President De Gaulle zal niet bemiddelen De missie van sultan Hamengkoe Boewono 60.090 MENSEN JUICHTEN DE GENERAAL TOE DE „PRINS OER NEDERLANDEN NEET EN ZINKENDE TOESTAND WEER MASSABIJEENKOMST IN PEKING BEZOEKEN AAN WEST-EUROPA EN NEW YORK Koelbloedige vrachtwagenchauffeur voorkomt catastrofe 0E THANT: LOOP DER GEBEURTENISSEN LEIDT NAAR GROTE OORLOG" HET WEER Militaire oplossing niet mogelijk Amerikaanse trots SO km van het strijdtoneel Verschillende zaken Geen Amerikaanse kolonie 97 doden bij vliegramp in Zuid-Slavië Twaalf ballons Herstel economie Het monetaire fonds bevrlfdingslftger Vertw'H de mensheid Weerbericht Zon- en Maanstanden frankering bij abonnement: TERNEUZEN iirecteur-Hoofdredacteur: l van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1966 22e Jaargang No. 676? Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Abvertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer '12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, 'trending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Elke onderhandeling over hef vraaestuk-Vietnam hangt af van de verplichting die de Verenigde Sta ten op zich zouden willen nemen om hun troepen in een gepast en bepaald tijdsbestek terug te trek ken. Dit heeft president De Gaulle donderdag gezegd toen hij in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh een rede hield waarin hij de oorlog in Vietnam ter sprake bracht. De Franse president deed een beroep op de Verenigde Staten om „uit naam van de eeuwenoude vriendschap" het principe te vol gen, volgens hetwelk de volkeren op eigen wijze over hun toekomst dienen te beslissen. Hij zette het Franse standpunt inzake de huidi ge gebeurtenissen uiteen en gaf een opsomming van voorwaarden waarop een akkoord zou kunnen worden bereikt, n.l. het terugtrek ken van de Amerikaanse expedi tionaire macht en een politiek akkoord, voordat de wereld zich voor een catastrofe ziet geplaatst. Zoals in 1954 moet een dergelijk akkoord als doel hebben de neu traliteit en het recht op zelfbe schikking van de volkeren in Indo- China te garanderen. Wanneer deze voorwaarden niet worden vervuld, zo zei De Gaulle, zal geen enkele bemiddeling pers pectieven op succes openen. Dit is de reden waarom Frankrijk deze nooit heeft voorgesteld en daar ook nu niet aan denkt. De president zei in te stemmen met het streven van Cambodja bui ten het conflict te blijven. De Franse president achtte het ongeloofwaardig, dat de Ameri kaanse strijdmacht ooit te velde zal worden vernietigd. Aan de an dere kant is er geen kans dat de volkeren van Azië zich zullen on derwerpen aan vreemdelingen van de andere kant van de Stille Oceaan, ongeacht hun bedoelingen. Frankriik is er zeker van dat er geen militaire oplossing mogelijk is, hoe langdurig en moeizaam het conflict ook zal zijn, aldus De Gaulle onder geestdriftig applaus van de menigte. Hij verklaarde zijn overtuigingen in de Vietnamese kwestie te kun nen uitspreken, gezien de vriend schap die de V.S. en Frankrijk al twee eeuwen verbindt, en omdat de V.S. naar zijn mening een graad van macht, rijkdom en prestige hebben bereikt, waardoor zij zich het opgeven van een „expeditie" in een ver land. die geen enkel voor deel of rechtvaardiging heeft, kun nen permitteren. Het aanvaarden van een internationale regeling voor het tot stand brengen van vrede en vooruitgang in een be langrijk gebied van de vrije wereld zou de Amerikaanse trots in geen enkel opzicht kwetsen, noch hun idealen dwarsbomen of hun belan gen in gevaar brengen. Over het door hem beoogde poli tieke akkoord ter regeling van het conflict zei de president, dat dit door de partijen zou moeten wor den gesloten en de steun zou moe ten hebben van ten minste vijf wereldmogendheden. De Gaulle sprak een menigte van meer dan 60.000 mensen in het olymoisch stadion van Pnom Penh toe, slechts 80 km van hef Vietna mese strijdtoneel. Hij werd her haaldelijk toegejuicht wanneer hij de Cambodjaanse politiek van neu traliteit