PROVINCIAAL Be weegschaal KERKDIENSTEN Algemene Bank Nederland Voor de zondag Weekenddiensten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 10 september 63 Terneuzen Dr. J. Klok met pensioen Beenbreuk Onderwijzers besloten tot fusie Vrouwenbond Partij van de Arbeid Axel Beiaardconcert Goes Het petitionnement inzake Vietnam Hoek P.T.T.-dienst Vrouwenbond N.V.V. Verloting veilig sparen, vertrouwd sparen Opbrengst kollekte Sas van Gent Diplomazwemmen Vlisslngen Grote ketelopdracht voor „De Schelde" LAG ES BLIJFT VOORLOPIG IN DUITSLAND JOHNSON BEDREIGD: 3 JAAR CELSTRAF Sï"T£M8£)} Met ingang van 1 november 1966 is aan dr. J. Klok op z'n ver zoek eervol ontslag verleend als leraar aan de afdelingen rijks hogere burgerschool rijks middel bare school voor meisjes en h. a. v. o. van het Petrus Hondius lyceum te Terneuzen. Gistermiddag te ongeveer kwart over vier stak de te Ter neuzen wonende Joegoeslaaf M. P. ter hoogte van de rijwielhan del van de heer Faas plotseling het rijwielpad van de Axelse- straat over om zich naar de overzijde van de straat te be geven, juist vóór een aanko mende brommer, bereden door C. K. uit Terneuzen. Het gevolg was dat P. werd aangereden en bij zijn val een beenbreuk opliep. Per ambu lance-auto werd de man naar het Julianaziekenhuis vervoerd. In een goed bezochte ledenver gadering van de afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de A.B. O.P. (Algemene Bond Onderwij zend Personeel) welke gister avond in „De Vriendschap" werd gehouden, was er naast de ge bruikelijke huishoudelijke zaken een belangrijk punt aan de orde, n.l. de fusie van de afdelingen Oost en West Zeeuws-Vlaande ren van genoemde bond. Tijdens voorbesprekingen, die door de besturen onder voorzit terschap van de districtsbestuur der, de heer J. Glerum uit Yerse- ke, waren gehouden, bleek de be reidheid en de wens aanwezig te zijn om tot deze fusie over te gaan. De vergadering besloot dan ook tot fusie. Het bestuur zal uit 13 leden be staan, t.w. zeven uit Wes|t Zeeuws-Vlaanderen en zes uit Oost Zeeuws-Vlaanderen. De afdeling Terneuzen van de vrouwenbond van de Pv/dA heeft donderdagavond in „De Vriendschap" een druk bezochte ledenvergadering gehouden. Uitvoerig werd gesproken over de vakantieweken voor alleen staande bejaarden in de „Wie lingen" (Cadzand). Deze vakan tieweken zullen worden georga niseerd door de federatie voor vrijwillige hulpverlening. Een belangrijk punt vormde ook de bespreking betreffende 'n „koopavond" in Terneuzen. Hier voor werden gespreksgroepen geformeerd die tot levendige dis cussies leidden. Namens het bestuur wenste de presidente, mevr. De Vos-Scheele, mevr. Dooms-Ortelee geluk met haar herbenoeming tot lid van de gemeenteraad. In haar slotwoord sprak mevr. De Vos haar voldoening uit over de goede opkomst en over de wijze waarop de besprekingen waren gevoerd. Vandaag (zaterdag 10 septem ber) zal de heer P. C. Brakman van 15 tot 16 uur een beiaard concert verzorgen. Het volgen- ZONDAG II SEPTEMBER 1966 OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. H. J. Ruis, van Sluiskil. Hoek: 9 en 10.45 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. E. Stern, van Sas van Gent. Hulst: 10 uur Ds. H. J. Ruis, van Sluiskil. Philippine: 10.30 uur Ds. P. J. Pen- nings, van Axel. Sas van Gent: 9 uur Ds. P. J. Pen- nings, van Axel. Sluiskil: 9 en 10.30 