Goud nog altijd basis voor internationale handel De weegschaal HEBBEN REGEERDERS DE ECONOMISCHE LESSEN GELEERD? Soekarno's tegenstrijdige manier van denken Buitenlandse reis vóór 1 oktober? BRIEF AAN A.R.P. EN G.H.U. OVER POLITIEKE SAMENWERKING Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 15 sept. 1966 Goud kun je niet eten Devaluatie Auto tegen boom: twee doden Politie liand banden vol met wildeman Restauratie Bromfietser verongelukt; bestuurder personenauto aangehouden ,,Rode wachters" blijven zich roeren Leeftijdsontslag voor politie ambtenaren Leger zal toeslaan Verantwoording Communistische actie WESTDUITSER WEGENS SPIONAGE VEROORDEELD 5.000 VLUGHTEN MET BOMMEN BOVEN VIETNAM Postzegelsmokkel i Dat in meer en meer hoofdsteden de regeringen maatregelen moeten nemen om de economie inet dwaal- neigingen in het goede spoor te houden, is een teken dat het pro bleem van de internationale beta lingen weer urgent wordt. Urgen ter is een betere term, want urgent is het eigenlijk al sinds de laatste oorlog. Het nare is ook hier dat het vinden van een oplossing weer wordt bemoeilijkt, doordat Frank rijk het is haast een vaste methode die oplossing anders wenst dan vrijwel alle anderen. Wilson die nu een weinig geest driftige meerderheid der vakbon den achter zich heeft gekregen voor zijn maatregelen als een loon- en prijsstop, heeft voor die vakbon den een somber verhaal opgehan gen over de mogelijkheden van in ternationale crises waarbij de be faamde van 1929 nog zou verble ken. En hij kon hierbij aanhalen dat niet alleen Londen, maar b.v. ook Washington en Ottawa en in de toekomst ook Bonn voor de noodzaak staan enige bittere medi cijn aan te wenden tegen een lang zamerhand wereldomvattende kwaal. Natuurlijk gebruikte hij de crisis min of meer als boeman om zijn gehoor onder de neus te wrijven, dat het hem moest helpen. Men kan aanvoeren dat sinds 1929 wel enige economische lessen zijn ge leerd en dat de mogelijkheden voor dergelijke als een sneeuwbal over de wereld rollende depressies met massale werkloosheid enz. niet meer bestaan. Dat is misschien wel zo, maar men moet niet te veel vertrouwen hebben dat alle regeerders de eco nomische lessen in zich hebben op genomen. Een enorm probleem van nu zij het niet het enige is dat er een krapte aan middelen is om de enorm gegroeide internationale handel en betalingen te financieren. Het is langzamerhand al een griis verleden, waarin goud de enige basis was voor die internationale handel, maar men is er toch dicht bii gebleven. Er zijn slechts een paar muntsoorten, met name de dollar, aangewezen als goede plaatsvervangers. Er zijn theorieën om liever alle relaties met he* «oud te verbreken. Dat is eigenlük geen basis voor financiering, zeggen die economen. Goud kun ie niet opeten, ie lomt het niet stoken en ie kunt het niet aantrekken. De feitplüke maatstok Voor rijkdom of armoede van een natie is wat het volk produceert. Fen dergelijke opvatting zou het mogelijk maken soepeler en ruimer internationaal financiële zaken af te wikkelen on een los van het - goud af te spreken basis een naam hiervoor is de „bancor" ge weest maar het was een idee die te revolutionair was voor de meerderheid, die na de oorlog o m. het Internationaal Monetair Fonds stichtte. Dit I.M.F. kan heel wat narigheid voorkomen. Komt een land slecht bij kas, dan heipt een krediet. Is de flauwte tijdelijk voor beeld: de oogst die de voornaamste export betekent, mislukt dan wordt het krediet weer afbetaald en er is niets gebeurd. Bliikt de flauwte niet tijdelijk, maar gewoon een eigenschap van een achteruit- hoerende economie, dan is de op lossing een devaluatie, de erken ning van een land dat het armer is geworden. Op de weg Dinxperlo-Silvolde is dinsdagnacht de 23-jarige R. W. "eesen uit Dinxperlo met zijn auto over de kop geslagen en tegen een boom gebotst. Hij over leed ter plaatse. De 22-jarige A. Paper uit Nijmegen die eveneens in de auto zat, werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Doe- tinchem overgebracht, waar hij woensdagmorgen aan zijn ver wondingen bezweek. De 35-jarige André Vincent, die zich rnet een geweer en een la