PREMIE SPAARPLAN De Gemenebestconferentie zoekt naar oplossing BONDSKANSELIER ERHARD NIET BEREID TOT WIJZIGING WESTDUITS KABINET Hongaarse monnik tot twee jaar veroordeeld Sparen in spaaroewijzen levert een extra voordeel op, want... elk jaar legt het Rijk er 20% bij. Vóórverkiezingen in Amerika gunstig voor president Johnson Motie -"""J BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Humphrey's prestige kreeg een klap mÊb: I pil Voethal Ajax' eerste als tweede elftal Pagina 5 E commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van zeven gemenebestlanden, is woensdag begonnen aan een laatste poging om Engeland te verzoenen met de landen die kritiek op de Engelse regering hebben wegens haar op treden tegen Rhodesië. De com missie werd in het leven geroe pen, nadat de 22 landen die deel nemen aan de conferentie, het niet eens hadden kunnen worden over een ontwerp-verklaring over Rhodesië, die was opgesteld door de Canadese premier Lester Pearson. Canada, Groot-Brittan- nië, Zambia, Oeganda, Jamaica, India en Nieuw-Zeeland maken deel uit van de commissie. Waarnemers achtten het van betékenis dat geen van de deel nemers aan de conferentie is weggelopen. Slechts de minister van buitenlandse zaken van Zam bia, Simon Kapwepwe, is voor overleg naar zijn land terugge keerd. In Nairobi zei hij, dat de Britse Rhodesië-politiek „uitverkoop van de vier miljoen Afrikanen in Zimbabwe (Rhodesië)" is. Kapwepwe noemde premier Wil son een racist en een man zonder principe. Hij wilde niet zeggen of Zambia zich uit het gemenebest zou terugtrekken. ALS SMITH KOPPIG BLIJFT De Britse regering zal, wan neer Smith koppig blijft, alle eer der door haar gedane voorstel len met betrekking tot een grond wettelijke regeling van 't vraag- suV intrekken. Zij zal het „on wettige bewind" in Rhodesië waarschuwen dat deze maatrege len zullen worden genomen, wan neer het niet de onontbeerlijke stappen neemt om de rebellie te doen eindigen en de uitvoerende macht weer over te dragen aan de gouverneur, sir Humphrey Gibbs. Engeland wil zijn plannen via de gouverneur onmiddellijk in kennis brengen van alle lagen van de bevolking in Rhodesië. Uit het communiqué blijkt dat Engeland nog altijd sterk gekant is tegen het gebruik van geweld, e kwestie waarover de menin gen op de conferentie zeer ver deeld waren. De leiders van het gemenebest besloten met alge mene stemmen dat Engeland voor het einde van dit jaar de Verenigde Naties om verplichte sankties tegen Rhodesië zal vra gen wanneer er geen wijziging in de toestand komt, maar over de omvang van deze maatregelen kwam men niet tot overeenstem ming. Engeland wenst in tegen stelling tot het merendeel van de afgevaardigden dat de sankties van selektieve aard zijn. De leiders van de 22 gemene bestlanden keurden de verkla ring goed na een laatste poging van Canada als voorzitter van een speciale uit zeven landen be staande commissie om de gapende kloof tussen Engeland en de tegenstanders van zijn Rhodesië- beleid te versmallen. EEN ROLLENDE VOET Leerlingen van de kunstalia demie te Stockholm hebben een grote voet op wielen gezet, blik vanger voor de tentoonstelling van hedendaagse Zweedse beeld houwkunst. Verleden jaar heeft één van de leraren zijn voet ver wond, welke nog steeds niet goed genezen is. Vandaar De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard heeft woensdag laten weten, dat hij op het ogen blik geen aanleiding ziet tot het aanbrengen van wijzigingen in bet kabinet. Wel behoudt hii zich het grondwettelijk recht daartoe te allen tilde voor, aldus zei een regeringswoordvoerder, nadat het kabinet bijeen was ge weest. De dag tevoren zou, naar woensdag bekend werd, on een bijeenkomst van de C.D.U./ S.C.U.