„Rode wachters" in China prediken de culturele revolutie MinisterSmallenbroek neemt ontslag SPANNING IN PEKING NEEMT TOE OP GROND VAN ZUIVERE VERHOUDINGEN WESTEUROPESE LANDEN VRAGEN OE THANT AAN TE BLIJVEN HET WEER Maandag 29 7 Dinsdag 30 augustus 1966 22e Jaargang No. 6762 Niet hengelen Acht doden Cocktailparty Verniel geen boerderijen" - Scherp Russisch protest Monsterdefilé langs Russische ambassade Rode garde stak kerk in brand Kamerlid en G.S.-lid DE HONGERSNOOD OP LOMBOK Marinevliegtuig neergestort op Aruba „TASS" OVER CULTU RELE REVOLUTIE IN CHINA VIETCONG BRENGT AMERIKANEN VERLIEZEN TOE Storing nadert Hoogwater Zon- en Maanstanden Doorgereden De slaapziekte in Texas WAARSCHUWING VAN CENTRALE JOODSE RAAD IN W.-DUITSLAND Ook staatssecretaris Westerhout treedt af Von Hassel kondigt verjonging van de luchtmachttop aan Weerbericht JUWELENROOF IN LONDEN Tenkerteg bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal •-fconnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Yóverfentfeprljs per mm 16 ef; minimum per irvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer '12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre9 Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, nzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De „rode wachters", de Chi nese jongeren die de culturele revolutie en in praktijk bren gen, zijn vrijdag met hulp van arbeiders en boeren in de ste den Soetsjow, Yangsjow en an dere plaatsen in de oostelijke provincie Kiangsoe een heftige campagne begonnen tegen de „vier oudheden", n.l. de ver ouderde ideeën, de oude cul tuur, de oude gewoonten en de oude zeden, aldus heeft 't pers bureau „Nieuw China" gemeld. In Nantoeng hebben arbeiders een stootbrigade gevormd en zijn begonnen met het verwijderen van hun fabriek van de namen van de oude eigenaars die als „bureaucraten" en „kapitalis ten"'werden gebrandmerkt. Verder werden namen van andere ondernemingen en van diverse monumenten veranderd. Nieuwe voorstellen van de „rode wachters" zijn: verbod van het vissen in de vijvers van Pe king, een bourgois-vermaak, en het sluiten van de dierentuin, waar schadelijke dieren 't vlees opeten waarmee de arbeidende bevolking zich zou kunnen voe den. Bij het beroemde zomerpaleis vielen de „rode wachters" de beelden van Boeddha aan. Op een groot bord eisen zij sluiting van de moskee, aangezien het onbegrijpelijk is dat men Allah vereert terwijl de stellingen van Mao tse-Toeng bestaan. Het, .Russische persbureau Tass haalde aaterdag berichten uit Peking aan. volgens welke acht „rode wachters" door „klasse vijanden" zijn gedood. Volgens het persbureau neemt de spanning in de Chinese hoofd stad, waar revolutionaire jonge ren in het kader van een „cul turele omwenteling" betogingen houden, steeds toe. Volgens Tass kwamen er gis teren veel verzoeken aan de „rode wachters" om zich gedis ciplineerd te gedragen en liever in groepjes dan individueel op te treden. „Dit is het gevolg van het feit, aldus pamfletten van de „rode wachters", dat „klassevijanden" de rode wachters aanvallen en afranselen", zo vervolgde Tass. Het bericht van het Russische persbureau vormt de eerste aan wijzing, dat de „rode wachters" op verzet zijn gestuit bij hun campagne tot uitbanning van bourgeois-invloeden. Volgens de correspondent in Peking van het Zuidslavische persbureau „Tanjug" deden zich vrijdagavond incidenten voor in de „straat van het anti-revisio- nisrne", die buitenlandse diplo maten moesten passeren voor het bijwonen van een cocktail-par ty in de Russische ambassade. Rode wachters belemmerden de auto's van de diplomaten de doorgang door op straat te be togen met spandoeken en por tretten van Mao tse-Toeng. On geacht het land dat de diploma ten vertegenwoordigden, werden leiuzen geschreeuwd als „weg met de revisionisten en de im perialisten" en „wij zullen jul lie begraven". De vertegenwoor digers van de communistische landen hadden evenzeer van de manifestanten te lijden als bv. de diplomaten van Frankrijk, Afghanistan