PREMIER VERWOERD IN HET PARLEMENT VERMOORD Mislukte staatsgreep in Syrië China beschuldigt nieuwe Indonesische regering van verraad Blanke moordenaar gepakt Drie messteken in de hartstreek in de perskamer De opvolger In Londen Oe Thant zou nog twee jaar willen aanblijven Nederlandse J Reacties Hongerstaking uit protest tegen verkiezingen in Zuid-Vietnam Onderhandelen de V.S. en China in Warschau HET WEER RADIO DF KOOK WOENSDAG 7 SEPTEMBER I960 22e Jaargang No. 6768 NAJAARSBEURS 1966 UTRECHT S T/M J3 SEPT. J/S Om de olie Fonds DOODVONNISSEN IN ALGIERS Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Rioe Kioe-eilanden door wervelstorm geteisterd NIEUWE ROOFOVERVAL IN BELGIE fSrankehug bij abooMaueü: TERNEUZEN Mrecteu^Hoofdredaeteur: l van de Sande Redaetie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011S0—2073 Gironummer: 38150 Vbonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEÜW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Vovertentleprljs per mm 16 ct; minimum per «cvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, t'ei melding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, nzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Dr. Hendrik Verwoerd, premier van Zuid-Afrika en als voornaamste architect van de apartheid een der meest omstreden figuren van deze tijd, is dinsdagmiddag in het parlement in Kaapstad door een blanke vermoord. De moordenaar, Dimitri Stafendas, een man van Grieks- Portugese afkomst, die voor een maand als parlementsbode was aan genomen, velde de premier met een aantal messteken In hals en borst toen deze juist zijn plaats had ingenomen aan het begin van de eerste bijeenkomst van het parlement sedert de verkiezingen van maart j.I. Toen de man, gekleed in het zwart-groene uniform van parlements bode, op hem afkwam boog de premier zich even naar voren om te horen wat de boodschapper te zeggen had. Op dat ogenblik stak de man toe. Dr. Verwoeid viel voorover op zijn lessenaar nadat een poging om de aanval met een arm af te weren, was mislukt. Uit zijn hals en borst vloeide een golf bloed die een grote plas vormde op het kleed onder zijn zetel. In de enkele seconden die verliepen voordat parle mentsleden zich realiseerden wat er gebeurde en de man vast konden grijpen, had deze de premier verscheidene messteken toegebracht. Deze takte, lijkwit, ineen en werd een kwartier later op een draagbaar naar het ziekenhuis „Groote Schuur" overgebracht nadat een dokter-parle mentslid getracht had het leven van de premier door mond-op-mond- Qeademing te redden. De moordenaar was onmiddellijk na de aanslag door parlementsleden overmeesterd. Een der eersten die Verwoerd te hulp kwamen was Frank Waring, minister vooï bosbouw, toerisme en sportzaken en voormalig speler van het rugby team Springbok. Hij sprong op de moordenaar sn werd bijna zelf het slachtoffer van diens messteken. De minister van financiën, Donges, die het premierschap tijdelijk heeft overgenomen, zei later dat de politie de onderste steen boven zou keren om de be weegredenen tot deze „onmenselijke daad".te vinden. De dader is ge pakt, doch zijn motieven zijn nog niet bekend, aldus de minister. De zitting van het parlement is voor onbepaalde tijd verdaagd. Minister van verkeer Ben Schoe- man, leider van het huis van af gevaardigden en een dergenen die genoemd worden als eventuele op volger van de vermoorde premier, deelde later mee dat het overlijden van dr. Verwoerd officieel gecon stateerd werd toen hij in het zie kenhuis „Groote Schuur" werd binnengebracht. Premier Verwoerd was in het af gelopen weekeinde teruggekeerd in Kaapstad van zijn historische bij eenkomst in Pretoria met Leaboa Jonathan, eerste-minister van Ba- soetoland. Het was voor het eerst, dat een Zuidafrikaanse premier een Afrikaanse leider op Zuidafrikaans grondgebied ontving. Een van de artsen die de pre mier eerste hulp verleenden, ver klaarde dat Verwoerd drie mes steken in de hartstreek had gekre gen en binnen een minuut buiten bewustzijn raakte. De arts, dr. Radford, die tot de verenigde (oppositie) partij be hoort, zei dat de moordenaar hem opzij had gedrongen toen hij en Verwoerd naar de vergaderzaal liepen. „Ik dacht nog, wat een lomp gedrag, maar ik nam aan dat hij wellicht een dringende boon- schap had". Verscheidene parlementsleden hadden de man de vergaderzaal zien betreden en iets