Vietcong viel aan op drie plaatsen Na de benoeming van Vorster Gemini-11 werd dieper de ruimte ingestuurd Weer ernstige ongeregeldheden in Djibouti B0EBSJH1STEN WILLEN PRATEN KONINGIN JULIANA TWEE DAGEN HET WEER !DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6774 AMERIKAANSE DIPLOMAAT DOOR RUSLAND UITGEWEZEN FRANKRIJK UIT MILITAIRE COMMISSIE VAN DE NAVO (Seen adempauze Opnieuw aanval op raketbasis Eerst 3000 mensen vrijlaten Veiliger Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Terusr naar hoogte van 300 km Luik weer geopend Foto's Losgemaakt Gejuich Onbekende Botsingen tussen studenten en politie in Argentinië MOORD UIT WROK Opruiende elementen Bedwelmend middel hankering bij abonnement: TERNEUZEN Jirecteur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Cóverlentteprijs per mm 16 ct; minimum per vertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Sureau van dit Blad" 20 cent verhoging, trending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Rusland heeft woensdag de tweede secretaris van de Ameri kaanse ambassade in Moskou, D. R. Lesch, gelast het land te ver laten. Hij wordt beschuldigd van „aktiviteiten, die niet stroken met zijn diplomatieke status". Tw-'f dagen geleden wezen de Verenigde Staten een Sowj et- diplomaat uit, omdat hij zou heb ben getracht spionage te bedrij ven. Frankrijk heeft woensdag de perr. nente NAVO-raad ervan op de hoogte gesteld, dat het zijn ver'egenwoordiger in de militaire commissie van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie terug trekt. De maatregel gaat op 1 ok tober in. Frankrijk zal van deze datum af nog slechts door een contactcommissie met de militai re NAVO-commissie zijn verbon den. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de vietcong een aanval gedaan op een werk plaats van een Amerikaanse maatschappij voor openbare wer ken tussen Thoe Due en de Zuid- vietnamese hoofdstad. 28 vracht auto's werden vernietigd en 27 zwaar beschadigd. Twee chauf feurs kwamen om het leven en twee man personeel werden ge wond. Vier man worderï vermist. Bij de aanval hadden de vietcong- overvallers het vooral gemunt op een waterzuiveringsinstalla tie. Bij Hoi An in de provincie Qoeang Nam is een eenheid Zuidvietnamese mariniers door de vietcong verrast. De eenheid heeft volgens een bekendmaking in Saigon „zware" verliezen ge leden. Vijf man van de vietcong •sneuvelden. Enkele kilometers verder werd een commandopost van een ba taljon Amerikaanse mariniers beschoten. Een honderdtal mor tiergranaten explodeerde tussen amfibie-pantservoertuigen van de Amerikaanse marinegroep. Volgens een analyse van de militaire toestand in Vietnam, gepubliceerd in het officiële or gaan van de Noordvietnamese communistische partij, heeft de vietcong in zijn moesonoffensief in Zuid-Vietnam een overwin ning geboekt op de tegenstander. In het jaar dat juli 1966 eindig de, hadden de guerrillastrijders 126.000 vijandelijke militairen uitgeschakeld, onder wie 50.000 Amerikanen en bijna 10.000 Zuidkoreanen. De vietcong had gehele strategische gebieden die in vijandelijke handen zijn, ern stig bedreigd en de Amerikanen gedwongen de mobiele divisies die zij angstvallig in reserve hielden, in de strijd te werpen, aldus de analyse in Nhan Dan. Tenslotte wordt gezegd dat de Zuidvietnamese „bevrijdings strijdkrachten" steeds sterker worden en de Amerikanen en hun bondgenoten geen adem pauze geven om een tegenoffen sief voor te bereiden. Voor de zevende dag achter een heeft de Amerikaanse lucht macht de raketbasis op 50 km ten noorden van Dong Hoi in Noord-Vietnam aangevallen. Een luchtdoelraket werd vernietigd en verscheidene brandstofopslag plaatsen in de buurt van de lan ceerbasis werden getroffen. Verder werden aanvallen ge daan op een legerplaats, lucht doelgeschut en een goederentrein In de omgeving van Da Nang liepen eenheden van de vietcong in een hinderlaag van Ameri kaanse mariniers en Zuidvietna mese militie. Bij het gevecht werden aan beide zijden zware verliezen geleden. In Saigon werden drie Ameri kaanse militairen gewond, toen een terrorist een granaat in hun vrachtwagen wierp. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft meegedeeld, dat de pers in het vervolg niet vol ledig meer zal worden ingelicht omtrent boven Noord-Vietnam neergeschoten vliegtuigen. Er zal worden volstaan met de mede deling dat een vliegtuig verloren is gegaan met vermelding van het tijdstip, maar er zal niet meer worden bekendgemaakt of de vlieger is gered en waar het toestel is neergeschoten, dit om de kans op eventuele ontsnap ping voor -de vlieger groter "te maken. HET ECHTPAAR KY Zeer recente portretten van de Zuidvietnamese premier Nguyen Cao Ky en echtgenote. De hoge raad van de Zuidviet namese boeddhistische kerk, die de gelovigen had opgeroepen de verkiezingen van zondag j.l. te boycotten, heeft laten weten dat de boeddhisten bereid zijn hun geschillen met de regering te regelen. Thien Hoa, waarne mend voorzitter van het boed dhistisch instituut voor wereld lijke zaken, verklaarde dat de raad dinsdagavond hiertoe had besloten na ontvangst van een brief van premier Ky, waarin deze zich uitspreekt voor samen werking met de boeddhistische leiders. Thien Hoa zei verder dat de boeddhisten eisen, dat eerst 3000 mensen worden vrijgelaten, die volgens hem zonder voorafgaand proces worden vastgehouden sedert de onderdrukking van de anti-regeringsbeweging eerder dit jaar. De nieuwe premier van Zuid- Afrika, Vorster, heeft de advo caat Petrus Pelser, 59 jaar oud en een van Vorsters beste vrien den, aangewezen om hem als mi nister van justitie op te volgen. Afgezien van justitie blijft het kabinet ongewijzigd. Pelser krijgt een assistent, die als onderminis ter politie en gevangenissen onder zich krijgt. Een nieuwe taak voor Pelser is noodwetgeving, waar voor een wetsontwerp bij het parlement is ingediend. In het parlement kondigde de nieuwe premier aan, dat hij de politie tijdelijk onder zijn beheer zal houden met het oog op be dreigingen van de binnenlandse veiligheid. Vorster zei dat Pelser, de nieuwe minister van justitie, gevangeniswezen en noodwet geving zal krijgen, maar dat hij de afdeling politie tijdelijk zelf wenst te beheren, omdat het nog even zal duren voordat Pelser zich zal hebben ingewerkt. Men Een eventuele N.A.V.O.-vestiging in Zuid-Limburg zou volgens de gouverneur van Limburg, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, een interes sante oplossing voor deze streek zijn, gezien de wijzigingen die zich in de komende jaren in dit oude mijngebied zullen voltrekken. De heer Van Rooy deed deze uitspraak dinsdagavond in Maastricht aan de vooravond van het tweedaags be zoek van koningin Juliana aan Zuid-Limburg. „Het N.A.V.O.-geld in dit gebied is niet onbelangrijk wegens de te verwachten daling van het streekinkomen, die het ge volg zal zijn van de herstructu- ering van de mijnstreek", aldus mr. Van Rooy.j De koningin bréngt het bezoek momenteel aan de oude mijnstreek, omdat zij zich op de hoogte wil stellen van de gevolgen, die de ge leidelijke afbouw van de mijnin dustrie met zich zal brengen. Tn de komende zeven tot tien jaar zullen in verband met de op handen zijn de miinsluitineen ongeveer 15.000 nieuwe arbeidsolaatsen moeten worden gecreëerd. BEZOEK AAN DAF EN STAATSMIJNEN „Een problematiek die niet on derschat mag worden", aldus gou verneur Van Roov. Men is druk bezig met het creëren van nieuws arbeidsplaatsen. Zo zal in Bom volgens de plannen in één jaar tijd een nieuwe Daf-fabriek worden ge bouwd. Ruim 6000 Zuidlimburgers, merendeels oud-mijnwerkers, zul len er werk kunnen krijgen. De koningin bracht woensdag een be zoek aan het Daf-terrein in Bom, waar over een jaar de auto's van de band zullen komen. In de uit breiding van de chemische indus trie bij de staatsmijnen wordt ook een belangrijke mogelijkheid ge zien om door mijnsluiting werkloos geworden mijnwerkers tewerk te stellen. Koningin .Tuliana bracht daarom ook een bezoek aan het centrale laboratorium van de staatsmijnen. Vandaag gaat de vorstin in het kader van de herstruëring een kijkje nemen bij het centrum voor vakopleiding van volwassenen te Schaesberg, waar de omscholing van werknemers ter hand wordt genomen. Voorts brengt zij een be zoek aan de schoenfabriek van het fonds voor sociale instellingen in Treebeek, waar invalide mijnwer kers in het produktieprocens kun nen worden ingeschakeld. VEEL WIND Op de oceaan heeft zich een krachtige westcirculatie ingesteld, waarbij depressies van het zeege bied ten zuiden van Groenland naar het oosten trekken. Een van deze depressies