Nederland weerstond Hongarije (2-2) „Kami" wil Soekarno als getuige bij proces Da lam Wielrennen CONRAD EN GORDON VRIJDAG MET .GEMINI-11' DE RUIMTE IN Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 8 september '68 Nederland direct gevaarlijk 1-0 De tweede helft VAN MASTRIGT LEGT FUNCTIE BIJ C.N.V. NEER Het proces Dalam Geen vertrouwen meer in Soekarno Soekarno wilde planetarium bouwen In Geldrop geen kandidaat voor vierde wethouderszetel Tijger verwondt klein kind 8 352 NIEUWE WONINGEN IN JULI OMLOOP VAN ZEEUWS VLAANDEREN Zonder steun fractie toch gekozen Ruimtewandeling' MEESTE TURKEN, NA BEZOEK AAN GETROFFEN VADERLAND. WEER AAN HET WERK Een dode en een zwaargewonde bij ongeval in silo te Roosendaal Nederlander in Duitsland aangehouden Arrestaties in Zandvoort Gifgas in plaats van lachgas KONINGIN NAAR ZUID-LIMBURG Een 20 voorsprong bleek ten slotte toch niet voldoende. Twee fraaie treffers negen minuten voor en vijf minuten na de rust gescoord, door resp. Miel Pijs en Johan Cruijff, gaven een dapper Nederlands elftal, woensdag in het uitverkochte Feijenoord-sta- dion een gerede kans om het fa voriet geachte Hongarije te "er- slaan, Onze landgenoten echter kwamen conditie tekort om de winst vast te houden. Tot een kwartier voor het einde hielden zij stand, daarnr moesten zij ech- ti. nog twee Hongaarse treffers en daarmee een gelijkspel toe staan. De 22 uitslag vormde na het aanvankelijke verloop van de strijd een teleurstelling, maar niettemin hadden de toeschou wers na afloop een hartelijk ap plaus over voor elf vermoeide Oranjestrijders, die na de over winningen op België en Schot land opnieuw hadden aangetoond dat het peil van het Nederlands voetbal stijgende is. De jonge Nederlandse ploeg trad de veelgeprezen Hongaarse vanaf de eerste minuten zonder schroom tegemoet. Met snelle, fantasierijke aanvallen, zochten de vier Ajax- voorwaartsen Swart, Cruyff, Nu- ninga en Keizer keer op keer de weg naar het doel van Szentmi- haly, die verwonderd opkeek naar de talrijke goedgerichte, van ver geloste schoten, die op zijn doel werden afgevuurd. Direct gevaar voor de Hongaren dreigde er bij een drietal goed ge nomen corners door Keizer en Swart. Uit de tweede stuurde Kei zer de bal naar de benedenhoek, maar een Hongaars been bracht redding. Het antwoord van Hongarije op deze acties bleef niet lang uit. De mannen, die bij het in Engeland ge houden wereldkampioenschap de kwartfinales bereikten, begonnen na een kwartier met meer en meer flair hun soepel lopende aanvals- patronen te etaleren, hetgeen een toenemende druk voor het doel van Pieters Graafland ten gevolge had. Het meeste gevaar dreigde van rechterspits Bene, die eerst een unieke gelegenheid voorbij liet gaan, door alleen voor Pieters Graafland gekomen, naast te schie ten en wat later Israël en Flinke- vleugel dwong tot 'n redding in extremis, nadat Pieters Graafland al was gepasseerd. De slechts half weggewerkte bal werd vervolgens door Farkas juist voorlangs het doel gejaagd. 0. Cruyff schoof de bal op eigen helft naar Nuninga en sprintte vervolgens zo snel de ruimte in, dat hij de dieptepass van zijn ploegm akker nog net kon berei ken. Met een droog schot passeer de de debutant daarna Szentmi- haly. Nog geen minuut later had Cruyff met wat geluk de strijd kunnen beslissen. Hij profiteerde van een fout van een in het nauw gebrachte verdediger Meszoely, schoot hard in en kwam daarna tien centimeter been tekort om de terugspringende bal in het doel te kunnen werken. Geen 30 dus en dat zou zich later