Meer dan 4 /2 miljard De suiker unie thans een feit „Boeng Karno" maakt zichzelf belachelijk door zijn uitlatingen DE TERHEOZENSE MUZIEKSCHOOL DIT JAAR SCHADE AAN ZEEUWSE LANDBOUW? Er lil muziek in C.B.S 'SAS VAN GENT) KEURDE DE VOORSTELLEN GOED En verachtelijk door zijn daden DE TERUGKEER VAN ARAM Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK DE GEVAREN DRIEHOEK Verder in diskrediet Voor gek gezet Niet met geweld AGENDA Instemming Dezelfde bietenprijs Ir. Geuze voorzitter Betaling motor rijtuigenbelasting op of na 1 oktober fc Zaterdag 10 september '66 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 (ADVERTENTIE) 4.300.000.000,—) De toestand in de Zeeuwse land bouw is over het algemeen zeer matig en te verwachten is, dat de landbouw in deze provincie dit jaar een schade van vele miljoenen guldens zal lijden, aldus de con clusie van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij, die deze week in een ver gadering de situatie in de akker' bouw besprak. Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim vier en een half miljard gulden. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL De methode die Soeharto en de zij nen hebben gekozen om van pre sident Soekarno af te komen, zonder dat ze het gevaar lopen dat zijn niet geringe aanhang in Oost-Java in opstand komt, is duidelijk. Ze willen hem niet met geweld op zij zetten, ze laten hem slechts belachelijk worden door zijn uitlatingen en verach telijk door onthulling van zijn daden. Indonesische revoluties hebben soms merkwaardige as pecten: deze schijnt er op uit te draaien dat de president wordt verjaagd in een storm van ge hoon en gelach. De moderne psychologie heeft een uitgebreid en weloverwogen systeem van test tot haar beschik king, dat het mogelijk maakt de u'tspraak „Er zit muziek in" be trekking te doen hebben op de geh-"^ mensheid. Uit tientallen muzikale tests blijkt bij herhaling dat z.g. on muzikale mensen niet bestaan. Tot op zekere hoogte is het bo vendien mogelijk de aard en de kwaliteit van onze muziekgevoe ligheid vast te stellen. Zelfs de meest primitieve volken bezitten een v Istrekt eigen komplete muziekkultuur, die hen in staat ste't hun gevoelens en gedachten op direkte ondubbelzinnige wijze te uiten. Ook in hun dagelijks le ven speelt de muziek een belang rijke rol. Zo kennen zij arbeids liederen, oorlogsliederen, drink liederen, enz., die alle een spe ciale functie hebben in de maat schappelijke structuur van der gelijke stammen. Het voornaamste is echter hun sterk ontwikkeld saamhorigheids gevoel, dat vooral door de mu ziek een dergelijke diepte heeft kunnen bereiken. In onze eigen omgeving hebben we met ditzelfde verschijnsel te maken. De liedjes die onze kin deren cp straat tijdens hun spel ten gehore brengen, vertonen de zelfde kenmerken als de volwas sen gezangen van de primitieven. Geen kind zal zich generen Voor het zingen van een aftel versje, zolang zijn vriendjes mee doen. Blijkbaar heeft het kind de behoefte bij een bepaalde groep tc behoren. Wil een kind dat niet, dan wordt het uitgestoten en niet aangekeken. Zodra het vol wassen of liever meerderjarig is, wreekt deze anti-sociale instel ling zich op alle mogelijke ma nieren. Het vóórkomen van aso ciale personen is dan ook een ty pisch verschijnsel van onze wes terse kuituur. Gelukkig heeft diezelfde kui tuur ook gezorgd voor de re medie daartegen. Want in het ee-voudige kinderlied ligt eigenlijk de kiem voor het sym fonieorkest. Met dit omvangrijk apparaat hebben wij ons de mogelijkheid geschapen onze primitieve agres siviteit tijdelijk op te lossen in een geb iel van klanken, dat ver uitgaat boven de betekenis van elk willekeurig woord. Woorden kunnen verkeerd worden uitgelegd, klanken niet, omdat ze puur zijn en thuishoren in de