Indonesische schuld aan Nederland 600 miljoen gulden Na de dood van Verwoerd Noorse veerboot met 143 mensen aan boord lek geslagen en gezonken 300 005 000 GULDEN LAGER DAN WAS GEVRAAGD Overeenkomst ondertekend HET WEER Opnieuw ongeregeldheden in Djiboeti Brits vakverbond akkoord met loonstop DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6769 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Nederlandse hulp Geen gemakkelijke zaak Schone lei Minister Den Uyl uitgenodigd Edelmoedig ARRESTATIE VAN FRANSEN IN SAIGON De begrafenis van Verwoerd Overwinning voor Wilson Alle opvarenden - op twee na - gered Vier vermisten Vijftig kinderen Gezonken Watersnood in Thailand kostte 300 mensenlevens Komplot in Katanga c» if flrankering bij abonnement: TERNEUZEN Jirecteur-Hoorareöaeteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand J 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 et DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per t( vertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Nederland en Indonesië hebben woensdag in Den Haag een overeen komst getekend, waarin de schuld van Indonesië aan Nederland is vast gesteld op 600.000.000 gulden. Het akkoord werd op de middag van de derde dag van besprekingen en informeel overleg in het ministerie van buitenlandse zaken ondertekend door de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de Indonesische presidium- minister voor economische en financiële kwesties, sultan Hamengkoe poewono de negende van Djokjakarta. Van dat totaal bedrag ter afdoening van de besproken financiële pro blemen is vorig jaar reeds 36.000.000 gulden als voorlopige betaling gestort op een geblokkeerde rekening van de Nederlandse bank bij de Indonesische overzeese bank. In twee gelijke termijnen, n.l. op 31 de cember 1967, zal dat bedrag ter beschikking van de Nederlandse rege ring worden gesteld. Minister Luns zei op de pers conferentie die na de onderteke ning door hem en de sultan werd gegeven, dat die eerste termijnen bestemd zullen zijn voor hen wier positie door de gebeurtenissen in het verleden het meest schrijnend is. In véle honderden gevallen zal een tegemoetkoming worden ge geven, aldus minister Luns. De overige 564.000.000 gulden zal worden voldaan in dertig ge lijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste op 31 december 1973 zal vervallen. Van genoemde datum af zullen de dan nog openstaande be dragen een rente van één procent dragen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zwakke wind. Veranderlijke bewolking en droog weer. In de eerste och tenduren plaatselijk mist, later ook zonnige perioden. Overwe gend zwakke wind uit noorde lijke richtingen. Maximum-tem peraturen van 18 tot 22 graden. DONDERDAG 8 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.47 7.09 Terneuzen 7.23 7.45 dansweert 7.57 8.19 iValsoorden 8.06 8.28 VRIJDAG 9 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens f.49 8.22 Terneuzen 8.25 8.58 Hansweert 8.59 9.32 Walsoorden 9.08 9.41 Sept. 8 9 ZON MAAN op onder op onder 6.02 7.13 10.33 3.27 6.04 7.10 11.27, 4.35 Nederland heeft zich voorts be reid verklaard tot hulpverlening voor de rest van dit jaar tot een bedrag van in totaal 66.000.000 gulden, bestaande uit giften, lenin gen en bankkredieten. Nederland zegde toe te zullen deelnemen aan internationaal overleg over een re geling van de Indonesische schul den aan het buitenland en over herstel en ontwikkeling van de In donesische economie en daaraan 'n bijdrage te leveren. Nederland is van plan de hulpverlening in 1967 voort te zetten. Ook werd nog overeengekomen dat Nederland onmiddellijk nadat Indonesië weer lid van de Verenig de Naties zal zijn geworden, er naar zal streven dat het fonds van de volkerenorganisatie voor West- Irian wordt gereactiveerd. Neder land bevestigde dat het bereid is het vroeger toegezegde bedrag van 30.000.000 dollar geheel te betalen. HOGEDRUKGEBIED Een langgerekt hogedrukgebied strekt zich thans uit van de Oce aan ten westen van Ierland via onze omgeving