wreken. Het naderende on heil kondigde zich al aan toen de Hongaren het initiatief in han den namen. Talloze, effectvolle voorzetten daalden van het doel afdraaiend in het Nederlands strafschopgebied neer, waarin Pieters Graafland vallend, stom pend en trappend bergen werk verzette. Maar in de 73e minuut kon hij zelfs een machtig schot van aanvalsleider Albert niet ge heel bedwingen, waarna rechts buiten Molnar profiteerde om de achterstand te verkleinen (21). Bijna stonden de Hongaren in de volgende minuut reeds naast onze landgenoten. Speerpunt Bene, liet alleen voor Pieters Graaf land twee machtige omhalen los. De eerste belandde via Flinke- vlengel op de lat en de tweede werd door het been van aanvoer der Schrijvers gestuit. Maar ook dit voor hen onfortuinlijke mo ment kon de Hongaren niet ont moedigen. Zij ble _en de schamele, ongeorganiseerde Nederlandse aanvallen rustig opvangen en zetten zonder onderbreking hun sloperswerk voort. Twee minu- voor het einde tenslotte bezweek de veelgeplaagde Nederlandse achterhoede. Flinkevleugel stop te op links Rakosi tweemaal, maar moe'-t tenslotte toch toezien hoe de tegenstander de bal voor zette. Daarop hadden de andere Nederlanders r.iet gerekend. Mid denvoor Albert wèl. Met een pracht' kopbal, die van de kruising in de rechterbovenhoek van het doel sprong bezorgde hij zijn land op de valreep toch nog een gelijkspel (22). Merkwaardigerwijs vond Neder land juist in deze periode, toen het dreigde te worden overklast, de kracht om terug te slaan. Pittige Flinkevleugel gaf daarbij het goede voorbeeld, door tot in het hart van de Hongaarse defensie door te drin gen, waar hij door Sipos op het laatste moment kon worden ge stuit. Zelfs toen dit gebeurd was, dacht nog niemand aan een Neder landse voorsprong. Daarom was 't een grote verrassing, dat vóór de rust alsnog voor de naam Neder land een 1 kwam te staan. Oranje dankte dit aan Miel Pijs, die na wat schermutselingen op links de bal opving, eerst niet wist wat hij er mee moest doen, wat aarzelde, om een Hongaar draaide, doch vervolgens ineens uithaalde voor een geweldig schot, dat op kniehoogte langs de verblufte Szenmihaly suisde. In de resterende negen minuten vóór de pauze kon Hongarije daar niets meer tegenover stellen. Met de duidelijke opzet om de strijd snel te beslissen kwam Ne derland na rust het veld in. Dit streven leidde tot een fel offen sief, waaruit Szentmihaly in eer ste instantie als winnaar te voor schijn kwam toen hij een schot van Nuninga stopte. Uit de niet geheel afgeslagen aanval kreeg Keizer daarna een prachtige kans. Hij kwam plotseling vrij voor de Hongaarse doelman, maar schoot tegen hem op. Twee minuten la ter stond Nederland toch op 2 In verband met zijn benoeming tot wethouder van de gemeente Zeist zal de heer C. J. van Mas- trigt, oud-voorzitter van het C. N.V. zijn functie bij dit vakver bond neerleggen. Hij is sinds 1964 werkzaam als verbondssecretaris in het bijzonder belast met de scholing van de kaderleden en de organisatie van de besturenbond. Het is nog niet bekend wanneer de heer Van Mastrigt zijn werk zaamheden voor het C.N.V. zal beëindigen. De verwachting is dat dit binnen enkele maanden zal gebeuren. Nieuwe bondsfunc- tionarissen zullen namelijk per 1 januari worden benoemd. De afdeling midden-Java van de studentenorganisatie „Kami" heeft er woensdag bij de regering op aangedrongen president Soekarno als getuige op te roepen bij het proces tegen de voormalige minis ter voor centrale bankzaken Joe- soef Moeda Dalam. Zoals