Korte ruimtewandeling van Richard Gordon Vorster premier van Zuid-Afrika Meer dan 500 Amerikaanse vliegtuigen bestookten doelen in Noord-Vietnam CAMERA EN IBIMTEPISTOOL KWAMEN NIET IN ACTIE 1 M i Politieke koers van Verwoerd wordt voortgezet RADIO DE KOOK 'n ster matras BALTHAZAR VORSTER, DE NIEUWE PREMIER IN ZUID-AFRIKA HET WEER WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6773 Cowboy Ruimtestof Verspelde hartslag Terugkeer Gemini-11 op T.V. Kielzog He* was zo goed b<»fi!Onnen „RODE WACHTERS" MAAKTEN SLACHTOFFERS Rechtenstudie Aardschokken in Californië en Nevada Afnemend buiig Zon- en Maanstanden Weerbericht Zesde aanval op raketbasis De verkiezingen in Zuid-Vietnam „Zuidvietnamezen gaven les in demonstratie" Het land dienen Pro-Duits Stroef Reacties op Vorsters verkiezing Hoogwater hankering bi] abonnement: TERNEUZEN Mrecteor-HooMreaaeteor: I. van ge Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Bsverfentfeprijs per mm 18 et; minimum per rr vertentie f 2,40. Subriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer '11 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, pzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Snelle uitputting is er dinsdag de oorzaak van geweest, dat de Amerikaanse ruimtevaarder Ri chard Gordon zijn verblijf buiten de Gemini II drastisch heeft moe ten bekorten. Spoedig nadat hij de cabine om 15.44 uur (Ned. tijd) had verlaten, deelde de 36-jarige marine-officier zijn commandant Conrad en de controle op aarde mee, dat hij wil de rusten. Conrad, de controle en televisiekijkers in de Verenigde Staten konden de zware stotende ademhaling van de ruimtewande laar horen. Het controlestation te Kaap Ken nedy deelde mee dat Gordons hart slag was gestegen tot 162 per mi nuut. De hartslag van Conrad had toen een tempo van 120 slagen. en Na zestien minuten was Gordon terug in de cabine, waar hij in het geopende luik bleef staan om het na een kwartier nog eens te pro beren. Tijdens de eerste poging rustte Gordon korte tijd op de neus van de cabine, waar deze beves tigd is aan de Agena-doeiraket. „Ik rijd als een cowboy", zo merkte hij op. Bij de tweede poging meldde Conrad aan de aarde: „Dick heeft zoveel zweet in zijn rechteroog dat hij niets kan zien". Het venster in Gordons helm was geheel besla gen en 44 minuten nadat de ruim tewandelaar zijn luik had geopend, werd het experiment opgegeven en kreeg Gordon opdracht terug te keren. Tijdens zijn korte verblijf hutten de cabine heeft Gordon kans ge zien enkele van de voorgenomen handelingen uit te voeren. Zo over handigde hij aan Conrad een in strument waarmee ruimtestof werd opgevangen, dat op aarde zal wor den onderzocht. Ook maakte hij een 30 meter lang koord, dat aan de doelraket was bevestigd, vast aan de Gemini 11. Voorts bevestig de hij nog een camera op de buis van de cabine, waarmee zijn werk zaamheden zouden worden vastge legd. Er is van deze camera echter geen gebruik gemaakt. Richard Gordon heeft geen ge bruik gemaakt van ziin „ruimte pistool", waarmee hij zich door de ruimte zou bewegen en ook de elektrische moersleutel, die de reactie moest opvangen bij het vast- en losdraaien van moeren, werd niet gebruikt. Gordon de besturing over maakte met succes de cabine voor de tweede maal vast aan de Agena. Het was de eerste maal dat de tweede piloot van een Gemini- cabine dit deed. Tien minuten later werd weer losgemaakt. Nu de lancering van het ruim tevaartuig Gemini-11 is geslaagd, is de terugkeer van de capsule op donderdag 15 september vastge steld. De Amerikaanse televisie verzorgt hiervan een rechtstreek se reportage, die via de commu nicatiesatelliet Earley Bird naar Europa wordt gerelayeerd. Deze reportage wordt door de N.T.S. eveneens rechtstreeks overgeno men van 14.30 tot 15.30 op Neder land I. WÈ mSÊÈÊm, P de Gemini-cabine kon Charles Con rad reeds boven Madagascar mel den dat de Agena-raket in zicht was. Boven Australië was de Ge- mini elf nog slechts dertig kilo meter van zijn doei verwijderd. Conrad