bromfiets over de Kanaalkade. Toen een voor hem rijdende personenauto, bestuurd door A. v. d. L. uit St. Oedenrode, af remde bemerkte B. dit te laat en reed tegen de bumper op. De bromfiets werd zwaar be schadigd. B. kwam te vallen maar liep geen verwondingen op. Auto totaal uitgebrand Zaterdagmorgen reed P. C. S. uit Den Haag met een stationcar over de Singelweg. toen er vuur uit de auto sloeg. Hij plaatste de auto op een parkeerstrook en kon tijdig de wagen verlaten. Met een brand- blusapparaat trachtte men het vuur te doven maar dit bleek !niet meer mogelijk. De auto 'brandde geheel uit. I De inhoud van de auto, de win terprovisie aardappelen die hier was gekocht, ging verloren even- 1 als de jas van de bestuurder met i diens portefeuille met een flink bedrag aan geld. Het was waarschijnlijk goed koper geweest de aardappelen in Den Haag te kopen. Fietser tegen auto Bij het uitrijden van de Wilhel- minastraat verleende C. F. uit Axel met zijn rijwiel geen voor rang aan een personenauto, die door de Stationsstraat reed. F. botste tegen de auto op waardoor deze werd beschadigd. Zonder zich er van te overtui gen of hij schade had aangericht reed F, verder. De bestuurder wist F. later te achterhalen, Er werd tegen F. proces-verbaal op gemaakt. De mosselexport verloopt stroef In de mosselhandel wachten de exporteurs momenteel op de han del op Parijs, het tijdstip waarop de mosselen in de Parijse hallen mogen worden afgeleverd. De datum waarop hiervoor vergun ning zou worden gegeven, was oorspronkelijk vastgesteld op maandag 4 september, maar is op het laatste ogenblik verschoven naar maandag 18 september, aan gezien Frankrijk zelf nog over mosselen beschikt, die eerst moe ten worden geruimd eer men Nederlandse mosselen wil impor teren. Er zijn intussen wel reeds mos selen naar Frankrijk verzonden (Boulogne), maar het grootste deel van de export is nog op België gericht. De export blijft achter bij die van het vorig jaar, terwijl ook wat betreft de kwali teit het verschil met vorig jaar groot is. De aanvoer van A-mos- selen, dat is de beste kwaliteit, is slechts 20 procent van die van vorig jaar. Van de meeste mosse len die thans worden afgeleverd, zijn B-mosselen de gewone kwa liteit. Ook worden in beperkte mate C-mosselen door de handel gekocht. De C-mosselen zijn klei ner dan normaal. De tendens van vorig jaar, dat meer mosselen worden geleverd uit de Zeeuwse stromen dan uit de Waddenzee, zet zich in 1966 aan het begin van het nieuwe sei zoen voort. De mosselzaadbanken in de Zeeuwse stromen zijn weer ge opend. Dit kan van betekenis zijn voor de mosselteelt van volgend jaar, wanneer n.l. mosselzaad op deze banken in de natuur voorkomt, dat dan mag worden weggevist en op de percelen wordt uitgezet om op te groeien tot consumptiemosselen. Er is echter van zaadval op deze ban ken weinig bekend. Wel is mos selzaad gevallen op verpachte gronden langs Krammer en Vol kerak. Zeeuws fruitcorso trok 25000 bezoekers Het Zeeuwse fruitcorso heeft zaterdagmiddag te Goes een re cordaantal van naar schatting 25.000 bezoekers getrokken. On der hen waren een 1000-tal Bel gen. Voor de derde achtereenvol gende maal behaalde Tilroes' fruitbedrijf te Biezelinge het hoogste aantal punten, namelijk 423. Het kwam hiermede defini tief in het bezit van de wissel beker. Verdere eerste prijzen werden behaald door de gebroe ders Van het Westeinde te 's-Heer Arendskerke met 410 punten. Ook de praalwagen met fruitfee en hofdames verkreeg een eerste prijs met 408 punten. De dorps- prijs werd behaald door de ge meente Westerschouwen met 