Gemeenteraad van Terneuzen Marktberichten Pagina 5 *)va »i t-vdff Woensdag 14 september 1966 DE VRIJE ZEEUW Zeven maanden celstraf voor aan iemands lippen hangen Een vrouw die veertien dagen gèleden voor de Dordtse recht- bank terecht moest staan om dat zij een stuk uit de iip en de kin van een buurvrouw had gereten, de 48-jarige mevr. A. S.- S. uit Leerdam is con form de eis. veroordeeld tot zeven maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling. De vrouw had voortdurend ru zie met haar buurvrouw. Op een gegeven ogenblik was het tot zulk een uitbarsting geko men, dat ze haar tegenstander had gebeten en een stuk van vijf bij anderhalve centimeter uit lip en kin had getrokken. Zij had dat in triomf meege nomen. Toen de politie het kwam halen, wist zij het niet meer te vinden. De mishandel de vrouw is voor haar leven verminkt. Meubelfabriek door brand verwoest In Oudehoorn op Voorne-Put- ten zijn dinsdagmiddag de meu belfabriek van de heer P. Rozen- daal en het aangrenzende woon huis door brand verwoest. Het vuur is ontstaan in de lakkerij van de fabriek, waar op dat mo ment geen arbeiders aan het werk waren. De vlammen sloe gen zo snel om zich heen, dat de brandweercommandant van Oudenhoorn ijlings de hulp moest inroepen van de brand weerkorpsen van Zuidland en Abbenbroek. Met tien stralen ging men het vuur te lijf. Tegen half zes kon het sein „brand meester" worden gegeven. De omvang van de schade is nog niet bekend. De eigenaar was verzekerd tegen brandschade. Diefstal op luchthaven van Frankfort Een geldzending ter waarde van ongeveer een miljoen gulden is dinsdag op de luchthaven Rhein-Main bij Frankfort na aan komst van een Zuidslavisch ver keersvliegtuig gestolen. (De zak met geld was door een Volkswagen afgehaald, terwijl de chauffeur vrachtpapieren invul de verdween -de wagen. Later werd de wagen op de weg naar Kelsterbach teruggevonden, het geld bleek verdwenen. Het was afkomstig van een Zuidslavisehe bank en bestemd voor een bank in Frankfort. Bergkistal van 800 kg Uit de wand van een berg in het gebied van de Glockner in Oostenrijk is dinsdag een 800 kilo zwaar bergkristal gehaald. De steen" werd van 3000 meter hoog te door een hefschroefvliegtuig omlaag gebracht Vermoedelijk is het kristal het zwaarste ter we reld. Het is 1,16 meter lang en 70 om breed op het breedste ge deelte. DODEN BIT HOTELBRAND IN ALASKA Bij een hotelbrand in Ancho rage (Alaska) zijn maandag min stens dertien mensen omgeko men. Het houten hotel brandde af. Brandweerlieden zeiden niet te weten hoeveel van de 25 gasten die ingeschreven stonden, tijdig hadden kunnen vluchten. De stoffelijke resten van tien mensen zijn gevonden. Volgens de eigenaar zou de brand zijn veroorzaakt door een Ontploffing in de heetwater- cëntrale. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2661 dieren, zijnde 120 slachtrunderen; 539 gebruiksvee; 400 vette kalve ren; 253 graskalveren; 819 nuchte re kalveren; 3 lopers; 28 biggen; 23 paarden; 14 veulens; 451 scha pen of lammeren; 11 bokken of géiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 4,25 4,55, le kwal. 3.80f 4,15, 2e kwal. 3,403,65, 3e kwal. 3,153,35; Vette kalveren; extra kwal. 3,603,80, le kwal. f3,50—ƒ3,60, 2e kwal. ƒ3,20— 3,40, 3e kwal. 3,10—3,20; Stie ren 44,50; Worstkoeien 2,95 3,20; Slachtpaarden 2,90— 3.40. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1000 1400; Vare koeien 750—1125; Vaarzen 675875; Pinken 500 625; Nuchtere kalveren 325 425; Graskalveren ƒ170—ƒ180; Mestkalveren 220290; Scha pen. ƒ85ƒ115; Lammeren ƒ100 ƒ1130. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: mati ge aanvoer, rustige handel en on veranderd in prijs: Kalf- en melk koeien: iets minder aanvoer, han del redelijk met stabiele priizen; Vare koeien: aanvoer korter, han del lui en gedrukt in prijs; Vaarzen en pinken: minder aanvoer, luie handel en vooral niet hoger in prijs; Graskalveren; kleiner aan voer, kalme handel en prijshou dend; Vette kalveren; iets minder aanvoer, handel stroef en lager in nriis; Nuchtere kalveren: aanvoer korter, handel williger en wat stij ver m prijs; Slachtpaarden: matige aanvoer, handel lui en iets hoger in prijs; Schapen en lammeren; aan voer even ruimer, redeliike handel, prijzen schapen ongewijzigd, lam meren iets hoger in prijs. gehouden op vrijdag 2 september 1966 in het Concertgebouw. Aanwezig: Voorzitter: M. de Vos, loco-burgemeester. J. C. Aschoff, burgemeester. Wethouder: H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: H. Ribbens, A. Ramondt, A. C. S. van Breda Vriesman, R, Hol, mevr. F.. Doorns Ortelee, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, M. J. M. van Nispen, C. J. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kennisgeving: H. A. Brakman. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik open deze vergadering en heet U allen hartelijk welkom. Ik zou mevrouw DoornsOrtelee en de heer Rib bens willen verzoeken de heer Aschoff te willen binnenleiden. De heer Aschoff, vergezeld van zijn echtgenote en zoon, komt de zaal binnen en neemt naast de voorzitter plaats. De Voorzitter: Mag ik thans de gemeente-secre taris verzoeken het Koninklijk Besluit tot benoe ming van de heer Aschoff tot burgemeester van Terneuzen voor te lezen? Afschrift 4 augustus 1966, nr. 46. Wij JULIANA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Op de voordracht van onze Minister van Binnen landse Zaken van 28 juli 1966, nr. 59977, Afdeling Binnenlands Bestuur, Bureau Kabinetszaken; Gelet op artikel 65 en artikel 66 der gemeente wet; hebben goedgevonden en verstaan: met ingang van 1 september 1966 te benoemen tot burgemeester der gemeente Terneuzen: J. C. ASCHOFF, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rozenburg. Onze Minister van Binnenlandse Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. Porto Ercole, 4 augustus 1966 (get.) JULIANA. De Minister van Binnenlandse Zaken a.i., (get.) I. A. DIEPENHORST. Overeenkomstig het oorspronkelijke, De secretaris-generaal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, (get.) Dr. A. H. GRÜNTHER. De heer De Vos: Hooggeachte heer Aschoff, Alvorens tot Uw installatie als burgemeester van Terneuzen over te gaan wens ik U en Uw gezin van harte geluk met Uw benoeming en roep ik U gaarne een hartelijk welkom toe in onze stad. Hoewel ik er van overtuigd ben, dat U wel al getracht zult hebben U zoveel mogelijk over Uw nieuwe gemeente te oriënteren, meen ik er toch goed aan te doen U een en ander over het wel en wee van onze stad te vertellen. Het zal U niet onbekend zijn, dat Terneuzen momenteel een snelle ontwikkeling doormaakt. Dit is niet altijd zo geweest, want hoewel Terneu zen reeds in 1584 stadsrechten verkreeg is het de eerste eeuwen van zijn bestaan een kleine plaats gebleven. Oude en waardevolle gebouwen uit het verleden zult U hier dan ook tevergeefs zoeken. Op 1 januari 1830 telde de gemeente nog slechts 1903 inwoners, welk aantal rond de eeuwwisseling 7500 en op 1 januari 1945 11.804 bedroeg. Waar schijnlijk zullen nog dit jaar de 20.000 inwoners worden bereikt. De opgang van Terneuzen werd mogelijk ge maakt door de totstandkoming van het kanaal GentTerneuzen in 1827 en door de aansluiting op het Europese spoorwegnet omstreeks 1870. Toen in 1874 de voor de Belgische zeehavens gel dende speciale spoorwegtarieven ook voor de haven van Terneuzen van toepassing werden verklaard, werd deze haven een belangrijke oo- en overslag haven. Deze faciliteit kwam in 1914 t.e vervallen, wat in de twintiger en dertiger jaren een ernstige handicap heeft betekend. Inmiddels heeft Terneu zen zijn olaats als 3e zeehaven