Stichting van de Arbeid bijeen Westduits kabinet buigt niet voor de generaals Ontvoerde Audrey Klewer in schuur teruggevonden MUL WERKGEVERS WIJZEN SPAARLOON AF RADIO DE KOOK Steun voor Erhard en Von Hasselt Meisje lag aan handen en voeten gebonden te slapen AMERIKAANSE PILOTEN BOMBARDEREN EIGEN MENSEN Oe Thant nog pessimistisch over internationale toestand de HET WEER WAT BRENGT DE DERDE DINSDAG IN SEPTEMBER? ZATERDAG 27 AUGUSTUS 22e Jaargang No, 6761 Schaderegeling Deltawet Premies particuliere ziektekosten verzekering verhoogd Nu ook aardbeving in het westen van Turkije 35.000 mark losgeld Telefoontjes Gebonden Onderzoek naar organisatievorm van Bundeswehr Kabinet achter Erhard Villa wordt bewaakt WAPENS VOOR ADEN Genera?! Pepuy: Zonder het bombardement waren verliezen groter geweest Dagorder BEZWAREN OOSTDUITSE TEGEN WESTDUITSE GENERAALS Gasverwarming Juwelen van Catharine Spaak gestolen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden «tanfcering bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 ürecteur-Hoofdredacteur: I. van de Sandf Redactie- en Administratie-adres: Smldswal ^onnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J, van de Sande te Terneuzen Sbverfentleprijs per mm 16 ct: minimum per v vertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling.. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. P7ending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Om tier uur vrijdagochtend is het bestuur van de Stichting van de Arbeid in Den Haag bijeengekomen om o.a. van gedachten te wisselen over een begin van dit jaar door de vakcentralen geopperd plan voor een, zo mogelijk in 1967, in te voeren spaarloon, of geblokkeerd loon, onderdeel van loonsverhogingen. De bedoeling van het plan is om, naast een loonsverhoging, uit te keren in contanten, een bepaald ge deelte niet onmiddellijk voor uitkering in aanmerking te doen komen, maar te blokkeren. Na een vergadering van bijna twee-en-een-half uur is het bestuur van de Stichting van de Arbeid uiteengegaan tot een nader te bepalen datum. Uit de na afloop der verga dering achtereenvolgens door werknemers en door werkge vers gegeven persconferenties kon het volgende worden opge maakt. NIET EENS Partijen in het stichtingsbe stuur zijn het niet eens gewor den over de plannen van de vak beweging voor een in 1967 te voeren systeem van loonvorming en in het bijzonder over een spaarloon of geblokkeerd loon. Volgens de vakcentrales komt de reactie van werkgevers op de plannen van werknemers neer op een volledige afwijzing zonder enig alternatief. De werkgeversbonden achten echter op dit moment overleg op centraal niveau over een in '67 te voeren systeem van loonvor ming inopportuun omdat er nog zovele onzekere factoren zijn, o.a. is nog niets bekend over de plannen van het kabinet die neergelegd zullen worden in de stukken die op de derde dinsdag van september openbaar wor den. De werkgeversverbonden wijzen de plannen over een spaarloon of geblokkeerd loon o.m. af omdat zij invoering daar van onder de huidige omstan digheden oen bedreiging ach ten voor de concurrentiepositie van Nederland en voor de con stante werkgelegenheidsdoel- stelling van het sociaal-econo misch beleid. De werkgevers zijn geensdeels tegen sparen, achten sparen goed voor ieder, maar zijn be ducht voor 'n gedwongen spaar systeem. De werkgevers willen, voor dat in het bestuur van de stich ting van de arbeid hun inziens met Vrucht over de gang van zaken op het gebied van het loonbeleid in 1967 kan worden gesproken wachten op hetgeen blijkt uit de plannen van het kabinet op de derde dinsdag in september en uit het rapport van de commissie-Van der Grin ten van de sociaal-economische raad over een nieuw systeem vfa loonvorming. Vast staat dat enige tijd na de derde dinsdag het bestuur van de stichting van de arbeid de materie verder zal bespreken. De mening van de kant van de vakcentrales dat de afwij zende houding der werkgevers mede zou zijn ingegeven door een zekere beduchtheid voor veranderingen in de maatschap pelijke structuur als gevolg van invoering van een spaarloon en daarmee verband houdende uit gifte-mogelijkheden van lenin gen met dat van alle werkne mers door vakbewegingsfondsen verzamelde en beheerde spaar geld, werd