uur Ds. E. Gramsbergen, van Kloosterzande. Terneuzen: Grote kerk: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Goede Herderkerk: 10 uur Ds. J. Scholten; 19 uur Ds. J. A. Poel man. Zaamslag: 10 uur Ds. J. A. Poel man, van Terneuzen; 14.30 uur Ds. E. E. Stern, van Sas van Gent. GEREF. KERK Hoek: 10 uur Ds. W. H. Gispen, van Terneuzen; 14.30 uur Ds. L. Ber ger, van Terneuzen. Sas van Gent: 19 uur Ds. L. Ber ger, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur Ds. L. Berger; 16.30 uur Ds. Th. Heemskerk, van Axel. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur Ds, A. Kuiper. Hoek: 9.00 en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10 en 15 uur Ds. K. D van Dijk. Zoute/Spui: 10.30 en 16.30 uur Ds. H. M. Ohman, van Hoek. H, Avondmaal. GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur Leesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur Ds. J. Pannekoek. GEREF. GEMEENTE (Synodaal) Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur Leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „FILADELFIA" Terneuzen (Vlooswijkstraat 61): 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Bidstond. NED. PROTESTANTENBOND Terneuzen (gebouw K.M.C., Leeu wenlaan 31): 10.30 uur Ds. A. Mulder, van Dordrecht. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 uur Heiligingssamen komst; 19.30 uur Evangelisatie samenkomst o.l.v. It. G. v. d. Wel. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30, 9, 10.30 en 17.30 uur H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 uur H.H. Mis sen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 uur H.H. Missen. Philippine: 7.30 en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7, 9, 11 en 17 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30, 10.45 en 17 uur H.H. Missen. Terneuzen: H. Willibrorduskerk: H.H. Missen op zondag: 7, 9.30 en 11 uur; in de week: 7.30 uur: op zaterdag 7.30 en 9 uur. Triniteitskerk: H.H. Missen op zondag: 8, 11 en 17 uur; in de week: 7.30 en 19.15 uur; op zaterdag: 7.30 en 9 uur. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Aardenburg: 11 uur Ds. C. Balk, van Sluis. Biervliet: 9.30 uur Wika R. Was- terval, van Hedenesse. Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 9.30 uur Mej. Da. H. B. de. Neeling, van Zuidzande. Groede: 10.30 uur Ds. H. W. Door- nink. Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. H. J. Be geer. Nieuwvliet: 9 uur Ds. H. W. Door- nink. Oostburg: 9.30 uur Ds. W. B. Berg- sma, van Waterlandkerkje. Retranchement: 10.45 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerk je. Schoondijke: 11 uur Ds. L. Spaans, van Breskens. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds W. A. G. Meeuse, van Anner- yeen. St. Kruis: 19 uur Ds. C. Balk, van Sluis. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. Th. A. C. van Drunen, van Oostburg. IJzendijke: 9.30 uur Ds. G. van Hoogstraten. Zuidzande: 10.45 uur Ds. Th. A. C. van Drunen, van Oostburg en Mej. Da. H. B. de Neeling. H. Doop. (ADVERTENTIE) de programma zal worden uit gevoerd: 1. Prelude. 2. Gavotte van A. van Gameren. 3. Impromptu van G. Clement. 4. Rondo van I. Pleijel. 5. Variaties over „Altijd is Kort Jakje...." van P. Brakman. 