van Nederland weer heroverd. De totstandkoming van het kanaal en de spoor weg legden ook de basis voor de industriële ont wikkeling, maar het heeft toch nog tot het begin van deze eeuw geduurd voor deze op gang kwam. Door plaatselijk initiatief kwamen toen bedrijven tot stand, die thans bloeiende ondernemingen ziin. Ook het buitenlands kapitaal ontdekte Zeeuwsch- Vlaanderen. Te Terneuzen en elders in de kanaal zone kwamen bedrijven tot stand, welke geruime tijd het industriële gezicht van deze streek hebben benaald. Het Nederlandse bedrijfsleven van over de Schelde liet helaas verstek gaan. De wereldcrisis van de jaren dertig heeft aan de industriële ontwikkeling een halt toegeroepen. Tijdens de daarop volgende tweede wereldoorlog werden diverse bedrijven lamgelegd of ontmanteld. Vooral ook de conjunctuurgevoelige haven had zwaar van de crisis en de oorlog te lijden. Het duurde tot de jaren na de bevrijding van de vijan delijke bezetting, eer er weer opleving te bespeu ren viel. Toen ging het echter ook vrij snel. Haven bedrijven en fabrieken herstelden zich geleidelijk van de hun door de oorlog toegebrachte wonden. Er kwam weer werk en Terneuzen begon met frisse moed aan een nieuwe periode van opgang. De bestaande bedrijven werden uitgebreid en ver schaffen thans aan een belangrijk groter aantal mensen werk dan vóór 1940 het geval was. Toch bleef de werkloosheid in deze streek be duidend groter dan elders in het land. Tengevolge van de mechanisatie en de toepassing van ratio neler werkmethoden kwamen uit de agrarische sector grote aantallen arbeidskrachten vrij, waar voor andere werkgelegenheid gecreëerd moest worden. Gelukkig werd ook op landelijk bestuurlijk niveau ingezien, dat hieraan iets gedaan moest worden. Stimulansen voor de verdere industriële ontwik keling volgden in 1959 en in 1960. In eerstgenoemd jaar werd Terneuzen door de Minister van Econo mische Zaken aangewezen als primaire ontwikke lingskern, wat voor meerdere bedrijven het sein bleek te zijn om zich hier te vestigen. Na een wat aarzelend begin volgde een tweetal vestigingen van bedrijven van wereldformaat, die op hun beurt weer diverse toeleveringsbedrijven aantrokken. In enkele jaren tijd werd niet minder dan 400 ha industrieterrein uitgegeven. In totaal werden 1800 nieuwe arbeidsplaatsen gecreëerd, zonder dat van een ernstige verstoring van de arbeids markt in Zeeuwsch-Vlaanderen sprake was, wat niet wil zeggen, dat er ook hier geen bedrijven zijn, die met personeelsmoeilijkheden te kampen hebben. Als tweede belangrijke stimulans moge ik noe men de werken tot verruiming van het kanaal GentTerneuzen, welke werken overeenkomstig het op 20 juni 1960 door de regeringen van België en Nederland gesloten verdrag in uitvoering wer den genomen en inmiddels al een heel eind zijn gevorderd. Verwacht mag worden, dat in 1969 zee schepen tot 50.000 ton dwt de nieuwe zeesluis zul len kunnen passeren en via de nieuwe binnenvaart- sluit doorlopend geschut zal kunnen worden. Wil ook Terneuzen, en daarmee Zeeuwsch- Vlaanderen, van de nieuwe mogelijkheden, die het verruimde kanaal straks biedt, tenvolle kun nen profiteren, dan zal de havenaccomodatie een noodzakelijke aanpassing moeten ondergaan. De gemeenteraad heeft dat begrepen en een plan tot uitbreiding van de havens laten ontwerpen. Dit plan voorziet in de verlenging van de zuidelijke kanaalhaven en van de zevenaarnaven, alsmede in het graven van een geheel nieuwe haven voor de grotere zeeschepen. Uitvoering van dit plan, dat momenteel ter beoordeling bij de Rijksinstan ties (de medewerking van de hogere overheid kan hierbij uiteraard niet gemist worden) is nu wel zeer urgent geworden. De aanwijzing van Terneuzen als ontwikke lingskern, zoëven door mij genoemd, bracht niet alleen voordelen doch ook belangrijke