slaakte, toen de cabine over Hawaii vloog, een kreet van enthousiasme. „Fantastisch", riep hij. Het rendez-vous was een feit. Boven de westkust van Amerika volgde de koppeling. Echtgenote en zoon van ruimtevaarder voor microfoons Seabrook (Texas): Mevr. Jane Conrad met haar 9-jarige zoon Tommy voor de microfoons, na de succesvolle lancering van de Gemini-11 met haar echtgenoot Charles Conrad en Richard Gor don. Kort voor Gordon de cabine ver liet, was de tijd die hij in de ruim te zou doorbrengen, verlengd van 107 tot 115 minuten om hem meer rust te gunnen. Men had met de vermoeidheid rekening gehouden, maar men had niet verwacht dat hij reeds zo snel uiteeput zou raken. Uit vorige proefnemingen is reeds gebleken dat het verrichten van werkzaamheden in de ruimte uitermate vermoeiend is. Ook Gor dons voorgangers kregen een ver snelde hartslag, transpireerden zwaar en hadden te kamoen met slecht zicht ais gevolg van het be slaan van de vensters in de helm. De tegenslag van dinsdag was een street) door de rekening van de N.A.S.A. Het was maandag zo goed begonnen. Tn recordtijd hadden de ruimte vaarders hun Gemini II naar oen 97 minuten eerder gelanceerde Agena-doe'raket "estuurd en daar aan vastgekoppeld. Vrijwel geheel op zichzelf en op de hulpmiddelen aan boord van de cabine aangewezen, met minimale hulp van de grondstations, slaag den zii erin de 395 kilometers die hen van de doelraket scheidden, in 84 minuten te overbruggen na een achtervolging over 32.000 km. Een kwartier later zat de neus van de Gemini 11 stevig in de speciale koppelring van de Agena, nog voordat de eerste baan om de aar de was voltooid. De snelste koppe ling tot dusver was tot stand ge bracht door de Gemini 8 met de astronauten Neil Armstrong en David Scott in maart van dit jaar, De snelle koppeling met de doel raket vormde "net belangrijkste doel van de tweemaal uitgestelde driedaagse ruimtevlucht. Na de volmaakts. lancering van Bij de stuurmanoeuvres die Con rad verrichtte om de baan van de cabine zodanig te wijzigen, dat deze in het kielzog van de doel raket zou geraken, is minder dan de helft van brandstof verbruikt, slechts enkele liters meer dan de ideale tevoren door computers be rekende hoeveelheid. Veertig minuten na de eerste koppeling maakte Conrad de Gemi ni-cabine van de doelraket los en draaide voorzichtig enkele malen om de Agena heen, instrumenten aan boord van deze raket in staat stellend metingen te verrichten om trent de elektrische deeltjes die de cabine in zijn zog. achterlaat. De ruimtevaartgeleerden willen in strumenten ontwikkelen die deze sporen van ionen en elektronen op grote afstand kunnen registreren, als gevolg waarvan ruimte-rendez- vous in de toekomst worden verge makkelijkt. De operatie S 26, zoals deze manoeuvre wordt betiteld, duurde anderhalf uur. Daarna nam Richard Minstens vier Chinezen zijn door het optreden van „rode wachters" om het leven gekomen. Dit meldt de correspondent van het door de „Prawda" geciteerde Mongoolse persbureau „Mont- same". Hij zegt dat de wachters in Peking vlugschriften ver spreidden, waarin het overlijden van deze mensen wordt toege schreven aan het optreden van jongelui, die de stad hadden ver laten om de boodschap van de culturele revolutie rond te bren gen. Volgens de correspondent hadden zij in Sjen Jang een man gedwongen vergif in te nemen, hem mishandeld en stervend achtergelaten. Hetzelfde groepje mishandelde een vrouw, die stierf doordat zij viel en met haar hoofd op een stuk steen terechtkwam. Sommige vlugschriften van de rode wachters in Peking ver dedigden dit optreden met de op merking: „De volksmassa bracht ze bij ons. Zij doorstonden onze ondervraging niet. We moeten de vijand bestrijden met wapens in de hand". KNOKPLOEGEN Bij een andere gelegenheid hadden knokploegen van de school een aanval gedaan op het partijhoofdkwartier in Tientsin, de loco-burgemeester mishan deld en verscheidene personen gevangengenomen. Zij doodden twee mensen en verwondden twee