kaas uit het Wederom demonstraties voor onafhankelijkheid voor Frans-Somaliland Schietpartij in Londen DE TERUGKEER VAN ARAM Lezers die schrijven Johnson over verhouding met de Sowjet-Unie Ada Kok kampioene op 100 vlinderslag DE tffillE ZEEUW Pagina 3! m Spannende race Uitslag Gelukwens van de minister voor Ada ATLETIEK VOETBAL Nieuwe wegverbinding Antweruen-Sreda in 1971 klaar OVERVAL IN LONDEN Twaalf Ambonezen bekennen brandstichting in Indonesische ambassade Amerikaanse raketlancering mislukt Afgewezen minnaar doodt vijf mensen Zaterdag 27 augustus 1966 Evenals in voorgaande dagen heeft het gescandeerde „Ada, Ada" weer over de wedstrijdbanen van Den Hommel geklonken. Het ge luidsvolume was groter, de aan moedigingen fanatieker. Want Ada Kok verdedigde vrijdag op de voor laatste dag van de Europese zweni- kampioenschappen in Utrecht haar faam als vlinderslagzwemster van wereldreputatie. Voor tribunes vol met officiële persoonlijkheden mocht het Am sterdamse meisje niet falen. Ze deed het ook niet, maar wel was ze onder alle opgeschroefde ver wachtingen bijzonder nerveus ge worden. Veel later, na interviews voor televisie en radio en een geïmpro viseerde persconferentie, luchtte ze even haar hart: „Ik ben dol gelukkig dat ik ervan af ben. Al had ik maar met een tiende van 'n seconde gewonnen, dan zou ik nog tevreden zijn geweest". Ada Kok heeft deze tweede gou den plak voor Nederland letterlijk uit het vuur moeten slepen. Ma rian Heemskerk, de leidster van de Duitse ploeg, had begin van de vorige week al op de mogelijkheid gezinspeeld, dat de 20-jarige hoog blonde Heike Hustede het Ada wei eens heel moeilijk zou kunnen ma ken. Dat kwam uit ook. Maar toch verliep de race anders dan ver wacht. Ada viel goed in het startschot. Na 25 meter lag zij duidelijk voor. Bij het keerpunt nog meer. Even moet bij de Amsterdamse toen de concentratie wat zijn verslapt. Im mers, haar grote rivale, Heike Hustede, lag duidelijk achter, even als de Finse Eila Pyrhonen. Maar Heike, van wie bekend is dat zij meestal enorm snel start, maar slecht finisht, was er bijzonder op gebrand West-Duitsland de eerste medaille van deze kampioenschap pen te bezorgen. Ze vocht terug en ging zelfs onbevangen het lei dende Nederlandse meisje te lijf Het publiek wist niet wat het zag. De geweldige eindsprint van Ada werd opgevangen door een nog geweldiger eindschot van de Duitse. Decimeter na decimetei liep deze in. Maar de afstand tot de bassinwand was te gering om Ada nog ernstig in gevaar te bren gen, al kwam Ada t,bij haar laatste slag slecht uit. De tijd van 1.05,6 was voor Ada Kok niet bijzonder snel ("zij is we reldrecordhoudster met 1.04,51, maar de 1.06,3 van Hustede bracht sensatie teweeg in het Duitse kamp. Want nog nooit was Heike Hustede beneden de 1.07,8 ge komen en deze tijd dateerde al van twee jaar geleden. 1. en kampioene van Europa: Ada Kok (Ned.) 1.05,6 2. Heike Hustede (W.-Dld.) 1.06,3 (nieuw Westduits record). 3. Eila Pyrhonen (Finl.) 1.07,8 Minister Vrolijk heeft Ada Kok telegrafisch gelukgewenst met de drie topprestaties die zij deze week heeft verricht. De minister zegt in zijn tele gram grote bewondering te heb ben voor de laatste prestatie van de zwemster, waarmee zij de kroon op het werk heeft gezet. De ruimtevlucht met cle Gemini XI Charles Conrad, de commande rende astronaat voor de vlucht met de Gemini XI tijdens een test voor de komende driedaagse ruimtevlucht. Het wordt de tweede vlucht voor Conrad. (ADVERTENTIE) KANKERBESTRIJDING Zeeuwse meerkamp kampioenschappen Vandaag en morgen organiseert de Ternev.zense atletiekvereni ging Scheldesport de Zeeuwse meerkampkampioenschappen voor jongens en meisjes in de A- cn B-klasse. Er zijn o.m. inschrijvingen ont vangen van Zeeland Sport (Vlis- singen), Dynamo (Middelburg), AV '56 (Goes), RKHAV (Hulst) en uiteraard van de organiseren de vereniging. Velen zien met belangstelling uit naar de verrichtingen van de jeugdige leden van Scheldesport. Hoewel