Gemini-elf veilig in Atlantische Oceaan neergekomen Duitse onderzeeër vergaan op de Noordzee 71 EN 17 MINUTEN IN DE RUIMTE OE TRANT GAAT TOCH WEG HET WEER FILIPPIJNSE PRESIDENT OVER CHINA; GEVAAR VOOR INTERNATIONALE VEILIGHEID NEGENTIEN OPVARENDEN OMGEKOMEN 30 katholieken en 30 boeddhisten in grondwetgevende vergadering van Zuid-Vietnam Het koninklijk bezoek aan Zuid-Limburg Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Redeloos Britse Polaris- duikboot Achtste aanval op raketbasis Vietcong: numerieke minderheid Dertig meter diep Twee lijken geborgen Naar Schaesberg fenkerfog WJ abomwauenft TERNEUZEN Mrecteur-Hoofdreüacteur; L vaa de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 ct VRIJE ZEEUW VRIJDAG SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6775 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per V vertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, nzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Gemini-elf is donderdag middag behouden op aarde terug gekeerd. De landing geschiedde om 14.59 uur Nederlandse tijd op 700 mijl ten oosten van Cape Kennedy binnen het zicht van het helikopterkampschip Guam van de Amerikaanse marine. En kele seconden na de daling vlo gen er al helikopters van de Guam boven het ruimtevoertuig. De ruimtevaarders Charles Con rad en Richard Gordon maken het uitstekend, zo is officieel meegedeeld. PRECISIE-LANDING De Gemini-elf maakte een pre- eisielanding die voor het eerst geheel automatisch werd uitge roerd. Conrad en Gordon werden aan hoord van een helikopter gehesen, die hen naar de Guam bracht. Conrad en Gordon waren uit hun cabine in een rubberboot ge gaan en werden door het hef- gchoefvliegtuig opgepikt, dat hen binnen een half uur na hun neerkomen veilig en wel aan boord van de „Guam" afzette. De cabine was op ongeveer 2400 meter van de Guam neergeko men. De landing was de meest nauw keurige tot nog toe van een terugkerend Amerikaans ruim teschip. Het vorige record was 5,6 km voor Gemini-9. Aan boord van de Guam zei Gordon tot zijn collega-officie- ren „We hebben een heel goe de vlucht gehad en zijn blij terug te zijn." Conrad en Gordon zijn 71 uur en 17 minuten in de ruimte ge weest. Zij werden naar de zie- kenboek van de Guam gebracht "voor een voorlopig medisch on derzoek. SUCCESSEN De ruimtevaarders zouden de nacht aan boord van de Guam doorbrengen en vanmorgen naar Cape Kennedy vliegen, waar de balans van de elfde en voor laatste Gemini-vlucht zal wor den opgemaakt. Deze telde en kele opmerkelijke successen: 1. het snelste ruimte-rendez- vous, ooit tot stand gebracht; 2. verscheidene koppelingsmanoeu- Oe Thant heeft donderdag op een perslunch in New York ver klaard dat hij zeker van plan is ,als secretaris-generaal van de Verenigde Naties op 3 oktober af te treden. Hij verzocht de leden van de Verenigde Naties te zoeken naar „een nieuwe roerganger" en dat discreet en zonder fanfares te doen. Oe Thant had op 1 sept. be kend gemaakt dat hij wil aftre den. Sindsdien is voortdurend druk op hem geoefend om aan te blijven. Nu zei hij tegen zijn gehoor, onder wie veie afgevaardigden van V.N.-landen ,dat hij „een soort schuldgevoel heeft omdat hij zich ietwat ongevoelig heeft getoond tegenover zoveel vrien delijkheid. Vele regeringsvertegn- woordigers hbben mij gezegd aat zij niet aan de kwestie van een geschikte opvolger willen den ken. Men heeft mij gezegd dat mijn vertrek een crisis in de V.N. zal veroorzaken. Laat mij in alle nederigheid zeggen dat ik het met dergelijke beweringen niet eens ben. Het spreekwoord zegt: Waar een wil is, is een weg. Wanneer de leden van de V.N. WISSELEND BEWOLKT Donderdag trok een depressie over Scandinavië naar Finland. Het bijbehorende front passeerde ons land met regen en veel wind. Over Schotland naderde ver volgens een rug van hoge druk. Deze brengt ons vandaag een wisselende bewolking met enkele buien, met een kans op onweer. De wind wordt matig tot krach tig uit noordwest tot west. Daar bij worden dezelfde temperaturen als donderdag verwacht, of iets lagere. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Minder wind Wisselend bewolkt met enkele buien en een kans op onweer. Matige tot krachtige wind tus sen noordwest en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. VRIJDAG 16 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.38 2.56 Terneuzen 3.14 3.32 Hansweertt 3.48 4.06 Walsoorden 3.57 4.15 ZATERDAG 17 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3.17 3.33 Terneuzen 3.53 4.09 Hansweert 4.27 4.43 Walsoorden 4.36 4.52 willen zien uitgroeien tot een doeltreffende macht voor de vre de en vooruitgang en de V.N. weer solvent willen maken, er voor willen zorgen dat deze or ganisatie zo wordt gevormd dat zij belangrijk bijdraagt aan ver mindering van alle spanningen en conflicten en de V.N. in staat stellen haar harmoniserende taak te vervullen, zoals in het hand vest is voorzien, zal er een ma nier zijn waarop deze doeleinden kunnen worden bereikt met een nieuwe roerganger. vres, die aantoonden dat de Amerikaanse astronauten daar zeer bedreven in zijn geraakt, 3. een vlucht op recordhoogte; 4. een snelheidsrecord; 5. een for- matievlucht met een doelraket, waarmee de Gemini-cabine door een koord verbonden was; 6. de vorming van een kunstmatig, zij het zeer zwak zwaartekrachtveld in de ruimtecabine en 7. de eer ste terugkeer naar de aarde met volledig automatische besturing. De Gemini-11 draaide 24 maal om de aarde over een totale af stand van bijna 1.950.000 km in 71 uur en 17 minuten. (ADVERTENTIE) President Ferdinand Marcos van de Phitippijnen heeft giste ren in een toespraak tot de hei de hulzen van het Amerikaanse congres China een gevaar voor de internationale veiligheid ge noemd en maatregelen voorge steld om er het hoofd aan te bieden. Het leggen van een cordon in het oosten en zuiden van China zou misschien de Chinezen kun nen bewegen de weg naar vrede op te gaan. „Als China dan iemand wilde bedreigen, „zou het de andere kant maar moeten opkijken, naar de 8000 km lange grens met de Sowjet-Unie." President Marcos, die een of ficieel bezoek van drie dagen aan Amerika brengt, stelde ter beveiliging van Azië voor, dat: 1. men in Zuid-Vietnam stand houdt en tenslotte de macht van de communisten terugdringt tot achter de 17de breedtegraad, die Noord, en Zuid-Vietnam scheidt; 2. dat de landen van zuid- oost-Azie hun bescherming col lectief ter hand nemen en 3. dat de Amerikanen daar na hun militaire macht terug trekken op de bestaande bases in Japan, Okinawa, Taiwan en de Filipnijnen. Met de zevende vloot erbij kan de verdedigings linie onneembaar worden ge maakt en kan iedere natie op het vasteland die door de com munisten wordt bedreigd, steun worden verleend. Er wordt wel gezegd, aldus president Marcos, dat de Chi nese leiders heftig in hun woor den, maar niet zo fel in hun daden zijn. De laatste tijd heb ben zij echter veel verklaringen afgelegd en handelingen toege staan of aangemoedigd, die het irrationele gevaarlijk dicht be naderen. Er moet rekening mee worden gehouden, dat de fana tieke woorden in daden kunnen worden omgezet en dat de rede loosheid in binnenlandse aange legenheden een voorbode is van redeloosheid in buitenlandse zaken. Overigens zijn de Filippijnen niet tegen onderhandelingen met China. Er is geen land in Azië, aldus president Marcos, dat de vernietiging van China wenst. De Duitse duikboot „Hai" is woensdagavond om ongeveer 6 uur na een lek in de machinekamer te hebben gekregen in de Noord zee ter hoogte van Doggersbank gezonken. Donderdagochtend ving de radio kamer van het A.N.P. in Den Haag het eerste S.O.S.