Negende bankoverval in 1966 De weegschaal SOEPVROUWTJE IN SAIGON DOOR AMERIKAANSE MILITAIR DOODGESCHOTEN Gemeentesecretaris P. G. v. d. Bosse 25 jaar in overheidsdienst VOORSCHRIFTEN EN TARIEVEN VOOR TELEVISIE-RECLAME Golf van misdaden op Sardinië Jeugdbende ingerekend te Vlijmen Buit in Middenstandsbank IJsselstein 41.000 Australisch Nieuw-Guinea België zet technische bijstand aan Kongo voort De spoorweg staking in Canada Bevelhebber Zuid Vietnamese marine vervangen Pagina 2 OE ^RITE ZEEUW Vrijdag 2 september 1968 Donderdagmorgen om onge veer tien uur heeft een overval plaatsgehad op de Middenstands- bank in het centrum van IJssel stein. De overval 'geschiedde in en kele minuten. De mannen arri veerden in een zwart-witte Ford, die ze enkele tientallen meters van het bijkantoor met draaiende motor lieten wachten. In het kan toor werd een vrouwelijke cliënt tegen de grond geslagen .Er is toen ook een schot gelost. Eén van de mannen is over de balie gesprongen en heeft een bedrag van ongeveer 40 duizend gulden meegenomen. Kassier met vakantie Van de mannen, die ongeveer dertig jaar oud zijn, was er één gewapend en één gemaskerd. In het kantoor waren vier bankem ployés aanwezig, van wie twee vrouwelijke. De kassier was niet op kantoor. Hij is met vakantie. De buurman van de Ned. Mid denstandsbank is een kapper, de heer J. Kareisen. Hij hoorde la waai op straat en ging kijken. Hij zag drie mannen het bankge bouw binnengaan en later weer verlaten. In de Ford reden ze weg langs het plaatselijke poli tiebureau het dorp uit. Neergeslagen Juist toen de overvallers de bank verlieten, wilde de 46-jarige mevr. G. Maaswinkel uit IJssel stein het kantoor binnengaan. Eén der mannen sloeg de vrouw met een hard voorwerp tegen de schouder, waardoor ze viel. „Er is tweemaal geschoten", vertelde de geschrokken mevr. Maaswinkel. „Ze hadden enorme haast .In hun auto reden ze met zeker 100 km door de straatjes het dorp uit. Bij het politiebureau moest een agent op zij springen om niet te worden aangereden", aldus de ooggetuige. Volgens mededelingen van de politie hebben de mannen de auto in Lopik achtergelaten. Zij zijn daar overstapt in een Fiat-600 met linnen kap, die al met chauf feur klaarstond. De buit van de overval wordt op een bedrag van ruim 40 duizend gulden geschat De witte Fiat werd later ge vonden aan de voet van de Lek dijk in Lopik, 1 km van de plaats waar de bankrovers erin stapten. De politie vermoedt dat de man nen nogmaals zijn overgestapt, ditmaal in een wit kajuitbootje. Ze kunnen daarmee zijn wegge varen of alleen maar overgesto ken. Coördinatie Snelheid in de berichtge ving en een voortreffelijke sa menwerking tussen de verschil lende politie-onderdelen via het districtsbureau van de rijkspo litie in De Bilt zijn volgens ma joor mr. J. W. Buitendijk, com mandant van de rijkspolitie in het district Utrecht, de belang rijkste factoren, waardoor de bankoverval gisteren in IJssel stein zo snel kon warden opge lost. „De daders hadden in feite geen voorsprong, want we zaten ze steeds op de hielen en konden bij wijze van spreken op de kaart hun route volgen", zei majoor Buitendijk op een inderhaast be legde persconferentie, waar de geraffineerd genoemde bankover val van minuut tot minuut werd naverteld. Snel werd de rijkspolitie ge waarschuwd en even snel werden de politiekorpsen in het land ge alarmeerd: 12 minuten na de overval was het hele land ge waarschuwd. Een andere belangrijke factor noemde majoor Buitendijk het feit, dat zijn personeel mentaal eroed is voorbereid op dergelijke