De gebeurtenissen in China MUL Prcces-Dalam ontaardt in receptie van jonge vrouwen Boerenzoons als hulparts RADIO DE KOOK OENERAAL DE GAULLE WIL GEHEEL INDO CHINA TOT NEUTRAAL GEBIED VERKLAREN MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN BENOEMD Prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar te Amsterdam de Gasverwarming VANDAAG BOLLEN BESTELL P.BAKKER Rf/ HILLEGOM T/ ZATERDAG S SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 6766 Zuid-Afrika gaat meer olie opslaan Generaal Von Kielmannsegg Bankovervallers leggen volledige bekentenis af Adenauer voor vervanging van Erhard Weerbericht Hoogwater BOEKJE OPEN OVER CORRUPTIE IN INDONESIË Na kantoortijd. Wapens Zon- en Maanstanden Wat Soekarno zou willen Reacties bleven uit „Zijn gehele hart" Kwart miljoen voor aardbevings slachtoffers uit de nieuwe gratis bollencatoiogu' van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. ftankering bij abonnement: TERNEUZEN >ireeteur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen ïoverfentïeprljs per mm 16 cf; minimum per »r vertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, sending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het Chinese persbureau Nieuw- China" heeft donderdag zijn ver slag over de in Peking gehou den massabijeenkomst ingetrok ken en vervangen door een nieu we lezing, waarin de volgorde in rang van de communistische lei ders nauwkeuriger werd aange geven. Nummer twee blijft de als „naaste wapenbroeder" van Mao tse-Toeng aangeduide minister van defensie, Lin Piao. In de nieuwe tekst wordt premier Tsjoe-en Lai als zevende ge noemd. In het eerste verslag kwam hij op de negende plaats. De echtgenote van Mao tse-Toeng, mevrouw Tsjiang Tsjing, wordt betiteld als „eerste assistente van de leider der culturele revo lutie" Tsjen Po-Ta. In het oorspronkelijke verslag waren enkele Chinese leiders op gesomd in de volgorde waarin zij in de volgauto's waren ge zeten. De plaatsen in de auto's kwamen echter niet altijd over een met de partij volgorde. NIEUWE SLAG Het centraal comité van de Bulgaarse communistische partij heeft een document uitgegeven, waarin commentaar wordt gele verd op de besluiten van de jongste zitting van de Chinese partij. „De activiteit van de Chi nese leiders vormt een ernstige bedreiging", aldus het comité. Evenals in de Russische verkla ring van 31 augustus wordt in de Bulgaarse gesproken van een nieuwe slag voor de eenheid in de internationale communisti sche beweging, welke het impe rialisme aanmoedigt nieuwe da den van agressie te plegen. Het ulgaarse comité verklaart voorts met bezorgdheid te heb ben kennis genomen van de be richten over de culturele om wenteling in China. De gebeur- tenisséh van de afgelopen dagen kunnen alleen maar van nut zijn voor de internationale reactie, die onophoudelijk poogt de ideeën van socialisme en com munisme in opspraak te bren gen, aldus het partijcomité. „DOKTERTJES" Veel boerenzoons in de Zuid- chinese provincie Kwangsi heb ben een korte medische oplei ding ontvangen en zijn thans op het platteland werkzaam als hulparts. Dit heeft het persbu reau „Nieuw China" vrijdag ge meld. Ongeveer 280 jeugdige boeren, (ADVERTENTIE) van wie de meeste jonger dan 20 jaar zijn, volgden met succes van zes maanden die werd ge geven door een mobiele eenheid van het medisch college in Kwangsi. De „doktertjes", zoals zij in de volksmond worden genoemd, assisteren de artsen in dit ge bied. ZWEMMEN Op aanplakbiljetten van de „rode garde" was vrijdag te lezen dat de filmstudio's foto's van Mao tse-Toeng hadden ver spreid die niet passend waren, „omdat de linkerhand van de leider minder sterk scheen dan de rechterhand, de kleur van zijn gezicht te bleek was, zijn ogen niet straalden en de pre sident niet in het middelpunt zou staan." „Nieuw China" meldt dat op 17 augustus 10.000 studenten en militairen van het eiland Amoy in de straat van Formosa heb- ADVERTENTIE Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen De Zuidafrikaanse minister van economische zaken, Nicolaas Diederichs, heeft vrijdag bekend gemaakt dat de Zuidafrikaanse regering