Nederland- Hongarije HENDRIK VERWOERD f Hedenavond in Feijenoordstadion i Pagina 3 Donderdag 65 jaar Vurig nationalist Hoofdredacteur Minister Bantoe-wet Premier Aanslag Vakbondsleider in Trinidad neergeschoten Russische rpke*r»r«even beëindigd Moeder niet vijf kinderen in Gent omgekomen Stiptheidsactie bij Belgische loodsen PLEEGDE MUSSOLINI ZELFMOORD POLITIE MAAKT TWEE MEISJES UIT TAHITI BLIJ Woensdag 7 september 66 DE VRIJE ZEEUW Hendrik Verwoerd was van Nederlandse afkomst. Hij werd op 8 september 1901 te Am sterdam geboren. Zijn ouders, Wilhelm Johannes en Anna Verwoerd, emigreer den naar Zuid-Afrika toen hi.j één jaar oud was. Zij vestig den zich in Brandfort in Oran je-Vrijstaat. Verwoerd zou donderdag zijn 65e verjaardag vieren. Hij werd in september 1958 pre mier van Z.-Afrika. Hij wordt beschouwd als de grondlegger van de apartheidsleer, die vol ledige rassenscheiding bete kent. Voordat hij werd gekozen tot leider van de nationalisti sche partij was hij zeven jaar lang minister voor inheemsen. Verwoerd is sinds zijn school dagen een vurig nationalist ge weest, die streefde naar onaf hankelijkheid van het land. Zijn politiek wekte grote open bare controversen. In 1960 ontsnapte hij ternauwernood aan de dood bij een aanslag. Twee revolverkogels raakten zijn hoofd, hij herstelde hier van zó goed dat daar nog maar weinig van te merken was. Hij was een harde werker, aan wiens aandacht niets ont snapte. Hij was zoals veel van zijn landgenoten lid van de Ned. Herv. kerk en baseerde zijn rassenpolitiek op het evan gelie. Oppositie van buiten zijn partij kon hij goed, van binnen zijn partij echter niet verdra gen. In 1927 huwde Hendrik Ver woerd Elizabeth Schoombee, het echtpaar kreeg zeven kin deren, vijf zoons en twee dochters. Verwoerd was een rustige huisvader, die zelden boos werd. Voor zover bekend had hij geen liefhebberij. Verwoerd werd in Zuid- Afrika in 1936 bekend door z'n protest, als leider van een groepje professoren te Stellen- bosch, tegen toelating tot Z. Afrika van Joodse vluchtelin gen uit Duitsland. Het jaar- daarop, toen een nieuw Afri- kaanstalig dagblad „Die Trans valer" werd opgericht in Jo hannesburg, liet hij zijn acade mische loopbaan varen om hoofdredacteur te worden, wat hij. elf jaar lang is gebleven. Het blad was het orgaan van de nationalistische partij ge worden. Tijdens de tweede we reldoorlog steunde hij in zijn blad dat deel van het Afri kaanse volk dat tegen de oor log was. Hij diende een aan klacht in tegen zijn concur rent, de „Star" te Johannes burg, wegens laster. Dit blad had beweerd dat zijn „geeste lijk tehuis dichter bij Berchtes- gaden" dan bij Z.-Afrika lag. Hij verloor deze zaak. In 1947 „boycotte" zijn blad de reis van de Britse konink lijke familie door het land. Intussen nam hij een actief aandeel in de politiek. Achter eenvolgens werd hij bestuurs lid van de nationale partij, lid van de federale raad van deze partij en vice-voorzitter voor Transvaal. In 1950 werd hij minister voor zaken die de inheemsen betreffen. In deze functie, die hij acht jaar lang bekleedde, ontwierp hij mede de „apart heidspolitiek", die volgens hem de blanken zou bescher men in de blanke gebieden en de negers in de negergebieden. Geleidelijk werden de apart- heidswetten ingevoerd. Ver- woerds voornaamste doel was geleidelijke, vermindering van de negerarbeiders in de steden, maar door opbloei van de in dustrie kwamen er juist meer. Verwoerd kwam daardoor in conflict met de zakenbelangen en andere stadsbelangen. Zijn meest omstreden wet is die van 1953 over het bantoe- onderwijs, waardoor het toe zicht op dit onderwijs in zijn handen kwam. De 'rooms-ka tholieke kerk wilde haar scho len niet aan het ministerie overleveren en verloor daar door de regeringssubsidies, de Anglicaanse kerk sloot haar scholen, andere scholen pro testeerden. Verwoerd