ding dynamiet had opgesloten in zijn huis in een achterbuurt van Caen in Frankrijk heeft vijftig politiemannen woensdag zeven uur op een afstand weten te houden vóór hij overmeesterd werd. Toen de politie hem eindelijk tegen de grond wist te werken, vuurde Vincent. Gelukkig troffen zijn schoten geen doel. Vincent werd gezocht ln ver band met de moord op zijn 24-ja- rige vrouw. Dat systeem voorkomt veel na righeid en regelt de narigheid die onvermijdelijk is op de zachtzinnig ste manier. Maar meer en meer blijkt het I.M.F. en zijn kas ontoe reikend om alles te doen wat nood zakelijk gedaan zou moeten wor den. Er zijn heel wat plannen ge opperd om tot verbetering te ko men. Het Franse plan is simpel: ver hoog de steeds geliik gebleven goudprijs, dan kan met de aanwe zige voorraad door ziin grotere waarde ook meer worden gedaan. De andere landen met enige uit zonderingen zoals vanzelfsprekend de goudproducenten voelen hier niet voor en hebben andere ideeën. Welke dat zijn doet er minder toe dan het feit, dat ook hier weer een koppig Frans anders-willen er haast onontkoombaar toe zal leiden, dat een restauratie van het internatio naal betalingsverkeer zonder Parijs plaats zal moeten vinden. Want dat die restauratie nodig is, al lang nodig was geweest, daar over bestaat geen twiifel. Dus zal het weer zonder Parijs moeten gaan. Dat is niet alleen bezwaarlijk omdat Frankrijk nu eenmaal geen onbetekenende natie is, maar het heeft ook weer het nadeel, dat ieder internationaal systeem zwak ker wordt naarmate het beperkter van opzet wordt. En dit relaas is ook een vermaan van degenen die menen dat de eco nomische lessen van de laatste der tig jaar zo goed zijn geleerd dat men altijd de toekomst met opti misme kan bekijken. Wilsons pes simisme is dan wellicht wat te groot geschilderd, maar helemaal irreëel was het toch niet, zoals het komend geharrewar over het goud leert. De 18-jarige F. J. L. van dei- Bol uit Den Haag is dinsdagavond op de Lange Vijverberg in zijn woonplaats met zijn bromfiets aangereden door een tegemoet komende personenauto. De jon geman liep daarbij hoofdletsel op en overleed tijdens vervoer naar een ziekenhuis. De bestuurder van de personen auto was doorgereden, maar kon later door de politie in Rotterdam worden aangehouden. Het bleek een 22-jarige student uit Rotter dam te zijn, die onder invloed van sterke drank verkeerde. De stu dent werd door de Rotterdamse politie ingesloten en is later over gebracht naar het hoofdbureau van politie in Den Haag. (ADVERTENTIE) In een aanplakbiljet van de „rode wachters" werd woensdag de eer ste secretaris van het nieuwe com munistische comité van Peking. Li Hsueh Feng, heftig aangevallen. Hij had op 3 juni deze post overge nomen van Peng Chen. Hij wordt van revisionisme en capitulationis- me beschuldigd. Een ander aanplakbiljet verwijt het Dagblad van Peking, dat sinds het begin van de culturele revolu tie niet meer verschijnt, in de re dactie anti-partijleden te hebben gehandhaafd. Daarentegen wordt de rode gar de op een der aanplakbiljetten om het uur verschijnen er andere op de muren in Peking berispt over de behandeling van Yang Hsin Feng, president van het Chinese hooggerechtshof, die tijdens een ondervraging door rode wachters uren aaneen heeft moeten staan. De rechter had in de lente van dit jaar een jongen ter dood veroor deeld, die een journalist uit Mali en de vrouw van een Oostduitse dinlomaat met een mes had aange vallen. Rode wachters uit de provincie Kweisjau beschuldigen de rode garde in Peking weer van revisio nisme en eisen vrijheid van me ningsuiting. Men valt erover dat een krant in Kweisjau het besluit van het centrale comité tot de cul turele revolutie en andere belang rijke mededelingen niet in rode, maar in zwarte letters zijn gepu bliceerd. KRAAN VIEL OP FLAT Dinsdagmiddag is tengevolge van een hevige rukwind te Vlaardin- gen een kraaii van ongeveer 45 meter hoogte, die gebruikt wordt bij een in aanbouw zijnde flat in de Holywijk, óver het flatgebouw gevallen.. De kraanmachinist die zich in de bestuurscabine op 25 meter hoogte bevond, kreeg een shock. Bij koninklijk besluit is be paald, dat