PROVINCIAAL NIEUWS De weegschaal Gemeenteraad van Zaamslag Terneuzen Breskens Groede Sas van Gent Sluis Tui dzande IJzendijke NAJAARSBEURS 1966 UTRECHT 5 T/M 13 SEPT. Pakistaanse mist koffertje met juwelen ter waarde van f ÏOO.OOO,- BRITS PROTEST BIJ CHINA BENOEMINGEN WETHOUDERS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 8 september '66 (ADVERTENTIE) 50 JAAR KON.NED.JAARBEURS De derde wethouder Ter verduidelijking van het verslag van de gemeenteraad in ons nummer van woensdag zij medegedeeld dat het voorstel om het aantal wethouders voor de gemeente Terneuzen te bepalen op drie, is uitgegaan van alle fracties. Het voorstel, waaruit 't raads besluit voortvloeide, luidt als volgt: Ondergetekenden, vertegen woordigende alle fracties in de raad; overwegende, dat ingevolge artikel 86, 2e lid, van de Ge meentewet in gemeenten van 20.000 zielen en daar beneden twee wethouders zijn; dat verwacht kan worden, dat. de gemeente Terneuzen nog in 1966 dit aantal zielen zal over schrijden; dat afgezien hiervan de werk zaamheden van het college van burgemeester en wethouders, als gevolg van de snelle ontwikke ling der gemeente, zodanig in omvang zijn toegenomen, dat het noodzakelijk wordt geacht, dat reeds thans de mogelijkheid wordt geopend tot benoeming van een derde wethouder; gelet op artikel 86, 3e lid, van de Gemeentewet; stellen de gemeenteraad voor het aantal wethouders voor de gemeente Terneuzen te bepalen op drie. Terneuzen, 6 september 1966. (w.g.) R. Hol, H. A. M. A. de Meijer, J. A. de Feijter, A. Ra- mondt, A. C. S. van Breda Vriesman, F. Dieleman. Vrouwenbond N. V. V. De afd. Terneuzen van de N.V.V. Vrouwenbond hield dins dagavond haar eerste ledenver gadering in dit seizoen in „De Vriendschap", welke druk be zocht was. Na een uitgebreid huishoude lijk gedeelte hield de heer W. Beets uit Amsterdam een inlei ding over goede voorlichting en doelmatig gebruik van allerlei artikelen voor huishoudelijk ge bruik, van planten tot koffie en van speelgoed tot stofzuigers toe. Dit werd nog verduidelijkt door de vertoning van een groot aantal kleurendia's. De voorzitster van de afde ling was overtuigd de tolk van de aanwezigen te zijn toen zij de heer Beets hartelijk dank be tuigde voor de interessante avond, waarvan alle aanwezigen ten zeerste hebben genoten. Lezing voor bejaarden Het eerste programnra .van de serie cultuur en ofïtspahrilrïg voor en door bejaarden is gister morgen gestart. Ruim honderd bejaarden, pensiongasten uit Bachten Dieke, De Blide Schel- deoord en wat zeer verheu gend is niet-bewoners van een dezer bejaardencentra waren in de recreatiezaal van Bachten Dieke aanwezig om te luisteren naar een inleiding van burge meester G. H. E. M.. van Waes van Westdorpe over de ontwikké- •ling van Zeeuws-Vlaanderen. Dat dit geen loze belangstelling was bleek niet alleen uit de interesse waarmee geluisterd werd, doch niet in het minst uit de vele vra gen die burgemeester Van Waes na zijn causerie te verwerken kreeg. De vragen- die gesteld, werden logen er niet om. Diverse dames en heren wilden van de spreker weten of er in Zeeuws-Vlaande ren bljjvende werkgelegenheid zal blijven heersen, of de Zeeuws- Vlaamse kleigrond wel geschikt is om er bossen en beplantingen op aan te brengen, stelden vra gen over het probleem van de zoetwaterwinning, etc. Deze bijeenkomst leek ons de enige juiste benadering van de bejaarde mens: het niet plaatsen in een uitzonderingspositie, in een afgesloten geheel, doch een ge woon gesprek.over dingen die zowel jong