geordende kosmos. Met name voor. onze kinde- Leerlingen van de Terneuzense muziekschool in gespannen aan dacht aan de studie. Onze lezers zullen op de foto heel wat beken de gezichten terugvinden. Binnenkort is een beschikking te verwachten, van het ministe rie van verkeer en waterstaat, waarbij de normen worden vast gesteld, waaraan de z.g. geva rendriehoek moet voldoen, die per 1 januari verplicht is ge steld. Dit betekent dat de geva rendriehoeken, die thans in de handel zijn, over het algemeen zullen afwijken van de eisen, die van overheidswege aan dit artikel zullen worden gesteld. DE HULPVERLENING AAN TURKIJE Op het speciale rampengiro nummer 777 van het Neder landse rode kruis voor de hulp verlening in Oost-Turkije was donderdag in totaal 359.777,33 ren is het van wezenlijke be lang dat ze vertrouwd worden gemaakt met de instrumentale muziek, die hun later absolute ontspanning kan geven, want „Böse Menschen haben keine Lieder". Er waar kan dat beter tot zijn recht komen dan in de Terneu zense muziekschool? ANTON VAN PROOIJEN. gestort. EPIDEMIE IN ZUID-KOREA Het Zuidkoreaanse ministerie van volksgezondheid en sociale zaken heeft bekendgemaakt, dat er in Zuid-Korea een virusepide mie heerst die hersenontsteking veroorzaakt. Tot dusver zijn 554 mensen aan de ziekte bezweken en 2476 mensen aangetast. De vergadering besprak de stand van de landbouwgewassen, de oogstresultaten en de verwachtin gen in Zeeland. Voor granen tonen de huidige gegevens, dat dit jaar de gemiddelde opbrengst plm. 65 procent van de normale opbrengst zal zijn. Over het algemeen is de tarweoogst matig en de gerst slecht. De opbrengst in de gebie den met oudere gronden is over 't algemeen slecht. In een aantal streken werden goede resultaten bereikt met tarwe, die met CCC was bespoten. Vee! schade werd ondervonden van de halmmug. met name in Zuid-Beveland. Wat de erwten betreft moet gerekend wor den op een opbrengst van 50 pro cent van een gemiddelde oogst Ook voor schokkers zijn de ver wachtingen niet hoog. Fragment van kostbare Griekse vaas gestolen 40.) Aram's hersenen werkten koortsachtig snel! Dan had hij zich dus toch niet vergist in zijn wantrouwen! Opeens dacht hij aan de andere boodschappers, die door de heirtog waren uitge stuurd en van wie niemand meer iets vernomen bad. Wat moest hij dan? De schurlt hier en op dit ogenblik ter verantwoording roe pen?. Onmiddellijk verwierp hij die gedachte. De man zou onge twijfeld over een aantal dienaren beschikken. Bovendien kon hij een ongeluk met de bekers ver oorzaken en alles ontkennen! In ieder geval zou Aram in geen van beide gevallen iets te weten komen. Reeds kwam zijn gastheer met de wijn naar hem toe. „Ziehier, mijn waarde, een koele dronk! Dat zal u goed doen", sprak hij, terwijl hij Aram één der bekers aanreikte. Op hetzelfde ogenblik trad een dienaar binnen om aan te kondi gen, dat de maaltijd gereed was. Hiervan maakte Aram gebruik om snel de inhoud van zijn kroes onder de tafel te laten verdwij nen. „Een uitstekende wjjn", mom pelde hij, terwijl hij een beweging maakte alsof hij zijn beker gretig had leeggedronken. „Aha!" merkte de ander op. „Ge zijt een kenner, zie ik! Ja, het is een goede wijn, maar zwaar!" En Aram zag bij die woorden een triomfantelijk licht in de ogen van zijn gastheer blin ken! In de afgelopen week het is donderdag ontdekt is uit het Allard Piersonmuseum in Am sterdam een fragment van een rode Griekse vaas uit het mid den van de vijfde eeuw vóór Christus verdwenen. Het gaat hier om een deksel van 7,2 cm middellijn met een beschadigde rand, waarop een voorstelling is geschilderd van de lopende Dio- nysos die in zijn linkerhand een drinkhoorn draagt en in zijn rechterhand een thyros, een staf. Deze voorstelling is geschilderd door Ambrosios. De