tot boven, midden Europa. Zuidelijk van deze hoge- drukgórdel komen zeer hoge tem peraturen voor. In Spanje en zuid-Frankrijk werd het woens dagmiddag omstreeks 35 graden. Ten noorden van de zone van hoge luchtdruk zijn de maximum temperaturen veel lager. In onze omgeving liepen zij woensdag uit een van 18 tot 22 graden. Tussen de zeer warme lucht ho ven Frankrijk en koelere lucht boven onze omgeving ligt een frontale zone, waarin echter geen ne. rslagaktiviteit voorkomt. Wol kenbanken samenhangend met deze frontale zone dreven woens dagmiddag ons land binnen. Ook donderdag zullen deze wolken banken de zon van tijd tot tijd on49rc£h«pt>en. SULTAN HAMENGKOE BOEWONO OP PALEIS SOESTD1JK Soestdijk: H. M. koningin Juliana heeft dinsdagmorgen de leider van de Indonesische delegatie sultan Hamengkoe Boewono op paleis Soestdijk ontvangen. Op de foto v.l.n.r. de Indonesische am bassadeur Tjondronegoro, H. M. en de sultan. In 't communiqué wordt voorts nog gezegd dat de besprekingen :n een aangename en hartelijke sfeer zijn verlopen en een succesvol ver loop hebben gehad, dat van grote betekenis kan zijn voor een ver dere gunstige ontplooiing van de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen. Minister Luns en de sultan heb ben daarop in de persconferentie na de ondertekening nog eens spe ciaal de aandacht gevestigd. Mi nister Luns zei dat men de over eenkomst niet moest zien als een zuiver commerciële afdoening van de kwesties. Het is meer bedoeld om een definitieve streep te zetten om aldus te kunnen komen tot een verdieping en vernauwing van de samenwerking tussen de twee lan den op verschillend gebied, ock cultureel. Volgens de Nederlandse minister was de regeling van wat „de han gende financiële kwesties" werden genoemd, geen gemakkelijke zaak geweest, Maar de andere weg, het laten vastlopen van de besprekin gen, diende volgens de Nederland se regering beslist te worden voorkomen. Ook de sultan zei dat de onder tekening van de overeenkomst het einde betekende van alle voorgaan de moeilijkheden. Van nu af aan begint men aan beide zijden met een schone lei, en kan men tot een hechtere samenwerking komen. Nu zal het mogelijk zijn in de naaste toekomst een nieuwe verstandhou ding tussen de twee landen op te bouwen. Hij bracht de Nederland se regering dank voor haar gast vrijheid, goodwill en begrip die zij had getoond. Ook sprak hij een woord van dank jegens H. M. de Koningin die tijdens zijn bezoek aan paleis Soestdijk grote belang stelling voor Indonesië had ge toond. De sultan heeft in de persconfe rentie meegedeeld dat als uitvloei sel van de overeenkomst de Indo nesische minister van handel, ge- neraal-majoor Asjari, de Neder landse minister van economische zaken, drs J. M. den Uyl, heeft uit genodigd om voor besprekingen naar Indonesië te komen. Op de vraag van een journalist aan-minister Luns of hij kon ver- Twee grote Franse zakenlieden in de Zuidvietnamese hoofdstad zijn dinsdag door de Zuidvietna mese militaire veiligheidsdienst ge arresteerd. Over de redenen van hun arrestatie is niets bekend. AFP merkt echter in dit verband op dat in de Zuidvietnamese pers een heftige anti-Franse campagne is losgebarsten na de rede van generaal De Gaulle in de Cam bodjaanse hoofdstad, Pnom Penh. Een van de Zuidvietnamese bladen heeft de Fransen in Vietnam de raad gegeven naar Frankrijk terug te keren. In de hoofdstad van Frans So- maliland zijn woensdag opnieuw ongeregeldheden uitgebroken door dat groepen mensen zich verzetten tegen politiecontrole ter t plaatse van hun identiteit. Sinds het bezoek van president De Gaulle aan Frans Somaliland, nu bijna twee weken geleden, is het onrustig gebleven in Djiboeti. De ongeregeldheden begonnen door agitatie van groeperingen die on afhankelijkheid van Frans Somali land eisen. Tijdens het bezoek van De Gaul le werden bij botsingen 4 mensen gedood en 70 gewond. KANDIDATEN VOOR DE OPVOLGING VAN VERWOERD Kaapstad: V.l.n.r. minister Bal- thasar Vorster van justitie, minis ter Ben Schoeman van verkeer en