zaken. Er zijn de laatste tijd zo veel bankovervallen gepleegd, dat alle korpsen in het district extra werkzaam zijn geworden. „Een dosis geluk heeft ons na tuurlijk ook een rol gespeeld". BEGRAFENIS DRIE ENGELSE RECHERCHEURS De begrafenis van de drie Brit se rechercheurs, die op 12 augus tus bij de uitoefening van hun funktie werden vermoord, is don derdag door enkele duizenden mensen en honderden politieman nen bijgewoond. De rouwdienst werd gehouden in de Stephanus- kerk te Londen. Op hetzelfde ogenblik werd op het binnenplein van Scotland Yard een herdenkingsdienst ge houden, bijgewoond door 700 leden van de Londense politie macht. Nederlandse schippers in Engeland veroordeeld In Tynemouth (Engeland) zijn twee Nederlandse schippers ver oordeeld tot een boete van 150 pond ieder en verbeurdverkla ring van hun netten en de in de ruimen aanwezige vangst ten bedrage van 25.000 en 8000. Beide schippers, A. d. Toorn en W. den Heyer van de traw lers „Jan Senior" en de „Mar garetha" waren door een Engels marinevaartuig opgebracht we gens het vissen binnen de terri toriale wateren voor Flambo- rough in noord-oost Engeland. De schippers hebben het hun ten laste gelegde niet ontkend. Gebleken is inmiddels dat de drie mannen allen Amsterdam mers. waarvan twee bij de politie bekend zijn dinsdagavond de zwarte Ford BX19 23 op de auto markt in Utrecht hebben ge kocht van een inwoner van Via- nen. „Zij deden wat vreemd en wil den hun naam niet zeggen" ver klaarde de autoverkoper aan de politie. Het signalement bleek te kloppen met de door de perso neelsleden van de bank opgege ven beschrijving. Bekentenis De politie heeft de indruk, dat de bankovervallers de Fiat in de Lek hebben willen rijden om elk spoor uit te wissen. Ze de den dat evenwel niet wegens angst voor verdrinken. Van wie deze auto was, is overigens nog niet bekend. Wel weet de politie, dat de witte kajuitboot eigen dom is van de in Rotterdam aan gehouden W. van der P., een 28- jarige Amsterdammer zonder be roep. De 24-jarige autohandelaar C. B. en de 23-jarige kelner J. van der R., die in Lekkerkerk tegen de lamp liepen, kennen el kaar Van der R. heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Hij had 27.000 bij zich. zijn vriend 14.000. Van der R. was het ook, die in de bank over de balie stap te en de creep in de kas deed. Het tweetal werd wandelend op de Lekdijk aangehouden door twee rijkspolitiemannen. Door collega's gearresteerd Ruim 100 politiemannen van rijks- en gemeentepolitie te land, te water en in de lucht zijn bij het opsporingswerk betrokken geweest. Twee politiemannen in IJsselstein, die geen dienst had den, raakten zó enthousiast na het beluisteren van de radio- nieuwsberichten over de overval, dat ze er in burger op uittrok ken. In een uiterwaard werden ze even voor de daders aange zien, toen ze opeens werden be sprongen door vier geüniformeer de manschappen van de rijkspo litie. Het waren hun collega's... In tegenstelling tot bankover vallen elders bleef de comman dant van de rijkspolitie, majoor Buitendijk, op zijn post in De Bilt om het opsporingswerk te coördineren. Dank zij de goede coördinatie ging geen minuut verloren. Daardoor was het ook mogelijk dat de manschappen van een auto van de verkeersgroep beide auto's terugvonden. Ze wa ren in de richting Amsterdam gedirigeerd, maar keerden terug, toen bekend was dat de overval lers naar de Lek waren verdwe nen TOESTAND IN BRABANT MET DE DAG KRITIEKER De verwoede klopjacht die de Brabantse politie reeds weken lang maakt op enkele beruchte