waarde van dit fragment wordt geschat op 10.000 gulden. Aangezien het mu seum geregeld door schoolkinde ren wordt bezocht, is het niet uit gesloten, dat een van deze kin deren, niet op de hoogte van de enorme waarde, het dekseltje als souvenir heeft meegenomen. De krantenlezer in Indonesië wordt nu al een tijd lang vergast op verhalen vol seks en misdaad uit de gerechtszaal. Filmsterren en andere juffen die vooral uitblin ken door hun uiterlijk, komen getuigen hoe ze van minister Daiam soms op aanbeveling van president Soekarno ver gunningen kregen voor milioe- nenimporten op krediet, uiter aard zuivere vriendendiensten. Het geïmporteerde kon met be hoorlijke winst worden ver sjacherd, zodat het terugbetalen van het staatskrediet (zo dat moest gebeuren) slechts een ge ringe aderlating van de winst kon betekenen. Van minister Daiam wordt dan op geteld dat hij zes vrouwen had, twee meer dan de Islam toestaat en derhalve strafbaar. Twee do zijn maitresses worden dan min der vermeid wegens de slechte moraal van de minister, maar om uit te laten komen dat zijn privé- kas sterker moet zijn geweest dan met zijn salaris mogelijk was. Hij moet dus corrupt zijn ge weest. Als voorbeeld wordt aan gevoerd dat hij ook van zijn be groting grote bedragen over boekte naar een speciaal fonds dat amper te controleren was met als detail dat hij van Soe karno opdracht kreeg dat fonds te stichten. Al met al is het duidelijk dat de beklaagde Daiam schuldig is. Hij wordt veroordeeld. Maar 't eigen lijke doel van het vonnis is Soe karno verder in diskrediet te brengen. De regeringsactiviteiten op dat punt worden door Boeng Karno zelf vol animo ondersteund, zo lijkt het. De rede die hij op de onafhankelijkheidsdag hield, leidde tot grote acties van stu denten en politieke jongerenbe wegingen, die constateerden dat de president tegen de belangen van het land inging en deswege vervolgd zou moeten worden. Binnenkort komt er weer bij dat in New York waarnemer Malik in de algemene vergadering van de V. N. zal worden uitgenodigd het Indonesisch lidmaatschap te hernieuwen, wat hij dan zal aan nemen. De president die hier tegen is hij trad immers uit omdat de V. N. niet deugden staat weer eens voor gek. Zijn reactie is nu opeens geweest dat de C. I. A„ de Amerikaanse geheime dienst, het op hem heeft gemunt en hij voorspelt behalve persoonlijke narigheid ook eilen de voor het land. Lord Bertrand Russel heeft hem zelf gewaar schuwd. Nu staat deze filosoof meer bekend om vaak bedenke lijke acties tegen de kernbom dan als politiek adviseur en dat is al een raar aspect van de pre sidentiële waarschuwing. Boven dien is zijn ministersploeg onver droten bezig juist betere betrek kingen met de V. S. aan te kno pen, een regelrechte voorschut- zetting van de president. Melkbezorger verongelukt De 63-jarige melkbezorger Th. Visser uit Arnhem is gisteren om het leven gekomen, toen een vrachtauto op zijn melkwagentje botste. De melkbezorger liep een sche- delbasisfractuur op en overleed in 't ziekenhuis. Wolvenjacht rond diergaarde Blijdorp Een lichte paniek heerste don derdagavond in het Blijdorpkwar- tier en de gelijknamige diergaar de in Rotterdam. Politiemensen en personeel van de dierentuin zijn enkele uren bezig geweest met het zoeken naar eenwolf. Het begon om zeven uur met een telefoontje aan de politie: „Er loopt een wolf in mijn tuin". Politie-agenten kwamen in actie. Steeds meer mensen verklaar den dat ze het beest hadden ge zien. Een politie-agent zag ook ietseen dier voorzien van een halsband. Geruststellende verkla ringen van de politie dat het toch onmogelijk een wolf kon zijn, brachten dc buurt niet tot rust. Het bleef telefoontjes regenen in de diergaarde Blijdorp. Oppas sers met vangnetten begaven zich in de straten rond de dieren tuin op zoek naar de boze wolf. 