-sein op van de Britse treiler Sint Martin, die meldde een bootsman van de ge zonken duikboot te hebben opge pikt. Deze verklaarde, dat hij met zeven anderen bovendeks stond, toen het schip ging zinken. Twaalf of dertien mensen waren nog bin nen. Degenen die buiten stonden sprongen in zee. De bootsman zei te vrezen de enige overlevende van de ramp te zijn. De „Hai" had een bemanning van twintig koppen. Een woordvoerder van de West- duitse marine maakte later het verlies van de duikboot bekend. Een groot aantal schepen en hef- schroefvliegtuigen van verschillen de nationaliteit is naar de plaats De eerste van vier Britse atoomduikboten die worden uit gerust met Amerikaanse Polaris- raketten, de „Resolution", is gis teren van de werf van Vickers- Armstrong te Barrow-in-Furness te water gelaten. Het schip zal in mei 1968 operationeel zijn. Het wordt voorzien van 16 Polaris- raketten met een aktieradius van 4.000 km en zes torpedolanceer- buizen van 21 inch. De „Resolu tion" is ruim 130 meter lang en heeft een waterverplaatsing van 7.000 ton. De kosten zijn 760 mil joen gulden. In de loop van het volgende jaar lopen de andere' drie van stapel. In 1970 zullen ze alle vier in dienst zijn. - - Sept 16 17 18 ZON op onder 6.15 6.54 6.17 6.51 8.49 MAAN op onder 8.15 7.48 9.45 8.04 11-13 3.23 Volgens het blad „Vietnam Guardian" zal de samenstelling van de grondwetgevende ver gadering op grond van de jongste verkiezingen in Zuid-Vietnam er o.a. als volgt uitzien: rooms- katholieken 30, boeddhisten 30, hao hoa 12, caodaïsten 5, discipe len van Confucius 7, nationalis tische partij V.N.Q. 5, ultra-natio nalistische partij Dai Viet 20. Een Amerikaanse eenheid heeft volgens een bericht uit Saigon bij operaties 170 km ten noordoosten van Saigon tot dusver 76 man van de Vietcong doen sneuvelen. Drie leden van de Vietcong en 51 ver dachten werden gevangengeno men. van de drie Zuidvietnamese En gelstalige dagbladen is voor vijf dagen een verschijningsverbod opgelegd wegens plaatsing van een foto met een verkeerd onder schrift. De foto was die van een schaars geklede oosterse dan seres, die volgens het onderschrift aanwezig was op een door de Zuidvietnamese minister van de fensie gegeven feestje ter ere van Zuidvietnamese voetballers, die het Merdeka-toernooi hebben ge wonnen. Voor de achtste dag In succes sie Is de raketbasis 50 km ten noorden van Dong Hoi in Noord- Vietnam door de Amerikaanse luchtmacht aangevallen. Verder 54 km ten noordwesten van Qui Nhon werd een hefschroef- vliegtuig door de Vietcong neer geschoten. De inzittenden konden evenwel gered worden. Aan twee werden treinen en luchtdoelge schut gebombardeerd. Volgens de Amerikaanse mili taire autoriteiten in Saigon evena- (ren de verliezen van de Vietcong- strljders bijna hun aanwas uit plaatselijke werving en infiltraties uit Noord-Vietnam. De sterkte van de guerrillatroepen, die eerst gestaag toenam, is sinds eind juli blijven staan op ongeveer 282.000 man. Zij verloren sindsdien naar schatting alleen al duizend man per week aan doden. De Ameri kaanse inlichtingendienst stelt het aantal infiltranten uit het noorden op 4.500 tot 7.000 per maand. Aan de andere kant staan 600.000 man Zuidvietnamese re geringstroepen en militie en 308.000 Amerikaanse militairen. Van de bondgenoten bevinden zich al 40.000 man in Zuid-Viet nam en vandaag wordt daar de hoofdmacht van een 2.000 man si rke Philippijnse eenheid ver wacht. Volgens donderdag in Saigon bekendgemaakte cijfers is het dodental aan Amerikaanse zijde voor de vierde achtereenvolgende week gedaald. De afgelopen militairen het leven tegen 74 in de week daarvóór. In de dichtbij de demarcatielijn en de kust gelegen Noordvietna- mese provincies zijn duizenden kilometers loopgraven aangelegd, zo werd donderdag in Hanoi be kend. Volgens de Noordvietna- mese pers beantwoordt dit net werk aan twee doeleinden: be scherming van de burgerbevol king tegen luchtaanvallen en voorbereiding