PROVINCIAAL NIEUWS alles kan met ceta DE TERUGKEER VAN ARAM Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen officieel door Commissaris der Koningin in gebruik gesteld Pagina 3 Kosten bedragen 16 miljoen Samenwerking „Zwart" water Volksgezondheid Hulde Spanningen Gelukwensen van de commissaris Ingebruikstelling Oorkonde Terneuzen Aardenburg Axel G roede Sluis De Amerikaanse operaties in Thailand Soepeler houding van Oostduitse grenswachten Vrijdag 2 september 1966 DE vfRTlE ZEEUW Met het gereedkomen van de hoofdleiding van Sas van Gent naar de uitmonding in de Wester- schelde van de afvoer vah afval water is een belangrijke bijdrage geleverd aan de verbetering van het leefklimaat in de kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen. Omwonenden van de sloot van de westelijke rijkswaterleiding wa ren de stank en vervuiling zo ge wend. dat zij er geen erg meer in hadden, maar toevallige passanten en vreemdelingen werden steeds onaangenaam getroffen door de inferieure geur die er uit het brak ke water opsteeg. Ir. Bos van het advies- en inge nieursbureau Witteveen en Bos te Deventer gaf donderdagmorgen aan de persvertegenwoordigers in het gemaal „Westerschelde" een kort overzicht van de voorgeschie denis van het project en een toe lichting op. het systeem van de af- rvaiwatérflïding en de werking daarvan. De commissaris der koningin werd door de heer ir G. S. Bos, die een groot aandeel had in de planning' van de afvalwaterlei ding, door het pomstation rond geleid. Vervolgens werd per bus een bezoek gebracht aan het gemaal II (Sluiskil). Dit gemaal loost momen teel nog op de oude open rijks waterleiding, totdat de zinker on der het verbrede kanaal, welke de leiding van de westzijde van het kanaal verbindt met de oostzijde, is gelegd. Dit zal naar alle waar schijnlijkheid aan het eind van dit jaar kunnen plaats hebben. Er zal in Nederland in de eerste 20 jaar nog een miljard gulden „vertimmerd" moeten worden om de bestaande watervervuiling te bestrijden en verder nog een mil jard om de noodzakelijke verbete ringen aan te brengen, zo vertelde ir. Bos. De kosten van het project kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen be dragen 16 miljoen gulden. Voor 9]/2 miljoen is nu gerealiseerd met de hoofdleiding; voor de secundaire leidingen werd voor vijf miljoen gecontracteerd, zodat er nog voor één miljoen moet worden aanbe steed voor de additionele voorzie ningen. Reeds in 1948 hield men zich bezig met het probleem van de watervervuiling in de kanaalzone, maar de kosten voor de toen in uitzicht gestelde verbetering verlenging van de rijkswaterleiding die werden begroot op l'/> mil joen gulden, werden door het pro vinciaal bestuur veel te hoog ge acht. Ir. Bos noemde het gelukkig, dat dit plan toen niet was doorge gaan, want dan zou er alleen een doorlozing van Sas van Gent naar de Westerschelde zijn geweest. Zoals bekend gingen in 1960 vijf samenwerkende gemeenten Axel, Hoek, Sas van Gent, Terneuzen en Westdorpe een gemeenschappelijke regeling aan, om te komen tot aan leg en onderhoud van een vrijver- valleiding langs een tracé van Sas van Gent naar de uitmonding in de Westerschelde en secundaire lei dingen voor de gemeenten Axel, Hoek en Westdorpe. Deze laatste zouden dan gedeeltelijk bestaan uit vrijverhangleiding en gedeelte lijk uit persleidingen. In 1963 werd met de aanleg be gonnen. De totale lengte van de leiding bedraagt 30 kilometer; de hoofdleiding is 14 y2 kilometer lang en er zal naar schatting de eerste jaren 10 miljoen kubieke meter afvalwater per jaar door worden geloosd. Er zijn drie vijzelgemalen, één te Sas van Gent, één te Sluiskil en één in Terneuzen-zuid. Het hoofd gemaal is een pompgemaal en ligt in