anderen. In verscheidene andere steden deden zich soort gelijke incidenten voor, aldus de correspondent, die tenslotte meld de dat hij in Peking mensen had z;en werken met borden aan hun hals waarop stond: „kapitalist" of „huisbaas". Zij werden door rode wachters beledigd en moes ten na een filmvoorstelling de zaal aanvegen. In stadsbussen mochten zij geen zitplaats in nemen en de toegang tot restau rants werd hun geweigerd. HOOFDKWARTIER BEZET Tass meldt dat volgens een brochure, uitgegeven door „revo lutionaire textielarbeiders" in China, de rode garde vorige week zondag korte tijd het hoofdkwartier van de commu nistische partij in Sjanghai heeft bezet. Zij vernielde ruiten, klom op het dak en wierp stenen op straat. Minister Balthazar J. Vorster is dinsdag met algemene stem men gekozen tot premier van Zuid-Afrika. Hij volgt de ver moorde premier Verwoerd op. Zijn verkiezing geschiedde op een bijeenkomst van 163 leden van de regerende nationale par tij, die daarvoor slechts vijf minuten nodig hadden. Schoe- man, de minister van vervoer en de enige, die ook in aanmerking kwam om premier te worden, trok zich terug toen bleek, dat hij tegen Vorster geen kans had. Minister Vorster is op 13 decem ber 1915 in Jamestown in de Kaapprovincie geboren als zoon van een boer en voltooide zijn rechtenstudie aan de universi teit van Stellenbosch, waar dr. Verwoerd een van zijn studie patroons was. Bij de verkiezin gen in 1948 verloor hij met slechts twee stemmen van zijn Een groot gedeelte van Cali- fornië en Nevada is maandag op geschrikt door aardschokken, die volgens de eerste berichten geen ernstige schade hebben aange richt. Wel vertonen vele huizen scheuren en zijn spoorwegen en wegen in het Sierra-gebergte door aardverschuivingen ver sperd. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Een recordaantal Amerikaanse vliegtuigen vermoedelijk meer dan 500 heeft bombardemen ten op doe'en in Noord-Vietnam uitgevoerd, zo wordt van Ameri kaanse militaire zijde meege deeld. Om veiligheidsredenen wordt het juiste aantal niet be kendgemaakt. Er zijn doelen be stookt op siechts 30 km van Hanoi en 7 km van Haifong. Tussen een depressie boven Noorwegen en een zwakke rug van hoge luchtdruk ten westen van Ierland stroomt aanvankelijk met krachtige winden tussen west en noordwest koele en on stabiele lucht naar ons land. De depressie verwijdert zich naar Finland en de rug van hogedruk zal vandaag overdag het weer in ons land beheersen. De buiïgheid neemt af en er zijn ZON MAAN op onder op onder Sept. 14 6.11 6.58 5.11 7.18 15 6.13 6.56 6.44 7.34 16 6.15 6.54 8.15 7.48 meer opklaringen te verwachten, waarbij de middagtemperaturen ongeveer dezelfde zullen zijn als dinsdag. Hierbij neemt de weste lijke wind af tot matig. Op de oceaan is ten zuidwesten van IJsland een nieuwe depres sie aangekomen. Het bijbehoren de frontensysteem zal zich over de Britse eilanden naar het oos ten uitbreiden, maar vermoedelijk zal dit in ons land voor de avond nog geen regen brengen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige, aan de kust aanvankelijk nog vrij krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. In Zuid-Vietnam heeft de Viet- cong maandag en dinsdag vijf mensen gedood en 12 gewond bij terreuraanvallen. In Saigon is een Amerikaanse soldaat doodgeschoten die amok maakte met een gestolen geweer, waarmee hij op een andere Ame rikaan schoot. Er blijven Amerikaanse ver sterkingen in Zuid-Vietnam aan komen. Maandag arriveerde een bataljon van een tankregiment, dat is uitgerust met de nieuwe tank M 43, die 50 ton weegt en voorzien is van 90 mm kanonnen. Het persbureau „Nieuw China" meldt, dat vrouwelijke guerrilla strijders in Zuid-Vietnam twee Amerikaanse militairen in Viet- cong-gevangenschap hebben ge bracht door hen hun woning bin nen te lokken. Amerikaanse vliegtuigen heb ben maandag voor de zesde ach tereenvolgende dag aanvallen ondernomen op een raketbasis op 50 km ten noordwesten van Dong Hoi in Noord-Vietnam. Volgens de