is boven het noor den van de Noordzee aangekomen. Anderzijds strekt zich van de Azjfrên tot de Alpen een gebied van hoge barometerstanden uit. Tussen beide druksystemen staat een krachtige tot stormachtige wind tussen zuidwest en west, waarmede een frontale storing met regen over de Britse eilanden naar het oosten trekt. Het front zal ons land in de nacht van woensdag op donderdag passeren, waarna de wind naar west tot noordwest ruimt en tijdelijk in kracht af neemt. De kans bestaat' echter, dat de wind later weer stormichtie wordt uit het noordwesten. De tempera turen blijven aan de lage kant en zullen de 17 graden niet overschrij den. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Stormachtig Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen en later enkele buien. Krachtige tot harde, aan de kust af en toe stormachtige wind tussen zuidwest en west. In het algemeen iets lagere tempe raturen dan gisteren. DONDERDAG 15 SEPTEMBER Sept. 15 16 17 18 ZON op onder MAAN op onder 6.13 6.15 6.17 6.18 6.56 6.54 6.51 6.49 6.44 8.15 9.45 11,13 7.34 7.48 8.04 8.23 v.m. n.m. Breskens 1.59 2.19 Terneuzen 2.35 2.55 Hansweert 3.09 3.29 Walsoorden 3.18 3.38 VRIJDAG 16 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.38 2.56 Terneuzen i 3.14 3.32 Hansweertfei 3.48 4.06 Walsoorden^ 3.57 4.15 De Amerikaanse ruimtevaar ders Conrad en Gordon zijn gis terochtend na van een verkwik kende slaap te hebben genoten, dieper de ruimte ingestuurd. „Fantastisch, niet te geloven", riep een opgewonden Conrad in de microfoon, t oen hij een be schrijving gaf van het uitzicht, dat hij op het zuidelijke gedeelte van onze aardbol had. „Ik kan heel Australië zien". Korte tijd nadat de hoofdmo toren van de machtige Agena- raket, waaraan de ruimtecabine vastzit, in werking waren ge treden, zaten de ruimtevaarders 1.370 km boven de aarde in de Van Allen-gordel. Het was toen juist negen uur in de ochtend ge weest. Het had in de bedoeling gelegen de cabine op 1.390 km te brengen, maar om brandstof te sparen werd deze afstand bekort. raket het commando de cabine weer dichter bij de aarde te bren gen. Conrad en Cooper zetten daarna hun tocht voort op een hoogte van ongeveer 300 km. Conrad en Gordon ontwaakten om half zeven en lieten 't grond station weten dat zij zich na hun tweede nacht in de ruimte uit stekend voelden. Vooral Gordon, die zich dinsdag tijdens zijn ruim tewandeling bijzonder had ver moeid, had van een welverdiende rust genoten. Enkele minuten nadat de raket motoren van de Agena waren ontbrand, de cabine bevond zich toen hoven Egypte, maakte Kaap Kennedy bekend dat de manoeu vre goed was geslaagd. De ruim tevaarders zouden op de bereikte hoogte twee omwentelingen om de aarde maken. Even na vier 4.15 uur 's middags kreeg de Agena- Woensdagmiddag om 13.56 uur Ned. tijd opende ruimtevaarder Richard Gordon voor de tweede maal zijn luik. Rechtop staande in zijn zetel, met zijn boven lichaam buiten de cabine, maak te de ruimtevaarder gedurende een uur en 55 minuten onder meer foto's van de sterren en de horizon. Een koord van 70 cm lengte verhinderde het wegdrijven van de ruimtevaarder. Artsen op Kaap Kennedy ver klaarden dat de polsslag van Gordon normaal bleef. Met drie camera's nam Gordon foto's. Tijdens de „nacht" foto grafeerde hij sterrenbeelden als Schorpioen, Orion en Canopus en tijdens de „dag" schoot hij plaat jes van de aarde. De ruimtevaarders hadden met slechts één probleem te kampen. Conrad meldde, dat het vuil op zijn ruit dikker was geworden. Gordon wilde het verwijderen met een doek, maar het koord bleek te kort. Tegen 17.35 uur (Ned. tijd) maakte Conrad de Gemini-11 los van de Agena-doelraket, waar mee hij sinds maandag tijdens de eerste omwenteling was verbon den. Beide ruimtevaartuigen wa ren toen nog verbonden door het 30 meter lange koord dat Gor don dinsdag tijdens zijn bekorte verblijf buiten de cabine had be vestigd. Conrad moest de cabine ver volgens boven de Agena sturen, waarbij de neus van de Gemini-11 naar de aarde moest wijzen. Daarna zou de Gemini graad voor graad om de doelraket gaan draaien. ziet hierin een aanwijzing, dat Vorster niet bereid is de macht uit handen te geven, die hij als minister van justitie over de vei ligheidsdiensten had. Vorster zei, dat een rechter was belast met