en Kongo-Brazza ville. Volgens het commmunistische persbureau „Nieuw China" stond ook de opening van een inter nationaal tafeltennistoernooi in het teken van de „grote proleta rische culturele revolutie". In de wedstrijdhal stond een groot portret van Mao tse-Toeng op gesteld, waarop de communisti sche leider als tafeltennisser staat afgebeeld. „Rode wachters" hiel pen bij de organisatie. Zij had den werken van Mao in de hand, waaruit zij nu en dan stukken voorlazen, aldus „Nieuw China". Het Pekingse Volksdagblad, het orgaan van de Chinese com munistische partij, heeft een be roep gedaan op de jeugdige „ro de wachters", al te zien van het gebruik van geweld bij het ver breiden van de culturele revo lutie onder de bevolking. „Neemt uw toevlucht niet tot geweld, maar gebruik vredelie vende methoden. Stelt de „de monen en monsters" ten volle aan de kaak en brengt ze ten val op vreedzame wijze in plaats van met geweld", aldus advi seert het blad, dat herinnert aan acht regels van de leider Mao tse-Toeng: „Spreekt rustig, ver koopt en koopt rustig, geeft ge leende zaken terug, vergoedt vernietigde zaken, slaat en be schimpt anderen niet, vernielt geen boerderijen of landbouw- produkten, molesteert geen vrouwen en mishandelt geen krijgsgevangenen". Het Volksdagblad schrijft, dat de „rode wachters" als model militairen dienen te handelen en even gedisciplineerd dienen te zijn als leger-officieren en -manschappen en even trouw als deze aan de partij en de lei der Mao. Japanse en Tsjechoslowaakse persbureaus hebben gerept over straatgevechten waarbij negen „wachters" werden gewond. Het Japanse persbureau Kyo- do heeft bericht, dat een vrouw een jongeman heeft gestoken die haar huis was binnenge drongen en haar „reactionaire" echtgenoot had aangevallen. De Sowjet-Unie heeft zich za terdag in een protestnota tot de Chinese regering gericht over de „daden van straatschenderij" nabij de Russische ambassade in Peking. Dit heeft het persbureau Tass meegedeeld. In de nota wordt erop gewe zen dat betogingen zoals die van vorige week in de Chinese hoofdstad de normale werk zaamheden op de ambassade ernstig belemmeren en dat zij de veiligheid van het ambassa depersoneel in gevaar brengen. Volgens Tass slaat de nota op een incident, dat zich 21 augus tus voordeed. Een groep beto gers hield een auto van de Rus sische ambassade tegen en be lette de Russische zaakgelastig de afscheid te nemen van de Zambiase vice-president Reu ben Kamanga, voordat deze naar Moskou vertrok. De tekst van de nota was za terdag afgedrukt in het Russi sche regeringsblad Izvestja. Waarnemers in de Russische hoofdstad zijn van mening dat dit de scherpste nota aan Pe king is sedert de huidige lei ders in het Kremlin het bewind van Nikita Chroesjtsjov over namen. Het monsterdefilé langs de Rus sische ambassade in Peking dat zondag was aangekondigd en 2% dag moet duren, is maandagochtend begonnen. In de omgeving van de ambassade hadden zich honderd duizenden Chinezen verzameld. De „rode garde" had de buiten landse pers uitgenodigd en naar het zich liet aanzien zou het een volkomen gedisciplineerde demon stratie worden. De Russische ambassade werd beschermd door een dikke haag militairen, die voor de toegang was opgesteld. In de omgeving werden bovendien versterkingen in gereedheid gehouden. Het ambassadepersoneel kon het terrein niet verlaten en het Chi nese personeel werkte vandaag niet om te kunnen deelnemen aan het grote „anti-revisionistische festival". De rode garde heeft zaterdag in Kanton een katholieke kerk in brand gestoken, nadat de nonnen eruit waren verdreven, zo meldt de Hongkongse pers. Volgens de be richten werden de nonnen beschul digd van verspreiding van het „im perialistisch en kapitalistisch ver gif". Reizigers die in Hongkong zijn aangekomen, hebben verteld dat jongelui met de rode armbanden van de rode garde het altaar had den vernield, alvorens de kerk in brand te steken. De brandweer had het vuur geblust, maar de autori teiten van Kanton hadden