Generaalskwestie in Duitsland De weegschaal VERVANGING VERWACHT VAN MINISTER VON HASSEL OOSTBERLIJHSE GRENSWACHTEN DODEN BESCHONKEN ZWEMMER De bonimantel van Uw leven Ge „Gernelis vin der Sshcol" kan Suez verlaten DE GAULLE EN HAILE SELASSIE BEZORGD OVER VIETNAM Pagina 2 DE YTCITE ZEEUW Woensdag SI augustus I960 Ombudsman Burgers? DIE NAVO- VEST1G1NG IN NEDERLAND Buitengewoon congres P. v. d. A. Naar eenheid bij christelijk onderwijs? Parijse taxichauffeur zeilde om de wereld Priester in Chinees kamp gestorven Meer teer in filtersigaretten dan in gewone? Rijstprijs in Egypte omhoog De Britse loonpolitiek Fokker verloor wiel: poesie^grde noodlanding Meneer of mevrouw Roberts? AMERIKANEN IN HONGARIJE VEROORDEELD 'CHRISTOS KAZANIS KRIJGT VIER EN ÉEN HALF JAAR Koningin tussen de koffers Nederlandse tomatenexport loopt terug Onderwijs en de gevaren van alcohol en verdovende middelen Juist omdat in de jongste Duit se geschiedenis de generaals al eens eerder een kwalijke rol speelden de ondergang van de republiek van Weimar zijn er lieel wat wenkbrauwen gefronst toen in Bonn achter elkaar drie generaals moesten worden ver vangen. Eén nadat hij een felle aanval had gericht op het beleid van minister Von Hassel ten aan zien van de Starfighters, die de Luftwaffe zo ongeveer aan de lo pende band verliest; twee andere omdat ze de invloed van de bur germaatschappij in de kazerne, gestimuleerd door Van Hassel. te groot vonden. De eerste ontslagzaak staat eigenlijk los van de andere. Het verongelukken van de straalja gers en vreemde historiën over de aankoop ervan zijn generaal Pa- nitzki teveel geworden en dat is niet onbegrijpelijk. Het lijkt inder daad duidelijk dat hierbij grote fouten zijn gemaakt door minis ter Von Hassel en zijn voorgan ger Strauss en de manier waarop de huidige minister reageert op deze geschiedenis is ook niet be wonderen swaardig. Dergelijke geschillen tussen ge neraals en hun minister zijn niet uniek-Duits: de V. S, hebben er een hele reeks gehad o.m. over de kolossale bommenwerpers, over wie de raketten moest behe ren e.d. Daar echter is toen een McNamara tot minister benoemd, een man die niet alleen in staat was een goed beleid te voeren, maar die bovendien de generaals onder de duim hield. En Von Has sel is bepaald geen Mc Namara. Vooral voor de oudere officie ren en daarmee moest men be ginnen te werken lag dat moeilijk. Ze waren opgevoed en hadden gewerkt in een sfeer van superioriteit van de gewapende macht en nu dit' Waarschijnlijk aanvaardden ze het. omidat kort na de grote nederlaag een andere opzet niet mogelijk was. De garanties dat het leger in derdaad zo burgerlijk zou zijn als maar kon. zocht men in diverse instellingen die zelfs in de legers van de minst militaristische lan den niet worden gevonden, zoals de Wehrbeauftrager, een soort ombudsman die de klachten van elke soldaat aanhoort. Hoe mooi dit principieel ook is, het verae- makkeijkt het werken van de commandanten niet. Discipline handhaven zonder dat ooit een recht in de knel komt, is een op gave die de generaals vergeleken met het lopen over eierschalen met zware kistjes aan de voeten. En weer hangt in dergelijke za ken veel van de minister af. En ook hier geldt dat Von Hassel geen McNamara is. Kanselier Erhard heeft met on gewone snelheid de ontslagen van de drie generaals bekrach tigd en nieuwe benoemingen ge tekend. Natuurlijk kon hij op dit moment Von Hassel nog niet la ten vallen: als eenmaal generaals kans zien door felle termen een minister weg te werken, zullen ze zo'n overwinning