problemen met zich. Duidelijk was ai gauw, dat belangrijke infrastructurele werken zouden moeten worden uitgevoerd teneinde tenvolle van deze aanwijzing te kunnen profiteren. Een der belangrijkste, zo niet het belangrijkste probleem, is wel de water voorziening, in deze streek verzorgd door de „N.V. Waterleiding Maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen" een door de gezamenlijke gemeenten gestichte onderneming. Tengevolge van de vestiging van nieuwe en uitbreiding van bestaande industrieën zal de be hoefte aan proceswater in enkele jaren tijd ver veelvoudigen en hoeveelheden gaan bedragen, die in dit gebied eenvoudig niet aanwezig zijn. Zeer belangrijk is daarom de aanleg van spaar bekkens in de Braakman. In deze bekkens wordt oppervlaktewater uit de achterliggende Belgische polders, dat normaliter naar de Westerschelde werd afgevoerd, opgevangen en dienstbaar ge maakt voor de industrie. Ook hiermee kan echter niet volledig in de be hoefte worden voorzien. De vraag naar proces water neemt dermate toe, dat ook nog belang rijke hoeveelheden moeten worden betrokken uit de provincie Noord-Brabant, waarvoor de beno digde zinkers door de Schelde zijn en worden aangelegd. Ook daarmee zijn wij er echter nog niet en daarom zijn voorts interessant de plannen van de N. V. Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij om aan de in de Nieuw-Neuzenpolder te stichten satellietcentrale een installatie voor het ontzilten van zeewater met een capaciteit van 9 a 10 mil joen ms per jaar te verbinden. De vergadering van aandeelhouders van deze maatschappij heeft het hiervoor benodigde kre diet reeds gevoteerd. Verwacht mag worden, dat het waterprobieem hiermee voor de eerstkomende jaren zal zijn opgelost. Een tweede werk van meer dan plaatselijk belang is de aanleg van de afvalwaterleiding in de kanaalzöne, waartoe de aan het kanaal grenzen de gemeenten samenwerken. Deze werd gisteren officieel in gebruik gesteld, doch is overigens nog siechts gedeeltelijk gereed. Behalve de zo juist genoemde objecten van regionale betekenis moesten ook in de lokale sfeer belangrijke werken worden uitgevoerd ter verbetering en uitbreiding van het wegen- en spoorwegnet. Dank zij de medewerking van Rijk en Provincie kon in dit opzicht in de afgelopen jaren al heel wat worden gedaan; veel zal echter ook in de komende jaren nog moeten gebeuren. Het zal U, mijnheer de burgemeester, duidelijk zijn, dat een dynamische ontwikkeling als die van onze gemeente ook vooruitzien vraagt op het gebied van de planologie en met het oog op de snelle groei van de bevolking, speciaal op het gebied van de woningbouw. Om de ontwikkeling bij te houden en zo moge lijk vóór te komen, werden daarom de laatste jaren op ruime schaal bestemmingsplannen ont worpen. Alleen voor woningbouwdoeleinden werd meer dan 100 ha landbouwgrond aangekocht en na bouwrijp te zijn gemaakt aan gegadigden uit gegeven. Grote aantallen woningen werden in de afge lopen jaren gebouwd, waarbij veel aandacht werd besteed aan toepassing arbeidsbesparende me thoden. De plaatselijke woningbouwvereniging heeft ten deze goed en baanbrekend werk verricht. Momen teel zijn 500 woningen in aanbouw. Zo te zien zou er alle reden voor optimisme zijn, ware het niet, dat de krapte op de kapitaal markt en de hoge rentestandaard ook hier, zoals overal elders in het land roet in het eten dreigen te gooien. Vooral met betrekking tot de bouw van com plexen in de premie- en ongesubsidieerde sector zullen alle zeilen moeten worden bijgezet om niet achterop te geraken. Het is dan ook te hopen, dat de door de Minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening voor de provincie Zeeland per 1 augustus j.l. in gevoerde liberalisatie van de woningbouw er zeker niet toe zal leiden, dat de voor deze gemeente