de slui ting van alle kerken gelast. Veiligheidstroepen hadden voorts in Kanton ongeveer 100 rode gar- diensten moeten verspreiden die het plaatselijk televisiestation had den omsingeld en met stenen be kogeld. In Shameen (Kanton) zou den voorts de gebouwen van diplo matieke missies met stenen zijn bekogeld. Zeven Franse Industriëlen die in Parijs zijn teruggekeerd na een reis van drie weken door China, zeiden dat dag en nacht wordt be toogd in steden als Peking, Nan king en Kanton. Voortdurend wa ren duizenden betogers op de been. De minister van binnenlandse zaken, de heer J. Smallenbroek, deelt bet volgende mede: „Ongeacht de uitkomst van het justitieel onderzoek in verband met de door mij veroorzaakte aanrijding op 16 juli j.l. ben ik op grond van zuiverheid in de verhoudingen van mening, dat het aanzien van het ambt van minister en van de politiek in het algemeen ermede gediend is, dat ik mijn functie van minister van binnenlandse zaken neerleg. Ik heb daarom aan de koningin verzocht mij van dit ambt te ontheffen en ik heb de minister-president daarvan op de hoogte gesteld". Sinds de installatie van het ka- binet-Cals op 14 april 1965 was da heer Smallenbroek minister van binnenlandse zaken. Daarvóór was hij voorzitter van de tweede ka merfractie voor de anti-revolutio naire partij. De heer Jan Smallenbroek, die op 21 februari 1909 in Assen werd geboren, werd in 1939 gekozen tot lid van de gemeenteraad van El- burg, waar hij ook wethouder en waarnemend burgemeester werd. De Westeuropese groep bij de Verenigde Naties, die behalve de Westeuropese landen Australië, Canada en Nieuw-Zeeland omvat, hebben er in een boodschap aan secretaris-generaal Oe Thant op aangedrongen een nieuw man daat te aanvaarden. De groep, die 23 landen omvat, heeft de chef van het kabinet van Oe Thant, Narashimhan, verzocht de secretaris-generaal in kennis te stellen van hun bezorgdheid over zijn plannen. Zij brengen hun volle vertrouwen in Oe Thant tot uitdrukking. De secretaris-generaal van de V. N. is in Mexico aan het begin van een reis door Zuid-Amerika. Enkele uren na zijn terugkeer in New York op 1 september zou Oe Thant formeel bekendmaken of hij zich nogmaals beschikbaar stelt of niet. Eerder deden 173 leden van het Amerikaanse huis van afgevaar digden een soortgelijk beroep op Oe Thant. De secretaris-generaal ver klaarde op een persconferentie in Mexico dat hij nog geen beslis sing heeft genomen aangaande aanvaarding van een nieuwe ambtstermijn. Hij zei dat hij zijn Volgens het katholieke dag blad „Kompass" zijn bij de hon gersnood op Lombok, als ge volg van langdurige droogte, on geveer vijftigduizend mensen omgekomen. Men had ongeveer 28.000 lijken gevonden tijdens een onderzoek naar de toestand op het eiland, dat ten oosten van Bali ligt. beslissing bij zijn terugkeer in New York aan de veiligheidsraad en alle V. N.-leden zal meedelen. Hij herhaalde dat een poging tot bemiddeling in het Vietna mese conflict in het huidige sta dium niet realistisch zou zijn. Hij zou echter zijn niet-officiële streven naar een vreedzame op lossing voortzetten. Zoals bekend zou Oe Thant volgens eerdere berichten hebben besloten geen nieuwe ambtster mijn te aanvaarden, voornamelijk uit teleurstelling over het feit, dat er niet meer gebruik was ge maakt van zijn vredespogingen, in het bijzonder in de kwestie- Vietnam. TWEE DODEN EN TWEE GEWONDEN Bij een ongeluk met een vliegtuig van de marineluchtvaartdienst op Aruba kwamen zaterdag twee men sen om het leven. Er zijn twee ern stig gewonden. Het ongeluk ge beurde met een „Grumman Trac ker" SC2a, die twee minuten na de start van het Prinses Beatrix- vliegveld afgleed en neerstortte in de buurt van Simion Anthony. Om het leven kwamen lt ter zee le kl. O. C. E. IJpma, die met zijn gezin in Willemstad woonde, en de 24-jarige matroos 2e kl. G. Fol- kerts, wiens gezin in Den Helder woont. Ernstig gewond zijn lt ter zee vlieger 2e kl. J. J. Mantel (31), wonende in Willemstad, en de 24- jarige matroos le kl. K. Kuik