graag nog een paar keer herhalen. Wat niet wegneemt dat Von Hassels falen wel zó ontstellend is gebleken, dat hij op een minder opzichtig moment zal moeten worden vervangen. De zaak van de andere gene raals is wel specifiek Duits. Toen Bonn besloot weer een militair apparaat op te bouwen, wilde men zekerheid dat er niet weer zoiets als de Reichswehr van rond 1930 zou kunnen ontstaan. Het moest een nieuw en demo cratisch instituut worden, die Bundeswehr. Zoals vroeger de ge neraals de burgers zagen als mi litairen zonder uniform., zo zou voortaan de militair een burger in uniform zijn: het leger mocht niet weer een staat in de staat worden, maar inderdlaad slechts uitvoerder van wat de burgerre gering besloot. Naar aanleiding van enkele berichten in de pers heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken ver klaard dat bij het bondgenoot schappelijk overleg inzake een evenwichtige verdeling van de NAVO-hoofdkwartieren over de Benelux en de Duitse bondsrepu bliek de wenselijkheid naar voren is gekomen, dat van Neder landse zijde een aanbod zou wor den gedaan voor vestiging in Zuid-Limburg. Over de voorwaarden, waar onder dit mogelijk zal zijn, wordt het overleg nog voortgezet, aldus deze verklaring. Het partijbestuur van de partij van de arbeid heeft zich de afge lopen week beraden over een aan tal vraagstukken van nationaal en internationaal belang, die in de achterliggende periode ook binnen de partij aanleiding tot intensieve discussie hebben gegeven. Het partijbestuur is van mening, dat het voor de partij wenselijk is om de discussies over de vraag stukken te stimuleren en te coördi neren. Derhalve is besloten om op vrij dag 11 en zaterdag 12 november a.s. een buitengewoon congres te beleggen te Rotterdam in de Rivie- rahal van diergaarde Blijdorp. Het partijbestuur wil dit buiten gewoon congres tevens benutten voor de beraadslaging over de vaststelling van een basisprogram 1967. De vereniging voor chr. natio naal schoolonderwijs, het geref. schoolverband en de vereniging voor chr. volksonderwijs beleggen op woensdag 14 september een gemeenschappelijke samenkomst in Tivoli in Utrecht, waarop zij de besturen en personeelsstaven van alle chr. scholen verwachten. De bedoeling js zich te beraden over de vraag of het niet beter is gemeenschappelijk iets te on dernemen in plaats van eigen we gen te blijven gaan. Na een openingswoord van prof. dr J. W. van Hulst zal de „eenheid van het chr. onderwijs naar binnen en naar buiten" wor den belicht door dr B. Rietveld uit Den Haag en door prof. dr A. Lekkerkerker uit Groningen. Bei de referaten worden kritisch be zien door een commissie van zes personen (uit elke organisatie twee), waarna een gedaehtenwis- seling met beide referenten zal volgen. Oostberlijnse grenswachten heb ben maandagmiddag aan de sec torgrens een ongeveer 40-jarige man uit West-Berliin beschoten en zodanig verwond dat hij een uur later in een Westberlijns zie kenhuis overleed. De man had geen identiteitspapieren bij zich. Volgens de politie was hii in beschonken toestand aan West- berlijnse zijde in het grenska- naal in het noorden van de stad gesprongen en naar de Russi sche sector gezwommen. Toen hij weer op de terug weg was, losten Oostberlijnse wachters eerst waarschuwings schoten en namen toen de man onder vuur. Gewond bereikte de zwemmer de Westberlijnse oever, waar hij door de brandweer werd weggehaald. De man was tevoren nog door hengelaars ge waarschuwd. Nadat de eerste waarschu wingsschoten waren gevallen, riepen Westberlijnse politieman