als oud beroeren. In een voortreffelijke openings speech had tevoren de heer L. Wiskerke gesproken over de men tale aanpassingsmogelijkheden bij wat geacht wordt het inlui den van de oude dag te zijn: de pensioengerechtigde leeftijd. Be zig blijven luidde zijn advies, het zij op sociaal gebied of met han denarbeid, maar vooral: Verrijk uw kennis, blijf geestelijk bij door lezen. Doelende op de vereenzaming die de bejaarde bedreigt zei de heer Wiskerke: Het is zeker no dig om lichaam en geest ook na het 65ste levensjaar in beweging te houden. De heer Wiskerke zei voorts bij de aanblik van tehuis en bewo ners van Bachten Dieke een pa rallel te hebben getrokken tus sen Keesje het diakenhuismanne tje uit de Camera Obscura die spaarde omdat hij niet van de ar menzorg begraven wilde worden, doch van wie dit geld bij ontdek king door de toenmalige leiding van het armenhuis afgenomen werd en de sfeer van vrijheid, zon en licht die in Bachten Dieke heerst. Burgemeester Van Waes schet ste op eenvoudige en bevattelijke wijze het progressieve beeld van het huidige Zeeuws-Vlaanderen. Slechts zeer terloops werd hier in teruggegrepen naar de periode voor wereldoorlog nummer I. Pikante feiten, zoals de an nexatiepogingen na de eerste we reldoorlog van Zeeuws Vlaande ren bij België werden even naar voren gehaald. Misschien riep dit bfj de onvervalste Zeeuws-Vla mingen nog een gevoel van chau vinisme wakker, gezien het enthousiasme waarmee tot be sluit van de bijeenkomst twee coupletten van het Zeeuws- Vlaamse volkslied werden ge zongen. Het geheel van de speech van de heer Van Waes was ge richt op het heden en de naaste toekomst van dit gewest en hij bracht zijn betoog op een vaak humoristische wijze. De goede stemming die er in de zaal heearste werd nog verhoogd door de vriendelijke geste van de directies van de bejaardentehui zen het gezelschap koffie met ge bak aan te bieden. De heer J. Geensen bewoner van Bachten Dieke dankte spreker en comité voor de genot volle morgen waarvoor een saluut aan de initiatiefnemers, mej. Ruys, directrice van De Blide, zr. P. J. MaatDieleman, directrice van Bachten Dieke, mevr. Diköt- tervan Esch en de delegaties vkn de bewoners-commissie mé- vrouw N. Vellekoopde Bruin en de heer P. Geensen zeker op zijn plaats is. Op woensdag 5 oktober vindt om 10 uur 's morgens in De Blide de tweede culturele ochtend plaats. De heer Joh. de Vries zal er dan het onderwerp „Israël" be handelen. Zeeuws record verbeterd In het Koningin Wilhelmina- zwembad te Breskens is de 14-ja rige Scheldestroom-zwemster Carita Salomé er in geslaagd het Zeeuws record op de 200 m vrije slag op haar naam te brengen. Zij maakte een tijd van 2.44.6 min. (oude record 2.55 min.). Zaterdag zal zij een poging doen om het record 4 x 50 m wissel slag persoonlijk dames op haar naam te brengen. Gevonden voorwerpen Bs sleutels, portemonnee met inhoud, 'portefeuille met inhoud, donker blauw plastic regenjas, 1 portemonnee, 1 bril, goud-kleu rig armbandje, parapluihoes blaüw-grijs, blitsapparaat, bril, 1 hondenriem, dames- en herenrij wiel, groen damesvestje, kinder portemonnee, 1 herensandaal, portemonnee, jongensrijwiel, kin derjasje, visfuik, kinderporte monnee, 1 draagbare radio, 1 pet. Inlichtingen rijkspolitie te Breskens. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 28 augustus tot en met 3 septem ber aangevoerd: 15746 kg exportgarnalen; 851 kg pellerijgarnalen; 117 kg bot; 442 kg schar; 1106 kg schol; 5005 kg tong; 139 kg tarbot; 154 kg .gul; 3.34.kg makreel;. 