Islamietische titels van Soekarno in het geding De verkiezingen in Zuid-Vietnam eisten 20 doden J Vijf Oostduitsers vluchten de grens over 80 OER KIEZERS OPGEKOMEN HET WEER Aanslag op Zuidafrikaanse consul in Londen Wordt verboden Masjoemi-partij gerehabiliteerd VANDAAG BOLLEN BESTELLEM/ P.BAKKER HILLEGOM J Deereraad' Kolonialisten Onvoorwaardelijke steun Vijf doden bij ge va p si i so p roer in Chili Geschenken winkels Chinese wapens Doodvonnis in Djakarta AmeriMnsn bleven binnen Voldoening uit de nieuwe gratis bollencatalogus^ van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. DE PORTUGESE „SLAAPWANDELAARS" Gemini-elf gelanceerd VIJF JAAR GEVANGENISSTRAF Weerbericht Hoogwater ZOFÏ- ©Fü Maandag 12 Dinsdag 13 September 1336 22e Jaargang No. 6772 Slachtoffers van vulkaanuitbarsting Moord aan boord Jong geleerd De afdeling Djakarta van het anticommunistische actiefront van geleerden „Kasi" heeft zon dag gezegd, dat alle islamieti sche titels die aan president Soekarno waren verleend, moe ten worden teruggenomen, om dat deze zich marxist heeft ver klaard. De titels zijn „Kampioen van de Islam", „grote beschermer van de Moehammadiyah" (een mohammedaanse organisatie waarvan Soekarno erelid is) en „doctor honoris causa voor het mohammedaanse Tauhid-geloof" De „Kami-studenten in Dja karta hebben gezegd dat van nu af aan slechts eenheid bestaat tussen het leger en het volk, en niet meer met Soekarno. Com munisme en marxisme en leni nisme moeten in Indonesië wor den uitgeroeid. Indonesië moet vóór het eind van deze maand weer tot de V. N. toetreden. De president moet afzien van zijn titel „grote leider van de re volutie" en de Indonesiërs niet langer ophitsen en verdeeldheid onder hen zaaien, aldus Kami. Het Indonesische parlements lid Adnan Boeyoeng Nasoetion (geen familie van volkscongres voorzitter Nasoetion) heeft tot het volkscongres en het parle ment het verzoek gericht pre sident Soekarno's decreet ter in stelling van een ereraad van elf ministers te annuleren. Volgens hem zou deze raad kunnen worden gebruikt om communistisch gezinde voorma lige kabinetsleden zoals Soeban- drio te dekken. De instelling van «en dergelijke ereraad zou in strijd zijn met het besluit van het volkscongres om de rege- rings-instellingen te stroomlij nen. Het onderzoek naar doen en laten van het vorige bewind kon evengoed door de justitie worden verricht, aldus Adnan Nasoetion. De Indonesische minister van arbeid Awaloedin Djamin heeft gezegd dat „de Nederlandse ko lonialisten' de Chinezen in In donesië gebruikten om de ont wikkeling van de economie in het land tegen te werken. Er zijn volgens hem in Djakarta alleen al meer dan 80.000 Chi nezen van overzee zonder vol doende registratiepapieren, waar door aanzienlijke derving van belastinginkomsten wordt ver oorzaakt. Het aantal Chinezen in Djakarta maakt ongeveer 90 uit van alle daar vertoevende buitenlanders, aldus Djamin. Er wordt op Soekarno steeds meer druk geoefend om het ver bod van activiteit van de mo hammedaanse socialistische Mas joemi-partij dat zes jaar cel eden werd opgelegd, in te trekken. Thans hebben veertien mo hammedaanse organisaties hun steun gegeven aan een onlangs door het bestuur vap genoemde partij ingediend verzoek om rehabilitatie. De voormalige der de voorzitter van de partij, dr. Mohammed Roem, verklaarde aan de vertegenwoordiger van het A.N.P. dat de Masjoemi, als de regering haar wilde rehabi literen, onvoorwaardelijk het nieuwe kabinet en zijn vier puntenprogramma zou steunen. De Masjoemi kwam bij de ver- Vier bewakers en een gevan gene zijn zaterdag om het leven gekomen bij een massale ont vluchtingspoging van achthon derd gevangenen uit de gevange nis in de Chileense stad Santia go. Zes gevangenen slaagden er in over een muur te klimmen en er in een taxi vandoor te gaan. Een groot aantal gestraften drong de wapenkamer binnen, waar zij geweren en munitie butmaakten. Het gevolg was dat zich inten sieve schietpartijen voordeden tussen gevangenen, die zich op -et dak van het gebouw hadden erschanst en toegesnelde politie- ersterkingen. In de loop van zondag slaagde 'e politie erin de gevangenis bin den te dringen, waarna werd ge- ield dat de opstand nagenoeg wa» Mwongta, met meer dan zeven miljoen stemmen. Moh. Roem, die pas enkele maanden geleden door de nieu we regering uit de