Verwoerd een martelaar Gemeenteraad van Axel cabal lero Z.LM-BESTUUR BESPRAK DE PROBLEMEN INZAKE DE LUCHTVERONTREINIGING ER ZAL NIETS VERANDEREN IN ZUID-AFRIXA Schoolzwemdiploma's te Terneuzen Algemene Bank Nederland Vrijcfag 9 september 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 anders dan .andere Stijgende belangstelling veilig sparen, vertrouwd sparen JOZIAS LUCIEER, Kogels Verbijstering Blanke top Twee commissies Ook de recreatie (ADVERTENTIE) Vergadering van dinsdag 6 september 1966. Aanwezig: Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. Secretaris: P. G. van de Bosse. Leden: de heren C. van Ben- degem, J. H. Bouman, P. Dek ker, J. Dieleman, J. den Doelder, M. 't Gilde, A. H. v. d. Lee, J. C. van Luijk, E. M. Maas, D. J. Og- gel, J. Vink, A. de Waard en M. L. M. IJsebaert. De voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed. BEËDIGING Na het voorlezen van de zui veringseed door de voorzitter leggen de raadsleden de eed of belofte af. Hierna leest de voorzitter de ambtseed voor, waarna nogmaals de eed of belofte wordt afge legd. WETHOUDERS In de vacature-M. L. M. IJse baert wordt deze herbenoemd met 7 stemmen. De heer M. 't Gilde verkreeg 6 stemmen. In de vacature-C. van Bende- gem verkrijgt deze 7 stemmen en de heer D. J. Oggel 6 stem men. De heren IJsebaert en Van Bendegem zijn dus opnieuw be noemd. De wethouders nemen hun benoeming aan met dank voor het uitgesproken vertrou wen. COMMISSIEBENOEMINGEN In de financiële commissie worden gekozen: P. Dekker, D. J. Oggel, A. H. van der Lee, J. Dieleman, J. Vink en J. H. Bou man. Commissie openbare werken: A. H. van der Lee, E. A. Maas, J. C. van Luijk en M. 't Gilde. Commissie voor onderwijs en culturele zaken: J. den Doelder, D. J. Oggel, J. Dieleman en J. Vink. Commissie strafverordeningen: J. den Doelder, J. Dieleman, A. de Waard en P. Dekker. Commissie van toezicht wo ningbedrijf: E. A. Maas en A. de Waard. Verder: Als huurder: M. J. Wullems, Banckertstraat 40 en als deskundige: J. J. Steel, .Burchtlaan 6. Commissie bijstandswet: Na mens gemeente: M. L. M. IJse baert en A. de Waard. Namens C.N.V.: J. J. van de Velde. Na mens N.K.V.: A. Lippens. Na mens N.V.V.: M. M. de Zeeuw. Commissie sportstichting Axel: C. van Bendegem, M. 't Gilde en J. den Doelder. Commissie kanaalzone: Ver tegenwoordigers: de burgemees ter en de heer D. J. Oggel. Als pl.v. vertegenwoordiger: J. C. van Luijk. Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" Vertegenwoordiger: D. J. Og gel en pl.v. vertegenwoordiger: P. Dekker. MEDEDELINGEN De heer Maas zegt met het antwoord op zijn vraag over de speelweide in de Buitenweg niet tevreden te zijn. In het antwoord staat dat dit terrein bestemd is voor de lichamelijke opvoeding, maar het is destijds bestemd voor speelplaats voor de jeugd, maar wanneer er kinderen spe len, worden zij er verwijderd. Er is voor hen geen speelruimte meer te vinden. Wethouder C. van Bendegem beaamt dat het terrein inder daad was bestemd voor speel terrein, maar het was noodzake lijk er een voetbalveld aan te leggen. Wij hebben nog een ver plichting tegenover de vereni ging „Axel" en daarom moet het nog een jaar dienst doen als voetbalterrein. Voor de jeugd zal er speelruimte komen bij de in aanbouw zijnde r.k. kleuter school. AANKOOP WONING WALSTRAAT 40 De heer Van Luijk zegt dit een eigenaardig voorstel te vin den. Er