aan politie-ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd eervol ontslag zal worden verleend. Dit funktioneel leef tijdsontslag wordt verleend met ingang van de eerste van de maand, volgende op die waarin de ambtenaar deze leeftijd heeft bereikt. Aan een politie-ambte- naar, die bij het van kracht wor den van het koninklijk besluit reeds de 60-jarige leeftijd heeft bereikt, zal met ingang van 1 ok tober 1966 eervol ontslag worden verleend, tenzij hij heeft verzocht of er mede instemt, dat bedoeld ontslag op een later tijdstip zal ingaan. In dat geval kan het ont slag tot uiterlijk 1 januari 1967 worden opgeschort. Het invloedrijke nationalisti sche parlementslid Sajoeti Melik heeft dinsdag in het Indonesische parlement de aandacht gevestigd op de „tegenstrijdige manier van denken" van president Soekar- no bij de formulering van diens leerstellingen als de grote leider van de revolutie. In 1960, kort nadat hij de vol ledige uitvoerende macht op zich had genomen, verdeelde Soekar- no de wereld in drie blokken, de Afrikaans-Aziatische landen, de westelijke vrije wereld en het socialistische blok. Verscheidene jaren later echter, toen Soekar no zijn kruistocht tegen het im> perialisme begon, kende de pre sident nog maar twee blokken, de westelijke wereld en het socialistische blok, aldus Melik, „Maak dat je wegkomt, indringer. DOOR MARTIN MONS 79) „Neen, neen," protesteerde hij zenuwachtig. „Wie de moorde' naar is, weten we immers nog niet. En zolang daarover geen zekerheid bestaat, moet iemand alles vermijden wat hem ver dacht zou kunnen maken." Juffrouw Melanie staarde hem verbluft aan. „Maar mijn beste Jongkind, u is toch niet bang dat iemand u zal gaan verdenken, puur en al leen omdat u het verder laat af weten? Ik voor mij zou zeggen dat het nu wel vast staat, wie de schuldige is. Waarom zou die Overstraight er anders vandoor zijn gegaan?" „Ik weet het niet, misschien 'n zenuwcrisis. U neemt me hope lijk niet kwalijk, juffrouw Mela nie, maar ik zou werkelijk toch liever maar..." „Ga je gang, beste kerel, ga je gang. En proficiat, hoor. Wat is dat nu weer? Is die vent gek ge worden?" Het schril gefluit van een loco motief verscheurde een paar maal achtereen de nachtelijke stiltè. Nu ja, dat hels lawaai heeft met die historie hier natuurlijk niets te maken, verzekerde zij zichzelf, terwijl ze, huiverend in de kille nachtlucht, aanstalten maakte haar kamer weer op te zoeken. Jongkind was verdwe nen. Juffrouw Melanie liep met vaste tred naar de deur die zij sloot en grendelde. „Als er iemand naar binnen wil, kan hij belten," zei ze beslist terwijl ze een blik wierp op de Themis, wier shalen nog altijd loodrecht boven elkaar stonden. „Het is die Overstraight. Hij is er plotseling vandoor gegaan en die domme politieagent heeft ge schoten," antwoordde ze op de vragende blik van haar zuster. „Zeg, Leo, hou jij het voor moge lijk dat die man de moordenaar is? Aan de ene kant, zegt mijn gezond verstand dat dat wel zo zijn moet. Welke reden had hij anders om er vandoor te gaan? Maar aan de andere kant, kan ik niet zien waarom hij zoiets zou hebben gedaan. Hij had geen van beide slachtoffers ooit gezien vóór hij hier op Terhorst kwam. Heb jij ooit iets gemerkt van een wrok, van een of ander. Nu ja, is er ooit iets geweest dat je deed denken dat die man met moord plannen rondliep?" Leoeadie Terhorst schudde het hoofd. „Ik weet het werkelijk niet, Melanie. fk weet alleen maar dat de sfeer hier op Terhorst zo was dat die moorden voor mij niet on verwacht kwamen." Haar zuster haalde ongeduldig de schouders op en liep naar de telefoon. „Aan al die vage gezeg- dien heb ik niets. Ik geloof dat ik 't beste doe die inspecteur maar te belten „Zo laat nog? Het is over half drie." „Nu, daar zal hij wel aan ge wend zijn. Anders had hij beter 'n ander beroep kunnen kiezen." Juffrouw Melanie nam de hoorn van de haak alsof ze mijnheer Overstraight bij de kraag pakte. Zo weid hoofdinspecteur Adam Bezemer dan gewekt door een telefoonschel die hem in zijn halve slaap door merg er. been sneed, alleen om toen hij erin was geslaagd blindelings de hoorn te pakken te krijgen te