Het zoeken naar overlevenden van de „Hai" gestaakt Ontbinding Indonesische staatsinstellingen Lin Piao over het doel der rode wachters ZES LIJKEN GEBORGEN. NOG DERTIEN MAN VERMIST de Gasverwarming OUD-MINISTER DALAM VRAAGT REVISIE VAN ZIJN VONNIS HERBEHANDELING VAN DE ZAAX-OTTO JOHN? NOORBZEEGAS BEGIN 1967 NAAR ENGELSE VERBRUIKERS RADIO DE KOOK VANDAAG BOLLEN BESTELL1 P.BAKKER -C/ HILLEGOM -f/ HET WEER ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6776 Extra nieuwsuitzending over miljoenennota Zeewaardig Verkennings vlucht Opnieuw storm Seda naar Washington Handjevol Russisch commentaar ARRESTATIES IN ZAMBIA ENGELAND VERWERPT SPAANSE NOTA OVER GIBRALTAR Philips televisie Philips radio Ontvoerd Verdoofd „VAN DE NOORDPOOL TOT DE ZUIDPOOL" Spaans vliegtuig- verongelukt uit de nieuwe gratis bollencatalogi van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater •ranlcerfng bij abonnement: TERNEUZEN Jireeteup-Hoofdredaéteur: I. van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per ifvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer '22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, prending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De radionieuwsdienst A.N.P. zal dinsdagmiddag de voornaam ste bijzonderheden uit de miljoe nennota bekend maken in een extra-uitzending. Deze wordt ge geven van 15.20 tot 15.27 uur over de drie zenders Hilversum I, II en III tegelijk. De drijvende kraan Magnus-3 is vrijdag aangekomen op de plaats waar de Westduitse onderzeeboot „Hai" is vergaan. Volgens een me dedeling van het bergingsbedrijf Harms in Hamburg zal het van de Weersomstandigheden afhangen, wanneer met de berging van de Hai kan worden begonnen. Onder de gunstige omstandigheden, dat is bij een gladde zee, zal het drie da gen duren, alvorens de gezonken onderzeeboot kan worden gelicht. De woordvoerder van het minis terie van defensie in Bonn, overste Hasso Viebig, deelde vrijdag op een persconferentie mee dat men meer inlichtingen over het ongeluk hoopt te krijgen, als men eenmaal beschikt over het logboek van de Hai en over de aantekeningen van de radiotelegrafist. Kapitein-luitenant-ter-zee Jorg Uliman, die zelf onderzeebootcom mandant en gedurende geruime tijd officier van de wacht op de Hecht, het zusterschip van de Hai, is ge weest, zei dat zowel de Hai als de Hecht zeewaardig waren. Alle be manningsleden waren uitgerust met zwemvesten met zuurstofap- paratuur. Gezien de geringe ruimte werden deze uitrustingsstukken niet steeds gedragen. Volgens UU- man neemt het aantrekken ervan 20 seconden in beslag. Ze konden niet zeegen waarom de Bayern van Helgoland naar de plaats van de ramp werd gediri geerd en waarom het begeleidings schip niet onmiddellijk met het zoeken werd belast. Dat niet direct via de radio alarm was geslagen, schreef de kapitein-luitenant-ter zee toe aan het feit dat scheDen die in verband varen, om praktische redenen niet in ononderbroken radioverbinding staan. Als gevolg van de hoge zee was het niet steeds mogeliik .dat de schepen elkaar op de radar konden zien en het slechte weer had bovendien optische waar nemingen onmogelijk gemaakt. Volgens overste Viebig was don derdagochtend om twee uur op dracht gegeven dat een Albatros watervliegtuig een onderzoek moest gaan instellen. Het ging uit sluitend om een verkenningsvlucht en niet om een reddingsactie. Het toestel was om 3.24 uur gestart en om 5.50 uur was een tweede toe stel een andere sector gaan afzoe ken. Pas om 6.30 uur was de mel ding van het Britse vissersvaartuig gek "ien, dat het bootsman Silber- nag. l had opgepikt. Eerst toen wist men dat er een ramp was ge beurd. De storm die gisteren weer is opgestoken in het gebied rondom de Doggersbank, waar de Hai Js gezonken, heeft de kans om iemand levend uit het wrak te halen, verkleind. Het wrak is ge lokaliseerd, maar tekenen van leven heeft men niet waargenomen. De moeder van de enige geredde, bootsman Peter Silbernagel, die in Kaiserslautern een sigarettenkiosk heeft, leeft tussen blijdschap om de redding van haar 23-jarige zoon er. zorg om diens gezondheidstoe stand, nadat hij donderdagmiddag door een Nederlandse marineheli kopter van de Britse treiler St. Martin afgehaald, de uitputting nabij naar een Duits ziekenhuis was overgebracht. Vader Silberna gel