Stagnatie in de Benelux HET KABINET IS HET EENS GEWORDEN De vietcong en de verkiezingen in Zuid-Vietnam Anti-Russische demonstratie duurde 30 uur Commandant van Djakarta waarschuwt WACHTENDE GRENSGANGERS EN CONTROLERENDE AMDTENAREN SOECUUTIEWINSTBEUSTING OPKOMST TOCH EEN VREDESINITIATIEF VAN DE GAULLE IN CAMDODJA? RADIO DE KOGK Ver. Staten blijven kleine landen helpen tegen agressie HET WEER WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No. 6763 Boter, sigaretten en benzine Kanaalzone Gent-Terneuzen HET ONTSLAG VAN MINISTER SMALLENBROEK Geen incidenten Ook Hamman naar Cambodja? Almachtig" De uitbarsting van de Awoe Naar „politieke revolutie" Molestatie van Oostduitse diplomaat Rood broekje valt buiten het rode boekje Opnieuw geval van zelf verbranding in Vietnam Noord-Vietnam antwoordt niet Soekarno en de „oude orde" Joesoef Moeda Dalam had zes vrouwen Engeland en Rhodesie Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden iwnkering MJ abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per nun !6 cl; minimum per ifvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling- Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Trending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De economische en sociale raad van advies (E. S. R. A.) der Benelux-economische unie vreest dat het ontbreken der noodzake lijke coördinatie van het natio nale beleid der partners van de unie opnieuw zal leiden tot uit eengroeien der fiscale en econo mische regelingen en daarmee tot het ontstaan van nieuwe be lemmeringen. De „Benelux-S.E.R.", zoals de E. S. R. A. wordt genoemd, deelt dit mee in een nota aan het co mité van ministers. De raad heeft op eerder dit jaar te Gent en te 's-Hertogenbosch gehouden ver gaderingen de vorderingen in de toepassing van het verdrag tot in stelling der Benelux-economische unie bezien. In die vergaderingen is de raad g-troffen door de vertraging in het verwezenlijken der unie. Zijn nota aan het comité van ministers is thans voor publikatie vrijge geven. Het voorzitterschap van de raad is in handen van prof. dr. A. H. M. Albregts uit Den Haag, hoogleraar aan de katholieke economische hogeschool te Til burg en o.m. kroonlid van de Nederlandse sociaal-economische raad. De „Benelux-S.E.R." is blijkens zijn nota aan het comité van mi nisters in het bijzonder getroffen door de noodzaak het economi sche, financiële en sociale beleid der drie landen beter te doen coördineren. Ter motivering geeft de raad enige voorbeelden. De raad merkt o.m. op dat de per 1 januari 1966 in Nederland van kracht geworden maatrege len op het gebied der indirekte belastingen een duidelijke stap terug betekent op de weg naar volledige integratie, omdat deze maatregelen in strijd zijn met de geest van de economische unie. Met name wordt door de verho ging van de Nederlandse accijn zen de uiteindelijke verwezenlij king van de doelstellingen die met het verdrag tot unificatie van accijnzen en van het waar- borgrecht worden beoogd, aan zienlijk vertraagd. De raad voegt daaraan toe dat er naast de smokkel van boter uit Nederland naar België thans het clandestiene vervoer van sigaret ten uit België naar Nederland is gekomen. Het is voor Belgen ook weer lonend geworden in Neder land de benzinetanks te vullen. De posten aan de intragrenzen beginnen weer het uit vroegere jaren bekende beeld van wach tende grensgangers en nauwge zet controlerende douaneambte naren te vertonen. De toestand van voorheen is in herstel, alsof er nooit van een douane-unie, laat staan van een economische unie, sprake is geweest. De raad heeft vastgesteld dat een harmonische economische ontwikkeling der aan weerszijden van de intragrenzen gelegen streken aanzienlijk wordt afge remd, omdat de plannen ter ver betering van de regionale infra- struktuur in onvoldoende mate op elkaar blijken te zijn afge stemd. Zo zijn b.v. de in het Belgische en in het Nederlandse deel van de kanaalzone Gent-Terneuzen getroffen en nog te treffen voor zieningen niet gecoördineerd. Dat gebied zal straks