-fractie zijn aangedrongen op opneming in het kabinet van Franz-Josef Strauss, de leider van de Beierse christeli.ik-sociale partij, en voorts op instelling van een commissie die onder leiding van Strauss de richtlij nen voor een kabinetsreorgani satie zou moeten uitwerken. Volgens het Hamburger Abend- blatt zou de laatste eis, voor namelijk van de zijde der jon geren gesteld, geen meerderheid in de fractie hebben gevonden. Onderwijl heeft de ondervoor zitter van de sociaal-democra tische partij, Herbert Wehner, op een duidelijke beslissing van de bondsdag omtrent de positie van minister van defensie Von Hassel aangedrongen. De S.P.D. zal een motie hiertoe in het parlement indienen. Erhard heeft in een rede van Nieuwsgierig Amsterdam Vele Amsterdammers hebben zich gisteren aifgevraagd wat het „krijgertje in de lucht" van een viermotorig straalvliegtuig, een DC-8 van de K.L.M., en 'n straal vliegtuig van de luchtmacht bo- 'vcn de hoofdstad te betekenen had. Sommigen belden uit nieuwsgierigheid Schiphol op. Het bleek, dat de (DC-8 een trai- ningsvlucht uitvoerde boven Am sterdam en omgeving, terwijl de cineast John Fernhout uit het mi litaire toestel filmopnamen van het passagiersvliegtuig maakte. De opnamen zijn bestemd voor de film, die John Fernhout over ons land aan het maken is. Deze is bestemd voor vertoning in het Nederlands paviljoen op de ko mende wereldtentoonstelling, die volgend jaar in Montreal zal wor den gehouden. Begin augustus j.l. heeft de ci neast reeds-soortgelijke opnamen gemaakt, maar deze waren niet bevredigend. twintig minuten in het parle ment de wetsvoorstellen van zijn regering voor de stabilise ring van economie en valuta ver dedigd als van beslissend belang voor de toekomst van het volk. Van de zijde der socialistische oppositie werd meermalen met spottend gelach gereageerd. De voorstellen voorzien in diep gaande wijzigingen van de eco nomische en financiële politiek, die slechts door een grondwets wijziging met instemming van de oppositie (n.l. tweederde van de stemmen) tot stand kunnen worden gebracht. Er zou een maximumgrens gesteld worden voor door lands- en gemeente lijke overheid te maken schul den. De regering zou in staat worden gesteld om eventueel de economische activiteit door mid del van hogere voorlopige belas tingaanslagen, gewijzigde af- schrijvingsvoorwaarden en kre dietbeperking af te remmen en de begroting van de staatsuit gaven zou voor een periode van minstens twee jaar moeten wor den vastgesteld. -Haarlak niet gevaarlijk voor kappers „Haarlak is niet schadelijk voor de gezondheid, ook niet voor mensen die er dagelijks in tensief mee moeten werken." Tot deze conclusie is de medisch adviseur van de bedrijfsvereni ging detailhandel en ambachten, dr. J. H. R. van der Pas, geko men op grond van een aantal buitenlandse wetenschappelijke onderzoekingen en publikaties. De vakraad voor het kappersbe- drijf had de vraag, of het in ademen van haarlak schadelijk zou kunnen zijn voor de gezond heid,, in 1964 aan de DETAM voorgelegd. In een lange brief aan de vak- raad komt dr. Van der Pas tot de slotsom, dat de veronderstel ling dat haarsprays longaandoe ningen kunnen veroorzaken, op grond van wetenschappelijk on derzoek dat de toets der kritiek kan doorstaan, niet houdbaar is. Hij meent evenwel, dat onder zoek bij personen die zeer sterk zijn blootgesteld aan de inade- mening van haarlakken, moet worden voortgezet. Vooralsnog ziet dr. Van der Pas echter geen aanleiding tot beschermende maatregelen voor werkers in het kanpersbedrijf. De vakraad voor het kappers- bedrijf heeft de arts verzocht de raad op de hoogte te stellen van eventuele nadere resultaten van een voortgezet onderzoek. Een Hongaarse rechtbank heeft een 34-jarige monnik tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een 18-jarig meisje in het donker zes uur lang over een meer had laten zwemmen zonder een vinger naar haar uit te steken. De monnik was met het meisje in een kano op het Balatonmeer in west-Hongarije gaan varen. Op een gegeven ogenblik had zij te kennen gegeven, dat zij graag wilde zwemmen. De daad bij het woord voegend was zij toen het water ingedoken. De monnik zou nu de kreten om hulp van het meisje, dat in moeilijkheden was geraakt, genegeerd hebben en haar geheel alleen over 't woeste water naar de overkant hebben laten zwemmen. „Neoszabadsag", het orgaan van de Hongaarse communisti sche partij, dat