woonwagenbewoners, o.a. het uitgebroken tweetal L. en D„ heeft in de nacht van woensdag op donderdag enige arrestaties opgeleverd. Te Vlijmen werd een complete jeugdbende ingerekend, waarbij men ook de 19-jarige woonwagen bewoner M. S. te pakken kreeg. Hij is een der hoofddaders van de lafhartige overval die vrijdag avond op een eenzame weg tussen Boxtel en Esch werd gepleegd op twee meisjes in een auto. Deze meisjes, de 21-jarige P. H. uit Den Bosch en haar vriendin C. V. uit Vught, werden tijdens een ritje klem gereden door een zwarte personenauto met een zestal in zittenden. Met veel gevloek en getier gaf men de meisjes te ver staan dat uitstappen geboden was. Toen de bestuurster ging claxo neren om de aandacht van om wonenden te trekken, werd een portierraampje stukgeslagen en de toegang tot de auto geforceerd. Twee van de jonge kerels hebben toen met behulp van de anderen getracht de meisjes aan te ran den. Deze boden heftig verzet en wisten zich los te rukken en via een diepe sloot naar een nabijge legen zomerhuisje te vluchten. Aan de hand van politiefoto's hebben zij de woonwagenbewo ners M. S. en M. D. aangewezen als de hoofddaders. Dit tweetal werd door de politie al enige tijd gezocht wegens koperdiefstallen terwijl men tevens het vermoe den heeft dat zij in kontakt staan met het duo L. en D. ROOFOVERVALLEN Maandagavond nog had de po litie in Tilburg achter M. S. aan gezeten, maar de jongeman wist (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak toen te ontkomen in het duister, evenals dit de nacht tevoren tij dens een felle klopjacht het geval was met L. en D., een jacht waar bij vijftien schoten werden gelost door de politie. Intussen is een nieuwe roof overval bekend geworden, die dinsdagnacht werd gepleegd bij de caféhouder P. Kooien in Ber- kel-Enschot. De man werd in het holst Van de nacht door een aan tal lieden uit zijn bed getrommeld en bij het openen van de deur on middellijk neergeslagen. Terwijl de man met ernstige verwondin gen aan het hoofd bewusteloos op de grond lag, drongen de onbe kenden het huis binnen om te verdwijnen met een geldkistje met 800. SLECHT TE SPREKEN Deze roofoverval en die, welke eerder in Baarle-Nassau werd gepleegd en waarbij de 79-jarige landbouwer T. zodanig werd mis handeld, dat hij een dag later overleed, worden toegeschreven aan L. en D. De situatie in Brabant wordt met de dag kritieker. Men houdt er ernstig rekening mee, dat er nog meer slachtoffers zullen val len. De politie-autoriteiten zijn slecht te spreken over de gebrek kige voorlichting aan het publiek door de officieren van justitie en al evenzeer over de aandacht, die aan gevaarlijke individuen als deze wordt besteed in de bewaar- inrichtingen. De kritiek op aardgastoestellen Naar aanleiding van de bij de opening van de expositie „Aard gas plus vormgeving" in Am sterdam geuite kritiek op de in Nederland verkrijgbare aardgas toestellen met het z.g. „giveg"- keur, wordt er ter voorkoming van misverstand door het gasin- stituut op gewezen, dat deze kri tiek uitsluitend betrekking heeft op de vormgevingskwaliteiten. Het „giveg"-keur is er garant voor, dat alle toestellen die dit keur dragen, voldoen aan rede lijke eisen van deugdelijkheid, rendement en veiligheid. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak In de begroting van ongeveer 450 min gulden welke in het huis van afgevaardigden van Papoea (Australisch Nw-Guinea) is inge diend, is een bedrag van onge veer 86 miljoen gulden voorzien voor het onderwijs in dit ge bied, dat is vijftien miljoen gul den meer dan vorig jaar. Er valt een bedrag onder van meer dan zeven miljoen gulden voor de universiteit en een instituut voor hoger technisch onderwijs. De nieuwe begroting, aldus de toe lichting, is bedoeld voor ver snelde uitbreiding en ontwikke ling van Papoea. Aan economi sche activiteit en sociale diens ten zou 280 miljoen gulden wor den besteed of meer dan zestig procent van de gehele begroting. Het geld zal worden besteed o.a. aan wegen- en bruggenbouw en land- en bosbouwprojecten. Aus tralië zal zijn bijdrage aan het budget vergroten. Papoea zélf zal ongeveer 160 miljoen gulden uit eigen middelen moeten op brengen, hetgeen 22 procent meer is dan vorig jaar. Ook de lage inkomens zullen voor het eerst worden aangeslagen. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, P. Harmei, heeft donderdag in Brussel verklaard dat België de technische bijstand aan Kongo zal voortzetten ondanks de bestaande financiële geschillen met zijn voormalige Afrikaanse kolonie. Voorwaarde is, dat Kongo de veiligheid voor de meer dan 50.000 daar verblijvende Belgen blijft waarborgen. De Belgische regering heeft ook het verbod opgeheven, dat aan on geveer 1200 Belgische onderwijs krachten was opgelegd voor terug keer naar Kongo na het in België doorgebrachte zomerverlof. Minister Harmei verklaarde in een interview, dat België met vol strekte eerbiediging van de Kon golese onafhankelijkheid de pogin gen zal voortzetten om de betrek kingen met Kongo te verbeteren. De bestaande financiële menings verschillen noemde hij echter thans moeilijk overbrugbaar. Minister Harmei legde er de nadruk op, dat het niet de belangen van particu liere Belgische maatschappijen in Kongo zijn, die de impasse hebben veroorzaakt. Defmoeilijkbeden zijn veroorzaakt door eenzijdige Kon golese maatregelen, waarbij eerder aangegane verplichtingen op het terrein van de openbare financien worden opgezegd en beslag wordt gelegd op fondsen van semi-over- heidsinstellingen. Het Canadese lagerhuis heeft woensdagavond met 138 tegen 110 stemmen een motie van de conservatieve oppositie verwor pen, waarin schrapping werd ge vraagd van het regeringsvoorstel tot beëindiging van de vijf dagen geleden begonnen spoorwegsta king. Volgens het door de liberale premier Lester Pearson ingediend wetsontwerp moeten de 118.000 stakers onverwijld het werk her vatten. In afwachting van de af loop van hernieuwde loononder handelingen zouden zij direkt een loonsverhoging van acht procent krijgen. Het conflict zou aan ver plichte arbitrage worden onder worpen, als men op 15 november nog niet tot een vergelijk is ge komen. De stakers, die het uur loon met gemiddeld 30 procent willen zien stijgen, verzetten zich sterk tegen het regeringsvoorstel. In het centrum van Saigon is donderdag kort voor het middag uur de houdster van een soepstal letje door een Amerikaanse mi litair gedood, toen diens wapen per ongeluk afging. Het ongeval gebeurde vlak vóór een café tegenover een door Amerikanen bewoond hotel. Kort na het ongeval werden drie Amerikaans? negersoldaten in hechtenis genomen, in de boei en geslagen en naar het hoofd kwartier van de militaire politie overgebracht om te worden ge hoord. Ooggetuigen deelden mee dat het 33-jarige slachoffer op slag dood was. nadat zii door eën pistoolschot was getroffen. Volgens een Amerikaanse woordvoerder was de toedracht van het incident als volgt: drie Amerikaanse negersoldaten kre gen ruzie met een Vietnamese taxibestuurder die hen niet wilde meenemen. Toen de auto snel wegreed, schoot één der militai ren zijn wapen leeg in de richting van de taxi. Een kogel trof het vrouwtje. De drie militairen zijn gearresteerd. De Zuid Vietnamese regering heeft donderdag de bevelhebber van de marinestrijdkrachten, ka pitein ter zee Tran Van Phan, van zijn funktie ontheven. Uit goedingelichte kring is ver nomen dat de regring deze maat- DE HULP VOOR TURKIJE Donderdagochtend is het vier de vliegtuig van de koninklijke luchtmacht, beladen met 23 grote tenten van het .