's Avonds laat kwam het ver lossende woord. Een wolventel- ling had inmiddels uitgewezen dat alle boze wolven op de juiste plaats aanwezig waren. De rust in en rond Blijdorp is daarna teruggekeerd. Vertrouwen in wethouder boerenpartij opgezegd In een spoedvergadering heeft de raad van Ede het vertrouwen opgezegd in wethou der J. van den Dikkenberg, die dinsdag voor het eerst als raads lid zijn intrede deed en meteen tot wethouder werd benoemd voor de boerenpartij. Deze partij steeg in de nieuwe raad van 1 tot 6 zetels en werd na de C.H.U. de op een na groot ste fractie. De heer Van den Dikkenberg weigerde de hem toegevallen portefeuille te aan vaarden, die onder meer sociale zaken, volksgezondheid en woon ruimteverdeling omvatte. Na een uiteenzetting over de gang van zaken door burgemees ter dr. P. J. Platteel werd de ver gadering geschorst voor nader fractieberaad en daarna diende de heer Heij van de C.H.U. mede namens dé A.R., de P. v. d. A., de V.V.D., de K.V.P. en Gemeente belangen een motie in die behels de dat wethouder Van den Dikkenberg door het weigeren van medewerking aan een rede lijke verdeling van de portefeuil les het vertrouwen van de raad niet langer bezat Alleen de vijf leden van de Boerenpartij stem den tegen. De heer Van den Dik kenberg onthield zich van stem ming. Over ongeveer twee weken zal de Edese raad opnieuw bijeen komen o-m in de plaats van de heer Van den Dikkenberg een an dere wethouder te kiezen. De aardappelen vertonen een wisselend beeld, van redelijk goed in sommige streken tot slecht en zeer slecht in andere delen van de provincie. Ook hierbij doet het verschil tussen jongere en oudere gronden dui delijk van zich spreken. Eveneens wisselend is de stand bij de bieten, zij het dat hierbij geen uitschieters naar boven voor komen. Veel schade is hier en daar toegebracht door vergeling en structuurschade. Ook de uien ver tonen een wisselend beeld. HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Lokvogels". „Porgy en Bess", 8 uur: Jack Redler's Rhythm Club. ZONDAG 11 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 u.: „De Lokvogels". „Porgy en Bess", 8 uur: Trio Paul Bleys. MAANDAG 12 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Lokvogels". DINSDAG 13 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur „De Lokvogels". Rijbewijs voor 87-jarige verlengd Het motorrijbewijs van de bij na 88-jarige Willem Brinkman uit Heerewaarden is, nadat de heer Brinkman medisch was ge keurd, met vijf jaar verlengd. Ingevolge de wettelijke bepa lingen moet iemand boven de zestig jaar zich tegenwoordig aan een keuring onderwerpen, voordat hem verlenging van het rijbewijs wordt toegestaan. De heer Brinkman berijdt op het ogenblik een dertig jaar oude D.K.W. Al ruim zeventig jaar berijdt hij motoren en in al die tijd is hij nooit bekeurd en heeft hij nooit een ongeluk ge had. Met de verkeersregels heeft de heer Brinkman weinig moei te, omdat de postcommandant van de rijkspolitie hem steeds op de hoogte houdt van nieuwe borden en wijzigingen. De heer Brinkman, die in een fietsen- werkplaats nog wat karweitjes opknapt, is 40 jaar lang kaste lein geweest, maar alcohol bij het rijden is voor hem altijd ta boe geweest. Nadat op 29 augustus j.l. de verenigde coöperatieve suiker fabrieken te Dinteloord, de coöperatieve suikerfabriek- en raffinaderij „Puttershoek" in de gelijknamige plaats en de Friesch- Groningsche coöperatieve beet wortelsuikerfabriek- en raffina derij te Groningen reeds had den besloten hun goedkeuring te hechten aan de voorstellen tot stichting van een gemeen schappelijke top-coöperatie on der de naam „Suiker Unie", heeft ook de vierde coöperatie ve suikerfabriek in Nederland de „Eerste Nederlandsche Coö peratieve