geheel het ka rakter van een economische een heid hebben. Daarenboven is het rechtstreeks kontakt tussen de plaatselijke en regionale autori teiten aan beperkingen gebonden, omdat overleg tussen besturen van aan elkaar grenzende Belgi sche en Nederlandse gemeenten via de onderscheiden ministeries wordt gevoerd. Voorts zijn ook talrijke lacunes aan te wijzen in de verbindingen te land en te water tussen de pro vincies Noord-Brabant en Ant werpen, alsmede tussen Belgisch Limburg en de provincie Luik enerzijds en 't zuidelijke gedeel te van Nederlands Limburg an derzijds. De raad heeft belangrijke ver schillen opgemerkt in het door de drie landen gevoerde industriali satiebeleid. In een economische unie mag het niet voorkomen dat de modaliteiten van de weder zijdse industrialisatiepolitiek zo uiteenlopen, dat zij een belem mering vormen voor het door voeren van industrialisatiemaat regelen in de partnerlanden. Het gaat hierbij vooral om de indus trievestiging in de grensgebie den. De koningin heeft met ingang van 31 augustus 1966 aan de heer J. Smallenbroek op diens ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van binnenlandse zaken, onder dankbetuiging voor de diensten aan haar en het koninkrijk be wezen. De staatssecretaris van binnen landse zaken, drs. Th. J. Wester hout, heeft overeenkomstig het geen staatsrechtelijk gebruikelijk is, in aansluiting op de ontslag aanvrage van de minister van binnenlandse zaken zijn functie ter beschikking van de koningin gesteld. Deze ter beschikking stelling is in beraad genomen. Voor het tijdvak, dat in de be noeming van een minister van binnenlandse zaken nog niet is voorzien, zal het beheer van het departement van binnenlandse zaken worden gevoerd door de minister van justitie, dr. I. Sam- kalden. De koningin heeft de heer Smallenbroek dinsdagochtend ten paleize Soestdijk ontvangen. DODEN BIJ BRAND IN GLASGOW Bij een brand in Glasgow zijn maandagnacht zeven personen uit één gezin om het leven ge komen, van wie vijf kinderen. Vier anderen werden met ern stige brandwonden in een zieken huis opgenomen. Het kabinet is het geheel eens en niet alleen over het dekkings plan, aldus heeft minister-presi dent Cais dinsdag na een kabi netsvergadering van ongeveer twee uur meegedeeld. waren de problemen heel moei lijk. Ook is overeenstemming be reikt over de speculatiewinstbe lasting en over de grondpolitiek. Desbetreffende wetsontwerpen Men was volledig geslaagd, al zijn in voorbereiding. De Chinese „rode garde" heeft dinsdagavond de demonstratie tegen het revisionisme beëindigd. Dertig uur lang werden bij de Russische ambassade leuzen ge schreeuwd, gongen en cymbalen bespeeld en werd lawaai ge maakt. Ongeveer een miljoen mensen marcheerden tijdens de demonstratie langs een spreek gestoelte bij de ambassade. 's Morgens marcheerden dui zenden Chinezen in een onafge broken stroom over de grote boulevard vlak bij de ambas sade die nog steeds werd afge schermd door militairen en poli tie. Er werd geen melding ge maakt van incidenten. De demonstratie verliep gediscipli neerd, maar de toon van de redevoeringen werd scherper en de menigte was zeer lawaaiig. President De Gauile van Frank rijk zal hoogstwaarschijnlijk van daag de Noordvietnamese vertegen woordiger in Cambodja ontvangen, zo is van goed ingelichte Cambod jaanse zijde gezegd. Tot nog toe had men een ont moeting tussen De Gaulle en een Noordvietnamees slechts als moge lijk beschouwd. Het persbureau A.F.P. merkt hierbij op dat de kwestie-Vietnam thans officieel deel uitmaakt van het programma van De Gaulle in Cambodja. Naar verluidt zou de Noordvietnamese vertegenwoordi ger in Pnom Penh, Ngoejen Thoe- ong, die lange tijd secretaris-gene raal op het ministerie van buiten landse zaken in Hanoi is geweest, pas enkele dagen geleden met een ontmoeting hebben ingestemd. In de Cambodjaanse hoofdstad wijst men voorts op de aanwezig heid van secretaris-generaal Oe Thants bijzondere afgevaardigde Herbet de Ribbing. Hij is door prins Sihanoek uitgenodigd om te trachten een