had nog vorige week donderdag met Peter getelefoneerd en deze vertelde toen, dat hij met de onder zeeboot naar Engeland en Noorwe gen zou gaan. Zijn ouders hadden hem sedert januari niet meer ge zien. De meeste vermisten zijn jon ge getrouwde mannen, van wie sommigen op 1 oktober hun mili taire dienst zouden beëindigen. De Westduitse marine heeft vrij dag het zoeken met vliegtuigen naar vermisten afgelast. Van de 20 opvarenden van de Hai heeft één het er levend afgebracht. Er zijn zes lijken gevonden, zodat nog 13 man worden vermist. De Duitse onderzeeboot „S-170 Hai", die ter hoogte van de Dog gersbank in de Noordzee is ge zonken, met het zusterschip „S- 171 Hecht". (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Het Indonesische volkscongres, de hoogste wetgevende Instantie, heeft een speciale commissie inge steld ter aanbeveling van de ont binding van alle staatsinstellingen en organisaties, die met de oor spronkelijke grondwet van 1945 in strijd zijn, aldus is officieel meege deeld. De commissie zou ook de wettig heid onderzoeken van de pas inge stelde ereraad van ministers. Het Indonesische ministerie van onder wijs heeft het acht jaar geleden ge geven verbod van publikatie van de geschriften van van de anticom munistische journalist Mochtar Loebis ingetrokken. De wegens corruptie ter dood veroordeelde voormalige minister van centrale-bankzaken Joesoef Moeda Daiam heeft bij het hoogge rechtshof een verzoek om revisie van dit vonnis van het speciale tribunaal ingediend. De minister van financien, Seda, heeft meegedeeld Indonesië op de conferentie van de wereldbank in Washington later deze maand te zullen vertegenwoordigen. Indone sië zou automatisch als lid van de wereldbank worden geaccepteerd na aansluiting bij het internationale monetaire fonds, waar het door de gouverneur van de centrale bank, Radius Prawiro, vertegenwoordigd zou worden, aldus zei Seda. Volgens generaal-majoor Dhar- sono, de militaire commandant van West-Java, proberen elementen van de verboden communistische partij dit gebied tot een basis voor con solidering van hun krachten en voortzetting van hun guerilla-acti- viteit te maken. In een zevental districten hadden de militairen po gingen van de communistische par tij om illegale comité's op te rich ten verijdeld. Radio-Djakarta meldt dat er aan Chinezen die in Indonesië wonen, geen papieren meer zullen worden verstrekt ter verkrijging van het Indonesische staatsburgerschap. De Chinese minister van defen sie, maarschalk Lin Piao, heeft donderdag op een reusachtige bijeenkomst in Peking gezgd, dat het doel van de beweging der rode wachters is, degenen te be reiken onder de leden van de partij, die de kapitalistische weg volgen terwijl zij aan de macht zijn, aldus meldt het persbureau „Nieuw China". De bijeenkomst, die werd voor gezeten door de Chinese leider Mao tse-Toeng, werd bijgewoond door een miljoen rode wachters, revolutionaire studenten en leer krachten uit alle delen van China. Lin Piano was de belangrijk ste spreker. Hij wordt aange duid als „de naaste wapenmak ker van president Mao". Hij verzekerde de rode wachters, dat president Mao tse-Toeng en het centrale comité van de com munistische partij geheel achter hen staan, evenals de grote mas sa der arbeiders, boeren en mi litairen. De rode wachters hebben vol gens Lin Piao grote successen behaald in hun strijd tegen ver ouderde denkbeelden, cultuur, zeden en verouderde gewoonten en vervanging ervan door mo- dernè. Om de heerschappij van het proletariaat te versterken was het nodig „het handjevol men sen aan de macht, die de kapi talistische weg inslaan" uit te schakelen. Dit „handjevol" be hoort naar de mening van Lin Piao tot de groep gewezen groot grondbezitters, rijke boeren, con tra-revolutionairen, slechte ele menten en rechtsen, Na maarschalk Lin Piao voer de premier Tsjoe en-Lai het woord. Hij deed een beroep op „de massa der arbeiders, boeren, geleerden, technici en ambtena ren" met enthousiasme gebruik te maken van de door de cul turele revolutie opgewekte ener gie om de industriële en land- bouwproduktie en het weten schappelijk onderzoek uit te breiden. Volgens Tsjoe en-Lai maakt de hulp van China aan het Viet namese volk eveneens deel uit van de „culturele revolutie". Het blad van de Russische communistische