zorgde voor betere huisvesting door het bouwen van negerwijken en het opruimen van krotten- buurten. Wel moesten de ne gers meer huur betalen. Ne gers konden geen eigendom men meer kopen in negerste den, stadsgebieden waren vol gens Verwoerd aan blanken voorbehouden. Hij zorgde voor ruimere werkgelegenheid voor de negers onder hun eigen volk en voerde een nieuw identifi catiesysteem in. Na de dood van Jan Strijdom werd Verwoerd door de na tionalistische partij tot pre mier gekozen, in september 1958. Bij zijn beëdiging zei Verwoerd dat hij naar vorming van een republiek, onafhanke lijk van Engeland, zou streven, volgens hem de enige manier om eenheid te brengen tussen de Afrikaans- en Engels- spre kenden. Zes maanden later kwam zijn meest omstreden en vèrreikende wet, die op het zelfbestuur van de bantoes. De inheemse bevolking werd in stammeneenheden verdeeld, de bestaande vertegenwoordi ging van negers in het parle ment werd opgeheven en er werden negerstaten met zelf bestuur gevormd. De oppositie onder leiding van sir De Vil- liers Graaf meende dat deze wet op de „bantoestans" tot de ondergang van het land zou leiden. Het kwam tot onge regeldheden, massa-arrestaties, schietpartijen, uitroepen van de noodtoestand en tenslotte een aanslag op de premier. In maart 1960 riep het pan-Afri kaanse congres, een splinter groep, op tot verzet tegen de passenwet elke neger was al sinds de 19de eeuw ver plicht een persoonsbewijs bij zich te dragen. De campagne zou op 21 maart beginnen en duizenden negers gaven op vreedzame wijze aan de oproep gevolg door hun persoons bewijzen te verscheuren en zich voor arrestatie aan te melden. In Sharpeville echter, een negerdorp bij Vereeniging, vuurde de politie op de negers, van wie 67 werden gedood en 183 gewond. Officieel werd ge zegd dat de politie uit zelf verdediging had gevuurd, een gewapende menigte van 20.000 personen zou het politiebureau willen bestormen. Ook in andere delen van het land, o.m. in Langa, kwam het tot ongeregeldheden. De ne gers in Kaapstad gingen sta ken, in het gebied Vereeniging werd de noodtoestand afge kondigd. Meer dan duizend blanken, Indiërs, negers en an dere gekleurden werden ge arresteerd. Op 9 april 1960 opende Ver woerd te Johannesburg een in ternationale handelsbeurs. Tien minuten later schoot een boze boer, de 50-jarige David Pratt, hem twee kogels in het hoofd. Verwoerd kwam dit te boven, zes weken later was hij her steld. Intussen was besloten dat in de unie en in zuidwest- Afrika een referendum zou worden gehouden over de vraag of het land onafhanke lijk moest worden. Met een meerderheid van 74.500 stem men werd tot de republiek be sloten. In november verklaarde Verwoerd dat Zuid-Afrika lid van het gemenebest wilde blijven. De president van het congres van het nationaal vakverbond in Trinidad, W. W. Sutton, is maan dag neergeschoten toen hij een demonstratie leidde tegen het sluiten van twee kranten. Hij werd in de rug geschoten toen hij het ministerie van binnen landse zaken wilde binnengaan. Zijn toestand is goed. Voorzitter Sutton voerde 200 arbeiders aan die protesteerden tegen de sluiting (vorigd week) van de „Daily Mirror" en de „Sunday Mirror". Omstanders hielden oen man aan en over handigden hem aan de politie. De kranten werden gesloten nadat ze waren overgenomen door een zusterorganisatie van het Thom- son-krantenconcern. De Sowjet-Unie heeft een serie raketproeven in de Stille Oceaan beëindigd, aldus het persbureau Tass. Het betrokken gebied, ver ten noordwesten van Hawaii, is nu weer vrij voor scheep- en luchtvaart. Op 24 augustus was gewaarschuwd dat een gebied met een straal van 40 zeemijl ge vaarlijk was. De jongste serie proeven was, naar men aanneemt, bedoeld om raketten voor de lan cering van een groot bemand ruimteschip te beproeven. Vermoed wordt dat het ruim teschip