vliegers zijn twee raketten vernietigd. Nog verder naar het noorden, 50 km ten noorden van Thanh Hoa, werd een legerplaats aan gevallen. Na de aanval werd een rookkolom van 1500 meter hoogte waargenomen. In Saigon is officieel meege deeld dat de Vietcong 147 pogin gen heeft gedaan om de verkie zingen te saboteren. Daarbij wa ren 19 mensen gedood en 20 ge wond. Minstens 18 Vietcongleden waren in gevechten met politie gesneuveld. De Vietcong noemt de verkie zing een klucht en zegt dat de lijst van „gekozenen" al twee maanden geleden door Amerika nen en Zuid-Vietnamezen is op gesteld. Het is onmogelijk dat meer dan vijf miljoen kiezers zijn opgekomen, aldus de Vietcong, omdat de regering in Saigon slechts gezag heeft over vier mil joen mensen. President Johnson heeft dins dag verklaard dat het Zuidviet- namese volk met zijn grote op komst bij de verkiezingen van afgelopen zondag de rest van de wereld een „blijvende les in democratie" heeft gegeven. Wanneer de definitieve over winning een feit jou zijn, wist hij niet, maar zondag was in ieder geval de eerste moeilijke stap met succes genomen, toen meer dan 4,2 miljoen stemgerechtigden zich onbevreesd naar de stembus begaven om de leden van hun grondwetgevende vergadering te kiezen. De president gaf voor het eerst commentaar op de verkiezingen bij de postume verlening van de hoogste Amerikaanse militair# tegenstander in het Johannes- burgse district Brakpan, maar in 1953 werd hij gekozen voor het district Nigel in Transvaal. Wat Vorsters opvattingen over de apartheid betreft is men over het algemeen nog in het onze kere gebleven. Wei verklaarde hij na zijn benoeming door dr. Verwoerd tot minister van jus titie in 1961, dat hij de verhou dingen tussen blank en zwart in Zuid-Afrika niet zou laten ver storen door acties „onder het mom van rechten" en alles zou doen wat hij kon om het land te bevrijden van blanken die de gekleurde bevolking van Zuid- Afrika opruiden. „Ik geloof in vrijheid van meningsuiting maar dat moet hand in hand gaan met zelfbeheersing en verantwoorde lijkheidsgevoel", aldus zei Vor ster. Overigens is Vorster tot nog toe meer als een praktisch poli ticus dan als een ideoloog be schouwd. Vorster trouwde in 1941 en heeft twee zoons en een dochter. Hij schaakt goed en speelt graag golf en in die particuliere sfeer kent men hem in tegenstelling tot zijn stroeve optreden in func tie als een ontspannen en pret tig kameraad die nooit over poli tiek praat. Vorster verklaarde, dat hij de politieke koers van zijn vermoor de voorganger zal voortzetten. Hij hield een korte toespraak op de trap van het parlementsge bouw, waarvoor zich enkele dui zenden mensen hadden verza meld. Talrijke politiemannen hielden een oogje in het zeil. De nieuwe premier riep op tot een heid tussen de Afrikaans- en Engelssprekende bevolkingsgroe pen van Zuid-Afrika. „Laten wij onze geschillen hebben, doch laat ons het land dienen als nooit tevoren", zei hij. Vorster sprak eerst in het Afrikaans en ver volgens in het Engels. (ADVERTENTIE) Balthazar John Vorster heeft naam gemaakt als de ontwerper en vurige verdediger van de veilig heidswetten In zijn land. Hij is se dert 1961 minister van justitie, politie en gevangeniswezen ge weest en is met zijn vijftig jaren een van de jongste leden van het huidige kabinet. Ofschoon geboren en opgevoed in de meer liberale sfeer van de Kaapprovincie, wordt hij be schouwd als behorend tot de recht se vleugel van de nationale partij in Transvaal. Hij is een krachtige, strenge persoonlijkheid, bij wie er geen lachje af kan, een heftig tegenstander van het communisme en hij heeft vele vijanden. Hij wordt meer gevreesd dan bewon derd, zegt men. Zijn politieke filo sofie zou ervan uitgaan, dat het doel de middelen heiligt en dat, zoals hij onlangs in het parlement zei, het „geen tijd is om gevoelig te doen over beginselen". Vorster begon zijn carrière bij het openbaar ministerie in de Kaapprovincie. Gedurende de oor log was hij een vooraanstaand lid van