PROVINCIAAL NIEUWS 't is weer tijd voor DE TERUGKEER VAN ARAM steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Bedrijfschap legt beslag op vergoeding of wachtgeld oud-wethouder Pagina 3 Terneiazen Goes Sas van Gent l<Jzendijke Zaamslag De moord op de drie Engelse rechercheurs De apartheid ir» Zuid-Afrika Nieuw provoblad in beslaggenomen te Amsterdam die schrijven Panamees schip bij Ghana op de rotsen Donderdag 15 sept. 1963 DE VRIJE ZEEUW DE RONDE VAN ZEEUWS-VLAANDEREN B. en W. van Terneuzen zullen de organisatoren van de derde omloop van Zeeuws-Vlaanderen met verde~o genodigden zaterdag 17 september a.s. van 11 tot 12 uur officieel ten stadhuize ont- 'vangen. Eenzelfde ontvangst zal plaats vinden op zondag 18 september op het gemeentehuis te Oostburg van 12 tot 13 uur. Geslaagd Aan het centraal instituut XÓor opleiding van sportleiders C. I. O. S. te Sittard slaagde voor net algemeen diploma de heer H. P. J. Tijssen, alhier. A%eS Programma bevrijdings-herdenking zaterdag 17 september 10.30 uur: Officiële ontvangst van de Poolse gasten in de raadszaal. 10.50 uur: Bezoek aan de graven van de burgerslachtoffers en het graf van mevr. Szydlowski "'P de r.k. begraafplaats met bloemlegging. .11.15 uur: Bezoek aan de graven an de gevallen Poolse militai re en de graven van de bur- gerslachtoffers op de algemene begraafplaats. 11.40 uur: Stille tocht van de Markt naar het Poolse monu ment aan de Zeestraat/Oranje- straat. Krans- en bloemlegging door autoriteiten en genodig den. Een koperensemble speelt ec.i koraal, waarna een hoorn- fc'r.zer de „Last Post" ten ge hore brengt, gevolgd door twee minuten stilte en de reveille. Een koor zingt vervolgens het Poolse en het Nederlandse volkslied. Tijdens dit zingen worden de vlaggen in top ge hesen. Hierna leggen de school kinderen en particulieren bloe men bij het monument. Ter af sluiting van deze plechtigheid ontsteekt de burgemeester het bevrijdingsvuur. 12.00 uur: Start van de 40 km wandeltocht van het Gezellen- huis. 1.4.30 uur: Start van de bevrij dingswandeltochten, georgani seerd door de W.S.V. „Emma", gevolgd door een défilé op de Markt voor de autoriteiten en genodigden. 15.00 uur: Bespeling van het carillon. 19.45 uur: Drumbandshow op de Markt door de drumbands „Axel", „Hosanna" en „Thalia". 20.30 uur: Concert door de har monie „Concordia" op de mu ziektent in de Nassaustraat. Bramenoogst over hoogtepunt heen Nog verscheidene weken zullen er op enkele Nederlandse fruit veilingen bramen te koop zijn, maar de oogst van dit kleinfruit- produkt is toch over het hoogte punt heen. De aanvoer van bra men vindt slechts in hoeveelhe den van betekenis plaats bij de veilingen te Zaltbommel en Ka- pelle-Biezelinge. Bij laatstgenoem de veiling heeft men thans reeds besloten dit produkt op vrijdag niet meer te veilen. Hierdoor wordt bereikt dat er steeds een voldoende kwantum te koop is, wanneer er wordt geveild. Een klein deel van het dage- - lijkse aanbod gaat naar de bin nenlandse markt voor verse con sumptie. Dit wordt aangeboden in doosjes met 250 gram bramen. De prijs varieert met het aanbod, maar ligt meestal tussen ƒ1,50 ën ƒ2 per kg. De industriebramen worden aangeboden in kratten met een retto inhoud van 4 kg. Deze gaan naar de (fabrieken in het binnen land en ook regelmatig naar West-Duitsland en Zwitserland. De prijs van 't industrieprodukt ligt op het ogenblik rond 1 per kilogram. „We moeten ons haasten om de bouw in bet industriële tijdperk te brengen" „De twintigste eeuw is voor tweederde verstreken. We zullen ons moesten haasten om, vóór ze -geheel voorbij is, liet bouwbedrijf in het industriële tijdperk te brengen". Dit zei woensdag ir. B. F. Schroder, voorzitter van de bond van aannemers in het bouwbedrijf tijdens de jaar vergadering van de bond in Goes. Hij besprak de remmingen die het bouwbedrijf ondergaat bij de pogingen om tot een werkelijk industrialiseren van het bouw proces te komen. Als voornaam ste rem zag hij de splitsing tus sen opdrachtgevend, ontwerpend en uitvoerend