Kritiek op Soekarno neemtscherper vormen aan Bedrijfsleven optimistisch over het Nederlands- Indonesische akkoord Ky beschuldigt Franse zakenlieden van steun aan Vietcong LUXUEUS LFVEN TEN KOSTE VAN DE LIJDENDE BEVOLKING" HET WEER Stoffelijk overschot Dr. Verwoerd in Pretoria Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Geruineerd Overblijfsel Raad van onderzoek Kappi' vraagt executie in het openbaar KLEDING DE BESTE Maison Désirée De verkiezingen T.U.C. eist stopzetting bombardementen Vlugschriften Amerikaanse dienstweigeraar veroordeeld Tevreden Tweezijdig belang Vijf doden bij brand in de ondergrondse van Barcelona 'mtaltfisc KJ ahflnttWBii TERNEUZEN ^ïreetetrp-Hoöfdrêaaeteuf! t van Se Sande Redaeüe- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 *>bonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6770 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Vovertentieprijs per mm 16 ct; minimum pe» Kvertentie 2,40. •ïubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. >'ei melding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, rwending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een golf van scherpe kri tiek op Soekarno kondigt momenteel zijn komende verdwijning van het poli tieke toneel aan. In de In donesische pers worden de aanvallen op Soekarno ge leid door Mochtar Loebis, die de president vergeleek met afgezette staatslieden als Syngman Rhee van Cuba en Nkroemah van Ghana, ,.die allen verdwe nen door hun eigenmachtig optreden, hun dictatuur en het scheppen van 'n mythe rond zichzelf, het loslaten van de historie en het daar door tarten van de werke lijkheid in eigen land". Bovendien, aldus Mochtar Loebis, werkt Soekarno de terugkeer van Indonesië in de Verenigde Naties tegen. Generaal Soeharto, Indonesia's „sterke man", waarschuwde de president dat „er geen plaats meer is in de nieuwe orde voor de cora- OPVOLGER VAN OE THANT? Helsinki: De vroegere Finse af gevaardigde bij de Verenigde Naties, Ralph Enckell, die ge noemd wordt als een van de mo gelijke opvolger van Oe Thant dis secretaris-generaal van de volkerenorganisatie. Op liet ogenblik is de heer Enchell am bassadeur van Finland in Zwe den. ZONNIGE PERIODEN. Nadat donderdagmorgen een zwak storingsgebied over ons land was getrokken, stroomde weer drogere lucht van polaire oorsprong ons land binnen. In het zuiden van het land hand haafden zich vrijwel de gehele dag uitgestrekte wolkenvelden, maar vooral in het westen en noorden werd het vrij zonnig. t>p de meeste plaatsen werden maximum-temperaturen geme ten van 18 en 19 graden Celsius. Zeer warm bleef het in Zuid- Frankrijk, waar middagtempe- raturen van 30 tot 35 graden werden gemeten. Ook in het Al pengebied was 't mooi en warm weer met maxima tussen 25 en 30 graden. Via Zuid-Engeland komt in middels een zwak gebied van hoge luchtdruk naderbij. Inver- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Opklaringen Aanvankelijk gedurende kor te tijd hier en daar mist. Overi gens opklaringen, overwegend droog weer en dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets hogere. Meest zwakke wind. band hiermee worden voor van daag opklaringen verwacht, ovewegend droog weer en meest zwakke wind. In de vroege och tend kan hier en daar geduren de korte tijd mist voorkomen. De temperaturen zullen tot iets hogere waarden oplopen dan donderdag. VRIJDAG 9 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 7.49 8.22 Terneuzen 8.25 8.58 Hansweert 8.59 9.32 Walsoorden 9.08 9.41 ZATERDAG 10 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand S.44 9.24 Breskens 9.09 9.49 Terneuzen 9.45 10.25 Hansweert 10.19 10.59 Walsoorden 10.28 11.08 Walsal82 munistische partij of