op een eventuele inval van de Amerikanen. Doodvonnissen in Estland Op beschuldiging van oorlogs misdaden zijn in Tallin in de Sowj et-republiek Estland twee Estlandse nationalisten ter dood veroordeeld. Het zijn Alexander Zeeman, die majoor is geweest in het leger van het zelfstandige Estland, en Erich-Oswald Org, die tijdens de Duitse bezetting bij de politie werkte. Drie anderen kregen gevangenisstraffen van weken verloren 71 Amerikaanse 10 tot 15 jaar- van de ramp gegaan, waar zich ook veel vissersschepen bevonden. De reddingsoperatie werd geleid door de Duitse torpedojager „Bayern". De „Hai" was in gezelschap van drie andere duikboten en een be geleidingsvaartuig op weg naar Aberdeen. Het vaartuig werd eind 1944 gebouwd en aan de Kriegs- marine overgedragen. Het kreeg geen kans meer om aan oorlogs handelingen deel te nemen. Na de overgave van Duitsland liet de commandant, Oberleutnant Uwe Christiansen, de Hai, die toen nog de registratie U-2365 voerde, in het Kattegat zinken. In 1956 werd het op 56 meter diepte liggende schip geborgen. Een werf in Kiel herstelde het en in 1957 kwam de Hai als eerste duikboot van de Westduitse marine in de vaart. Bii een verbouwing in 1963 kreeg het schip een lengte van 36 meter. Het mat 256 ton en had onder normale omstandigheden een bemanning van zeventien officieren en man schappen. Zijn bewapening bestond uit twee torpedolanceerbuizen in de boeg. De in Neustadt bij Lübeck ge stationeerde Hai bevond zich op een oefentocht. De Nederlandse kruiser Zeven Provinciën die zich ter hoogte van het lichtschip Tessel bevond, is naar de plaats van de ramp geva ren. De kruiser moest hiervoor een afstand van ongeveer 200 km af leggen. In Den Helder hield de marine enkele helekopters gereed. Het Britse radiostation Culler- coats heeft alle schepen in de om geving verzocht uit te zien naar overlevenden en een roodgele boei, die het gezonken vaartuig kan hebben losgelaten om de plaats aan të geven waar het zich bevindt. Het station waarschuwde deze boei niet aan te raken en een even tuele vondst aan de marine te mel den. De Hai, een van de twee oefen duikboten van de Westduitse ma rine, stond onder bevel van luite nant Joachim-Peter Wiedershein. De naam van de geredde bootsman is Silberhagel. De zee is in de omgeving van de ramp meer dan dertig meter diep. Het is een raadsel waarom er zo veel tijd is verstreken tussen het vergaan van de duikboot en het moment, waarop de reddingsactie op gang kwam. Men begrijpt ook niet waarom de Hai, die tezamen met andere schepen in een zware storm zat, niet onder water is ge gaan. Toen de boot begon te zin ken, heeft de commandant zijn mannen opdracht gegeven speciale met zuurstofapparaten uitgeruste zwemvesten aan te doen, die een ontsnapping uit een gezonken- vaartuig mogelijk maken. Een woordvoerder van de West duitse marine zei, dat waarschijn lijk op het moment van de ramp de radioverbinding tussen de Hai en de andere schepen onklaar is geraakt. Tegen kwart voor zeven woensdagavond kon men geen contact met de Hai meer krijgen. Bij de heersende duisternis konden de andere Duitse marineschepen niet vaststellen, of er iets met het schip was gebeurd. Zij zijn toen gaan speuren zonder direct alarm te slaan. De schipper van de Britse treiler Sint Martin heeft gemeld, dat de overlevende van de Hai ongedeerd was. Hij was wel uitgeput door een verblijf van dertien uur in de woe lige zee. De treiler was op weg naar de Oostengelse havenplaats Lowestoft, maar zal daar, mede door sterke tegenwind, niet eerder dan hedenochtend arriveren. De boot zonk als een baksteen, zo heeft de geredde bootsman ge zegd. Hij had zijn redding te dan ken aan het feit, dat hij een zwem vest droeg. Zeven anderen, die bo vendeks waren, droegen dit niet. De torpedojager Bayern heeft in tussen de plaats, waar de Hai is gezonken, bepaald. Bergingsvaar