bouwbedrijf. De heer Schroder bepleitte ook een herziening van het aanbeste dingsstelsel. Prijsopgave op uit nodiging rnoet gelijke kansen krijgen als de openbare aanbe steding, zo zei hij. „Het ontwerp voor de nieuwe comptabiliteits wet, dat de openbare besteding een duidelijke voorkeurspositie •toekent, geeft er helaas geen blijk van, dat tot de wetgever is doorgedrongen hoeveel er de laatste decennia in het bouwbe- 'örijf Is veranderd en hoeveel in vloed het aanbestedingsstelsel op de productiviteitsontwikkeling uitoefent". De bondsvoorzitter sprak ook ovm resfiflWbondercoek ten be hoeve van de gehele bedrijfstak, hetgeen hij van fundamenteel be lang noemde. De jarenlange im passe waarin de financiering van dc bouwresearch heeft verkeerd, achtte hij voor Nederland een schadelijke zaak. Aansluiting aardgasnet Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, zal Sas van Gent als eer ste van de gemeenten in Zeeland, die tot dusver verstoken waren van een centrale gasvoorziening, op het aardgasnet worden aange sloten. De officiële ingebruikstelling van het distributienet zal plaats vinden op woensdag 28 septem ber a.s. om 15.30 uur op de Markt te Sas van Gent. De ingebruikneming za] ge schieden door de commissaris van de koningin, m,r. J. van Aartsen. Ter gelegenheid van dit heug lijke feil en mede om nogmaals de aandacht te vestigen op het grote belang van de komst van het aardgas, zal de Z.E.G.A.M. een gasverwarmingsapparaat be schikbaar stellen voor een ver bruiker in Sas van Gent, die door de heer A. J. Kaland. voorzitter van de Z.E.G.A.M. en lid van G. S., bij loting zal worden aan gewezen Moordgerueht IJzendijke heeft gasteren ge gonsd van geruchten, nadat be kend was geworden, dat op last van de officier van justitie te Middelburg gisternacht sectie is verricht op het lichaam van een overleden inwoner van IJzendij ke,. de 66-jarige heer P. Het ziet er echter niet naar uit, dat er een misdrijf is gepleegd. Aanleiding voor de sectie was de late aangifte van het overlij den van de heer P., zó laat, dat de arts geen akte van overlijden wenste af te geven en de justitie waarschuwde. Het gezin P. staat bekend als enigszins merkwaardig en men brengt de late aangifte daarmede in verband. De sectie heeft tot nu toe geen aanleiding gegeven tot verdere maatregelen. De uitslag van de sectie zal over een dag of drie bekend zijn, Kaartavond Othene Het kaartseizoen te Othene is weer geopend met een wedstrijd, waaraan niet minder dan 34 spelers deelnamen. Het begint traditie te worden dat de kaart avonden te Othene veel belang stelling trekken. Dit is waar schijnlijk in hoofdzaak toe te schrijven aan de fraaie prijzen die telkenmale beschikbaar zijn. De uitslag was: 1. M. de Footer; 2. C. de Vos; 3. Mevr. Van den Broecke; 4. J. Bareman; 5. Th. Meertens; 6. J. Verhelst; 7. G. Buijze; 8. J. 't Gilde. De meest gezochte man van Engeland, Harry Roberts, is er woensdag voor een Londense rechtbank van beschuldigd, de dood van twee van de drie een maand geleden vermoorde recher cheurs op zijn geweten te hebben. De politie deelde mee dat Roberts volgens de gearresteerde mede plichtigen John Duddy en John Edward Witney met schieten was begonnen. Duddy zou de schoten hebben afgevuurd die de derde rechercheur doodden. Duddy had tegenover de po litie verklaard: „Het was Roberts die begon te schieten. Hij schoot de twee mannen neer die uit de auto stapten en riep mij toe, ook te schieten. Ik greep zomaar een revolver, rende naar de politie auto en schoot door de ruit heen de bestuurder neer. Ik moet gek zijn geweest. Ik wou dat jullie me nu konden ophangen". Witney zou hebben gezworen dat hij niets met de schietpartij had uit te staan, die naar zijn zeggen was begonnen nadat hij met zijn auto was aangehouden en twee politiemannen hem naar zijn wegenbelastingkaart hadden gevraagd. Volgens de politie schoot de politie-auto vooruit, toen de bestuurder door Duddy's kogels werd getroffen. Eén van de neergeschoten rechercheurs die nog leefde, werd