veel aandacht aan het geval heeft geschonken, weet te melden dat de monnik een half jaar geleden bij een nog ernstiger zaak betrokken is geweest. Hij zou toen een zware tocht door ondergrondse grotten, die zes uur duurde, hebben georganiseerd. Bij deze tocht zijn drie jongens om het leven gekomen. Deze zaak is volgens het blad vastgelonen. Deskundigen, „die banden met de kerk onderhielden", zouden ar gumenten naar voren hebben ge bracht in verband met de doods oorzaak en hier was een weten schappelijke discussjp oo gevolgd, waar men niet uit had kunnen komen. Politie gaat inhalers in het oog houden In het kader van de kernthema actie „Achter wij, vóór vrii dan pas inhalen" van het verbond voor veilie vomeer gaan rüks- en gemeentenoi'tio van maa.ndag 19 tot en met vrijdag .30 september repressief opU ^n. Er zal spe ciaal worden gek-', on het juist afstand houden, inhalen en uit wijken. Een groot nationaal plan maakt het sparen nu nog aan trekkelijker. het Premie Spaarplan. Het Rijk steunt u hiermee om tot waardevol bezit te komen. Elk jaar kun nen u en uw vrouw een spaarpremie van 100,krijgen. Door te sparen in spaarbewijzen. Wat is een spaarbewijs? Een spaarbewijs is een bewijs van storting van f 25,—. Hiermee kunt u deel nemen aan het Premie Spaarplan. Spaarbewijzen kunt u bij alle spaarinstellingen verkrijgen. U ontvangt over dat geld, behalve de normale spaarrente, ook de spaarpre mie. Met spaarbewijzen groeit uw bezit dus sneller. Hoeveel Over een gespaard bedrag in spaar bewijzen per jaar van maximaal 500,ontvan gen u en uw vrouw1) nadat u die spaarbewij zen vier volle kalenderjaren hebt aangehouden een belastingvrije spaarpremie van 20 dus maximaal f 100,2) Per deelnemer maximaal f 250,—. Spaarpremie per deelnemer maximaal 50,-*. Een voorbeeld Als u dus samen in dit jaar f 500,— spaart in spaarbewijzen, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,U mag natuurlijk ook minder dan f 500,sparen, de spaarpremie is altijd 20 Spaart u volgend jaar weer, dan krijgt u de spaarpremie over dat bedrag begin 1972. Zo kunt u jaar in jaar uit de spaarpremie verdienen. De bijdrage van het rijk kan zo in de loop der jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, RaiffeisSTlbanken en Bouwfondsen. Vraag de gratis brochure! Verstekelingen over boord gezet De kapitein van het West duitse wachtschip „Rudgert Vin nen" uit Bremen heeft woensdag toegegeven, dat hij zaterdag in de buurt van Kreta twee verste- eklingen over boord heeft gezet. Het in Piraeus liggende schip mocht daarop niet vertrekken. Wanneer zou komen vast te staan, dat een van de versteke lingen. die nog wordt vermist, is verdronken, zal tegen de kapi tein een vervolging worden inge steld. De andere verstekeling be reikte na negen uur zwemmen de kust van Kreta. Hij beschuldigt de kapitein van de „Rudgert Vinnen" ervan, dat deze hem en een andere blinde passagier had gedwongen een zwemvest aan te trekken en in zee te springen. De mannen. Libanezen, waren in Beiroet aan boord geslopen. Zij wilden in Italië werk zoeken. Toen zij werden ontdekt, wilde de kapitein hen in Alexandrië aan land zetten. De Egyptische autoriteiten gaven hiervoor ech ter geen toestemming. De kapi tein heeft verklaard dat de ver stekelingen op eigen wens het schip verlieten, toen dit ongeveer driehonderd meter uit de kust voer. De rederij van het schip deelde mee, dat de twee Libanezen met een vlot aan land ziin gekomen. De „Rutgert Vinnen" was bij de kust in een rustige vaargeul ge stopt om de mannen, die tevoren geld en zwemvesten hadden ge kregen. van boord te laten gaan, aldus de rederij. President Johnson kan zich in zijn beleid ten aanzien van Viet nam en het rassenvraagstuk in zijn land wat geschraagd voelen dooi de uitslagen van de vóórverkiezin gen, die dinsdag in elf staten van de V.S. zijn gehouden en waarbij het erom ging de republikeinse en democratische kandidaten aan te wijzen, die elkaar in november zul len bekampen bij de congres- en gouverneursverkiezingen. De uit slagen worden algemeen gezien als een nederlaag voor de tegenstan