nen naar de overkant: „Niet schieten, hij is er bij ons inge sprongen en is er geen van jul lie." De Amerikaanse, Britse en Franse commendanten in West- Berlijn hebben geprotesteerd tegen „dit jongste voorbeeld van de wrede minachting voor een mensenleven". Ook de woord voerder van het Westberlijnse stadsbestuur noemde het optre den van de Oostduitse grens wachten „onmenselijk". Een Parijse taxichauffeur, Pièr- re Auboiroux, is maandag in Hyères in Zuid-Frankrijk aan gekomen, na in 23 maanden in zijn negen-metersloep rondom de wereld te zijn gezeild. De tocht ging van Trinité sur Mer in Bretagne via de Canari- sche eilanden door het Panama- kanaal naar Tahiti, Noumea en Ceylon en tenslotte via de Rode Zee en het Suezkanaal door de Middellandse Zee naar huis. In de Indische Oceaan liep zijn vaartuig een lek op, waardoor Aubóiroux tot Colombo moest pompen. Hij zal lezingen in Frankrijk gaan houden om geld bijeen te brengen voor een volgende reis. Vóór zijn vertrek uit Bretagne had hij weinig van zeilen afgewe ten. maar al doende had hij het geleerd Het Oostduitse persbureau A.D. N. sprak daarentegen van een „provocatie tegen de staats grens". De betrokken leden van het volksleger waren volgens deze versie genoodzaakt geweest hun wapens te gebruiken om de grens voor schending te behoe den. De „Osservatore Romano" heeft maandag gemeld, dat de 51-jarige Chinese priester Kiam Laoe Mai-Tsjoeng twee maanden geleden in een dwangarbeiders kamp in de Chinese provincie Kiangsi is overleden. De priester, die in 1955 was ge arresteerd, had elf jaar geleden en zijn leed „op christelijke wijze gedragen". Nadere bijzonderhe tien zijn niet bekendgemaakt. Op verzoek van de democrati sche senator Warren Magnuson zal de federale handelscommissie het rapport gaan bestuderen van een Amerikaanse kankerspecialist, waarin verklaard wordt dat be paalde typen filtersigaretten meer teer en nicotine bevatten dan de gewone zonder mondstuk. Dr. George, directeur van het centrum voor kankeronderzoek van de staat New York, wijst er in dit rapport op dat Pali Mali-siga retten met filter 43,3 milligram teer bevatten en zonder filter 32,7 milligram. Voor sigaretten van het merk Chesterfield is het verschil kleiner. Met filter-mondstuk be vatten zij 27,6 milligram teer en zonder 27 milligram. Senator Mag nuson heeft alle sigarettenfabrikan- ten verzocht het teer- en nicotine gehalte van hun sigaretten bekend te maken. De regering van de Verenigde Arabische Republiek heeft maan dag bekendgemaakt, dat de Egyp- tenaren van 1 september af twee maal zoveel voor hun rijst moeten betalen als tot nu toe. Rijst, is een van de voornaamste voedingsmiddelen in Egypte. Van overheidszijde is meege deeld, dat de prijsverhoging nodig is om het rijstverbruik te vermin deren en de subsidie, die de rege ring op het ogenblik betaalt, te kunnen besnoeien. De uitvoer van rijst, die van 578.000 ton in 1963 is teruggelopen tot 308.000 ton in het afgelopen jaar, was nodig in verband met het ontwikkelingsplan van het land. Premier Wilson zal op 5 sent em ber trachten de vertegenwoordi gers van de 9 miljoen arbeiders over te halen vrijwillig de inge stelde loonstop te aanvaarden. Dinsdag besloot de bond van ver- zekeringspersoneel, die 38.000 leden telt, met tegenzin de rege- ringspolitiek te steunen, de bond van ververs en textielarbeiders (56.000 leden) za! zich blijven ver zetten. De bonden die tegen de loonstop zijn tellen tezamen 4.460.000 leden, praktisch een ab solute meerderheid aangezien de regeringspolitiek door vertegen