de opslagmogelijkheden voor olie zal uitbreiden om de veiligheid van het land te ver zekeren. Er zijn de laatste tijd verschei dene persberichten geweest, vol gens welke bij Durban is begon nen aan de bouw van een groot aantal olietanks. Ook zouden op andere plaatsen, onder meer Kaapstad, soortgelijke tanks wor den gebouwd. Minister Diederichs zei vrijdag in het Zuidafrikaanse parlement: „De regering acht het essentieel voor de veiligheid van het land. dat grotere voorraden brandstof beschikbaar zijn dan die waar over de normale handelskan? in beschikken en heeft reeds enige tijd aandacht geschonken aan de uitbreiding van de opslagmoge lijkheden voor brandstof". De Zuidafrikaanse regering heeft onlangs besloten de voor zieningen op dit gebied uit te breiden en te versnellen. Het wordt echter niet in het belang van het land geacht hierover meer bijzonderheden bekend te maken, aldus minister Diederichs. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het Westduitse ministerie van defensie heeft vrijdag in een om vangrijk stuk de aanvallen op generaal Von Kielmannsegg van de hand gewezen. Volgens het stuk is de beschul diging, dat Von Kielmannsegg tijdens de oorlog in Rusland een tegen verzetsstrijders gericht be vel heeft gegeven, vals. Het Westduitse ministerie ver wijst ook naar een artikel in het weekblad „Vorwarts" van de Westduitse sociaal-democraten, waarin de keus van Von Kiel mannsegg tot opperbevelhebber van de N.A.V.O. in de Europese middensector wordt verwelkomd. ben gezwommen ondanks zware storm en hoge golven. Ook in de autonome gebieden van Sin Kiang en Ninghsia hebben tien duizenden het voorbeeld van Mao tse-Toeng gevolgd. „De Chi nezen zwemmen niet alleen voor hun plezier. Zij worden aange moedigd door een politiek en thousiasme. Hun doel is zich moraal en lichamelijk voor te bereiden voor de revolutie en de opbouw van het socialisme", al dus het persbureau. De drie na de bankoverval in IJsselstein aangehouden Amster dammers hebben een volledige bekentenis afgelegd. De 23-jarige kelner J. van R., die de greep in de kas deed, bekende donderdag reed. Zijn eveneens in Lekker - kerk aangehouden maat G. B., een 24-jarige autohandelaar, gaf vrijdag bij een nader verhoor door de rijkspolitie toe bij de overval betrokken te zijn ge weest. Ontkennen bleef de in het kajuitjacht bij Rotterdam aange houden 28-jarige W. van der P. B" de rijkspolitie gaf hij wel toe twee passagiers in zijn bootje te hebben gehad, maar „dat waren een poes en een kanarievogel", zo zei hij. In de namiddag werd het drie tal voorgeleid aan de officier van justitie in Utrecht. Tijdens het gesprek met de magistraat ging ook Van der P. door de knieën. Hij legde om vijf uur een beken tenis af. De drie Amsterdammers pleegden naar hun zeggen de overval om een einde te kunnen maken aan hun financiële moei lijkheden. Op de Zeedijk hadden ze nogal wat geld verteerd. Oud-bondskanselier Konrad Adenauer (90) heeft zich in een interview met het katholieke weekblad „Neue Bildpost" uitge sproken voor vervanging van de bondskanselier of reorganisatie van het kabinet als middel om de gezagscrisis in Bonn op te los sen. Ook vindt hij een onmid dellijke reorganisatie van de regeringspartij (C.D.U.) nodig om een nederlaag bij de volgende parlementsverkiezingen te voor komen. Naar zijn mening zijn er in de partij tekenen van een ont wikkeling in de richting van een nationaal-liberale partij te be speuren en van een „verward pragmatisme". Adenauer bestrijdt verder dat zijn opvolger als bondskanselier, Erhard, zijn buitenlandse poli tiek heeft voortgezet, in het bij zonder ten aanzien van Frank rijk. President De Gaulle is vrijdag na zijn bezoek aan Cambodja, waar hij een geestdriftig onthaal van regering en bevolking vond, naar Nieuw-Caledonië vertrok ken om van 3 tot 7 september een bezoek te brengen aan de Nieuwe Hebriden. Vóór zijn vertrek tekende hij samen met prins Norodom Siha- noek, het Cambodjaanse staats hoofd, in de troonzaal van het koninklijk paleis in Phom Penh een communiqué waarin beide staatslieden voorstellen geheel Indo-China tot neutraal