wordt hier gesproken over aankoop voor sanering, maar er is nooit een plan voor sanering aldaar aangenomen. Deze woning kopen lijkt spre ker erg voorbarig. Er moet met de financiële middelen niet zo royaal worden omgesprongen. Wethouder Van Bendegem: Wanneer wij dit pand nu niet kopen en het in handen komt van een zakenman, zouden wij, wanneer wij er de beschikking over moeten krijgen, er wel eens het dubbele voor moeten beta len. Er zal hier in de toekomst zeker sanering plaatsvinden. De heer Van Luijk is met het antwoord niet tevreden. Wan neer hier de mogelijkheid is nog meer aankopen te doen, dan zal men later, wanneer men met een bestemmingsplan komt, in een dwangpositie zitten. Wethouder Van Bendegem wijst erop dat men hier aan sa nering toe is. Daarom moeten we nu kopen, dat kan een voor deel zijn. Hierna wordt het voorstel met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren Og gel, 't Gilde, Bouman, Van Luijk en De Waard. AANKOOP WONING NIEUWENDIJK 3 De heer Van Luijk heeft tegen dit voorstel dezelfde bezwaren. Wethouder Van Bendegem deelt mede dat er voorbereidin gen zijn voor het uitbreidings plan Noord I. Wij verkeren nu in de omstandigheden dit pand te kunnen kopen voor de ver- keerswaarde; er is hiervoor geen herbouw nodig. Deze aankoop past in de plannen met de Nieu- wendijk. Het voorstel wordt aangeno men met de stemmen van de heren Van Luijk en Oggel tegen. RONDVRAAG De heer Den Doelder zegt dat het verkeersplan nu enige tijd in werking is. Alles valt volgens hem nogal mee. Toch is er één ding waarvoor ik aandacht wil vragen zegt spreker. In de Van Middelhovenstraat is 'n wacht- verbod, hetgeen moeilijkheden veroorzaakt. Is het mogelijk daar éénrichtingsverkeer in te voeren en dan aan één zijde het wachtverbod op te heffen? De heer Vink wijst erop dat de bomen langs de Kinderdijk het uitzicht voor het verkeer, komende van de Zuidsingel, be lemmeren. Hij vraagt of hier aan iets te doen is. De heer Oggel vraagt, nu er een raadsbesluit is genomen voor een gemeentevlag, of er een adres is waar men deze vlaggen kan bekomen, dit om te voorkomen dat er vlaggen zul len komen met afwijkende kleu ren e.d. Vervolgens komt de heer Og gel terug op het antwoord op zijn vraag over de gemeentelij ke herindeling. B. en W. stem men toe dat de fusiegedachte niet is verwezenlijkt. Axel heeft getoond een bijdrage te willen leveren aan de toekomstige ont wikkeling, maar in dit wetsont werp worden de Axelse belan gen verwaarloosd. Hiervan is een bewijs de naam Terneuzen, die aan de nieuwe gemeente is toegedacht. Er valt enige onmacht te con stateren om te komen tot een wetsontwerp, waarbij deze ma terie wordt geregeld. Daarom moeten wij een positieve bijdra ge leveren om tot de juiste op lossing te komen. Daarom doet de heer Oggel het voorstel uit de raad een commissie te benoe men, die contact tracht op te nemen met de andere gemeen ten die betrokken zijn bij de vorming van een middenge meente, met het doel te komen tot een gezamenlijk standpunt, welk standpunt dan ter kennis zal worden gebracht aan de leden der Staten-Generaal, voor dat de behandeling in de Ka mers plaatsvindt. De heer v. d. Lee toont zich verheugd dat de heer Oggel deze zaak aansnijdt. De naam die de nieuwe gemeente zal krijgen, is belangrijk en spreker is teleur gesteld over het antwoord op de vraag van de heer Oggel. Toch zou spr. het