11 kg griet; 284 kg poon; 29 kg haaif 70' kg rog en 59 kg onverkochte bot. Ploegwedstrijd Op een van de landbouwgron den van de heer A. Cammaert hebben de K.P.J.-ers uit West Zeeuws-Vlaanderen een ploeg wedstrijd gehouden. Deze wed strijd gold als voorselectie voor de Zeeuwse ploegkampioen- schappen van de plattelandsjon- geren. De uitslag is: A. de Maat, Wa terlandkerkje 79,5 pnt; 2. U. Pie- ters, Waterlandkerkje, 75,25 pnt; 3. W. Noë; Waterlandkerkje 73,5 pnt; 4. J. Cammaert, Groede 73 pnt; 5. A. v. d. Voorde, IJzendijke 72,75 pnt; 6. J. v. d. Vijver, Sluis 58,25 pnt. „Spiegelglas": geen beroep - op kapitaalmarkt „N.V. Nieuwe Nederlandse Maatschappij tot vervaardigen van Spiegelglas. Glazen Voor werpen en Chemische Produk- ten" zal voor haar financierings behoeften in 1966 geen beroep op de Nederlandse kapitaalmarkt behoeven te doen. Haar aandeel houdster, de Compagnie de Saint Gobain. verstrekte haar midde len ad ƒ10,2 min, waarvan 4 min in aandelen werd geconsoli deerd. Hierdoor steeg het aan delenkapitaal van ƒ86 min tot 90 min, zo wordt in het verslag over 1965 meegedeeld. Evenals in 1694 beperkte de activiteit van de vennootschap zich tot het beheer van haar deelnemingen. Over de gang van zaken bij de maatschappijen, waarin ide N.V. geïnteresseerd is, zegt het verslag o.a.: de Glacé- ries de St Roch S.A. (België) kon op een bevredigend jaar terug zien zowel wat de omzet als de resultaten betreft. In totaal ont ving de N.V. uit deze deelneming ƒ1,64 min. De auto-industrie in Spanje, een zeer belangrijk af zetgebied voor gehard spiegel glas. zag haar omzet met 35 pet 6tijgen en beïnvloedde daardoor gunstig de resultaten van de Spaanse belangen der N.V. en di videnden over 1963 en 1964 wer den gerepatrieerd. Thans laat de toestand in Spanje zich wat min der gunstig aanzien. Over 1965 werd 16 pet gedeclareerd, waar van de directie aanneemt dat het in 1966 zal binnenkomen. Van „Produit Chimiques Pe- chiney - Saint Gobain" (Frank rijk) werd een belangrijk hoger dividend ontvangen dan in 1964. Uit Brazilië werden in 1965 geen dividenden overgemaakt en dit zal evenmin het geval zijn in 1966. Wederom was het nodig kasover- schotten te verstrekken aan de Braziliaanse ondernemingen, en wel tot 4,5 min. Voorgesteld wordt van het winstsaldo ad ƒ2,5 min een di vidend uit te keren van S60.000, Voorts wordt 1,6 min aan de vrije reserves toegevoegd en gaat 62.000 naar nieuwe reke ning. De algemene beheerskos ten bedroegen in 1965 ƒ128.000 tegen 103.000 in 1964. Van de 5 pet 10-jarige obligatielening 1957, oorspronkelijkij groot 3 min,, werd in 1965 afgelost 600.000. zodat per ultimo 1965 nog ƒ1,2 min aan nominaal obli gaties uitstonden. Deze lening is officieel genoteerd ter beurze. De laatste koers was 97% pet. Verkeersongeval In Sint Anna ter Muiden had de daar wonende dokter E. het ongeluk met zijn auto over de kop te slaan. De auto werd zwaar, beschadigd en de heer E. en zijn echtgenote werden we gens de opgelopen verwondin gen naar het Sint Antoniuszie- kenhuis in Oostburg vervoerd. