GROTE BELANGSTELLING VOOR DE 7 PROCENT B.N.G.-LENING De Europese athletiekkampioenschappen BEURSOVERZICHT WlKÊIÊIIKiiÊËlÈm Pagina 4 Woensdag 31 augustus 196® VERNUFTIGE SMOKKELAAR AMERIKAANS SCHRIJVER WIL KERNBOM OP HAIPHONG LATEN GOOIEN WRAAK Levenslang voor aanslag op Australische labourleider Beursindices Nabeurs koersen Advleskoersen buitenlands bankpapier i s NIEUWSGIERIGE LANGNEK Bromfietser verongelukt Zeven arrestaties voor grootscheepse havendiefstallen ONTPLOFFING IN BRITSE DUIKBOOT BHI VOUWBOOT IN 80 SEC. VAARKLAAR ,DE HULP VOOR TURKIJE 20 km snelwandelen: 10.000 meter hardlopen: Kogelstoten dames: Wielrennen OM DE WERELDTITELS Eef Dolman feesteliik ingehaald in Rotterdam Viif jaar sexist weReis poking tot doodslag Voetbal EDMONDO FABBRI GESCHORST Nederland en Maleisië De sultan van Diokïakarta vertrekt vrlïdas; naar Nederland Duivensport De spoorweg staking in Canada UNer Deense V.N.-dele^atie afgetreden DE V1I1IK ZEEUW Het is gisteren een belangrijke dag geweest voor de Bank voor Ned. gemeenten, dit in verband met de inschrijving op de 7 pet obliga ties tegen 99V? procent tot een be drag van 100 min, hetwelk kan worden verhoogd tot 200 min. Van vele kanten werd op deze lening ingeschreven. Ook het bui tenland, waaronder zelfs Frankrijk, gaf blijk nog steeds vertrouwen te hebben in de gulden, door met flinke bedragen in te schrijven. De beurs verwacht dat de lening zal worden overtekend. Een 7 procent B.N.G.-lening spreekt het publiek en het buitenland aan. Dit is ook het geval geweest met de laatste 7 pet staatslening groot 200 min tegen 99 (4 procent, waarop toen voor een bedrag van ca. 370 mil jard gulden werd ingeschreven, het geen leidde tot een toewijzings percentage van 0,0545. Zo dwaas is het gisteren niet gegaan. De be- leggersmarkt verwacht de eerste maanden geen nieuwe staatslening en mogelijk voor geheel 1966 niet meer. Immers de staat ontvangt vóór eind oktober zo'n 1,2 miljard gulden aan belastingen en kan daar voorlopig mee toe. De beurs acht het niet uitgesloten dat de B.N.G. niet verder zal gaan dan een ver hoging van 100 tot 150 min. In dien dit zo zal zijn, dan wordt er reeds rekening gehouden met een flinke reductie op de toewijzing. De stemming voor het meren deel van de internationale waar den was een verrassing gezien het feit, dat Wallstreet maandag we derom een scherpe koersdaling te zien heeft gegeven met nieuwe dieptepunten voor 1966. Het Dam rak heeft zich hiervan niets aan getrokken en ging een eigen weg. Vergeleken met het laagste niveau van de niet-officiële ochtendhandel was de stemming voor enkele in ternationals zelfs aan de vaste kant. Kon. Olie liep op van 112,60 tot 113,10 (111,35). Philips verbe terde een gulden tot 86,70. A.K.U. was goed prijshoudend op 53,70. Unilever moest een halve gulden prijsgeven op 78,40. Hoogovens werd evenals K.L.M. lager geadvi seerd, dit laatste fonds door de for se koersdaling van ruim zeven dol lar in Wallstreet. De handel voor de hoofdfondsen was kalm. In Kon. Olie ging het meeste om. De vraag kwam van Zwitserse en lokale zijde Zaterdagavond reed een sport wagen met grote snelheid achter een grote Citroen aan. De sport wagen haalde de Citroën in maar vóór de politieman, die in de sport wagen zat, de andere auto kon klem rijden, werd hij verblind door een zwarte rookwolk. Pierre Du- bourg, de „James-Bond" van de smokkelhandel, was weer een keer aan de politie ontkomen. In 1964 kwam Pierre Dubourg voor het eerst in het nieuws. De politie nam toen zijn auto in be slag, waaraan hij had geknutseld De Amerikaanse schrijver Ri chard Tregaskis heeft er dinsdag bij president Johnson op aange drongen om ter beëindiging van de oorlog in Vietnam maar één of twee waterstofbommen op de Noordvietnamese havenstad Hai phong te laten gooien. Tregaskis, schrijver van het boek „Vietnam Diary", zegt in een open brief aan de president, dat de „Vietcong-octopus" op zijn kop geraakt moet worden en niet op zijn vangarmen. Het