woordigers van 3.470.000 arbeiders wordt gesteund. De vertegenwoor digers van ongeveer een miljoen arbeiders hebben nog geen stelling genomen. Een voor een Westduitse luchtvaartmaatschappij vliegende „Fokker 27" heeft maandag een geslaagde noodlanding gemaakt op het vliegveld van de Italiaanse stad Brindisi, nadat de piloot, de 25-jarige Hans Kok, gemerkt had dat hij een wiel van het landings gestel' kwijt was. De 45 passagiers en vijf bemanningsleden bleven ongedeerd bij de perfekt uitge voerde noodlanding, die 't vlieg tuig slechts geringe schade be zorgde. Elf brandweerwagens en acht ambulances, die langs de landingsbaan stonden, behoefden niet in aktie te komen. Het vlieg tuig was op weg van Frankfort naar Korfoe. Loopt Harry Roberts, die nog wordt ggzocht in verband met de moord op de drie Londense rechercheurs, rond als vrouw? Dit is een mogelijkheid waarmee Scotland Yard ernstig rekening houdt na het verhoor van een vroegere vriendin van de voort vluchtige. De vrouw, Diane Alexandre (40), beweert Roberts zaterdag in de wijk Hornsey te hebben ontmoet. Hij zou bij die gelegen heid gekleed zijn geweest in een zwarte japon, een bontmantel en schoenen met hoge hakken. Ro berts hoofd was bedekt met een blonde pruik, zo heeft zij gezegd. Toen zij later thuiskwam ontdek te zij dat haar garderobe was doorzocht en dat verscheidene jurken waren verdwenen. (ADVERTENTIE) koopt U bij JOSEPHINE'S BOUTIQUE - Bergweg 218 - Rotterdam Keuze uit een collectie allernieuwste SHOWMANTELS, de één nog mooier dan de ander, 65,e.h. De Nederlandse kustvaarder „Cornelis van der Schoot" (499 ton) uit Harlingen zal na een con flict met de Egyptische regering over een lading landbouwwerk tuigen, bestemd voor Israël, van daag of morgen uit Suez vertrek ken. De „Cornelis van der Schoot" heeft als gevolg van de moeilijk heden vier weken vertraging op gelopen. De in beslag genomen landbouwwerktuigen waarde 3,5 min, afkomstig uit Kisma- yoe (Somaliland) zijn in Suez achtergebleven. Drie weken bleef de Neder landse kustvaarder in de haven van Suez, wachtende op een eyen- tuele herziening van het besluit de lading te. confiskeren. Daarop ontstonden nog enige moeilijk heden, omdat de Egyptische Suezkanaal-aütoriteiten 'n reke ning van 13.000 presenteerden voor loskosten. De rederij heeft onder protest uiteindelijk de ge vraagde som betaald. Er zal ech ter nog verder over worden on derhandeld. Over het in beslag nemen van de landbouwwerktui gen zal, aldus de rederij, waar- AUTOMOBILIST VERDRONKEN Dé 26-jarige T. J. de Boer uit Barger Compascuum is maan dagnacht om half twaalf bij Die ver met zijn auto in de Drentse Hoofdvaart gereden en verdron ken. Het ongeval gebeurde, door dat de heer De Boer met zijn auto op de rijksweg AssenMep- pel uit de bocht vloog. Het slacht offer was hotelhouder in Apel doorn. DOOR MARTIN MONS 68) De enige die ik zou weten, is juffrouw Melanie. Zij beschikt ondanks al die speurdersverha- len die ze zo voor en na heeft verslonden, over doorzicht en nuchter verstand. Maar zoiets kan wel een kalf van een dokter doen zonder zich belachelijk te maken maar een hoofdinspecteur van politie in de veertig? Eerlijk ge zegd, Adam Bezemer, denk je méér aan die juffrouw Terhorst dan goed voor jou of voor de op lossing van deze zaak is. Tjasses, die thee is weer ondrinkbaar. Op je twintigste schijnt het leven op kamers je een paradijs van vrij heid; vrijheid, het mocht wat; op je veertigste vervloek je het. „Meneer, meneer Bezemer," stak de hospita haar slordig hoofd om de hoek van de deur. „Nou