Beetwortelsuikerfa briek en -raffinaderij" te Sas van Gent zich vrijdag met de plannen verenigd. In de algemene vergadering zijn de voorstellen met grote in stemming begroet. De bieten telers toonden zich verheugd over het tot stand komen van deze vorm van samenwerking, waardoor een machtige concen tratie in de suikerindustrie wordt verkregen, zonder dat de verenigingen hun zelfstandig heid verliezen. Zoals reeds eer der werd vermeld kan de Sui ker Unie die over zes suikerfa brieken beschikt, rekenen op 63 procent van de hoeveelheid sui kerbieten die in ons land wor den verbouwd. Dit betekent dat 92.0n0 ha suikerbieten onder het beheer van de Suiker Unie tot waarde zullen worden gebracht. De vier verenigingen hebben thans uniforme statuten gekre gen, waardoor de grondslag is geschapen voor een gelijke be langenbehartiging en voor een zelfde bestuursstructuur voor alle suikercoöperaties. Hierdoor en op grond van een desbetreffende overeenkomst wordt het mogelijk aan alle aan gesloten boeren dezelfde bieten- prijs te betalen, waarbij de ver- mogensverschillen die tussen de vier coöperaties bestonden, in een tijd van tien jaar zullen worden geëffend. Voorzitter van de Suiker Unie wordt ir. M. A. Geuze, secreta ris ir. F. C. de Jong. De directie wordt gevormd door de heren L. P. van Malland, mr. L. H. de Vos Klootwijk en ir. A. W. Luit- jens, terwijl de directeuren van de ingebrachte fabrieken tevens adjunct-directeuren van de Sui ker Unie worden. De Suiker Unie is een der grootste suikerondernemingen in de E.E.G. en verreweg de groot ste coöperatieve onderneming op dit terrein. Zij heeft een verwer kingscapaciteit van 36.000 ton bieten per dag, welke capaciteit alleen wordt overtroffen door een Italiaanse onderneming, die 21 fabrieken exploiteert met een gezamenlijke capaciteit van 38.000 ton, terwijl een Franse onderneming 5 fabrieken heeft met een capaciteit van 21.000 ton. De grootste Belgische fabriek bezit drie fabrieken met een ca paciteit van 17.000 ton, maar controleert 80 tot 85 procent van de suikerproduktie. In België en Italië bestaan geen coöperatieve suikerfabrie ken; in Frankrijk zijn zij ver in de minderheid, terwijl er in Duitsland een zekere mate van belangengemeenschap tussen te lers en fabrikanten pleegt te bestaan, zonder dat de telers daarin een overwegende positie innemen. Het ministerie van financiën, deelt mede dat ingevolge de inwer kingtreding van de nieuwe wet op de motorrijtuigenbelasting op 1 oktober 1966 houders van motor rijtuigen, waarvan de huidige mo- torrijtuigenbelastingkaart een gel digheidsduur heeft tot 1 oktober a.s. een vervolgaangifte zullen ont vangen in de vorm van een pons kaart. Bij deze kaart wordt een folder gevoegd waarin een toelich ting wordt gegeven omtrent de nieuwe gang van zaken. Degenen die een motorrijtuigenbelasting- kaart hebben waarop een geldig heidsduur staat vermeld tot een da tum na 1 oktober, zullen te zijner tijd eveneens een ponskaart ont vangen. De inlevering van de ponskaart voor het doen van de vervolgaan gifte zal naar eigen keuze van de houder van het motorrijtuig kun nen geschieden in geval van over schrijving per giro door inzending bij het girokantoor, dan wel in ge val van voldoening in contanten door aanbieding aan een postkan toor of bij de ontvanger der accijn zen. Na 1 oktober zal de tegenwoor dige motorrijtuigenbelastingkaart zijn functie in het algemeen heb ben verloren. Zoals bekend zal na die datum de controle worden uit geoefend door de voertuigen -tij dens het rijden te fotograferen. Aan de hand van de gefotografeer de kentekens wordt door het hoofd van het centraal bureau motor rijtuigenbelasting nagegaan, of voor het desbetreffende motor rijtuig de belasting is voldaan.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3