een nog vrij jonge ver eniging worden door de leden al zeer goede resultaten geboekt. Records zijn reeds gesneuveld en vele eerste prijzen behaald. Eigen terrein en aanmoedigingen van de supporters langs het lijntje spreken ook bij deze tak van sport een aardig woordje mee. AFDELING ZEELAND EERSTE KLASSE Bevelanders 1Arnemuiden 2 Brus. Boys—Beren SpuiMevo VCK1—Middelburg 5 WissenkerkeKats ZaamslagKloetinge. TWEEDE KLASSE B Borssele 1Meeuwen 2 Kloetinge 2AZVV 2 Nieuwland 2-— Zeel. Sport 6 OostkapelleSVD Tern. Boys 2—Serooskerke 1 Veere—^Tieuwdorp. Zeeuws kampioenschap zomeravondvoetbal Naast enkele andere belangrij ke sportgebeurtenissen wordt vandaag in het Zuidersportpark te Terneuzen betwist wie zich kampioen 1966 kan noemen van het zomeravondvoetbal. Hiervoor Ireden de kampioenen aan uit de rayons Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierikzee. Sas van Gent en Terneuzen. Het belooft derhalve een inte ressante middag te worden. Aan een voorspelling van de winnaar van deze ongetwijfeld spannende kamp wagen we ons niet. Het zou ons evenwel niet verwonderen dat de eerste prijs, een fraaie beker, meegenomen wordt naar over de Schelde. Dan is het even wel een troost voor de andere deelnemende elftallen, dat er nog drie fraaie bekers zijn, een lau wertak en een medaille. Elke club ontvangt dus in ieder geval een aanvulling voor de trofeeënkast. Daggeld wederom verlaagd Het tarief voor daggeld (call money) is, ingaande 26 augus tus, wederom met een half pro cent verlaagd tot 3'/2 pet. Dit door de aanhoudende ruime geld markt. Het ziet er, aldus geld- krlngen. mei naar uit dat de ban ken enige vrees behoeven te heb ben voor de naderende ultimo- opvragingen. Dit is de derde keer binnen tien dagen tijds dat het tarief is verlaagd met in totaal lVi pet van vijf tot 3Vi pet. De jaarlijkse collecte van het Koningin Wilhelmina Fonds Wat een zegen zou het zijn als, op een goede d,ag, de kanker een overwonnen ziekte zou zijn. President Johnson heeft vrijdag als zijn mening te kennen ge geven, dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, ondanks de strijd in Vietnam, tot een verge lijk moeten kunnen komen over kwesties als een verdrag tegen de verdere verspreiding van kern wapens en een akkoord voor een uitsluitend vreedzaam gebruik van de ruimte en de zich daarin bevindende hemellichamen. In een rede in het nationale proefstation voor kernreaktors te Idaho Falls in de staat Idaho be toogde de president, dat de Sow jet-Unie evenals de V. S. een groot belang heeft bij het herstel van de vrede in Zuidoost-Azië. Het doel van de V. S. in Vietnam was te voorkomen dat Noord- Vietnam zich met geweld van Zuid-Vietnam meester maakt. „Dit doel kan binnen de grens van Vietnam worden bereikt, zonder dat hierbij de essentiële belangen van de Sowjet-Unie of het grondgebied van één van haar vrienden worden bedreigd", al dus Johnson. Volgens hem kunnen de laatste hindernissen die een akkoord voor een vreedzaam gebruik van de ruimte nog in de weg staan, spoedig worden overwonnen. Wat een verdrag tegen verdere ver spreiding van kernwapens betreft zei de president, dat een derge lijke overeenkomst weliswaar geen garantie vormt tegen een kernoorlog, maar dat zij wel bij draagt tot voorkoming van een kettingreaktie die een einde kan maken aan het leven op aarde. DE SPORTTOTO De uitslag in cijfers van de sporttoto van het afgelopen week einde luidt: deelnemers: 518.137; inleg: ƒ708.018,60; eerste prijs: 128.505,30 (59 meldingen), per kolom 2.141,80; tweede prijs ƒ70.093,80 (1092 meldingen), per kolom 63; derde prijs: 35.046,90 (2709 meldingen), per kolom 12,50. Stap voor stap nadert de medi sche wereld dat moment, zoals ook. in de loop der eeuwen, td'e een na de ander, zovele fatale aandoeningen geneesbaar bleken, en daardoor ook hun vreesaanja gende aspect verloren. Zozeer zelfs, dat wij er niet altijd bij stil staan, hoezeer wij bevoorrecht zijn, vergeleken bij vorige gene raties. Ook beseffen wij