voorstel van de heer Oggel gewijzigd willen zien, n.l. een commissie benoemen die eerst deze zaak bespreekt met B. en W. om dan te zien welke mogelijkheden er liggen voor contact met andere gemeenten. De heer J. Dieleman kan dit plan van de heer v. d. Lee steu nen. Wanneer staatssecretaris Westerhout zegt dat de nieuwe gemeente de naam Terneuzen moet behouden omdat deze ver over onze grenzen bekend is, dan is zijn redenering bijzonder zwak. Beter zou het zijn om dan de naam Sluiskil te kiezen. Nergens in de wereld zegt men dat de cokesfabriek te Terneuzen staat en de Ned. Stikstof Maatschap pij in Axel, maar wel dat deze bedrijven te Sluiskil zijn geves tigd. De voorzitter kan er in komen dat er behoefte bestaat aan con tact over deze zaak. Er volgt nog een procedure, waarbij wij ons standpunt kenbaar kunnen ma ken. Het is echter niet nodig met andere gemeenten contact op te nemen. Hun meningen zijn erg verdeeld. Verstandiger lijkt het spr. dat een comité die zaak met B. en W. nog eens bekijkt, al hebben B. en W. hieraan CONSTANTE KWALITEIT 25 STUKS f 1.50 geen behoefte. Het college acht de naam eveneens belangrijk, maar kan dit niet als breekpunt zien. De heer Oggel acht het nood zakelijk dat er een commissie komt die contact opneemt en tracht tot een idee te komén om de gemeente voor te leggen. De heer v. d. Lee zou liever een tussenschakel inlassen en een commissie benoemen die eerst besprekingen voert met B. en W. Wethouder Van Bendegem meent dat de betrokken ge meenten niet staan te dringen om over de herindeling met Axel te praten. Het zal niet veel resultaat opleveren. De voorzitter heeft geen be hoefte aan een commissie, maar wanneer de raad er zich over uitspreekt, is hij bereid bespre kingen te voeren. Na intern overleg wordt een commissie samengesteld, be staande uit de heren J. Diele man, P. Dekker, A. H. v. d. Lee en D. J. Oggel. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het uitspreken van het dankgebed. Voor de tweede maal dit jaar werden deze maand proeven af gelegd voor de verschillende schoolzwemdiploma's. De examencommissie werd ge vormd door mej. C. van Harn en de heren P. de Weijer en J. Jo- hannisse. Het nut van het schoolzwem men bleek weer duidelijk uit het grote aantal behaalde diploma's. Aan niet minder dan 580 leerlin gen kon dit seizoen in totaal een diploma worden uitgereikt. DIPLOMA ZWEMPROEF Zuidlandschool W. Vader, A. v. d. Weerd, E. Dirven, H. Westerweel, A. Kools, R. de Klerck, E. Gort, A. Simoen, W. de Block, E. de Klerck, J. Theunissen. School Tamarindestraat H. Reversma, A. Reversma, I Reversma. Zonneschool J. Lansen, J. de Smidt, J. Mes man, J. Dooms, H. Moens, J. Heinsdijk, D. Vinke. Schippersschool L. Dooms, I. van Witsen, A. de Tree. St. Willibrordschool R. Clemminck, A. Kosters, M. Kosters, C. Brouwers, J. Begijn, A. Verschuren, F. Francken, M. Rijckaert, E. Dieleman, J. v. d. Poel, P. v. Kouteren, A. Wijffels. Christelijke school J. Kooiman, J. Scheele, J. van Urk, D. Janse, J. van Dijkhuizen, C. van Vliet, W. Adriaanse. St. Antoniusschool C. Jacobs, C. Tendijck, J. van Nispen, R. Ivens, J. Pieters, M. Buying, P. v. d. Voorde, R. Hame link. De Vrije Vlucht (Sluiskil) A. Brakman, C. Corveleijn. Chr. school Sluiskil L. de Kesel, M. Schoonakker, J Wolfert. Hervormde school E. Fleurbaay, W. van Driel, C. van Aken, A. v. d. Hooft, M. de Rijke, R. Notebaart, C. Bareman, M. Riemens, W. Kaplon, J. de Mul, N. v. d. Berg. E. de Graaf, T. de Bokx, E. Vermeulen, J. Weststrate, M. van Pagee, C. Poelman, R. de Dreu, C. Kayser, G. v. d. Neste, M. de Blaeij, P. Fraanje. H. Familieschool M. Cosijn, M. v. 