„Nederlandsche Roode Kruis" ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevings ramp in Oost-Turkije, van het vliegveld Ypenburg vertrokken. Tot nu toe is op het speciale rampengironummer 777 van het „Nederlandsche Roode Kruis" dat voor deze slachtoffers is openge steld, gestort 227.409,96. Grindschip gezonken Boven de schutsluis te Linne, 5 km ten zuiden van Roermond, is gisteren om elf uur een ge laden grindschip van 550 ton na een aanvaring in de Maas gezon ken. Het is de „Erie" van schip per Noldus uit Maasbracht, die bij het uitvaren uit de schutsluis door een achterop komend schip werd aangevaren. De „Eric" zonk onmiddellijk. De schipper en zijn vrouw konden nog juist van boord komen. De inboedel ging geheel verloren. Het schip levert geen hinder op voor de scheep vaart. regel heeft genomen, aangezien Tran Van Phan er niet in is ee- slaagd de veiligheid van Ameri kaanse en Zuidvietnamese sche nen te waarborgen. A^+Psehe vredesconferentie Indonesië, Japan en Zuid-Ko- rea hebben gunstig gereageerd oo een verzoek van het Zuidoost- Aziatische verbond tot het hou den van een Aziatische vredes conferentie over Vietnam. Dit heeft de Thailandse minister van buitenlandse zaken Choman, donderdag na een bezoek van drie dagen aan Indonesië bij zijn terugkeer in Bangkok meege- deeld. Het Zuidoost-Aziatisch verbond wordt gevormd door Thailand, Maleisië en de Philippijnen. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak Inbraak in Martinikerk te Groningen In de Martinikerk in Gronin gen is, naar woensdag door de politie bekend is gemaakt, inge broken en voor rond ƒ2.000, uit een twintigtal offerblokken gehaald. De inbrekers hebben zich in de nacht van maandag op dinsdag toegang tot de kirir verschaft deer over een schutting te xiim- rnerj. die om een ceel van het kerkgebouw is geplaatst in ver band met resta mat ewerkzaam- hedcr De kerk is in twee gedeel ten gescheiden door een schut ting. waarin een deur van hard board is aangebracht. Deze deur werd vernield. In het gedeelte van de kerk, dat voor de dienst wordt gebruikt, braken de inbre kers een kast open en haalden er zeventien offerblokken uit. Deze werden leeggehaald, alsmede eni ge offerbussen die elders in de 'kerk stonden. Zo werd voor ƒ2.000 buit gemaakt. De recher che stelt een onderzoek in. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer P. G. van den Bosse, de tegenwoordige gemeentesecretaris van Axel, in dienst van de gemeen telijke overheid is gekomen. Dit feit zal wel niet onopgemerkt voorbijgaan, al zal zich een en an der in hoofdzaak beperken tot in terne kring, aangezien de heer Van den Bosse niet jubileert in zijn ambt als secretaris van Axel. Het is niet eenvoudig een be schrijving te geven van deze dy namische figuur. Men doet, als men dat tracht te doen, ogenschijnlijk tekort aan anderen, die ook goed zijn. Hiervan zijn voorbeelden te over. Op zulke momenten wordt iemand soms bezongen, als een soort „heilige", terwijl het gehele leven bestaat uit „samenwerking". En juist dit laatste woord is voor de heer v. d. Bosse zeer be langrijk, al moet men er eerlijk heidshalve