niet altijd, hoeveel zorgvuldige en diepgaan de studie en hoeveel krachtin- spannend werk er verzet moest worden om zover te komen. Maar. wij willen nu ook de kanker overwinnen! Veel werd reeds bereikt voor onze patiënten, dankzij vroegtij diger diagnose, uitgebreider en verfijnder behandelingsmetho den. verbeterd instrumentarium, grotere kennis van deze, toch nog raadselachtige ziekte. Er wordt onafgebroken gezocht en gewerkt in de vele laborato ria en ziekenhuizen, nieuwe spe cialisten worden opgeleïd, die dan ook alle kansen geboden moeten worden hun onderzoekingen te verrichten in goed geoutilleerde laboratoria. De beste en nieuw ste instrumenten moeten be proefd worden; kortom, al het mogelijke moet gedaan worden om de kankerbestrijding vooruit te helpen. Dit alles, voor ons allen ge daan, kost zéér, zéér veel geld, dat wij tesamen bijeen moeten brengen, tot daadwerkelijke, maar ook morele, steun aan al len, die geconfronteerd worden met het kanker-vraagstuk: on derzoekers, geneesheren, en ook patiënten, ónze medemensen. Dit jaar zullen van huis tot deur zak jes worden bezorgd waar men zijn gift in kan doen en die worden opgehaald met een bus door onze vaste kern collectan ten. Laat ons samen trachten, ook deze vreselijke ziekte te overwin nen. Daarom: tast. èn extra diep alstublieft, in uw beurs tijdens de collecte voor de kankerbestrij ding die van 29 augustus t/m 10 september zal plaatshebben. Helpt allen en BESTRIJDT HET LF.ED DAT KANKER HEET Willen er nog mensen lid wor den van het K W.-fonds, dan kun nen zij zich opgeven bij een der hieronder volgende bestuurs leden. H RIBBENS, voorzitter C. SOL, secretaris F. HAGENAAR, penningmeester P. J. NIJSTEN, arts A C S. VAN BREDA VRIES MAN, arts Mevr. VAN HOEVE—DEN FIA- MER. Sluiskil Zr. BAARS, Sluiskil. Het ligt in de bedoeling in 1971 de nieuwe wegverbinding tussen Antwerpen en Breda in Breda in gebruik te nemen, al dus blijkt uit vrijdag in Brus sel gepubliceerde gegevens over het Belgische vijfjarenplan van het ministerie van openbare werken. Een jaar daarvoor zou dan al de nieuwe autoweg van Brussel via Mechelen naar Ant werpen gereed moeten zijn. Het vijfjarenplan voorziet tot 1971 in de aanleg van snelwegen tot een bedrag van 67 miljard Belgische frank, bijna 4,7 mil jard gulden. Tot de nieuwe wegen behoren de E-3, die Antwerpen een nieuwe verbinding met Frank rijk en Nederland zal geven en in 1969 volgens de plannen in gebruik wordt genomen, de weg van Brussel naar Luik en de verbinding tussen Brussel en Bergen. Met deze laatste weg, die ook voor de Nederlandse weggebruiker in het verkeer naar Frankrijk van groot belang is, hoopt men in 1970 klaar te komen. Opnieuw zijn vrijdagmorgen in de hoofdstad van Frans So- maliland betogingen gehouden voor de onafhankelijkheid van dat land, tijdens een bezoek van het Franse staatshoofd generaal De Gaulle. Hoewel de route zo danig was gewijzigd, dat het to neel van de betogingen voor on afhankelijkheid, die donderdag avond werden gehouden, ver meden werd, stonden enkele duizenden toeschouwers „onaf- Twee weken na de moord op drie politiemannen in Londen heeft zich daar in de havenwijk een wilde achtervolging afge speeld, tijdens welke vijf ge maskerde mannen een aantal schoten afvuurden op de poli tiemannen die hen achterna za ten. Twee inspecteurs zagen tijdens een patrouillerit hoe vijf man nen met dameskousen over het hoofd in een personenauto za ten. Deze maakte zich snel uit de voeten, achtervolgd door de snelle wagen van de politie. Toen de vluchtelingen 't vuur openden troffen zij de voorruit van de politiewagen, maar de beide inspecteurs bleven onge deerd. Op een gegeven moment ver loor de chauffeur van de eerste wagen de macht over het stuur, de wagen botste tegen 'n muur en drie van de vijf inzittenden kozen het hazenpad. Twee ge- maskerden bleven echter staan, de revolver in de hand. „Han den omhoog en maak dat je weg komt", zo sommeerden zij de politiemannen. Dezen wierpen zich