minister dr. Theo Dönges vafi financiën, die als kandidaten voor de opvolging van premier Hendrik Verwoerd worden ge noemd. In politieke kringen te Kaap stad werd woensdagmorgen ge zegd dat er geen reden is om aan te nemen dat er sprake is geweest van een komplot om dr. Verwoerd te vermoorden. Er werden geen verdere arres taties verwacht. De moordenaar van de pre mier, Dimitro Tsafendas, alias Tsafendakis, is dinsdagavond laat in een ziekenhuis opgeno men, waar röntgenopnamen wer den gemaakt van zijn kaak en neus, die beschadigd werden toen verscheidene afgevaardig den zich dinsdag op hem stort ten. De parlementsfractie van 165 leden van de nationale partij zal de nieuwe partijleider kiezen die automatisch premier wordt. Woensdagmorgen is de frac tie bijeengekomen maar besprak alleen de begrafenisregeling en enkele routinezaken. De begra fenis zal waarschijnlijk zaterdag plaatsvinden in Pretoria, de be- stuurshoofdstad van Zuid-Afri- ka. Het parlement kwam kort bijeen om een motie van rouw beklag te behandelen. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de politie een blok flatwoningen, waar de tij delijke premier en minister van financiën, Eben Donges, woont, bewaakt. Hij is één der vier mo gelijke opvolgers van dr. Ver woerd. De anderen zijn de mi nister van transport Ben Schoe man, de minister van justitie John Vorster en de minister van defensie Pieter Botha. Men ver wacht dat Eben Donges tijde lijk premier blijft tot de natio nale regeringspartij haar nieuwe leider heeft gekozen. VERWOERD'S MOORDENAAR Collega's van de moordenaar van dr. Verwoerd hebben giste renmorgen verklaard dat Dimi tro Tsafendas zich op vreemde wijze had gedragen vóór de moordaanslag. Al gauw nadat hij dinsdag zijn werk bij de par lementaire persdienst was be gonnen, verliet hij in burger kleding weer het gebouw om naar de stad te gaan. Dit is tegen de voorschriften, die be palen dat boden gedurende hun dienst in uniform moeten blij ven. Hij keerde terug met twee pakjes in wit papier. Kort voor de middag vroeg hij een collega met hem van lunchpauze te ver wisselen. In plaats van een pau ze van twaalf tot één wilde hij van één tot twee uur vrij zijn. Toen hem dit geweigerd werd zei hij dat hij een wandeling in de tuin van het parlementsge bouw ging maken. Vijftig minu ten later zag men hem weer ter wijl hij een bord met rijst en kerrie in de bodenkamer bracht. Om 13.50 uur plaatselijke tijd vroeg hij een andere bode zijn bord terug te brengen omdat hij haast had. Kort daarop za gen de parlementsleden hem de vergaderzaal binnenkomen en premier Verwoerd met een mes neersteken. Het hoofd van de Griekse ge meenschap in het district Jo hannesburg heeft verklaard dat Tsafendas niet van Griekse af komst is. Parlementaire verslaggevers zeiden dat Tsafendas gemakke lijk in de omgang was maar erg in zichzelf gekeerd. Later is nog bekend gewor den dat de moordenaar van dr. Verwoerd, Tsafendas, het vorig jaar wegens subversieve activi teiten door de Portugese veilig heidsdienst in het dorpje Re- cule de Dondo, werd gearres teerd. Zo wordt uit Beira ver- Officieel werd meegedeeld dat de staatsbegrafenis van premier Verwoerd van Zuid-Afrika zater dag a.s. zal plaatsvinden in Preto ria. Het Zuidafrikaanse parlement heeft woensdag eenstemmig een motie aangenomen, waarin gróte- waardering voor de „voortreffe lijke verdiensten" van dr Ver woerd, tot uitdrukking werd ge bracht. Het Britse vakverbond, T. U. C, heeft woensdag zijn goedkeuring gehecht aan de economische poli tiek van de labourregering. Het verbond aanvaardt daarmee een vrijwillige loonstop. Het besluit werd aangenomen met 4.936.000 tegen 3.814.000 stemmen. Een motie van de vakbond van transportarbeiders, die geleid wordt door Frank Cousins en waarin werd voorgesteld de loon stop en de economische politiek te verwerpen, werd door het vak bondscongres, in Blackpool bijeen, verworpen met 5.037.000 tegen 3.903.000 stemmen. Cousins, die onlangs uit de rege ring trad omdat hij het niet eens was met het loonbeleid kondigde