moet ge es effen luisteren. Ik had zo gedacht morgen de kamers een goeie beurt „Niks geen goeie beurt", bries te Bezemer. „U blijft van mijn ka mers af, begrepen? Die krijgen geen goeie beurt, of hoe u dat ook noemt als u alles op zijn kop zet zonder dat het er ook maar iets schoner van wordt, voor en aleer ik de zaak die ik nu onderhanden heb heb opgelost". En terwijl hij dat zei, voelde hoofdinspecteur Bezemer zich als een heldhaftig middeleeuwer die zwoer baard noch hoofdhaar te knippen, voor en aleer bij buurmans slot verbrand, zijn vee weggedreven, kortom grondig met die kerel afgerekend had. „Maar dat is tochpro testeerde de verblufte hospita. „U hebt gehoord wat ik zei. Wilt u nu alstublieft weg wezen. O ja en neem dat griezelig vergif dat u thee durft te noemen mee. Drinken doe ik het toch niet en die kop neemt maar plaats in". „Vergif! Hij noemt m'n goeie thee van tachentig centen een ons, vergif!" kreet de beledigde dame. Ze griste het volle kopje zo hardhandig van het bureau dat een plens zwartbruin vocht op Bezemers mappen viel, en ver dween terwijl zij de deur met een smak achter zich liet dichtvallen. „En dat was dan dat", zei haar kamerbewoner voldaan en hij boog zich weer over zijn map, voegde er met een kleine precieze lettertjes aan toe: De moordenaar moet mevrouw C onder een of ander voorwendsel hebben over gehaald naar dat gedeelte van het park te komen. Zij koesterde dus g.en wantrouwen tegen hem. Ze was heel bevriend met Kim, hun muzikaliteit vormde een band „Binnenkort hebben de scha len van Themis' waag hun hoog ste en diepste stand bereikt. Wat gebeurt er dan, als ze loodrecht boven elkaar staan? Wat gebeurt er dan, Adam Bezemer?" „Dan wordt het evenwicht her steld". Hoofdinspecteur Adam Beze mer sprong overeind. Zelf had hij de vraag gesteld, zelf het ant woord gegeven. „Als het nu al zover met me is dat ik hardop tegen mezelf praat, wordt het hoog tijd dat ik eens naar een dokter ga", mom pelde hij wrevelig. Bedacht dan dat het niet diens bezoek aan een zenuwarts maar juffrouw Mela- nies nuchterheid was geweest, die de jonge Radersma voor erger had bewaard. Maar hoofdinspec teur Adam Bezemer had nu een maal geen juffrouw Melanie tot wie hij zijn toevlucht kon nemen. Een tijd lang bleef hij diep in gedachten door de kamer ijsbe ren, dan nam hij de hoorn van het toestel, belde 'Huize Terhorst, gaf order dat ondanks de verbetering in zijn toestand de dag- en nacht- verpleging van dokter Radersma moest voortgaan. „Zeker is toch altijd maar ze ker", zei hij tegen zichzelf toen hij de hoorn weer weglegde. HOOFDSTUK XV Mijnheer Overstraight was de eerste die 't ontdekte, die regen achtige novembermorgen. Zaterdags was er op Terhorst geen vroeg ontbijt omdat dan nie mand aan tijd was gebonden. Mijnheer Overstraight was erg vroeg voor, een zaterdagmorgen. Hij was zelden zo matineus. Maar hij had gehoord dat er nog weide champignons te vinden waren als je de goede plekken maar wist. Mijnheer Overstraight meende er één van te kennen en was van plan geweest èr voor het ontbijt een poosje op uit te trekken. Maar dat vertelde hij eerst later. Zijn ontdekking scheen hem geheel uit het lood te hebben ge slagen. Toen de verdere bewo ners van Huize Terhorst, heel en half gekleed of nog in volkomen negligé, kwamen aanrennen op zijn hysterisch gekrijs, vonden ze hem als een hoopje ellende aan de voeten van de marmeren The mis. „Maar wat is er dan toch gaan de? U zit daar maar te bulken als een koe die haar kalf kwijt is", zei juffrouw Melanie die het eerste ter plaatse