prees als de enig verstan dige en enig mogelüke basis voor vrede In zuidoost-Azlë. De generaal die een kKakl-unl- form droeg en er fif uitzag ondanks zijn vermoeiende wereldreis, wuif de en glimlachte naar de geest driftige menigte. Hij sprak na een massale parade van 12.000 school kinderen, die door middel van ge- '-leurde verwisselbare borden over 'e gehele breedte van het stadion onder meer een portret van de franse president samenstelden en '«Htzen waarin de Frans-Cambod- jaanse vriendschap werd geprezen. *ng:e!s coiraneiif^r In bevoegde Britse kringen her innert men in xedwod met De Gaulles toespraak in Pnom Penh eraan dat de V.S. al meermalen officieel uiting hebben gegeven aan hun bereidheid om hun strijd krachten uit Zuid-Vietnam terug te trekken, indien de vrede in dit land kan worden verzekerd. Maar dit vooronderstelt de wil van de autoriteiten in de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi om te onderhan delen, iets waarvan zij tot dusver geen blijk hebben gegeven. Men merkt op dat de Franse president in zijn rede dit aspect niet belicht. Engeland is de mening toegedaan dat stopzetting van de Amerikaan se bombardementen op Noord- Vietnam gepaard moet gaan met terugtrekking der Noordvietname se strijdkrachten uit het zuiden van het land. Ook in niet-officiële Amerikaan se kringen herinnert men aan het feit dat de V.S. zelf al vele malen hebben toegezegd de strijdkrachten terug te trekken, indien Zuid-Viet nam met rust wordt gelaten. In genoemde Amerikaanse krin gen vraagt men zich intussen af, of Hanoi zijn eis tot een effectieve terugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten vóór het begin van onderhandelingen misschien heeft laten vallen, gezien de uitspraak van De Gaulle dat de V.S. zich zouden moeten verplichten tot terugtrekking binnen een bepaalde periode, als voorwaarde voor het openen van onderhandelingen. Deze verplichting en een effectieve te rugtrekking zijn twee verschillende zaken. „De rede van generaal De Gaulle in Pnom Penh is onjuist en onrecht vaardig. Zuid-Vietnam is geen Amerikaanse kolonie. Wanneer de Amerikanen hier zijn, is dit een gevolg van de agressie uit het noorden tegen het zuiden. Waarom heeft generaal De Gaulle geen be roep gedaan op Noord-Vietnam en China om hun agressie te staken? Dit heeft de Zuidvietnamese minis ter van buitenlandse zaken, Tran Van Do, donderdag gezegd als reactie op de toespraak van het Franse staatshoofd. Er bestaat geen enkel verband tussen de po sitie van Frankrijk in Algerije en dat van de V.S. in Vietnam, zo zei de minister. Waarom heeft Frank rijk in 1945 niet in Indo-China ge daan wat het wel in 1961 in Alge rije deed, aldus Tran Van Do. Een viermotorige Bristol-Brittan- nia van de Britse luchtvaartmaat schappij Brittannia Airways Ltd is in de nacht van woensdag op don derdag nabij het vliegveld Ljubl jana in Zuidslavië neergestort. Het toestel, dat 110 Britse va kantiegangers en een bemanning van zeven koppen aan boord had, kwam terecht in een veld vlak bij het vliegveld en vloog in brand. Hierbij verloren 97 inzittenden het leven. De 20 overlevenden liepen allen verwondingen op en zijn naar het ziekenhuis van Ljubljana overgebracht. Onder de overlevenden bevindt zich een der twee stewardessen. De bloedtransfusiedienst ter plaatse heeft een dringende op roep tot de donors gericht in ver band met het ongeluk bloed ter beschikking te stellen. De vlucht vond plaats in op dracht van het Londense reisbu reau Universal Skytours. De meeste passgiers zouden een elf- of twaalfdaagse vakantie in Zuid-Slavië gaan doorbrengen. Het toestel was woensdagavond om 22.15 uur Ned. tijd van het vliegveld Luton, ten noordwes ten van de Britse hoofdstad, op gestegen. Brittannia Airways Ltd heeft acht Bristol-Brittanniavliegtuigen in dienst en voert sinds vier jaar vluchten naar Europa uit. Dit is de eerste ramp die de maatschap pij heeft getroffen. In tegenstelling tot een persbe richt van Reuter wordt van de zijde