386 punten, die tevens de tweede prijs won. Dodelijk verkeersongeluk bij Rilland Vanmorgen omstreeks elf uur hee op de rijksweg bij Rilland- T th een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij de 20-jarige P. Scheele uit Kapelle-Biezelinge om het leven is gekomen. Zijn verloofde uit Zwijndrecht is met vrij ernstige verwondingen naar de echte Amerikaanse en beste ter wereld! het ziekenhuis in Bergen op Zoom overgebracht. Het slachtoffer kwam b'ij een poging om een plotseling vóór .n bliivêllde uitkomst! hem stoppende auto te ontwijken, in botsing met een tegemoetko mende auto. Slotconcert en serenade van „De Volharding" De harmone „De Volharding" verzorgde zaterdagavond het slotconcert van dit seizoen op de muziektent. De belangstelling was ondanks allerlei andere ac tiviteiten redelijk te r.oemen. Na afloop van dit concert bracht de harmonie een serenade aan de heer J. Dieleman, de ac tieve bode van het gezelschap. Namens het bestuur werd het woord gevoerd door de heren R. J. van de Veke en I. v. Fraaijen- hove en namens het gezelschap door de directeur de heer J. Meij- ers. De heer Dieleman dankte voor deze belangstelling en sprak de hoop uit, dat „De Vol harding" -zijn succesvolle activi teiten zou voortzetten. Als laatste activiteit voor dit seizóèn zal het gezelschap a.s. zaterdag de volksfeesten met folkloristiscre optocht te Wieze (België) muzikaal opluisteren. Vrouw verdacht van gifmoord Op last van de officier van jus- tieie te Middelburg is de 59- jarige I. J. P. uit IJzendijke zaterdag overgebracht naar het huis van bewaring in Middel burg. Haar echtgenoot, de 65-jarige J. P., is vorige week onder ondui delijke omstandigheden overle den. De vrouw deed pas aangifte van het overlijden één dag na de wettelijk gestelde termijn. De huisarts van de familie P wei gerde een overlijdensverklaring af te geven en schakelde de jus titie in. De patholoog-anatoom dr. B. Makking verrichtte sectie op het stoffelijk overschot, maar aan vankelijk leverde deze sectie positieve noch negatieve resulta ten op. Bij voortgezet onderzoek in het gerechtelijk laboratorium in Den Haag werden echter in 't lijk sporen van parathion aange troffen. Het gemeentebestuur van Ter neuzen heeft een keurig verzorgde 64 pagina's tellende brochure het licht doen zien over het heden en de toekomst van Terneuzen. B. en W. schrijven in hun inlei dend woord van het met vele glas heldere foto's verluchte boekwerk je, dat zij de lezers (speciaal bui ten Terneuzen, vermoeden we) een indruk willen geven van wat in de afgelopen decennia te Terneuzen tot stand is gebracht en wat in de naaste toekomst nog mag worden verwacht. Begrijpelijkerwijs wordt er veel aandacht geschonken aan de havenaccomodatie, industrieterrei nen, de woningbouw en de verbre ding van het kanaal van Terneu zen naar Gent, terwijl ook de eco nomische en culturele sector in het grote verband een plaats heeft ge kregen. Niet alle onderwerpen die be trekking hebben op de ontwikke ling van Terneuzen, konden in zo'n kort bestek behandeling vinden, maar B. en W. hopen niettemin dat deze nieuwe uitgave in handen zal komen van allen die zich interes seren voor en willen meewerken aan de toekomst van Terneuzen. De foto's zijn van de heren T. Slagboom, W. H. Blok, J. Cbm- minck en R. Elzinga. Deze buitengewoon fraaie uit gave die verzorgd werd door de firma P. J. van de Sande, verdient in de ruimst mogelijke kring be kendheid te krijgen. Trein op autowrak ingereden Een trein uit Groningen is za terdagmiddag óm kwart over 1 op een met automatische halve overwegbomen