was ongeduldig, toen ze op haar vragen maar geen zinnig antwoord kreeg. Mijnheer Overstraight ging door met loeien dat hij weg wou, weg. „Goed, goed. Maar u weet im mers wel dat dat op het ogenblik niet gaat. Eerst moet de politie de moorden op kolonel Raven en mevrouw Calant hebben uitge zocht. Eerder mag niemand van ons weg, mijnheer Overstraight. Daar zullen we ons allemaal wel in moeten schikken", zei mijnheer Kim die naar beneden was geko men met een erg voyante manda- rijnenjas over zijn pyama. Het was of het gezicht van de anders zo conservatief rustig ge klede Kim in deze oosterse praal, de arme mijnheer Overstraight helemaal de stuipen op het lijf joeg. Hij begon te lachen, een schrille, hoge lach die deed den ken aan het roepen van een tok- kéh of het lachen van een boos aardige oude castraat. (Wordt vervolgd.) schijnlijk een proces worden ge voerd tussen de verkooer in Kis- maoye en de Egyptische staat. De „Cornelis van der Schoot" had officieel als bestemming Gent en zou geen Israëlische haven aandoen, zo heeft de rede rij steeds beweerd. De Egyptische autoriteiten hebben echter aan genomen, dat de kustvaarder rechtstreeks naar een Israëlische haven zou gaan. De Amerikaanse broers Mi chael en John Savko uit Cali- fornië, resp, 23 en 25 jaar oud, zijn door een rechtbank in Boe dapest tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld met af trek van twee maanden voorar rest. De beide Amerikanen hadden op 30 juni als toeristen op een anti-Amerikaans aanplakbiljet met Vietnam tot onderwerp Amerikaanse bommenwerpers van Russische kentekenen voor zien. De op het biljet voorko mende toestellen wierpen bom men op Noord-Vietnam. Voor de rechtbank zeiden de Amerikanen, dat zij maar een grapje hadden willen maken ,en zich niet bewust waren geweest van het begaan van een straf bare handeling. De twee broers moeten het land verlaten als zij hun straf hebben uitgezeten. Het militaire hof van appèl in Athene heeft dinsdag de Jehova getuige Christos Kazanis wegens dienstweigering in hoger beroep tot vi.er en een half jaar gevan genisstraf veroordeeld. In eerste instantie was Kazanis op 1 augustus ter dood veroordeeld. De Jehova-getuige was in 1964 al tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hij wei gerde wapens te dragen. Toen hij na het uitzitten van de straf opnieuw weigerde, werd hij als recidivist ter dood veroordeeld. Het vonnis houdt in dat Kaza nis na het uitzitten van zijn straf opnieuw onder de wapenen zal worden geroepen. Na de uit spraak zei de dienstweigeraar: „Het zal voor de derde keer ge beuren. Als ik weer opgeroepen word, zal ik uit principiële overweging opnieuw weigeren wapens in mijn handen te nemen." OVERDEKTE FIETSCOMBINAT1E Cesenativo (Italië): Deze over dekte fietscombinatie is op het ogenblik helemaal „in" bij de badgasten in de Italiaanse vakan tieoorden. Ze zijn te huur, per uur of per dag, en vinden gretig aftrek. Om kwart over drie maandag middag, ruim een uur later dan werd verwacht, is koningin Ju liana op paleis Soestdijk terug gekeerd. Nadat zij via het zij bordes al naar binnen was ge weest, kwam zij even later weer naar buiten om te kijken naar het uitpakken van de bestelauto vol bagage, die kort achter de AA-82 de paleishekken was bin nengereden. Ruim tien minuten bleef de koningin naar het uit stallen van de tientallen koffers en pakken kijken. Het leek er op dat zij wat miste. Deze in druk werd bevestigd, toen zij even later met een tevreden glimlach een zwarte beauty-case incasseerde en hartelijk lachend naar binnen ging. Inmiddels was dit schouwspel een kijkspel ge worden voor enkele tientallen voorbijgangers, die konden zien dat hun koningin bijzonder bruin was geworden. Vele weken achtereen werden er uit ons land wekelijks hoe veelheden van 12 tot 13 miljoen kg tomaten naar de buitenlandse markten verladen. Dat is nu minder geworden. Volgens de uitvoercijfers over de week van 15 tot 20 augustus, verstrekt door het uitvoercon- trolebureau voor tuinbouwpro- dukten, bedroeg de tomatenex port in die week 8722 ton. 