gemeld is tegen Dalam de doodstraf geëist. De studenten me nen dat Dalam „slechts een assis tent van president Soekarno" is geweest en dat Soekarno de afge lopen jaren de grootscheepse ver duistering van staatsgelden door Dalam heeft goedgekeurd. Eerder deze week had de mo hammedaanse jeugdorganisatie „Pemoeda Moeslimin" geëist ieder voor de rechtbank te dagvaarden die verantwoordelijk is voor het wanbeheer van het voormalige corrupte bewind, zelfs de hoogste leider. De mohammedaanse studen tenorganisatie H. M. I. had woens dag kritiek op de rechters in het proces, die „antwoorden van ver dedigers of getuigen negeren wan neer in hun verklaringen de naam van president Soekarno als betrok kene voorkomt". Is dit bevel van „hogerhand" of „zijn de rechters en de openbare aanklagers bang van de antwoorden die worden ge geven?" aldus hun verklaring. Oud-minister Dalam heeft woens dag drie punten die hem ten laste waren gelegd ontkend. Hij zei ook dat hij zichzelf nog steeds als as sistent van president Soekarno be schouwt, „aangezien ik geen ont slagbrief van de president heb ont vangen". „Ik ben nog steeds ver antwoordelijkheid aan de president verschuldigd en de president aan het volkscongres". Dalam bekende schuldig te zijn aan het vierde punt van de ten lastelegging: hij heeft meer dan vier vrouwen getrouwd. Hij gaf toe de mohammedaanse wetten over treden te hebben door zes vrouwen te trouwen en een paar dozijn meisjes als concubine te hebben genomen. Volgens Dalam heeft de cam pagne „verpletter Maleisië" aan In donesië „de zege en voordelen aan de economie verschaft, zoals bij voorbeeld bij het verschepen van de Indonesische rubber". Dalam (egde dit niet verder uit maar gaf wel toe dat de „confrontatie" 75 procent van de staatsbegroting had opgeslokt, wat tot inflatie leidde. „Ik sta verbaasd dat ik zelf ervan wordt beschuldigd de inflatie ver oorzaakt te hebben". Dalam zei herhaaldelijk met nadruk dat pre sident Soekarno zelf het geven van grote geldsommen aan de commu nistische en mohammedaanse par tijen had goedgekeurd. De stampvolle rechtszaal brak in gelach uit toen Dalam uitriep dat de rechtbank zelf terecht zal staan „voor het hof van de geschiedenis en de hoogste rechtbank die er is. de almachtige God". Het Indonesische volk heeft zija vertrouwen in president Soekarno verloren. Dit is dinsdag op een bij eenkomst van anti-communistische jongeren gezegd door Boeyoeng Nasoetion, een lid van het volks congres en leider van het anti communistische actiefront van ge leerden, die als een felle tegen stander van de Indonesische presi dent bekend staat. De toespraken van Soekarno kwetsen steeds de gevoelens van het volk, zijn niet'overeenkomstig de werkelijkheid en vertonen de neiging verdeeldheid te scheppen, zo zei hij. In een democratie, aldus Nasoe tion, zijn het staatshoofd, de strijd krachten en de regering de diena ren van het volk. Het volk gehoor zaamt Soekarno zolang hij de spreekbuis is van het volksgewe ten. Als de president daarin faal' zal het beter voor hem zijn uit (l weg te gaan, grondwettelijk of r.ie President Soekarno heeft dins dag in een toespraak tot leden van een volksorganisatie toegegeven dat hij 600.000 dollar heeft gekre gen van een zakenman, die thans onder arrest is. Hij had dat geld willen gebruiken voor de bouw van een planetarium. „Ik houd van het Indonesische In Geldrop deed zich bij de wethoudersverkiezingen het ge val voor, dat de raad wel het besluit nam het aantal te kie zen wethouders van drie op vier te brengen, doch toen er ge stemd moest worden werden slechts drie wethouders uit de K.V.P.