tuigen waren onderweg. Nader is bekend geworden, dat ook een van de andere duikboten, die zich bij de groep marinevaar tuigen bevond, onklaar raakte. Het was het zusterschip van de Hai, de Hesch, die een kabel in de schroef had gekregen. Gisteren meldde een Brits vissersvaartuig, dat het een marinefregat had gezien dat een duikboot op sleeptouw had. De Deense marine meldde, dat op de Noordzee, vlak bij de piek waar de Hai verging, de lijken van twee Westduitse zeelieden zijn ge borgen. Zij zijn door een Duits schin aan boord genomen, nadat een Deense helikopter aanwijzingen had gegeven. De helikopter signa leerde ook een olievlek en een plaats waar luchtbellen naar boven kwamen. Een hefschroefvliegtuig uit het marinekamp De Kooy bij Den Hel der dat vergezeld van nog twee andere helkopters de geredde bootsman Silbernagel van de Britse treiler Sint Martin was gaan af halen, heeft later in de middag deze enige geredde van de gezonken on derzeeboot Hai in Bittmundhafen afgeleverd. Het programma voor de twee de en laatste dag van het be zoek van de koningin aan Zuid- Limburg is donderdagmorgen begonnen in Schaesberg. Omstreeks half elf arriveerde de koningin bij het in dit plaats je gevestigde centrum voor vak opleidingen van volwassenen, dat is verbonden aan de staatsmijn Wilhelmina. De koningin werd begroet door de burgemeester van de ge meente Schaesberg, de heer E. M. L. Prick, en door de staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer. In de kantine van het centrum gaf de heer G. J. Heiligers, lid van Ged. Staten van Limburg, een toelichting over de gevolgen van het her- structureringsbeleid in het socia le vlak. Vervolgens luisterde de koningin naar een uiteenzetting van de hoofdinstructeur-direc teur voor de arbeidsvoorzienin gen in Limburg, de heer G. J. Loos, over de vakopleiding van volwassenen in het kader van de herstructurering. Het centrum is een leerinstituut waar o.m. ge schoolden worden opgeleid, die door structurele oorzaken in hun bestaansmogelijkheid worden be dreigd, zoals dat thans in Zuid- Limburg aan de orde is. Thans volgen aan het centrum reeds een zeventigtal cursisten een op leiding, waarbij een aantal ex- mijnwerkers. De bezetting zal, naar wordt verwacht, van week tot week worden opgevoerd tot een kleine 100 cursisten. De ge middelde opleidingsduur ligt rond de acht maanden. Na de inleidingen maakte de koningin een rondgang door het gebguw van het centrum. Er was veel belangstelling in de Limburgse mijnstreek voor het bezoek van de koningin.' Langs de route van Schaesberg' naar Treebeek, waar de vorstin de schoenfabriek van het fonds voor sociale instellingen bezocht, stonden met name in de grote mijnsteden velen, die de konin-, gin toejuichten. Het weer was inmiddels beter geworden, nadat het in Schaesberg nog hevig had geregend. Met een achterstand van een half uur op het programmasche ma arriveerde de koningin om-1 streeks kwart voor twaalf in Treebeek bij de schoenfabriek.; Na de gebruikelijke begroetin gen gaf mr. J. S. H. Juyben, voorzitter van het fonds voor sociale instellingen, een uiteen zetting over de schoenfabriek en de functie daarvan in het kader van de inpassing van niet om te scholen personeel. De huidige jaarproduktie van de fabriek bedraagt ongeveer honderdduizend paar schoenen. In het complex zijn thans 85 ge handicapte mijnwerkers werk zaam. Na de inleiding maakte de koningin een rondgang door de werkplaatsen. Daarbij onderhield ze zich enige tijd met een antal gehandicapte mijnwerkers. Hierna vertrok de koningin naar het kasteel Hoensbroek, waar ze na de lunch een gesprek had met leden van de provinciale contactcommissie inzake het her- structureringsbeleid. Vervolgens vertrok de konin gin naar de luchthaven Zuid* Limburg, van waar ze terjlgylootf naar Soeaterberg,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1