PROVINCIAAL NIEUWS Ren nies®| DE TERUGKEER VAN ARAM 7 Gemeentebestuur ontving N.V.V.-bestuurders Terneuzen Axe! Hoek Middelburg Retranchement Sluis Zaamslag POSTSPAARBANK RENTE TOT /O Zaterdag, 17 sept. 1966 DE VRIJE ZEEUW ?agina 3 Makelaars-, reis- en passagebureau J. F. Rouw feestelijk geopend Vrijdagmiddag heeft burge meester Asehoff het makelaars-, reis- en passagebureau J. F. Houw aan de Heregracht officieel geopend. In zijn toespraak gaf de heer Asehoff blijk van zijn bewonde ring voor dit initiatief. Hij wens te de heer Rouw veel geluk met deze gemoderniseerde onderne ming. MODERN AANZIEN Enige tijd geleden verhuisde liet bureau van de Westkolk- siraat naar het pand aan de He iengracht, omdat de heer Rouw er van overtuigd was, dat zijn onderneming een modern aanzien nodig had. Zijn visie op wat nood zakelijk is om de mensen van nu in een gepaste omgeving te ont vangen vindt men gekristalli seerd in dit pand met dit inte rieur. De benedenverdieping is be stemd voor het reis- en passage- bureau. Het is er ruim en licht, geheel zoals men dat van een modern reisbureau, waar alles is afgestemd op service en effi ciency mag verwachten. Men vindt er allerhande kleurige fol ders die de bezoeker naar zonni ge landen en stranden doet ver langen. Vanzelfsprekend is het ook wis selkantoor voor vreemde valuta en zeer tot genoegen van V.V.V.- Terneuzen kan de vreemdeling er ook alle inlichtingen betreffende de stad verkrijgen. Een verdieping hoger ligt het makelaarskantoor met de direc tiekamer en daarboven vindt men de ruimte voor de algemene ad ministratie. het archief en de cantine. DYNAMISCH Er waren bij deze officiële opening niet alleen veel genodig den die met een verfijnde gast vrijheid werden ontvangen, er waren ook vele en vaak zeer kostbare bloemstukken en ge schenken en schriftelijke geluk wensen. Dit nieuwe makelaars-, reis- en passagebureau J. F. Rouw is in feite hetgeen Terneuzen in zijn geheel aan het worden is, modenr en dynamisch. Chr. Dialoog Sjaloom Het „christelijk dialoog sja loom" alhier heeft weer een bijbelreceptie belegd op maan dag 19 september om 20 uur in het gebouw van de waterleiding maatschappij aan de Axelsestraat. De heer W. H. Drijver zal een Inleiding houden over Genesis 1 1—2 4a en 2 4b—3 24. Naar aanleiding van deze peri koop zal eventueel worden ge- diskussieerd over de gehouden inleiding. De gespreksleider van deze avond is drs. F. C. de Waal. Herv. vrouwenvereniging op reis Voor de laatste maal in dit sei zoen maakten de leden van herv. vrouwenvereniging „Lydia" een dagreisje, ditmaal naar Zuid-Lim burg. De dames vertrokken met re gen maar het werd naderhand een mooie zonnige dag. Over St. Niklaas en Mechelen ging de reis naar Scherpenheu- vel, waar de koffie klaar stond. In Maastricht werd de St. Ser- vaaskerk bezichtigd en de lunch gebruikt. Daarna was Vaals met het drielandenpunt aan de beurt. Valkenburg werd het eindpunt. Langs de grote verkeersweg via Antwerpen keerden de dames huiswaarts na eeh wel wat ver moeiende maar in elk opzicht ge slaagde dag. Aanrijding Gisteravond te 9 uur had op de kruising AxelsestraatJ. van Rompustraat een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bromfiets. Ter hoogte van genoemde krui sing wilde de chauffeur van de auto, die in de richting van de brug reed, links de Jan van Rom pustraat inrijden, waarbij hij geen voorrang verleende aan de uit de richting van de brug ko