van de K.N.S.M. medegedeeld, dat de „Prins der Nederlanden" weinig of geen gevaar looDt te zin ken. Alleen de machinekamer heeft vrij veel water gemaakt, maar de ruimen van het schip zijn geen van alle volgelopen. De K.N.S.M. houdt zich zelfs al bezig met de vraag, welke reparatiewerkzaamhêden het eerst nodig zijn en naar welke ha ven het schip kan worden ver sleept:. De 200 passagiers die a1 bij Flo- res aan land zijn gebracht, gaan vandaag per veerboot naar het oostelijk gelegen eiland van de Azoren, Santa Maria. De K.N.S.M. probeer? op het eiland een vlieg tuig te charteren om de passagiers naar Curacao te brengen. Van de 92 bemanningsleden van het schip zijn er nog 27 aan boord. „Ganvnued©*" lan^ftzlf gestrande schip Het K.N.S.M.-vrachïschln Oanv- medes dat op de Atlantische Oceaan op thuisreis naar Nederland was, lag gisteren lansszii de on een rots nabij het Azorenelland Flores gelopen „Prins der Nederlanden". Het vrachtschip zou daar blijven tot er voldoende sleepboten zijn om het vlaggeschip weg te bren gen. Griekse vastgemaakt De Griekse sleepboot Nvsos 7a- kinthos heeft om half elf dondar- dSÊSlorgen vastgemaakt aan de „Prins der Nederlanden". Het schio za! voor een noodreparatie naar de havenplaats Horta worden ver sleept. ACHT NONNEN DOOR CHINA UITGEWEZEN Acht nonnen overschrijden de grens tussen communistisch- Cliina en Hongkong. Eén non, die volkomen is uitgeput, ligt op 'n bagagelorrie (rechts). Zij is later in een ziekenhuis overleden. De groep werd op vermeende spionage uitgewezen, nadat rode gardisten het klooster in Peking hadden aangevallen. Ongeveer een half miljoen „re volutionaire leraren en studen ten" hebben woensdag in Peking een massabijeenkomst bijge woond, waarop partijleider Mao tse-Toeng en minister van defen sie maarschalk Lin Piao, alsmede een groot aantal partijfunctiona rissen, aanwezig waren, zo meldt het Chinese persbureau „Nieuw- China". Westelijke persvertegenwoor digers werden niet toegelaten. Maarschalk Lin Piao hield een rede waarin hij opmerkte, dat de huidige stand van zaken in de culturele revolutie zeer goed was. Hij riep de „jonge revolutionai ren" op de werken van Mao tse- Toeng te bestuderen en naar zijn richtlijnen te werk te gaan. Vol gens de minister „sidderen imperialisme, het moderne het revi sionisme en alle reactionairen voor onze overwinningen Premier Tsjoe en-Lai riep de aanwezigen op de besluiten inza- Sultan Hamengkoe Boewono de negende van Djokjakarta, de Indonesische presidiumminister voor financiële en economische zaken, zal op de terugreis naar Indonesië uit West-Europa in New York -spreken over de regeling van Indonesië's terug keer in het fonds, aldus is van welingelichte zijde in Djakarta vernomen. De sultan die vanavond uit Indonesië vertrekt, zal in Euro pa niet alleen Nederland maar ook Groot-Brittannië en de Duit se bondsrepubliek bezoeken. De minister van handel, generaal- majoor Azhari, en van financiën, Frans Seda, zullen de sultan naar Europa vergezellen. Minis ter Seda gaat echter niet naar Duitsland. Verscheidene buitenlandse cor respondenten in Djakarta heb ben deze week geen afspraak met sultan Hamengkoe Boewono voor een vraaggesprek kunnen maken. De indruk onder de jour nalisten wint veld dat de sultan met zijn missie riaar Nederland, Engeland en Duitsland voor grote problemen staat en vóór zijn aankomst in Nederland zaterdagochtend zijn kruit niet wil verschieten. Het Indonesische persbureau Antara meldt dat de sultan, de ministers Azhari en Seda en en kele andere autoriteiten een ge sprek hebben gehad met een groep deskundigen van het in ternationale monetaire fonds. De uit vier personen bestaande groep blijft tot 17 september in Indonesië. De deskundigen hel pen een Indonesische technische groep, die een program opstelt voor het herstel en de stabilisa tie van de Indonesische econo mie. Minister Seda heeft gezegd dat Indonesië tegen het einde van september opnieuw een volledig lid van het internationale