wel zes ruimtevaarders kan bevatten. De laatste maal dat een Rus zich in de ruimte bevond was in maart 1965. Grootste tanker ter wereld Gistermorgen is in Yokohama de grootste tankei- ter wereld te water gelaten. Het is het Japanse schip Idemitsoe Maroe van 209.000 ton. Het schip is 342 metec- lang en 49,8 meter inreed. Eindhoven één (protestantse) wethouder meer Het aantal wethouders van de gemeente Eindhoven is dinsdag uitgebreid met één. Daarmee deed dan tevens het eerste lid van de protestants-christelijke groepering in de Eindhovense raad (twee zetels) zijn intrede als wethouder. Eindhoven heeft voorts vier KVP-wethouders en één wethouder die tot de P. v. d. A. behoort. Voordat de raad over de be noeming van wethouders stem de, verklaarden de fracties van de V.V.D., de Katholieke Demo craten en de Boerenpartij dat de kandidatuur van de Protestant- Christelijke wethouder voor hen niet aanvaardbaar was, omdat deze partijen elk meer leden in de raad hebben dan de Prote stant Christelijke groep. Niette min aanvaardde de raad de voor dracht met 29 tegen 9 stemmen. Automobilist omgekomen Bij een auto-ongeluk op de Zeisterweg in Woudenberg is de 59-jarige heer C. J. H. Suijden- dorp uit Veenendaal om het leven gekomen. De heer Suijdendorp moest tijdens het passeren plotse ling voor een tegenligger - naar rechts uitwijken. De wagen schoot de berm in en sloeg over de kop. Het slachtoffer werd uit de wa gen geslingerd en was op slag dood. INDONESISCH SCHIP VERGAAN Het Indonesische schip „Duvri Four" is eind vorige week bij de Indonesische kusten vergaan, al dus heeft het Indonesische pers bureau Antara gisteren gemeld. 15 personen verdronken en 3 worden vermist. Van gezaghebbende zijde is verklaard, dat het schip waar schijnlijk door overbelasting is gezonken. Het was op maximaal dertig personen berekend, ter wijl er 97 aan boord waren. De gevechten op de Philippijnen Een groep religieuze fanatici onder leiding van een in een witte mantel gehulde en de naam God dragende man heeft maan dag op het eiland Mindanao op nieuw gevechten met de politie geleverd. Bij het. treffen van zon dag tussen volgelingen van de baardige leider, die zegt onkwets baar te zijn en de politie vielen zes doden. Duizend leden van de sekte gaven zich over. Volgens sommige berichten gebruikten de opstandigen vrouwen en kin deren als schilden tegen de aan vallen van de politie, die eist dat zij zich niet bewapenen en een vreedzame houding aannnemen. Een moeder en haar vijf kin deren zijn dinsdag in de Belgische pla:ts Gent als gevolg van gas- verstikkmg om het leven geko men. De 32-jarige .vrouw en .de vijf kinderen, van wie de oudste negen jaar en de jongste 14 maan den was, werden in hun woning aangetroffen door buren, die door sterke gaslucht waren gealar meerd. In het ziekenhuis bleek het niet mogelijk hun leven te redden. De vrouw en haar kinderen werden drie jaar geleden onder dezelfde omstandigheden in de woning aagetroffen. Ook toen stond de gaskraan open. Genees kundige hulp kon echter tijdig worden verleend om de fatale af loop te voorkomen. De ongeveer 325 Belgische loodsen hebben maandag beslo ten een „stiptheidsactie" te hou den uit protest tegen het uitblij ven van een nieuwe regeling voor de betaling van overuren, zon dagdiensten en andere extra werkzaamheden. De actie zal bestaan uit het let terlijk uitvoeren van de voor schriften, waardoor vertragingen in het scheepsverkeer onvermij delijk het gevolg zijn. Aangezien ook een honderdtal zeeloodsen bij de actie is betrok ken kan ook de Antwerpse ha ven de gevolgen van de actie gaan ondervinden. Benito Mussolini zou niet op 28 april 1945 door „kolonel Valerio" gedood zijn maar zou zelfmoord hebben gepleegd. Deze stelling wordt verkondigd in het boek „Dongo" van Marcello Trinali, dat de naam draagt van een plaatsje bij Giulino di Mezzegra (Como). waar Mussolini zijn einde vond. Het boek verschijnt over enkele dagen in Rome. Tot dusver wordt aangenomen dat Mussolini met zijn geliefde Claretta Petacci op 28 april 1945 bij de muur van een villa te Giu lino di Mezzegra door „kolonel Valerio", commandant van een groep communistische partisa- nen. werd gedood. Volgens het boek echter pleegde hij in de nacht van 27 op 28 april 1945 in een huis bij Como, dat door par- tisanen was ingesloten, zelf moord even voordat de „kolonel" aankwam. Marcello Trinale schrijft dat de „duce" herhaalde lijk aan zelfmoord heeft gedacht, ook toen hij in 1943 te Gran Sasso werd vastgehouden. De beroemd geworden kolonel Skor- zeny ontvoerde hem echter op stoutmoedige manier uit Gran Sasso. De duce vond zelfmoord hele maal niet laf, aldus de schrijver. Drie gewonden bij auto-ongeluk op Autobahn Drie inwoners van Vlaardin- gen zijn dinsdag zwaar gewond geraakt bij een auto-ongeluk op de Autobahn bij Eisenach in West-Duitsland. De slachtoffers zijn de 56 jarige heer B. Vugts en zijn 54-jarige echtgenote, be nevens de moeder van mevrouw Vugts, mevrouw A. J. van Don gen. Dienstweigeraars in Italië veroordeeld Drie dienstweigeraars die be horen tot „Jehova's getuigen" zijn door een militaire rechtbank van de Italiaanse stad La Spezia veroordeeld. Twee van hen wa ren al eerder veroordeeld en hadden hun straf uitgezeten. Zij zullen nu opnieuw moeten zitten en. wel een jaar lang. De derde is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. ONGEREGELD HEDEN IN CICERO Cicero (V. S.): Fotografen en een jonge vrouw duiken weg voor een hagel van stenen, welke naar een gcap burgerrechtstrijders wordt gegooid: een beeld tijdens de mars va:i de burgerrechtstrij ders door deze voorstad van Chi cago. De aanwezigheid van de na tionale garde voorkwam evenwel, dat de situatie verscherpte. De politie in Utrecht heeft maan dagavond twee meisjes uit Ta hiti dolgelukkig gemaakt. Het lieftallige duo was helemaal in paniek naar het hoofdbureau gegaan. De meisjes waren uit Amsterdam naar Utrecht gelift met een Duitse auto. In de Domstad kwamen zij tot de ontdekking dat zij een tas in de wagen hadden laten liggen, waarin onder meer de paspoor ten zaten. Het tweetal zou dezelfde avond met de nachtboot naar Enge land vertrekken, in de tas zaten ook de tickets voor de boot. De meisjes wisten zich de naam van de Duitse automobilist niet te herinneren evenmin als het kenteken en het merk van de auto. Alles wat zij wisten was dat de man in Utrecht een hap je zou gaan eten om daarna door te reizen naar Duitsland. Het zoeken naar de man in de Utrechtse jaarbeursdrukte leek onbegonnen werk. Toch togen enkele politie-agenten op stap om de parkeerterreinen in het centrum eens te bekijken. Al heel snel leidde dit tot succes. Bij een van de eerste Duitse wa gens die men zag, arriveerde juist een man, die de vraag van de politiemensen of hij twee meisjes een lift had gegeven, bevestigend beantwoordde. De tas bleek nog achterin de wa gen te staan. Aldus konden de meisjes nog dezelfde avond naar Hoek van Holland reizen om de boot te halen. Verboden te schuimen De politierechter in Zutphen heeft de 19-jarige Winterswijkse provo G. van W. veroordeeld tot een week gevangenisstraf voor waardelijk en betaling van 263 aan de gemeente Winterswijk, omdat hij op 21 juli tijdens een happening een wasmiddel in een fontein had gegoten. De fontein begon daardoor bellen te blazen en wild te schuimen. De ge meente moest er 263 voor neer tellen om de vettige aanslag van het wasmiddel uit de fontein ver wijderd te krijgen. De eis was 14 dagen voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en betaling van de schoonmaakkosten binnen 4 maanden. De 19-jarige Ajacied Johan Cruijff zal temidden van zijn clubgenoten zijn debuut in het Nederlands elftal maken, hetgeen voor hem een