een onderzoek van alle aspekten, die in verband staan met de moord op Verwoerd. Vorster, die zijn eerste toe spraak als premier in het parle ment hield, zei aan het land ver plicht te zijn de veiligheid van de staat tot zijn verantwoorde lijkheid te maken. Van de banken der regerings afgevaardigden klonk luid ge juich, toen Vorster plaatsnam op de zetel, waar zijn voorganger vorige week door een bode in het hart werd gestoken. De publieke tribune was vol belangstellenden. De nieuwe minister van justi tie, Petrus Pelser, tot nog toe voor het grote publiek vrijwel een onbekende, kwam dertien jaar geleden in het parlement, waar hij eerder dit jaar plaats vervangend voorzitter werd. Hij is 28 februari 1907 als zoon van een rijke boer in Oranje-Vrijstaat geboren. Na zijn graad in de rechten te hebben behaald, kwam John Vorster steekt zijn hand in de lucM tijdens een rede waarin hij verklaart de apartheidspoli tiek van premier Verwoerd voort te zullen zetten. Vorster is de vroegere minister van justitie van Zuid-Afrika. In de Argentijnse steden Cor doba en Rosario hebben zich deze week heftige incidenten voorge daan als gevolg van het over lijden van een student, die vorige week bij een studentenbetoging in eerstgenoemde stad ernstig gewond was geraakt. In Cordoba voerde de politie diverse charges uit tegen betogers die weigerden zich te versprei den. Vijfendertig studenten wer den aangehouden. Het plaatse lijk vakverbond had voor dins dag een algemene staking afge kondigd. In Rosario zijn 200 ar restaties verricht. Er kwamen talrijke relletjes voor. In som mige gevallen gebruikte de po litie traangas. hij in dienst hij het departement van handel en industrie. In 1943 begon hij echter een advocaten praktijk in Klerksdorp. Hij huw de 22 jaar geleden en heeft vier zoons en een dochter. In Djibouti, waar tijdens pre sident De Gaulle's bezoek al demonstraties voor onafhanke lijkheid werden gehouden, welke tot ongeregeldheden leidden, zijn dinsdagavond opnieuw gevech ten uitgebroken tussen jongelui en de politie. Groepen jongelieden verzamel den zich in het begin van de avond in verscheidene dichtbe volkte wijken van de stad voor een betoging ten gunste van on afhankelijkheid. Zij riepen leu zen als „dood aan de parlemen tariërs" en „leve de onafhanke lijkheid". Zij vielen politiebu reaus aan die zij plunderden en in brand staken. De ordedienst, In Silanga Mayao ten oosten van Manilla is een lid van een huisbewakingsdienst met een ge weer een huis binnengegaan, waar hij vier mensen doodde en één ernstig verwondde. Volgens de politie koesterde de man, die gearresteerd is, een wrok tegen de eigenaar van het bewuste huis. bestaande uit militairen van het vreemdelingenlegioen en leden van de mobiele garde, greep in en maakte onder meer gebruik van granaten en mitrailleurs. On der de betogers zijn talrijke ge wonden gevallen. Omstreeks middernacht was de rust weer gekeerd. Tijdens het bezoek van De Gaulle, vorige maand, kwamen ten minste vier mensen om het leven i en werden ongeveer 70 personen gewond bij botsingen tussen politie en militairen ener zijds en demonstranten ander zijds. De nieuwe gouverneur van het Franse overzeese gebied, Louis Saget, gaf kort na het be gin van de ongeregeldheden een verklaring uit, waarin hij mee deelde maatregelen te zullen nemen om het vertrouwen in de regering te herstellen. Saget, die in de plaats is gekomen van René Tirant. gouverneur ten tijde van De Gaulle's bezoek, herinnerde eraan dat de Franse regering had besloten de moge lijkheden van de verdere evolu- tie van het gebied te onderzoe ken. Maar zij zal niet toestaan dat enkele opruiende elementen de stem van het volk smoren, al dus Saget. De politie nam gisteren stren ge veiligheidsmaatregelen om verdere wanordelijkheden te voorkomen. De gouverneur ge lastte een onmiddellijk verbod van de invoer van een bedwel mend middel dat bekend staat als „chat". Het wordt uit het naburige Ethiopië ingevoerd, per dag ongeveer tweeduizend kilo. Volgens de politie zijn door on bekende personen pakjes met het middel onder de betogers uitgedeeld. „Chat" is een plant die wordt gekauwd. De plaats® lijke bevolking is er gek op. Hel middel brengt mensen in een toestand van grote opwinding.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1