de „Ossewa Brandwag", die van sympathie jegens nazi-Duits- land blijk zou hebben gegeven. Hij was van september 1942 tot febru ari 1944 wegens zijn pro-Duitse en anti-Britse Inzichten geïnterneerd. Na de oorlog werd hij bij de ver kiezingen van 1948 in het district Brakpan te Johannesburg met ge ringe achterstand verslagen. In 1953 kwam hij in het parlement. Aldra werd hij onderminister van onderwijs, kunsten en weten schappen en in 1961 minister van justitie. Ondanks zijn stroeve voorkomen geeft hij blijk van zin voor humor. In het parlement weet hij scherp te debatteren. Rechters en leiden de leden van het gevangenisperso neel moedigt hij aan om inheemsen die tot langdurige straffen zijn veroordeeld, bij voorkeur wegens moord, als dienstpersoneel te laten werken bif wijze van heropvoeding. Zelf heeft hij verklaard: „Omdat wij te doen hebben met mensen die onderscheiding, de eremedaille van het congres, aan de ruim een jaar geleden in Vietnam gesneu velde marinier Marin Shields. Hij herhaalde dat de Amerikanen in Vietnam geenszins gebied be geren, maar daar uitsluitend strijden „om aan te tonen dat de despoten hun wil niet kunnen opleggen door het aanwakkeren van de vlammen van geweld". Geen enkel front in deze oorlog is, aldus Johnson, duidelijk afge bakend, „maar onze doeleinden zijn dat wel. Wij willen agressie geen succes laten hebben. Wij willen een jonge natie de ge legenheid bieden ervaring op te doen met de democratie, zonder dat ze bedreigd wordt door het MMhuUran de agressor", zich niet aan de regels houden en met gevaarlijk volk, dat voor niets terugdeinst, moeten wij maatrege len afkondigen waar wij niet van houden en die wij in normale om standigheden niet zouden nemen". De grote vraag in de hoofdste den van de wereld was dinsdag in hoeverre Vorsters verkiezing als Zuid-Afrika's nieuwe premier ge volgen zal hebben voor de politien van dat land. In de Afrikaanse lan den bestaat onverholen teleurstel ling. Zo schreef de onafhankelijke „East African Standard", een in Kenia verschijnend blad, in een hoofdartikel onder de kop „Zuid- afrikaanse Hitier" dat Zuid-Afrika door Vorster als opvolger van de vermoorde premier Verwoerd te kiezen de weg heeft gekozen van „suprematie van het blanke ras". Volgens het blad zal op het hele Afrikaanse continent moeilijk een man kunnen worden gevonden, die er op rassengebied extremere denkbeelden op nahoudt, hardnek kiger naar dogmatische opvattingen handelt en zekerder is van de juist heid van zijn overtuigingen. Zuid- Afrika zal eens de dag betreuren waarop deze weg werd gekozen, omdat deze tot nog meer racisti sche onderdrukking zal lelden en onvermijdelijk zal uitlopen op een conflict. De Keniase minister van defen sie, dr. Njogore Moengal, zei tot verslaggevers te hopen dat Vorster de apartheidspolitiek zal opgeven, anders volgt de ene ramp op da andere. In Londen gaat de meeste aan dacht uit naar de houding van da nieuwe Zuidafrikaanse premie» jegens Rhodesië. Gemenebestkrin gen verwachten geen principiële verandering in Zuid-Afrika's poli tiek zoals die was onder Verwoerd, die weigerde aan de sancties tegen het blanke minderheidsbewind van Ian Smith deel te nemen. Op de lange duur zouden evenwel wijzi gingen in accent en taktiek moge lijk ziin. Afgewacht dient te wor den of Vorster het blanke bewind in Rhodesië openlijker zal gaan steunen, aldus deze kringen. Het onafhankelijke Parijse blad „Le Monde" ziet in Vorsters ver kiezing een verharding van Preto ria's politiek, die een explosieve situatie binnen Zuid-Afrika dreigt te scheppen. De Zuidafrikaanse steun aan Rhodesië zal voleens het blad vermoedeliik een officiëler ka rakter kriigen en van grotere om vang worden. WOENSDAG 14 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.14 1.50 2.24 2.33 n.m. 1.36 2.12 2.46 2.55 DONDERDAG 15 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.59 2.19 Terneuzen 2.35 2.55 Hansweert 3.09 339 Walsoorden 3.18 338

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1