gevangenis werd bevrijd, waar hij een vier tal jaren had doorgebracht, zei dat de partij haar beginselen wilde aanpassen aan de ver anderde omstandigheden. Het Indonesische ministerie van handel heeft de vestiging van „geschenkenwinkels" in in ternationale handelscentra als Amsterdam, Bangkok, Hong kong, New York e.d. aangekon digd ter bevordering van de In donesische uitvoer. President Soekarno heeft vrij dag de onderscheiding ster-der deklasse, die de voormalige voor- zitter van de communistische partij, Aidit, als „grote zoon van het volk" ten deel was gevallen, ingetrokken. Dit is in overeen stemming met een besluit van het jongste volkscongres. Toen Soekarno de medaille vorig jaar aan Aidit uitreikte, prees hij hem_ wegens zijn „uitstekende verdiensten en grote trouw je gens het volk". Zoals bekend neemt men aan dat Aidit vorig jaar is gedood tijdens de anti communistische operaties in midden-Java. Luitenant-kolonel Natakoesoe- mah, hoofd van de veiligheids dienst van Tandjong Priok, de kiezingen van 1955 als een der twee grootste partijen, naast de nationalistische P.N.I., uit debus haven van Djakarta, heeft Chi na beschuldigd van het zenden van munitie, dynamiet en mili taire uitrustingen naar Indone sië. Hij zei dat de materialen van Chinese makelij per schip naar Djakarta werden gestuurd, verpakt in postzakken. De po litie heeft 20 leden van de strijd krachten en 41 burgers gearres teerd, die betrokken zouden zijn geweest bij de communistische staatsgreep van vorig jaar ok tober en verdacht worden van zwendel en corruptie. Volgens het legerblad „Berita Yuda" (oorlogsnieuws) zouden 170 beambten van de Indonesi sche scheepvaartmaatschapij Djakarta Lloyd in hechtenis zijn genoemn. De voormalige minister voor staatsbankzaken, de 52-jarige J. M. Dalam, is in Djakarta ter dood veroordeeld. Hij is schul dig bevonden aan gezagsonder mijning, financieel wanbeheer en veelwijverij. Hij was met zes vrouwen getrouwd, terwijl de Islam er maximaal vier toestaat. Tijdens het proces, dat tien da gen heeft geduurd, zou zijn ge bleken dat Soekarno een voor name rol heeft gespeeld in het financiële wanbeleid van de vo rige regering. De zes auto's en acht huizen die Dalam bezat, vervallen aan de staat. Dalam heeft 24 uur tijd gekregen om gratie te vragen. Zeker driekwart van de stemge rechtigden heeft hij de algemene verkiezingen voor een grondwet gevende vergadering, die zonda.g in Zuid-Vietnam ziin gehouden, ge stemd. Dit is door een woordvoer der van de regering bekendge maakt. Hij zei, dat ongeveer vier miljoen van de 5 200 000 ingeschre ven kiezers zijn opgekomen in weerwil van dreigementen van de vietcong. Waar deze dreigementen werden omgezet in aanslagen, verloren zondag volgens tot dusver bekende cijfers in totaal twintig mensen het leven. Premier Ky verklaarde vóór het begin der verkiezingen, dat hij een opkomst van zestig procent als een succes beschouwde, De politie van Saigon schoot zondagochtend in de lucht om een tegen de verkiezingen gerichte be toging van boeddhisten uiteen te jagen. In de stad waren geen Ameri kaanse militairen te zien. Zij had den opdracht tot na de verkiezin gen binnen te blijven. Volgens berichten uit het boed dhistische Hué zou daar dertig procent van de kiezers zijn ver schenen, hetgeen onverwacht hoog wordt genoemd voor deze stad, die in het begin van dit jaar heftig verzet tegen de regering voerde. Premier Ky en het staatshoofd van Zuid-Vietnam, generaal Thieu, hebben vandaag in radiotoespraken hun voldoening uitgesproken over de zondag gehouden verkiezingen. Het is voor de communisten het begin van het einde, aldus Kv De strijd was nog wel niei^gewonnen, maar zover zou het eens komen. Van Zuidvietnamese officiële zijde is meegedeeld dat ongeveer 80,8 procent van de 5.289 652 in geschreven kie'°rs is opgekomen Minder dan 15 procent van de stembiljetten was ongeldig. Het ging om lit zetels in de grondwetgevende nationale verga dering, waarvoor zich 640 mensen kandidaat hadden gesteld. Onder de gekozenen ziin 22 onderwijzers, twintig militairen, achttien ambte naren, zeventien leden van provin ciale raden, vijftien mensen met een vrii beroep (waarvan 10 art sen), drie rechters en acht boeren. De gemiddelde leeftijd van de af gevaardigden is veertig jaar. De boeddhistische leider Tri Kwang, die al maandenlang in