vreemds in zijn houding opgemerkt. Omdat hij echter een bode-uniform droeg kreeg niemand argwaan. Volgens een parlementaire ver slaggever zou de moordenaar drie messen bij zich hebben gehad. (ADVERTENTIE) De man, die de premier neerstak, is van Griek-Portugese afkomst en ongeveer veertig jaar oud. Hij zou verscheidene malen in Angola zijn geweest. Thans werkte hij als bode in de perskamer van het parlement, in welke functie hij voor de duur van een maand was aangenomen. Zijn collega's zeiden, dat hij acht talen sprak en uit Johannesburg kwam. In Kaapstad woonde hij al leen. Collega's hadden hem voor de aanvang van de vergadering met een pakket het gebouw zien binnenkomen. Hierin zaten ver moedelijk de drie messen, die na de aanslag op hem werden gevon den. In goedingelichte Zuidafrikaan se kringen gelooft men, dat minis ter van justitie Vorster de beste kansen heeft om de vermoorde pre mier Verwoerd als leider van de regering op te volgen. Vorster zou in de parlementsfractie van de na tionalistische partij veel aanhang hebben. Van andere zijde zijn de namen genoemd van de minister van ver keer, Schoeman en diens collega van financiën, Donges. moord op de Zuidafrikaanse pre mier Verwoerd ten zeerste te be treuren. Tegenover verslaggevers verklaarde hij: „Elke vorm van ge weld is betreurenswaardig". Sir Albert Margai, eerste-minis ter van Sierra Leone, weigerde het nieuws over de dood van de Zuid afrikaanse eerste-minister van commentaar te voorzien. De Ghanese delegatieleider ter gemenebestconferentie in de Britse hoofdstad weigerde ook aanvanke lijk commentaar. Toen zei hij: „Als mens vind ik het natuurlijk spijtig dat hij dood is". Singapore's eerste-minister Lee Kwan Jew zei: „Het is erg droevig, maar als je aan het hoofd van een dergelijk apparaat staat is dit een deel van het risico". Sir De Villiers Graaff, leider van de grootste Zuidafrikaanse oppo sitiepartij, gaf na het overlijden van premier Verwoerd een verkla ring uit. Hij zei diep geschokt te zijn door deze afgrijselijke trage die. Ook mevrouw Helen Suzman, euige afgevaardigde in het huis van afgevaardigden voor de pro gressieve partij voor alle rassen, liet zich in deze zin uit. President Johnson van de Ver enigde Staten noemde de moord op Hendrik Verwoerd een „betreu renswaardige daad". Senator Ro bert Kennedy, die nog in juni j.I. een reis door Zuid-Afrika maakte, zei geschokt te zijn door 't nieuws van Verwoerds overlijden. Hij zei: „Geweld kan geen antwoord zijn op vraagstukken welke tussen vol ken moeten worden behandeld, met meedogen en begrip van beide zij den". Een bleke, geschokte Ian Smith maakte dinsdagmiddag het parle ment in Salisbury deelgenoot van het nieuws over de moord op pre mier Verwoerd. Hij zei er zeker van te zijn dat de Rhodesische par lementsleden even diep geschokt waren als hijzelf. Uit respect voor de overledene schorste Ian Smith de zitting van het huis van afgevaardigden na te hebben aangekondigd dat hij van daag zijn rouwbeklag zou over brengen. In de straten van de Nigeriaan- se hoofdstad Lagos maakten men sen sprongen van vreugde en hoor de men „hallelujah" roepen toen radio-Nigeria het nieuws van de moord op dr. Verwoerd bekend maakte. De premier van Guyana, Forbes Burnham, verklaarde: „Dit is inte ressant". Oe Thant, de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, zou bereid zijn deze functie nog hoog stens twee jaar te blijven vervul len wanneer de veiligheidsraad hem, bij gebrek aan een opvolger, een verzoek in deze geest zou do Dit is dinsdag van gewoon lijk betrouwbare zijde verklaard. Oe Thant zelf wilde geen com mentaar leveren, toen hij dinsdag in New York van vakantie terug keerde. p Radio-Damascus heeft een ver klaring omgeroepen van de Syri sche leiding van de Baas-partij waarin „de oude Baasistische lei ders" ervan beschuldigd worden „met de reactie" samengezworen te hebben om éen staatsgreep te ple gen. Deze poging is volgens de radio mislukt. Volgens de Syrische radio heb ben met name M. Aflak (stichter en theoreticus van de Baas-partij), M. Razzaz (oud-secretaris-generaal van de partij) en Salah Bitar (ex- premier en gewezen lid van de inter-arabische leiding van de Baas-partij) „met de reactionairen en de militaire aanhangers van A El Hafez (voormalig staatshoofd) samengezworen om het huidige be wind omver te werpen. In de door de Syrische radio om geroepen verklaring wordt niet gezegd, of de als samenzweerders aangeduiden gearresteerd zijn. Wel is vermeld, dat Bitar, die gevangen zat, is ontsnapt. De van samenzwering beschul digden zijn volgens de verklaring in contact geweest met Jordanië, Op de gemenebestconferentie in Londen, waar de premiers van de Britse-gemenebestlanden bijeen zijn, veroorzaakte het nieuws van de dood van Verwoerd, grote be roering. 