ging er nu maar om heel Azië de macht van de Verenigde Staten te laten zien. Eén of twee waterstofbommen wa ren voldoende voor dit karwei en het risico voor de Amerikaanse strijdkrachten bleef dan zo klein mogelijk. Wèl moest de bevolking van het gebied van tevoren weten dat er een kernbomaanval ophan den is. Maar dit diende een beetje in het vage worden gehouden. Men moest de mensen dus niet precies vertellen hoe en wanneer de aan val zal geschieden behalve dan na een bepaalde datum. Als wij dit doen, aldus Tregas kis, zullen wij in dezelfde machts positie komen als president Tru man in 1945, toen deze Japan dreigde met nieuwe kernbombar dementen. Het Japanse opperbevel capituleerde stante pede. Tregaskis meent echter wel dat een en ander moet worden uitge voerd met de grote bekwaamheid van een eersterangs chirurg die een levensgevaarlijke operatie ver richt. Verleid en verlaten heeft een Jonge Siciliaanse haar ex-verloof de in de rechtszaal doodgeschoten terwijl de vrederechter trachtte hen te verzoenen. De 18-jarige Rosalia Signorelli was vier jaar geleden door Gaeta- no Piccito verleid, deze was toen 16 jaar oud. De jongeman ging in militaire dienst. De moeder van het meisje bracht de zaak voor de rechter. Op het ogenblik dat Gae- tano tegenover de magistraat be vestigde dat hij niet van plan was Rosalia te trouwen, trok het meis je een revolver en schoot hem neer. Gaeano ovrleed op weg naar het ziekenhuis. Rosalia is gekerkerd De 19-jarige Australiër Peter R. Kocan is dinsdag in Sydney tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld wegens een moordaan slag op de leider van de Austra lische labourpartij Arthur Cal- well. Kocan had op de avond van de 21ste januari Calwell uit een auto met een geweer beschoten. Calwell werd hierbij gewond. Rechter sir Leslie Herron noem de de straf zwaar, maar zei een voorbeeld te willen stellen om anderen ervan te weerhouden zelfs maar te denken aan het plegen van een aanslag op be langrijke figuren. plus dekkingsaankopen voor Phi lips en Kon. Olie. Amerika liet met verkoopopdrachten verstek gaan. In de lokale afdelingen noteerden Havenwerken ex 10 procent divi dend. Aandelen Kon. Zout werden lager geadviseerd op de minder gunstige berichten over het tweede halfjaar 1966. Landré en Glinder- man, een zeer bekend fonds op de incourante markt, gaat te zijner tijd naar de officiële beurs met een kleine aandelenemissie a pari met claimrecht. (1953 100) 26/8 29/8 30/8 Int. concerns 351.1 341.1 342.8 Industrie 251.3 247.0 242 9 Scheepvaart 102.1 100.3 9S.3 Bank- en verz.wzen 143.3 140.3 13T3 Handel enz. 127.5 124.8 122.4 Algemeen 261.5 255.4 253.9 naar het voorbeeld van James Bond. In de auto was een systeem aangebracht, waarmee olie en spij kers op de weg konden worden verspreid om achtervolgers te la ten slippen. Ook bezat de wagen een installatie voor het verwisse len van nummerborden. Verder konden de reflectoren het licht terugkaatsen van de koplampen van achtervolgende auto's. Ten slotte kon Dubourg per radio door medeplichtigen gewaarschuwd worden voor eventuele door de po litie opgestelde vallen. Op deze manier wist de smok kelaar vaak aan de politie te ont komen. Toch werd hij eindelijk ge arresteerd en op 15 december 1965 veroordeeld. Hij werd naar een psychiatrische inrichting overge bracht, waaruit hij echter spoedig ontsnapte. In het telefonisch effectenver keer kwamen gisteravond de vol gende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. A.K.U. (53,80) Hoogovens (280) Kon. Olie 111,70—114,50 (113.20) Philips 86,30—88,00 (86,85) Unilever 78,20—79,50 (78,65) K.L.M. 430—440 (410) De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0310.13 Amerikaanse dollar 3.59(43.63(4 Canadese dollar 3.343.39 Franse frank 100) 73.5074.00 Belg. frank (100) 7.01(4—7.06(4 Duitse mark (100) 90.4090.90 Zweedse kroon (100) 69.5070.50 Zwits. frank (100) 83.35—83.85 Ital. lire (10.000) 57.25—59.25 Deense kroon (100) 51,7052.70 Noorse kroon (100) 50.0051.