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan doordat de bestuurder bij .het raken van een berm plank een klapband heeft ge kregen. Ontbinden St. Nicolaas-comité Het plaatselijk Sint Nicolaas- comité kwam in caf-restaurant „Wilhelmina" in spoedeisende zitting bijeen onder voorzitter schap van de heer Ch. J. A. Buk- kens daar verschillende leden zich om persoonlijke redenen hebben teruggetrokken, waarbij nadrukkelijk werd gesteld dat het aan onderlinge samenwer king nooit heeft ontbroken. Het aantal leden is thans te gering om het vele werk, ver bonden aan een St. Nicolaas- feest, te verrichten. Bovendien blijkt er bij de bevolking een dalende belangstelling te zijn. Het comité heeft zich thans door middel van een circulaire tot de bevolking gericht. In een op 22 september te houden vergadering zal beslist worden over het al of niet ont binden van het St. Nicolaas- comité. Raadsvergadering Tijdens de dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemees ter J. H. Ph. de Wilde gehouden openbare raadsvergadering wer den tot wethouder gekozen de heren A. Luteijn en Iz. de Hullu, welke beide heren ook reeds als zodanig optraden tijdens de vorige zittingsperiode van de oude raad. De raad verstrekte voorts nog machtiging aan het college van burgemeester en wethouders om tijdelijk overtol lig kasgeld tot een maximum van ƒ40.000,in deposito te be leggen bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. Openstelling P.T.T.-kantoor In verband met een reorgani satie bij de P.T.T. worden de ope- nihgstljdén van hét P.T.T.-kan- toor te Zuidzande met ingang van 12 september aanstaande ge wijzigd. De nieuwe openings tijden worden met ingang van die dag: des morgens van half twaalf tot half een en des mid dags van twee- tot drie uur. Deze openingstijden die uiteraard gel den van maandag tot en met vrij dag, geldèn ook voor het voeren van' telefoongesprekken en voor het verzenden van telegrammen. Nieuwe raad beëdigd De raad van IJzendijke kwam dinsdagavond bijeen ter beëdi ging van de raadsleden en ver kiezing der wethouders. Na een welkomstwoord van voorzitter Ficq wees hij op de goede verstandhouding welke er altijd in de raad tussen de raads leden en B. en W. hebben be staan waardoor zeer veel tot stand is gekomen. Hij hoopte ook met de nieuwe raad op dezelfde prettige wijze te kunnen samen werken en wees er op dat hij steeds zijn best zal blijven doen voor de gemeenschap. Na de beëdiging volgde verkie zing van twee wethouders. De vroegere wethouders A. J. Termote en P. W. K. van Rijen werden herbenoemd. De burgemeester bood aller eerst de raadsleden zijn geluk wensen aan omdat hieruit het vertrouwen in de wethouders blijkt. Wethouder Van Rijen dankte ook namens zijn collega de leden voor het vertrouwen welke zij van alle fracties hebben gekre gen. Spreker hoopte dat het niet de laatste periode mag zijn. Het nieuwe raadslid van de Kath. arbeiderspartij hoopte het werk van zijn voorganger de heer C. Geernaert op gelijke voet te kunnen voortzetten. Een Pakistaanse vrouw is woens dagmiddag terwijl zij met de trein op weg was van Den Haag naar Amsterdam een koffertje kwijtgeraakt, waarin naar haar zeggen, antieke juwelen zaten. Volgens de vrouw bezitten de juwelen een waarde van onge veer 100.000, Omstreeks twaalf uur stopte de trein in Haarlem. De vrouw, die tweede klasse reisde, verliet daar even haar coupé om op het per ron te gaan kijken hoever het nog was naar Amsterdam. Toen zij de coupé weer binnenging, kwam zij aldus haar relaas tot de ontdekking dat haar kof fertje weg was. Het bruin leren koffertje was 30 bij 20 bij 20 cm groot. De spoorwegrecherche stelt een onderzoek in. De Britse regering heeft gis teren scherp geprotesteerd tegen het optreden van de rode wach ters ten aanzien van Britse eigendommen in Peking, de slechte behandeling van de Britse zuster Catherine Rogan, één van de religieuzen die eind vorige maand uit Peking wer den uitgewezen, en het sluiten van het kerkhof voor vreemde lingen te