mende bromfietser J. A. H. uit Terneuzen. Door de botsing werd H. aan beide benen gewond. Dokter Van de Griek verleende ter plaatse eerste hulp en bracht hem daar na naar het Juliana-ziekenhuis. De Franse chauffeur van de auto liep geen letsel op. Beide voertuigen hadden mate riële schade. Tentoonstelling Jan Juffermans Gisterenavond heeft de heer J. Hüsken een schilderijententoon stelling geopend van de jonge kunstschilder Jan Juffermans, in de woninginrichting-Gabriëlse in de Noordstraat. In zijn openingswoord belicht te de heer Hüsken de bedoelingen van deze moderne schilder, die op zijn eigen en eigentijdse wijze tracht de toeschouwer duidelijk te maken hetgeen hij te zeggen heeft, n.l. de angst voor de ma chines, d.w.z. zijn angst voor de onderworpenheid van de mens aan de techniek en z'n angst voor de steeds verder gaande sport- verdwazing. Er was een behoorlijke belang stelling voor deze tentoonstelling die tet 19 oktober geopend blijft. Zwemdiploma's Deze week werden in het ge meentelijk zwembad voor de laatste maal van dit jaar zwem- examens afgenomen. Dit ge schiedde door mevr. Wagenaar Weijermans en de badmeester de heer M. Mattelee. Voor de zwem-proef versche nen 36 kinderen, waarvan er één moest worden afgewezen. Der tien deelnemers waren er voor het diploma geoefend zwemmer. Hiervoor moesten zes deelne mers worden afgewezen. GESLAAGDEN ZWEMPROEF: Meisjes: M. Kersbulck. S. Orte- lee, A. Schelleman T. Pijpelink, L. de Kraker, S. Lefeber, A. Le- feber E. van Langevelde, L. Kortvriendt, M. Boeding, M. Wul- lems, M. Lippens, J. Vink, T. Loeve, M. v. d. Bos, R. Buijze, L. Scheele, L. Bolleman, T. Bolle- man, C. Bakker, E. Hamelink. R. van Driel, I. van der Sypt, I. van Damme en M. Kindt. Jongens: J. Eekhardt, R. de Kraker. F. van Eek, A. van de Berg R. de Danschutter, T. van de Vijver, M. Oostveen, B. San- dee, A. Hamelink. C. Dey. Geoefend zwemmen: meisjes: D. de Wever, E. Staelinga, A. Ver- straetcn, J. den Doelder en E. Buursma. Jongens: B. Sandee en J. dé Wever. Zwemvaardigheidsdiploma II: E. Al. Biertapwedstrijden 1966 Evenals vorig jaar te Terneu zen werden gisteren in „Het Cen trum" te Axel de nationale bier tapwedstrijden gehouden, geor ganiseerd door de Nederlandse brouwerijen. De voortzetting van deze wedsrijden vond plaats, omdat er van horecazijde grote t-langstelling voor bestond. Dit bleek ook gisteren weer, want niet minder dan 26 éénmanszaken en teams namen eraan deel. Onder het deskundige oog van de j'vy bonden zowel de éénlin gen als de teams de strijd aan. De uitslag luidde: Éénmanszaken: le prijs café „De Sport", Vlissingen; 2e prijs café „De Ster", Terneuzen; 3e prijs café „Amstelbron", Axel. Tweemanszaken (teams): le prijs hotel-restaurant „Zeebad", Cadzand; 2e prijs café-restaurant „Het Wapen van Zeeland", Axel; 3e prijs mosselrestaurant „Wis- kerke", Philippine. P.T.T.-dienst De uren van openstelling van het P.T.T.-kantoor te Hoek heb ben sinds het begin van deze week enige veranderingen onder gaan. Ten gerieve van onze lezers delen wij mede, dat het postkan toor thans van maandag t/m vrij dag is geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 14 tot 15 uur en van 17 tot 18 uur. Op zaterdag is het kantoor de gehele dag gesloten. De openstel ling van 17 tot 18 uur is niet be stemd voor geldzaken. Beroepen Ds. D. van Boven, hervormd pre dikant te Middelburg, heeft een beroep ontvangen naar de hervorm de gemeente te Weesp (vacature- ds. E. Holtrichter). Openstelling postkantoor De gewijzigde uren van open stelling van het postkantoor te Retranchement zijn als volgt: Van maandag tot en met vrijdag van 11.30 tot 12.30 en van 14.