met een grote arbeidersbevolking zozeer noodzakelijke woningwetbouw minder aandacht verkrijgt dan in de afgelopen jaren, zodat deze sector tenmin ste nog enige compensatie zal kunnen bieden. De uitbreiding van de stad en de streekfunctie, welke Terneuzen als koopcentrum vervult, eiste en eist nog, ook aanpassing van de winkelaccomo- datie, wat door de opnieuw geactiveerde midden stand is begrepen en verstaan. In dit verband zhl binnen niet te lange tijd sanering van de binnenstad aan de orde moeten worden gesteld. De reeds gememoreerde sterke toename van de bevolking vraagt uiteraard maatregelen en voor zieningen op allerlei gebied. In de eerste plaats moge ik daarvan noemen de zorg voor het onder wijs, die de voortdurende aandacht van het ge meentebestuur vraagt. Het verheugt mij U te kun nen mededelen, dat in Terneuzen talrijke onder wijsinstellingen zijn gevestigd, waarbij op het ge bied van het kleuter-, lager- en uitgebreid lager onderwijs, de diverse richtingen volgens het be kende Nederlandse patroon zijn vertegenwoordigd. Voorts is er een openbaar lyceum, een school voor schipperskinderen, een huishoudschool, een school voor zintuigelijk gehandicapte kinderen en op het technische vlak een lagere en een uitge breid technische school. Een dependance van een protestants christelijke middelbare school is bij de aanvang van het nieu we schooljaar gestart. De zozeer noodzakelijke bouw van een nieuw openbaar lyceum, waarvoor i de plannen gereed zijn, stagneert echter helaas tengevolge van de investeringsbeperking. Teneinde de schoolbevolking in de nieuwe wijken te kunnen opvangen is de gemeente, in samenwer king met andere gemeenten in Zeeland, overgegaan tot de bouw van opvangscholen, welke naar be hoefte aan de diverse onderwijsinrichtingen zul len worden uitgegeven. Over enige maanden zullen de eerste twee op- vsng-lagere scholen gereed zijn. Een opvang-kleu- terschool is reeds in gebruik. Met de bouw van nog twee lagere scholen zal op korte termijn be gonnen kunnen worden. Naast het onderwijs hebben de sport en de re creatie in de afgelopen jaren veel aandacht van het gemeentebestuur gevraagd. De gemeente ver heugt zich in het gelukkige bezit van het aan a'le internationale eisen voldoende Scheldebad. terwijl plannen voor de bouw van een overdekt instructiebad in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeren. Voorts is er het Zuidersportpark, dat als een grote groene vlek midden in de nieuwe stads wijken is gelegen. Dit sportpark, dat ook als wan delgelegenheid een belangrijke recreatieve functie heeft, is een der grootste en best geoutilleerde van de provincie. Met voldoening moge ik ook nog wijzen op de aanlag van sportvelden te Sluiskil, waarmee in het begin van dit jaar kon worden aangevangen. Is Terneuzen, wat voorzieningen voor de bu;ten- sporten betreft, dus niet karig bedeeld, helaas kan niet hetzelfde worden gezegd van de binnenspor ten. Weliswaar ziin er enige goed geoutilleerde gymnastiekzalen, doch meer en meer doet zich de behoefte aan een sporthal gevoelen, waarvan de stichting tot dusver nog niet mogelijk is ge bleken. Toch zal deze noodzakelijke voorziening op korte termijn meer dan normale aandacht be hoeven. Vermeldenswaard is nog de aankoop van de Otheense Kreek, welke uitstekend aan de recreatie dienstbaar kan worden gemaakt. Plannen daarvoor zijn bereids ontworpen en worden verder uitge werkt. De culturele voorzieningen ter plaatse zijn nog bescheiden van omvang en behoeven uitbreiding en verbetering. Afgeronde plannen liggen gereed voor de bouw van een cultureel centrum, of, zo men wil, bescheiden schouwburg, doch ook deze ondervinden stagnatie tengevolge van de investe ringsmoeilijkheden. Ten behoeve van een betere huisvesting van de openbare leeszaal werd een gebouw aangekocht, hetwelk