regeling tot stand te brengen voor de betwiste gebieden aan de Thailands-Cambodjaanse grens, maar men acht het mogelijk dat hij een rol kan spelen als ver- bindingsman van Oe Thant voor elk ander probleem. Tenslotte heeft het Cambodjaan se staatshoofd te kennen gegeven een bezoek van president Johnsons reizende ambassadeur Harriman alsnog voor mogelijk te houden. Enkele uren vóór de aankomst van De Gauile zou de prins Harriman wellicht kunnen ontvangen, als de omstandigheden dat zouden toe laten. Enkele weken geleden werd ge meld dat De Gaulle van plan zou zijn tijdens zijn bezoek aan Cam bodja een poging te doen om de medewerking te krijgen van prins Norodom Sihanoek bij een vredes poging voor Vietnam. Men achtte de kans van slagen toen klein. Het hoofd van de Noordvietna mese diplomatieke vertegenwoor diging in Pnom Penh, Ngoejen Thoeong, is dinsdagochtend op de Franse ambassade ontvangen, eni ge uren vóór de aankomst van pre sident De Gauile. Op de ambassade sprak men van een „beleefdheids bezoek". Strategisch opgestelde luidspre kers versterkten het geluid. Bij de uitbarsting van de vulkaan Awoe op het Indonesische eiland Sangir Talaud op 12 augustus zijn 28 mensen omgekomen en 2000 ge wond. Zestig kinderen worden ver mist, aldus het persbureau Antara. Drie dorpen werden geheel ver woest en in 21 andere werd ern stige schade aangericht. Ongeveer 35.000 mensen zijn thans gehuis vest in scholen en kerken. De eer ste berichten over de uitbarsting maakten melding van 15 doden en 1100 gewonden. Sangir Talaud ligt halverwege tus sen Celebes en de Philippijnen. In een pamflet dat dinsdag op het hoofdstation van Peking werd uitgereikt, wordt meege deeld dat in Tsi Nan, de provin ciale hoofdstad van Sjantoeng, een ernstige strijd heeft gewoed tussen leden van de rode garde en arbeiders „die door een slech te partijsecretaris" waren mis leid. In een ander pamflet staat dat in Lyang in de provincie Honan „ongewenste elementen" waren binnengedrongen in de rode garde. Zij onderscheidden zich door slecht gedrag en geweld dadigheid. In weer een ander geschrift wordt geëist dat de partijcomi- té's hun werkzaamheden op schorten en dat de rode garde tot nader order een almachtige organisatie wordt. „De grote culturele revolutie zal onvermijdelijk overslaan naar het terrein van de politiek en de economie. Het is reeds gebeurd", zo schrijft het Peking- se Volksdagblad. In het artikel, dat door het persbureau Nieuw China wordt aangehaald, staat dat „de cul turele revolutie niet slechts de mentale structuur van onze maatschappij zal wijzigen, maar ook de dictatuur van het prole tariaat duurzaam zal versterken. Zij gaat ons socialistische stel sel diepgaand wijzigen. De cul turele revolutie moet niet de zaak van enkelingen zijn". J Twee diplomaten van Oost- Duitsland, de militaire attaché in Peking en die in Hanoi, zijn zondagavond in „de straat van de strijd tegen revisionisme" door betogers aangehouden, al dus meldt de correspondent van het Zuidslavische persbureau Tan joeg in Peking. De jeugdige manifestanten die geen band om de arm droegen om aan te geven dat zij lid zijn van de „rode garde", hielden de auto aan waarin zich de atta- ché's, Kautsch en Miller, met hun echtgenoten en de 17-jarige zoon van Kautsch bevonden. De be togers dienden Kautsch slagen toe. Zijn vrouw en zoon die hem te hulp wilden komen, werden op hun beurt mishandeld. Op dat ogenblik verscheen een groep van de rode garde die tussen beide kwam en hulp verleende aan de gewonden, die ter plaat se werden verbonden. Oost-Duitsland heeft bij China een protest ingediend. Een meisje uit Hongkong dat onlangs een bezoek aan Kanton bracht, heeft bij terugkeer ver teld dat zij op last van „rode wachters" haar broekje moest verwisselen omdat het rood was. Zij vonden het dragen van een rood broekje een „belediging voor de heilige kleur". Andere bezoe,kers uit Hong kong kregen te horen dat zij hun „kapitalistisch uitziende" schoe nen moesten uittrekken en slip pers moesten dragen. Bezoekers werden verder gedwongen