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.98—14.08 Portugese escudo (100) 12.521/2—12.67(4 Spaanse peseta (100 gr. cp) 5.97—6.12 München: „De cameraman kreeg er een lange nek" van tijdens op namen van nieuwe wintermode, gepresenteerd door het Duitse mode-instituut. Langnek was verbaasd over de lange benen van de dames, want ook voor de win ter is de rok aan de korte kant. De nieuwe kleuren: platina-grijs, agaat-beige, smaragd-groen en granaat-rood. De 26-jarige kantoorbediende J. H. R. D. uit Maastricht is dins dagmiddag verongelukt toen hij met zijn bromfiets in botsing kwam met een vrachtauto, die beladen was met grint. De brom fietser en de vrachtauto reden in dezelfde richting op de Van Hey- lerhofflaan in Maastricht. Bij een splitsing sloeg de vracht autobestuurder rechtsaf terwijl de bromfietser hem rechts wilde voorbijrijden. De bromfietser kreeg het rechterachterwiel over zich heen en was op slag dood. De ontdekking van een ogen schijnlijk onbeduidende diefstal van een partij speelkaarten heeft geleid tot de ontmaskering van een grote groep Amsterdamse havenarbeiders, die waarschijn lijk al een jaar lang op grote schaal diefstallen uit scheeps ladingen hebben gepleegd. De havenarbeiders opereerden op verschillende plaatsen in de Am sterdamse haven, waar zij door hun werkgever, een stuwadoors- bedrijf, werden ingezet. Uit de scheepsladingen verdwenen de meest uiteenlopende goederen als autobanden, schokbrekers, parfumerieën, kleding, schrijf machines en opblaasbare kinder badjes. De rijkspolitie te water heeft in deze zaak thans zeven arres taties verricht. Vijf havenarbei ders zijn gisteren voor de offi cier van justitie geleid, n.l. de 35-jarige B. B., de 33-jarige F. W. K., de 21-jarige A. A. G., de 35-jarige B. B. en de 33-jarige H. B. V., die als verkoper van de gestolen buit blijkt te zijn opgetreden. De opbrengst, die naar schatting in de vele duizen den guldens liep, werd onderling verdeeld. Twee andere arrestan ten, de 37-jarige havenarbeider J. P. W. en de 37-jarige reeps- gast J. M. H., zullen a.s. vrijdag worden voorgeleid. De reepsgast is de enige van het zevental die niet heeft be kend. Naar de politie vermoedt heeft juist hij de hoofdrol in het geheel vervuld. De rol van lei der was hem klaarblijkelijk wel toevertrouwd, want zijn werk gever had hem als mentor van de ploeg aangesteld. Een ontploffing aan boord van de Britse duikboot „ROqual" heeft dinsdagochtend aan twee opva renden het leven gekost, terwijl ongeveer twintig bemanningsleden verwondingen opliepen. De explosie deed zich voor in de machinekamer, toen het vaartuig zich bij de kust van Mozambique bevond. De 1.605 ton metende duikboot, die op weg was van Durban in Zuid-Afrika naar Mpm- bassa in Kenia, kon de haven van Lourenco Marques binnenlopen. Londen: In Engeland is een vouw- boot ontwikkeld, de ,pac-a-punt', die in 30 seconden van een plat pakket tot een zeewaardig vaar tuigje kan worden uitgeklapt. De stevige panelen van multiplex worden bijeengehouden door scharnieren van kunststof. Het bootje kan met gemak drie vol wassenen bevatten. Het kan door één man worden gedragen. Met een 3 pk motor bedraagt de snel heid 57 knopen. Het vaartuig wordt als ideaal beschouwd om mee langs het strand te varen en te vissen op rivieren en meren. Ook is het nuttig bij uitvoeren van waterwerken en voor leger onderdelen. Op het rampengironummer 777 dat het ^.Nederlandsche Roode Kruis" voor de hulpverlenings actie in Turkije heeft opengesteld, is tot nu toe gestort 102.669,62. De stedelijke afdelingen van de St. Vincentiusvereniging van on der meer Amsterdam en Rotter dam hebben uit de opbrengst van een 24 uursaktie 150 gezinstenten aangekocht voor de slachtoffers. Gisteren is de zending per vliegtuig naar Turkije overge bracht. Dinsdag zijn door de Hongaar se president Dobi de 8ste Europe se athletiekkampioenschappen officieël geopend. Aan dit evene ment nemen deelnemers en deel neemsters uit 31 landen deel. Tn totaal wordt zes dagen lang om 36 titels gestreden. 