Soekarno probeert „Mohammed en Christus na te volgen" MUL Weer terroristische aanslag in Tirol Staatsgreep in Syrië verijdeld Maar de stoomwals van kritiek rolt verder HET WEER Twee doden en vier gewonden VANDAAG BOLLEN BESTELL P. BAKKER HILLEGOM de Gasverwarming Wil R.-Vietnam onderhandelen RADIO DF K05A Giftig lachgas in Nederlandse uit Engeland ziekenhuizen? ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6771 Niet tegen het staatshoofd uit de nieuwe gratis bollencataiogusr van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. Weerbericht De begroting Toestand in West-Irian Hoogwater Suite gekocht Mevrouw Hartini Het Nederlands- Indonesische akkoord DE WATERSNOOD IN MEXICO Zon- en Maanstanden GEMINI-VLUCHT UITGESTELD Tweede staatsgreep verijdeld WILSON VOOR MOEILIJKE BESLISSING HULP AAN TURKIJE Afschuw Autonoom sinds 1948 OUD-MINISTER SMALLENBROEK BEDANKTE VOOR PLAATS IN DE TWEEDE KAMER Maatregelen afdoende 'rankerfng bij abonnement: TERNEUZEN Jirectew-Hofrfdredaetet»; I van da Sands Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 cL DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per ic vertentie 2,40. rtubriek „Kleine Advertenties" (géén handeis- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer il ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling «'ei melding: Brieven onder nummer, of „Adres bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, pzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Soekarno heeft gezegd zich belasterd te gevoelen door de uitlatingen van bladen in Djakarta, volgens welke uit zijn jongste redevoering was gebleken dat hij zich met Mohammed en Christus vergeleek. „Ik probeer alleen maar Mohammed en Christus na te volgen", aldus Soekarno die hieraan toevoegde dat de op vattingen over goed en kwaad met de tijden veranderen. De vierde voorzitter van de nationalistische partij verklaarde in middels dat de partij opkwam tegen het streven van groepen die Boeng Karno op zij willen zetten. Evenwel beschouwde de partij Soekarno niet als een mythe. Eerder had de derde voorzitter van genoemde partij, Jsnaeni, gezegd dat, wanneer men er in zou sla gen Soekarno's prestige te vernietigen en deze zou verdwijnen, dit zou betekenen dat het leiderschap zou overgaan in handen van men sen die geen waarborg konden geven voor het handhaven van de ware revolutionaire koers, De directeur-generaal voor het hoger onderwijs Masjoeri zei eerder deze week tot studenten in Tokio, dat de kritiek op Soe karno niet moest worden opgevat als een poging om hem weg te werken. Ook in landen als Frank rijk en Nederland werd vrijwel dagelijks kritiek geoefend, maar (ADVERTENTIE) Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend' mooie tuin. Stuur ons de bon of bel even. Beeklaan 18 Tel. (0'2520)-734i MEER BEWOLKING Vrijdag trok een zwak gebied van hoge luchtdruk over ons land. Het bracht ons rustig na- zomerweer met middagtem- raturen van omstreeks 18 gra den. Warm was het in Frank rijk, waar in het zuid-oosten temperaturen boven de 30 gra den werden gemeten. Nog veel warmer was het op de Spaanse hoogvlakte waar ulaatselijk 40 graden werd bereikt. Achter het hogedrukgebied breidde zich 'n oceaandepressie in noordooste lijke richting over de Britse eilanden uit. Vooral in Schot land viel langdurig regen. Het ziet er naar uit, dat het neer- slaggebied in hoofdzaak ten noorden van Nederland zal voorbijtrekken, zodat vandaag mogelijk alleen in het uiterste noorden van ons land wat regen of motregen kan vallen. In het zuid-oosten van het land kun nen de temperaturen wat hoger worden, maar elders zullen ze niet veel met die van vrijdag verschillen, mede omdat er in het algemeen meer bewolking zal zijn. De wind wordt zwak tot matig uit het zuidwesten. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wolkenvelden Wolkenvelden met alleen in het uiterste noorden van het land wat regen of motregen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. dit was nooit opgevat als een po ging om het staatshoofd te doen vallen. GenerarSoeharto, de voorzit ter van het Indonesische kabi netspresidium, heeft donderdag geruchten tegengesproken, vol gens welke het leger een militaire junta zou willen instellen. Hij gaf deze tegenspraak in een toespraak tot een afvaardiging van het bestuur van de kleine mohammedaanse Perti-partij die de regering kwam verzoeken de dertigste september tot een natio nale rouwdag te verklaren ter ge dachtenis van het begin van de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Soeharto zei verder dat de aan bieding van de staatsbegroting aan het parlement werd ver traagd, omdat men moest wach ten op het resultaat van de be sprekingen der naar het buiten land uitgezonden missies. Voor het eerst sedert vele jaren zal de begroting door het parlement in bespreking worden genomen. In de vorige jaren onder het regime van Soebandrio placht het par lement de begroting alleen maar goed te keuren nadat het geld al was uitgegeven. In een commentaar op het be zoek dat de minister van buiten landse zaken Malik onlangs aan West-Irian heeft gebracht, heeft een veteraan uit de campagne tegen de Nederlanders, N. Ohey, gezegd dat de huidige gouverneur van West-Irian, Frans Kasiepo, ontslagen zou moeten worden om dat hij verantwoordelijk zou zijn voor de huidige slechte toestand in politiek en economisch opzicht aldaar. Er zouden volgens hem nog vele andere functionarissen in West-Irian, die onder het re gime van Soebandrio waren be noemd, ontslagen moeten worden omdat zij hun taak niet aankon den. ZATERDAG 10 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand S.44 9.24 Breskens 9-09 9-49 Terneuzen 9.45 10.25 Hansweert 10.19 10.59 Walsoorden 10.28 11.08 ZONDAG 11 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 10.08 10.52 Breskens 10.33 11.17 Terneuzen 11.09 1L53 Hansweert 11.43 12.27 Walsoorden 11.52 12.36 De directeur van handel, kolo nel Abdoel Rachman, heeft don derdag tegengesproken dat de In donesische regering textiel zou hebben besteld in Japan om aan de behoeften voor de beëindiging van de mohammedaanse vasten in januari te voldoen. Een be richt van die strekking was uit Tokio gekomen. President Soekarno heeft een suite gekocht in „hotel Prins" in Tokio en deze „Soe- karnokamer" genoemd, schrijft „Mahasiswa Indonesia" van vrijdag. Wanneer dat gebeurd is, staat er niet bij. De stoomwals van kritiek tegen Soekarno rolt ongehinderd ver der. Donderdag verklaarde de mac1 tige mohammedaanse partij „Nahratoel Oelama", dat een marxist geen president van Indo nesië kon zijn. De kleinere mo hammedaanse partij P.S.I.I. volg de vrijdag met haar kritiek. Vice- voorzitter Marhaban verklaarde in het partijblad „Karya Bhakti" dat Soekarno tegen de godsdien stige wetten had gezondigd, zich aan sexuele orgiën te buiten was gegaan en grote geldbedragen voor eigen genoegen had ver brast. Volgens het blad kan Soe karno niet langer als staatshoofd word beschouwd. Mevrouw Hartini, de vierde vrouw van 1 Soekarno, heeft in maart van dit jaar 200 miljoen roepia's gegeven aan een lid van de nationalistische partij, Slamet Soerojo, om communistische guerilla-activiteiten in midden- Java te organiseren, schrijft het studentenblad „Mai" van vrijdag. Soerojo werd drie maanden gele den bij Djokjakarta gearresteerd. Hij was directeur van een weg transportonderneming en heeft plannen uitgewerkt voor gueril la-activiteiten tezamen met an dere uiterst linkse P.N.K.