Peking door de rode garde. De Chinese zaakgelas tigde verwierp het protest inza ke zuster Rogan. Wat het kerk hof betreft zei hij geen gege vens te hebben. Na de gebruikelijke opening werden de nieuwbenoemde raads leden, na voorlezing van de be treffende formules, beëdigd. Het zijn de heren: J. van Cad- sand, J. van Hoeve en I. M. C. de Jonge (C.H.U.); L. F. Florus- sen en Th. L. Dobbelaar (P. v. d. A.); A. J. de Visser (G.P.V.); W. Faas, J. J. Verlinde en F. de Koeijer (A.R.) en J. Pladdet (S.G.P.). De heer D. Dekker (C.H.U.) was wegens ziekte afwezig. In de wethoudersvacatures werd voorzien door de herbe noeming van de heren F. de Koeijer (A.R.) en J. van Cad- sand (C.H.U.). Na vaststelling van de notulen van de vorige vergadering werd door de raad adhesie betuigd aan een voorstel van B. en W. Prins Claus der Nederlanden een gelukstelegram te zenden ter gelegenheid van zijn veer tigste verjaardag. Alvorens tot de verdere af handeling van de agenda over te gaan richtte de voorzitter zich tot de nieuwe raad. Het startschot is afgegaan voor de nieuwe zittingsperiode 19661970 van de gemeenteraad van Zaamslag, aldus de voorzit ter, burgemeester Van Wijk. Bij de aanvaarding van deze perio de feliciteer ik U allen met uw benoeming. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij tot de heer Ver linde die deze dag voor 't eerst zitting neemt als raadslid van deze gemeente. U neemt, aldus de voorzitter, evenals de andere leden, een vertrouwenspositie in en wan neer men het vertrouwen van iemand geniet of krijgt dan is dit een tastbaar goed. U wordt n.l. gemachtigd om namens een deel van de bevol king de belangen der plaatselij ke gemeenschap te behartigen. De delegatie, die U gekregen hebt, is onbeperkt, ja, zelfs zó onbeperkt dat U moet stemmen zonder last van of ruggespraak met hen die U benoemden. Gaarne hoop ik dat U zich dit vertrouwen waardig zult tonen. Tien leden van uw raad had den dit vertrouwen en zien dit vandaag bestendigd door hun herbenoeming. Tot hen zou ik willen zeggen, U hebt het geschonken vertrou wen niet beschaamd, laat dit ook de komende zittingsperiode zo mogen zijn. Vol vertrouwen gaan we de toekomst tegemoet en moeten we met elkaar trachten datgene te bereiken dat strekt tot het belang van de plaatselijke ge meenschap. U hebt, evenals ik, gezworen of beloofd de belangen van de gemeente Zaamslag met al uw vermogen te zullen voorstaan en bevorderen. Op ons rust de dure plicht in de komende zittingsperiode de afgelegde eed of belofte volledig na te komen. Moge God ons daartoe de ge zondheid, kracht en wijsheid geven. Zich tot de wethouders rich tend, zei de voorzitter, van har te wil ik U feliciteren met uw herbenoeming. U hebt uw wet houderschap moeten neerleggen bij het heengaan van de oude raad, maar U ziet uw bestuurs functie weer verlengd. Beiden hebt U aan het in U gestelde vertrouwen voldaan en ik hoop van harte dat U de kracht en de gezondheid zult ontvangen dit vertrouwen ook in de komende jaren niet te beschamen. De verhoudingen in het col lege zijn altijd van bijzonder plezierige aard en ik twijfel er niet aan dat zulks in de toe komst zo zal blijven. Gaarne hoop ik dat de goede verstandhouding, die er bestaat tussen het college van B. en W. en de raad, bestendigd zal blij ven, zulks in het belang van de gemeente die ons allen zo na aan het hart ligt. BENOEMINGEN DIVERSE COMMISSIES Benoeming leden commissie nazien rekeningen en begrotin gen. Deze is als volgt samenge steld: de heren I. M. C. de Jon ge, L. F. Florussen