1. en kampioen: Dieter Lindner (O.-Dld) 1.29.25 2. Vladimir Glolubnitschi (Rl.) 1.30.06 3. Nikolai Smaga (Rl.) 1.30.18 1. en kampioen Jurgen Haase (O.-Dld) 28.26.0 2. Lajos Mecser (Hong.) 28.27.0 3. Leonid Mikitenko (Rl.) 28.32.2 1. en kampioene Nadezhda Chizhova (Rl.) 17.22 m. 2. Margitta Gummel (O.-Dld) 17,05 m. 3. Marita Lange (O.-Dld) 16,96 m. Beryl Burton won dinsdag de gouden medaille achtervolging dames. In de eindstrijd versloeg zij Yvonne Reynders. De uitslag was: 1. en wereldkampioene Beryl Burton (Engeland) 4.10.47 2. Yvonne Reynders (B.) 4.11.79 Om de derde en vierde plaats: 3. Hanne Mattig (O.-Dld) 4.14.76 4. Aino Puronen (Rl.) 4.17.99 Evert Dolman, sinds zaterdag middag amateurwereldkampioen wielrennen op de weg, is maandag avond in zijn woonplaats Rotter dam op grandioze wijze binnenge haald. Vele hondérden juichende Rotterdammers waren present, toen Eef Dolman tegen half negen bij zijn ouderlijk huis aan de Schoonderlostraat arriveerde. Er was zelfs een complete beat-band aanwezig, die de uitgelaten wieier- supporters op krachtige wijze on dersteunde. De toeloop was zo groot, dat de politie zo af en toe moest ingrijpen om de huldiging binnen de perken te houden. Eef Dolman zelf sloeg, zittend op het dak van een personenauto, het schouwspel glimlachend gade. Het enthousiasme kende geen grenzen toen de wereldkampioen via een microfoon liet weten hoezeer hij de ontvangst op prijs stelde. Wat gaat Evert de komende we ken doen? Hij rijdt a.s. zondag in Zurich. Donderdag volgen dan de revanchewedstrijden van de we reldkampioenschappen in Amster dam en vervolgens een aantal cri teria. Daarna begint zijn prof-tijd. Binnenkort gaat hij met Pellenaars nraten over het programma van het volgend seizoen. „Misschien wel een Tour de France", zegt Evert voor hij het rumoer ontvlucht en de trap naar de ouderlijke wo ning beklimt. De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. B. van der Meulen, heeft dinsdag aan het eind van de middag vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 24- jarige op Aruba geboren fabrieks arbeider Oscar A. Coreaa uit Rot terdam wegens poging tot dood slag. De officier van justitie achtte op grond van een gedeeltelijke be kentenis bewezen dat C. in de nacht van 13 op 14 mei van dit jaar op Katendrecht met een pis tool in de richting van twee Suri- namers schoot, waarbij een van hen (27 jaar) in het hart en de an dere in het sleutelbeen werd ge troffen. Het leven van de Surina mer die in het hart werd geraakt, kon in een ziekenhuis worden be houden. De kogel uit de revolver van C. zit evenwel nog in de rech- terhartkamer van de Surinamer. De chirurgen achten, zo zei de of ficier in zijn requisitoir, zijn toe stand nog steeds gevaarlijk. Het bestuur van de Italiaanse voetbalbond heeft Edmondo Fab- bri, manager van het teleurstel lende Italiaanse voetbalteam in de strijd om het wereldkam- poienschap, geschorst. Een ver rassende 10 nederlaag tegen Noord-Korea maakte dat de Ita lianen er niet in slaagden de kwart-finalps van het toernooi te bereiken. Fabbri had kort ge leden verklaard dat de verrich tingen van de spelers ongunstig waren beïnvloed door de medi sche behandeling van dr. Fino Fini, de arts van het Italiaanse team. Dr. Fini zei, nadat hij van de beschuldiging in kennis was gesteld, ten zeerste verbaasd te zijn over de uitlating van Fabbri. In een communiqué heeft het be stuur van de Italiaanse voetbal bond laten weten dat het er geen bezwaar tegen heeft, wanneer Fini langs gerechtelijke weg maatregelen tegen Fabbri zal nemen. De ambassadeur van Maleisië, Haji Abdul Khalid Bin Awang Os man hoopt dat nu de confrontatie is beëindigd, meer Nederlandse hulp voor Maleisië ter beschikking zal komen. In een verklaring ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsdag van zijn land (31 augus tus) geeft de ambassadeur uiting aan zijn dankbaarheid jegens rege ring