hon gerstaking is, heeft tegenover een verslaggever van radio-Luxemburg verklaard dat de verkiezing be drog is. Het is een nederlaag, niet alleen voor de boeddhisten en voor mijzelf, maar voor het gehele Zuid vietnamese volk, aldus Tri Kwang. (ADVERTENTIE) Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend' mooie tuin. Stuur ons de bon of bel evén. Goedkoper dan U denkt Zend mij Uw gratis bollencatalogus i Naam j Straat [Woonplaats... De grootste oppositiegroepe ring in Portugal, de Accao Demo- crato-Social heeft premier dr. An tonio de Oliveira Salazar verwe ten dat zijn bewind het Portugese volk in slaapwandelaars heeft veranderd. In een brief aan de Portugese bewindsman, waarvan afdrukken aan de buitenlandse persverte genwoordigers werd toegezonden, zeggen de oposanten: „Na 38 jaar bewind-Salazar lijkt het alsof de natie onder hypnose verkeert als gevolg van een operatie die wel is begonnen, maar waaraan geen eind schijnt te komen." Het gevolg is dat de Portuge se burger is verlaagd tot een slaapwandelaar, die de hoop heeft laten varen om nog eens tot de status van „persoon" te v/orden verheven. Geprotesteerd wordt tegen de bestaande censuur. Op „onregel matige verlenging" van het hui dige bewind heeft er toe geleid dat Portugal, in vergelijking; tot de ontwikkelingsgraad in andere geciviliseerde landen, op het ogenblik minder onwikkeld is dan in 1926. aldus het schrijven. Het voornaamste doel van de brief is echter dr. Salazar op de hoogte te stellen van het feit dat de Accao Democrato-Social een nieuw bestuur heeft gekozen en dat de organisatie thans over zes provincies in Portugal is ver spreid. Voorheen bestonden regio nale groeperingen van de bewe ging slechts in de grote steden Lissabon, Coimbra en Oporto, i Beeklaan 18 Tel. (025201-7344 De Zuidafrikaanse consul in Londen, Jan van der Poel, is van middag door een niet-blanke neer gestoken. Hij is naar een zieken huis vervoerd. Omtrent de toestand van de con sul was nog niets bekend. Ook de identiteit van de dader is niet be kend. Volgens de eerste berichten zou de aanslag zijn gepleegd in het ge bouw van de Zuidafrikaanse am bassade op Trafalgar Square. De heer Van der Poel was belast met de afdeling paspoorten. Een ambass^ewoordvoerder deelde later mee dat consul Van der Poel in ernstige toestand in een ziekenhuis is opgenomen. Hij is in de borst gestoken en men heeft hem direct naar de operatiezaal gebracht. De Gemini-elf is om 15.42 uur Nederlandse tijd gelanceerd. Het ruimtevoertuig is in een baan om de aarde gekomen. In zittenden zijn Pete Conrad en Richard Gordon. Hun verblijf in de ruimte zal drie dagen duren. Tijdens de eerste omwenteling cm de aarde zal er een ontmoe ting zijn met de doei raket Agena, die 97 minuten eerder is gelan ceerd. Een Amerikaanse soldaat die geweigerd heeft naar Vietnam te gaan is door een krijgsraad in Fort Dix tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld, de hoog ste straf in vredestijd wegens het niet opvolgen van een order. Soldaat eerste klas James Johnson jr., een 20-jarige neger uit New York, was de tweede van drie soldaten die op dezelf de beschuldiging terechtstaan. Soldaat David Samas, die samen met Johnson terechtstond, werd eveneens tot vijf. jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De militairen hadden met sol daat Dennis Mora op 14 juli, ge weigerd zich in te schepen. Mora werd eerder tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld. (ADVERTENTIE) 50 JAAR KON.NED.JAARBEURS tnafceriaf bij «boeatmepfc TERNEUZEN Nrecteur-Hooféredtefeur: L van de Sands Redactie- en Administratie-aérec: Smid»wal Telefoon: 01150—207S Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per wed: 58 et Losse nrs 12 ct KONINKLIJK BEZOEK JAARBEURS De 4-jarige Nicoline Graadt van Roggen, die de Koningin bloemen zou aanbeden, liep Hare Majesteit na aankomst voorbij. Doch even later kon zij toch ongestoord haar plicht doen. KOELER Gedurende het weekeinde stond het weer in west-Europa onder in vloed van een hogedrukgebied dat zich naar het oosten verwijderde en waarvan het centrum maandag morgen in zuid-Rusland was aan gekomen. Het was daarbij overal tamelijk warm, in zuid-Frankrijk en Spanje zelfs zeer warm. Gp de oceaan verplaatst zich 'tegelijker tijd een depressie ten zuiden van IJsland in de richting van Schot land. Aan de zuidzijde hiervan stroomt belangrijk koudere lucht naar west-Europa. Deze was maan dagmorgen ongeveer tof de Ierse zee gevorderd. Verwacht moef worden dat deze lucht zich van avond en vannacht, vergezeld van enige regen of enkele buien, ook over ons land zal uitbreiden. Na de koufrontpassage zullen dins dag weer opklaringen voorkomen bij matige, in de kustgebieden af en toe krachtige wind tussen zuid west en west. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond lagere temperaturen Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen west en zuidwest. Koeler. DINSDAG 13 SEPTEMBER v.m. n.m. Bresker.s 126 12.48 Terneuzen 1.02 1.24 Hansweert 1-36 1.58 Walsoorden 1.45 2.07 WOENSDAG 14 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 114 136 Terneuzen 1.50 2.12 Hansweert 2.24 2.46 Walsoorden 2.33 2.55 ZON MAAN op onder op onder Sept. 12 6.09 7.03 2.05 6.39 13 6.10 7.01 3.38 7.01 14 6.11 6.58 5.11 7.18 15 6.13 6.56 6.44 7.34 9,4* 16 6.15 6.54 8.13 VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Cóverfenfleprits per mm 18 el; minimum per vertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. >7ending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De uitbarsting op 12 augustus van de vulkaan Awoe op het eiland Sang Talaoed ten noorden van Celebes heeft 39 mensen levens geëist. Bijna 4.000 mensen werden gewond, 14.000 werden dakloos. Aan de Indonesische re gering is verzocht het eiland tot rampgebied te verklaren. De of ficiële cijfers werden pas zondag door het betrokken ministerie bekendgemaakt. Meer dan twee miljoen stuks vee kwamen om, aan plantages werd schade toegebracht van naar schatting 36 miljoen gulden, drieduizend huizen werdenver nield. Vele vluchtelingen wer den geëvacueerd met schepen uit de Philippijnen, die 160 km noor delijker liggen. Een funktionaris van het mi nisterie zei dat in het rampgebied slechts twee dokters zijn. Gemeld is dat de bewoners van het eiland voor een hongersnood staan. Een 23-jarige Noorse matroos is in Dublin in staat van beschul diging gesteld in verband met de dood van een 27-jarige hofmees teres, die drie dagen geleden op het Noorse vrachtschip „Banak" werd gewurgd. Het schip heeft een bemanning van 40 koppen, onder wie zes vrouwen. De ma troos zal aan de Noorse justitie worden uitgeleverd. De politie van Luik heeft een dievenbende opgerold waarvan de leider slechts tien jaar was. De jongste van de zes leden tel lende bende was pas vier jaar. De jeugdige boefjes hielden zich bezig; met diefstallen uit auto's, garages, winkels, en een distil leerderij. Op hun strooptochten vergaten zij niet hun hekel aan de school tot uitdrukking te brengen in het ingooien van rui ten van schoolgebouwen. Bij het politie-onderzoek kwam uit ver scheidene schuilplaatsen een grote hoeveelheid gestolen waar tevoorschijn. teerd tegen het schieten door de Oostduitse grenswachten. Nog een geslaagde ontvluchting Een Oostduitse grenswacht is zondag met vrouw en kind en twee mannen naar West-Duits- land gevlucht. Hij meldde zich zondag voor dienst, liet zijn vrouw met haar kind en twee an deren in een gepantserde man- schappenwagen stappen, reed naar de grens waar hij zich een weg zocht door de mijnenvelden en knipte vervolgens de prikkel draadversperring door. De groep ging daarna te voet verder en be reikte veilig het westen. De col lega's van de vluchteling, die zijn tocht van een uitkijktoren gade sloegen doch blijkbaar geen arg waan kregen, reageerden niet. Op de foto de gelukkige mensen na hun vlucht. Vijf Oostduitsers zijn er zon dagochtend in geslaagd per auto over de grens bij Spandau naar het westen te vluchten. Het groepje, twee mannen, twee vrouwen en een kind, bra ken met hun van pantserplaten en rupsbanden voorziene voer tuig door de prikkeldraadver sperringen, terwijl de Oostduitse grenswachten het vuur openden. Twee leden van de groep liepen hoofdwonden op. Allen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Na onder zoek in het ziekenhuis werden de vluchtelingen naar een politie bureau overgebracht voor onder- maging. Het bleek dat de groep vluchtelingen een bulldozer had gebruikt, een voertuig waarmee nooit eerder een vluchtpoging is ondernomen. De westelijke com mandanten in West-Berlijn heb ben in een verklaring geprotes-

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1