partij, de „Praw- da", schrijft vrijdag, dat een werkelijke culturele revolutie niet iets vluchtigs en oppervlak- (ADVERTENTIE) kigs is, maar een ingrijpende verandering van de gehele maat schappij, een proces, dat zich vol trekt tijdens de gehele „periode van socialistische opbouw". „De gedachte van continuïteit en van geleidelijke voortgang van de maatschappij is de basis van de marxistisch-leninistische zienswijze ten aanzien van de cultuur. Elke generatie steunt bij de ontwikkeling van de ma teriële en geestelijke cultuur op de resultaten, die door vooraf gaande geslachten zijn verkre gen", aldus de „Prawda" die van mening is, dat de werken van bijvoorbeeld Shakespeare, Goe the, Balzac, Poesjkin, Tolstoi, Raphael, Rembrandt, Delacroix, Beethoven, Tsjaikovsky, Mozart, Verdi „en zoveel andere mees terwerken van de literatuur en de kunst" immer een bron van esthetisch genot zijn geweest en zullen blijven en immer zullen bijdragen tot cultivering van de beste menselijke hoedanigheden van de mens. De „Prawda" vindt ook, dat het opnemen en gebruiken van de beste prestaties van de weten- sevhap, de techniek en de we reldcultuur vooral belangrijk is voor de socialistische landen, die tot taak hebben de ontwikkelde kapitalistische landen in econo misch opzicht voorbij te streven. Hoe meer een land ten achter is op economisch, technisch en cultureel gebied, hoe minder zal het in staat zijn de beste pres taties van andere volken te be nutten, die het nodig heeft om zijn eigen achterstand te over winnen", zo schrijft de „Praw da". Het blad merkt tot besluit op, dat Lenin er de nadruk op gelegd heeft, dat een nihilisti sche houding tegenover de cul tuur het socialisme ontzaglijk veel afbreuk doet. In verband met de staking bij de kopermijnen in Zambia zijn gisteren 33 personen aangehou den. Het zijn vakbondsfunctiona rissen, miinwerkers en plaatse lijke politici. Meer dan 11.000 mijnwerkers staken al drie we ken om een pensioenkwestie. De voorbereidingen en de werkzaamheden van de British Petroleum Company voor de monding van de Humber zijn thans zover gevorderd, dat begin 1967 het eerste aardgas uit de reserves in de Noordzeebodem naar de Britse verbruikers kan stromen. Vrijdag werd in Londen bekendgemaakt dat B. P. zal be ginnen met kleine hoeveelheden, maar dat de leveranties medio 1967 reeds een aanzienlijke om vang zullen hebben. De reserve van B. P., die onge veer een jaar geleden is ontdekt, bevindt zich circa 80 km uit de kust. De reserve is door middel van een onderzeese pijpleiding, die ongeveer 45 miljoen gulden heeft gekost, verbonden met het gasdistributienet in Engeland. Het aardgas is van hoge kwali teit. Het bestaat voor 94 procent uit methaan en bezit slechts een klein stikstofgehalte. Het Gro ningse aardgas heeft 'n methaan- gehalte van 82 procent en bevat ongeveer 15 procent stikstof. Zoals bekend heeft B. P. met de Britse gasraad een overeenkomst gesloten die haar verplicht ge durende vijftien jaar, te begin nen uiterlijk 1 juli 1967, tenmin ste een half miljard kubieke meter aardgas per jaar te leveren. B. P. heeft in haar aardgasprojekt tot nu toe 200 miljoen gulden ge ïnvesteerd. Engeland heeft vrijdag een Spaanse bewering verworpen, volgens welke het vliegveld van Gibraltar op Spaans grondgebied ligt. zo hebben functionarissen dn Londen gezegd. Het Britse standpunt was ver vat in een antwoord op 'n Spaan se nota. waarin werd gepro testeerd tegen herhaalde schen dingen door Britse militaire vliegtuigen van het Spaanse luchtruim. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het geval van de voormalige leider van het Westduitse bureau voor de bescherming van de grondwet, dr. Otto John, die in december 1956 op beschuldiging van landsverraderlijke samen zwering tot vier jaar tuchthuis straf werd veroordeeld, zal ver moedelijk opnieuw in behande ling komen. Het hoogste West duitse hof in Karlsruhe heeft vrijdag het verzoek van John daartoe ontvankelijk verklaard. John werd kort vóór Kerstmis 1956 veroordeeld. Hij zou op 20 juli 1954 vrijwillig naar Oost- Berlijn zijn gegaan en keerde op 12 december 1955 in de bonds republiek terug. Hij werd op 27 juli 1958 vervroegd vrijgelaten. John zelf heeft gezegd niet vrijwillig naar Oost-Berlijn te zijn gegaan. Bij zijn terugkeer zou John door de