horen dat de heer Carl Over- straight de benen had genomen, achtervolgd door agent Komte- bed en alle mannelijke bewoners van Terhorst. Op zijn haastige vragen wist juffrouw Melanie niet te antwoorden. Ze kon al leen maar zeggen dat de stoet van vervolgde en vervolgers als Wodans wilde jaoht door de om geving van Terhorst stormde en er weinig kans bestond in deze zware mist de vluchteling te pak ken te krijgen. Waar ze waren heengegaan? Zij wist het niet. Misschien wel in de richting van de grote weg die naar Hamer- burg liep. Dat zou in elk geval wel in de bedoeling van Over straight hebben gelegen, dacht ze. Maar ja, het was best moge lijk dat hij zich h]ad vergist en de verkeerde kant was opgerend. Wie kon het zeggen met dat slechte zicht? Het zou ook kun nen zijn dat hij eerst had gepro beerd de garage te bereiken, hoe wel... ze had geen auto gehoord. De agenten die om het huis tegenop was gelopen, hadden ze waren gepost? Neen, als hij daar tegenop was eglopen, hadden ze hem al terug moeten brengen, cl-acht ze. Misschien dat mijnheer Kim... Hij was nog jong en goed ter been. Ja, mijnheer Kim scheen vrij dióht achter Over straight aan te zitten. Agent Komtebed? O. had ze dat niet ge zegd? Overstraight had die arme man een klap op het hoofd gege ven zodat hij even tijd nodig had gehad om tot zichzelf te komen. Vandaar dat hij wel ergens in de achterhoede zou hangen. (Wordt vervolgd.) Deze is tot 1964 een volgeling van Soekarno geweest. Hij sticht te zelfs een beweging ter be vordering van het soekarnoïsme. Toen de president deze bewe ging verbood en haar ervan be schuldigde financiële steun te ontvangen van de Amerikaanse geheime dienst, keerde Melik zich van Soekarno af. In Djakarta zijn tientallen fotografen, filmoperateurs en commentatoren van Amerikaan se radio- en televisiestations aan gekomen. Buitenlandse diploma ten voorspellen een verwarde situatie, als Soekarno zou wei geren vrijwillig te buigen voor de hem ongunstig gezinde over macht, Indonesische kringen verwachten dat het leger dras tisch zal ingrijpen wanneer het op Java tot gewapend verzet mocht komen. Zij zeiden, dat het leger de toestand volledig mees ter is en niet zal aarzelen gena deloos toe te slaan bij elke po ging van communistische ele menten om terreuracties te be ginnen onder het voorwendsel Soekarno te verdedigen. In sommige politieke kringen in Djakarta is de verwachting uitgesproken, dat Soekarno tegen het einde van deze maand voor een langdurig verblijf buitens lands zal vertrekken. Er werd steeds meer druk op de presi dent geoefend om Indonesië te verlaten vóór 1 oktober, de datum van de mislukte staats greep van vorig jaar en de dag waarop het proces tegen de voormalige eerste vice-premier Soebandrio moet beginnen. Inmiddels heeft de „gotong rojong" (huis van afgevaardig den) de president gewaarschuwd dat er een spoedzitting van het raadgevende volkscongres zal worden gehouden om hem reke ning en verantwoording te vra gen van zijn optreden, als hij van de grondwet van 1945 blijft afwijken. Het legerblad „Ampera" meldt, dat communisten in Djakarta wapens trachten binnen te smok kelen om tegen het einde van de maand een terreurcampagne te kunnen beginnen. De uit mid den-Java afkomstige wapens zouden aan communisten en hun aanhangers in de Indonesische hoofdstad worden verstrekt. Militairen in Djakarta hebben NT} AL BELASTINGVERLAGING Al is <lan de verlagiug van de inkomsten- en loonbelasting en kele maanden uitgesteld het mag toch wel eens duidelijk ge zegd «orden dat een andere kostenvermindering wel degelijk een l'eit Is. Deze kan men dage-' Uiks constateren op de markt - het grootste, gezelligste en voorde ligste koopcentrum. Wat men daar aan uitgaven spaart maakt een aardig deel van de „vaste lasten" goed. Marktkoopman en straathande laar slagen er steeds in, hun klan ten rovale keus uit honderden kwalileltsartikelen te bieden te gen prijzen die nu eens géén aan-- slag op hun portemonnee beteke nen. De markt is dan ook voor alle verstandige huisvrouwen de beste weg naar goedkoper leven en daar komt nog liU dat het onge dwongen rondkijken op zichzelf al een genoegen is. Kopen