binnenkort betrokken zal kunnen worden. Verder moge ik nog noemen onze goed floreren de muziekschool. Ten aanzien van de gezondheidszorg kan wor den vermeld, dat in deze gemeente twee moderne ziekenhuizen zijn gevestigd, welke beide een streekfunctie vervullen. Voorts zijn er diensten centra van het Groene en het Wit-Gele Kruis. Op het gebied van de sociale zorg is de ge meentelijke sociale dienst werkzaam. Voorts zijn er drie gezinszorgorganisaties, alweer volgens het bekende Nederlandse patroon, waarvan er twee tevens algemeen maatschappelijk werk verrichten. In deze gemeente zijn drie bejaardentehuizen gevestigd. Ook oo het gebied van de jeugdzorg zijn diverse instellingen werkzaam. Tenslotte nog iets over de handhaving van de openbare orde. Zoals U bekend zal zijn, beschikt Terneuzen over een gemeentelijk politiekorps, waarvan de burgemeester ingevolge de wet is be last met de algemene leiding, de organisatie en het beheer. Het verheugt mij U te kunnen mededelen, dat de handhaving van de openbare orde tot dusver in deze gemeente weinig moeilijkheden heeft -op geleverd, wat niet wil zeggen, dat de politie een gemakkelijke taak heeft. Dat kan men in een havenplaats ook moeilijk verwachten. Ook de regeling van het verkeer, onder de hui dige omstandigheden bepaald niet gemakkkelijk. vraagt van de politie zeer vee! werk. Ook de huisvesting van de politie Iaat veel te wensen over. Indien echter de investeringsmoei lijkheden ook hier niet alsnog tot vertraging leiden, zal met de bouw van een nieuw politiebureau spoedig kunnen Worden begonnen. Mijnheer de burgemeester, Ik heb getracht U in kort bestek een overzicht te geven van een aantal facetten van Terneuzen. Uiteraard kon ik niet alles de revue laten pas seren. Ik heb er voor trachten te waken U reeds thans met al te veel Droblemen te confronteren. Deze zult U ongetwijfeld spoedig genoeg op uw weg vinden. Voor een tweetal wil ik echter nog een uitzon dering maken en wel voor het vraagstuk der fi nanciën en dat van de gemeentelijke herindeling. Wat het eerste betreft het volgende- In deze gemeente is een groot aantal zaken ge realiseerd moeten worden met het oog op de toe komst. Investeringen moesten worden gedaan en zullen nog gedaan moéten worden, welke wel licht normaal kunnen worden geacht voor een ge meente, die vier- of vijfmaal zo groot is als de onze, doch die een gemeente met nog geen 20.000 inwoners voor zeer zware financiële problemen stellen. Hoewel wij, als het gaat om het verkrijgen van bijdragen voor bijzondere werken, zeker niet te klagen hebben over de door Riik en Provincie ver leende medewerking, is het toch nog altijd zó, dat ■wij voor onze huishouding moeten trachten uit te komen met een uitkering uit het gemeentefonds, gebaseerd op ons huidige inwonertal. Een extra uitkering uit dit fonds voor snelgroeiende gemeen ten als de onze, zou hier uitkomst kunnen bieden. Wil de gemeente in staat zijn alle ter begelei ding van de industrialisatie en de bevolkingsuit breiding noodzakelijke voorzieningen te treffen, dan zal er ook op financieel gebied nog heel wat moeten worden rechtgetrokken. Voor U zal dit ongetwijfeld geen onbekend geluid zijn. Het probleem dat ik nog wil aanroeren is wel licht nog belangrijker dan het zo juist genoemde. Het zal U niet onbekend zijn gebleven, dat aar. de Tweede Kamer der Staten-Generaal een wets ontwerp is aangeboden, hetwelk voorziet in de samenvoeging van de gemeente Terneuzen met 9 andere gemeenten in het middengebied van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het zal U niet verbazen te vernemen, dat dit voornemen in deze streek, en ook in deze gemeente, niet bij leder onverdeel de instemming heeft gevonden. Dit zou wellicht anders zijn geweest als niet het wetsontwerp, voor al ook gezien de voorbereiding, de