't Westeinde, P. Galens, A. v. Overdulve, M. Clemminck, J. Wiertz, C. Spran- gers, S. van Waes, S. Hoekstra, M. Brock, J. de Bakker, V. de Dekker. M. Hamann, C. van Hecke, M. Doppegieter, M. Ulijn, F. de Mul, Y. Geensen. V.G.L.O.-school J. van Tilburg, M. Schelfaut. R.k. u.l.o.-school L. Noteboom. Openb. u.l.o. De Branding H. Verhagen. Chr. u.l.o.-school J. de Roo, C. Bakker, P. Drenth, J. Swierts, A. Wielemaker, A. Wisse, W. Kayser, A. v. Deyzen. Lagere technische school W. Cevaal, M. Schelfhaut, H. Sarfaty, J. v. Drongelen, H. de Leeuw, G. Neels, B. Elve, R. Cop- pejans, G. D'hert, R. Pauwels, A. Jonkheym, C. Roelandt, F. Hame- linck, L. de Pender, J. v. Rijs- bergen, J. de Jong, M. v. Dix- hoorn, A. Peersman, W. Cam- phens, P. Poppe, J. Haak, W. Gol- verdingen, R. de Poorter, H. v. Vooren, R. v. d. Meulen, A. v. Zielst, P. v. d. Wege, E. Coppe- jans, R. Riemans, W. de Ruyter, A. Hamelink, W. Nieuwelink, L. Jonkman, K. Koster, A. Dijkhui zen, J. Dooms, J. Molegraaf. U.T.S. J. de Witte, J. Jansen, P. Steij- aert, G .Bracke, P. Eggermont, M. v. Rijsfcergen, D. Verstraeten, J. v. Schaik, Th. de Witte, V. Colsen, C. v. Crcngelen School op geref. grondslag I. de Zwarte, M. Goudzwaard, A. Aarnoudse. Herv. school Zaamslag J. de Kubber, S. de Zeeuw, J. Heida, M. v. Doorn, N. Sneep, E. Haak. Christelijk lyceum C. de Kubber. DIPLOMA GEOEFEND ZWEMMER Openbare school Tamarindestr. D. v. Wolferen, B. Boneschans- ker. Zuidlandschool G. P. de Leege, A. Veerman, V. de Haan, Y. v. Strien. Zonneschool A. de Roo, E. Muller, M. de Ruyter, H. Geensen, D. Knol, F. Harms, S. Leeman. Schippersschool E. Scherpenisse, J. Overdulve, L. Molewijk, A. Appeldoorn, B. Overdulve. St. Wiilibrordusschool W. Bakker, J. Michielsen. Chr. school M. Lugt, D. van Dijk, C. v. Waardenberg, D. v. d. Steen. H. Familieschool I. van Assche, V. v. d. Casteel, E. Kegels, W. Meijers, M. Acke, G. Lauret, J. Boonman, E. v. Damme, L. de Cuyper, E. v. Gel der. Hervormde school J. de Jonge, H. Fieret, J. Plad- det, C. de Vin, H. Blankers, W. Verdoorn, J. Donze, A. de Ridder, M .de Jonge, E. v. d. Wege, C. Verdoorn, J. Fraanje, J. de Jon ge, A. Villerius, J. v. d. Hooft, M. Geldof, G. de Sutter, D. Egge- been, H. Bouman. R.K. u.l.o.-school W. v. d. Berge, P. Haartsen, C. Schoonis, H. Stofferis, S. v. Hest, J. Dirken, J. v. Megen, A. v. d. Voorde, L. Both, G. de Grave, F. Rijnberg, J. v. Lieren, H. v. Doe selaar. Chr. u.l.o. J. Dieleman, A. v. Hoeve, A. v. Vliet, G. Veldman, H. Schutte, C, van Aken. L.T.S. J. Lensen, A. Jonkheym, F. Hamelynck, R. Dietrich, W. Klas sen, E. Schoof, J. v. Donderen, J. Huyssen, J. Meulenberg, P. Bracke, R. Boddaert. U.T.S. A. Dees, D. Verstraeten, j, Valckx, J. Langeraert, E. v. Lies hout, T. de Witte, V. Colsen. V.G.L.O.-school M. de Caluwé, M. Neve, M. Schelfaut, Ch. Valke, B. Pieters, L. v. Troost. School op geref. grondslag F. Simons, P. Donze. Landbouwhuishoudschool I. Verduin. Petrus Hondiuslyceum Ch. Boland. Chr. school Zaamslag 'V. Verlinde. ZWEMVAARDIGHEIDSDIPLOMA St. Willibrorschool Chr. Rammeloo, F. v Cleem- putte. Chr. lagere school G. Bakker, A. Buijze. De Vrije Vlucht, Sluiskil C. Lijbaart. H. Familieschool J. Vinke, C. Zeegers, J. Bakker, D. Heck, M. Martens, M. de Groe ne, J. Sprenkels. Hervormde school M. de Mul, J. Leeuw, M. Elder- son., N. de Jonge. V.G.L.O.