— tot 15 uur. Op zaterdag gesloten. In de postbestellingen en de buslichtingen is geen verande ring gekomen. Vergadering gemeenteraad Bij de aanvang van de verga dering van de raad van Sluis werden de heren P. E. de Broek en J. A. Kopmels als raadslid beëdigd. Het handboogschuuttersgilde „Willem Teil" en de muziekver eniging „Apollo" mogen de raad huiskelder gedurende enige uren gebruiken voor hun oefeningen tegen een bedrag van 5 per uur. Aan de heer P. E. de Broek werd de door hem bewoonde wo ning in de Dinsdagstraat ver kocht voor 12.567. Een voorstel van B. en W. werd aanvaard, waarbij door het bestuur van de Burgerlijke Gods huizen een bedrag van 10.000 aan de gemeente moet worden overgemaakt in verband met het in werking treden van de bij standswet. De heer S. A. van Hal had liever gezien dat eerst overleg was gepleegd met het bestuur van de Godshuizen. De voorzit ter zag hierin geen dwingende noodzaak, waarop de heer Van Hal tegenstemde. Hij stemde ook tegen een nieuwe salarisveror dening voor de ambtenaren ter secretarie, omdat hierin de be paling was opgenomen dat het salaris van de administrateur van de V.V.V. over de gemeen te-administratie zou lopen. Hij was hier als wethouder reeds tegen geweest en zag er nog steeds de noodzaak niet van in. Voor een bedrag van 5000 zal de gemeente deelnemen als aandeelhoudster van de Zegam, die het recht tot distributie van aardgas in de gemeente krijgt. Bij de rondvraag informeerde de heer P. de Broek naar de mo- (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt! gelijkheid tot verbetering van de weg SluisHeille; voor ver betering en vernieuwing van de bestaande schoolgebouwen en naar het ontwerpen van een plan tot bouw van woningen voor beter-gesitueerden. De voorzitter antwoordde dat er momenteel over de weg Sluis Heille besprekingen worden gevoerd met het waterschap „Het Vrije van Sluis", dat deze weg in beheer heeft. De vernieu wing en verbetering van de schoolgebouwen is rónd, maai de bestedingsbeperking steekt een spaak in het wiel. Wat de woningbouw betreft zijn er on derhandelingen gaande met de stedebouwkundige. Slotconcert van „De Volharding" Bij gunstig weer zal het har monie-orkest van Zaamslag van daag het zomerseizoen besluiten met een concert dat om 17 uur aanvangt: Het programma luidt: 1. Midway, mars van Ton Kot ter; 2. Suite Oriëntale, mars van Fr. Poppy; 3. Kaiserswals, mars van Joh. Strausz; 4. Soft and Sweetsong, mars van J. Paresco; 5. Colonel Bogey on parade, mars van K. J. Alfort; 6. Hollyday for Band, mars van J. Everaans; 7. Mars der medici, mars van J. Wi- chens. Na het concert zal de harmonie een serenade brengen aan de heer J. Dieleman, die nu reeds vijf jaar op uitstekende wijze ziin werk als bode voor de mu ziekvereniging verrichten die zondag a.s. zijn 60e verjaardag herdenkt. Het harmonie-orkest „De Vol harding" kan weer op een suc cesvol seizoen terugzien, waarbij het behalen van een le prijs met lof der jury in de vaandelafde ling wel het eerst dient te wor den vermeld. Daarnaast werd ge concerteerd in Antwerpen, Gent, Terneuzen. Axel en Breskens waar steeds veel waardering werd ondervonden. Ongetwijfeld zullen de prestaties van „De Vol harding" op