indruk maakte meer het gevolg te zijn van het telkens weer toe geven aan plotseling opgekomen nieuwe impulsen, dan het resultaat van een gedegen studie met be trekking tot de werkelijk beste en meest doel treffende gemeentelijke indeling van dit gebied. Het is uiteraard hier en nu niet de tijd en plaats om daar dieper op in te gaan. Het zal echter, dacht ik, geen bestrijding ont moeten als ik zee, dat van hen, die geroepen zul len worden om dit nieuwe agglomeraat te bestu ren en moeten trachten dit tot een werkelijije één heid samen te smeden, veel tact en wijsheid zal worden gevergd. De teleurgestelde reacties van voorstanders van, deze agglomeraatvorming, die hun eigenlijke be doeling toch niet geheel in het wetsontwerp weer spiegeld zien, zijn reeds een aanwijzing voor de moeilijkheden, die te wachten staan. Als burge meester van onze gemeente zult U daarmee onge twijfeld geconfronteerd worden. Meer problemen wil ik voorshands niet aan de orde stellen. In elke gemeente bestaan nu eenmaal vraagstukken, welke min of meer dringend om een oplossing vragen. Van de onze zult U stap voor stap kennis kunnen nemen. In de komende tijd zult U met verschillende vor men van gemeentelijk leven in aanraking komen. U zult moeten werken met een bevolking, die U aanvankelijk vreemd is en van geaardheid mis schien anders dan die in de streek waaruit U afkomstig bent. Personen van elders, die voor het eerst met Zëeuwsch-Vlaanderen en Terneuzen kennis maken, krijgen wel eens de indruk, dat het er hier wat gemoedelijker toegaat en misschien is dat wel zo. Deze gemoedelijkheid betekent echter geenszins, dat hier minder serieus wordt geleefd en gewerkt dan in andere streken van ons land. Misschien zult U ook veel overeenkomst ont dekken met Uw vorige gemeente, die eveneens een snelle ontwikkeling doormaakt en wel met soortgelijke problemen zal worstelen als wij. Toch zult U, denk ik, ervaren, dat er een belangrijk verschil is, Wij hier aan de periferie missen name lijk de uitstraling van de grote stad, die naar ik veronderstel, de ontwikkeling van Uw vorige ge meente in sterke mate be-invloedt. Dit heeft tot gevolg, dat hier voor alles hard gewerkt moet worden en weinig vanzelf tot stand komt. Mocht U dan ook een ogenblik de gedachte hebben ge had, dat na alles wat hier in de afgelopen jaren tot stand werd gebracht, voor de komende jaren niet veel te doen meer zal overblijven, dan kan ik U op dat punt gerust stellen.Daarvoor behoeft echt geeen vrees te bestaan. Voor de komende jaren staat nog zeer veel werk te wachten. Geachte Heer Aschoff, U aanvaardt Uw ambt in deze gemeente op een wenlg gunstig moment. De reeds enige malen door mij genoemde investeringsbeperking, die voor onze gemeente een investeringsstop is blijken te zijn, heeft tal van gemeentelijke activiteiten lamgelegd. In onze gemeente, waar juist enige belangrijke objecten uitvoeringsgereed liggen, wordt dit bij zonder zwaar gevoeld. Met verbijstering vraagt men zich af, hoe men aan een ontwikkeling, die men zelf op gang heeft willen brengen, meent zo abrupt een halt te kunnen toeroepen. Wii hopen echter altijd nog, dat ook dit van voorbijgaande aard zal zijn en dat wii weer spoedig met volle kracht aan de verdere uitbouw van onze stad zul len kunnen werken. Bij Uw arbeid, mijnheer Aschoff, kunt U reke nen op de medewerking van de raad, die in wer kelijk belangrijke zaken steeds een grote homo geniteit heeft getoond. Deze raad treedt U vol vertrouwen tegemoet. Ik hoop, dat U en Uw gezin zich spoedig in onze gemeente zullen thuisvoelen en dat U hier een goede tijd tegemoet gaat. Ik spreek gaarne de wens uit, dat U Uw werkkracht vele jaren in dienst van de gemeente Terneuzen zult mogen stellen en dat Uw arbeid voor deze gemeente rijke vruchten zal afwerpen. En hiermee verklaar ik U als