-ledên, zoals Karna Radjasa, zoon van de afgezette P.N.L-voorzitter Ali Sastroamidjojo. Het mohammedaanse blad ,Doeta Revoloesi" heeft vrijdag de regering dringend verzocht de pas met Nederland gesloten i STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PREMIER VERWOERD OVERGERRACHT Pretoria: Officieren van de Zuid- afrïkaanse luchtmacht dragen de kist met het stoffelijk overschot van premier Verwoerd na aan komst op het vliegveld. Vandaag zi1 de staatsbegrafenis plaatsvin den. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Door de overstromng van de Rio Grande zijn reeds 132 plaat sen in vijf Mexicaanse staten blank komen te staan. Voor zo ver tot nog toe bekend zijn er drie doden en 10.000 daklozen. Veel vee is omgekomen. overeenkomst inzake terugbeta ling van 600 miljoen gulden als compensatie voor in Indonesië in beslag genomen Nederlandse eigendom te herzien. Het blad noemt het akkoord „een stap terug". De nationalisa tie van Nederlandse eigendom men in Indonesië tijdens de be- vrijdingsstrijd om West-Irian was in ons nationaal belang". Het was de prijs die de Nederlan ders moesten betalen voor „eeu wen kolonisatie en uitbuiting van het Indonesische volk". De na tionalisatie vpiVde een „stap voorwaarts bijrhet herstel van het staatsgezag over de rijkdommen van het land. De strijd om de be vrijding van West-Irian hield verband met Indonesië's prestige als tegenstander van het kolo nialisme in al zijn vormen en dat behoort de richtlijn te zijn voor elke delegatie die het prestige van het land moet ophouden. Het nieuws over het akkoord noemt het blad „een schokkende gebeur tenis, daar de strijd om West- Irian door het gehele volk werd gesteund. Bfj de Brennerpas is vrijdag opnieuw een terroristische aan slag gepleegd, waarbij twee leden van de grenspolitie het leven hebben verloren. Vier van hun collega's, die gewond wer den, begaven zich naar de Bren nerpas en verklaarden dat, de kazerne van de politie op de 2119 in hoge Steinjoch in de lucht was gevlogen. Het gebeurde heeft in Rome grote ontsteltenis teweegge bracht. Het schijnt dat de aan slag is gepleegd met een mijn. De ontploffing deed zich vrijdag ochtend te half elf Ned. tijd voor. De omgekomenen zijn de onder- MAANDAG 12 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 11.24 11.29 Breskens 11.49 11.54 Terneuzen 12.25 0.30 Hansweert 12.59 1.04 Walsoorden 1.08 1.13 ZON MAAN op onder op onder Sept. 10 6.05 7.08 5.29 11 6.07 7.06 0.39 6.09 12 6.09 7.03 2.05 6.39 13 6.10 7.01 3.38 7.01 14 6.11 6.58 5.11 7.18 Premier Joesef Zoeayen van Sy rië heeft vrijdagochtend vroeg via radio-Damascus meegedeeld, dat een nieuwe poging om de regering omver te werpen, is verijdeld. Hij zei dat het in het gehele land rus tig is. De Syrische premier zei dat het nachtelijk uitgaansverbod nood zakelijk was om alle samenzweer ders uit te roeien. De veiligheids troepen hebben order elke poging tot verstoring van de orde in het land onverwijld de kop in te druk ken. Zoals gemeld hebben de Syriërs de grens met Libanon gesloten. Er worden uit dat land geen personen in Syrië toégelaten, maar in om gekeerde richting was donderdag avond nog wel verkeer toegestaan. Een Portugese reisleider die bii De Gemini-vlucht, die vrijdag zou beginnen, is uitgesteld om dat zich moeilijkheden met de brandstof voordeden. Een der tanks van de Titan-2-raket bleek lek te zijn, zodat de brandstof weer uit de raket moest worden gepompt. Met de Gemini-11 had den de ruimtevaarders Charles Conrad en Richard Gordon gis teren aan hun ruimtevlucht moe ten beginnen. Uit de „Titan-2" moest 59.000 liter stikstoftetraoxyde worden gepompt, waarvan viervijfde deel zich in de eerste trap