bij zeggen dat, wan neer het om „ambtelijk" werk gaat, men zeer vlug moet zijn of hij heeft het allang alleen gedaan. De heer v. d. Bosse is zeer snel in zijn werk en het is wel eens moeilijk zijn tempo bij te houden. Hij organiseert en reorganiseert, indien dat de dienst aan het publiek ten goede komt. Het zou niet moei lijk zijn een traditionele opsomming te geven van goede daden en van zaken die hjj in 't belang der ge meente heeft gedaan. Ik doe dit niet, omdat ieder goed is op zijn eigen wijze. Maar de „secretaris", zoals wij (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak Gisteren zijn de voorschriften van de reclameraad bekend ge maakt voor de televisie-reclame, die met ingang van 2 januari over het eerste en tweede tv-net zal kunnen worden uitgezonden. Bij het opstellen van deze voor schriften heeft centraal gestaan de indringendheid van het me dium televisie. Bijzondere zorg is daarom besteed aan de be scherming van de consument. Onder meer wordt voorgeschre ven dat tv-reclame als zodanig (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak DOOR MARTIN MONS 70. „Je moet niet vergeten dat we allengs gewoon zijn geworden veranderingen in de stand van de waag in verband te brengen met die moorden", zei juffrouw Mela- nie nadenkend. „Ik weet wel dat niemand, behalve jij en ik, hier in huis iets weet waarop zij zo'n me ning kunnen baseren, maar het feit ligt er nu eenmaal. Overstraight werd, toen hij beneden kwam, plot seling geconfronteerd met de laat ste van die veranderingen. Sedert de moord op die arme kolonel Ra ven is hij toch al van streek. Er was dus maar weinig nodig om hem geheel buiten zichzelf te bren gen". „Ja, maarGoeie hemel, wat is dat voor een lawaai?" „De auto van mijnheer Over straight. Hij moet nodig eens naar die uitlaat kijken", antwoordde juffrouw Melanie na een snelle blik uit het raam. „De auto Van mijnheer Over straight? Maargaat hij dan weg? Dat mag hij toch niet?" „Dat is iets dat niemand hem kan beletten. Zolang hij tenminste niet van plan is spoorloos te ver dwijnen. Als hij naar de bioscoop wil gaan of boodschappen doen in Hamerburg, staat hem dat vol komen vrij. We hebben geen van allen huisarrest gelukkig". Melanie Terhorst deed al haar best onverschillig te spreken, maar er was een bezorgde blik in haar intelligente grijze ogen. „Ik hoop maar dat hij voor het eten terug is", voegde ze er onwil lekeurig aan toe. „Ik zie niet in waarom hij dat niet zou zijn, als hij alleen maar naar de bioscoop is", antwoordde haar zuster scherp. „Thank Heaven", mompelde Overstraight, toen zijn auto de op rijlaan uitzwenkte, de straatweg op. „Dat is achter de rug. Ik was wer kelijk een ogenblik Hij voelde zich een beetje licht in het hoofd en erg opgewonden, maar de sensatie was niet onaan genaam. Dat goedje dat die zuster hem gegeven had, die piqüre hij was eerst bang geweest dat het een of ander verdovend middel was. Malligheid natuurlijk. Alsof die zuster zou samenzweren met de kerel die hem naar het leven stond. Neen, het was werkelijk een onschuldig opkikkertje geweest. En dat had hij hard nodig gehad. Stel je voor dat hij niet weg had kun nen komen. De gedachte alleen deed hem het koude zweet al uit breken. Als hij die politie-inspec- teur nu maar kon laten begrijpen dat hij onmogelijk terug kon naar Terhorst. Dat zijn leven gevaar liep. Nu ja, hij bracht om zo te zeg gen de oplossing van die beide moordzaken op een presenteer blaadje. De heren mochten zich toch werkelijk wel revancheren, dacht hij zelfvoldaan. Alleen die weegschaal, de