voor mar xisme". Dahlan, een der leiders van de moslim-studentenpartij „Nahda- toel Oelama" zei gisteren in het parlement, waarbij hij refereerde aan een uitspraak van Soekarno („Ik ben marxist en ik wil marxist blijven"), dat Indonesië ernstige bezwaren heeft tegen een staats hoofd dat marxist is. „In plaats van de levensstan daard van het volk te verbeteren heeft het regime van Soekarno het volk geruïneerd en de communis tische partij van Indonesië aange moedigd haar verraderlijke coup uit te voeren", aldus Dahlan. Hij zei voorts dat de president het volk had opgeroepen tot soberheid, terwijl hijzelf een luxueus leven had geleid ten koste van de lijden de bevolking. Het studentenfront „Kappi" heeft aan het parlement een ver klaring aangeboden, waarin het aandrong op „onmiddellijke herzie ning van het besluit" om Soekarno te handhaven tot de algemene ver kiezingen van 1968. Leden van het „Kami'"-actiefront hebben donderdag geëist dat de titel „doctor honoris cause" in het Islamietische geloof die aan Soe karno enige jaren geleden is ver leend, door het instituut voor het Islamietische geloof, wordt inge trokken. „Ierhand die zichzelf met de oro'feet Mohammed wil verge lijken, is deze titel niet waard. Nie mand heeft het recht zich even groot als de profeet te voelen, zelfs Boeng Kamo niet", aldus de stu denten. De directeur-generaal voor hoger onderwijs, Mashoeri, zei tegen stu denten dat Soekarno „een overblijf sel van de oude orde" is „die dwa ze logica bliift verkondigen en der- versleten principes als op •dchzelf bouwen, confrontatie tegen Maleisië en het mislukte plan voor een conferentie van nieuw op komende krachten in Djakarta blijft verdedigen". Mashoeri zei dat er minstens 600 miljoen dollar nodig zijn als aanloop voor verbetering van de economie. Dat bedrag kan alleen door internationale samenwerking en herstel van het vertrouwen bii andere landen worden verkregen. NOORSE VEERBOOT LEK GESLAGEN Kopenhagen: Reddingboten langszij de 2.703 ton metende Noorse veerboot „Skagerak", welke zware slagzij maakt. Het schip is tijdens een hevige storm voor de westkust van Denemar ken lek geslagen en in nood ge raakt. Van de 134 rriensen aan boord, zijn er 129 gered. Tegen het einde van de middag werden nog 5 mensen vermist. President Soekarno heeft gisteren een ereraad van elf ministers die is ingesteld om de activiteiten van vroegere en huidige kabinetsminis ters te onderzoeken, officieel ge ïnstalleerd. De raad wordt gevormd door ministers en militêire adnvoerders. Soekarno waarschuwde, de leden dat- hun taak moeilijk zou zijn en voegde er aan toe: „Nu er politieke conflicten in het land bestaan, is de tijd rijp voor laster". De militante Indonesische orga nisatie van middelbare scholieren „Kappi" heeft de executie in het openbaar geëist van de voormalige minister Joesoef Moeda Dalam die terecht staat op beschuldiging van corruptie en illegale invoer van wapens. De openbare aanklager heeft de doodstraf tegen Dalam ge- eist. De rechter zal vandaag von nis wijzen. De eerste reacties van het Neder landse bedrijfsleven op het in Den Haag ondertekende Nederlands- (ADVERTENTIE) Ltd van de m pasvorm en in kwaliteit Dames- en Herenconfectie Noordstraat 51-53 Tem so.zen ZON MAAN op onder op onder 6.04 7.10 11.27 4,35 6.05 7.08 5.29 6.07 7.06 0.39 6.09 Premier Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft twee vooraan-1 staande Franse zakenlieden, die door de Zuidvietnamese regering in arrest gesteld zijn, ervan be schuldigd gelden beschikbaar te hebben gesteld aan de vietcong om de verkiezingen van zondag a.s. te saboteren. Zij zouden een bedrag van ongeveer een half miljoen gul den aan de vietcong hebben be