mone taire fonds zal zijn. De sultan had eerder reeds gezegd dat Indonesië weer lid van het fonds zou worden, maar dat die kwestie niets te maken heeft met die van een lidmaat- sshap van de verenigde naties. In Duitsland splitst de missie van de sultan zich in drie groe pen. Eén ervan onder leiding van de sultan gaat via New York naar Indonesië terug. Een twee de zal andere Europese landen gaan bezoeken, terwijl de derde naar Tokio zal gaan voor de bij eenkomst van het consortium voor hulp aan Indonesië, die op 19 september begint. Aan die bijeenkomst in Tokio zal ook worden deelgenomen door de groep deskundigen van het I.M.F. die thans in Djakarta is. De sultan heeft in Djakarta gezegd ervan overtuigd te zijn dat de beslissingen die te Tokio worden genomen, gebaseerd zul len worden op de aanbevelingen van het fonds en op de bevin dingen van het fonds in Indo nesië. Een 49-jarige Haarlemse vracht wagenchauffeur heeft donder dagochtend in Amsterdam door zijn koelbloedig optreden een catastrofaal ongeluk weten te voorkomen. De Haarlemmer naderde een file van circa tien auto's, die stil stond voor de gesloten spoor bomen van de spoorwegover gang op de Transformatorweg. Toen hij zich achter de file wilde opstellen, bleken zijn remmen te weigeren. Onmid dellijk gooide hij het stuur om en reed om de file heen over de Imkerweghelft dwars door de spoorboom. Nu dreigde de vrachtauto echter met een snel heid van tegen de 50 km per uur op de aan de andere kant van de overgang opgestelde file in te rijden. Opnieuw had hij de tegenwoordigheid van geest om met een snelle ruk aan het stuur naar rechts uit te wijken, waar hij dwars door de tweede spoorboom reed. Op datzelfde moment reed de snel trein uit de richting centraal station rakelings achter zijn wagen langs. Overigens was de vrachtauto nog lang niet van plan te stoppen. Na zijn weg eerst nog circa 50 meter over de Transformatorweg te heb ben vervolgd, ging hij door de bocht de Hemweg op. Honderd meter verder verloor de wagen een wiel, vloog tegen de hoge H ke de „grote culturele revolutie, ender de persoonlijke leid'ng van Mao tse-Toeng voorbereid", nauwkeurig te bestuderen. Verscheidene vertegenwoordi gers van leraren en studenten Melden vervolgens toesnraken, waarin zij beloofden de instruc ties van hun leiders te zullen vol gen. Volgens het Chinese persbureau verliep de manifestatie in een levendige revolutionaire geest. Op het plein waar de bijeenkomst plaats vond, zag men „een zee van rode vlaggen en borden, waarop citaten stonden uit de geschriften van Mao tse-Toeng. Twaalf reusachtige ballonnen met wimpels waarop partijleu zen stonden, werden opgelaten terwijl de menigte „het oosten is rood" riep. V0WI Maarschalk Lin Piao hield de jeugdige rode wachters voor. dat zij de revolutionaire strijd niet met dwang of geweld moeten voeren, maar door overreding en argumentatie. „Raak de mensen niet aan", zei hij. Het voornaam ste doelwit van de culturele re volutie wordt gevormd door ge- Oe Thant heeft donderdagmiddag meegedeeld dat hij als secretaris generaal van de V.N. aftreedt, wanneer zijn ambtstermijn op 3 november a.s. afloopt. In een brief aan alle leden van de wereldorganisatie geeft Oe Thant te kennen, dat zijn besluit is ingegeven door het feit dat de V.N. er niet in geslaagd zijn het Viet namese probleem te helpen oplos sen. „De druk der gebeurtenissen leidt meedogenloos in de richting van een grote oorlog, terwijl pogin gen om die ontwikkeling tegen te houden rampzalig achterop ko men", aldus Öe Thant. Naar ziin mening vervalt men opnieuw in de tragische fout te vertrouwen op kracht en militaire middelen bij het „bedriegelijk na streven van de vrede". Hij dankte alle leden voor hun vertrouwen dat onder meer bleek uit de tot hem gerichte verzoeken om aan te blijven als secretaris generaal. Hij verklaarde er zeker van te zijn dat ziin besluit door degenen die hem kennen, niet ver keerd zou worden opgevat. „Tk heb een onwankelbaar geloof