gebied te verklaren en de neutraliteit op grond van een internationale overeenkomst te garanderen en te controleren. Om de oorlog in Vietnam te beëindigen zouden alle betrok ken landen moeten overeenko men de Geneefse overeenkom sten van 1954 te eerbiedigen en zetten. Daarvoor is nodig dat alle alle oorlogshandelingen stop te buitenlandse mogendheden met strijdkrachten in Vietnam de verplichting op zich nemen hun troepen binnen een vastgestelde tijd terug te trekken en een ein de maken aan elke inmenging. Het document bevat geen namen van de betrokken landen. De Gaulle noemde in zijn toespraak van donderdag met de Ver. Sta ten. Hij deed toen uitsluitend op dit land een beroep zijn strijd krachten terug te trekken. In het communiqué wordt de hoofdschuld voor de Vietnamese oorlog toegeschreven aan bui tenlandse inmenging. „Ondanks de meningsverschillen die de Vietnamezen verdeeld hebben gehouden en dit nog altijd doen, is het in hoofdzaak buitenlandse inmenging welke de vijandelijk heden tot de huidige omvang heeft uitgebreid, doordat zij een burgeroorlog in een internatio naal conflict heeft veranderd", aldus het communiqué. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Nog enkele buien Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west en maximum tempera turen van 17 tot 19 graden. ZATERDAG 3 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 3.22 3.29 Breskens 3.47 3.54 Terneuzen 4.23 4.30 Hansweert 4.57 5.04 Walsoorden 5.06 3.15 ZONDAG 4 SEPTEMBER Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 5 Breskens Terneuzen Hansv/eert Walsoorden v.m 3.50 4.15 4.51 5.25 5.34 SEPTEMBER v.m. n.m. 4.45 5.21 5.55 6.04 n.m. 4.00 4.25 5.01 5.35 5.44 4.54 5.30 6.04 6.13 Gisteren is de heer J. C. Aschoff geïnstalleerd als burgemeester van Terneuzen. Voor een verslag van de ontvangst en installatie zie pagina 3. Het verschijnen in de rechtszaal van enkele der charmante „vrou wen" van de Indonesische voor malige minister van centrale-bank zaken Dalam als getuigen in het thans tegen hem gevoerde proces op beschuldigingen van corruptie e.d. heeft niet nagelaten het aan wezige mannelijke publiek tot een zekere opwinding te brengen, het geen zijn uitdrukking vond in waar derend gefluit. Een der beschuldi gingen tegen Dalam Is dat hij de mohammedaanse wet heeft over treden door er zes vrouwen op na te houden. Bovendien is er sprake van een aantal maitressen. Het waarderend gefluit gold met name Dalams 22-jarige „vijfde" vrouw Joefriah. De president van de rechtbank oordeelde het terwille van de goede orde nodig haar te zeggen, dat zij haar nauwsluitende jurk, wat naar beneden moest trekken om haar benen beter te bedekken. Joefriah vertelde van Dalam een huis en een Italiaanse auto te heb ben gekregen. Met dezelfde ge schenken was ook de volgende ge tuige, zesde vrouw filmster Sari Naroelita, naar haar getuigenis be dacht. Zij had Dalam in februari j.l. op een feestje ontmoet en was toen met hem getrouwd. Op de op merking van de rechter hoe Dalam in de toen heersende roerige om standigheden nog tijd had kunnen vinden om te trouwen, antwoordde de beschuldigde tot groot vermaak van het publiek: „Och, na kantoor tijd is daar altijd nog genoeg ge legenheid voor". Dalam was de rechters dankbaar, zei hij, dat hij na een half jaar in de gevangenis Sari weer eens had mogen zien. Volgens de waarnemers is het proces tegen Dalam meer on een „society"-receptie gaan lijken, Sept. 3 4 5 6 7 ZON MAAN op onder op onder 5.53 7.24 8.43 9.18 5.55 7.22 8.55 10.29 5.57 7.20 9.10 11.41 5.59 7.18 9.29 12.56 6.01 7.15 9.56 2.13 waarop een hele stoet aantrekkelij ke jonge vrouwen, naar de laatste mode gekleed, een boekje open ko men doen over hun betrekkingen met Dalam en andere personages van vóór de mislukte staatsgreep van oktober j.l. Inmiddels heeft de bankier Soe- martono verklaard dat hij destijds op verzoek van Dalam naar Praag was gevlogen en van een Tsjecho- slowaakse fabriek wapens had ge kocht. Deze aankoop was via de Tsjechoslowaakse ambassade in Djakarta geregeld en de Wapens waren door de luchtvaartmaat schappij van genoemd land naar