gedachte eraan maakte hem al misselijk. Hoe die twee oude troelen dat vreselijke ding aan de voet van hun trap wil den hebben, was hem een raadsel. Hoofdinspecteur Bezemer bekeek met opgetrokken wenkbrauwen een pas binnen gesneeuwd rapport. Verdraaid nog aan toe, daar klopte niets van, geen fluit.. De man zou dan nu bijna honderd moeten zijn. Nu, dan nam hij, Adam Bezemer, zijn petje voor hem af. Een zeldzaam staaltje van wat je een groene ouderdom noemt. Maar neen, wacht even, hij was twee generaties te vroeg. Hij moest de kleinzoon hebben. Juist, dat klopte beter. Maar dan...... De deur opende zich op een kier tje en het mistroostige gezicht van agent Komtebed keek onzeker om het hoekje. Die onzekerheid was onafscheidelijk van agent Komte bed. Hij ging zwaar gebukt onder zijn naam die klonk als een licht zinnige uitnodiging. Agent Komte bed was een eerzaam huisvader en helemaal de man niet voor avon tuurtjes. „Ja?" zei hoofdinspecteur Beze mer vriendelijk. Tegen ieder ander zou hij woedend zijn uitgevallen maar je kon nu eenmaal niet hard zijn tegen de arme Gijsbertus Kom tebed, agent le klasse. „Vrexcuseer, inspecteur, maar daar is een van die mensen van Terhorst en hij moest u nodig ge sproken hebben". „Wie is het, KBezemer slikte nog juist op het nippertje de ongelukkige naam in. „Diejen Amerikaan. Over Overs tijl". „Overstraight, bedoel je?" „Jawel, inspecteur", zei de agent en het klonk alsof hij excuus vroeg voor zijn bevestigend antwoord. „Laat mijnheer maar binnen". Hoofdinspecteur Bezemer veegde met een forse zwaai de voor hem liggende paperassen in een la en draaide de sleutel om. „Wel, mijnheer Overstraight?" De man tegenover hem trilde van moeilijk onderdrukte opwin ding. Er was een zeker gebrek aan coördinatie in zijn bewegingen, dat Bezemer deed denken aan de uit werking van een of andere weka mine. (Wordt vervolgd.) duidelijk herkenbaar moet zijn en niet de indruk mag wekken tot het programma te behoren. In aansluiting hierop is ook be paald dat geregelde medewer kers aan tv-programma's niet mogen optreden in reclamespots. In het bijzonder ook bevatten de voorschriften van de reclameraad een aantal restricties voor recla me-uitzendingen, die geheel of gedeeltelijk op kinderen zijn gericht. In 1967 zal in geen geval reclame voor tabaksartikelen worden uitgezonden. De raad heeft zich nog niet volledig be raden over de toelaatbaarheid en zo ja in welke vorm van recla me voor alcoholica. Voor genees middelen en artikelen of diens ten die op het grensgebied van de geneeskunst of gezondheids zorg liggen (zoals cosmetica en bepaalde voedingsmiddelen), wordt allerlei voorbehoud ge maakt. De stichting Ether Reclame (S.T.E.R.) beoordeelt of voor uit zending aangeboden spots aan de voorschriften voldoen. Geschillen kunnen worden voorgelegd aan een in te stellen college van bijstand van de reclameraad. De S.T.E.R. heeft inmiddels de tarieven voor de tv-reclame (die rond de nieuwsuitzendingen en op zaterdagmiddag valt) vastge steld. Zij variëren naargelang van het tijdstip van uitzending en de zender waarover wordt uitge zonden, van 110 tot 272 gulden per sekonde. Reclamespots zijn toegelaten in tijdseenheden van vijftien tot zestig sekonden. zeggen, is een begrip. Alles doet hij snel en goed. Wanneer hij slaapt, is velen een raadsel, want altijd is hij bezig. Op 31 december 1921 is hij te Koudekerke geboren. Nadat hij in Middelburg de 5-jarige A-cursus op de H.B.S. had doorlopen, kwam hij op 1 september 1941 als volontair op de secretarie van Serooskerke. Dit was in de