Terneuzen nabij het zwembad. Met drie spuiten wordt hierdoor in verschillende richtingen via een dubbele persleiding het water op 22 meter diepte van de Wester schelde gepompt. Tegen de tijd dat het de oppervlakte weer heeft be reikt, is het zó gemengd dat men het niet meer terugvindt. De doorsnede van de leiding be gint met 1,27 meter doch wordt steeds groter en bedraagt bij ge maal 3 reeds 1,52 meter. De hoofdleiding begint ten noor den van Sas van Gent, waar behal ve het water dat momenteel in het rioleringsstelsel van Sas van Gent wordt opgenomen, zoals huishou delijk afvalwater, regenwater, in dustrie-afvalwater, ook het z.g. „zwarte water" uit België wordt aangevoerd. Hiervoor wordt van rijkswaterstaat een bijdrage out- Door het overschakelen van een handel, brengt de commis saris van de koningin de ma chines van de pompinstallatie in werking. vangen. Tezamen met deze en de toegezegde rijksbijdragen kan een sluitende exploitatie worden ver kregen door een bijdrage van de industrie van 4 ct per kubieke meter afvalwater, een bijdrage per inwoner van f 1,85 in de kapitaals- kosten alsmede een bijdrage van f 2 per inwoner, zijnde 50 kubieke meter afvalwater a 4 ct. Bovendien betalen de vijf samen werkende gemeenten een bedrag per inwoner wegens uitkering uit het gemeentefonds. Donderdagmiddag heeft de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, met het over halen van een handle het ge maal „Westerschelde" van de af valwaterleiding officieel in ge bruik gesteld. Het duurde even voor de machtige motoren be gonnen te zoemen en het eerste afvalwater in de Westerschelde werd geperst. Toen was een be gin gemaakt met de bestrijding van de vervuiling van de open westelijke rijkswaterleiding. Een spectaculaire gebeurtenis was deze ingebruikstelling niet; wel een die van grote betekenis is voor de volksgezondheid en het leefklimaat van deze streek. Het was geen met rozen ge plaveid pad, waarover de initia tiefnemers tot de realisatie van het project kwamen. De voorzitter, burgemeester G. H. E. M. van Waes van West dorpe, releveerde in zijn begroe tingswoord, hoe reeds in 1949, nauwelijks na het herstel van de oorlogsschade, het provinciaal bestuur na overleg met de vijf gemeentebesturen van Axel, Hoek, Sas van Gent, Terneuzen en Westdorpe besloot opdracht te geven aan het ingenieursbu reau Witteveen en Bos te Deven ter, een begroting te maken voor een afvalwaterleiding tussen Sas van Gent en de Westerschel de. In 1952 werd dit plan stop gezet wegens de onzekerheid over de positie van de water wegen in verband met de plan nen voor de kanaalwerken. Ech ter groeide hieruit een commis sie van samenwerkende gemeen ten in de kanaalzone, welke zich tot taak stelde de structuurpro blemen in dit gebied te onder zoeken. De heer Van Waes had grote waardering voor het werk dat de leider van deze commis sie, ir. Dikötter, had verricht. In 1958 was het plan voor de af valwaterleiding al bestekklaar en 'p 9 november 1960 installeerde de toenmalige commissaris der koningin, wijlen jhr. De Casem- broot, de raad van bestuur. De heer Van Waes bracht hul de aan allen die in die jaren hun wil tot samenwerking toonden en zich hebben ingezet. Dat waren de gemeenteraadsleden die op basis van gelijke kosten per in woner en gelijke vertegenwoor diging dit werk aan een samen werkingsorgaan opdroegen, het provinciaal bestuur dat met de wijze van voordracht van de ur gentie van het project bij de ministeries van economische en binnenlandse zaken afgezien van de financiële medewerking een geweldige morele steun betekende, verder de rijkswater staat, het R.I.Z.A. en het inge nieursbureau. De heer Van Waes bracht in herinnering de spanningen die door diverse factoren werden