-fractie gekozen, voor de vierde wethouderszetel, die was toebedeeld aan de vijf minder heidsfracties, werd geen enkele kandidaat gesteld, zodat er een vacature blijft voor een vierde wethouder. Maandagmiddag is een twee jarig jongetje in de dierentuin Artis te Amsterdam door een tijger verwond. Het kind, dat met zijn vader door de dieren tuin liep, is in een onbewaakt ogenblik onder de afrastering bij de tijgerkooi doorgelopen. De tijger, die achter de tralies zat, sloeg zijn klauw uit en raak te het kind op het hoofd, de rug en het linker oor. Het is snel naar het Weesperplein zie kenhuis vervoerd, waar bleek dat de verwondingen nogal mee vielen. Het kon korte tijd later met zijn vader naar huis terug keren. Overigens staan in Artis overal waarschuwingsborden om achter de hekken te blijven. volk en daarom wilde ik een pla netarium bouwen opdat ze de be weging van de sterren zouden kun nen zien". Hij zei daarmee het bij geloof te hebben willen uitroeien omdat velen nog geloven dat een maansverduistering ontstaat door dat een reis de maan opeet. Soe karno zei dat hij ook een groot theater had willen bouwen. De gearresteerde zakenman, Ab- doelrachman Aslam, had tijdens 't proces tegen de minister voor cen trale bankzaken, Dalam, gezegd Soekarno 600.000 dollar te hebben geschonken omdat de president hem een kredietvergunning tot een bedrag van 10 miljoen dollar had verleend voor de invoer van garen, GEBOORTEHUIS VAN VERWOERD Amsterdam: Het geboortehuis van Hendrik Verwoerd, de ver moorde premier van Zuid-Afrika, Jacob van Lennepkade nr. 16. Zijn vader was winkelier. In juli 1966 zijn volgens gege vens van het centraal bureau voor de statistiek 8.352 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren juli 1965 werden 8.580 nieuwe woningen opgeleverd. I de jaren 1960 tot en met 1964 kwamen in de maand juli gemiddeld 6.838 woningen gereed. Het aantal in de eerste zeven maanden van 1966 gereedgekomen woningen be draagt 61.943 tegen 59.694 in de overeenkomstige periode van 1965. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige periode van de jaren 1940 tot en met 1964 43.395 woningen gereed. Van de in juli voltooide woningen werden er 1.244 uitgevoerd in systeembouw. In de eerste zeven maanden van 1966 kwamen 10.325 systeemwo ningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in to taal 1.371.575 woningen gebouwd, waarvan er 155.129 werden uitge voerd in systeembouw. In juli 1966 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 7.502 woningen (in juli 1965 met 8.211 woningen). In de eerste zeven maanden van 1966 werd begonnen met de bouw van 65.848 woningen, tegen 69.402 woningen in de overeen komstige periode van 1965. Daar het aantal gereedgeko men woningen in juli groter was dan dat van de in aanbouw ge nomen woningen, daalde het aan tal in aanbouw zijnde woningen tot 152.225 op het einde van die maand. DEMONSTRATIE TEGEN APARTHEID TIJDENS MOORD OP PREMIER VERWOERD Londen: Afrikaanse studenten, die voor Marlborough House waar de gemenebestconferentie werd gehouden tegen de apart heid demonstreerden, lezen een avondblad waarin de moord op premier Verwoerd wordt gemeld, Wim Dubois start met de Vre destein-ploeg in de Omloop, waarin verder o.m. zijn opgeno men Jan Boods, Rini Wagtmans en Hens Heese. De ploeg Arima heeft de vol gende renners ingeschreven: M, Bertou. G. van Oort, Hans Ver beek, Nico Toussaint, B. Kanse laar en H. van Leeuwen. Ploeg leider is de heer Lok. De Acifit-ploeg stuurt een bij zender sterke ploeg naar de Om loop. Het team. onder leiding van Piet Liebregts, bestaat uit: Ge rard Koel, Leo Duindam, Wim de Wilde, Rinus Hoogerland, Leo van Schalen en Frans van der Ruit. De ploegentijdrit van Terneu- zen naar Oostburg over 28 km start zondagmorgen 10 uur aan de nieuwe sluis. De ploegen wor den met een tijdsverschil van minuten gestart. Op de vergadering van de Noordwijkse gemeenteraad werd namens de K.V.P.