50 JAAR KON.NEP.JAARBEURS regering geschokt s Naar aanleiding van de dood ■g van premier Verwoerd van Zuid- Hl Afrika heeft de Nederlandse rege- ring verklaard, dat zij, diep ge- schokt door het gebeurde, met af- schuw heeft kennis genomen van de lafhartige moord op premier Verwoerd. De ambassadeur van Z.-Afrika in Nederland, dr. J. J. Fouche, heeft dinsdagmiddag verklaard „diep geschokt" te zijn door de moord op premier Verwoerd. „Voor mijn land zowel als voor mij zelf is het een verschrikkelijk verlies en een tragedie. Onze ge voelens van medeleven gaan uit naar mevrouw Verwoerd en haar gezin", zo voegde hij er aan toe. Boeddhistische leiders in Saigon hebben dinsdag bekendgemaakt dat zij met ingang van donderdag een hongerstaking van drie dagen zullen houden uit protest tegen de verkiezingen die zondag in 't land worden gehouden. De hongerstaking is tevens be doeld als gebed voor het leven van de monnik Tri Kwang, die al sinds 8 juni niets meer heeft gegeten. Het communiqué is ondertekend door voorzitter Tik Thlen Hoa. Het zegt dat de regering herhaaldelijk op politiek en ander gebied heeft gefaald en niet capabel is om ver kiezingen te organiseren. De boed dhisten wordt opnieuw dringend verzocht niet naar de stembus te gaan en de vorming van een voor lopige regering te eisen. Het communiqué werd openbaar gemaakt op een persconferentie in de An Kwang-pagode. De politie had tevoren een kwartier lang ge probeerd verslaggevers te weren. Nadat verscheidene persmensen door het cordon waren gebroken mochten de anderen tenslotte ook naar binnen. De Amerikaanse ambassade in Saigon vaardigde dinsdag een uit gaansverbod van 34 uur uit voor alle Amerikaanse burgers in Sai gon en omgeving tijdens de ver kiezingen. Al eerder was een bevel voor Amerikaanse militairen be kendgemaakt dat deze tijdens de verkiezingen hun verblijven niet mogen verlaten wanneer zii aeen dienst hebben. getuige de recente Jordaanse ra dio-uitzendingen. Er zouden wapens uit Jordanië binnengesmokkeld zijn. Als een van de redenen voor „het komplot van imperialisme en reactie" tegen het huidige bewind wordt genoemd, het besluit van dit bewind om de Syrische olie te ex ploiteren en Syrische rechten te ontrukken aan oliemaatschappijen wier buisleidingen door Syrië lopen. (Syrië heeft vorige maand een nota gezonden aan de Iraakse pe troleum maatschappij met het ver zoek onmiddellijk onderhandelin gen te beginnen over de aan Syrië te betalen vergoedingen.) In de door de Syrische radio ge publiceerde verklaring heet het verder dat aanzienlijke bedragen zijn gestort in een door president Johnson en koning Faisal van Saoedi-Arabië gevormd fonds ter financiering van samenzweringen tegen progressieve krachten. Een week geleden verklaarde de Libanese minister van binnenland se zaken, P. Gemayel, dat Bitar naar Libanon was gevlucht, samen met twee andere Baas-leiders, die eveneens in Syrië gevangengezeten hadden. (De Baas-partij is in de tweede wereldoorlog in Syrië ontstaan als een pan-Arabische socialistische beweging. Later was het nu eens in overeenstemming dan weer in strijd met het Arabische socialisme van de Egyptische president Nas ser. De laatste staatsgreep in Syrië is in februari geweest. Zij was het gevolg van een langdurige strijd binnen de Baas-partij tussen de oudere stichters van de partij, ge steund door vele Baas-leden bui ten Syrië, en linksgeoriënteerde Baas-aanhangers in Syrië zelf die in het leger steun vinden.) PRINS CLAUS 40 JAAR Drakesteijn: De officiële ver- jaarsfoto van Z.K.H. prins Claus der Nederlanden, die dinsdag 6 september zijn 40ste verjaardag vierde fföto MAX KOOT). Twee Fransen en een Algerijn zijn maandag in Algiers terdpod veroordeeld door een rechtbank die is ingesteld om een einde te maken aan de corruptie. Twee anderen zijn bij verstek veroor deeld. Het vijftal wordt ervan be schuldigd vorig jaar december valse Franse bankbiljetten tot een bedrag van vijf miljoen francs het