moeilijke bezettings tijd en daar kwam later de over stroming van 1944 nog bij. Medio 1946 is hij als le ambte naar naar Kortgene gegaan. Hier was hij tevens wnd. secretaris- ontvanger en ook hier maakte hij een watersnood mee. Op 1 mei 1953 ging hij als secre taris naar Kloetinge en op 1 febru ari 1958 werd hij in Axel benoemd In de winter van '63-'64 is hij een half jaar op non-actief geweest om werkzaam te zijn in Perzië in het kader van hulp aan ontwikke lingslanden. C. VAN BENDEGEM. Half miljoen schade bij brand Door een uitslaande brand Is donderdagmorgen het pand van de N.V. Union, bereiding en ver verij van bontvellen, aan de Spa- réndamseweg in Haarlem uitge brand. Vele honderden'bentvellen gingen verloren en de schade wordt op een half miljoen gulden geschat. De oorzaak van de brand is niet bekend. Bij het bedrijf is 25 man personeel in dienst. Dodelijk verkeersongeval Woensdagavond is in de ge meente Kesteren op de weg Kes- teren-Ochten een verkeersonge luk gebeurd, waarbij de heer H. den Hartog, oud 36 jaar. om het leven is gekomen. Na bij een ben zinestation te hebben getankt, reed hij met zijn bromfiets de weg op en werd daarbij geschept door een passerende zandauto. Appelaanvoer blijft stijgen De Zwitserse autoriteiten heb ben bekend gemaakt dat de in voer van appels in dit land tot en met 10 september a.s. nog in be perkte mate zal worden toege staan en dat er met ingang van 11 september een invoerverbod komt. Voor de uitvoer van Neder landse appels is dat van geen be tekenis want uit ons land worden toch geen appels naar Zwitser land verladen in deze tijd van het jaar. De Nederlandse appel export is tot nu toe van geringe betekenis en is vrijwel geheel ge richt op West-Duitsland. België is op het ogenblik ook nog geen afnemer van betekenis. Dat kom,t omdat het hoofdras dat nu wordt aangevoerd de Ja mes Grieve is en deze appel wordt in België ook op grote schaal ge teeld. Het aanbod van James Grieve op de Nederlandse fruit veilingen is groot. Er bestaat echter ook een goede vraag naar deze kwaliteitsappel en de prijzen blijven hierdoor goed op peil. De beste kwaliteiten doen op de vei lingen sinds het begin van het seizoen tussen 40 en 50 cent per kg. In de komende weken zal hef aanbod van appels verder toene men want gisteren begon in Zee land de aanvoer van het ras „Cox's Orange Pippin". Enkel de grote maten mogen hiervan nog maar worden aangevoerd maar diie zijn er dit jaar veel. De ver wachting is dat de „Cox's Oran ge Pippin" dit jaar in ons land een goede oogst zal geven. Twee schaapherders op Sar dinië zijn woensdag het slacht offer geworden van bandieten. De 45-jarige Giovanni Latte werd met een machinegeweer gedood, toen hij trachtte de bandieten te weerhouden van het stelen van zijn schapen. Zijn 15-jarige zoon wachtte verlamd van schrik, tot de ochtendschemer vóórdat hij de moed kon opbrengen de politie te waarschuwen. De 27-jarige Matteo Floris werd in een hinderlaag door machine geweerkogels gedood, terwijl hij op zijn motorfiets naar zijn kudde het reed. De politie meent dat hier een vete-moord betreft. Intussen kamde een leger po litiemannen westelijk Sardinië uit op zoek naar de moordenaars van een rijke landeigenaar en weldoener, die is ontvoerd, ge stenigd, doodgeschoten en onder steboven is opgehangen. De Italiaanse minister van bin nenlandse -,aken, Taviani, begaf zich donderdag naar het eiland om te praten over de manier waarop aan de golf van misdaden van de laatste tijd een eind kan worden gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2