beveiligde over weg bij Leeuwarden in botsing gekomen met een oude auto die precies op de overweg door zijn vooras was gezakt. Zaterdag heeft Axel weer op spontane wijze het bevrijdings feest gevierd. Er waren weer veel Poolse oud-strijders uit Nederland en België naar Axel gekomen. In de voormiddag werden de Polen op het gemeentehuis ont vangen door het gemeentebe stuur en het bestuur van de ver eniging Axel—Polen. Na deze ontvangst bracht men een bezoek aan de r.k. begraaf plaats waar bloemen werden ge legd op het graf van mevr. Szyd- lowski. Ook de heer A. Scheele legde hier bloemen namens AxelPolen. Op de graven van de burger slachtoffers werden bloemen ge legd door burgemeester M. K. van Dijke. Van hier ging het gezelschap naar de algemene begraafplaats. Hier werden op de graven van de gevallen Poolse strijders bloemen neergelegd door de secretaris van de afd. Vlissingen van de Poolse oud-strijders, de heer B. Streng, en door de Waaslandafdeling, en namens AxelPolen door de heer C. Schieman. KRANS BIJ MONUMENT Burgemeester Van Dijke leg de bloemen op de graven van de gevallen burgers. Hierna vertrok het gezelschap van de Markt, voorafgegaan door „Hosanna" en de drum band, de dodenmars slaande naar het Poolse monument waar vele belangstellenden stonden opgesteld. Na het spelen van ,Wilt heden nu treden" door „Hosanna" plaat ste burgemeester Van Dijke een krans bij het monument. De heer D. J. Oggel legde hier bloemen namens AxelPolen. Kinderen vormden een bloem tapijt bij het monument. Een lid van „Hosanna" blies de „Last Post" waarna twee minuten stilte in acht werd genomen. Het hervormd kerkkoor zong onder leiding van de heer J. Smies het Poolse volkslied en het Wilhelmus. Burgemeester Van Dijke ont stak vervolgens het bevrijdings vuur voor het monument. WANDELTOCHT Om half drie vertrokken van het Gezellenhuis ruim zeshon derd deelnemers aan de bevrij dingswandeltocht, georganiseerd door de W.S.V. „Emma". Vele Polen sloten zich bij de wandelaars aan en marcheerden mee naar het Poolse Kruis aan de Hulstersewee. Bij dit Poolse kruis werden bloemen gelegd door de Poolse gasten en de heer J. Verplanke, bestuurslid van AxelPolen. Te vier uur was er in het ver enigingsgebouw in de Kerkdreef een diavertoneng. De dia's lie ten zien de tocht van de Poolse strijders in 1944 van Falaise tot in Axel. AVONDPROGRAMMA Om kwart voor acht werd be gonnen met een drumbandshow. Beschenen door schijnwerpers betrad de drumband „Axel" on der leiding van tamboer-maitre Dolf Schoot de Markt. Hierna volgde het optreden van de durmband „Hosanna" onder lei ding van de heer C. van Alten. „Thalia" onder leiding van A. de Bart betrad de open ruimte om klank en kleur te brengen. Tot besluit van de show tra den de drie bands gezamenlijk aan en onder leiding van Dolf Schoot werd eén mars geslagen. De harmonie „Concordia" gaf op de muziektent in de Nas- saustraat het slotconcert van de bevrijdingsdag. UITSLAG WANDELTOCHT 5 km. 1. Kennedy groep, Axel, 591 pt.; 2. Sta Franciscus", Vo gelwaarde, 576 pt.; 3. Voorwaarts, Axel, 570 pt ,;4. O.D.A., Axel, 568 pt.; 5. Oranje-Nassau, Zaam- slag, 564 pt. 10 km. 1. Beatrix, Terhole, 650 pt.; 2. Jong Kruiningen, 630 pt.; 3. Biezelinge, 625 pt.; 4. Voor waarts, Axel, 624 pt.; 5. Honte- nisse, 623 pt. 15 km. 1. Hontenisse, 670 pt.; 2. O. L. school, Oostburg, 668 pt.; 3. O.D.A., Axel, 659 pt; 4. Oran je-Nassau, Zaamslag, 596 pt. 20 km. 1. St. Bavo, Oostburg, 658 pt. Hontenisse wist met 670 pun ten in het bezit te komen van de wisselbeker. Ook voor de overi je deelnemende groepen waren fraaie prijzen