7. Volksliederen. Het comité in Goes, dat door middel van een petitionnement de Vietnamese kwestie bij de tweede kamer aanhangig wil maken, heeft tot dusver 20.000 handtekeningen verzameld. Met het oog op de achter ons lig gende vakantietijd heeft het comité de datum van sluiting verschoven naar 10 oktober, al dus deelt het mee. Op het ogen blik wordt door 400 personen in 135 plaatsen met lijsten gewerkt. Volgens de mededeling van het comité wordt het petitionnement gesteund door hervormde ge meenten in Zeeland en elders, door de doopsgezinde vredes groep, „Kerk en Vrede", de ASVA, de studenten vakbeweging in Amsterdam en Leiden, de Ar- jos, een groot aantal afdelingen van de Pv/dA, de PSP. de aktie- groep Vietnam en door de Neder landse vredesraad. Voorts wordt 't persoonlijk gesteund door vele hervormde en gereformeerde pre dikanten en r.k. geestelijken, hoogleraren en leraren, artsen, juristen, kunstenaars en zaken lieden. Geen reacties werden tot nu toe ontvangen van de bisschop pen. de synoden, de vrouwenor ganisaties, de vakverenigingen en beroepsorganisaties en de CHU-jongeren. Steun werd ge weigerd door de KVP-jongeren en door de CPN, aldus het comité in Goes. De openstelling van het post kantoor te Hoek is met ingang vanT2 september a.s. gewijzigd. Van maandag t/m vrijdag zal het kantoor op de volgende tij den zijn geopend: 9.3010.30 u; 14 15 u. en van 1718 u. 's Zaterdags is het kantoor de hele dag gesloten. De openstel ling van 1718 u. is niet voor geldzaken. De vrouwenbond van het N.V.V. te Hoek kwam woens dagavond voor het eerst na de vakantie in een lokaal van de openbare school bijeen. De voor zitster mevr. DielemanDonze kon een groot aantal leden wel kom heten. De heer Beets uit Amsterdam lichtte de dames aan de hand van dia's in over de mogelijkheden van allerlei huishoudelijke artikelen. De da mes stelden deze voorlichting uiteraard zeer op prijs. Vrijdag 16 september a.s., 's avonds om 19.30 uur vindt in hotel-café ,,'s Lands Welvaren" te Hoek de trekking plaats van de verloting, welke door de voetbalvereniging Hoek is ge organiseerd om de kosten in verband met de ingebruikne ming van het nieuwe sportveld te dekken. DE „N EU WIED GELICHT Hansweert: De grootste drijven de bok van Europa, de „Magnus" heeft donderdag de Duitse kust vaarder „Neuwied", die in augus tus 1964 bij Hansweevt is gezon ken, gelicht. Het 819 ton metende scheepje werd eerst volgespoten met 800 m3 plastic-schuimbolle tjes om het werk te verlichten. (ADVERTENTIE) (Nederlandsche Handel-Maatschappij De Twentsche Bank) gaarne verstrekken wij u alle inlichtingen Bij de Algemene Bank Nederland kunt u ook deelnemen aan het Premie Spaarplan De kollekte te Hoek ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds heeft 854,60 opgebracht. In het Sasse zwembad werd donderdagochtend het diploma- zwemmen georganiseerd, waar aan hoofdzakelijk werd deelgeno men door de lagere scholen uit Sas van Gent en Westdorpe en de huishoudschool te Sas van Gent. Het examen werd afgeno men door mevr. W. Wagenaar- Weyermans en de zwemonderwij zer P. de Vries. Voor de zwemproef slaagden: E. W. L. Ducarmon, M. A. de Meijer, A. J. van Leeuwen. R. C v. d. Putte, A. Vermeulen, M. Th. Bockstael. M. M. Sarneel. J. J. M Horvers, I. C. Kwisthout, M L. de Witte, M. H. M. Kerbulck.' A. M. H. Nijman, L. F. M. L. Per- sijn, J. C. Schoonis, G. A. M. Ver moet, S. Ranschaert. A. M. M. Snelleman, W. Burm, M. M. J. DOOR MARTIN MONS 76.)' „O juist", zei hoofdinspecteur