uit Enschedé. De marine stelt de ouders van matroos Kuik in de ge legenheid naar Aruba te reizen. CHINESE RODE GARDE BLIJFT ACTIEF Peking: Jongeren van de Chinese „Rode Garde" plakken een papier met opschrift „kleding voor het volk" hoven de ingang van een heremnodemagazijn. Het Sowjet-persbureau „Tass" heeft in een bericht uit Peking voor het eerst een beschrijving gegeven van de „culturele revo lutie" in China Peking beleeft uitzonderlijke dagen. Leden van de „rode gar de", in kleding van militaire snit, vervangen namen van winkels, sluiten bibliotheken en halen boeken weg waarvoor werken van Mao tseToeng in de plaats komen. De jongelieden eisen het verbod van Chinese en buiten landse klassieke muziek, waaron der de werken van Bach, Mozart, Beethoven. Chopin, Tsjaikowski en anderen. Zij eisen zelfs het verbod van het Chinese schaap- spel omdat dit het feodalisme en de bourgeouisie zou dienen. Deze culturele revolutie gaat gepaard met een uitbarsting van nationa listische en anti-Sowj etgevoelens, aldus het Sowjet-persbureau. Het Amerikaanse legerbevel in Saigon heeft bekendgemaakt, dat strijdkrachten van de Vietcong in een treffen 32 km ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad donderdag een Amerikaanse com pagnie infanterie „matige tot zware verliezen" hebben toege bracht. Versterkingen van de Amerikaanse eerste infanterie- dvisie zijn naar het gevechtster rein gezonden en Amerikaanse vliegtuigen hebben de tegenstan der met bommen, raketten, kanon vuur en napalm bestookt Gedurende het weekeinde stond het weer in ons land onder in vloed van een hogedrukgebied boven Scandinavië, dat oostelijke winden veroorzaakte. Het zwaartepunt van dit hoge drukgebied verplaatst zich nu naar West-Rusland. Tegelijker tijd breidt een depressie, waarvan de kern maandagmorgen bij Z.- Ierland lag, zich over de Britse eilanden en ook over Frankrijk uit Éen front van deze depressie trekt met regen over Ierland en Engeland. In Frankrijk bracht het front maandagochtend vrij wel geen neerslag. Maandag avond kan het in ons land echter plaatselijk buien veroorzaken. Ook dinsdag blijft de kans op buien tamelijk groot omdat ach ter het front een randstoring van de depressie volgt. De wind gaat uit zuidelijke richtingen waaien en daarbij zal het dinsdag koeler weer zijn dan maandag. DINSDAG 30 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 1.36 1.49 Temeuzen 2.12 2.25 Hansweert 2.46 2.59 Walsoorden 2.55 3.08 WOENSDAG 31 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 2.14 2.23 Terneuzen 2.50 2.59 Hansweert 3.24 3.33 Wadsoorden 3.33 3.42 zon maan op onder op onder aug. 30 5.47 19.33 19.56 4.39 31 5.49 19.31 20.09 5.51 Van 1941 tot 1945 was hij ontvan ger van de registratie en domeinen. In 1942 werd hij benoemd tot in specteur van de rijksbelastingen. Sinds 1947 is hij hoofdinspecteur op non-actief. Eveneens in 1947 werd hij gekozen tot lid van ge deputeerde staten van Drenthe. De heer Smallenbroek is voor zitter van het hoofdbestuur der Stichting 19401945, voorzitter van het provinciaal bestuur Dren the van die stichting, lid van de buitengewone pensioenraad en lid van de advies-commissie verzets daden. Hij heeft voorts zitting ge had in het noodparlement, dat na de bevrijding (20 november 1945 tot 3 juni 1946) optrad. Zoals bekend is minister Smal lenbroek in de late avonduren van 16 juli vlak bij zijn huis in Marlot met zijn auto tegen een geparkeerd staande wagen van een buurman gereden. In verband met het middernach telijk uur heeft de minister zich toen niet direct met de eigenaar van de aangereden auto in verbin ding gesteld. De volgende morgen heeft zijn buurman van de aan rijding verwittigd. Door de klap De epidemie van slaapziek te (encephalitis lethargical in Texas heeft een achtste dode ge ëist in Corps Chriti. De zeven andere slachtoffers vielen allen in Dallas waar reeds van meer dan honderd vermoedelijke geval len van deze ziekte melding is gemaakt. In het daar in de buurt gelegen Fort Worth werd vrij'dag het eerste