ders van Johnsons politiek. De „vredeskandidaten", gekant tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam, kregen zware klappen. Zij behaalden slechts tien tot vijf endertig procent van de stemmen. Ook voor de tegenstanders van rassenintegratie was weinig succes weggelegd. Een uitzondering daar op was Maryland, waar George P. Mahoney die rassenscheiding voorstaat als democratisch kan didaat voor het gouverneurschap was gekozen. In Minnesota leed het prestige van vice-president Hubert Humph rey onder de overwinning van gou verneur Karl Rolvaag, die kandi daat is gesteld voor een nieuwe ambtstermijn. Rolvaag, leider van de democratische boeren- en ar beiderspartij, twintig jaar geleden door Humphrey opgericht, was door zijn eigen partij een nieuwe kandidatuur geweigerd en wierp zich daarop als onafhankelijke in een bittere verkiezingsstrijd. De vice-president, die naar verwach ting in 1972 tegen senator Robert Kennedy in het strijdperk zal tre den voor de democratische kandi datuur voor het presidentschap, steunde een van Rolvaags tegen standers. Beademingsapparaat op wielen De pers heeft een bezoek kunnen brengen aan het beademingscen trum „De Schelp" van het Prinses Beatrixfonds in Den Haag. Op de foto een elektrisch aangedreven rolstoel die met de mond bestuurd kan worden. Achterop zitten de kranen en drukmeters die de ademhaling regelen. OM DE EUROPA-CUP VOOR LANDSKAMPIOENEN Haka Valkeakoska— Anderlecht 1—10 De meervoudige Belgische kam pioen Anderlecht heeft woensdag avond in zijn eerste wedstrijd voor het toernooi om de Europese beker korte metten gemaakt met de Fin se titelhouder Haka Valkeakoska. De Belgen wonnen de uitwedstrijd met 101. Bij de rust was de stand reeds 71. De 2500 toeschouwers zagen Paul van Himst vijf doelpun ten scoren, de overige treffers kwamen van Devrindt (3), Puis en Cayuela. Makila scoorde voor Haka. Linfield— Aris Bonneweg 6—1 Linfield, de Noordierse kam pioen, heeft zich woensdagavond in Belfast geplaatst voor de eer ste ronde van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. De Ieren, die vo rige week in Luxemburg tegen Aris Bonneweg in de eerste voor rondewedstrijd met 33 gelijk speelden, zegevierden nu met 6—1. INTERTOTO- COMPETITIE ADO—FK Gothenburg 1—0 De Haagse eredivisieclub ADO heeft woensdagavond op eigen terrein in een wedstrijd voor de kwartfinales van de intertotocom- petitie met 10 gewonnen van FK Gothenburg. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. DWS— Zagleble Sosnowitz 2—3 DWS heeft woensdagavond Sn het Olympisch stadion in de eer- ste wedstrijd voor de kwartfina les van de intertotocompetitie met 22 gelijk gespeeld tegen het Poolse Zaglebie Sosnowitz. Bij de rust stonden de Polen met 21 voor. Rinus Michels, de trainer van Ajax, laat geen mogelijkheid on benut om zijn elftal voor te be reiden op de eerste wedstrijd voor het toernooi om de Europa cup tegen het Turkse Besiktas, die 28 september in Amsterdam wordt gespeeld. Voor de wedstrijd ADO 2 Ajax 2, zondag a.s. in Den Haag voor de reserve eerste divisie, brengt Michels bijna het vol ledige topelftal van de Amster dammers binnen de lijnen: Bals, Dikstaal, Pronk, Hulshof en Van Duivenbode; Groot en Prins; Swart, Cruyff, Keizer en Weimar. Muller en Nuninga spelen zoals bekend in het Nederlands elftal, dat in Wenen tegen Oostenrijk uitkomt. Oostenrijkers oefenden De Oostenrijkse selektiegroep, waaruit het elftal wordt samen gesteld dat zondag in Wenen tegen Nederland uitkomt, heeft woensdag in Wenen een oefen wedstrijd tegen de regionale club Wienerberg gespeeld. De „selek- tie" zegevierde met 5—0 na een ruststand van 30. De Oostenrijkse bondstrainer, Frühwirth, begon met het vol gende elftal (4-3-3): Pichler; Gebhardt, Glechner, Binder en Fröhlich; Skocik, Ullman en Sara; Parits, Buzek en Viehböck. Na de rust werd Pichler vervangen door Hodschar en Viehböck door Flö- gel. In de laatste twintig mniuten speelde Hiesel voor Ullman. De doelpunten werden gescoord door Buzek, Parits (2). Sara en Flöeel.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 9