-school R. Rammeloo, M. Rammeloo, Y. de Cuyper, M. Schelfhout, L. de Maat. R.K. u.l.o.-schooi A. Loof, T. Sikkema, D. Busch, F. Wijne. Openbare u.l.o.-school J. Sol. Chr. u.l.o.-school J. Mol, J. van 't Hoff, M. Gazan, A. de Bruijne, P. de Jonge. L.T.S. J. Dieleman, R. Dietrich, J. van Kolk, P. Crince, P. Donze, C. de Back, W. v. Houdt, J. IJsebaert. U.T.S. A. Overdulve. (ADVERTENTIE) (Nederlandsche Handel-Maatschappij Da Twentsche Bank) gaarne verstrekken wij u alle Inlichtingen Bij de Algemene Bank Nederland kunt u ook deelnemen aan het Premie Spaarplan THOLEN 600 JAAR STAD Tholen: Binnenkort gaat Tholen het 600-jarig bestaan vieren. Vrij wel de gehele bevolking doet hieraan mee en heeft zich kle ding aangeschaft naar het model van de mode uit de tijd van Ja-, coba van Beieren. Hier een stem mig beeld gemaakt bij het ha ventje, waar plaatselijke schonen zich met de ouderwetse dracht vertrouwd maakten. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed in Rusthuis „Scheldeoord" onze innig geliefde vader, groot- en overgrootvader de heer echtgenoot van wijlen Catharina Francina Dieleman, in de gezegende leeftijd van 91 jaar. Eindhoven: M. M. A. LUCIEER Terneuzen: A. M. M. HAMELINKLUCIEER J. L. HAMELINK Leiden: J. J. C. LUCIEER J. W. C. LUCIEER—DE JONG Klein- en achterkleinkinderen Terneuzen, 8 september 1966 Condoleantie-adres: Willem de Zwijgerlaan 11 De moord op preiwier Verwoerd zal niets veranderen in Zuid-Afrika, zeker niet ten goede. De voorstanders van apartheid heb ben nu hun martelaar wat hen alleen maar fanatieker kan maken. Een bovendien heeft premier Verwoerd in zes jaar tijds de hele natie doordrongen van zijn opvattingen over „gescheiden ontwikkeling", zo diep dat een ommekeer haast niet mogelijk lijkt. Verwoerd is voor zijn volgelingen thuis en zijn tegenstanders binnen en buiten Zuid- Afrika het symbool geworden voor „apart heid" een door hem niet gehanteerde term die echter onuitroeibaar is geworden als aanduiding voor het systeem, dat Ver woerd voor een groot deel ontwikkelde en vastbesloten doorvoerde door tal van maat regelen. Dat is hij niet altijd geweest. Toen hij na Malan en Strijdom als derde nationalistische premier naar voren kwam (de minister die steeds de inheemse vraagstukken had be handeld), dreigde een splijting in eigen ge lederen, waarin men met ongenoegen iets zag als een machtsovername door de ex treemste groep. Definitief sloeg dat gevoel pas om, nadat David Pratt in het voorjaar van 1960 de premier kogels in het hoofd schoot. Zoals Verwoerd daarna zijn beleid uitvoerde, vastbesloten en voor niets bang, dat schonk de meerderheid der Zuidafri- kaanse blanken de overtuiging dat dit het soort bulldog was dat zij nodig hadden om niet alleen latent verzet der gekleurde be volking, maar ook dat der buitenwereld af te slaan. Daarin zijn zij niet bedrogen uitge komen. De professor in de psychologie en nuch ter logicus wist morele argumenten aan te voeren voor wat hij besloot. Argumenten die vaak te dieD gingen voor de meerderheid van zijn gehoor, dat echter de conclusies van harte toejuichte. En zo kwam de uit roeping van de republiek, het verlaten van het Brits gemenebest, zo kwam de