echter op de gewapende mannen. Tijdens de worsteling liep één van de politiemannen een gekneusde arm op, terwijl één van de gemaskerden met de gummilat kon worden neerge slagen. De overgebleven man sprong in de politieauto en pro beerde weg te rijden. De nog niet gewonde inspecteur wist echter tijdig op de treeplank te springen en door het geopende raam de man te grijpen. Tegen een geparkeerde vrachtauto kwam de wagen tot stilstand. Hierna wist de politieman de gemaskerde te overmeesteren. Inmiddels hadden enkele hon derden gealarmeerde politie agenten de wijk afgezet om te trachten de drie voortvluchtigen te arresteren. Twee van hen hebben zich in een opslagplaats verstopt, maar zij waren don derdagavond nog niet gevonden. De derde vluchtte een modern gebouw binnen en opende het vuur op de hem achtervolgende politiemannen. De wijk werd 's avonds nog steeds doorzocht. Drie gewapende mannen heb ben vrijdagochtend bij een over val in de wijk Deptford in zuid- oost-Londen 1400 pond (onge veer 14.000 gulden) buitge maakt. Het geld was bestemd voor het uitbetalen van lonen. Intussen was de politie in deze wijk nog aan het speuren naar drie van de vijf mannen, die de dag tevoren een politie-auto be schoten toen deze jacht op hen maakte. 29) Met een zorgelijk gelaat zette de hertog van Pomplina Aram de toestand uiteen. Hij vertelde de jonge krijger, dat hij reeds enkele malen boodschap pers had gestuurd naar de rijke koopmansstad Veneua, meer naar het oosten. De doge van deze stad beschikte over een machtige vloot en een groot leger, doch wanneer Pomplina loren zijn. Daarom had de her tog reeds verschillende malen geprobeerd dit de doge door boodschappers aan het verstand te laten brengen en hem drin gend om hulp te verzoeken. „En welke tijding hebben de ze boodschappers mee terugge bracht?" vroeg Aram nieuws gierig. Driftig sloeg de hertog met ruggekeerd, hoewel ik weet, dat zij veilig door de vijandelijke linies zijn heengekomen! Zij moeten dus in Veneda aangeko men zijn. Ik begrijp er niets van! En ondertussen zitten wij hier met ons klein legertje van alle kanten ingesloten. Reeds heersen er ziekten en dood in deze stad en warneer er niet spoedig hulp van buiten komt, zijn vuist op de bank. „Dat is zullen wij ons moeten overge- zou vallen, zou ook Veneda ver- het juist! Geen van hen is te-1 ven, of deze barbaren doen een stormaanval en dan zullen wij niet meer in staat zijn hen te weerstaan. Wanneer ik slechts de doge kon bereiken! Samen met zijn leger en vloot, zouden we de Barbadoren voorgoed kunnen verslaan". Aram sprong op. „Laat mij naar Veneda gaan en met de doge praten!" bood hij geestdrif tig aan. hankelijkheid" te schreeuwen. De spandoeken met „Wij willen Frans blijven", die donderdag ook te zien waren, ontbraken vrijdagmorgen en waren ver vangen door doeken waarop „vrijheid en onafhankelijkheid" te lezen stond. Een grote politiemacht was vrijdagmorgen in Djiboeti op de been langs de route van de pre sident. Enkele malen moest zij optreden tegen de rumoerige menigte. De betogers riepen zowel „leve De Gaulle" als „onafhankelijk heid". De president van Frank rijk schudde zowel voorstanders van onafhankelijkheid als voor standers van de bestaande toe stand de hand. Toen de militaire parade voor bij was, rustte de Franse presi dent die last van de hitte scheen te hebben, een poosje uit in het paleis van de gouverneur. Vrijdagmorgen zijn bij gevech ten tussen leden van de aan de macht zijnde partij en jonge op posanten een dode en verschei dene gewonden gevallen, aldus is van welingelichte zijde mee gedeeld. „Men kan niet met spandoe ken over het lot van een land beslissen", zo heeft president De Gaulle vrijdagochtend in Dji boeti verklaard. Hij zei dat Frans Somaliland in 1958 zich had uitgesproken voor de status van Frans overzees gebied. „Deze keuze eerbiedigt Frank- Twaalf Ambonezen in leeftij den van 15 tot 25 jaar uit Moor drecht hebben hekend de brand te hebben gesticht in de