Bezemer zonder veel overtuiging De ervaring van jaren had hem geleerd dat wie de weduwvrouw Pit probeerde aan te blaffen, al tijd weer aan het kortste eind trok. „Dus je gelooft dat mijnheer Overstraight uit zuivere angst onbeschoft werd tegen juffrouw Melanie Terhorst? Ellendige lummel, hoe durfde hij, dacht hij geërgerd. „Wis en zeker, inspecteur. En toen die Chinese meneer hem ook nog begon te jennen..." ,JDus die mijnheer Kim sarde Overstraight. Wat zei hij dan precies?" Agent Komtebed zuch-te diep. „Ik heb het inaar dadelijk op geschreven". zei hij, „omdat ik temet niet begreep waarom die Amerikaan zo seldrements... ik bedoel waarom hij zo erg woe dend werd." Omslachtig haalde hij een be duimeld notitieboekje tevoor schijn en reikte het Bezemer over. „Misschien was het wel de ma nier waarop ie het zei," voegde hij er nadenkend aan toe. „Ja, dat moet het wel geweest zijn", gaf hoofdinspecteur Beze mer toe. „Ik kan er tenminste ook niets in zien om je nu zo over op te winden als de man vol gens jou deed. Hoewel... wacht eens, die passage over de scha len van Them-is waag. Maar da delijk daarop laat hij volgen dat ze de volgende dag dat nieuwe schroefje wel zullen brengen. En in dat licht bezien... Neen, ik be grijp toch ook niet... En verder was er niets bijzonders?" „Nee, na het eten gingen ze allemaal naar hun kamers. Be halve die jonge Chinese meneer. Die bleef maar door het huis zwerven. Als u het mij vraagt, was hij echt om een praatje ver- Bruggeman, H. Wegman. S. A. M. Cortvriendt. P. Boddaert, B. Souwen, I. Scherpendsse, I. Velle- man. D. de Braai, R. Matthijsse, G. de Radder, A. den Hamer, F- Lammens, E. Audenaert, H. J. J. Boon, E. M. R. de Brouwer. M, van Hijften, R. H. W. C. Burm, M. S. V. Vaal. T. Beaurain, F. M. van Steenberge, C. E. A. de Vrieze, L. E. Steyaert, J. W. Wisse. M. L. F. de Caluwe. M. C. de Jong, C. M. Jonkheym, J. "Baecke, F. van Hecke, K. Spues- sens, H. Gijzel, I. Bouwens, R. van Hurck, G. Hendriks. N. van Waes, E. Hendriks, G. v. d. Abeele, R M. B. J. Bode. R. P. F. Wuüems, F. A. J. Bockstael, L. A. de Groote. Diploma geoefend zwemmer: P Janssen. M. J. Maas, R. M. de Witte, M. J. Schoonis, V, J. M. Maas, M. G. J. de Dijcker. M. J. P. van Assche, Chr. de Maillie, E. H. de Meijer, L. M. Ramme- loo M L. Timmerman, M. P. Groothaert, M. J. A. van Vooren, O. M. P. Soethaert, J. van Balle- gooijen M. L. Bogaert, J. M. v. d. Graaf, A. L. A. van Vooren. A. A. M. Bals, P. de Mafflie, P. Aude- naerd, Th. de Krijger, Fr. Lam mens. E. Audenaerd, T. de Krij ger, G. G. M. Piscaer, J. P. M. Winne, J L. M. van Waterschoot, A. J. Al. Zwemvaardigheid I: M. H. Vermast. M. M. Veree- cken, M. Persijn, Th. J. L. M. Neve, P. M. de Dijcker, I. M. Bol wijn, E. de Smet. G. Spuessens, J. N. M. A. Boutens. Zwemvaardigheid TV E. de Cooker, G. A. v. d. Straa- ten. De maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, lid van de Rijn- Scheldegroep, heeft opdracht ge kregen voor de levering van twee Schelde-C.E. stoomketelinstalla ties voor de uitbreiding van de centrale „Waalhaven" van het gemeente-energiebedrijf te Rot terdam. De ketels zullen eind 1969 en begin 1970 moeten wor den opgeleverd. Deze opdracht van meer dan veertig miljoen gulden is de grootste ketelop dracht, welke ooit door een Ne derlands electriciteitsbedrijf werd geplaatst. De order is uniek voor