burgemeester der gemeente Terneuzen geïnstalleerd. Het zij mij thans vergund U de ambtsketen om te hangen. Na de installatie neemt de heer Aschoff het voorzittersschap op zich. De Voorzitter: Mijnheer de loco-burgemeester, Mijne heren wethouders, Mevrouw en mijne heren leden van de Gemeen teraad, Mijnheer de vertegenwoordiger van de Com missaris der Koningin in Zeeland, en verder gij allen, die deze plechtigheid met Uw aanwezigheid wilt vereren. Dames en Heren, Bij de aanvaarding van het ambt van burge meester dezer gemeente moge mijn eerste woord een woord van diepgevoelde dank zijn jegens Har Majesteit onze geëerbiedigde Koningin aan Wie het behaagd heeft mij tot dit ambt te be noemen. Daarnaast spreek ik gaarne mijn grote erkente lijkheid uit jegens Zijne Excellente de Minister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris in dit ge west, die mij voor deze benoeming hebben willen voordragen. Het zal vreemd voor U zijn, de voorzitterszetel te zien ingenomen door hem, wie de eer is te beurt gevallen de opvolger te zijn van Mr. Rijp- stra, die in hét verleden op zo'n voortreffelijke wijze zijn beste krachten aan deze gemeente heeft gegeven. Als zijn ambtsopvolger wil ik hem gaarne dank zeggen voor wat de gemeente Terneuzen hem verschuldigd is. Door mijn installatie is er thans een einde ge komen aan een interregnum van enige maanden en ik prijs mij gelukkig, mijnheer de loco-burge meester, dat het mijn eerste officiële handeling mag zijn om, sprekende namens Raad en Gemeen te, U dank te zeggen voor de wijze waarop Gij, naast Uw wethouderliike taak, het burgemeesters ambt hebt waargenomen. Eens temeer hebt Gij, mijnheer de loco-burge meester, hierdoor de gemeente Terneuzen aan U verplicht. Door haar gunstige ligging en als gevolg hier van grootse mogelijkheden heeft deze gemeente op mij een diepe indruk gemaakt toen ik door U, mijnheer de loco-burgemeester, Uw collega wet houder en de gemeentesecretaris in nader con tact werd gebracht met Terneuzen en bevoorrecht heb ik mij gevoeld, geroepen te zijn, tesamen met U leden van de gemeenteraad, het bestuur dezer gemeente te mogen vormen. Daarnaast ben ik er van. overtuigd, daf een uiterst moeiliike en zware taak ons wacht. Allerlei belangen, waarbij het niet alleen om financiële aangelegenheden, maar óók en eigeniiik iuist vaak om de mens gaat, worden aan mijn zorgen toevertrouwd en samen met U zal ik daar voor hebben te waken. U zult niet van mij verwachten, dat ik reeds nu U mijn visie geef op de verschillende grote vraagstukken-die hier aan de orde zijn. Uitvoerige bestudering der problemen dient voor mij hieraan vooraf te gaan. In een door U, mijnheer de loco-burgemeester, in het begin van de vorige maand gehouden inlei ding las ik verschillende bijzonderheden over za ken. waaraan wij gezamenlijk zuilen moeten werken. Mede aan de hand van andere stukken, die ik reeds heb mogen ontvangen, is het mii duidelijk geworden van welk een groot belang de verbre ding en verdieping van het kanaal GentTerneu zen is, alsmede, corresponderend met deze werken, het feit, dat het gemeentebestuur een havenplan heeft laten ontwerpen, dat voorziet in de ver lenging van de zuidelijke kanaalhaven en de zevenaarhaven, waartussen een nieuwe grote kanaalhaven werd geprojecteerd. Terecht wordt gehoopt dat in de toekomst tof een afgerond geheel kan worden gekomen en be'de verlengingen nagenoeg gereed zullen zijn op het tijdstip, dat het kanaal toegankelijk is geworden voor zeeschepen tot 50.000 ton. Dat Temeuzen in 1959 als ontwikkelingskern werd aangewezen heeft er vanzelfsprekend niet weinig toe bijdragen om de industriële ont wikkeling te stimuleren. Met kracht zal op de ingeslagen weg dienen te worden voortgegaan. (Zie verder pag. T) A

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5