en J. Plad det. College voor de verlening van bijstand. Hierin zijn benoemd de heren W. Faas, L. F. Florussen, J. C. Bavekoo, M. M. Wieland, J. A. Muller, S. van Hoeve en mej. zr. N. W. Beukelma. Het college dat op 1 oktober zou aftreden werd in dezelfde samenstelling herkozen. Tot lid en pl.v. lid van het algemeen bestuur van de Cen trale Dienst voor Bouw en Wo ningtoezicht werden respectie velijk benoemd de heren A. J. de Visser en J. van Cadsand. VASTSTELLING VERGOEDINGEN BIJZONDER LAGER ONDERWIJS Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen der vergoedingen voor het bijzonder lager onder wijs ingevolge de L. O. wet 1920 en een voorstel tot medewerking volgens hetzelfde artikel aan het bestuur van de vereniging tot bevordering van Geref. La ger Onderwijs werden z. h. s. aangenomen. ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL Naar aanleiding van een inge komen leerlingen-opgaaf van de Stichting Zeeuwse Muziekschool voor het cursusjaar sept. '66 sept. '67 waaruit bleek dat ver hoging van het gemeentelijk sub sidiebedrag tot ongeveer 5300 noodzakelijk was om alle leer lingen die zich hadden aange meld tot de school toegelaten te worden, ontstond een discussie. Het laatstelijk vastgestelde be drag van de maximum subsidie was 3155 in totaal. Hoewel het 'n forse verhoging betrof meen de het college van B. en W. toch te moeten voorstellen het maxi mum subsidiebedrag voor het a.s. cursusjaar te bepalen op 5000. Indien dit zou worden toege kend zou het aantal léerlingen van de school 49 bedragen, 23 die algemeen vormend muziek onderwijs krijgen en 26 die in dividueel onderwijs ontvangen. Teneinde ongelimiteerde stij ging van het bedrag in de toe komst tegen te gaan stelde het college voor met ingang van het volgende schooljaar ('67/'68) de subsidie te beperken tot kinde ren die bij de aanvang van het schooljaar niet ouder zijn dan 12 jaar. De heer Florussen zeide dat de toestand met de school hem niet bevredigde. Meer leerlingen, meer geld! Het is wel leuk dat iedereen muziekonderwijs kan krijgen, maar spreker vond, dat het algemeen belang hiermee niet gediend is. Het is meer van belang voor het betrokken individu. De bedragen lopen maar op en er moet paal en perk aan worden gesteld. De Voorzitter antwoordde dat het de wens van het college is de subsidie te bepalen op 5000 en de leeftijd op 12 jaar te stel len. Boven die leeftijd moeten de ouders het zelf bekostigen. Hiermee kan men dus de sub sidie afdammen tot 5000. De heer Florussen was van oordeel dat een groot aantal leerlingen niet doelbewust kiest. Als Jantje gaat, gaat ook Pietje en voor de plaatselijke muziek komt er niets uit. Voor het hier voor uit te geven geld krijgen we heel weinig terug. De Voorzitter merkte op dat het niet zó is dat rijp en groen maar wordt toegelaten. Dege nen, die de stof niet kunnen be vatten vallen bij het algemeen vormend onderwijs reeds af. Aan degenen, die individueel het onderwijs volgen, is naar zijn mening het geld wel be steed. Hierin komt trouwens verandering. Volgend jaar zal n.l. van rijkswege een examen worden ingesteld en alleen de gen die daaraan voldoet zal dan tot aan 'het eind van de school- tijd het onderwijs kunnen vol gen. Om de leefbaarheid van de gemeenschap Zaamslag te ver groten zal deze gevraagde sub sidie zeker goed besteed zijn.