overreden en overleed kort daarop. Geen van de moordwapens, een lugerpistool en een 38-dienstrevolver, is terug gevonden. Achkar Marof, de uit Guinee afkomstige voorzitter van de speciale commissie voor de apart heid van de assemblee der V.N., heeft woensdag voorspeld dat er in Zuid-Afrika rassenonlus- ten uitbreken, nu John Vorster premier van dit land is gewor den. Vreedzame oplossingen waren volgens hem onmogelijk. Zuid- Afrika was al een land waarin het geweld de kop had opgesto ken en waar de voorwaarden en omstandigheden voor een ras senconflict bestonden. Het uitbreken van dit conflict was nag maar een kwestie van tijd en, zo zei Achkar Marof, die tijd duurt wellicht korter dan wjj denken. Luister naar u t is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.Lv. Peter Schilperoort via Bartin \femitirare.11 7^, Veehandelaar J. van den Dik- kenberg, die vorige week voor de boerenpartij voor het eerst in de gemeenteraad van Ede kwam en die zich onmiddellijk tot wethou der benoemd zag, zal een vorde ring die het bedrijfschap voor de handel in vee te Den Haag op hem heeft (ƒ651), moeten be talen. Als „vrije boer" weigert hij dat vrijwillig te doen. Een deur waarder heeft hem nu aangezegd dat beslag zal worden gelegd op de gelden, die hij van de gemeen te ontvangt, uiteraard tot het te vorderen bedrag is voldaan. Dat kan het presentiegeld als raads lid zijn, maar ook een deel van het wachtgeld dat de heer Van den Dikkenberg kan opeisen. Hij De intergratie op scholen in Grenada In Grenada in de Amerikaanse staat Mississippi zijn woensdag twee scholen, waarop de rassen scheiding was opgeheven, door meer dan driehonderd leden van de staatspolitie omsingeld om 83 negerleerlingen in de gelegenheid te stellen de scholen binnen te gaan, zonder dat zij door blanken zouden worden gemolesteerd. Slechts de leerlingen, hun ouders en de leraren mochten de afzetting passeren. De politiemannen hadden opdracht eventuele ongeregeld heden de koD in te drukken. Rustig gingen de kinderen de school binnen, hetgeen in scherpe tegenstelling stond met de twee eerste schooldagen, toen met ket tingen, knuDpels en loden pijpen gewapende blanken de negerkinde ren afranselden. Gouverneur Paul Johnson heeft in Jackson gezegd, dat de staat alles zal doen om de openbare orde in Grenada te handhaven. Eerder had de regering in Washington het staatsbestüur opgedragen alles te doen om de negers tegen de blan ken te beschermen. was n.l. weer spoedig wethouder- af, daar hij de hem toegevallen portefeuille niet wenste te aan vaarden. De raad zegde toen het vertrouwen in hem op. Oud wethouder Van den Dikkenberg heeft nog niet beslist of hij om betaling van het wachtgeld zal verzoeken. Als hij dat doet, moet de gemeente hem in twee jaar tijds een bedrag van 35.400 uit keren. In opdracht van de officier van justitie en hoofd van het Amster damse parket, mr. J. F. Hartsui ker, hebben rechercheurs een honderdtal exemplaren van het nieuwe provoblad „God, Neder land en Oranje" bij een drietal hoofdstedelijke tijdschriftenhan dels in beslag genomen. Een teke ning op de eerste binnenpagina wordt door mr. Hartsuiker be ledigend geacht voor de konin gin, evenals drie andere tekenin gen van dit uitsluitend met car toons gevulde blad voor de po litie. De inbeslagneming is ge baseerd op de artikelen 113 en 137 van het wetboek van straf recht. Op de titelpagina van dit half- maandelijks te verschijnen in zwart-wit uitgevoerd blad staat een closetrol afgebeeld met als tekst „wetboek van strafrecht". Het blad, waarvan de verschij ning deze week werd aangekon digd, wordt uitgegeven door „De parel van de Jordaan", postbus 1602, Amsterdam. Binnenin staan onder het kopje „Verantwoordelijk voor de in houd" 36 namen. Hiertoe behoren alle bekende provo's in de hoofd stad, o.a. ook het provogemeen teraadslid Bernhard de Vries. Een Ghanees marinevaartuig heeft vijftien bemanningsleden gered van het 1.363 ton metende Panamese schip „Altair", dat zondag voor de Ghanese kust op de rotsen is gelopen. De