te luisteren naar passages uit de werken van Mao tse-Toeng. De vietcong heeft bekendge maakt dat het de levens van kan didaten of kiezers in het gebied van Saigon, die volgende maand aan de algemene verkiezingen in Zuid-Vietnam gaan deelnemen, niet kan waarborgen. Deze bekendmaking, die afkom stig is van de leiding van de viet cong in het gebied van Saigon, is door de clandestiene omroep van de vietcong omgeroepen, die voort durend heeft opgeroepen tot een boycot van de verkiezingen voot een constituerende vergadering Hoewel in de vietcong-uitzending geen rechtstreekse bedreigingen zijn geuit tegen degenen, die aan de verkiezingen deelnemen, menen waarnemers, dat zij bedoeld is als een waarschuwing, dat de vietcong zijn campagne tegen de verkiezin gen zal verscherpen. De Zuidvietnamese inlichtingen dienst meent te weten, dat de poli tieke afdeling van de vietcong op dracht heeft gegeven tot aanvallen op stembureaus en bureaus waar identiteitspapieren en stembiljetten liggen. Een meisje van 20 jaar heeft zich dinsdag in een boeddhistisch cen trum in Saigon door zelfverbran ding van het leven beroofd. De politie stelt een onderzoek in. Het motief voor de daad is nog onbe kend. Noord-Vietnam heeft niet ge antwoord op een brief van de voorzitter van de commissie van het internationale rode kruis, Sa muel Gonard, waarin deze voor stelt een speciale missie naar Hanoi te sturen om de toestand die door het Vietnamese conflict is gescha pen, te onderzoeken. De commissie heeft dit schriftelijk aan de natio nale rode-kruisverenigingen mee gedeeld. De speciale missie had ook de mogelijkheid voor de commissie moeten verkrijgen om dè humani taire taak te volbrengen ter be scherming met de vier conventies van Genève van 1949. Noord-Viet nam wil geen namen van de krijgs gevangenen opgeven. Het Noord vietnamese rode kruis heeft gewei gerd pakjes van hun familieleden door te sturen. De commissie heeft verscheidene zendingen medica menten naar Hanoi verstuurd, waarvoor 't Noordvietnamese rode kruis zijn dank heeft uitgesproken. Ook is aan het nationale bevrij dingsfront hulp aangeboden, maar daarop is geen antwoord ontvan gen, aldus de brief. De minister-president wilde niets over de oplossing van de begrotingsvraagstukken zeggen. Hij achtte dat niet juist, omdat dergelijke informaties aanleiding geven tot speculaties. Die ge gevens zullen op de plaats die daarvoor is, n.l. de Staten-Gene- raal, worden meegedeeld. Er zal geen extra-vergadering meer worden gehouden. Het ka binet komt vrijdag voor zijn ge- bruikeliike wekelijkse vergade ring bijeen. In antwoord op de vraag of een bespreking van details niet nodig was, zei de minister-president dat het tot op zekere hoogte in de- laatste dagen over details was gegaan. De troonrede was nog niet in de ministerraad geweest. De premier zei daarop in de komen de dagen te zullen „zwoegen". Daarna zal zij in de ministerraad worden besproken. Over de vacature van minister Smallenboek is nog niet gespro ken, aldus minister-president Cals. (ADVERTENTIE) De militaire commandant van groot-Djakarta, generaal-majoor Amir Machmoed, heeft dinsdag de waarschuwing geuit, dat er elk ogenblik ongeregeldheden in Dja karta kunnen uitbreken. Hij v,roeg de bevolking waakzaam te zijn. Volgens Machmoed wordt Djakar ta nog steeds beïnvloed door de botsingen op 19 augustus in Ban doeng tussen aanhangers en tegen standers van Soekarno waarbij een anti-communistische student het leven verloor en 20 mensen wor den gewond. De commandant vroeg de bevol king zich niet te laten provoceren door berichten en geschrijf op mu ren, zoals „laten wij de oude eruit gooien", waarbij met oude kenne lijk president Soekarno is bedoeld. Tijdens een gesprek met Indone sische journalisten in het merdeka- paleis heeft president Soekarno zich verweerd tegen beschuldigin gen, dat hij tot de „oude orde" van de dagen vóór de staatsgreep van oktober behoort. „Ik vertegen woordig niet de oude orde, want ik heb mij sinds lang verzet tegen kapitalisme en feodalisme", aldus dé