be vond. Tevens moest de lan cering van de „Atlas"-raket met het „Agena"-doelwit worden uitgesteld! Deze moest om 13.48 uur Ned. tijd omhoog gaan. Sommige technici vermoeden dat heide lanceringen tot zondag zullen moeten wachten. De lancering is nu vastgesteld op 15.25 uur (Ned. tijd). Het euvel dat tot uitstel noopte is ver holpen. Masna de Libanees-Syrische grens overkwam, zei dat hij elf leden van zijn gezelschap in Damascus had moeten achterlaten nadat de bus sen door de politie waren aange houden. Radio-Damascus riep verklarin gen om van de strijdkrachten, van de studentenverenigingen en van het verbond van vakverenigingen waarin steun aan de regering werd betuigd. Het belangrijkste werden de verklaringen van de luchtstrijd krachten, de marine, een tankregi ment, de luchtverdediging, de mili taire academie, een genie-korps, de politie en de nationale garde ge noemd. De Syrische regering heeft vrij dag bekendgemaakt dat zij op nieuw een staatsgreep heeft ver ijdeld. De donderdag ingestelde avondklok is opgeheven. Militairen en politiemannen ver schenen donderdagavond laat in de straten van Damascus en langs de landsgrenzen na de mededeling van premier Joesef Zeajen dat „rechtse, reactionaire en opportu nistische elementen" een samen zwering tegen de regering op touw hadden gezet. Premier Wilson heeft zijn kabi net voor een speciale weekeind- zitting opgeroepen teneinde te beslissen, of en welke concessies hij kan doen om de kritiek van de gemenebestlanden op zijn politiek inzake Rhodesië te ver minderen. Maandag houdt de premier een rede, waarin ver moedelijk het besluit zal vallen, of de gemenebestbesprekingen in volslagen onenigheid eindigen of dat er een tijdelijke regeling zal worden gevonden voor de ge schillen over de manier waarop het bewind-Smith op de knieën kan worden gedwongen. Vrijdagochtend kon radio-Da mascus echter bekendmaken dat de samenzweerders voorgoed zijn ge- likwideerd. Het was de tweede maal binnen 48 uur dat de regering een beschuldiging uitte tegen rechtsgezinde groeperingen. Dins dag j.l. stelde zij de Baas-partij, in februari van dit jaar door het hui dige bewind aan de kant gezet, aansprakelijk voor het beramen van een staatsgreep. Volgens de correspondent van radio-Belgrado in Moskou heeft de premier van Noord-Vietnam, Pham Van Dong, tijdens zijn jongste bezoek aan de Russische hoofdstad de Sowjetleiders ver zocht te streven naar een op lossing van het Vietnamese con flict door middel van onderhan delingen. Hij zou ook hebben gesproken over huidige moei lijkheden in de betrekkingen tussen Hanoi en Peking. De Noordvietnamese premier zou verder volgens het door de Zuidslavische radio uitgezonden bericht hebben verklaard dat zijn land bereid is suggesties aangaande het openen van be sprekingen te overwegen, on danks sterke druk van Peking om een dergelijke ontwikkeling tegen te houden. Het Nederlandse rode kruis zal 108.000,overmaken naar de Turkse halve maan (het rode kruis in Turkije), bestemd voor de opbouw van barakken voor de slachtoffers van de aardbevings ramp in Oost-Turkije. Tot vrij dag was binnengekomen op het speciale rampengiroummer 777 van het Nederlandse rode kruis voor deze slachtoffers 371.080.46. officier Volgger uit het Pfitsch- tal en de soldaat Cossu uit Sar dinië. Een van de vier gewonden die onder het puin vandaan wer den gehaald, was de eerste luite nant Petrueci. De onder-regeringscommissa ris in Bolzano, de politiechef "an de Zuidtiroolse hoofdstad en andere hoge politiefunctionaris sen zijn per hefschroefvliegtuig naar de Steinjoch gegaan voor nader onderzoek. De voormalige Italiaanse pre mier Mario Scelba bracht „na mens de christelijk-democrati- sch partij en het gehele