'Hier van werd 7074 ton naar West- Duitsland verladen, 873 ton naar Engeland, 640 ton naar Zweden en 114 ton naar Frankrijk. Ver der nog 21 ton naar enkele an- dère landen waaronder België en Luxemburg. De cijfers over de uitvoer in de afgelopen week zijn nog niet bekend, maar verwacht moet worden dat deze weer een ge ringere export te zien zal geven. Op de buitenlandse markten wordt grote concurrentie onder vonden van natuurtomaten en deze brengen zeer lage prijzen op. In de afgelopen week zijn er op vrijwel alle tomatenveilingen in ons land grote hoeveelheden exporttomaten doorgedraaid op de minimumprijs van ƒ2,per krat van 6 kg en ook maandag lag de prijs van de exporttoma ten weer rond deze minijhtifh- prijs en vond er weer doordraai plaats, toen echter in hoofdzaak van de mindere kwaliteiten. Bij doordraai krijgen de telers voor klasse I tomaten een ver goeding van 1,60 per 6 kg en voor klasse II is de vergoeding bij doordraai 1,20 per 6 kg. Over het algemeen worden de doorgedraaide tomaten in de fabriek verwerkt. De vereniging tot bescherming van voetgangers heeft de minis ter van onderwijs en wetenschap pen verzocht de voorlichting voorlichting over de gevaren van het gebruik van alcohol en andere verdovende middelen te doen plaatsen op het rooster voor scholen voor voortgezet onder wijs. In een brief aan de minister zegt de vereniging onder meer dat het stijgend aantal verkeers ongevallen ten gevolge van al coholmisbruik, waarbij in vele gevallen ook voetgangers zijn betrokken, haar met toenemen de zorg vervult. In Amerika is voorlichting over de gevaren van alcohol een verplicht vak in alle staten. Het wordt veel bij menskunde on dergebracht. Dit onderwijs dient niet alleen en niet in hoofdzaak te worden gerelateerd tot het verkeer. De horizon, aldus de vereniging, moet worden ver legd, want alle menselijke func ties lijden onder drankmisbruik. Geadviseerd wordt dat de docen ten niet hun mening overbren gen maar de feiten laten spre ken. Reeds in 1964 zegt de ver eniging in een nota over de ver- keersopvoeding op de wenselijk heid van een en ander te heb ben gewezen. President De Gaulle van Frank rijk en keizer Haile Selassie van Ethiopië maken zich ernstige zorgen over de oorlog in Viet nam. Dit staat in een communi qué, maandag in Addis Abeba ge publiceerd na afloop van De Gaulle's bezoek aan Ethiopië. Hierin wordt verder gewezen op de geest van vriendschap en samenwerking, waarin de betrek kingen tussen Frankrijk en Ethiopië zich ontwikkelen. Beide staatslieden zijn van mening dat de betrekkingen tussen de landen gebaseerd moeten zijn op eerbied voor eikaars onafhankelijkheid en het principe van niet-inmen- ging in binnenlandse aangelegen heden. In het communiqué wordt niets gezegd over Frans Somaliland, dat van zo'n grote betekenis is voor Ethiopië. Keizer Haile Se lassie had de vorige maand ver klaard dat de toekomst van Frans Somaliland een van de onderwer- px zou zijn, die hij met De Gaulle zou bespreken.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2