-fractie de ver klaring afgelegd dat de aftreden de wethouder, de heer Sedelaar zich eigenmachtig kandidaat ge steld had zonder steun van zijn fractie, en dat hij daarom uit zijn fractie gestoten was. De heer Sedelaar handhaafde toch zijn kandidatuur en werd met 13 van de 19 stemmen weer als wethou der gekozen. De Amerikaanse ruimtevaarders Charles „Pete" Conrad en Richard Gordon zullen vrijdag met de „Ge- mini-11" voor drie dagen de ruim te ingaan. Tijdens deze vlucht zul len zij onder meer een ontmoeting moeten hebben met een tevoren gelanceerde „Agena"-doeIraket en met hun ruimtevaartuig de Van Allen gordel binnengaan. De ontmoeting met de doelraket zal tijdens de eerste omwenteling om de aarde moeten geschieden en tot op onderdelen van seconden nauwkeurig moeten worden tot stand gebracht. Het zal een na bootsing zijn van de terugkeer van de maan van een bemand ruimte voertuig dat nog maar over een beperkte hoeveelheid brandstof voor de besturing beschikt. De doelraket zal precies 97 minuten vóór de lancering van de Gemini 11 worden gelanceerd. Als deze lancering niet precies op tijd ge schiedt, zal de manoeuvre twee dagen moeten worden uitgesteld. De gevaarlijkste opdracht is het binnendringen in de Van-Allen- gordel, waar Conrad en Gordon twee omwentelingen zullen blijven De Agena zal de Gemini-cabine van zijn kruishoogte van 296 km naar een hoogte van 1388 km in de stralingsgordel voeren. Na twee omwentelingen zal de doelraket ook weer zorg moeten dragen voor de terugkeer naar de kruishoogt Gordon moet tijdens 'n „ruimte wandeling" van 107 minuten onder meer een 30 meter lang koord aan de doelraket bevestigen, waarna beide ruimtevoertuigen in forma tie zullen vliegen. Voorgaande po gingen daartoe hebben steeds veel brandstof gekost. Gordon moet voorts gereedschappen beproeven, waaronder 'n speciaal soort moer- sleutel, die moet verhinderen dat de ruimtevaarder als gevolg van het gemis aan aantrekkingskracht en weerstand van lucht gaat rond draaien bij zijn werk. Op de huid van de cabine zijn aan de achter zijde voorts een paar overschoenen bevestigd om Gordon meer hou vast te geven en er zijn handgre pen. De lancering van de Gemini-11 is vastgesteld op vrijdag om 15.25 (Ned. tijd) Conrad en Gordon zul len 71 uur en 10 minuten later op aarde terugkeren. Utrecht blijkt ondanks de vaak grote moeilijkheden bij het ver krijgen van onderdak, nog steeds erg in trek te zijn bij de buiten landse arbeiders, hoewel hun aantal in augustus ten opzichte van juli met 34 terugliep tot 5.645. De meeste gastarbeiders wonen in Utrecht (3.476), maar ook wo nen er veel in Zeist (558), Amers foort (541) en Veenendaal (392). Verreweg de meesten van hen zijn Marokkanen (2.132). Hierna komen de Turken (1.463) en Spanjaarden (1.166). Bij het ar beidsbureau zijn in augustus 98 vreemdelingen als werkzoeken den ingeschreven. Veel Turken zijn naar hun door aardbevingen getroffen vader land geweest, maar het overgro te deel is al weer in Utrecht aan het werk. Een tendens van de laatste we ken is, dat de werknemer zo wel de