groot voordeel moet zijn. Hij is de enige nieuweling, want voor 't overige be staat de ploeg uit vei trouwde gezichten, die op internationaal niveau reeds de nodige ervaring bezitten. Na de training maandagmiddag op het sportcentrum te Zeist, waar de spelers tot do wedstrijd verblijven, maakte bondscoach George Kessler het elftal bekend. De heer Kessler benadrukte nogmaals, dat het nationale elftal momenteel in zijn opbouwfase is en hij was blij ge stemd reeds nu op zo'n goede tegenstander te stuiten. Zijn bewondering voor het Hongaarse elftal, zoals hij dat ook had zien spelen ip het toer nooi om het wereldkampioenschap in Engeland, hield de heer Kessler niet onder de korenmaat. De heer Kessler is ervan overtuigd, dat de Hongaren de wedstrijd ernstig zullen opvatten en dat zij er alles op zullen zetten om in bet toernooi om de Europese beker voor landenploegen bij de laatste vier te komen, hetgeen hen in het wereldtoernooi niet is gelukt. Het Nederlands voetbalelftal is als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Feijenoord). Achter: Flinkevleuge' (DWS), Israël (Feijenoord), Schrijvers (PSV) en Veldhoen (Feijenoord). Midden: Pijs (PSV) en Muller (Ajax). Voor: Swart, Cruijff. Nuninga en Keizer (allen Ajax). Reserves: Van Leeuwen (GVAV), Suurbier (Ajax), De Zoete (ADO) Van der Kuylen (PSV) en Warnas (Go Ahead). Hongarije zal vandaag in de volgende opstelling in het veld komen: Doel: Szentmihalyi (1) Achter: Kaposzta (2), Meszoely (3), Ihasz (4) en Varga (5). Midden: Sipos (6) en Molnar (7). Voor: Bene 8), Albert (9), Rakosi (10) en Farkas (11). Het zal tijdens de wedstrijd slechts zijn toegestaan de doelverdediget indien deze geblesseerd raakt, te vervangen. JARIGE FRIESE VIERLING OP DE FIETS Dei-urn: Bij de Friese vierling Lautenbach, die zijn 8ste verjaar dag vierde, werd behalve de vele kleine geschenken en prentbrief kaarten een enorm pak bezorgd. Tot rote verbazing van de gehele familie kwamen er 4 nieuwe fiet sen uit te voorschijn, geschonken door een oom. Geen wonder dat v.l.n.r. Willem, letje, Meint en Dirkje de glimmende groene kar- eren. T.V.-REPORTAGE TERUGKEER GEMINI-II De Amerikaanse televisie be zorgt maandag 12 september a.s een rechtstreekse reportage van de terugkeer van het bemande ruimtevaartuig Gemini-II, die op. vrijdag 9 september wordt ge lanceerd, althans Indien zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen. Deze reportage wordt via de communicatiesatelliet Early Bird naar Europa gere< layeerd en door de N.T.S. recht streeks overgenomen, van 14.00 tot 15.15 uur op Nederland I. PREMIER VAN JEMEN ONDER HUISARREST Radio-Aden meldde maandag dat de premier van Jemen, gene- raal-majoor Al Amri, in Sanaa onder huisarrest gesteld. Het ra diostation zei van gezaghebben de zijde te hebben vernomen dat de premier zondagavond door Egyptische militairen was gear resteerd. Een Jemenitisch batal jon, dat de premier trouw zou zijn, zou zijn ontwapend. Volgens de berichten zou gene raal Amri wellicht naar Cairo worden gebracht. Officiële be vestiging was niet te krijgen. Naar het radiostation meedeel de is de toestand in Sanaa ge spannen sedert vorige maand president Adboellah al Sallal te rugkeerde na een afwezigheid van bijna een jaar in het buiten land. In, evenens onbevestigde, be richten uit Jemen was gezegd dal de republikeinse legerleiders eij vooraanstaande sjeiks president Nasser telegrafisch hadden ver zocht de Egyptische inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van Jemen te staken en president Salal te verwijderen. Radio-Sanaa meldde maandag avond dat de bevelhebber van het Egyptische leger, brigade-gene raal Abdel Mohsin Kamel Mor- tagi, in gezelschap van de Jeme- nitische bevelhebber, kolonel Ali Seif Howlani, Jemenitische leger eenheden heeft bezocht. 1

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3