van de zijde der werkgeversverbonden met klem ontkend. Men sprak er daarbij zijn verbazing over uit dat dit argument in de vergadering ,van het stichtingsbestuur niet is ver nomen. TELEURGESTELD Van vakbewegingskant toon de men zich bijzonder teleurge steld dat de notie van de vak centrales van mei j.l., bedoeld als bijdrage tot een verbetering van het klimaat van het over leg op centraal niveau, na zulk een langdurige bestudering door de werkgevers tot zulk een bij zonder negatief besluit heeft ge leid. Overigens bleek uit de uitla tingen van de heren Van Eiber gen (C.N.V.), Mertens (N.K.V.) en Kloos (NVV) dat men in de vakbeweging genuanceerd denkt over het spaarloon. WACHTEN Dat de tijd, ook dit jaar weer, zal taan dringen beseffen de werkgevers eveneens zeer goed, zoals de heer H. H. Wemmers, voorzitter van het verbond van protestant-christelijke werk gevers, opmerkte. Maar hij voeg de er aan toe dat het beter is te wachten op de stukken van het kabinet en op het rapport van de commissie-Van der Grinten dan zich in een chaos te storten. Bovendien kan het negende halfjaarlijkse economische rap port van de sociaal-economische raad meer inzicht verschaffen. VOORZICHTIGHEID De werkgeversverbonden, die gezien het h.i. gedwongen ka rakter van het voorgestelde spaarloon de voorkeur geven aan de term geblokkeerd loon, stellen bij de bespreking der werknemersvoorstellen voorop dat de periode na 1963 was ge kenmerkt door een versnelling van het groeitempo, maar te vens door grote stijgingen van de loonkosten en een toenemen de inflatie. In 1966, zo zeggen de werkgevers o.m., heeft deze ont wikkeling mede door de vergro ting der overheidsuitgaven tot een overbesteding geleid. Deze ontwikkeling noopt h.i. in 1967 tot grote voorzichtigheid met de loonkosten. De werkgevers menen dat in de analyse van de werknemers ten onrechte uitsluitend aan dacht is geschonken aan de ont wikkeling der bestedingen. Aan de excessieve ontwikkeling der lonen en óverige loonkosten sinds 1963 wordt volledig voor bijgegaan, aldus de werkgevers; de gevolgen van het feit dat de loonkostenstijging in deze jaren in zo sterke mate de toeneming der produktie per weknemer heeft overschreden worden dooi de vakcentrales veronacht zaamd. Bij de voorstellen der vakcen trales en de uitwerking daarvan wordt aan de gevolgen der kos tenstijgingen geen aandacht ge schonken, aldus de werkgevers. Aan de totale loonkostenstij ging is in het voorstel van de vakcentrales, volgens de werk gevers, geen enkele begrenzing gesteld. Het bepalen van de om vang der boven de limiet aan in contanten uit te keren loonsver hoging uitgaande loonbestand- delen die zouden moeten wor den geblokkeerd willen de vak centrales overlaten aan partijen betrokken bij de onderhande lingen over collectieve arbeids overeenkomsten. Op zichzelf zou een vergro ting der particuliere besparin gen naar het inzicht van de werkgeversverbonden kunnen worden bereikt door blokkering van een deel van een loonsrij- ging als deze loonstijging in overeenstemming is met de norm van de stijging der produktivi- teit. Het voorstel der vakcen trales is evenwel daarop niet gericht. De werkgeversverbonden ach ten o.m. aannemelijk dat vrij willige besparingen als gevolg van geblokkeerd loon zullen te ruglopen. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel, 01150-3128 Het zal niet mogelijk zijn nog dit zittingsjaar van de Tweede Kamer een wetsontwerp in te dienen tot schaderegeling inge volge de Deltawet. De ministers Vondeling en Suur- hoff delen dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer-leden Van Benne- kom (A. R. P.), Van Dongen (K. V. P.), Kammeraa^ (V. V. D.) en Van der Peijl (C. H. U.) De indiening van het ontwerp is vertraagd door ziekte van mi nister Suurhoff. De particuliere ziektekostenver zekeraars in Nederland hebben meegedeeld, dat zij zich genood zaakt hebben gezien de premies voor ziektekostenverzekering op kostprijsbasis per eerstkomende premievervaldatum aan te passen. Voor een gemiddeld gezin van man, vrouw en twee kinderen be draagt de verhoging ongeveer 10 tot 15 afhankelijk van de klasse waarvoor men is verzekerd en de stad, waarin men woonach tig is. De premie-aanpassing is een gevolg van de externe- kosten factoren, welke in