geval geregistreerd. Vliegtuigen van de luchtmacht blijven de moerasgebieden op het platteland met insektendodende middelen besproeien om de mug gen, waardoor de ziiekte wordt overgebracht, uit te roeien. De centrale Joodse raad in W. Duitsland heeft zaterdag gewaar schuwd, dat men de jongste anti semitische incidenten niet met een schouderophalen moet af doen. In een verklaring ter her denking van het Joodse nieuw jaar op 15 sept. doet de raad een beroep op de Joden om op hun hoede te zijn voor „alle mani festaties in Duitsland die niet overeenkomen met de geest van ware menselijkheid". De geval len van grafschennis, brandstich ting en het aanzetten tot rassen haat zouden niet als op zichzelf staand moeten worden be schouwd zijn echter enkele buren uit hun slaap gewekt, onder meer een zes tienjarig buurmeisje van de minis ter, die in verband met afwezigheid buitenslands pas vorige week haar getuigenverklaring voor de politie heeft afgelegd. Met deze verklaring sloot de politie voorlopig haar aandeel in het onderzoek af. Uit de verhoren was gebleken dat minister Smal lenbroek na de aanrijding met ge doofde lichten zonder zijn identi teit bekend te maken zou zijn weg gereden. De officier van justitie en hoofd van het arrondissementsparket, mr. A. W. Rosingh, heeft nog geen be slissing genomen over een vervol ging van de heer Smallenbroek. Mr. Rosingh moet hierover nog overleg plegen met de procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag, die momenteel met vakantie Staatssecretaris Westerhout (binnenlandse zaken) zal in ver band met de ontslagaanvrage van minister Smallenbroek zijn functie eveneens ter beschikking stellen. Minister-president Cals heeft dit vanmiddag na afloop van het van morgen gehouden kabinetsberaad meegedeeld. Tijdens het beraad was zo deelde hij mee gesproken over de door minister Smallenbroek in gediende ontslagaanvrage. De pre mier zei nog niets te kunnen zeg gen over eventuele complicaties, die uit deze ontslagaanvrage kun nen voortvloeien, voordat de ko ningin een beslissing heeft geno men. Met nadruk gewaagde de minis ter-president van het respect van het kabinet voor de werkkracht en volharding van minister Smallen broek. De premier noemde de beslissing, die minister Smallenbroek heeft genomen, geen kleinigheid. Vanmiddag om vier kwam bet kabinet opnieuw in vergadering bijeen. De Westduitse minister van defensie, Kai-Uwe von Hassel, heeft aangekondigd dat een aan tal oudere generaals in de West duitse luchtmacht plaats zullen moeten maken voor jongere krachten, die zich met de moder ne aanpak van een gecompliceerd wapen vertrouwd zullen kunnen maken. „De komende weken en maan den zullen nog talrijke vervan gingen plaatsvinden", aldus Von Hassel. De minister stelde zich met nadruk verantwoordelijk voor het ontslag van de generaals Heinz Trettner, inspekteur-generaal van de „Bundeswehr" en Werner Paniztki, inspekteur van de lucht macht. Bij dergelijke maatregelen raadpleegt men niet eerst het parlement of de parlementaire verdedigingscommissie, aldus Von Hassel. Deze zaken gaan al leen de bondskanselier, de mi nister van verdediging en de bondspresident aan. De minister deelde verder mee dat hij een eis van generaal Trett ner, dat een generaal tot „militair staatssecretaris" op het minis terie van defensie zou worden benoemd, van de hand gewezen. De benoeming van een dergelijke figuur vormde een van de be langrijkste geschilpunten met Trettner, aldus Von Hassel. (ADVERTENTIE) medegedeeld door het K.N.M.I., geldiig tot dinsdagavond. Plaatselijk regen Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen of enkele buien, mogelijk met onweer, tijdelijk wellicht vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Koeler. In de Londense voorstag Hampstead hebben zaterdag twee mannen een juwelier een tas raat juwelen ontroofd. De waarde vaö hun buit wordt geschat op 30.000 pond (ruim 300.000 gulden). De daders wisten in een auto te ont komen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1