en volk van Nederland voor de steun die het Maleisië altijd heeft gegeven. De regering van Nederland is zijn regering in het verleden zeer behulpzaam geweest. Op 31 augustus 1957 kreeg Ma leisië, destijds de Malaise Federa tie. zijn onafhankelijkheid. Bij de confrontatie wordt Indo nesië niet met name aangeduid. Wel wordt gezegd dat een buur land dat tienmaal zo groot en zo sterk is, Maleisië wilde verplette ren. Op 11 augustus j.l. werd die confrontatie „tot onze zeer grote vreugde" beëindigd, aldus de ver klaring van de ambassadeur. De sultan van Djokjakarta, Ha- mengkoe Boewono de negende, zal vrijdagavond met een vliegtuig van de Garuda Indonesian Airways naar Nederland vertrekken, aldus heeft de A.N.P.-correspondent te Djakarta vernomen. Oorspronkelijk zou de sultan die in het kabinets presidium belast is met financiële en economische zaken, reeds don derdag op het vliegtuig stappen. De sultan zal met de Nederland se regering besprekingen voeren over de regeling verband houdend met de Indonesische schulden aan Nederland en over mogelijkheden van nieuwe kredietgaranties van de Nederlandse regering. De sultan zal ook een bezoek aan Londen brengen. VLUCHT UIT ALBERT „Nog Sneller" - Breskens ionge duiven Snelheid eerste duif 1071 m; laatste prijswinnende duif 932 m. 1. J. v. d. Broecke; 2 en 8. J. Jacobs: 3 en 9. J. Buize; 4. I. Rite- co en Zn.; 5. J. Oostenbrugge; 6. J. v. d. Velde; 7. J. Klaaijsen; 10. G. Boekhout. Oude duiven Snelheid eerste duif 1072 m; laatste prijswinnende duif 986 m. 1 en 9. J. van Gijs; 2. Voorde v. d. V/alle; 3. A. Vermeulen; 4. J. Zeegers; 5. W. Quekelberghe; 6. J. Maas; 7. I. de Jonge; 8. J. Carels; 10. M. Quaars. „Steeds Sneller' - IJzendijke Snelheid eerste duif 1067 m. 1. A. Boerman; 2. P. Neve; 3, 6 en 8. L. de Jaeger; 4. G. Claeijs; 5. A. G. Calon; 7. R. Thomaes; 9. A. Mussche; 10. Joh. de Smet. Prijsvlucht „Recht voor allen" te Sluis. Snelheid eerste prijswinnende duif 1050 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 939 m. 1. en 6. J. Focke; 2. en 1 C. van der Walle; 3. en 8. J. van Ommen. Premier Lester Pearson van Canada heeft maandag in een spoedzitting van het lagerhuis een wetsvoorstel ingediend, dat een einide moet maken aan de reeds vier dagen durende spoor wegstaking. Volgens het voorstel moeten de spoorwegen en de be trokken vakbonden hun onder handelingen hervatten, terwijl de 11S.OOO stakers in afwachting van het resultaat een voorlopige loonsverhoging van acht procent krijgen. Hiervan geldt vier pro cent met terugwerkende kracht tot 1 januari j.l., terwijl de overi ge vier procent zal worden gere kend sinds 1 juli. Het spoorweg personeel dat nu 2,22 dollar (ongeveer 7,50 gulden) per uur verdient, eist een verhoging van ruim 34 pocent. Als er bij het overleg vóór 15 november geen voortgang zal zijn bereikt, zal de regering een pro cedure van verplichte arbitrage volgen. Het lagerhuis was van het zo merreces teruggeroepen. Premier Pearson betoogde dat de staking een nationale ramp wordt, als er niet spoedig een einde aan komt. De leider van de Deense afvaar diging naar de verenigde naties, Frode Jacobson, is dinsdag afge treden, omdat hij zich niet kon verenigen met de houding van zijn regering ten aanzien van het con flict in Vietnam. Jacobson speelt een belangrijke rol in het verzet binnen de sociaal-democratische partij tegen het te passieve stand punt van het uit deze partij ge vormde kabinet. Het heengaan van Jacobson wordt in Kopenhagen beschouwd als de tot dusver ernstigste botsing inzake Vietnam onder de Deense sociaal-democraten. Eerder hadden geruchten de ronde gedaan, dat de regering aan Jacobson de post van minister voor ontwapening zou aanbieden teneinde de rebellen binnen de par tij tot rust te brengen. Hoewel pre mier Krag duidelijk maakte, dat de post nog niet aan Jacobson was Aangeboden, verklaarde deze bij voorbaat voor een dergelijke be noeming te bedanken.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4