Indone sische ambassade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag in de nacht van 26 op 27 juli. Zij heb ben verklaard onder de indruk te zijn gekomen, toen de weduwe van hun terechtgestelde leider mr. dr. Soumokil, bij haar aan komst op Schiphol op 26 juli weende. Zij waren voorts gedre ven door wraakzucht wegens de dood van hun leider. Reeds eer der hadden twee van het twaalf tal wraak willen nemen en ge tracht de Indonesische ambassade in brand te steken. Tevens wilden zij de ogen van de hele wereld vestigen op hun vurige wens voor een vrije Zuidmolukse republiek. Het is de politie, naar commis saris H. van Harskamp, hoofd van de justitiële dienst van de Haagse gemeentepolitie, gisteren meedeelde gebleken, dat de aan gehouden Ambonezen niet kun nen worden aangemerkt als mis dadigers. De brandstichting moet worden gezien als een min of meer spontane reactie van een extreme groep jonge Zuid-Mo- lukkers. De suggesties van de zijde van de Indonesische ambas sade in ons land met betrekking tot de daders waren volgens de politie allemaal waardeloos. Tegen de twaalf aangehouden Ambonezen is proces-verbaal op gemaakt wegens het openlijk en met verenigde krachten gebrui ken van geweld tegen goederen, waarvoor een maximum gevan genisstraf van zes jaar wordt ge noemd. De aangehoudenen zijn allen voorgeleid voor de officier van justitie. rijk en er is geen enkele reden waarom het dit niet meer zou doen", aldus het Franse staats hoofd. Hij betoogde dat het sta tuut in de economische ontwik keling van Frans Somaliland voorziet, terwijl Frankrijk ook zorgt voor de veiligheid van het gebied in een deel van de we reld waar de toestand gevaar lijk is. „In deze situatie kan slechts onder democratische voorwaarden een wijziging wor den gebracht", aldus De Gaulle. Een poging om de zeven Ame rikaanse militaire communicatie satellieten die al om de aarde draaien, in één keer met acht uit, te breiden, is vrijdag mislukt. De reusachtige raket van het type Titan-3c, die de kunstmanen van af Cape Kennedy in hun banen; zou brengen, werd ruim een mi nuut na de lancering door mid-! del van een signaal vanaf dei grond tot ontploffing gebracht, I toen er iets mis ging. De Amerikaanse luchtmacht! had geen verklaring voor het mislukken van de lancering. De brandende stukken van de raket en de lading kwamen in de At-j lantische Oceaan terecht. Er. deden zich geen persoonlijke on gelukken voor en de installaties' op Cape Kennedy werden niet; beschadigd. De raket met haar lading ver tegenwoordigde een waarde van naar schatting 25 miljoen dollar (ongeveer 90 miljoen gulden). De Amerikaanse luchtmacht zal nu minstens twee maanden moe- ten wachten voor ze weer een verantwoorde poging kan doenl om zo'n stel communicatiesatel lieten in één keer in banen om. de aarde te brengen. Voor een wereldomspannend verbindings systeem zijn minstens 15 satellie ten nodig. Een afgewezen minnaar is vrij dagmorgen vroeg de woning van zijn geliefde te New Haven in de Amerikaanse staat Connecti cut binnengedrongen en heeft daar vijf mensen doodgeschoten. De minnaar, een 37-jarige neger, was woest omdat men hem niet had willen zeggen waar zijn ex- meisje naar toe was gegaan. Hij nam toen een geweer, zette een cowboyhoed op en ging de woning binnen. Daar begoo hij in het wil de weg te schieten. De slachtof-, fers zijn de moeder van het meis je en nog een vrouw, twee man nen en een jongen van vijf jaar. Een meisje van veertien en een jongen van vier werden gewond. Enkele uren na de misdaad ar-, resteerde de politie op 100 km ten zuiden van New Haven een man, die vermoedelijk de dader Bromfietser verongelukt De 19-jarige W. Heijink uit Varsseveld is woensdagavond op de Varsseveldseweg te Doetin- chem om het leven gekomen toen hij met zijn brommer tegen de aanhangwagen van een vracht autocombinatie botste. De politie neemt aan dat hij is verblisë door de laagstaande ondergaande zon.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3