op de markt is altijd proü^ teren van meevallers, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Het Westberlijnse hoogge rechtshof heeft woensdag de 61-* jarige voormalige politiefunctio naris Hans Weiss tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens spionage voor Oost-Duits- land. Weiss' echtgenote kreeg wegens medeplichtigheid negen maanden voorwaardelijk. De Westduitser had bekend dat hij de Oostduitse staatsveilig heidsdienst inlichtingen had ver strekt over de organisatie van de Westduitse politiemacht. Ook had hij gegevens verstrekt over de lijst van gezochte personen, kentekens van officiële en parti culiere auto's en over het parti culiere leven van politie-officie- ren. Hij zou echter geen geld voor zijn werk hebben ontvangen, maar de inlichtingen hebben ver strekt omdat hij communist was, De Amerikaanse B-52-bommen- werpers hebben 5.000 vluchten boven Vietnam uitgevoerd, zo heeft het hoofdkwartier van het strategische luchtcommando in Omaha woensdag bekend ge maakt. De 5.000ste vlucht werd dins dag gemaakt. In totaal hebben de vliegtuigen meer dan 95.000 ton bommen op Vietcongdoelen geworpen. razzia's gehouden in woningen van mensen die ervan worden verdacht communist te zijn en wapens verborgen te houden. Een aantal communisten zou reeds gevangen zijn genomen. In Medan is een proces begon nen tegen de voormalige gou verneur van Noord-Sumatra, brigade-generaal Oeloneg Site- poe, en een gewezen bataljons commandant, luitenant-kolonel Naniso, die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van okto ber vorig jaar. De voormalige vice-president Mohammed Hatta heeft in een rede tot partijleiders en studen ten gezegd, dat Soekarno wil dat de macht in de politieke partijen alleen bij de leiders berust. Dit is niet democratisch, daar de prtijen dan slechts partijen voor de leiders alleen zullen zijn, al dus Hatta. De 21-jarige Chinees Gouw Jong-Pai is dezer dagen op het vliegveld Kemajoran op heter daad betrapt bij een poging om drie tassen met Indonesische en andere postzegels het land uit te smokkelen. Hij had een Indo nesisch paspoort en wilde aan boord van een Garoeda-toestel voor Europa gaan. Gouw beken de dat hem 400 dollar was be loofd voor het afleveren van de nostzegels ergens in Hongkong. Hij had de afgelopen maanden al drie keer met succes postzegels naar Hongkong gesmokkeld. De partij die hij thans bij zich had, was volgens schatting van de politie op de vrije markt wel 90.000 gulden waard. De stichting „Johannes Althu- sius", een verzamelpunt van anti- dirigistische protestanten, heeft zich met een schrijven gewend tot de besturen van de a.r.-partij en de c.h.-unie, waarin aan de bestu ren van deze partijen wordt ge vraagd zich duidelijk uit te spre ken over een aantal punten, zodat „de kiezers weten wat en waar voor zij eieenlijk kiezen". In het bijzonder wordt, gevraagd naar welke niet-confessionele par- tii (p.v.d.a. of v.v.d.) de voorkeur uitgaat bij een eventuele samen werking in een komende regerings combinatie. Het bestuur van de Tohannes-Althusius-stichting zegt in de brief, dat het socialisme van de p.v.d.a. leidt naar de totalitaire staat. „De gevaren, die verbonden zijn aan een verdere ontwikkeling in socialistische richting, zijn naar onze mening zo ernstig dat op dit moment de keus zich in ieder ge val behoort te richten op een bond genoot, die evenzeer oog heeft voor deze gevaren en van wie kan wor den verwacht, dat hij een reële en effectieve bijdrage kan leveren in de strijd om deze heilloze ontwik keling te stoppen". Het bestuur van de stichting noemt het niet twijfel achtig, dat men deze bondgenoot zeker niet zal moeten zoeken ln Je p.v.d.a.. eerder in de v.v.d., waar men althans in het algemeen min der blind is voor de gevaren, die ons in deze tijd bedreigen. In de brief wordt aangedrongen op meer duidelijkheid, ook bij de confessionele partijen. „Zij liiken veel op elkaar en zij zijn welbe- noga] zwevend cn onbe paald. Vandaar dat de partijbestu ren er ("bijna) alle kanten mee uif kunnen", aldus het bestuur van de Johannes Althusius-stichting. f

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2