gastarbeider als de bin nenlandse werknemer voor zichtiger is geworden bij het ver anderen van werkkring en dat de werkgever daarentegen wat min der gemakkelijk personeel aan neemt Tijdens werkzaamheden bij de bouw van een suikersilo van de coöperatieve suikerfabriek te Roosendaal is de 29-jarige A. Boeren, afkomstig uit St. Willi- brord, van een hoogte van 45 me ter omlaag gevallen en op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinde ren. Tijdens zijn val raakte hij, on geveer vijf meter boven de grond,' op een werkvloer de 33-jarige on gehuwde H. Piasmans uit Steen bergen. Deze werd levensgevaar lijk gewond en is in het zieken huis te Roosendaal opgenomen. Op verdenking van het bena delen van een Delftse bankinstel ling voor 30.000,is de 42-ja- rige Haagse procuratiehouder A. H. op verzoek van Nederlandse zijde door de Duitse politie in Duisburg, waar hij sedert vorig jaar werkzaam was, aangehouden en vervolgens uitgeleverd. H. die vorig jaar na de ontdek king van het tekort van 36.000 bij de bank zijn ontslag nam en naar Duitsland vertrok, heeft ge speculeerd met aandelen van zijn vader. Hem zal vermoedelijk het plegen van valsheid in geschrifte en verduistering ten laste wor- -den gelegd. De politie in Zandvoort heeft twee mannen aangehouden, de 23-jarige elektricien P. J. K. en de 22-jarige kok N. P. S., die bekend hebben 'n viertal auto's te hebben opengebroken en daaruit een radio, slaapzakken, elektrische apparaten en een verrekijker te hebben ont vreemd. Daar de politie ver moedt, dat zij zich in Haarlem ook aan onoirbare handelingen hebben schuldig gemaakt zullen zij vrijdagochtend naar Haar- leem worden overgebracht. Ziekenhuizen en tandartsen in het zuiden van Engeland hebben dinsdagavond via radio en tele visie de waarschuwing gekregen dat bepaalde cilinders, die lach gas zouden moeten bevatten, in plaats daarvan gevuld kunnen zijn met gifgas. Een woordvoer der van een maatschappij die ci linders met lachgas uitzendt, ver klaarde dat twee cilinders een gifgas bleken te bevatten. In een ziekenhuis in Bristol was een 39- jarige vrouw gestorven. Elders was een patiënt ziek geworden. „Wij weten niet om hoeveel ci linders het in totaal gaat", aldus de woordvoerder. Zoals reeds eerder werd meege deeld, brengt H. M. de Koningin op woensdag 14 en donderdag 15 sep tember een bezoek aan zuid-I,im- burg in verband met de herstruc turering van dit gebied. Het programma van de eerste dag omvat een bezoek aan het re validatiecentrum voor gehandicap te kinderen in Valkenburg/Hout- hem en aan het centraal laborato rium van de staatsmijnen D. S. M. te Sittard. Na de lunch gaat de ko ningin naar de nieuwe vestigings plaats van de Daf-automobielfabrie- ken in Born. Daarna zal de konin gin het nieuwe drieling-sluizen- complex in Maasbracht openen Van Linne naar Maasbracht wordl de tocht per boot gemaakt. Na te rugkeer in Maastricht zal de „Mastreechter Staar" de koningin de traditionele zanghulde brengen. II. M. de Koningin zal 's avonds de première van „Kouvanjou" bij wonen, te geven door het „Groot Limburgs Toneel" in de Stads schouwburg te Maastricht. Donderdag 15 september bezoekt de koningin achtereenvolgens het centrum voor vakopleiding van vol wassenen te Schaesberg en <Se schoenfabriek van het „fonds voor sociale instellingen" te Treebeek. De dag wordt besloten met een go- sprek op kasteel „HoensbroeK" met de leden van de provinciale contactcommissie inzake het her structureringsgebied in Limburg.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4