Indonesië gebracht, waar voor een invoervergunning van de politie was gezorgd. „Als men mij vraagt wat ik wer kelijk wil, zou ik antwoorden dat ik niet echt president of opperbe velhebber van de strijdkrachten wil zijn. Ik wil werkelijk de grote leiders van de Indonesische revo lutie zijn die ik nu ben". Dit zei Soekarno vrijdag op een slotbijeenkomst van regionale ge zagsdragers in Djakarta. De presi dent zei, dat hij als „groot leider van de revolutie" voort zou gaan redevoeringen te houden en zijn mening te zeggen. Ik heb het recht te ageren en het volk wakker te schudden, aldus Soekarno, die daar mee kennelijk de kritiek op zijn redevoeringen bedoelde, waarin hij dingen zei die in strijd waren met de politiek van de regering. Zijn recht op het houden van redevoe ringen verdedigend zei Soekarno: „Ook Mohammed hield voortdu rend redevoeringen". De Indonesische president deed een beroep op de strijdkrachten om zijn naam tegen lasterlijke aan vallen van degenen die kritiek op hem hebben, te beschermen. „We zijn allen werktuigen van de revo lutie en dienen de eenheid tussen de strijdkrachten, de grote leider van de revolutie en het volk te be waren", zo sprak hij. „Als zekere groepen de grote leider van de revolutie beledigen, als enkele groepen de naam van de grote leider van de revolutie door de modder sleuren, wat zult gij dan doen?" Het gehoor van de presi dent, dat bestond uit de hoogste politieke en regeringsleiders, rea geerde niet op deze uitbarsting van Soekarno. Generaal Soeharto, die verslag uitbracht over de bijeenkomst van gezagsdragers had aan de presi dent verzocht zich tot de gouver neurs te richten met adviezen en richtlijnen voor de uitvoering van hun taak. Soekarno corrigeerde Soekarto's verzoek en zei: „Men had mij moeten vragen mijn toe spraak ih mijn kwaliteit van grote leider van de revolutie te houden. Die positie ligt mij het naast aan het hart, aldus Soekarno die eraan toevoegde nooit te hebben ver langd naar de positie van president of opperbevelhebber van de strijd krachten. Over zijn gekritiseerde toespraak op onafhankelijkheidsdag zei hij: Mijn toespraak was geen staatstoe- spraak, maar een rede van de grote leider van het volk. Hij zei dat een onpersoonlijke en emitieloze toe spraak tot miljoenen onder de hete zon niet mogelijk is. De mensen zouden midden in de toespraak weggaan als men niet zijn gehele hart voor hen openlegde. Op het speciale rampengiro nummer 777 van het „Nederland- sche Roode Kruis" was tot vrij dagmorgen 2 september ten be hoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Turkije ruim een kwart miljoen gulden gestort. (ADVERTENTIE) Vraag vandaag nog da gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend' mooie tuin. Stuur ons_debon_qf_beleven._ Zend mïl jjw grails bollencataicgua y I J Naam J Straat- j Woonplaats... Beekléiari 18 Tel. (025201-7341 \'J Op voordracht van de minis ter-president heeft de koningin hij besluit van vrijdag 2 septem ber benoemd tot minister van binnenlandse zaken prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar in de facul teit van de rechtswetenschap aan de vrije universiteit te Amster dam, De benoeming gaat in maandagmorgen, als de heer Ver dam door de koningin op Soest- dijk wordt beëdigd. Pieter Jacobus Verdam werd geboren op 15 januari 1915 te Amsterdam. Hij studeerde daar aan de vrije universiteit. Sedert 1937 ivas hij advocaat en daarna directiesecretaris. Sinds 1945 is hij hoogleraar in de rechtsge leerdheid aan de vrije universi teit. Geruime tijd maakte hij deel uit van de academische raad en het rectoren-college. Hij is lid van het Europese comité voor wetenschappelijk overleg en on derzoek. Hij bekleedde verschil lende functies in de A.R.-partij en is lid van de provinciale sta ten van Noord-Holland. Prof. Verdam was voorzitter van de commissie herziening on dernemingsrecht die het vorig jaar rapporteerde. Hij is sedert 1960 lid van het dagelijks be stuur van de sociaal-economische raad. Hij is ook lid van de on langs ingestelde commissie on< derzoek Amsterdam. V

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1