aan, dat zijn machtige bond (1,5 miljoen leden) zich niet door de uitspraak van het vakverbonds congres gebonden acht. Al met al betekent de steun van het T. U. C. een overwin ning voor premier Wilson, die maandag dreigde een loonstop- wet in het parlement te zullen brengen als de vakbonden zich niet vrijwillig beperkingen zou den opleggen. Hij gaf daarbij een somber beeld van de economi sche toestand van het land. Cou sins beschuldigde Wilson er nog van dat hij wat betreft de Jonen gieriger was dan eike willekeu rige conservatieve regering. In een kokende zee is woensdag de 2.703 ton metende Noorse veer- klaren waarom het bedrag van de schulden (600.000.000 gulden) lager was dan Nederland had gevraagd (900.000.000 gulden) en het bedrag voor de hulpverlening iets hoger, antwoordde de Nederlandse be windsman dat men dat maar moest toeschrijven aan „de spreekwoor delijke edelmoedigheid van Neder land". Enkele detailpunten, zoals de af spraak over de reeds door Indone sië gestorte 36.000.000 gulden, wer den bij afzonderlijke briefwisseling geregeld. De desbetreffende brie ven werden tijdens de persconfe rentie ondertekend, ongeveer een uur na de ondertekening van de overeenkomst en enkele uren vóór het vertrek van de sultan en zijn delegatie naar Londen. boot „Skagerak" met 143 men sen aan boord voor de westkust van Denemarken lek geslagen en in nood geraakt. Met een grootscheepse opgezette red dingsactie, waaraan schepen van verscheidene nationalitei ten, vliegtuigen en wentelwie ken deelnamen, konden volgens meldingen van de Deense ma rine 129 personen worden ge red. De kapitein en tien be manningsleden waren aanvan kelijk aan boord gebleven, doch toen het schip als verloren noest worden beschouwd wer- en ook zij door een helikop ter opgepikt. Tegen het einde van de middag werden nog vier i iensen vermist. eerboot was van Kristiansand m Noorwegen met passagiers, De spoorwegwagons, en auto's op weg naar Hirtshals in Jutland, toen hij in de „Jammerbocht", een berucht „zeemanskerkhof" in het Skagerak, tijdens een hevige stonn in moeilijkheden kwam. De bij het aan boord ne men van auto's gebruikte laad klep werd door zware rollers ingedrukt en water stroomde het schip binnen. De „Skage rak" maakte al spoedig zware slagzij waarna de kapitein be vel gaf het schip te verlaten. De geredden werden door schepen en vliegtuigen overgebracht naar het naburige Hirtshals en enkele Noorse havens. Onder hen bevonden zich vijftig Deen se kinderen, die van vakantie in Noorwegen terugkeerden. Het ongeluk zou twee slacht offers hebben geëist. De meeste geredden zijn Noren of Denen, doch er bevinden zich ook Ne derlanders, Duitsers, Italianen, Amerikanen en Fransen bij. „Skagerak" is woensdagavond gezonken. Bij de groots opge zette reddingsactie, waaraan schepen, vliegtuigen en helikop ters uit verscheidene landen deelnamen, konden 143 passa giers enbemanaiMatedea van De was van de rivier de Mekong die door de Thailandse autori teiten als „de ergste van deze eeuw" wordt gekenschetst heeft naar verluidt reeds meer dan 300 mensen het leven gekost. In de provincie Nongchai, een van de door de watersnood meest getroffen provincies in het noor den van Thailand, zouden 200.000 daklozen zijn. In de stad Nongchai zelf tegenover de Laotiaanse hoofdstad aan de overzijde van de Mekong is de gehele bevolking van 100.000 zielen geëvacueerd. In Katanga is een komplot van provinciale autoriteiten en buiten landse huursoldaten ontdekt dat ten doel had een opstand te ont ketenen. President Moboetoe van Kongo heeft dit dinsdag tegenover journalisten verklaard. het in nood verkerende schip worden gehaald. Het ongeluk heeft voor zover bekend aan twee personen het leven gekost terwijl er nog vier vermist wor den. De meeste overlevenden waren bij aankomst aan land in staat naar de ziekenauto's te lopen, maar veertien moesten toch in het ziekenhuis van Hjoerring worden opgenomen. De verwon dingen zijn echter niet van ern stige aard.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1