- De heer Florussen bestreed dit niet maar meende dat men toch moest waken voor uitwassen. De heer De Visser voelde veel voor de zaak. Vroeger zong men: „Was muziek en zang er niet, het leven had geen waarde". Het belang van dit onderwijs is door de raad ingezien. Hoewel niet direct zichtbaar voor de ge meenschap zit er een groot waarde-element in. Dit zal er kend worden in gezinnen, waar muziek wordt beoefend. Men heeft niet kunnen voorzien dat het een dergelijke vlucht zou nemen als is gebleken. Spreker meende dat door se lectie een zekere stabiliteit zal intreden. Aan de te verlenen subsidie zal een maximum moe ten worden gesteld evenals aan de leeftijd der leerlingen. De heer Florussen wees er op dat deze zaak goed in de gaten moet worden gehouden en dat terecht is gesteld dat de subsi die moet worden afgegrendeld- De Voorzitter merkte op dat de groei van de school bijzonder groot is en er wellicht ongeken de en verborgen talenten onder de leerlingen schuilen. Het voorstel van B. en W. werd hierna z. h. s. aangenomen. RONDVRAAG Bij d erondvraag dankte de heer J. J. Verlinde de voorzit ter voor de tot hem bij de aan vang der vergadering gerichte woorden en sprak de hoop uit dat hij in staat zou zijn in het belang der gemeente te kunnen werken zoals van hem verlangd en verwacht wordt. Ook dankte hij de raadsleden voor de wel willende ontvangst in hun mid den. Naar aanleiding van een par keerprobleem deelde de voor zitter mee dat de politie aan een rapport werkt dat spoedig zal verschijnen. Geïnformeerd werd naar het gevaar voor kinderen bij de „vijver". De Voorzitter zeide te zullen onderzoeken of hiervoor maat regelen kunnen worden getrof fen. Een slecht wegdek bij „het Veer", waar men inmiddels met verbeteringen is begonnen, en een slechtliggend schoolplein van de „Irisschool" waarvoor verbetering werd toegezegd, wa ren de laatste punten. Hierna werd de vergadering door de voorzitter met het uit spreken van het dankgebed ge,- sloten. DOOR MARTIN MONS 74); HOOFDSTUK XVI Toen Overstraight uit Hamer- burg terugkwam, zag hij agent Komtebad op een stoel in de hal zitten. „Na het diner ga ik dadelijk naar mijn kamer, dat is kamer 6 op de tweede verdieping. Ik ver wacht dat je je daar op de gang posteert en mijn deur geen ogen blik udt het oog laat. Begrepen?" Agent Komtebed knikte mis troostig. „(Dat heeft ide hoofdinspecteur mij krek zo opgedragen," zei hij en hij haalde een zakdoek voor de dag die zo groot was als een babylaken. Vervolgens snoot hij met een trompetstoot die aan 'n olifant deed denken, zijn neus. „Vrekskuseer," voegde hij eraan toe, „ik geloof dat ik wat griepe rig ben. ziet u." „Nu, zolang het je maar niet belet je werk behoorlijk te doen," zei Overstraight narrig. „Die in specteur had anders wel iets beters kunnen sturen dan zo'n stuk afbraak." „Ik heb altijd onder alle om standigheden mijn plicht gedaan. En u kan d'r zeker van zijn dat ik het zal blijven doen. ziek of gezond," antwoordde Komtebed beledigd. Maar Overstraight luisterde ai niet langer. Zijn oog was geval len op de weegschalen van de Themis, die nog in dezelfde stand stonden als die morgen. Dat ge zicht was genoeg om hem in een reeks van de meest liederlijke vloeken in een mengelmoes van Nederlands en Engels te doen uitbarsten. Agient Komtebed vertelde later dat het hem niet verwon derd zou hebben, als de man tot zijn straf op de plaats was dood gebleven. Zulke vloeken! Hij had wel niet alles kunnen verstaan, gelukkig maar, maar wat hij ver staan had was genoeg geweest om hem de koude rillingen over de rug te jagen. „Dat smerige wijf," hij ede Overstraight op het laatst. „Dat smerige wijf! Wat bedoelt ze daarmee? Juffrouw Terhorst! Juffrouw Terhorst! Neen, ik