taald. Gevraagd naar zijn commentaar op de rede die president De Gaulle vorige week in Cambodja heeft ge houden en waarin hij zei, dat de V. S. de toezegging moeten doen, dat zij hun troepen uit Zuid-Viet nam terugtrekken, antwoordde Ky: „Ronduit gezegd is hij (De Gaulle) een kolonialistomdat hij een hekel heeft aan de Amerikanen. Omdat Frankrijk hier eens gefaèld heeft, heb ik de indruk, dat De Gaulle niet wil hebben dat iemand anders succes heeft in Vietnam... De Gaulle is jaloers". Tweehonderd boeddhistische monniken zijn donderdag begonnen aan een hongerstaking uit protest tegen de algemene verkiezingen, die zondag in Zuid-Vietnam zullen plaatsvinden. Zij beschouwen deze als frauduleus en anti-democra tisch. De verenigde boeddhistische kerk heeft alle volgelingen opge roepen de verkiezingen te boycot ten. Het Britse verbond van vakver enigingen, de T. U. C„ heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin stopzetting der bombardementen op Noord- Vietnam wordt geëist en de een zijdige onafhankelijkheidsverkla ring van Zuid-Rhodesië wordt ver oordeeld. Stopzetting van de bom bardementen zou, aldus de reso lutie, een stap zijn naar het schep pen van een gunstiger sfeer ter be vordering van een duurzame vrede door onderhandelingen. Tijdens de bespreking van de resolutie vergeleek een vertegen woordiger van de mijnwerkers het Amerikaanse vredesaanbod aan N. Vietnam met het door Hitier aan Engeland gedane onderhandelings- voorstel toen de Luftwaffe Coven try bombardeerde. „Geboren in het noorden, ge storven in het zuiden", zo luidt de tekst onder een foto van 'n Noord-. Vietnamese militair die in Zuid- Vietnam is gesneuveld. Deze fotc plus onderschrift is in een oplaag van meer dan drie miljoen gedrukt en op 6 september boven Noord- Vietnam verspreid. De 25-jarige Amerikaanse sol daat Dennis Mora is woensdag do.jr de krijgsraad van Fort Dix in New Jersey tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij heeft geweigerd naar Vietnam te gaan. More had gezegd lid te zijn van de „W.E.B. Dubois-clubs" die door het Amerikaanse ministerie van justitie als subversieve or ganisaties worden beschouwd. Tot zijn verdediging had More aangevoerd de situatie in Indo- Chir.a sedert 1940 te hebben be studeerd en tot de slotsom te zijn gekomen „dat de Verenigde Sta ten in Vietnam niets te maken hebben", GROTE BOSBRAND IN PORTUGAL Ongeveer 2500 brandweerlie den, militairen en burgers bestrij den een bosbrand bij Sintra in Portugal, 50 km van Lissabon. De brand is dinsdag uitgebroken en zou mede verspreid zijn door vluchtende konijnen met bran dende pels. Duizenden bomen, merendeels dennen en eucalyp tussen, zijn reeds in vlammen opgegaan. Indonesische akkoord getuigden van optimisme voor de toekomst. De scheepsbouwer C. Verolme heeft, gevraagd naar zijn mening over het akkoord, gezegd dat, al staat hij eigenlijk volkomen buiten deze zaak, toch wel meent te kun nen zeggen dat de Nederlandse kansen in Indonesië nu groter lij ken. Hij toonde zich verheugd en voldaan over d'è resultaten van het overleg. De heer Verolme meent dat de afbouw van de werf die hij in sa menwerking met Indonesië bij Tandjong Priok bouwt, nu spoedig op gang zal komen. De werf is voor wat het basiswerk betreft ge reed. Het is nu noodzakelijk dat zo spoedig mogelijk uitrusting en personeel naar Indonesië worden gezonden om de werf gereed te maken. De directeur van Van Swaay International, de heer J. Hoven- kamp, had ook de indruk dat de besprekingen tot een gunstig re sultaat hebben geleid en ook hij was optimistisch over de toekomst. De overeenkomst schept de moge lijkheid dat alles voor het bedrijfs leven nu soepeler zal gaan lopen, aldus de heer