het afgelopen jaar hun invloed hebben doen gelden. De stijging van de kosten van geneeskundige behandeling duurt onverminderd voort. Niet alleen de ziekenhuistarieven, maar ook de kosten van specialistische be handeling zijn opnieuw gestegen. Als gevolg van deze kosten stijgingen waren de premies voor de vrijwillige ziekenfondsverze kering in- Nederland reeds met ingang van 1 januari 1966 met 20 a 25 verhoogd. In verband met de sterk ge stegen kosten voor kraamhulp, hebben particuliere ziektekosten verzekeraars besloten op de kost prijspolis onder bepaalde voor waarden voor elk ievendgeboren kind een uitkering te geven van ƒ200. In Antakya ((Antiochië), aan de Turkse Middellandse Zeekust, heeft zich gisteren 'n aardbeving voorgedaan. Volgens eerste be richten is een huis ingestort waarbij een 12-jarig meisje is om gekomen. Verscheidene andere huizen scheurden. De vierjarige uit Montreal (Ca nada) afkomstige Audrey Klewer, die maandagochtend vroeg uit de woning van haar grootvader, de rijke antiquair Herbert Klewer, in West-Berlijn werd ontvoerd, is vrij dagochtend tegen acht uur slapend in een schuur op een volkstuinter rein in het Westberlijnse district Spandau teruggevonden. Volgens de politie werd het kind door een der volkstuinbewoners ontdekt die terstond de politie ervan in ken nis stelde. Het meisje werd naar een plaats in Spandau overge bracht. Het huis waaruit het kind ont voerd werd is in de Beriijnse wijk Wannsee gelegen. De 28-jarige Regina Klewer was in het vorige weekeinde met haar dochtertje naar Berlijn gekomen voor een bezoek aan haar familie. Herbert Klewer was echter nog met vakantie en Regina en Audrey bevonden zich daar alleen in huis toen een gemaskerde man binnen drong die Regina met een revolver in bedwang hield, haar vastbond en met chloroform bedwelmde. Toen Regina weer bij kennis kwam vond zij een briefje waarin een los geld van 35.000 mark voor haar ontvoeirie dochtertje werd geëist. Donderdagavond werd Regina verscheidene malen opgebeld door een man die beweerde de ontvoer der te zijn en een geluidsbandje af draaide met een stem die van het kind zou zijn maar door de moe der niet werd herkend. Audrey's grootvader, de rijke antiquair Herbert Klewer, wacht te donderdagavond op de Kurftir- stendam vergeefs op de man die hem kort tevoren naar deze plaats had ontboden voor het overhan digen van het losgeld. Na een poos wachten stapte Klewer uit zijn auto en ontdekte op de grond een briefje waarop hij naar een plaats in Hannover werd verwezen. Vol gens de politie was de ontvoerder afgeschrikt door cameramensen van de televisie die zich achter de ramen van een nabijgelegen dans school hadden opgesteld. De Westberlijner die Audrey vrijdagochtend vond, hield toe zicht op de tuin namens de eige naar. Handen en benen van het kind waren met een touw gebon den. Op het politiebureau in de buurt, waar men haar heen ge bracht had, zat het kind op een stoel vredig op haar duim te zui gen. De politie had aanvankelijk ver zocht geen publikatie aan de ont voering te geven daar de ontvoer der gedreigd had het kind te zul len doden als pers of politie inge licht werden. Donderdagavond Vrijdag is het in Bonn tot een con flict gekomen over de positie van de Westduitse minister van defen sie Kai Uwe von Hassel tussen de regerende christen-democraten en de socialistische oppositie. Dit partij-politieke conflict, dat zijn hoogtepunt begin september in het parlement tegemoet gaat, brak een dag na de nieuwe benoe mingen voor de topfuncties van de Bundeswehr uit. De sociaal-democraten eisten opnieuw het aftreden van minister Von Hassel en behandeling van de „vertrouwenscrisis in de Bundes wehr" in de bondsdag. Daartegen over zegden de christen-democra ten Von Hassel hun steun toe. De crisis in de leiding van de Bundeswehr, die door de kritische uitlatingen van de inmiddels ont slagen inspecteur van de lucht macht generaal Panitszki begin deze week aan het licht trad, zal achter gesloten deuren nog in de defensiecommissie van de bonds dag behandeld worden. Alle partijen schijnen het er ove rigens over eens te zijn dat de om - standigheden, welke tot het plot selinge terugtreden van Panitszki, Trettner en Pape leidden, in de hui dige organisatievorm van de Bun deswehr wortelen