Deense journalist Henrik BondeHenriksen zijn geholpen. John beweerde in ver doofde toestand naar Oost-Ber lijn te zijn ontvoerd en alles, wat hij daar tegen de Westduitse re gering had ingebracht, slechts te hebben voorgewend om te kun nen ontvluchten. In zijn verzoek tot herbehan deling beschuldigt John de arts dr. Wolfgang Wohlgemuth op nieuw ervan hem in verdoofde toestand naar Oost-Berlijn te hebben ontvoerd. Wohlgemuth werd in december 1958 in hoogste instantie vrijgesproken. John noemt nu een groot aantal getui gen, die het feit van de ontvoe ring zouden kunnen bevestigen. Zij advocaat, de voormalige mi nister van justitie dr. Stamm- berger, zei twee jaar te hebben besteed aan het verzamelen van materiaal van de geheime dienst. Volgens een woordvoerder van het hof betekent de ontvankelijk heidsverklaring niet noodzakelijk, „Het was verbazingwekkend; je kon van de Noordpool tot de Zuidpool zien". Dit heeft ruimte vaarder Conrad vrijdag gezegd tot één van zijn collega's, nadat beide ruimtevaarders van de „Gemini-11" op Kaap Kennedy waren aangekomen. Deskundigen van de NASA zei den echter, dat Conrad overdreef, omdat men op een hoogte van bijna 5000 kilometer zou moeten zijn om beide polen te zien. Conrad en Gordon kwamen met hun cabine tot 1367 km. De ruimtevaarders waren ove rigens zeer enthousiast over hun belevenissen. „Dick en ik hebben iets gezien waarvan we nooit had den kunnen denken dat we het zouden zien", aldus Conrad. Gordons reactie was: „Het was bijzonder spectaculair. Ik hoop dat de foto's die we van die grote hoogte hebben genomen, even buitengewoon zijn als ik geloof dat zij zijn." Een DC-3 van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Spantax is vrijdag bij de Canarisehe eilan den in zee gestort. Van de 24 pas sagiers zijn er 23 door vissersbo ten gered, zo is door de maat schappij meegedeeld. De ene passagier, vermoedelijk een Spanjaard, is verdronken. Het toestel was uit Santa Cruz de Tenerife vertrokken naar La Palma Tien minuten na het ver trek viel er een motor uit. De piloot heefthet vliegtuig toen zacht op het water laten neerko men in de buurt van vier vissers boten. De zee was kalm. Spantax deelde later mee dat alle Inzittenden van het vliegtuig Spanjaarden waren, woonachtig op de Canarisehe eilanden. Behal ve 23 van de 24 passagiers is ook de bemanning van drie koppen gered. De verdronken passagier wilde niet van het zinkende vlieg tuig in zee springen en werd naar de diepte gezogen. dat tot een nieuwe behandeling van dp zaak zal worden overge gaan. Een uiteindelijke beslissing hierover kon pas worden ge nomen na onderzoek van het nieuw ingebrachte bewijsma teriaal. (ADVERTENTIE) Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend'mooie tuin. .Stuur ons de bon of bel even. ï'zënümiiUw s'nllëtxillencatalogus jj ijg Naam - straat j Woonplaats.. Beeklaan 18 Tel. (025201-7344 l ZON MAAN op onder op onder Sept. 17 6.17 6.51 9.45 8.04 18 6.18 6.49 11.13 8.23 19 6.20 6.47 12.40 8.47 20 6.21 6.45 2.02 9.20 21 6.23 6.43 8.13 10.02 RUSTIG WEER Een hogedrukgebded. waarvan het centrum vrijdagavond bij zuidwest-Engeland werd aange troffen, zal ook vandaag aanvan kelijk het weer in ons land be heersen. Het hogedrukgebied neemt ech ter in betekenis af onder invloed van een oceaanstoring. Dit heeft tot gevolg, dat aanvankelijk op klaringen zullen voorkomen, ech ter ook enkele mistvelden. maar dat de bewolking in de loop van de dag gaat toenemen. Het blijft echter op de meeste plaatsen droog. De wind blijft meestentijds zwak tot matig, en krimpt van west naar zuid. Na een koude nacht worden vanmiddag onge- veer dezelfde temperaturen als gisteren verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen, maar op sommige plaatsen toenemende bewolking. Bijna overal droog. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vrijdag. ZATERDAG 17 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3.17 3.33 Terneuzen 3.53 4.09 Hansweert 4.27 4.43 Walsoorden 4.36 4.52 ZONDAG IS SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3.56 4.10 Terneuzen 4.32 4.46 Hansweert 5.06 5.20 Walsoorden 5.15 5.29 MAANDAG 19 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.34 4.51 Terneuzen 5.10 5.27 Hansweert 5.44 6-01 Walsoorden 553 SlO

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1