het a.s. topconeours te Arnhem, dat in maart 1967 zal plaatsvinden, met belangstelling worden gevolgd. KANAAL VAN TERNEUZEN ZEEVAART Geschut op- en afvaart: Totaal B.r.t. 481 587.981 Gelost of geladen te: Terneuzen 33 30.618 Terneuzen rede 8 103.248 Sluiskil 4 11.161 Sas van Gent 13 11.349 BINNENVAART Geschut op- en afvaart: Totaal Ton 5.251 2.522.691 Gelost of geladen te: Terneuzen Terneuzen rede Sluiskil Sas van Gent Axel Sassing 318 58 359 127 17 177.335 76.800 239.582 51.882 6.594 Minister Samkalclen ontving leden „verenigd verzet" Een delegatie van de vereni ging „verenigd verzet 1940-1945" heeft vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan het ministerie van justitie te Den Haag, waar zij door de minister, prof. mr. I. Sam- kalden, persoonlijk werd ontvan gen. De delegatie bood de minis ter ruim 3.000 kaarten aan, uit alle delen van het land ontvan gen, waarop geschreven stond: „Lages terug in zijn cel" en „Geen gratie voor oorlogsmisdadigers". De minister heeft zich korte tijd onderhouden met de ver tegenwoordigers van de organi satie, waarbij oud-verzetsstrij- ders, ex-politieke gevangenen en nagelaten betrekkingen zijn aan gesloten. WATERGORDIJN OP DE BOSBAAN Op de Amsterdamse Bosbaan is men druk aan het trainen voor de Nederlandse kampioenschap pen waterskiën, die dit weekein de gehouden zullen worden. Hier een fraaie opname van Peter Beaujean tijdens een slalom, ge nomen uit de trekboot. TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter R. J. P. Bauwens, Jac. van Lennepstr. 87, tel. 3768. Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstr. 69, tel. 2060. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Claeijssens. Jac. van Lennepstr. 35, tel. 2706 (b.g.g. —008) SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr Néve te Philippi ne. tel. 01159—306 (b.g.g. 008). AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 777. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag, waar-1 genomen door dierenarts J. F. de Haas. Axolsestr 108 te Zaam slag, tel. 01153—366. I MAROKKAANS „DROOM"-HUW ELI JK Mohammed Echouafni, direkteur van het Marokkaanse reisbureau voor Duitsland, Nederland en Zwitserland in Dusseldorf, is in Rabat in het huwelijk getreden met Houria Tazi, dochter van de voormalige pasja van Rabat en Fez. De bruid zag er betoverend uit, want het was een plechtig heid oude stijl. Prominente gas ten uit de gehele wereld hebben het feest bijgewoond. Marokkaan verdronken De 28-jarige Marokkaan Omar Belid Moharned is donderdag in de spoorweghaven in Rotterdam verdronken. De man was dóór onbekende oorzaak met zijn fiets in de haven gereden. Hij werd door een politieman uit het water gehaald en naar een ziekenhuis gebracht. Bij aankomst bleek dat hij was overleden. (ADVERTENTIE) In het kader van het 40-jarig bestaan van de Terneuzense be- stuurdersbond ontving het ge meentebestuur gisteren in de raadszaal het dagelijks bestuur van het N.V.V. met enige dis trictsbestuurders van bij het N.V.V. aangesloten bonden. Donderdag, aldus burgemees ter Asehoff in zijn begroetings woord, heb ik tijdens de receptie in hotel „Rotterdam" reeds ge wezen op de belangrijkheid van de plaats, welke de vakbeweging inneemt. Doelende op de ontwik keling die gaande is in Terneu zen en in de kanaalzone, zei de burgemeester dat er veel verloren gaat van wat aan het verleden herinnert, maar dat er anderzijds iets tot stand