opgeroeDen: de gelijke vertegen woordiging van de gemeenten van verschillende grootte, de ge lijke bijdrage en de prijs van het water, ongeacht de afstand waarop dit moet worden ver pompt. De aanwijzing van Terneuzen als kerngemeente werd door an dere gemeenten niet zo goed ont vangen en de samenwerkingswil werd er niet door bevorderd. Aanvankelijk stond de indus trie ook niet erg positief tegen over de uitvoering van het plan. De enorme kostenstijging van het project echter niet groter dan bij andere projecten gaf aanleiding tot alarmerende publi- katies en uitlatingen. De aanvullende bijdrage van het departement van economi sche zaken en de gunning van de secundaire leidingen ver grootten de financiële gevolgen voor de gemeenten niet. Samenvattend, aldus de voor zitter, kan men constateren dat deze dag getuigt van een goed resultaat. Mr. J. van Aartsen hield een korte speech waarin hij o.a. zei- de dat bij een dergelijk werk altijd moeilijkheden zijn op te lossen. De commissaris zeide er van overtuigd te zijn dat in Zeeuws-Vlaanderen dringend behoefte bestaat aan voorzienin- De aorta van de afvalwaterlei ding, waardoorheen machtige machines het afvalwater naar de Schelde voeren. gen op het gebied van de water vervuiling. Het vraagstuk van de waterverontreiniging heeft, naast dat van de luchtverontrei niging de laatste jaren sterk de aandacht. Met het lozen van vuil water moet men erg voorzichtig zijn, aldus de commissaris die verder stelde dat men in de toe komst veel meer tot zuivering en reiniging van afvalwater zal moeten overgaan dan in het ver leden is gebeurd. Hij noemde in dit verband de wet op de water verontreiniging. Belangrijk was dat de A. W. L. kon worden ge subsidieerd in het kader van het industriebeleid. Dit werk had niet tot stand kunnen komen zonder steun van het rijk. De commissaris besloot met het aan bieden van zijn gelukwensen en de wens, dat de afvalwaterlei ding de leefbaarheid van de streek zal mogen bevorderen. Het gezelschap, waaronder vertegenwoordigers van de mi nisteries van economische en bin nenlandse zaken, ir. Zuurdeeg van rijkswaterstaat, de heer Zijl stra van het R.I.Z.A.ir. Bos en ir. Witteveen, de gemeenteraden van de samenwerkende gemeen ten, de dijkgraven van de water schappen en het personeel van de afvalwaterleiding had zich van het oostelijk bolwerk bij de watertoren per bus naar het ge bouw van de waterleiding be geven. Na de rede van de commis saris reed men voor de inge bruikstelling naar het gemaal, waarna tot slot in de watertoren de genodigden een verfrissing werd aangeboden. „Wat zou het leuk zijn, wanneer we nu eens er gens een boodschap von den, die het voorgeslacht voor ons had nagelaten". Dit zei ir. Bos te hebben gedacht tijdens de uitvoe ring van het werk van de afvalwaterleiding. Maar dergelijke boodschappen worden niet vaak gevon den. Toch kan dit na jaren wel het geval zijn, wanneer men ertoe zou overgaan het vijzelgemaal Sluiskil te slopen. In op dracht van het bestuur van de afvalwaterleiding werd daarom op een per kamenten oorkonde de tijd waarin wij leven, in vogel vlucht gecalligrafeerd. In een loden koker zal deze worden ingebetonneerd in het gemaal Sluiskil als een groet aan hen die na ons komen. Collecte Sociaal Fonds C.N.V. „Draagt Elkanders Lasten" De in de loop van de vorige week gehouden collecte voor bo vengenoemd fonds heeft een be drag opgebracht van ƒ1085.