invoering van de gehavende pasjesregeling, de ont houding van stemrecht aan tweederde van de bevolking, de mindere betaling voor ge lijk werk naargelang van de huidskleur. Toe - standen waarvan de buitenwereld, door de romans van Alan Paton bijvoorbeeld, met verbijstering en verontwaardiging kennis nam. Toestanden die door Verwoerds over tuigingskracht als het normaalste recht van de wereld werden aanvaard in de kring der blanken van Zuid-Afrika. Ongetwijfeld was de gelovige Verwoerd diep overtuigd dat, wat hij deed, het enige juiste was. En dat alle kritiek zo niet uit kwaadaardigheid, dan toch uit onwetendheid en verkeerd begrip voortkwam. Dit „glo in jouself" besloot voor hem steeds de reeks die begon met geloof in God. De kogels van Pratt waren de inleiding tot de grote theorie en de grote praktijk van de „gescheiden ontwikkeling", de perfectie van het vagere begrip apartheid. De mes steken van Dimitri Stifianos kunnen het symbool worden dat de toestand in Zu>'d- Afrika de periode van het argumenteren heeft verlaten. De volgende premier, waar schijnlijk Vorster, de huidige minister van iustitie heeft geen keus behalve minstens zo hard of harder door te zetten wat Verwoerd begon. Dat is deze Vorster, die de voor naamste maatregelen uitvoerde om de blan ke minderheid aan de top te handhaven, wel toevertrouwd. Hij was de man die via de wet de mogelijkheid opende zomaar mensen vast te zetten zonder ze te berechten of te ver volgen wegens immoreel gedrag, als ze niet letten op verschil In ras. In de deze week gehouden ver gadering van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouwnufht- schappij zijn o.m. de problemen in zake de luchtverontreiniging in onze provincie besproken. In zijn betoog wees de voorzitter, ir J. Prins, erop dat de belangen van de landbouw en van andere sectoren van het bedrijfsleven in ernstige mate gevaar lopen te worden aan getast, indien niet in voldoende mate voorwaarden worden gesreld door de daartoe bevoegde over heidsinstanties aan zich nieuw ves tigende industrieën om de lucht verontreiniging zoveel mogelijk te beperken, en er daarnaast niet een afdoende schaderegeling tot stand komt met de betrokken industrieën. De vergadering was van oordeel, dat op korte termijn behoefte be staat aan een bestudering van deze problemen op provinciaal niveau. Men meent dat een positieve bij drage zou kunnen worden ge leverd door het instellen van een tweetal commissies, een agrarisch- technische en een commissie van vertegenwoordigers van bestuur lijke instanties. In .de eerstgenoem de commissie, die zou worden in gesteld door de georganiseerde landbouw, zouden zitting moeten hebben agrarisch-technische des kundigen, die kunnen rapporteren over de te verwachten invloeden van de luchtverontreiniging. De bestuurlijke commissie zag het bestuur gaarne ingesteld door het provinciale bestuur als een contactcommissie, waarin over de algemene problematiek kan wor den gesproken. In een dergelijke commissie zouden vertegenwoor digd kunnen ziin de provincie, de gemeenten in het betreffende ge bied, de waterschappen en het be drijfsleven. Bij deze laatste categorie wordt naast de landbouw ook gedacht aan een vertegenwoordiging uit de recreatiesector. De vergadering be sloot deze kwestie bij de desbetref fende instanties aanhangig te ma ken.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3