president die kritiek leverde op het veelvuldig gebruik van de uit drukkingen oude en nieuwe orde door de Indonesische pers. „Orde wil zeggen een systeem, een orga nisatie of samenstelling. Nieuwe orde betekent niet nieuwe mensen, maar een nieuw maatschappelijk stelsel", zo schreeuwde de presi dent de verbaasde persmensen toe. In de Indonesische hoofdstad is het proces begonnen tegen de voor malige minister voor de centrale bank, Joesoef Moeda Dalam. Hij wordt beschuldigd van clan destiene aankoop van wapens uit een communistisch land en het verstrekken van invoervergunnin gen voor een bedrag van 22 miljoen dollar aan vrienden. Verder zou Dalam de mohammedaanse wetten hebben geschonden door zes vrou wen in plaats van het toegestane maximum van vier te huwen. Dalam, die sinds maart in de ge vangenis verblijft met verscheidene andere ex-ministers, scheen in een beste stemming te zijn. Hij lachte tegen generaal Nasoetion, voorzit ter van het raadgevende volkscon gres, en procureur-generaal Soeghi Arto, die beiden de opening van het proces bijwoonden. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 President Johnson heeft dinsdag gewaarschuwd dat de V.S. en hun bondgenoten voor een serie crises zoals in Vietnam zullen komen te staan, wanneer zij zich niet harder inspannen om de diepste oorzaken van de oorlog uit te roeien. De Amerikaanse president zei dit in een toespraak tot de natio nale conventie van het Amerikaan se legioen, een organisatie van oud-militairen. De V.S. zullen altijd bereid blij ven kleine landen tegen agressie te helpen en mee te werken aan hun economische vooruitgang. Alleen wanneer de grondoorzaken van de oorlog, armoede, geestelijke ontbering, beknotting van de men selijke vrijheden, worden weggeno men, zal tenslotte het geweld zelf worden overwonnen. Dat is ons doel in Azie, zoals het daar deze eeuw al tweemaal is geweest. De grote sommen die wij moeten uit geven om de agressie te keren, kunnen wanneer de agressie heeft opgehouden, middelen van verzoe ning en heropbouw worden. Zodra echter tegen kleine landen agres sie wordt gepleegd, zullen de V.S. hulp zenden, wanneer dat nodig is. En die zal daar blijven en stand houden, zolang dat wordt vereist en geen dag langer. De communisten hebben de V.S. en hun bondgenoten een dienst be wezen door in Vietnam duidelijk te tonen, dat het conflict was bedoeld als een beginsalvo in een serie be vrijdingsoorlogen, aldue Johnson. Premier Wilson van Engeland heeft dinsdag laten weten dat hij niet van plan is de kwestie- Rhodesië door de Verenigde Na ties te laten behandelen. Hij liet ook uitkomen dat de verkennen de besprekingen tussen Britse en Rhodesische functionarissen, die de vorige week onverwachts wer den opgeschort, niet definitief zijn afgebroken maar alleen ver daagd. Wilson liet een en ander los in een gesprek met Edward Heath, de leider van de conservatieve op positie. die op zijn beurt Wiisons mededelingen op een persconfe rentie doorgaf aan journalisten. WISSELVALLIG Ons land bevindt zich nu ge heel binnen de invloedssfeer van een depressie waarvan de kern boven het midden van de Noord zee ligt. Enkele randstoringen trekken met de zuidelijke boven- stroming via Frankrijk en België - over Nederland en veroorzaken af en toe flinke buien, sommige met onweer. In de komende 24 uur wordt hierin weinig veran dering verwacht, zodat het wis selvallige weer aanhoudt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wisselvallig Wisselende bewolking met en kele buien, sommigen met on weer. Matige, af en toe krachtige overwegend zuidwestelijke wind. Koel weer. WOENSDAG 31 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 2.14 2.23 Terneuzen 2.50 2.59 Hansweert 3.24 3.33 Walsoorden 3.33 3.42 DONDERDAG 1 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.48 2.54 Terneuzen 3.24 3.30 Hansweert 3.58 4.04 Walsoorden 4.07 4.13 ZON op onder MAAN op onder aug. 31 Sept. 1 2 5.49 19.31 20.09 5.50 5.52 7.29 7.26 8.20 8.31 5.51 7.00 8.0» j

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1