be doel uw zuster. Die zit toch im mers aldoor over dat beeld te melken?" „Als u misschien wat duidelij ker zou kunnen zijn?" vroeg een verschrikt toegeschoten juf frouw Melanie. „Die schalen... Waarom zijn ze niet weer in de normale stand gebracht?" Hij wees met een bevende vinger naar de Themis. „Maar daar hebben we toch al stappen voor genomen," suste ze. „Vanmiddag is er iemand uit Hamerburg geweest om de schade op te nemen." „Schade? Wat voor schade?" grauwde de Amerikaan. Juffrouw Melanie Terhorst be vroor. Dit ging tenslotte te ver. Wie gaf die man het recht onbe schaamd te zijn, alsof hij tegen een landloper sprak? Maar nog vóór ze hem van repliek kon die nen, mengde Kim die juist naar beneden kwam zich in het ge sprek. „Degeen die met de schalen heeft geknoeid, heeft daarbij het schroefje of wat het dan ook is dat die dingen in hun stand fixeert, zoek gemaakt, mijnheer eh... Overstraight. Maar u en ik weten toch wel dat zo'n klei nigheid niets is waarover een verstandig mens zich druk maakt. De schalen van Themis' waag zullen binnen heel korte tijd voor het eerst weer geheel in evenwicht, in onwrikbaar evenwicht, zijn. Dat garandeer ik u. Komt de man met het nieuwe schroefje niet morgen, juffrouw Melanie? Ik meende zoiets gehoord te hebben. Wat scheelt eraan, mijnheer Over straight? Voelt u zich niet goed? Op uw leeftijd moet men zich ook niet zo opwinden om kleinig heden. U is toch immers aan de verkeerde kant van de vijftig, al is het dan ook nog maar sinds 'n jaar of vier, vijf. En dan die gal van u." Overstraight was neergezegen op een traptree. Hij zag groen bleek en achter de dikke lenzen van zijn bril staarden zijn ogen giftig naar zijn kwelgeest. „Zullen We u aan tafel zien? Of gelooft u dat het beter zou zijn naar bed te gaan? Met de nodige warme kruiken natuur lijk." „Neen," blafte hij. „Ik kom aan tafel. Ik was alleen maar... Dat ding... Het is smakeloos, vooral met die misselijke scheve schalen." „U houdt niet van weegscha len, ben ik bang. Gek, ik had zo gedacht dat u er zich wel bijzon der voor moest interesseren." (Wordt vervolgd.) CLINGE: Herbenoemd werd de heer K. L. S. Willaert en benoemd de heer F. Plasschaert, beiden K. V.P.). GRAAUW-en-LANGENDAM: Herbenoemd werd de heer A. P. E. Staal en benoemd de heer F. A. de Waal, beiden K.V.P. en van de lijst-Staal. HONTENISSE: Herbenoemd werd de heer P. J. Everaert en benoemd de heer R. Rademakers, beiden K.V.P. KOEWACHT: Herbenoemd werden de heren A. IJsebaert ea R. Janssens, beiden K.V.P. OVERSLAG: Herbenoemd werd de heer Ach. de Clerck en benoemd de heer P. d'Hont, beiden K.V.P. PHILIPPINE! Herbenoemd werden de heren A. M. Ploegaert (Vrije Arbeid. Lijst) en L. Goense (Kath. Mid denstand.) SAS VAN GENT: Herbenoemd werden de heren W. H. M. Colsen (Kath. Partij) en H. Stevens (P.v.d.A.). SCHOONDIJKE: Herbenoemd werden de heren J. de Feijter (A.-R.) en P. W. Toesseint (P.v.d.A.). ST. JANSTEEN: Herbenoemd werden de heren J. A. Blommaert en L. G. M de Kerf, beiden K.V.P.). VOGELWAARDE: Benoemd werden de heren W D. Lambert en W. Gelderland, beiden K.V.P. WATERLANDKERKJE: Herbenoemd werden de heren C. J. Bron (Gem. Belangen) en J. E. de Milliano (K.V.P.) WESTDORPE: Herbenoemd werd de heer E. de Maertelaere en benoemd de heer A. de Beleir, beiden K.V.P. IJZENDIJKE: Herbenoemd werden de heren A. J. Termote en P. W. W. K van Rijen, beiden K.V.P. ZUIDDORPE: Herbenoemd werden de heren J- A. Belaert en A. van Waes, beiden K.V.P.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2