volk" zijn „afschuw van deze bar baarse gewelddaad" tot uitdruk king. welk gevoelen volgens hem door de grote meerderheid van de Duitse volksgroep in Zuid- Tirol wordt gedeeld. De aanslag was gepleegd op een moment dat juist een vreedzame en demo cratische oplossing van de kwes tie Zuid-Tirol in zicht begon te komen, zo zei Scelba. De Italiaanse persident Sara- gat heeft eveneens van zijn af schuw van de gepleegde geweld daad blijk gegeven. De Italiaanse politie stelde de Oostenrijkse autoriteiten van het gebeurde in kennis. De Oosten rijkse minister van binnenlandse zaken Hetzenauer heeft volgens een in Wenen uitgegeven com muniqué order gegeven aan de grens naar dejianslagplegers uit te zien. Gok zijn in Tiról gesta tioneerde Oostenrijkse vliegtui gen ingeschakeld. Het gebied van Trentino-Adige (Zuid-Tirol) is op 26 februari 1948 als zodanig tot bestaan ge komen. De overeenkomst van Parijs die in Gory door de Oos tenrijkse en Italiaanse ministers van buitenlandse zaken werd ge tekend, voorzag in autonomie voor de bevolking van dit gebied, welke ongeveer 222.000 Duits- en 110.000 Italiaans-sprekenden om vat, plus een kleine tienduizend anderen. Het betrokken gebied beslaat het gedeelte van Tirol ten zuiden van de Brennerpas, dat Oosten rijk in 1919 aan Italië heeft afge staan. Het autonome gebied be staat uit de twee semi-autonome provincies Bolzano en Trento. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Tot lid van de tweede kamer voor de ARP is benoemd de heer W. R. van der Sluis uit Biltho- ven. De heer Van der Sluis zal de plaats innemen van dr. J. Meu- link, die per 1 september ontslag heeft genomen. Onder de kandidaten die in volgorde voor de vrijgekomen plaats in aanmerking kwamen, bevond zich ook oud-minister J, Smallenbroek. Deze heeft laten weten, dat hij niet voor deze be noeming in aanmerking wenste te komen. Volgende week donderdag zal de voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van tweede-kamerleden een be slissing nemen over de benoe ming van een nieuw lid van de tweede kamer in de plaats van de heer P. C. Elfferich (ARP) in verband met diens benoeming tot lid van de eerste kamer. Er is een geringe kans dat uit Engeland een hoeveelheid lach gas (N2O) is geïmporteerd, waar in zich sporen stikstofdioxyde (NO2) bevinden. Deze verontrei niging is giftig en heeft in Enge land het overlijden van een pa tiënt, die lachgas kreeg toege diend, tot gevolg gehad. De Britse producent van dit gas, de „British Oxygen Compa ny", zond daarom aan de n.v. G. L. Lo in Amsterdam een tele gram, waarin tegen dit gas werd gewaarschuwd. De N.V. Loos im porteert lachgas, bestemd voor Nederlandse ziekenhuizen uit En geland e - uit Duitsland. De Am sterdamse importeur heeft alle ziekenhuizen, die lachgas gele verd krijgen, een waarschuwings telegram gezonden en gisteren lag bij deze ziekenhuizen een cir culaire met de nummers van de flessen lachgas die als „verdacht" kunnen worden beschouwd. Ook da farmaceutischs inspactia van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is ingescha keld. Van de zijde van de N.V. Loos is meegedeeld dat de ziekenhui zen die nu zonder lachgas zitten, worden voorzien van uit Duits land geïmporteerd gas, zodat er slechts een geringe stagnatie op treedt. De kans dat giftig lachgas ook ir Nederland terecht is gekomen, wordt gering geacht. In Nederland is na half juli Engels gas gebruikt zonder een enkele klacht. De genomen maat regelen zijn afdoende en sluiten iedere mogelijkheid op ongeluk ken uit. De verdachte voorraad wordt geblokkeerd en zal naar Engeland worden teruggezonden of hier in een laboratorium wor den gecontroleerd. 1

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1