en dat daarnaar een grondig onderzoek dient te worden ingesteld. De socialistische defensie-des kundige Helmut Schmidt eiste na een bijeenkomst van de desbetref fende partij-commissie onder voor zitterschap van Willy Brandt dat de generaals Panitzki en Trettner in de defensiecommissie van het parlement gehoord zouden worden. De verantwoordelijkheid van de minister voor de vertrouwens crisis zou dan misschien nog dui delijker kunnen worden, aldus Schmidt. De S.P.D. heeft in een verkla ring gesteld dat het hier niet gaat om een „opstand van de generaals tegen het politieke gezag". Trett ner had correct gehandeld en de „ernstige zorgen en motieven" van generaal Panitzki moest men op waarde schatten. Volgens waar nemers zal aan generaal Panitzki, wanneer hij voor de defensiecom missie verschijnt, echter wel ge vraagd worden waarom hij zijn kritiek niet reeds eerder dit jaar, bij het parlementaire onderzoek naar de talrijke Starfighter-onge- lukken, heeft uitgebracht. Het Westduitse kabinet stelde zich vrijdag achter bondskanse lier Erhard en minister van defen sie Kai-Uwe von Hassel door te weigeren te buigen voor de on tevredenheid in de top van de strijdkrachten, welke deze week tot het vertrek van drie hoge gene raals heeft geleid. vroeg de politie toch het publiek om hulp bij de opsporing. Er werd een beloning van vijfduizend mark uitgeloofd. Regina Klewer werd door de po litie terstond van het terugvinden van haar dochtertje in kennis ge steld en kwam met haar vader Her- bert het kind terughalen. De villa in Wannsee, waar het kind thans weer verblijft, wordt scherp bewaakt. De gezondheids toestand van het kind wordt on derzocht. Daar Audrey erg slape rig was vermoedde men dat haar een slaapmiddel was toegediend. Men hoopt uit mogelijke uitlatin gen van het vierjarige meisje na dere aanwijzingen omtrent de be trokkenen te kunnen verkrijgen. De tuin en de schuur waar het kind werd gevonden worden nauwkeu rig op sporen onderzocht. De man die het kind vrijdagoch tend vond zei dat zijn buurman, op wiens stuk grond de schuur staat, nog donderdagochtend vroeg in de tuin geweest was maar niets had gezien. De volkstuinen zijn voor een gedeelte reeds sedert enige tijd ontruimd omdat daar een school gebouwd zal worden. De Antwerpse politie, die de diefstal van Schotse whiskey uit een opslagplaats zou onderzoe ken, heeft bij haar nasporingen kisten ontdekt welke „reserve onderdelen voor waterpompen" heetten te bevatten maar in wer kelijkheid vol zaten met geweren. Uit 25 kisten kwamen 250 gewe ren, in Polen vervaardigd en be stemd voor Aden. Bij een gevecht tussen Ameri kaanse troepen en een vietcong- eenheid op enkele tientallen kilo meters ten noorden van Saigon hebben Amerikaanse piloten vrij dag eigen mensen met napalm ge bombardeerd. Daarbij kwamen meer Ameri kanen om het leven dan de guerii- lastrijders in het tweedaags ge vecht hadden gedood. Hoeveel slachtoffers de vergis sing eiste is niet bekend. Wel is meegedeeld dat de totale verliezen bij de strijd onder vier van de twaalf infanteriecompagnieën die eraan deelnamen „matig tot zwaar" V. N.-secretaris-generaal Oe Thant, die op het ogenblik een bezoek aan Latijns-Amerika brengt, heeft sinds zijn vórige pessimistische uitlatingen over de internationale toestand blijk baar geen nieuwe positieve ele menten in de jongste ontwikke lingen ontdekt. Aan een lunch, die de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, Antonio Car- rillo Flores, hem donderdag aan bood, verklaarde hij dat het huidige internationale klimaat ernstiger dan ooit. is sedert de Koreaanse oorlog. Hij had als secretaris-generaal getracht op lossingen te vinden, maar de reacties op zijn pogingen waren verre van bevredigend geweest. Oe Thant sprak nog over de verschillen tussen „oost" en „west", wat de vorming van de mens betreft. In het westen, in de economisch ontwikkelde lan den zoals de V. S., Europa, de Sowj et-Unie, tracht men het in tellect te ontwikkelen. Men leidt artsen, ingenieurs en geleerden op. Men wil naar de maan, Mars en de sterren, maar men ver waarloost de geest. In het oos ten wil men zelfkennis ontwik kelen, maar men verwaarloost het gebeuren buiten de mens. Wij hebben echter een nieuwe mens nodig bij wie het intel lect en de geest