beschik baar. INTERNATIONALS MERENDEELS LAGER, STAATSFONDSEN VAST Beursplein 5 heeft vanmiddag de nieuwe beursweek ingezet met merendeels lagere koersen. Philips vormde een uitzondering met een openingsprijs van 94,70 (93,40). De markt voor de hoofd fondsen droeg vrijwel hetzelfde karakter als vrijdag. Ook toen lag het Philipsaandeel hoger, ter wijl de overige hoofdfondsen lager tot flauw in de markt lagen. Vrijdagavond noteerde Philips als hoogste koers 96,60. Dit niveau kon vanmiddag niet worden geëvenaard. Kon. Olie moest wederom ter rein prijsgeven tot 120 (121,10). Dit fonds sloot vrijdag in Wall- street een dollar lager, terwijl Philips er een dollar omhoog ging. De lagere koers in Wall- street van Kon. Olie werd toege schreven aan geruchten in Lon den, dat de Kon/Shell-groep plannen heeft zich terug te trek ken uit het 1200 min. met Mon- tecatini in Zuid-Italië grote che mische bedrijf. Dat zal dan wel met verlies gepaard gaan. Unilever gaf een gulden prijs tot 86. AKU daalde vijftig cent tot 68,30. Van Hoogovens ging 'n paar puntjes af tot 343 als ad- vieskoers. KLM was belangrijk hoger. De handel in alle hoeken verliep rustig in afwachting van de miljoenennota. De staatc- fondsenmarkt was vast met een levendige handel. De nieuwe 7 Va pet. lening kwam op 102Va. De f 5 min. 7 Va pet. lening Coöp. Melkcentrale tegen 99 pet., als mede die van de 7% pet. Export Financieringmaatschappij, groot 25 min. a pari, zijn overtekend. Op de inschrijvingen zal een be langrijke reductie worden toege past. Ook in de lokale afdelingen werden merendeels koersdalin gen geregistreerd Aandelen Van Gelder waren lager. Hollandsche Bank-Unie, waarin de laatste dagen tegen sterk oplopende prij zen veel werd omgezet, lag op nieuw hoger in de markt. Ook Walvisvaart kon zich wederom verbeteren. De winstbewijzen van dit concern lagen zeer vast. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van heden werden -in totaal aan gevoerd 1700 dieren, zijnde 1225 slachtrunderen en 475 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: ƒ315ƒ4,45; Varkens: (lev. gew. per kg) 2,30-2,45; Stieren: (alle kwal. lev. gew. per kg) ƒ4—ƒ4,45; Worstkoeien; 2,95315; In aanwezigheid van vele ge nodigden en nog meer belang stellenden heeft de commissaris der koningin, mr. J. van Aart- sen, zaterdagmiddag het nood gebouw dat dienst doet als de pendance van het christelijk lyceum te Goes, aan het Mozart- hof officieel geopend. Dit ge beurde nadat in de cantine van „De Hoop" een aantal sprekers uitdrukking had - gegeven aan hun vreugde over deze eerste chr. middelbare onderwijsinstel ling in Zeeuws-Vlaanderen. LANGE AANLOOP In zijn welkomstwoord tot de vele genodigden, waaronder de burgemeesters Aschoff en Van Dijke van Terneuzen en Axel en dr. J. L. P. Brants, inspec teur voor het V.H.M.O. te Goes, rector en docenten van het Goe- se lyceum, ouders van de veer tig leerlingen van de Terneu- zense dependance, noemde de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg, dit een historische dag voor protestants-christelijk Zeeland. De aanloop om deze sprong over de Westerschelde te maken is lang geweest (9 jaar). Spreker stelde nadrukke lijk, dat deze dependance die hopelijk weldra tot een volledi ge en zelfstandige school zal uitgroeien er niet is gekomen door een streven naar aversie of als een antithese. Daarvoor hebben wij te veel eerbied voor hetgeen openbare en katholieke middelbare scholen in de voor bije jaren tot stand hebben ge bracht, aldus de heer Van Ben nekom. Hij bracht dank aan allen die aan de totstandkoming hebben