Neder land, omdat nooit tevoren ketels met een dergelijk vermogen wer den besteld. Elke ketel zal 1050 ton stoom per uur kunnen produ ceren bij een temperatuur van 535 graden C. en een stoomdruk van 186 atmosfeer. De stoomproduk- tie van beide ketels tezamen cor respondeert met een electricteits- opwekkend vermogen van 600.000 kilowatt. De ketels kunnen wor den gestookt met olie en aardgas. De grootste ketel welke thans in Nederland in bedrijf is, staat opgesteld in de Amercentrale in Noord-Brabant. Deze installatie produceert maximaal 600 ton stoom per uur en heeft een ener- gieopwekkend vermogen van 220.000 kilowatt per uur. Ook deze installatie werd door „De Schelde" geleverd. Door deze nieuwe order is de waarde van de orderportefeuille van de industriegroep stoomke tels an „De Schelde" gestegen tot boven de honderdveertig mil joen gulden. De tenuitvoerlegging van La- ges' levenslange gevangenisstraf wordt niet aanstonds hervat, al dus blijkt uit een brief van de minister van justitie, dr. I. Sam- kalden, aan de voorzitter van de tweede kamer. Volgens de brief verplicht de wet na onderbre king van de tenuitvoerlegging van de straf niet tot hervatting daarvan onder alle omstandig heden, ook wanneer dat in rede lijkheid niet aanvaardbaar zou zijn. De afdoening van Lages' gra tieverzoek wordt aangehouden, aldus de op 9 september 1966 gedateerde brief. Dat is de da tum waarop het tijdvak van drie maanden, waarvoor de tenuit voerlegging van de straf van de wegens oorlogsmisdaden veroor deelde Duitser werd onderbro ken. Zoals bekend werd de straf van Lages om ziekteredenen on derbroken. legen. „Agent, wil je nou wer kelijk niks eten" en „Agent, steek es op. Zou je geen kopje koffie lusten, agent, dat houdt een mens wakker." Maar ik heb op alles nee gezegd, liet agent Komtebed er vroom op volgen. „Ik vertrouwde dat zakie niet he lemaal. witte. Nou, op het laatst toen ie zag dat ik toch niet bij ten wou, istie maar naar zijn ka mer getrokken, net as de rest." „En is ie daar toen de verdere nacht niet uit geweest?" Maar dat had, om het zo maar es „Jawel, nog een paar keer. te zeggen, allen maar een natuur lijke reden." „Ben je daar absoluut zeker van? Hij behoeft niet naar bene den te zijn gegaan, hij zou even goed naar boven..," „Nee, inspecteur. Hij heeft rle kamers schuin tegenover diejen Amerikaan. Telkens as tie eruit kwam, moest ik hem wel zien." „Het lijkt me beter dat je nu maar onder de wol kruipt. En zorg vanmiddag flink te eten. Hoe laat eten jullie warm?" „Om half twee, inspecteur." „Eet dan nog eén flinke prak voor je vanavond Bergheuvel gaat aflossen. - Het zou me wel erg verwonderen als je nog lan ger dienst zou móeten doen dan de komende nacht. Zodra ik dat laatste rapport maar binnen heb, kom ik als eén haas tiaar Ter horst." „Nou. ik hoop maar dat dat binnen mijn diensttijd valt", zei agent Komtebed wraakzuchtig. „Dat kan ik me voorstellen." „Zou u me geen wenk kunnen geven? Ik bedoel maar, als ik weet op wie ik nou speciaal moet letten...?" „Dat heb ik je toch al gezegd. Op mijnheer Overstraight." „Nou ja, dat is omdat ie mis schien de derde zou kunnen zijn. ik bedoel meer diejen moorde naar. As ik wist wie dat is, kon ik hem es extra in de gaten hou- en. 