komt, dat veelbe lovend is voor de toekomst. Hij ging in het kort de geschie denis van Terneuzen na en legde daarbij de nadruk op de huidige ontwikkeling, waarbij hij speciaal aandacht vroeg voor de woning bouw, de sportterreinen, het cul turele en het jeugdwerk. Wat de industriële uitbreiding van Ter neuzen betreft, herinnerde de burgemeester aan de komende herindeling, die meer en grotere mogelijkheden zal bieden. Spr. zag in dit bezoek van de vakbondsbestuurders het bewijs dat ook daar de belangstelling leeft voor wat hier gaande is en dat men zijn steentje wil bijdra gen aan de toekomstige groei. Daarom zal het gemeentebestuur blijvende samenwerking zeer op prijs stellen. De heer Van Loenen, secreta ris van het N.V.V., schetste de strijd van de vakbeweging die z"n ontstaan vond in de ellende van de arbeidende bevolking. Spreker noemde het markant en een aanwijzing hoeveel er ver anderd was, dat de burgemeester een beroep op samenwerking deed om tot een gezamenlijke op lossing van de problemen te ko men. De N.V.V.-secretaris was er kentelijk voor de wijze waarop de vakbondsmensen hier waren ontvangen. Op de reis hierheen warc.i ze over de machtige Oos- terscheldebrug gekomen, die door de ontsluiting een enorm gebied symboliseert. Spr. wilde gaarne de verzekering geven dat de vak beweging tot samenwerking be reid is en bijzonder aandacht zal schenken aan de ontwikkeling in deze streek. Na de koffiepauze sprak bur gemeester Asehoff een woord van welkom tot de vertegen woordigers van het Belgische vakverbond, gewest Gent-Eeklo. Hij juichte het toe dat de mensen van de Nederlandse vakbeweging de problematiek van deze streek met hun Belgische vrienden be spraken. Inhakend op de symbolische betekenis van de Oostersehelde- brug stelde de burgemeester vast, dat de heren één ding ver gaten, n.l. dat er nog een barrière 45. Bij het -horen van deze woor-1 i begon Aram plotseling een licht op te gaan. De kooplie den, of het stadsbestuur van Ve- neda hadden dus een soort bond genootschap met de Barbadoren gesloten! Het antwoord van Guil- liano's bezoeker bevestigde zijn vermoeden. „Natuurlijk, mijn waarde", sprak de man. „Ge kent onze r :reenkomst. Zolang gij de 1 hertog van Pomplina geen enkele hulp verleent, is uw stad veilig en daarna hebben wij recht op een vijfde gedeelte van alle ha vengelden!" Nu had Aram genoeg gehoord. Alles werd hem nu duidelijk. Het stadsbestuur, dat voorname lijk uit rijke kooplieden bestond, speelde onder een hoedje met de indringers en waarschijnlijk werd de dogs, die een rechtschapen man moest zijn, overal buiten ge houden! Een ogenblik voelde Aram het heftige verlangen in zich opkomen om de twee samen zweerders te lijf te gaan, doch bijtijds zag hij in, dat er grotere belangen op het spel stonden. „Ik begrijp niet, dat die stomme Ve- nedanen op het woord van de Barbadoren vertrouwen", dacht Aram, die er zeker van was, dat de schurken, zodra Pomplina in hun handen gevallen was, zich tegen Veneda zouden keren en dat eenzelfde lot doen ondergaan! Voorzichtig begon hij zich terug te trekken. Het was nu echter bijna donker geworden en plotse ling struikelde hij over een boom wortel. Met een kreet sprongen de beide mannen op, toen zij in eens een gerucht achter zich hoor den. overwonnen moet worden, al vorens Zeeuws-Vlaanderen ont sloten zal ziin en dat is de Wes- terschelde. Daarom is het in het licht der ontwikkeling van heel dit