—. Polls Big Band in Porgv and Bess De grote verrassing van het in ternationale jazzfestival in Bilzen (Belg. Limburg), Poll's Big Band, treedt zaterdag 3 september od in Porgv and Bess te Terneuzen. Poli's Big Band bestaat nog geen jaar. Het eerste optreden vond plaats tijdens het Hammerfeld jazz festival te Roermond. Jack van Poll jr is de vader van dit orkest. Hoewel Jack van Poll een andere formatie heeft, waarin regelmatig internationale solisten optreden, werd Jack gedreven door zijn grote liefde, bezetenheid en enthousiasme voor de muziek om een Big Band te vormen. Hiervoor trok hij jonge talenten aan. Jonge kerels in de leeftijd van 19 tot 20 jaar, die voor hun genoegen en met hetzelfde enthousiasme als hun leider muziek maken. Hun eerste plaats kwam reeds uit, met de „Watermolenman" en „Twisted". Jac speelt deze keer zelf geen piano, orgel of één van zijn vele andere instrumenten. Deze keer is het trompet of bügel. Bedankt voor beroep Ds P. C. Schoonenboom te Am- stel heeft bedankt voor het be roep, dat op hem was uitgebracht te Aardenburg en St Kruis (toez.) Vergadering gemeenteraad De agenda van de op dinsdag 6 september om 19 uur te houden vergadering van de Axelse ge meenteraad vermeldt de volgende punten van behandeling: Beëdiging van de leden van de raad; benoeming van 2 wethouders; voorstel tot het benoemen van leden van verschillende commis sies en vertegenwoordigers van de gemeente; voorstel tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan de heer J. van Espen; tot verkoop van een perceel bouwgrond, aan de Elzasstraat aan de heer Jac. van Espen; verkoop van een perceel bouw grond aan de De Savornin Lohman- iaan aan de heer S. Jansen; verkoop van een perceel bouw grond aan de Van Middelhoven- straat aan de heer B. Boneschans- ker te Terneuzen; verkoop van een perceel bouw grond aan de Bizetstraat aan de heer R. A. van Wiemeersch; verkoop van grond, gelegen aan de Kaaiwal aan de heer R. Blan- kert; aankoop van het woonhuis Ju- lianastraat 56 en gedeelte openbare weg van de heer J. H. van 't Hoff e.c. te Terneuzen; huurafstand betreffende een ge deelte kroondomeingrond, gelegen aan de Kinderdijk te Axel, ten be hoeve van de heer P. de Koning; aankoop van het woonhuis Ka naalkade 12 van de heer E. van Gassen; aankoop van de woning en be- drijfsopstallen Koestraat 36 van de heer J. Scheele; aankoop van de woning Wal- straat 40 van de heer O. S. Moort- hamer; aankoop van de woning Nieu- wendijk 3 van de heer M. den Doel- der; voorstel tot het herbenoemen van de leden van de huisvestingscom missie. (ADVERTENTIE) 34. Het duurde even voordat Aram de man ontdekt had. Geruis loos klom hij over de verschansing en gaf de anderen, die zich vastge klemd hadden aan een stuk touw, dat overboord hing, een teken, hem te volgen. Op zijn tenen ging Aram op de man toe. Deze ging plotse ling rechtop zitten, alsof hij een vaag gevoel had, dat er iets niet in orde was. Hij tuurde om zich heen ineens Kreeg tui de druipnatte1 gestalte van Aram in het oog. Zijn mond zakte open van verbazing en zijn ogen puilden bijna uit zijn hoofd van schrik. Toen zag hij ook de andere drie boven de verschansing opduiken. Hij wilde schreeuwen, doch met één sprong was Aram bij hem en vóór de man een geluid kon geven, voelde hij hoe een krachtige arm zich als een stalen klem om ziin keel sloot. „Hoeveel zijn er aan boord?" fluisterde Aram hem in het oor. De man probeerde te spreken, doch hij kon slechts een paar onver staanbare klanken voortbrengen. Eindelijk stak hij in wanhoop vijf vingers omhoog. Terwijl Aram hem stevig beet- hield, wendde hij zich tot de an deren, die inmiddels aan boord ge klauterd waren. „Er moeten nog vijf man tas boord zijn. Waarschijnlijk slapen ze! Ga hen zoeken; ik zal deze wel voor mijn rekening nemen!" Het drietal wilde de kajuit bin nengaan, doch Jaspo wenkte hen grinnikend, even te wachten. „Laten we ons niet vermoeien'', merkte hij op. „Ik weet een veel betere manier om hen te pakken te krijgen. Gereformeerde gemeente Ds. A. W. Verhoef