kapitein, een werktuigkundige en de boots man bevinden zich nog aan boord in afwachting van een mede deling van de rederij dat ook zij het schip kunnen verlaten. De „Altair" was op weg van Europa naar Nigeria. De bemanning be staat voornamelijk uit Italianen. TUINDERSLUST Wie voor de taak zou staan een uitputtende opsomming te geven van alle vormen van vrijetijdsbe steding, zou een onmogelijke op gave hebben te vervullen. Het zou het eenvoudigst zijn te stellen dat openluchtrecreatie alle vormen omvat die in de open lucht worden bedreven, zoals de veldsporten waaronder voetbal, hockey, handbal, tennis, enz. Ver der de watersporten en het zo maar vertoeven in de vrije na tuur en niet te vergeten het wer ken in sier- en groentetuinen. i*r zijn weinig gemeentebestu ren die de recreatie niet erken nen als een volwaardig belang 43 Met een katachtige lenigheid hees Aram zich op in de venster nis, nog eenmaal mat hij met zijn ogen de afstand. Toen waagde hij de sprong. Zijn handen grepen in de takken, doch de bovenste waren dun en braken af. Hij voelde zich vallen en greep wan hopig om zich heen. Plotseling voelde hij een dikker? tak. waar hij zijn arm omheen kon slaan. Daar hing hij, Het zweet parelde op zijn voorhoofd, doch direct had hij zich hersteld. Hij wist zich aan de tak op te trekken, tot hij er schrijlings op zat en daar na kostte het hem weinig moeite meer om zach langs de stam ver der naar beneden te laten zak ken. Zodra hij op de begane grond stond, keek 'hij om zich heen en zag. dat hij zich in een prachtig aangelegde tuin be vond, die echter aan alle kanten omgeven was door een hoge muur. Aram dacht een ogenblik na. Waarschijnlijk zou er wel ergens een plek te vinden zijn waar hij over de muur kon klimmen, doch daar stond tegen over dat hij dan nog evenveel zou weten, als toen hij hier kwam. Welk geheim verborg het huis van zijn schurkachtige gast heer? Dat moest hii tot iedere Prijs te weten zien te komen! Voorzichtig begon hij in de rich ting van het huis te sluipen, doch hij had nauwelijks enige schre den gedaan, toen hij twee gestal ten zag aankomen. In de klein ste herkende hij onmiddellijk Guiliano, de koopman. De andere had hij nimmer gezien, maar on danks de schemering kon hij duidelijk de lange, rossige baard onderscheiden! Een Barbadoor! dat recht heeft op een evenredige portie van de gemeentelijke gel den en de gemeentelijke ruimte. De stedelijke planologie houdt met die belangen der openlucht recreatie dan ook rekening. Als wij het goed zien, groeit in de Terneuzense tuindersvereni ging „Tuinderslust" een gemeen schapszin. waarin het woord bu renhulp meer dan gewone bet» kenis krijgt. De tuinen moeten voor een ieder toegankelijk zijn en opge nomen worden in de openbare groenstrokenvoorziening. Ze kun nen gemaakt worden tot vrij wan delgebied en ze zouden voor de gemeente nog enige voordelen op leveren, omdat het onderhoud door de leden kan worden ge daan. Wat de aanleg betreft zijn de kosten van aanplanting en groen stroken niet hoger, wanneer op dezelfde plaatsen sier- en groen tetuinen worden aangelegd. On der siertuinen dan ook te ver staan bloemen en fruitbomen, enz., hetgeen de openluchtrecrea tie ten goede zou komen. Er zijn aanvragen geweest van leden van „Tuinderslust" om pere- en appelboompjes te plan ten, maar dit is onmogelijk daar men steeds op het vinkentouw zit en steeds moet verhuizen naar andere grond. Wij hopen dan ook in de toe komst met medewerking van B. en W. zo spoedig mogelijk in de openluchtrecreatie opgenomen te worden. Het is een vorm van vrijetijds besteding voor jong en oud! HET BESTUUR VAN „TUINDERSLUST" Dodelijk arbeidsongeval De 52-jarige schilder C. Mes uit Rotterdam is dinsdag bij onder houdswerkzaamheden van een vijf meter hoge stelling gevallen. De man kwam met zijn hoofd op een betonnen vloer terecht en werd met ernstig letsel naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar hij enkele uren daarna is over leden.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3