't Is niet om het een of het ander, maar lijkt het u ook niet beter diejen moordenaar in de gaten te houden inplaats van me neer Overstraight? Alleen ai voor het geval dat den diejen zich vergist en diejen liliken ke rel op iemand anders af wil?" Agent Komtebed keek zijn in specteur vol verwachting aan. „Tjonge, tjonge, Komtebed. ik heb je nog nooit zo ondernemend meegemaakt. Maar vertrouw er maar op dat mijn methode toch de beste is. En blijf maar scherp opletten." „Jawel, inspecteur", zei een te leurgestelde Komtebed. „Tot oe orders, inspecteur." „Nu, iioor eens. zo behoeft het nu waarachtig ook niet", pro testeerde hoofdinspecteur Beze mer. „Ga nu maar eens lekker uitslapen zodat je vanavond weer fris bent. Er zit een bevordering voor je in dit zaakje, Komtebed, dat verzeker ik je." „Gelooft oe werkelijk, inspec teur". zei een stralende Komte bed. „Wis en waarachtig." (Wordt vervolgd.) De 27-jarige Oswald Stephen Pick is in New York tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij in maart van dit jaar de F. B. I. de Amerikaanse fede rale recherche had opgebeld met de mededeling dat hij van plan was president Johnson te vermoorden. Piek kon worden gearresteerd in een trein op wég naar Washington. BEWAREN EN OVERLEGGEN „Doch Maria bewaarde al deze woorden, die overleggen de dn haar hart." „Woord" heeft in de Bijbel een veel rijkere betekenis dan bij ons". Het kan b.v. vertaald worden door „geschiedenis". „Maria bewaarde al deze woor den". ,al wat er vóór en na dé ge boorte van Jezus geschied was. Zij heeft haar kast, waarin zij al de heilige herinneringen zorg vuldig wegbergt. Daar zal zij la ter op teren, als de tijden komen, waarin zij zal ontdekken, dat de grootste vreugde en de diepste smart soms heel dicht bij elkaar liggen. Het is ons geraden een voor beeld te nemen aan Maria, al ia niemand van ons met haar te vergelijken: „bewaren en over leggen". Vooral niet roekeloos zijn, niet alles maar binnenlaten. Want onheilige herinneringen komen soms op heilige ogenblikken. En er vooral jong mee beginnen! Want onheilige herinneringen komen, waarin „zij die uit de vensters zien (de ogen) hun glans verliezen en de deuren naai de straat (de oren) gesloten wor den" (Prediker 11 3). Een tijd, waarin men beter weet. wat er vijftig jaar geleden gebeurde, dan wat er gisteren gebeurd is. Gelukkig, wie dan Maria's voor beeld gevolgd heeft! „Wie in zich kan bewaren zoete vrucht van een rein uur, dat het hart openstond. Die heeft een kelk vol morgendauw gered in 't felle blak'ren van het middag licht" (H. R. H.). Ik weet dat de dichteres hier de liefde bezingt, maar hoeveel te meer geldt dit van „de Liefde boven alle liefde". (Uit: „Hij sprak en ik hoorde.) TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v d. Griek, Seheldekade 27, tel. 2020, Apotheek geopend: A. J. Klaas- sen. Noordstraat 54, tel. 2090. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. E. C Vogelaar, Van Steenbergenlaari 67, tèl. 3360; b.g.g. 008. SLUISKIL. HOEK EN PHILIPPINE: Weekeindienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Villerius te Hoek, tel. 01154—471 (b.g.g. 008). AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tol zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstraat S, tel. 666. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag, waar genomen door dierenarts C J. Cijsouw, Westkade 119A te Sas van Gent. tel. 0115S—5SS.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2