te Barne- veld heeft bedankt voor het be roep, dat hij had ontvangen van de gereformeerde gemeenten te Axel en Terneuzen. Beiaardconcert Op zaterdag 3 september zal mevr. M. J. MoerdijkVander- swalm van 15 tot 16 uur weer een beiaardconcert verzorgen. Het vol gende programma zal worden uit gevoerd: 1. Tune „Dan zal de beiaard spelen" 2. Andante Cantabile Jef Denyn 3. Variaties Staf Nees 4. Rondino W. Franken 5. Suite 6 Volksliederen 7. Campanello Geo Clement 8. Le Tambourin bew. door Staf Nees 9. Gavotte L. Henry 10. Tune Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Groede kwam donderdagavond voor het laatst in zijn oude samenstelling bijeen. Van het college van G.S. was bericht binnengekomen, dat kan worden overgegaan tot het aanbesteden van 20 ratiowoningen voor een totaal bedrag van 367.400. De heer H. W. Risseeuw had een verzoek gericht om een wachtver- bod in te stellen voor een gedeelte van de Molenstraat. Dit verzoek kon niet worden ingewilligd omdat het een uitrit betreft. Wel wordt de mogelijkheid overwogen de let ters NP aan te brengen om de auto mobilisten op de plaatselijke situa tie te attenderen. De gemeenterekening 1964 werd vastgesteld met een voordelig sal do van 10.425,14. Aan het slot van de zitting werd afscheid genomen van het raadslid P. Blomme, die de volgende zit tingsperiode niet terugkeert. De gemeenteraad van Groede benoemde de heer C. Cysouw tot ereburger op grond van het feit dat hij op 3 september 20 jaar wethou der is. Wethouder Gevaert trekt zich terug Wethouder J. H. Gevaert heeft met ingang ,van de nieuwe zittings periode ontslag genomen als lid van de gemeenteraad. Hij zal der halve bij de wethoudersverkiezing a.s. dinsdagavond niet meer aan wezig zijn. Gedurende acht jaar heeft hij zit ting gehad in de raad voor de ka tholieke lijst en gedurende die tijd was hij ook wethouder. Laatste carillonconcert Prof. E. Delmotte, stadsbeiaar- dier te Ronse (B.), heeft het laatste carillonconcert 1966 van het Bel fort te Sluis ten gehore gebracht. Zoals gewoonlijk was er weer een middag- en avondconcert. Ook aan de toeristische verlichting komt deze week een eind. De schijnwer pers op de molen en het belfort werpen deze week voor het laatst hun stralen op deze objecten. Senator William Fulbrighet, die voorzitter is van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat, heeft er woensdag over geklaagd, dat de regering in Washington het publiek in het onwetende laat over het gevaar van een eventuele oorlog in Thailand. Hij had com- missieverhoren willen laten hou den over de toenemende militaire aktiviteiten in Thailand, maar het ministerie van defensie wilde van een openbare behandeling van deze zaak niets weten. Senator Fulbright was van meningdat de senaat en het pu bliek het recht hebben te weten wat de eventuele gevolgen van de Amerikaanse militaire opera ties in Thailand zijn, vóór er een oorlog uitbreekt en het land voor een voldongen feit wordt ge plaatst. Een dronken Westberlijnse jongeman had gisteren meer ge luk dan een „collega", die twee dagen geleden door Oostduitse grenswachten is doodgeschoten. De jongeman bleef steken in een prikkeldraadversprerring aan de grens, toen hij erover wilde klimmen. Twee Oostduitse grens wachten richtten hun machine pistolen op hem, maar schoten niet. In plaats daarvan riepen zij naar Westduitse douanebeamb ten: „Als u die man niet weg haalt, moeten wij schieten." De douanebeambten betraden daarop Oostduits grondgebied en bevrijdden de jongeman. De 46 jarige Heinz Schmidt, die eveneens onder invloed van al cohol verkeerde, wsrd maandag doodgeschoten toen hij. zwem mend in een kanaal, od Óostduits gebied kwam.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3