gebied noodzakelijk, dat er zo spoedig mogelijk een vaste oever verbinding komt. Er wordt al veel over gesproken, maar de verwezenlijking lijkt nog ver. De burgemeester wenste de heren die een bezoek gingen brengen aan de kanaalzone, ten slotte een aangename en een leer zame dag. Na de officiële ontvangst door het gemeentebestuur werd in hotel „Rotterdam" de lunch ge bruikt. Vóór men weer de gereed staande bus opzocht voor de ge plande rondrit werd een jour naalfilmpje vertoond over de ontwikkeling van Zeeland en hield drs. I. v. d. Zee een causerie over ontwikkelingsmogelijkheden rond het Westerscheldebekken, toegespitst op de kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen en België. Na het einde van deze causerie en de daarop gestelde vragen vertrok het gezelschap om een rondrit te maken langs de in uit voering zijnde kanaalwerken en gevestigde industrieën. Het eer ste projekt, dat door zijn gigan tische afmetingen de aandacht trok, was de DOW. De heer J. Huybregt, die als gids fungeerde, gaf een uiteenzetting van de ont wikkeling en kon meedelen dat in de toekomst voor dit bedrijf nog vier steigers in de Schelde zullen worden gebouwd. Hij wees de plaats aan waar de olieraffina derij zal worden gebouwd en maakte het gezelschap bekend dat een 14-verdiepingen hoog flatgebouw in de polder zal ver rijzen. Na de DOW werd een kijkje genomen bij de grote zeesluis in aanbouw, reed men door naar Sluiskil waar de nieuwe brug aandacht kreeg en volgde als eindpunt Zelzate, waar het gezel schap door het gemeentebestuur in het gemeentehuis werd ont vangen. De burgemeester van Zelzate, de heer Danschutter, was zeer verheugd de vertegenwoordigers van de Nederlandse vakbeweging in zijn gemeente te mogen ont vangen. Hij sprak over de ver schillende problemen welke zich voordoen in zijn gemeente in het licht gezien van een werkelijk revolutionaire ontwikkeling. Tenslotte waren het de heren B. van Loenen en J. Hoek die het gemeentebestuur hartelijk dank ten voor de ontvangst, daarbij de hoop uitsprekend in de toekomst een vruchtdragende samenwer king tot stand te kunnen brengen. Nadat burgemeester Danschut ter het gezelschap het allerbeste had gewenst, werd de terugreis naar Terneuzen aanvaard. In hotel „Rotterdam" schonk een diner een korte aangename ver pozing. Hierna volgde als sluit stuk van deze dag een bespreking met de bestuurdersbonden uit Zeeuws-Vlaanderen over „de taak van de vakbeweging in ver band met de industriële ontwik keling in de kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen. Tegen half elf was deze leer zame en nuttige dag voor de N.V.V.-bestuurderen voorbij. Zo kunnen de indrukken die ze in ons gewest opdeden, meewerken tot een gezamenlijke aanpak van vele problemen welke zowel voor autoriteiten als voor de vak beweging vruchten zal kunnen afwerpen. Vrijlating politieke gevangenen In welingelichte kringen in W. Berlijn mi -t men te weten, dat de Oostduitse overheid dezer dagen 33 politieke gevangenen h :eft vrijgelaten en naar West- Duitsland gezonden. Er wordt over deze vrijlating de grootste discretie in acht genomen. Ver moedelijk zijn de gevangenen door Bonn vrijgekocht, zoals ook in 1964 en 1965 is gebeurd. Toen kwamen ongeveer 2500 politieke gevangenen vrij tegen betaling in geld of natura door de Westduitse regering, tot een bedrag van naar schatting 220 miljoen mark.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3