in de V.N. en haar uiteindelijk succes, aldus Thant. Ondanks de moeilijkheden waar voor de volkerenorganisatie zi<~h "pstejd ziet. meent en hoont Oe Thant. dat de wereld zal voortgaan met haar pogingen de verenigde zagdragende mensen die de par tij ziin binnengedrongen en de kapitalistische weg opgaan." Hij noemde geen namen. Premier Tsjoe en-Lai ver klaarde, dat de rode garde moet worden uitgebouwd tot een goed georganiseerd, gedisciplineerd en militant leger met een hoog po litiek bewustzijn. De garde zou een betrouwbare reserve van het bevrijdingsleger moeten worden. naties tot een onmisbaar instru ment te maken voor het bereiken van een vreedzame orde. De secretaris-generaal zegt ver der, dat hij bezorgd blijft om de vrede en dat de situatie in zuid- oost-Azië ernstige zorg baart. Oe Thant vindt dat het lijden, dat de oorlog de bevolking van Vietnam heeft veroorzaakt „een voortdurend verwijt, is gericht tot het geweten van de mensheid". Oe Thant schrijft in zijn brief ook: Ik ben ervan overtuigd, dat de vrede in zuidoost-Azië slechts kan worden verkregen door eerbied voor de beginselen waarover in 1954 te Genéve overeenstemming werd bereikt en trouwens ook voor die, welke vervat zijn in het handvest van de verenigde naties De secretaris-generaal van de V.N. heeft ook de afwezigheid van China tot de negatieve elementen gerekend van de internationale situatie. Doordat de samenstelling van de organisatie der V.N. vol gens Oe Thant nog niet universeel is, worden talrijke vraagstukken waarmee de wereld te kampen heeft moeilijker op te lossen. Als voorbeeld geeft Oe Thant het vraagstuk van de ontwapening. Communisten marcheerden door Nieuw Delhi Naar schatting 80.000 commu nisten. kreten slakend als „Weg met Indira Gandhi", hebben don derdag een mars naar het narle- mentsgebouw in Nieuw Delhi ge maakt om kracht bij te zetten aan de eis van hun partii tot het af treden van de regering. De door de Russisch-gezinde communistische partij georgani seerde optocht had een ordelijk verloop. De communisten wijten de steeds stijgende prijzen en de voedselschaarste aan de re- geringspolitiek. Zjj eisen de naas ting van banken, van de handel in olie en van de. buitenlandse handel, berm op en kwam tenslotte half op de helling tot stilstand. De chauffeur kwam er vrijwel ongedeerd af. De politie gelooft dat de ramp niet te overzien zou zijn ge weest, als de vrachtauto achter op de (eerste) file was gereden. „De wagen zou de lichtere per sonenauto's zondermeer dwars door de spoorboom op de trein- rails hebben geduwd", aldus de politie. (ADVERTENTIE) ONBESTENDIG WEER Een diepe depressie, die don derdag ten westen van Ierland lag, zal vandaag over Engeland naar de Noordzee trekken en zal het weer in ons land en een groot deel van West-Europa beïnvloe den. Ze is gevuld met onstabiele lucht, waarin plaatselijk enkele buien kunnen voorkomen. Dit was donderdag ook het geval in Ierland, waarbij op sommige plaatsen zelfs onweer voorkwam. Toch is de lucht die vandaag aangevoerd wordt Piet koud van oorsprong, zodat de temperatu ren in de middag noig tot waar den tussen 16 en 20 graden Cel sius kunnen oplopen. Donderdag werden deze tem peraturen ook bereikt evenals in grote delen van Frankrijk en Duitsland. Slechts in Italië en in Spanje kwam/en temperaturen voor van boven de 25 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Depressie-weer Half rot zwaar bewolkt met olaatseliik enkele buien Matige tot krachtige, aan de kust later harde wind tussen zuid en zuid west. Maximum-temperaturen van 16 tot 19 graden. Hoogwater VRTJDAG 2 SEPTEMBER v.m. n.m. Preskens 2.48 2 54 Terneuzen 3.24 3.30 Pansweert 3.58 4.04 Walsoorden 4.07 4.13 ZATERDAG 3 SEPTEMBER v.m. n.m. Cad7and 5 oo 3.29 Preskens 3 -17 3.54 Terneuzen 4.03 4.30 Hansweert 4 57 5.04 Walsoordo'- 5.06 5.15 Sept. 2 3 4 ZON MAAN op onder op onde* 5.52 7.26 8.31 8.09 5.53 7.24 8.43 9.18 .5.55 3.23 8.63 1059

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1