Hovenkamp. Van Swaay International was de eer ste Nederlandse onderneming die na het herstel van de diplomatieke betrekkingen een raamovereen komst met de Indonesische rege ring sloot. De directeur van de centrale kamer van handelsbevordering, drs B. J. Udink, zei donderdagochtend van verscheidene vertegenwoor digers van het bedrijfsleven te heb ben gehoord, dat zij tevreden zijn met de overeenkomst. De heer Udink zei desgevraagd er tevreden over te zijn dat de Nederlandse en de Indonesische regering elkaar hebben kunnen vinden en tot een oplossing zijn gekomen die heide partijen bevredigt. Het was ook nodig dat men tot een dergelijke overeenkomst kwam, omdat men niet langer door 't verleden mocht worden belast. In het bijzonder toonde de C. K. H.-direkteur zich verheugd over de afspraak dat Nederland in de reste rende maanden van dit jaar nog 66.000.000 gulden aan hulp zal geven. Hij zei te hebben begrepen dat ongeveer 40.000.000 gulden daarvan in de vorm van ontwikke lingskredieten met lange looptijd zal worden gegeven. Nederland zal daarvoor de zo noodzakelijke reserve-onderdelen kunnen leveren. Er is hier een tweezijdig belang, n.l. voor de Ne derlandse industrie maar ook en vooral voorde Indonesiërs, die al dus hun produktie-apparaat weer op gang kunnen brengen. De heer Udink zei dat die hulp verlening ook in de toekomst moet Worden voortgezet en uitgebreid, zodat Indonesië in toenemende mate produkten in Nederland zal kunnen kopen. Bij een brand in de onder grondse van Barcelona zijn vier personen door verstikking om 't leven gekomen en 112 personen in een ziekenhuis opgenomen. De slachtoffers lijden allen in meeï cf mindere mate aan de gevolgen van het inademen van rook af komstig van een brandend trein* rijtuig. Een van de gewonden overleed later in het ziekenhuis. Het' aan tal doden bedraagt nu vijf. Onder hen bevindt zich de bestuurder van het treinstel. Volgens de eerste be richten ontstond hef vuur in en kele rijtuigen die al een paar dagen op een zijspoor stonden. Onder de doden bevinden zlcH een vrouw en een kind. Zodra de metro-leiding kennis kreeg van dé brand, waarschuwde zij alle trein stellen niet bij het betrokken sta tion, „Spanjeplein", te stoppen. Door een of andere oorzaak be reikte deze opdracht een treinstel niet, dat tot hij de brandende rij tuigen doorreed. Toen de passa giers zich door de dikke rookwol ken zagen ingesloten, brak paniek uit, waarbij verscheidenen onder de voet werden gelopen. Met rook- maskers uitgeruste brandweerlie- den haalden vele bewusteloos ge raakte reizigers uit de lange gang, die naar de open lucht leidt. Het stoffelijk overschot van de vermoorde premier van Zuid- Afrika, dr. Hendrik Verwoerd, is donderdag in alle stilte naar Pretoria overgebracht. Na aan komst op het militaire vliegveld bij Pretoria werd de met kran sen bedekte kist in een rouw kamer geplaatst. Inmiddels is de moordenaar van de Zuidafrikaanse staats man voor de rechter geleid. Hij onderging op het hoofdbureau van politie een kort formeel ver hoor. Dit geschiedde om te vol doen aan de wet, welke bepaalt dat niemand langer dan 48 uur in j hechtenis -mag warden.-„ge houden zonder te zijn voorge leid. Een overheidsfunctionaris in Lissabon heeft meegedeeld dat dr. Verwoerds moordenaar na een onderzoek door Portugese artsen, enkele jaren geleden, geestelijk achtergebleven was bevonden. De woordvoerder bevestigde Portugese persberichten, vol gens welke de moordenaar de afgelopen jaren tweemaal in Portugal is geweest. Hij verklaarde dat Tsafendas enige tijd als lasser werkzaam was geweest, maar dat hij mees tentijds als zwerver in een ar menhuis vertoefde.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1