land te hebben bin nengesmokkeld. Volgens het Japanse persbu reau heeft de Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjen Yi, in een verklaring tegenover een groep Japanse afgevaardig den die een bezoek brengen aan Peking, gezegd niet te geloven „dat de spanning tussen de Ver enigde Staten en de Chinese volksrepubliek eeuwig zal du ren". „Men kan niet zeggen dat China niet de bedoeling heeft de Vietnamese kwestie door middel van onderhandelingen te regelen. China is in feite bezig te onder handelen met de V. S. in War- chau", aldus de Chinese minis ter. (ADVERTENTIE) China heeft de nieuwe Indone sische regering ervan beschuldigd openlijk samen te gaan met het neo-kolonialisme door de confron tatie van Maleisië te beëindigen, aldus het persbureau Nieuw China. „Waarnemer", een hoge functio naris, schrijft in het Volksdagblad dat dit verraad betekent aan de belangen van het Indonesische volk en aan de Afrikaans-Aziatische eenheid tegen het imperialisme. „Nadat de rechtse Indonesische generaalskliek een contra-revolu tionaire staatsgreep hadden ge pleegd vormden zij een fascistisch militair bewind met het meest reactionaire kabinet sinds de In donesische onafhankelijkheid. In een paar maanden vermoordden zij honderdduizenden mensen, gooiden een nog groter aantal in de gevan genis en stelden een wrede vervol ging in tegen talloze patriotten. Hun bloedig bewind kent zijns ge lijke niet in de geschiedenis van het Indonesische volk". NAZOMERWEER Ons land zal zich vandaag be vinden aan de rand van een zwak gebied van hoge luchtdruk boven Noord-Frankrijk. Tussen dit hogedrukgebied en een diep centrum van lage luchtdruk boven Noord-Frankrijk. Tussen dit hogedrukgebied en een diep centrum van lage luchtdruk voor de westkust van Noorwe gen staat een westelijke lucht stroming, die vooral dinsdag flink in kracht afnam. De de pressie, die is ontstaan uit de tropische cycloon Faith, veroor zaakte in 't noorden van Schot land een zware westerstorm met windkrachten van 10 en 11. In ons land werd de wind dinsdag- af en toe hard. Dinsdag stroom de na het passeren van een frontensysteem een hoeveelheid zeer droge lucht over ons land, zodat er langdurige zonnige pe rioden voorkwamen. Thans is weer iets vochtiger lucht onder weg, zodat het aantal opklarin gen vandaag niet groter zal zijn dan dinsdag. Het blijft echter droog weer, terwijl de middag- temperaturen ongeveer tot de zelfde waarden zullen oplopen als dinsdag. Vooral verdient de samenwer king met Maleisië, Thailand en de Philippijnen de aandacht, zegt waarnemer. Dat is een poging om een anti-communistische en anti- Chinese „alliantie voor samenwer king tussen zuidoost-Aziatische landen" te organiseren en de poli tiek van agressie en oorlogvoering van het Amerikaanse imperialisme openlijk te dienen. De Indonesische regering beweert steeds weer dat zij anti-imperialistische en anti kolonialistisch blijft en „een onaf hankelijke en actieve buitenlandse politiek nastreeft". „Dat is louter bedrog", aldus de commentator. WOENSDAG 7 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.56 6.32 7.06 7.15 6.13 6.49 7.23 7.32 DONDERDAG 8 SEPTEMBER medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Veranderlijke bewolking met zonnige perioden. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Maximumtem peraturen <van 13 tot 23 graden» Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.47 7.23 7.57 S.06 n.m. 7.09 7.45 8.19 8.28 ZON MAAN op onder op onder Sept. 7 6.01 7.15 9.56 2.13 8 6.02 7.13 10.33 3.27 9 6.04 .7.10 11.27 4.35 10 6.05 7.08 5.29 11 - 6.07 7*06 - 0.39 - 6.09 TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De typhoon Cora met windsto ten van ruim 300 km per uur heeft naar schatting 3.400 huizen op twee eilanden van de Rioe Kioe- archipel maandag verwoest of beschadigd en minstens 3.00 men sen dakloos gemaakt, aldus een raming van de politie te Naha op Okinawa. Drie gemaskerde mannen heb ben maandag in België een roof overval uitgevoerd. In de stad Bergen bij de Belgisch-Franse grens maakten zij onder bedreig ging van pistolen 400.000 Bel gische frank buit (30.000 gulden) in een postkantoor. De politie zette een groot scheepse jacht in en op alle we gen rondom de stad werden ver sperringen opgericht. De overvallers wisten zich ech te*-uit-da-poeten te maken/

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1