gelijktijdig worden ontwikkeld, aldus Oe Thant. zijn geweest. De andere compag nieën leden lichte verliezen. Ér zijn tot dusver drieënvijftig lijken van vietcong-strijders gevonden. De commandant van de Ameri kaanse infanteristen, generaal De- puy, scheen niet erg onder de in druk van de vergissing. Zonder het napalmbombardement waren de verliezen groter geweest. In ieder geval zijn de vietcong-strijders door de bommen uit hun stellingen verdreven, zo zei hij. De bommen, afgeworpen door Super Sabre- jachtbommenwerpers, waren op vijftig meter afstand van het doel neergekomen. De generaal verklaarde, dat hij de piloten niets verweet. „Dit is nu eenmaal een hard bedrijf. Wij vroegen luchtsteun en zouden er weer om vragen op precies dezelf de wijze". Elders in Vietnam, dichtbij de Noordvietnamese grens, sloegen Amerikaanse mariniers vrijdag ochtend vroeg een zware vietcong- aanval af op hun kamp. Zij dood den minstens zeventig guerilla strijders. (ADVERTENTIE) In een verklaring na het gevoer de kabinetsberaad deelde de mi nister mee het besluit tot vervan ging van de generaals, die door hun openlijke ontevredenheid de crisis hadden ontketend, te heb ben goedgekeurd. De bondskanse lier had tegenover het kabinet uit drukking gegeven aan het vertrou wen dat hij stelt in de nieuwe op perbevelhebber van de „Bundes wehr", generaal Ulrich de Mai- ziere. De nieuwe inspecteur-generaal van de Bundeswehr, generaal De Maiziere, heeft zich vrijdag in een dagorder tot de strijdkrachten ge richt. Het doel van de ons door de re gering opgelegde taak is de bevei liging van de vrede en de hand having van het politieke stelsel van de federale republiek Duits land, gegrondvest op de democra tische vrijheden, aldus de dagorder. Naar het Oostduitse persbureau A.D.N. weet te melden, zijn lui tenant-generaal Ulrich de Mai ziere en luitenant-generaal Jo hannes Steinhoff, die zijn aange-, zocht als resp. inspecteur-gene raal van de Bundeswehr en in specteur van de Westduitse luchtmacht, officier in de strijd krachten van Hitier geweest. Vol gens het Oostduitse „Bruinboek" inzake het nazi-verleden van vooraanstaande Westduitsers heeft De Maiziere 'n rol gespeeld1 bij het opstellen van de oorlogs plannen van Hitier, terwijl Stein hoff dit zou hebben gedaan bij de luchtoorlog. De Maiziere was lid van de generale staf en nam ais adjudant bij een regiment deel aan de inval in Polen en als of ficier van de generale staf aan de strijd tegen de Sowjet-Unie, al dus A.D.N. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen De Belgische actrice Catherine Spaak heeft donderdag aangifte gedaan van een inbraak in haar flat in Rome. Zij mist sieraden en bont ter waarde van ongeveer 115.000 gulden. De actrice is een nicht van de Belgische noliticus Paul-Henri Spaak. ZELFDE WEERTYPE. De luchtdrukverdeling in West- Europa wordt gekenmerkt door de aanwezigheid van een krach tig hogedrukgebied tussen IJs land en Noorwegen en een lage drukgebied boven Polen. Een regengebied van het laatste reikte van Polen tot over Oost-' Duitsland en bracht daar plaat selijk flinke regenval. Uitlopers ervan kwamen nog juist tot aan onze grens, maar voor het merendeel waren het slechts de ervan afkomstige' wolkenvelden die met de noord oostelijke stroming over Neder land trokken. Vandaag komt er in de be staande weertoestand nog geen belangrijke verandering. Wel laat het zich aanzien dat in de loop van de middag de zonnige perioden wat meer de overhand zullen krijgen. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot heden avond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 27 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 11.11 11.29 Breskens 11.36 11.54 Terneuzen 12.12 12.30 Hansweert 12.46 1.04 Walsoorden 12.55 1.13 ZONDAG 28 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 11.38 12.06 Breskens 0.03 12.31 Terneuzen 0.39 1.07 Hansweert 1.13 1.41 Walsoorden 1.22 1.50 MAANDAG 29 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 0.54 1.14 Terneuzen 1.30 1.50 Hansweert 2.04 2.24 Walsoorden 2.13 2.33 zon maan op ondeT op onder aus. 27 5.43 19.39 18.51 1.07 28 5.44 19.37 19.19 2.15 29 5.46 19.35 19.40 3.26 30 5.47 19.33 19.56 4.39 31 5.49 10,31 20,00 5.51

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1