meegewerkt, inzonderheid aan de gereformeerde kerk, die „Pro Rege" tijdelijk afstond. Ook de overheid kreeg een pluim, om dat op 15 juni j.l. de vergun ning was aangevraagd en de volgende dag werd verkregen. MAMMOETWET jlerinnerd aan die lange aanloop meende mr. Van Aart- sen even in atletiektermen te kunnen doorgaan door er op te wijzen dat een sprong een be langrijke voorbereiding en zeker een royale aanloop nodig heeft. De commissaris meende dat het christelijk middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen ontbrak. Een uitvoerige uiteenzetting over de mammoetwet gaf dr. Brants, die er een enorme verbetering in zag, daar de scholen meer aandacht aan de individuele leerling kunnen besteden. Door het in het leven roepen van de z.g. „rompdependance" heeft de minister deze school mogelijk Slachtzeugen: ƒ2—ƒ2,15; Zware varkens: 2,15ƒ2,25. Alles per kg. Overz.: Slachtrunderen: aan voer iets ruimer met redelijke handel, iets gedrukt in prijs; Varkens: iets minder aanvoer, handel vlot, iets stijver in prijs. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opwaarts ƒ19.0022.00; Bin tjes 3550 mm ƒ12.50ƒ13.00; Bintjes 40 mm opwaarts 13.50 14.75. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintjes 35 mm opwaarts in twee maten gesorteerd 13.75 14.50; Bintjes 45 mm op waarts 15.00—16.00. Zandaardappelen voor de ex port: Climax 35 mm opwaarts 9.50; Bintjes 35 mm opwaarts 10.00. Voeraardappelen 2.004.50. Stemming: Binnenland en ex port: kalm. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Nieuwe oogst: Groene erwten tot ƒ44.00; schokkers tot ƒ42.50; Kapucij ners tot 58.00; Bruine bonen boerenschoon tot 95.00. kunnen maken, zo merkte dr. Brandts op JEUGDPROBLEMEN Burgemeester Aschoff van Terneuzen zei de beste verwach tingen van de school te hebben en vond het in ieder geval be langrijk dat deze dependance in zijn gemeente stond. De jeugd problemen zijn dikwijls heel somber, zo merkte de burge meester o.m. op, maar als men de jeugd met begrip tegemoet treedt, zal dat best meevallen. De heer Aschoff hoopte op een belangrijke groei van het leer lingental en gaf ook de docen ten de beste wensen voor de toekomst mee. ZELFSTANDIG Vervolgens werd het woord gevoerd door ds. Berger, voor zitter van de commissie van ad vies, de heer Van Wijck uit Axel als vertegenwoordiger van de ouders der leerlingen en rector K. de Jong van het Goese chris telijk lyceum die meende, dat wanneer hij zo spoedig in Ter neuzen zou verdwijnen, dit een goed teken zou zijn, want dan Burgemeester Aschoff (links) en de heer J. A. van Bennekom kijken lachend toe, hoe mr. Van Aartsen de sleutel van de depen dance uit de klomp tevoorschijn haalt. De leerlingen vormden een erehaag. wordt de school zelfstandig en dit hoopte de heer De Jong van harte. Tenslotte werd het woord ge voerd door de heer Van Dijk, de conrector, die de leiding heeft over de dependance. Hij was vol dankbaarheid voor de medewer king die hij tot nu toe heeft on dervonden. Vooral dominee Ber ger kreeg een hartelijk dank woord voor de gastvrijheid in „Pro Rege". Nadat de heer Van Dijk het dankgebed had uitgesproken, begaf het gezelschap zich naar het Mozarthof. SLEUTEL IN KLOMP Voor de ingang van de school hadden twee rijen leerlingen een erehaag gevormd. Aan de commissaris der koningin werd de sleutel aangeboden door een van de leerlingen; niet op een fraai versierd kussen, zoals te doen gebruikelijk, maar in een klomp aan een hengel. Daar mee verrichtte de gouverneur van Zeeland de officiële plech tigheid. Van de zijde van het publiek was er veel belangstel ling. (ADVERTENTIE) Wellicht als enige In Nederland keuze uit een kleine doch zeer fraaie collectie BONTMANTELS tegen niet nader te noemen LAGE PRIJZEN „het mooiste van het mooiste". Tegen contante betaling a keuze uit een beperkte, buitengewoon mooie serie velours, mohairs, o.a. bezet met schitterende EDPk- BONTKRAAGalsPersianer.Nertz.Beverenz. gg gft. 1 1 DE GOEDEREN WORDEN GELEVERD DOORi I VERKOOPADRES: MAISON „ELEGANCE" I COOSJE BUSKENSTRAAT162 - VLISSINGEN Tot verbazing van de beman ning, passagiers en afhandelings- personeel schoot zaterdag op Schiphol het viermotorige straal vliegtuig van de Indonesische luchtvaartmaatschappij „Garoeda Indonesian Airways" anderhalve meter door, toen het reeds tot stilstand was gebracht op het platform en de luchtreizigers op het punt stonden het toestel te verlaten. Behalve een deuk in de neus van het vliegtuig, dat op een stilstaande heftruck botste, werd niemand door het ongeval getrof fen. Niet door de wind, noch door de motoren (die al waren afge zet), maar door een oneffenheid in het beton van het platform werd het ongeluk veroorzaakt Het toestel botste tegen een anderhalve meter verder staande vorkheftruck, waarvan de be- schermrand zich in de neus van het vliegtuig boorde. Daarin be vindt zich de kostbare radar- apparatuur. Zoals gebruikelijk werd het toestel, een Convair 990-A Coro- nado, voorafgegaan door een geel volkswagenbusje van de haven dienst van Schiphol, een plaats aangewezen op het platform. Het toestel was juist geland na een reis van Djakarta via Bangkok, Karachi, Cairo en Rome. Er be vonden zich 41 passagiers aan boord. De gezagvoerder draaide zijn toestel, de „Pajajaran", het platform op en bracht het op de aangewezen plek tot stilstand. De blokken werden door het afhan- delingspersoneel van de K.L.M. voor de wielen gezet. Dit is een normale veiligheidsmaatregel, die dit keer niet voldoende bleek. Toen de vliegtuigtrappen reeds voor de geopende deuren stonden en het personeel van de vracht loods de goederen uit het ruim wilde halen, zette de „Pajajaran" zich plotseling in beweging en reed anderhalve meter over het platform door. Het zware toestel stond niet op de rem. Dat schijnt de gezagvoer der niet te mogen worden aange rekend. In vele gevallen (en vooral in tropische landen) is het gebruikelijk de remmen los te gooien, zodra de blokken voor de wielen staan. Dit geschiedt, om dat bij hoge temperaturen de oliedruk in het hydraulische rem- systeem zó hoog kan oplopen, dat daardoor een breuk zou kunnen ontstaan. De Britse politie heeft vandaag Ronald Edwards gearesteerd, een van de twee mannen die nog werden gezocht in verband met de beroving van een posttrein, waarbij in augustus 1963 onge veer vijfentwintig miljoen gul den werd buitgemaakt. Het enige nog niet veroordeelde lid van de bende, die nog op vrije voeten is, is Bruce Reynolds. De politie gelooft met de arres tatie van de 35-jarige Edwards het brein achter de gedurfde overval, waarbij met op onveilig gezette seinen de trein tot stil stand werd gebracht te hebben gepakt. Men dacht dat hij naar het buitenland was gevlucht. Twee van twaalf andere bende leden, die tot zware gevangenis straffen werden veroordeeld, zijn uit de gevangenis ontsnapt. Het zijn Ronald Biggs en Frederick Wilson. Busongeluk in Columbia In noordoost-Columbia is zon dag een bus in een 300 meter diep ravijn gereden, als gevolg waar van 23 mensen de dood vonden en 17 ernstig werden gewond. De chauffeur, die tot de gewonden behoort, is in arrest gesteld. 4

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2